TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анте Готовина три патибил осудуван во Франција

Дневник - 19.02.2005

ПОРАДИ ГРАБЕж, КИДНАПИРАЊЕ и ИЗНУДУВАЊЕ Француските судови од 1986 до 1995 година три пати го осудиле на казна затвор хрватскиот генерал во бегство Анте Готовина, јави МИА. Весникот "Јутарњи лист" пишува дека Готовина бил осудуван за грабеж, киднапирање и за изнуда.

Готовина е обвинет и за злосторства во Франција

Утрински - 19.02.2005

Според главната обвинителка за воени злосторства ЗАГРЕБ - Хрватскиот генерал чиешто бегство од обвиненијата за воени злосторства се заканува да ја блокира кампањата на Загреб за влез во ЕУ, е обвинет и за злосторства во Франција, изјави вчера портпаролката на главната обвинителка за воени ...

Готовина во Хаг до 17 март или нема преговори со ЕУ

Утрински - 19.02.2005

Хрватска соочена со блокада на патот на нејзиното зачленување во Европската унија БРИСЕЛ - Хрватската кампања за влез во Европската унија наредниот месец може да наиде на препрека доколку не го предаде Анте Готовина, бегалец за кој обвинителот на Судот на ОН за воени злосторства, Карла дел Понте, ...

Готовина е трипати осудуван во Франција

Вечер Прес - 19.02.2005

ЗАГРЕБ, 19 ФЕВРУАРИ (МИА). - Француските судови во периодот од 1986 до 1995 година донеле три пресуди против хрватскиот генерал Анте Готовина и тоа поради грабеж, киднапирање и изнуда, објави весникот "Јутарњи лист". Загрепскиот весник го објавува и образложението на пресудите, од кои првата е ...

Дел Понте: „Владата не е подготвена да го уапси Готовина“

А1 - 18.02.2005

Хрватската Влада се обидува да го убеди обвинетиот од Хаг, генералот Анте Готовина да се предаде, но се уште не е подготвена да го уапси, изјави синоќа, Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте. „Владата во Загреб се обидува да го убеди Готовина, но не е подготвена да го уапси од ...

Јутарњи лист: „Готовина бил 3 пати осудуван во Франција“

А1 - 18.02.2005

Француските судови во периодот од 1986 до 1995 година донеле три пресуди против хрватскиот генерал во бегство Анте Готовина и тоа поради грабеж, киднапирање и изнуда, објави денеска весникот „Јутарњи лист“. Загрепскиот весник го објавува и образложението на пресудите, од кои првата е донесена во ...

Дел Понте: Готовина е во Хрватска, но владата уште не го апси

Вест - 18.02.2005

ВАРШАВА, 18 февруари (Ројтерс) - Главната обвинителка на Обединетите нации вчера изјави дека Анте Готовина, посочен како извршител на воени злосторства во Хрватска, се наоѓа во својата држава и дека побарала од власите во Загреб да преземат мерки за негово апсење.