TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Битката за Косово нема да ја одмине Македонија

Дневник - 18.10.2003

павле траЈанов На 14-ти овој месец во Виена, во организација на меѓународната заедница, се одржа историската средба меѓу српските и косовските лидери. Средбата беше наречена "историска" од две причини: бидејќи првпат по војната во 1999 година двете страни седнаа на иста маса и затоа што таа го ...

Трајковски ги поздрави разговорите Белград - Приштина

А1 - 17.10.2003

Претседателот Борис Трајковски го поздрави почетокот на разговорите меѓу Белград и Приштина и оцени дека прашањето за Косово треба да се решава со помош на меѓународната заедница. „Сметаме дека почетокот на разговорот, кој се базира на решавање на конкретни проблеми со кои се соочуваат жителите на ...

„Право“: Конечниот статус на Косово клучен проблем за кризата

А1 - 17.10.2003

Клучен проблем за косовската криза не се односите меѓу Србите и Албанците, ни враќањето на бегалците, ниту мултиетничкото општество, туку се се врти околу државно-правниот статус на Косово, коментира денеска чешкиот дневник „Право“, осврнувајќи се на преговорите што меѓу Белград и Приштина започнаа ...

Албански екстремисти му порачаа на Ругова да си бара азил

Дневник - 16.10.2003

ПРОТЕСТИ ВО ПРИШТИНА Албански демонстранти му порачаа на косовскиот претседател Ибрахим Ругова да си избира земја во која ќе бега, ако не ги застапува интересите на албанскиот народ во контактите со Белград, јави белградското "Радио Б-92".

Москва го поздравува дијалогот Белград - Приштина

А1 - 15.10.2003

Москва ги поздравува првите разговори Белград - Приштина, изјави шефот на руската дипломатија Игор Иванов и оцени оти со дијалогот ќе биде намалена напнатоста во регионот. Меѓу ЕУ и САД нема недоразбирање околу прашањето за идниот статус на Косово, кој многу ќе зависи од резултатите од дијалогот, ...

Македонскиот државен врв за разговорите за статутот на Косово

Канал5 - 15.10.2003

Македонските државници го поздравуваат денеска отпочнатиот дијалог меѓу Белград и Приштина за иднината на Косово, но се внимателни во изјавите кога станува збор за статусот на покраината. Прво демократски стандарди, а потоа решавање на статусот Македонските државници го поздравуваат денеска ...

Дијалогот Приштина-Белград почна со истите монолози

Вест - 15.10.2003

ВИЕНА, 15 октомври, (АП) - Првпат по војната во 1999 година по која следеше интервенција на НАТО на Косово, вчера се сретнаа спротивставените лидери на Србите и на етничките Албанци на директни преговори за по ВИЕНА, 15 октомври, (АП) - Првпат по војната во 1999 година по која следеше интервенција ...

Лутина изби на историските разговори за Косово

Канал5 - 15.10.2003

Водачите на Србија и на Косово ја остварија својата прва средба лице в лице по војната во 1999, која доведе до интервенција на Нато. Зборувајќи по разговорите во Виена, српскиот премиер Зоран Живковиќ рече дека тие биле позитивни, но оти останува м Водачите на Србија и на Косово ја остварија ...

Македонија ги поздравува разговорите во Виена

Утрински - 15.10.2003

Реагирање Македонија се придружи кон Декларацијата на Претседателството на Европската унија во врска со почетокот на директните преговори меѓу Белград и Приштина, следејќи ги на тој начин ставовите од Декларацијата на самитот во Солун меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан, стои во вчерашното ...

Ругова побара независност, а Човиќ враќање на Србите

Дневник - 15.10.2003

ДИЈАЛОГ ЗА КОСОВО ВО ВИЕНА Српската делегација допатува во Виена одвај 90 минути пред почетокот на средбата, до последниот момент протестирајќи поради исклучувањето на косовските Срби во приштинската делегација Делегациите на Приштина и на Белград вчера скромно ги отворија своите позиции на ...

Косово - провинција на незадоволни

Дневник - 15.10.2003

Виенскиот весник "Пресе" оценува дека Косово денес е провинција на незадоволни. - Албанското мнозинство е незадоволно оти меѓународната заедница се уште не е подготвена отворено и директно да преговара за најважното прашање - статусот на Косово.

Белград и Приштина се состанаа првпат по војната

Утрински - 15.10.2003

Под притисок на меѓународната заедница да ги решат заедничките проблеми ВИЕНА - Лидерите на Србите и на косовските Албанци вчера ги почнаа првите директни разговори од војната во 1999 година, под притисок од западните земји да ги решат заедничките проблеми, решавајќи практични проблеми како што се ...

Дијалогот Белград - Приштина топ тема во странскиот печат

А1 - 14.10.2003

И покрај противењето на меѓународната заедница, прашањето за статусот на Косово кога тогаш ќе мора да се постави и не смее да се исклучи ниту можноста за поделба на покраината, пишува денеска виенски „Пресе“. Според весникот, „Косово денес е покраина на незадоволни.

Први официјални контакти Белград - Приштина

А1 - 14.10.2003

Првата средба на официјални претставници на Белград и Приштина започна изутрината во Виена. Австрискиот канцелар Волфганг Шисел, отворајќи го дијалогот, изрази очекување дека преговорите ќе бидат успешни и ќе придонесат за смирување на тензиите во регионот.

Косовскиот премиер ги бојкотира разговорите во Виена

Дневник - 14.10.2003

РЕЏЕПИ СМЕТА ДЕКА Е РАНО ЗА ПРЕГОВОРИ Сакаме да разговараме со соседна Србија и со другите косовски соседи, но кога ние ќе решиме - порача Реџепи Косовскиот премиер Бајрам реџепи нема да учествува на денешните разговори со српската делегација во Виена, иако неговата Демократската партија на Косово ...

Косовскиот премиер се повлече од разговорите со Србија

Утрински - 14.10.2003

Спроти српско-косовските преговори кои во оваа недела треба да се одржат во Виена ПРИШТИНА - Премиерот на Косово, Бајрам Реџепи, во неделата изјави дека ќе ги бојкотира разговорите кои во оваа недела треба да се одржат со српските лидери, што е нивна прва средба откако во 1999 година НАТО ги истера ...

Виенско ракување

Утрински - 14.10.2003

Регион Драган Николиќ Денешниот почеток на преговорите на Белград и Приштина би можел да биде и почеток на крајот на регионалната криза, која со паролата "Косово република" ескалира во 1981 година. Разјаснувањето на косовското прашање би бил настан од значење за целиот регион.

ПОЧНА ДИЈАЛОГОТ БЕЛГРАД - ПРИШТИНА

Канал5 - 14.10.2003

Првата средба на официјални претставници на Белград и Приштина започна изутрината во Виена, јавија агенциите. Разговорите, како што пренесува макфакс, ги отвори австрискиот канцелар Волфганг Шисел. На дневен ред на први Првата средба на официјални претставници на Белград и Приштина започна ...

Косово на дијалогот ќе го претставуваат Ругова и Даци

А1 - 13.10.2003

Косово во преговорите Белград - Приштина ќе го претставуваат косовскиот претседател Ибрахим Ругова и претседателот на Парламентот Неџат Даци, соопшти шефот на УНМИК Хари Холкери, кој ќе претседава со средбата што утре треба да се одржи во Виена.

Хронологија на конфликтот Белград - Приштина

А1 - 13.10.2003

Главна тема на дијалогот меѓу Белград и Приштина, што ќе почне утре во Виена, ќе бидат „суштинските прашања“, „утврдувањето на стандардите“, додека за конечниот статус на покраината ќе се разговара подоцна. Од 28 март 1989 година, кога со измените на српскиот Устав на Косово му беше одземено ...

Приштина бара овластувања и самостојност како предуслов да седне на "зелена маса"

Утрински - 13.10.2003

Косовците во пет до дванаесет ги проблематизираат преговорите во Виена Димитар Чулев Косовските пратеници уште еднаш одбија да расправаат за договорениот дијалог Белград-Приштина во Виена, со што обезбедија алиби за приштинската политичка елита да ја бојкотира средбата на 14 октомври.

Србите и Албанците одат во Виена со тежок домашен багаж

Дневник - 13.10.2003

НАСПРОТИ КОСОВСКИОТ БОЈКОТ Водачите на косовските Албанци не добија поддршка од косовскиот Парламент за разговорите што утре треба да се одржат во Виена, додека српската Влада не само што не доби поддршка од Парламентот, туку ќе се бори против гласање на недоверба Цивилниот управник на Косово Хари ...

Ругова, Реџепи и Дачи во приштинската делегација за Виена

Вест - 13.10.2003

Приштина, 13 октомври - Албанската заедница од Косово на разговорите во Виена, што се закажани за утре ќе ја претставува претседателот на Косово Ибрахим Ругова, премиерот Бајрам Реџепи и претседателот на Парламентот Неџад Дачи.

Косовскиот премиер Реџепи не патува во Виена

Канал5 - 13.10.2003

Администрацијата на Обединетите нации за Косово, соопшти дека разговорите меѓу косовските и српските претставници ќе се одржат утре во Виена и покрај одлуката на косовскиот премиер Бајрам Реџепи да не присуствува на состанокот.