TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест за случајот со деветгодишната Тамара

Алсат-М - 15.02.2015

Одговорност од првите луѓе на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување беше побарана денеска од мирниот собир во Младинскиот парк во Велес којшто беше организиран по повод прераната смрт на деветгодишната Тамара, која ...

Протест против здравствените власти поради смртта на малата Тамара

Фокус - 15.02.2015

Организаторите на мирниот граѓански притест во Велес ги повикуваат учесниците со црвен картон во рацете да побараат морална одговорност за згаснувањето на животот на малото девојче од министерот Тодоров и првите луѓе на Фондот за здравство, ...

Секое наше дете е Тамара

Вест - 15.02.2015

Голем број велешани, под мотото „Секое наше дете е Тамара“, денес се собраа во Младинскиот парк во Велес, и одржаа мирен протест, во знак на револт од, како што рекоа, неажурноста и неодговорноста на здравствените власти, во случајот на 9-годишната ...

„Секое наше дете е Тамара” – мирен протест во Велес

Канал5 - 15.02.2015

Нема утеха за прерано згаснатиот живот на малата Тамара... Велешани денеска се собраа на мирен протест за да го искажат револтот и уште еднаш да побараат одговорност од институциите за нејзината смрт. Со едноминутен молк му оддадоа почи на детето...

ФОТО: Протест во Велес поради смртта на Тамара

Утрински - 15.02.2015

ВЕЛЕС - Оставки од луѓето, раководните лица, кои се грижеа за здравјето на десетгодишната Тамара, побараа велешани од протесниот собир, кој се одржа денеска напладне во Младинскиот парк во Велес.

Велешани му покажаа црвен картон на министерот Тодоров

Телма - 15.02.2015

„Дајте оставки! Морално е да ве снема од системот што монструмски сте го креирале! Дајте оставки за да се сруши системот кој ви служи за реклама и пропаганда. Дајте оставки за да не ни умираат луѓето! Сите вие одговорни за смртта на Тамара, особено ...

Лазаревиќ: Потребни се системски решенија за да не се повтори тоа што и се случи на малата Тамара

24 Вести - 15.02.2015

Јавноста бара одговорност и некој ќе мора да ја понесе, вели во интервју за 24 вести претседателот на Хелт групер и поранешен заменик министер за здравство Владимир Лазаревиќ. Според него, потребни се системски решенија за да не се повтори тоа што и ...

МАЈКАТА НА ТАМАРА: Да не се случи другите болни деца да завршат како ќерка ми

Телеграф - 15.02.2015

Детскиот живот нема цена, беше истакнато на собирот, на кој се обрати и мајката на починатото девојче Жаклина. Таа посочи дека писмената одлука од ФЗОМ во странство ја добила дури три дена по смртта на Тамара Одговорност од првите луѓе на ...

(ФОТО) Граѓански протест во Велес за Тамара: Дајте си оставки – морално е

А1 On - 15.02.2015

Не ги криеја солзите и тагата кога дојдоа во Младинскиот парк каде застанаа во знак на револт за прерано згаснатиот живот на малата Тамара. Не се срамеа да плачат додека ги слушаа тескобните зборови и болни воздишки кои излегуваа од душата на ...

Протест: Секое дете е Тамара!

Макфакс - 15.02.2015

Детскиот живот нема цена...Секое дете е Тамара, беа транспарентите кои можеа да се забележат во недела напладне за време на мирниот протест на велешани во Младинскиот парк. Присутните сметаат дека овој згаснат живот е резултат на бирократскиот однос ...

Тамара сакаше да стане балерина, но чичковците го прекинаа нејзиниот сон

Нова ТВ - 15.02.2015

Оставки од сите кои се одговорни за смртта на Тамара побараа велешани од денешниот протест во центарот на Велес. Под мотото „Секое наше дете е Tамара“ со црвени картони в раце и со свирежи, граѓаните ги исвиркаа одговорните во здравството кои си ...

Црвен картон за здравствените власти поради смртта на малата Тамара

Р.С.Европа - 15.02.2015

Велешани денеска излегоа на протест под мотото „Секое наше дете е Тамара“, за да им покажат црвен картон на здравствените власти. Насобраните граѓани во Младинскиот парк во Велес се револтирани од, како што велат, неажурноста и неодговорноста на ...

Велешани со мирен протест ќе го искажат револтот против здравствените власти за смртта на Тамара

Кајгана - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, во недела напладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен протест во знак на револт од неажурноста на здравствените власти, што резултираше со смрт на 10 годишната Тамара Димовска.

Велешани со мирен протест ќе го искажат револтот против здравствените власти за смртта на Тамара

Макфакс - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, во недела напладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен протест во знак на револт од неажурноста на здравствените власти, што резултираше со смрт на 10 годишната Тамара Димовска.

Црвен картон за одговорните за смртта на Тамара (ФОТО)

МКД - 15.02.2015

Системот на лошите чичковци е виновникот за смртта на Тамара, порача нејзината мајка и побара да не се случи нова Тамара. Неколку стотици велешани се собраа во Младинскиот парк, на протест за смртта на малата Тамара Димовска.

Протест за случајот со деветгодишната Тамара

Сител - 15.02.2015

Одговорност од првите луѓе на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување беше побарана денеска од мирниот собир во Младинскиот парк во Велес којшто беше организиран по повод прераната смрт на деветгодишната Тамара, која ...

На пладне протест во Велес под мотото „Секое наше дете е Тамара“

+инфо - 15.02.2015

Денеска на пладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи едночасовен протест на кој ќе се искаже револт од односот на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување кои потфрлија во случајот со малата Тамара.

Тамара погребана со парите донирани за лекување

+инфо - 15.02.2015

Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, на денешниот протест откри дека со парите од донациите за лекувањето, ја погребале Тамара. На денешниот протест со едноминутно молчење присутните и оддадоа почит на малата Тамара и порачаа дека детскиот живот ...

„Секое наше дете е Тамара!“

Глас на Америка - 15.02.2015

Не стивнуваат реакциите по смртта на деветгодишното девојче од Велес Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, велешани денес организирале мирен протест во Младинскиот парк во нивниот град. Медиумите го пренесоа револтот на граѓанските активисти од ...

Велешани протестираа: „Секое наше дете е Тамара“

Канал 77 - 15.02.2015

Со едноминутно молчење, велешани ѝ оддадоа почит на малата Тамара. Тие оддржаа мирен граѓански протест во Младинскиот парк, за да го изразат својот револт од, како што велат, игнорантскиот однос на Министерството за здравство и Фондот за здравство, ...

Протест за Тамара во Велес: „Дајте оставки за да не ни умираат луѓето“

еМагазин - 15.02.2015

Не ги криеја солзите и тагата кога дојдоа во Младинскиот парк каде застанаа во знак на револт за прерано згаснатиот живот на малата Тамара. Не се страмеа да плачат додека ги слушаа тескобните зборови и болни воздишки кои излегуваа од душата на ...

Протест: Секое дете е Тамара!

МК News - 15.02.2015

Детскиот живот нема цена…Секое дете е Тамара, беа транспарентите кои можеа да се забележат во недела напладне за време на мирниот протест на велешани во Младинскиот парк. Присутните сметаат дека овој згаснат живот е резултат на бирократскиот однос ...

(ФОТО) Од Велес до ФЗО и Тодоров за смртта на малата Тамара: „Дајте си оставки – морално е“

Локално - 15.02.2015

Не ги криеја солзите и тагата кога дојдоа во Младинскиот парк каде застанаа во знак на револт за прерано згаснатиот живот на малата Тамара. Не се страмеа да плачат додека ги слушаа тескобните зборови и болни воздишки кои излегуваа од душата на ...

Протест: Тамара сонуваше да биде балерина

Либертас - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Tамара“ со црвени картони в раце и со свирежи, велешани бараа оставки од сите кои се одговорни за смртта на Тамара. Иако скршена од болка, на протестот се појави и мајката на Тамара, а присутните со солзи во очите го ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Протест за Тамара: Кога системот убива дете, што останува како утеха?

Sky - 15.02.2015

Неколку стотини граѓани денеска под мотото „Секое наше дете е Тамара“ се собраа во Младинскиот парк во Велес за да го изразат револтот и да побараат одговорност за здравствените власти за смртта на деветгодишната Тамара Димовска, која боледуваше од ...

Семејството ќе добие донации од САД: Американции трчаа за Тамара

еМагазин - 15.02.2015

Брачниот пар Марија и Маурицио Дибијаџо од Њујорк учествувале на трка во Њујорк, за да соберат донации за операција на Тамара, објави Вест. По веста за нејзината смрт, тие одлучиле парите да им ги предадат на нејзините родители, сега трчајќи од ...

„Секое наше дете е Тамара“ – протест денеска на пладне во Велес

Локално - 15.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

Тамара погребана со парите донирани за лекување

Локално - 15.02.2015

Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, на денешниот протест откри дека со парите од донациите за лекувањето, ја погребале Тамара. На протестот со едноминутно молчење присутните и оддадоа почит на малата Тамара и порачаа дека детскиот живот нема цена.

Денеска протест: зошто дозволивме да умре Тамара?!

Фактор - 15.02.2015

Во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен граѓански протест, во знак на револт од односот на здравствените власти кои дозволија да почине 10 годишната Тамара Димовска. Мотото на протестот кој ќе почне во Младинскиот парк во центарот на Велес во ...

Протест за Тамара: Вистинските виновните имаат име и презиме

Sky - 15.02.2015

„Секое наше дете е Тамара“ е мотото протестот кој денеска на пладне го организира група граѓани во Младинскиот парк во Велес на кој ќе се побара одговорност од виновниците за смртта на Тамара Димовка, која боледуваше од сколиоза и која почина ...

Протест во Велес: „Секое наше дете е Тамара“

еМагазин - 15.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

Протест во Велес: Знаеме кој е виновен за смртта на Тамара

Бриф - 15.02.2015

Во Младинскиот парк во Велес во тек е протест под мотото „Секое наше дете е Тамара“. Граѓаните денеска се собраа во знак на револт од односот на здравствените власти, на чело со министерот Никола Тодоров и првите луѓе на Фондот за здравство, Маја ...

Жаклина Димовска: Напуштeте ги фотелјите, тоа и го должите на Тамара

Либертас - 15.02.2015

Го презентираме, интегрално, говорот на Жаклина Димовска, мајка на Тамара Димовска од денешниот протест во Велес на кој присутните под мотото „Секое наше дете е Tамара“ со црвени картони в раце и со свирежи бараа оставки од сите кои се одговорни за ...

Велешани со мирен протест ќе го искажат револтот против здравствените власти за смртта на Тамара

Тера - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, во недела напладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен протест во знак на револт од неажурноста на здравствените власти, што резултираше со смрт на 10 годишната Тамара Димовска.

Протест за случајот со деветгодишната Тамара

Lider - 15.02.2015

Одговорност од првите луѓе на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување беше побарана денеска од мирниот собир во Младинскиот парк во Велес којшто беше организиран по повод прераната смрт на деветгодишната Тамара, која ...

Се уште без објаснување зошто се задоцни со лекувањето на Тамара

Дневник - 14.02.2015

Ниту пет дена по смртта на Тамара Димовска, која не дочека да замине на лекување во странство поради 80 отсто искривениот ’рбет, нема никакви појаснувања од лекарите-членови на двете комисии, кои решавале за судбината на ова деветгодишно девојче.

ИНИЦИЈАТИВА: Родители бараат повеќе помош за децата со ретки болести

Телеграф - 14.02.2015

Најавени се две иницијативи независни една од друга - марш во Скопје на 14 март, чиј иницијатор е родител од Штип, кој има дете со аутизам и евентуална заедничка акција на сите организации и здруженија за ранливи категории деца, за која иницијатор е ...

Лазаревиќ: За случаи како Тамара, покрај лекари да решаваат и економисти и филозофи

+инфо - 14.02.2015

За да се изнајде решение на овие тешки прашања кои ги покренуваат темите на правична дистрибуција на ресурсите, државите формираат посебни тела, комитети, форуми во кои членуваат луѓе од различни профили.

Денеска протест во Велес за смртта на малата Тамара

Нова ТВ - 14.02.2015

Денеска на пладне, во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен граѓански протест, на кој граѓаните ќе го изразот својот револт од игнорантскиот однос на Министерството за здравство и Фондот за здравство, кои вртејќи ја во административни ...

Протест за Тамара: Без амнестија за виновниците

А1 On - 14.02.2015

Над илјада граѓани веќе најавија дека ќе учествуваат на утрешниот протест со кој ќе се изрази револтот од односот на Министерството за здравство и Фондот за здравство кои потфрлија во случајот со малата Тамара.

Директорите на Фондот за здравство побегнаа од дебата за случајот со Тамара

+инфо - 14.02.2015

Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехази вчераа во последен момент го одложиле гостувањето во дебатната емисија Топ тема на Телма телевизија, за да објаснат за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од ...

Никола Тодоров, имаш голема среќа што не сум јас татко на Тамара оти ќе те убиев без да трепнам!

Окно - 14.02.2015

Го гледав интервјуто на Никола Тодоров за 24 вести и не ми се веруваше што слушам. Три пати го гледав на интернет, просто се вртев во кревет како сврдел со лаптопот, да е нешто можеби до мене, можеби ми се спие затоа што беше доцна, 2.30 после ...

Тодоров за смртта на Тамара: Би ја менувал и функцијата да можам да променам нешто

Бриф - 14.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Директорите на ФЗО побегнаа од дебата за случајот со Тамара

Локално - 14.02.2015

Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехази вчераа во последен момент го одложиле гостувањето во дебатната емисија Топ тема на Телма телевизија, за да објаснат за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од ...

За Тамара и другите деца….

Фактор - 14.02.2015

Случајот со девојчето Тамара Димовска длабоко ја разбранува јавноста. Потресните слики, желбите за помош, хуманитарните концерти, одлуки на комисии, интервенции на министри сепак не успеаа да го спасат овој човечки живот.

Лазаревиќ: За случаи како Тамара, покрај лекари да решаваат и економисти и филозофи

Локално - 14.02.2015

Да се изнајде решение на тешки прашања кои ги покренуваат темите на правична дистрибуција на ресурсите, државите формираат посебни тела, комитети, форуми во кои членуваат луѓе од различни профили.

За Тамара и другите деца….

Либертас - 14.02.2015

Pаспределбата на средствата кои се наменети за здравјето и здравството во светот инспирира бурни и тешки етички, филозофски и економски дебати. Што е фер, кој е најдобриот пристап, која е и дали животот има цена, како на сите да им се овозможи ...

„Секое наше дете е Тамара“- протест во Велес во недела на пладне

Бриф - 14.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

„Секое наше дете е Тамара“ – протест во Велес во недела на пладне

Либертас - 14.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

Утре мирен протест за Тамара во Велес

еМагазин - 14.02.2015

Ново писмо и нова вест стигна до семејството Димовски по три дена од смртта на деветгодишната Тамара. Фондот за здравство, кој поради актуелноста на случајот морал да знае дека девојчето почина, им испрати писмо на Димовски во кое ги информира дека ...

Тодоров за смртта на Тамара: Би ја менувал и функцијата да можам да променам нешто

МК News - 14.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Пишман функционери

Телма - 13.02.2015

МНОГУ ДИЛЕМИ ОКОЛУ НАЧИНОТ НА КОЈ ВО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО И НАДЛЕЖНИТЕ КОМИСИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ ВО СТРАНСТВО БИЛ ТРЕТИРАН СЛУЧАЈОТ СО ДЕВЕТГОДИШНАТА ТАМАРА И НАТАМУ ОСТАНУВААТ ОТВОРЕНИ. НА ДЕЛ ОД НИВ НА ТЕЛМА ТЕЛЕВИЗИЈА ВЕЧЕРВА ВО ЕМИСИЈАТА ТОП ТЕМА ...

Директорите на Фондот за здравство побегнаа од дебата на Телма за случајот со малата Тамара

Фокус - 13.02.2015

Од телевизијата тврдат дека тие ја промениле и програмската шема, само да им одговара на поканетите гости, со цел да се дознае вистината за овој случај Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехази денеска во ...

Лекарите и Фондот молчат за лавиринтите во кои била Тамара

Дневник - 13.02.2015

Kоја е причината за смртта на 9-годишната Тамара Димовска од Велес, која не дочека да замине на лекување во странство, ќе биде познато идната недела, кога Институтот за судска медицина ќе го достави извештајот до Основното јавно обвинителство во ...

По скандалот со смртта на Тамара, Фондот одобри лекување за Мартина во странство

Фокус - 13.02.2015

Пред неколку дена, во јавноста излезе апел од нејзиното семејство до сите хумани луѓе, да донираат пари за девојчето да може да отиде да се оперира во Турција. За операцијата се потребни 40.000 евра.

Решението за операција стаса два дена по смртта на Тамара

Утрински - 13.02.2015

Велес - Од Фондот за здравство стаса решението дека малата Тамара може да се лекува во странство. Но, задоцни. И тоа два дена. Тамара не го дочека, почина на 9 февруари, чекајќи да се оперира.

Одлуката за лекување на Тамара во странство стигна по нејзината смрт

Вест - 13.02.2015

Четири дена по смртта на Тамара, семејството Димовски по пошта прими документ од Фондот на здравствено осигурување, со кој се одобрува лекување на нивната ќерка во странство. Чудно е што на испратницата на писмото стои дека Фондот документот го ...

Интервју со министерот Никола Тодоров

24 Вести - 13.02.2015

Кој ќе понесе одговорност за смртта на малата Тамара? Јавноста веќе неколку дена бара оставки од првите луѓе на Министерството за здравство и Фондот. На оваа тема разговаравме со министерот Никола ...

Семејството на Тамара доби решение за лекување на починатата ќерка

Алсат-М - 13.02.2015

Семејството на малата Тамара вчера попладне добило решение со кое Фондот за здравствено осигурување го одобрува лекувањето на нивното дете во странство. Писмото доаѓа 3 дена откако Тамара почина.

ФЗОМ испрати решение за лекување четири дена по смртта на Тамара

24 Вести - 13.02.2015

Четири дена по смртта на малата Тамара, синоќа вистински шок преживеале нејзините родители. Во домот им стигнало решение од Фондот за здравство, со кое и се одобрува лекување на Тамара во странство.

Американци трчаа за Тамара

Вест - 13.02.2015

"Ја купив куклата Елса, кој Тамара ми објаснуваше како да ја најдам. _ била омилена. За жал, не успеав да и ја донесам на Тамара, но ќе го исполнам ветувањето и ќе ја подарам на нејзиното семејство.

Фондот без одговор зошто одобрението за лекување го испрати по смртта на Тамара

Нова ТВ - 13.02.2015

Нема одговор од Фондот за здравство зошто Решението со кое се одбрува лекување во странство на Тамара, семејството го доби синоќа, четири дена по нејзината смрт. Дали станува збор за бавна административна процедура, доцнење на Комисијата или грешка.

По смртта на Тамара, Фондот одобри средства за лекување на друго девојче во странство

Макфакс - 13.02.2015

По смртта на деветгодишната Тамара од Велес, којашто не ја дочека операцијата на ’рбетот во странство, Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) одговори позитивно на барањето на родителите на дванаесетгодишно девојче од Струмица исто така со ...

По смртта на Тамара, Фондот одобри средства за лекување на друго девојче во странство

Кајгана - 13.02.2015

По смртта на деветгодишната Тамара од Велес, која не ја дочека операцијата на ’рбетот во странство, Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) одговори позитивно на барањето на родителите на дванаесетгодишно девојче од Струмица, исто така со проблеми ...

Смртоносно ниво

Окно - 13.02.2015

Одлуката за деветгодишната, сега покојна, Тамара Димовска да не се лекува во странство - туку во спиналниот центар што требало да се отвори тука - дошла од повисоко ниво, тврди за Нова ТВ, Аспазија Софијанова, директорка на Клиниката за детски ...

Тодоров за малата Тамара: Би ја менувал функцијата, да можам да променам нешто

Нова ТВ - 13.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на 'рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Тодоров за смртта на Тамара: Би ја менувал и функцијата да можам да променам нешто

+инфо - 13.02.2015

Кој ќе понесе одговорност за смртта на малата Тамара, откако јавноста веќе неколку дена бара оставки од првите луѓе на Министерството за здравство и на Фондот за здравство, беше темата на разговорот на министерот Никола Тодоров на 24 Вести.

Два дена откако почина, Фондот и испрати на Тамара одобрување за лекување во странство

Кирилица - 13.02.2015

Фондот за здравствено осигурување два дена по смртта на малата Тамара Димовска, испрати одобрување за лекување во странство. На ковертот што го доби семејството на Тамара јасно се гледа дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски, ...

Тодоров за малата Тамара: Би ја менувал функцијата, да можам да променам нешто

Локално - 13.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Рецензија: Откако малата Тамара почина, социјалните мрежи бараат оставка од Тодоров

СПФМ - 13.02.2015

Ако се изземе пресот на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, вест на денот во понеделникот, на 9 февруари, секако беше смртта на Тамара Димовска од Велес, девојчето кое боледуваше од сколиоза и која почина, чекајќи ја седмата операција.

В недела мирен протест во Велес во знак на прерано изгубениот детски живот

Локално - 13.02.2015

За недела, кога семејството, роднините и пријателите на деветгодишното девојче ќе го посетат незиното вечно почивалиште по седум дена од смртта, во Велес на мирен протест во Младински парк ќе се соберат мајки, баби, тетки и дади-информира интернет ...

(ВИДЕО) Тодоров жали, ама не поднесува оставка

Либертас - 13.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Директори на Фондот за здравство избегале од дебата за случајот Тамара

Либертас - 13.02.2015

Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехазиденеска во последен момент го одложиле гостувањето во дебатната емисија Топ тема на Телма телевизија, за да објаснат за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од ...

Родителите на Тамара го добија одобрувањето за операција во странство

Локално - 13.02.2015

Одлуката Фондот ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. На неа се потпишани двајцата директори Маја Парнарџиева Змејкова и Џемали Мехази, објави телевизија Телма. На неколку прес конференции одржани по смртта на малата Тамара ...

По револтот за смртта на Тамара, фондот одобри средства за лекување во странство на Мартина

Либертас - 13.02.2015

Откако, јавноста беше исклучително вознемирена и револтирана по смртта на 9-годишната Тамара Димовска, обвинувајќи ги здравствените власти и лекарските комисии за немарност која придонела за прераната смрт на девојчето, Фондот за здравство експресно ...

Софијанова се потпишала на негативното решение за Тамара

Телма - 12.02.2015

И три дена по смртта на 9 годишната Тамара Димовска која боледуваше од сколиоза виновникот не се знае. И покрај притисокот од јавноста ниту една алка од целиот здравствен систем на ја презема одговорноста.

Хелсиншки ќе поднесе кривични пријави против двајцата директори на ФЗО во случајот со Тамара

Фокус - 12.02.2015

Според нив, во двете конзилијарни мислења има назнака„итно“, а тоа може да се забележи на документите кои ги покажаа од Хелсиншкиот комитет Хелсиншкиот комитет ќе поднесе кривични пријави против двајцата директори на Фондот за здравство за несовесно ...

Хелсиншки комитет: Документите за Тамара имале назнака „итно“

24 Вести - 12.02.2015

Во конзилијарното мислење за Тамара Димовска , имало назнака „итност“ на документите од Клиниката за ортопедија, спротивно на тврдењето од Фондот за здравство, од каде пред три дена рекоа дека случајот не бил третиран како итен, покажуваат ...

Хелсиншки: Документацијата за Тамара се водела како итен случај

Алсат-М - 12.02.2015

Документација дека состојбата на малата Тамара имала назнака за итно лекување денеска презентираше Хелсиншкиот комитет. Документите ги доставила мајката на Тамара, Жаклина Димовска. Според презентираните материјали, конзилијарното мислење добиено од ...

Два дена по смртта Тамара доби операција во странство

Телма - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски.

Хелсиншки: Институциите сакаат да ја сокријат одговорноста за Тамара

Нова ТВ - 12.02.2015

Кривични пријави за директорите на Фондот за здравство за несовесно работење на службата во случајот со Тамара Димовска поднесе Хелсиншкиот комите за човекови права. Во координација со семејството ќе биде поднесена пријава и за министерот Тодоров.

Два дена по смртта, стигна решението за операција на Тамара во странство

А1 On - 12.02.2015

Попладнево, два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката е донесена на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса ...

Хелсиншкиот комитет поднесе кривични пријави за случајот со Тамара

Макфакс - 12.02.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесен кривични пријави за директорите на Фондот за здравство за несовесно работење на службата за случајот со Тамара Димовска, девојчето кое почина во понеделникот и не ја дочека операцијата на рбетот.

Утрешен Слободен печат: Студентското движење се шири како пожар

+инфо - 12.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Тешко болни деца чекаат на милоста на Фондот, ќе имаат ли повеќе среќа од Тамара? - Ванковска се обидува и новинарите да ги вплетка во случајот „Пуч“ - Студентското движење се шири како пожар - Државата ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Хелсиншки: Институциите сакаат да ја сокријат одговорноста за Тамара

+инфо - 12.02.2015

Кривични пријави за директорите на Фондот за здравство за несовесно работење на службата во случајот со Тамара Димовска ќе поднесе Хелсиншкиот комитет за човекови права. Во координација со семејството ќе биде поднесена пријава и за министерот ...

Решението за лекување во странство на Тамара семејството го добило вечерва

Нова ТВ - 12.02.2015

Вистински шок преживеало семејството на малата Тамара, кога попладне околу 17 часот во нивниот дом во Велес, стигнало Решение од Фондот за здравство со кое и се одобрува лекување на Тамара во странство.

Хелсиншки комитет ќе бара Тодоров кривично да се гони

А1 On - 12.02.2015

Извор: Мета Од Хелсиншки комитет не отстапуваат од намерата да поднесат кривични пријави против директорите и против членовите на Управниот одбор на Фондот за здравство, за несовесно работење во службата, а доколку се согласи семејството на Тамара, ...

Родителите на Тамара го добија одобрувањето за операција во странство

+инфо - 12.02.2015

Фондот за здравствено осигурување два дена по смртта на малата Тамара Димовска, испрати одобрување за лекување во странство. На ковертот што го доби семејството на Тамара јасно се гледа дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски.

Семејството на Тамара денеска го доби решението за лекување од Фондот за здравство

МКД - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот за здравствено осигурување испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката е донесена на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на ...

Третото утро без Тамарa

Либертас - 12.02.2015

Окотомври 4-ти 2012. Утро. Ме буди музиката од телефонот на кој се појавува непознат број. Си помислувам, пак ли некој „досаден“. Трепер ливиот непознат глас ме премислува. Раскажува за девојче болно, за некаква си болест која прв пат ја слушам, за ...

Последното „чао тетка Биле“ одзвонува во ушиве, каде згрешив? За Тамара, никогаш да не се повтори

МК News - 12.02.2015

Новинарката Билјана Николовска која долго време се обидуваше преку своите стории да и помогне на малата Тамара во трогателно писмо на социјалните мрежи ја раскажа целата голгота. Гнев, милион прашања зошто? и многу солзи по смртта на малечкото ...

По смртта на Тамара – експресно доделени две решенија за лекување деца во странство

Кумановски м. - 12.02.2015

И покрај тридневниот притисок од јавноста да се најде вистинскиот виновник на смртта на малата Тамара Димовска од Велес, надлежните се уште не ја откриваат причината за закочениот процес, Тамара да биде испратена на клиниките во Турција и покрај ...

Шок во семејството на Тамара – вечерва им стигнало решението за лекување во странство

Либертас - 12.02.2015

Вистински шок преживеало семејството на малата Тамара, кога попладне околу 17 часот во нивниот дом во Велес, стигнало Решение од Фондот за здравство со кое и се одобрува лекување на Тамара во странство, пренесе НОВА .

Третото утро без Тамара

Канал 77 - 12.02.2015

Окотомври 4-ти 2012. Утро. Ме буди музиката од телефонот на кој се појавува непознат број. Си помислувам, пак ли некој „досаден“. Треперливиот непознат глас ме премислува. Раскажува за девојче болно, за некаква си болест која прв пат ја слушам, за ...

Два дена по смртта Тамара доби операција во странство

Бриф - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчетo, јавува Телма. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса ...

(ФОТО) Тамара го доби решението за лекување во странство но, прекасно

Фактор - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчетo. Од пликот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски.

(Документирано) Хелсиншки поднесе Кривични за смртта на малата тамара, лекарите барале итна операција

Локално - 12.02.2015

Хелсиншкиот комите за човекови права денеска поднесе Кривични пријави за директорите на Фондот за здравство за несовесно работење на службата во случајот со Тамара Димовска . Во координација со семејството ќе биде поднесена пријава и за министерот ...

Слободен печат: Тешко болни деца чекаат на милоста на Фондот, ќе имаат ли повеќе среќа од Тамара?

Либертас - 12.02.2015

Дел од содржините во најновиот број на „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“: 1. Тешко болни деца чекаат на милоста на Фондот, ќе имаат ли повеќе среќа од Тамара? 2. Ванковска се обидува и новинарите да ги вплетка во случајот „Пуч“ 3.

Хелсиншки комитет ќе бара Тодоров кривично да се гони

Sky - 12.02.2015

Од Хелсиншки комитет не отстапуваат од намерата да поднесат кривични пријави против директорите и против членовите на Управниот одбор на Фондот за здравство, за несовесно работење во службата, а доколку се согласи семејството на Тамара, ќе бараат ...

За приказната не е потребен наслов: Извини Тамара!

Фактор - 12.02.2015

На социјалните мрежи наидовме на приказна која никој не остава рамнодушен и која поттикнува размислувања за многу битни прашања поврзани со секојдневието на македонските граѓани. Не беше потребна преработка на текстот бидејќи сам по себе кажува СЕ! ...

Хелсиншкиот комитет поднесе кривични пријави за директорите на ФЗО за случајот на Тамара

Либертас - 12.02.2015

Кривични пријави за директорите на Фондот за здравство за несовесно работење на службата во случајот со Тамара Димовска поднесе Хелсиншкиот комите за човекови права. Во координација со семејството ќе биде поднесена пријава и за министерот Тодоров, ...

Фондот за здравство ни кажа да се почека отворањето на Спиналниот центар

Вест - 11.02.2015

Проф. д-р Аспазија Софијанова, директор на Клиниката за детски болести, потпишала дека Тамара од Велес може да се лекува и во Македонија по мислењето на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) дека ќе се отвори спинален центар во јавното здравство.

Мајката на Тамара до Тодоров: Зошто си разочаран?

24 Вести - 11.02.2015

Два дена по смртта на малата Тамара од Велес, со реакција се јави и нејзината мајка, Жаклина Димовска. Изреволтирана од вчерашната изјава на министерот за здравство, Никола Тодоров, во која тој рече дека е разчаран од тоа како завршил случајот, но ...

Софијанова подготвена да понесе морална одговорност за смртта на Тамара

Алсат-М - 11.02.2015

По изјавата на министерот за здравство Никола Тодоров дека е разочаран и искрено жали за смртта на малата Тамара се огласи мајката на малото девојче Жаклина Димовска. Таа на социјалните мрежи го праша Тодоров зошто е разочаран кога 3 години го ...

Шилегов: Смртта на Тамара показател за големи системски пропусти

Алсат-М - 11.02.2015

СДСМ, по случајот со малата Тамара, обвинува дека целиот државен систем вклучувајќи го и здравствениот е во распад. Според опозициската партија смртта на девојчето укажува на огромни институционални пропусти.

Kомисиите решавале и без да ги видат пациентите

Дневник - 11.02.2015

Зошто деветгодишната Тамара од Велес не доби навреме шанса да се лекува во странство, а семејството Димовски цели три години се вртело во бирократските лавиринти барајќи конзилијарни мислења, обжалувајќи решенија на фондовските комисии, кои ...

Софијанова: Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

24 Вести - 11.02.2015

Искрено жалам и согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Подготвена сум да понесам морална одговорност како член на второстепената комисија за упатување на лекување во странство и да се повлечам од таа функција.

Софијанова: Можете да ме обвинувате за многу работи, но не и за негрижа кон децата ... подготвена сум да понесам ...

Канал5 - 11.02.2015

Искрено жалам и согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Подготвена сум да понесам морална одговорност како член на второстепената комисија за упатување на лекување во странство и да се повлечам од таа функција.

Обвинителството ќе испитува дали има одговорност за смртта на Тамара

Дневник - 11.02.2015

Основното јавно обвинителство - Скопје ќе го испитува случајот на починатото девојче од Велес, Тамара Димовска, за да се утврди дали постои нечија одговорност за нејзината смрт. - ОЈО-Скопје, по допрен глас, оформи предмет за овој случај за кој ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Не знам зошто си разочаран, те молев да ме примиш, ама ти не најде време

Фокус - 11.02.2015

Мајката на починатата Тамара со реакција до министерот Тодоров Откако министерот за здравство, Никола Тодоров , истакна дека e разочаран, но не чувствува одговорност за смртта на малата Тамара, со коментар на социјалната мрежа фејсбук му одговори ...

Софијанова: Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

Утрински - 11.02.2015

Искрено жалам и согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Подготвена сум да понесам морална одговорност како член на второстепената комисија за упатување на лекување во странство и да се повлечам од таа функција.

Софијанова: Од Фондот за здравство ми се јавија да го потпишам негативното барање

Фокус - 11.02.2015

Таа тврди дека од Фондот за здравство и се јавиле да го потпише барањето, со образложение дека наскоро ќе се отварал Спинален центар и дека се уште не се исцрпени сите можности за лекување во државата.

Софијанова: Подготвена сум да понесам морална одговорност

Канал5 - 11.02.2015

- Подготвена сум да понесам морална одговорност како член во фондот и да се повлечам од таа функција- рече доктор Асапазија Софијанова член на второ степената комисијата, по реакциите по социјалните мрежи дека таа ja потпишала одлуката за одбивање ...

Ве молевме за помош, Вие молчевте, потсетува мајката на Тамара

Утрински - 11.02.2015

Жаклина, мајката на малата Тамара која почина заглавена во лавиринтите на здравствениот систем, преку нејзиниот фејсбук-профил ја искажа својата разочараност, мака, тага и болка. Таа јавно им одговори, но и ги праша министерот Тодоров и доктор ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Молев за помош уште пред 3 години, ама ти не најде време да нè примиш…

МКД - 11.02.2015

Не знам зошто си разoчаран? Мојата Тамара ја нема веќе, напиша синоќа на социјалната мрежа Фејсбук, мајката на Тамара како одговор на вчерашната изјава на министерот за здравство Никола Тодоров.

Мајката на Тамара: Молев за помош, ти не најде време за нас

+инфо - 11.02.2015

„Зошто си разочаран? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред Министерството.

Мајката на Тамара до Тодоров: Не знам зошто си разочаран

А1 On - 11.02.2015

Не знам зошто си разочаран? Мојата Тамара ја нема веќе. Зошто? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред Министерството.

Софијанова: ФЗО го имаше последниот збор за покојната Тамара

+инфо - 11.02.2015

Кога се одлучуваше за мислењето за Тамара, од петтмина членови на комисијата, четворица гласаа „против“, а само јас „за“, но бидејќи се донесува и пишува комисиско мислење, исто како во Парламент, се напиша дека ставот е негативен, вели директорката ...

Софијанова: Ќе прифатам морална одговорност ако тоа помогне некој мирно да спие

Нова ТВ - 11.02.2015

По повод последните написи во медиумите во врска со случајот на Тамара Димовска, би сакала подетално да ги разјаснам фактите и деталите кои ми се познати мене, вакво соопштение денеска напладне пристигна од доктор Аспазија Софијанова, во кое таа ...

Софијанова е подготвена да се повлече од Комисијата

+инфо - 11.02.2015

Директорката на Клиниката за детски болести, доктор Аспазија Софијанова, жали за целата ситуација околу малата Тамара и вели дека е согласна да ја прифати вината, како и да поднесе морална одговорност како член на Комисијата и да се повлече од таа ...

Софијанова: Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

МКД - 11.02.2015

Искрено жалам и согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Подготвена сум да понесам морална одговорност како член на второстепената комисија за упатување на лекување во странство и да се повлечам од таа функција.

СОФИЈАНОВА: Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од Комисијата

Телеграф - 11.02.2015

Решението го потпишав како претседавач, а не како претседател на Комисијата, која во мое отсуство едногласно одлучила според насоките дадени од ФЗОМ, а според кои ќе се чека отворањето на Спиналниот центар - рече таа Искрено жалам и согласна сум да ...

МЕЃАШИ: Случајот на Тамара да биде испитан

Телеграф - 11.02.2015

Од Првата детска амбасада повикуваат да се испитаат и сите други случаи во кои починале деца со цел да се утврдат причините, кои во иднина ќе се превенираат Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска, поттикната од смртта на малата Тамара ...

Софијанова: Подготвена сум да поднесам морална одговорност

Нетпрес - 11.02.2015

По обвинувањата упатени до доктор Аспазија Софијанова, дека донела лоша одлука во врска со состојбата и случајот на Тамара Димовска, која почина пред два дена, д-р Софијанова даде своја официјална изјава во која вели дека е подготвена да поднесе ...

Софијанова: Подготвена сум да поднесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

МРТ - 11.02.2015

По негативниот исход, на барање на мајката, Софијанова се запознала детално со случајот на Тамара. Утврдила дека станува збор за тешка болест која мора што поскоро да се третира. Вели, направила се што е во нејзина моќ случајот да биде повторно ...

ВИДЕО Шилегов: Здравството е во целосен распад - испраќајте на лекување во странство!

+инфо - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шевови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара од Велес е класичен доказ за целосен распад на здравството. Повеќе од јасно е дека се направени огромни институционални пропусти, ...

(ВИДЕО) Шилегов: Се распаѓа системот на Никола Груевски

А1 On - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството. Повеќе од јасно е дека се направени огромни институционални пропусти, трагични за ...

Софијанова: Не сум само јас виновна за грешката, одговорна е цела Комисија

Нова ТВ - 11.02.2015

Подготвена сум да поднесам морална одговорност, но во случајот со Тамара станува збор за колективна одговорност на сите членови на комисијата. Наредбата девојчето да не се праќа во странство стигна од Фондот за здравство со образложение да се почека ...

Тодоров жали за тоа што се случи со Тамара

Кирилица - 11.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Шилегов: Да не се чека, сите случаи слични на оној на Тамара, да се пратат во странство

Макфакс - 11.02.2015

СДСМ побара сите лица на кои им е загрозен животот, да бидат пратени на лекување во странство. „Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите рабови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад ...

Доктор Софијанова е подготвена да понесе морална одговорност, иако потписот го ставила на барање на Фондот

Сител - 11.02.2015

Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Тоа што стои на хартијата не значи дека се согласувам со одлуката.

Колку „Тамари“ чекаат милост од комисиите на ФЗО?

А1 On - 11.02.2015

Смртта на малата Тамара Димовска од Велес, која ја потресе земјава, отвори многу прашања за сите што бараат помош за лекување од Фондот за здравствена заштита (ФЗО). Колку луѓе има на списокот на ФЗО што чекаат помош за лекување во странство? Дали ...

Обвинителството ќе го испитува случајот на Тамара

Кирилица - 11.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје „по допрен глас“ оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. Како што соопштија денеска од Основното јавно обвинителство – Скопје назначен е надлежен јавен ...

СДСМ: Оставката на Тодоров не е доволна за случајот со Тамара

Р.С.Европа - 11.02.2015

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска соопшти дека случајот со смртта на малата Тамара, е класичен доказ за целосен распад на здравството. Тој истакна оти е повеќе од јасно дека „се направени огромни институционални пропусти, за жал трагични за ...

Почина малата Тамара од Велес чекајќи операција

Кирилица - 11.02.2015

Денеска во 06 часот наутро почина малата Тамара од Велес која чекаше да биде оперирана. Тамара имаше деформација на рбетот и чекаше операција во ...

ФЗОМ: Се чекаше термин за интервенција на Тамара во Турција

Кирилица - 11.02.2015

Во согласност и во консултација со родителите на деветгодишната Тамара Димовска од Велес, со сериозни проблеми со рбетот , беше одлучено интервенцијата да се изврши по 8 февруари, да се добие датум и осигуреничката да замине на лекување во болницата ...

СДСМ: Оставката на Никола Тодоров е далеку од доволна, итно да се реагира за другите вакви случаи

МКД - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите рабови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосниот распад на здравството, изјави Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ.

Шилегов: Оставка на Тодоров е далеку од доволна за случајот со Тамара

Нова ТВ - 11.02.2015

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов вели државниот систем на Никола Груевски „се распаѓа по сите шавови“. - Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството.

Софијанова: Подготвена сум да поднесам морална одговорност како член на Комисијата и да се повлечам од таа функција

Макфакс - 11.02.2015

Директорката на Клиниката за детски болести, доктор Аспазија Софијанова, во средата преку писмена изјава ги разјасни фактите и деталите во врска со случајот на Тамара Димовска, малото девојче кое почина во понеделникот поради компликации од ...

Софијанова: Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

А1 On - 11.02.2015

Искрено жалам и согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Подготвена сум да понесам морална одговорност како член на второстепената комисија за упатување на лекување во странство и да се повлечам од таа функција.

Софијанова подготвена да се повлече од Комисијата

Кајгана - 11.02.2015

Директорката на Клиниката за детски болести, доктор Аспазија Софијанова, преку писмена изјава ги разјасни фактите и деталите во врска со случајот на Тамара Димовска, малото девојче кое почина поради компликации од искривувањето на ‘рбетниот столб, а ...

Софијанова: Одлуката за Тамара дојде од повисоко ниво!

+инфо - 11.02.2015

Одлуката малата Тамара да не се лекува во странство дошла од повисоко ниво, се чекало да се отвори новиот спинален центар за таму да се лекува девојчето, тврди за НОВА Аспазија Софијанова, директорка на Клиниката за детски болести.

Софијанова: Подготвена сум да поднесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

Либертас - 11.02.2015

Ви ја пренесуваме изјавата која ја испрати до медиумите Проф. Др. Аспазија Софијанова, Директор на Клиниката за детски болести: Скопје, 11 февруари 2015 година По повод последните написи во медиумите во врска со случајот на Тамара Димовска, би ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Имаше болки и молеше за помош, ама ти не најде време да не примиш…

Бриф - 11.02.2015

Не знам зошто си разочаран? Мојата Тамара ја нема веќе, зошто? Уште пред три години во Велес јавно те молев, те молев да ме примиш да те запознаам со случајот Тамара. И до ден денес не ме прими иако знаеше дека те чекам пред министерството.

Обвинителството најави дека ќе го испитува случајот на Тамара

еМагазин - 11.02.2015

Обвинителството најави дека ќе го испитува случајот на Тамара. Од Основното јавно обвинителство, како што наведуваат, „по допрен глас“ оформи предмет за случајот со починатото девојче од Велес, за кој известија медиумите.

Тодоров најави истрага за случајот Тамара

еМагазин - 11.02.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров, во врска со случајот со малата Тамара од Велес, која почина чекајќи термин за операцијата на рбетен столб во странство, изјави дека чувствува прилично разочарување и дека искрено жали за тоа што се случило.

НОВА: Комисијата на чело со Аспазија Софијанова одлучила Тамара да не оди во странство

Локално - 11.02.2015

Во Второстепената лекарска комисија чиј претседател е доктор Аспазија Софијанова, актуелна директорка на детската клиника не го прифатиле мислењето на своите колеги ортопеди и одговориле дека не се исцрпени можностите за лекување во Македонија, ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Тамара молеше за помош, а ти три години не најде време за неа

еМагазин - 11.02.2015

„Не знам зошто си разoчаран? Мојата Тамара ја нема веќе“, напиша синоќа на социјалната мрежа Фејсбук, мајката на Тамар а како одговор на вчерашната изјава на министерот за здравство Никола Тодоров.

(ВИДЕО) Шилегов: Системот на Груевски се распаѓа по сите шавови

Либертас - 11.02.2015

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Почитувани, Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството.

Судбината на дете се одлучувала политички???

Либертас - 11.02.2015

Директорката на Детска клиника од странство ставила потпис на одлуката дека лекувањети на Тамара во странство не е потребно!!! Софијанова признава дека ФОНДОТ калкулирал ??? Кој има право да калкилира со нашето здравје и живот? Мајката на министерот ...

Хроника на една најавена смрт

Либертас - 11.02.2015

Експонираниот министер за здравство Никола Тодоров, кој секоја вечер приредува изненадувања, од вчера по смртта на Тамара исчезна. Пропадна во земја, го снема човекот. И јас да сум на негово место, би заминал на подолго отсуство од политиката и би ...

Три години немаше време да не примиш.Зошто си разочаран?

Либертас - 11.02.2015

Зошто си разочаран? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред министерството.

Мајката на Тамара до Тодоров: Зошто си разочаран?! Три години немаше време да не примиш!

Либертас - 11.02.2015

Мајката на малата Тамара која почина и не ја дочека согласноста да биде оперирана во странство на државен трошок, преку Фејсбук се обрати до министерот за здравствто, Никола Тодоров, кој вчера изјави дека бил разочаран, но не чувствувал одговорност ...

(ВИДЕО) Шилегов: Се распаѓа системот на Никола Груевски, доказ е здравството

Локално - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството. Повеќе од јасно е дека се направени огромни институционални пропусти, трагични за ...

ШИЛЕГОВ: Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа

Sky - 11.02.2015

- Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството, изјави на денешната прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Зошто си разочаран – го праша Тодоров мајка на малата Тамара

Кумановски м. - 11.02.2015

Одлуката малата Тамара да не се лекува во странство дошла од повисоко ниво, бидејќи се чекало да се отвори новиот спинален центар за таму да се лекува девојчето, тврди за НОВА Аспазија Софијанова, директорка на Клиниката за детски болести.

Шилегов: Молчи Тодоров, молчи и мајката на министерот Поповски (видео)

Кумановски м. - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството, обвини денес Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Колку „Тамари“ чекаат милост од комисиите на ФЗО?

Sky - 11.02.2015

Смртта на малата Тамара Димовска од Велес, која ја потресе земјава, отвори многу прашања за сите што бараат помош за лекување од Фондот за здравствена заштита (ФЗО). Колку луѓе има на списокот на ФЗО што чекаат помош за лекување во странство? Дали ...

Колку „Тамари“ чекаат милост од комисиите на ФЗО?

Локално - 11.02.2015

Смртта на малата Тамара Димовска од Велес, која ја потресе земјава, отвори многу прашања за сите што бараат помош за лекување од Фондот за здравствена заштита (ФЗО). Колку луѓе има на списокот на ФЗО што чекаат помош за лекување во странство? Дали ...

Софијанова: Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

Вечер Прес - 11.02.2015

Искрено жалам и согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Подготвена сум да понесам морална одговорност како член на второстепената комисија за упатување на лекување во странство и да се повлечам од таа функција.

Софијанова: Јас сум потпишана на одлуката за Тамара, што не значи дека се согласувам со одлуката

МК News - 11.02.2015

Не сум претседавач на комисијата која одлучуваше за Тамара, само ја менував Анастасика Поповска која е всушност претседател на Второстепената комисија, но сум член во комисијата. Јас сум поптпишана на местото на Анастасика Поповска, што не значи ...

Мајката на Тамара до Тодоров: незнам зошто си разочаран, моето дете го нема веќе

Канал 77 - 11.02.2015

Не знам зошто си разoчаран? Мојата Тамара ја нема веќе, напиша синоќа на социјалната мрежа Фејсбук, мајката на Тамара како одговор на вчерашната изјава на министерот за здравство Никола Тодоров.

Софијанова: Јас сум потпишана на одлуката за Тамара, што не значи дека се согласувам со одлуката

Точка - 11.02.2015

Според Софијанова, одлуката за лекувањето на 9-годишната Тамара Димовска, која почина завчера, се договарала по телефон, затоа што таа не била во државата во тој момент. "Не сум претседавач на комисијата која одлучуваше за Тамара, само ја менував ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Не знам зошто си разочаран

Sky - 11.02.2015

Не знам зошто си разочаран? Мојата Тамара ја нема веќе. Зошто? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред Министерството.

Софијанова: Согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие

Република - 11.02.2015

По донесената негативна одлука од првостепената комисија при Фондот за здравствено осигурување на Македонија, посочи Софијанова, одлучуваше второстепената комисија чиј член е и таа. Укажа дека мислењето кое го имале добиено од ФЗОМ било во насока на ...

Преземете ја одговорноста

Н.Македонија - 11.02.2015

Читам изјави што доаѓаат од Фондот за здравство, изјави што нè уверуваат дека направиле сè (?!), ете, дале согласност пред два месеца за операција (по опсежна бирократска анализа), но од за нив нејасни причини девојчето починало, не се лекарска ...

Тодоров: Итно ќе се преиспитува случајот за Тамара

Н.Македонија - 11.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров вчера изјави дека жали за смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес, која почина завчера Никола Тодоров Тој изрази сочувство до семејството и рече дека за овој случај направил сѐ што било во негова моќ.

Софијанова: Подготвена сум да понесам морална одговорност и да се повлечам од комисијата

Lider - 11.02.2015

Искрено жалам и согласна сум да ја прифатам вината доколку тоа му помогне некому мирно да спие. Подготвена сум да понесам морална одговорност како член на второстепената комисија за упатување на лекување во странство и да се повлечам од таа функција.

Тодоров не чувствува одговорност за смртта на Тамара

Телма - 10.02.2015

Министерот Никола Тодоров чувствува тага и разочарување, но не и одговорност за смртта на 9-годишната Тамара Димовска. Не одговори директно на прашањето дали има намера да поднесе оставка. Лично смета дека сторил се` за овој случај.

Второстепена комисија одлучила Тамара да не се лекува во странство

Фокус - 10.02.2015

Второстепената лекарска комисија го одбила барањето за лекување на малата Тамара Димовска за лекување во странство, дознава НОВА ТВ. Во документите до… Второстепената лекарска комисија го одбила барањето за лекување на малата Тамара Димовска за ...

Софијанова: Јас сум потпишана, што не значи дека се согласувам со одлуката

Фокус - 10.02.2015

-Не сум претседавач на комисијата која одлучуваше за Тамара, само ја менував Анастасика Поповска која е всушност претседател на Второстепената комисија, но… -Не сум претседавач на комисијата која одлучуваше за Тамара, само ја менував Анастасика ...

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Алсат-М - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

24 Вести - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

24 Вести - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Утрински - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Обвинителството ќе го испитува случајот на Тамара

Утрински - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје „по допрен глас“ оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. Како што соопштија денеска од Основното јавно обвинителство – Скопје назначен е надлежен јавен ...

Мамо, немој да плачеш за мене!

Дневник - 10.02.2015

„Ми рече мамо, ме боли срцето, дај ми ја раката да ме чуваш. Немој да плачеш за мене, те молам, не сакам да плачеш! Потоа се заврте и заспа.“ Тамара овој викенд беше најсреќното дете на светот.

Јавното обвинителство отвори истрага за смртта на Тамара (ОБНОВЕНО)

Канал5 - 10.02.2015

Јавното обвинителство отвори истрага, министерот Тодоров најави итно преиспитувања на случајот со смртта на деветгодишната Тамара од Велес. Ќе се испитува зошто девојчето два пати било одбиено во последните две години по првата операција и дали ...

Тодоров не чувствува одговорност за смртта на малата Тамара

Фокус - 10.02.2015

Што е уште почудно во целата ситуација, пресот на министерот беше закажан во 12.30, а маил до новинарите беше испратен во 12.24 минути Министерот за здравство Никола Тодоров еден ден по смртта на малата Тамара Димовска се појави во јавноста на ...

Обвинителството ќе ја истражува смртта на малата Тамара

Фокус - 10.02.2015

Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за утврдување на фактите и на евентуалната одговорност за смртта Основното јавно обвинителство покренало предмет за смртта на 9-годишната Тамара Димовска од ...

Меѓаши: Да се утврди одговорност за сите починати дечиња од институционална негрижа

Вест - 10.02.2015

Првата детска амбасада во светот "Меѓаши" ги повика јавниот обвинител и народниот правобранител, освен случајот со Тамара Димовска од Велес да ги испитаат сите други случаи кога починаа деца поради негрижа и занемарување од надлежните институции, и ...

Основното јавно обвинителство ќе испитува дали има одговорност за смртта на Тамара

Вест - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека ќе го испитува случајот на десетгодишната Тамара Димовска од Велес, која почина вчера, пред да ја дочека операцијата во странство, бидејќи имаше тежок деформитет на 'рбетот, со искривување од 80 ...

„Меѓаши“ исто така бара одговорност за малата велешанка

Утрински - 10.02.2015

На социјалните мрежи и денеска кружеа огромен број реакции каде што граѓаните изразуваа револт и бараа одговорност од здравствените власти за случајот на Тамара. Одговорност од институциите побара и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“.

Тодоров жали за случајот со малата Тамара но не чувствува одговорност

24 Вести - 10.02.2015

Деветгодишната Тамара Димовска, чиј млад живот згасна вчера, денеска беше погребана на градските гробишта во Велес. Реакциите и понатаму не стивнуваат. Експерти, невладини организации но и политички патии бараат институциите да понесат одговорност, ...

Тодоров жали и е разочаран за тоа што се случи со Тамара, случајот ќе се испитува

МКД - 10.02.2015

Чувствувам разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера изутрина ...

Македонија плаче - денеска ќе биде погребана деветгодишната Тамара

Press24 - 10.02.2015

Македонија денеска е завиена во црно. Деветгодишната Тамара Димовска, која почина вчера во 6 часот како последица на деформитетот на рбетот, ќе биде погребана денеска во 12.30 часот на гробиштата во Велес, јави Нова ТВ.

Македонија завиена во црно - Денеска ќе биде погребана 9 - годишната Тамара Димовска

Сител - 10.02.2015

Деветгодишната Тамара Димовска, која почина вчера во 6 часот како последица на деформитетот на рбетот, ќе биде погребана денеска во 12.30 часот на гробиштата во Велес. Илјадници граѓани вчера и денеска застануваат крај градските јавори во Велес каде ...

Обвинителството ќе испитува евентуална одговорност за смртта на деветгодишната Тамара

Академик - 10.02.2015

„Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за утврдување на фактите и на евентуалната одговорност за смртта“, се вели во соопштението на Обвинителство Деветгодишната Тамара Димоска од Велес, која имаше ...

ЛДП бара оставка од Тодоров

+инфо - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот. ЛДП соопшти дека е револтирана од односот на институциите кои беа задолжени за лекувањето на малата Тамара.

ЛДП: Тодоров итно да поднесе неотповиклива оставка

+инфо - 10.02.2015

Либерално Демократската Партија сочуствува со семејството на малата Тамара и изразува силно жалење за прерано заминатиот млад живот. Истовремено, Либерално Демократската Партија упатува силен револт и негодување кон институциите задолжени за ...

ЛДП: Министерот Тодоров да си поднесе неотповиклива оставка

Макфакс - 10.02.2015

Либерално-демократската партија(ЛДП) побара оставка од министерот за здравство Никола Тодоров заради ненавремената реакција за испраќање на малата Тамара од Велес на лекување во странство.

Малата Тамара ќе биде погребана во 12.30 на гробиштата во Велес

Нова ТВ - 10.02.2015

Тамара Димовска ќе биде погребана денеска во 12.30 часот на гробиштата во Велес. Обдукција не е направена за да се утврди точната причина за смртта, бидејќи девојчето веќе било донесено мртво во Болницата и според правилата во вакви случаи обдукција ...

Малата Тамара денеска во 12.30 часот ќе биде погребана во родниот Велес

+инфо - 10.02.2015

Деветгодишната Тамара Димовска, која почина вчера во 6 часот како последица на деформитетот на рбетот, ќе биде погребана денеска во 12.30 часот на гробиштата во Велес, јави Нова ТВ. Обдукција не е направена за да се утврди точната причина за смртта, ...

Има ли морална одговорност на Тодоров за смртта на Тамара?

Р.С.Европа - 10.02.2015

На социјалните мрежи не престануваат да се редат коментари од револтирани граѓани и да се бара одговорност од надлежните институции, како и оставки од министерот за здравство Никола Тодоров и директорката на Фондот за здравство Маја ...

ЛДП бара оставка од министерот за здравство Тодоров

МКД - 10.02.2015

Министерот Тодоров треба да и одговори на јавноста во кој здравствен систем од „првите 16 во Европа", згаснува човечки живот поради бирократски процедури ? Либерално Демократската Партија упатува силен револт и негодување кон институциите задолжени ...

Министерот Тодоров се огласи по смртта на Тамара

Press24 - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чуствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодсишната Тамара Димовска од Велес. Изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој случај направил се што било во негова моќ, пренесува Здравство24 ...

Тодоров бил разочаран, но не чувствувал одговорност за смртта на Тамара

Нова ТВ - 10.02.2015

Министерот Тодоров биле многу разочаран, но не чувствува одговорност за смртта на малата Тамара, бидејќи како што рече направил се за девојчето да отпатува на операција во странство. По еден ден молк Тодоров се појави во јавноста на отварање на ...

Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Нетпрес - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Тодоров ќе го испитува случајот со смртта на Тамара

Макфакс - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, еден ден по смртта на малата Тамара од Велес која почина во понеделникот чекајќи операција на рбетот, изјави дека направил сè што е во негова моќ за овој случај и најави дека ќе се испитува целата постапка за ...

Обвинителство отвори предмет за смртта на Тамара по допрен глас

+инфо - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес. Оттаму известија дека веќе е назначен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за утврдување на ...

Обвинителство ќе го испитува случајот на малата Тамара

Нова ТВ - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. -Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за ...

Обвинителството ќе го испитува случајот за смртта на Тамара

Нетпрес - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје оформи предмет за случајот со починатото деветгодишно девојче, Тамара Димовска од Велес. Оттаму соопштија дека е назначен надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за ...

Јавно обвинителство ќе го испитува случајот со Тамара

Курир - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство-Скопје ќе го испитува случајот на починатата Тамара од Велес. -Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите.

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

А1 On - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Обвинителството ќе утврдува одговорност за смртта на Тамара

Макфакс - 10.02.2015

Обвинителството оформи предмет и ќе утврдува кој е одговорен за смртта на Тамара од Велес, која почина во понеделникот наутро и не ја дочека операцијата во Турција на рбетниот столб. „Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи ...

Првата детска амбасада бара одговорност за смртните случаи на деца

Нова ТВ - 10.02.2015

Случајот Тамара и претходните трагични случаи кои завршија со смрт на деца ја потврдуваат нефункционалноста и тромоста на системот да постапи брзо, навремено и соодветно кога треба да се спасат детски животи.

Министерот Тодоров изрази сочуство до семејството на Тамара

Сител - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чуствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодсишната Тамара Димовска од Велес. Изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој случај направил се што било во негова моќ, дознава Сител.

ТОДОРОВ СЕ ОГЛАСИ ПО СМРТТА НА МАЛАТА ТАМАРА: РАЗОЧАРАН СУМ И ЖАЛАМ!

Сител - 10.02.2015

- ПОЗИТИВНА БОМБА ОД ВЛАДАТА СО КОЈА СЕ РЕШАВА СТАТУСОТ НА НАД 3.000 ЛИЦА - СЕ УРНАЛЕ СКАЛИТЕ И НЕ МОЖЕЛЕ ДА ЈА СПАСАТ- ВО ПОЖАР ВО ВЕЛЕС ИЗГОРЕ ЖЕНА А ПОВРЕДЕНИ СЕ УШТЕ 6 ЛИЦА - ОБВИНИТЕСТВОТО ОТВОРА ИСТРАГА: КОЈ Е ВИНОВЕН ЗА СМРТТА НА ТАМАРА? - ...

Обвинителството ќе го испитува случајот на Тамара

А1 On - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје „по допрен глас“ оформи предмет за случајот со починатото девојче Тамара од Велес, за кој вчера известија медиумите. Како што соопштија денеска од Основното јавно обвинителство – Скопје назначен е надлежен ...

Обвинителството ќе го испитува случајот на Тамара

Р.С.Европа - 10.02.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров, во врска со случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера изутрина чекајќи термин за операцијата на рбетен столб во странство, денеска изјави дека чувствува прилично разочарување и дека искрено жали ...

Обвинителството отвора истрага - има ли виновник за смртта на малата Тамара

Сител - 10.02.2015

Обвинителството ќе го испитува случајот со Тамара Димовска од Велес која вчера почина и не дочека да замине на лекување во странство. Оформиле предмет и веќе е назначен јавен обвинител кој ќе започне постапка за утврдување на фактите и евентуална ...

Тодоров: Ќе се испитува дали имало пропуст во лекувањето на Тамара

МРТ - 10.02.2015

Зошто девојчето двапати било одбиено за операција и зошто докторите не напишале дека станува збор за итен случај, се двете клучни прашања на кои ќе се бара одговор... Министерот за здравство, Никола Тодоров најави преиспитување на случајот со смртта ...

ЛДП бара оставка од Тодоров

А1 On - 10.02.2015

Либерално Демократската Партија сочуствува со семејството на малата Тамара и изразува силно жалење за прерано заминатиот млад живот. ЛДП ја потсетува македонската јавност дека министерството за здравство преку министерот Тодоров даде јавно ветување ...

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Курир - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

ТОДОРОВ: Ќе се испита дали некаде имало пропуст во случајот со Тамара

Телеграф - 10.02.2015

Мислам дека сè што беше во моја моќ направив, дури можеби и повеќе од тоа, сепак очигледно не било доволно, рече министерот за здравство Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи .

ЛДП до Тодоров: Ако имате малку грижа на совест, поднесте неотповиклива оставка

Нова ТВ - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот, a го повика министерот Никола Тодоров да поднесе неотповиклива оставка.

Тодоров: Искрено жалам за смртта на Тамара, ќе испитаме

+инфо - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Утрешен Слободен печат: Како 20.000 луѓе станаа државни непријатели!?

+инфо - 10.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Како 20.000 луѓе станаа државни непријатели!? - како ни функционира тајната полиција - „Она го фатила шефот на слаба точка“ - пикантерии од снимените ленти - Министерот Тодоров бил разочаран, но не се ...

Комисијата на чело со Аспазија Софијанова одлучила Тамара да не оди странство

Нова ТВ - 10.02.2015

Малата Тамара требаше да замине во странство и тоа во специјална здравствена установа бидејќи станува збор за тешка патологија и не може секој лекар да ја направи операцијата. Ова за НОВА го изјави Илир Хасани еден од ортопедските хирурзи кои е ...

Доктор Софијанова го одбила барањето малата Тамара да се оперира во странство

+инфо - 10.02.2015

Откако директорот на Фондот за здравствено осигурување, во октомври минатата година го одбил барањето на семејството, малата Тамара Димовска да се оперира во странство, мајката на Тамара поднела жалба до Второстепената комисија на Фондот со која се ...

Тодоров ќе го испитува случајот со смртта на Тамара

Кајгана - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров, еден ден по смртта на малата Тамара од Велес која почина чекајќи операција на рбетот, изјави дека направил сè што е во негова моќ за овој случај и најави дека ќе се испитува целата постапка за добивање пари за ...

Софијанова:Одлуката каде ќе се лекува Тамара дојде од повисоко ниво

Нова ТВ - 10.02.2015

Одлуката за малата Тамара да не се лекува во странство дошла од повисоко ниво, се чекало да се отвори новиот спинален центар за таму да се лекува девојчето, тврди за НОВА Аспазија Софијанова, директорка на Клиниката за детски болести.

Јавно обвинителство ќе бара евентуална одговорност за смртта на малата Тамара

Press24 - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство-Скопје ќе го испитува случајот на починатата Тамара од Велес која ја зави Македонија во црно. -Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д.

Обвинителството ќе утврдува кој е одговорен за смртта на Тамара

МКД - 10.02.2015

Обвинителството оформи предмет и ќе утврдува кој е одговорен за смртта на Тамара Димовска од Велес. „Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д.

Обвинителството ќе го испита случајот со Тамара

Телеграф - 10.02.2015

Оформен е предмет и е назначен обвинител кој ќе почне постапка за утврдување на фактите Основното јавно обвинителство – Скопје ќе го испитува случајот на Тамара Димовска, девојчето од Велес со деформитет на ‘рбетот кое вчера почина.

Обвинителството ќе утврдува одговорност за смртта на девојчето од Велес

Кајгана - 10.02.2015

Обвинителството оформи предмет и ќе утврдува кој е одговорен за смртта на Тамара од Велес, која почина и не ја дочека операцијата во Турција на рбетниот столб. „Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со ...

Меѓаши: Нефункционалноста и тромоста на системот ја уби Тамара

+инфо - 10.02.2015

Случајот Тамара и претходните трагични случаи кои завршија со смрт на деца ја потврдуваат нефункционалноста и тромоста на системот да постапи брзо, навремено и соодветно кога треба да се спасат детски животи.

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

А1 On - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

ОЈО–Скопје ќе го испитува случајот на малата  Тамара

Локално - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за ...

Има ли морална одговорност на Тодоров за смртта на Тамара?

Локално - 10.02.2015

Моралната и политичка одговорност кај македонските политичари е речиси непозната појава, коментираат домашните аналитичари по смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес која не ја дочека долго најавуваната операција.

Тодоров жали за малата Тамара, ќе испитува дали имало пропусти

Бриф - 10.02.2015

- Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара – изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров.

Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Точка - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чуствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодсишната Тамара Димовска од Велес. Изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој случај направил се што било во негова моќ, пренесува Здравство24.

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

МК News - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Меѓаши: Тамара и претходните случаи ја потврдуваат нефункционалноста на системот

Либертас - 10.02.2015

Соопштение од првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ: Случајот Тамара и претходните трагични случаи кои завршија со смрт на деца ја потврдуваат нефункционалноста и тромоста на системот да постапи брзо, навремено и соодветно кога треба да се спасат ...

Никола Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Пулс24 - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Тодоров бил разочаран, но не чувствувал одговорност за смртта на малата Тамара

Либертас - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Прости ни Тамара што нашата наведната глава не ти дозволи да одиш исправено и гордо!

Точка - 10.02.2015

Се надевам дека Тамара го најде својот мир, затоа што ние тука не и го дадовме. Ниту нејзе, ниту на нејзиното семејство. Кој ќе ја превземе одговорноста?!? Родителите на Тамара побараа помош од граѓаните откако Фондот одби да им одобри операција во ...

ВИДЕО: Малата Тамара не го дочека остварувањето на ветувањето на Груевски

Либертас - 10.02.2015

Малата Тамара не го дочека остварувањето на ветувањето на ...

По допрен глас: ЈОРМ ќе ја испитува смртта на Тамара

Кумановски м. - 10.02.2015

На официјалната страна на Јавното Обвинителство на РМ, денес беше истакнато соопштение во кое се вели дека ЈОРМ по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите.

Обвинителството ќе го истражува случајот на Тамара

Либертас - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформил предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. „Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за ...

Софијанова ја менувала мајката на министерот Поповски, одлуката за Тамара дошла „од повисоко“

Либертас - 10.02.2015

Одлуката за малата Тамара да не се лекува во странство дошла од повисоко ниво, се чекало да се отвори новиот спинален центар за таму да се лекува девојчето, тврди за НОВА Аспазија Софијанова, директорка на Клиниката за детски болести.

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Република - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Прости ни Тамара што нашата наведната глава не ти дозволи да одиш исправено и гордо!

МК News - 10.02.2015

Се надевам дека Тамара го најде својот мир, затоа што ние тука не и го дадовме. Ниту нејзе, ниту на нејзиното семејство. Кој ќе ја превземе одговорноста?!? Родителите на Тамара побараа помош од граѓаните откако Фондот одби да им одобри операција во ...

Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Вечер Прес - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Назначен обвинител, случајот на Тамара ќе се испитува

Фактор - 10.02.2015

За случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера изутрина чекајќи термин за операцијата на рбетен столб во странство се огласи Основното јавно обвинителство кое што информираше дека е оформен предмет за истиот.

Јавното обвинителство: Кој е виновен за случајот со Тамара?

Канал 77 - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, оформува предмет за случајот со деветгодишната Тамара Димовска. Во соопштението коешто го објави Обвинителството, се вели дека е назначен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за ...

Првата детска амабасада – Меѓаши: Бараме превенција за правата на децата

Канал 77 - 10.02.2015

На случајот за малата Тамара се огласи и Првата детска амбасада во светот – Меѓаши, а поттикната од, како што велат, многу примери до сега за постапување со децата. Од Меѓаши бараат засилени мерки на превенција и соодветна адекватна заштита на секое ...

Тамара пред смрт се жалела на болки во срцето

Кумановски м. - 10.02.2015

Смртта на малата Тамара Димковска од Велес открива нови детали во обид да се пронајде виновникот за прераната смрт на деветгодишното девојче, и покрај сите апели, детето да се испрати на операција во клиниката Аџибадем во Турција поради ...

Хелсиншки комитет најавува кривични пријави за случајот “Тамара”

МК News - 10.02.2015

По објавувањето на веста за смртта на 9 годишната Тамара, Хелсиншкиот комитет за заштита на човековите права се обрати со соопштение во јавноста. Хелсиншкиот комитет го следеше од блиску овој случај во обид да им помогне на родителите на Тамара да ...

ЛДП: Ако има совест, Тодоров мора да си даде неотповиклива оставка

Либертас - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот. ЛДП соопшти дека е револтирана од односот на институциите кои беа задолжени за лекувањето на малата Тамара.

Одговорност за смртта на Тамара мора да има!

Вечер Прес - 10.02.2015

Од детската амбасада побараа Обвинителството и Народниот правобранител да ја лоцираат одговорноста во системот за смртта на деветгодишната Тамара Димовска и апелираа за поголема заштита на децата.

Денеска последно збогум со малата Тамара

Локално - 10.02.2015

Тамара Димовска ќе биде погребана денеска во 12.30 часот на гробиштата во Велес. Обдукција не е направена за да се утврди точната причина за смртта, бидејќи девојчето веќе било донесено мртво во Болницата и според правилата во вакви случаи обдукција ...

НОВА: Комисијата на чело со Аспазија Софијанова одлучила Тамара да не оди во странство

Либертас - 10.02.2015

Во Второстепената лекарска комисија чиј претседател е доктор Аспазија Софијанова, актуелна директорка на детската клиника не го прифатиле мислењето на своите колеги ортопеди и одговориле дека не се исцрпени можностите за лекување во Македонија, ...

Тамара немала препорака за итен случај

МК News - 10.02.2015

Лекарите од конзилијарната комисија не дале препорака дека малата Тамара треба итно да се испрати на нова операција, јави Алсат-М. Тимот лекари, предводен од врвен спинален хирург од Турција, месецов требало да и закажат операција на малата Тамара ...

Обвинителството ќе го испитува случајот за смртта на Тамара

МК News - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје оформи предмет за случајот со починатото деветгодишно девојче, Тамара Димовска од Велес. Оттаму соопштија дека е назначен надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за ...

Поради одлука на Второстепена комисија Тамара не заминала на лекување?

Фактор - 10.02.2015

Според сознанијата на Нова Тв Второстепената комсија одлучила девојчето од Велес кое имаше проблеми со ‘рбетниот столб и кое почина вчера да не замине на лекување во странство. Имено, според горенаведениот медиум голема контрадикторност содржи ...

ЛДП бара неотповиклива оставка од Тодоров

Sky - 10.02.2015

Либерално-демократската партија бара неотповиклива оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, поради смртта на малата Тамара од Велес. Партијата изрази сочувство до семејството на Тамара и жалeње за прерано заминатиот млад живот.

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Денешен - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Тодоров да си даде оставка бараат од ЛДП

Фактор - 10.02.2015

Изразувајќи сочуство и жалење за прерано згаснатиот живот до семејствто на малото девојче Тамара кое вчера утрото починало Либерално демократската партија револтирана од односот и несериозноста на институциите побара министерот Никола Тодоров да си ...

Обвинителството ќе го испитува случајот на Тамара

Република - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје „по допрен глас“ оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. Како што соопштија денеска од Основното јавно обвинителство – Скопје назначен е надлежен јавен ...

Обвинителството ќе го испитува случајот на Тамара

Денешен - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје „по допрен глас“ оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. Како што соопштија денеска од Основното јавно обвинителство – Скопје назначен е надлежен јавен ...

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Локално - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Лекарите на Тамара не ѝ дале препорака за итен случај

Sky - 10.02.2015

Лекарите од конзилијарната комисија не дале препорака дека малата Тамара треба итно да се испрати на нова операција, објави „Алсат-М“. Тимот лекари, предводен од врвен спинален хирург од Турција, месецов требало да ѝ закажат операција на малата ...

ЛДП: Министерот Тодоров да си поднесе неотповиклива оставка

Тера - 10.02.2015

Либерално-демократската партија(ЛДП) побара оставка од министерот за здравство Никола Тодоров заради ненавремената реакција за испраќање на малата Тамара од Велес на лекување во странство.

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

Денешен - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

Министерот Тодоров упати сочуство до родителите на Тамара

Кумановски м. - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во изјавата дадена за порталот Здравство 24, вели дека чувствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес. Тодоров изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој ...

Основното јавно обвинителство ќе го испитува случајот на починатото девојче од Велес

Sky - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите, соопшти обвинителството. Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе ...

ЛДП: Ако има совест, Тодоров мора да си даде неотповиклива оставка

Локално - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот. ЛДП соопшти дека е револтирана од односот на институциите кои беа задолжени за лекувањето на малата ...

Обвинителството ќе го испитува случајот за смртта на Тамара

Точка - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје оформи предмет за случајот со починатото деветгодишно девојче, Тамара Димовска од Велес. Оттаму соопштија дека е назначен надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за ...

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара

Н.Македонија - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Обвинителство ќе го испитува случајот со малата Тамара

Н.Македонија - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство оформи предмет за случајот со починатото девојче Тамара Димовска, за кој вчера известија медиумите. Како што соопштија денеска од Основното јавно обвинителство во Скопје назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го ...

Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Идивиди - 10.02.2015

Скопје, 10 февруари 2015 (МИА) - Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата ...

Обвинителството ќе го испитува случајот на Тамара

Lider - 10.02.2015

Основното јавно обвинителство – Скопје „по допрен глас“ оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите. Како што соопштија денеска за МИА од Основното јавно обвинителство – Скопје назначен е надлежен ...

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

Lider - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

Тодоров: Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Lider - 10.02.2015

Чувствувам прилично разочарување и искрено жалам за тоа што се случи. Сакам да изразам длабоко сочувство до семејството на малата Тамара, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата Тамара од Велес, која почина вчера ...

Се бара оставка од министерот Тодоров по смртта на деветгодишната Тамара

Призма - 09.02.2015

Речиси три месеци родителите на деветгодишното девојче кое страдаше од тежок деформитет на рбетниот столб чекаа Тамара да замине на итна операција. Министерот Тодоров на 21 ноември 2014 година вети дека сите трошоци за операцијата ќе бидат целосно ...

ФЗОМ: Се чекаше термин за интервенција на Тамара во Турција

Утрински - 09.02.2015

Во согласност и во консултација со родителите на деветгодишната Тамара Димовска од Велес, со сериозни проблеми со р'бетот, беше одлучено интервенцијата да се изврши по 8 февруари, да се добие датум и осигуреничката да замине на лекување во болницата ...

Се чекало тројца хирурзи да се усогласат за операција на Тамара

Канал5 - 09.02.2015

Предметот, укажа директорката, Фондот позитивно го реши во декември, но по препорака на Талу се чекаше едноставно сите тројца хирурзи да си ги усогласат своите ангажмани, за во февруари да се утврди датумот кога Тамара ќе биде оперирана, за што ...

Почина малата Тамара од Велес, не дочека операција

Вест - 09.02.2015

Тамара Димовска од Велес, која што имаше искрвен `рбет и која требаше на државен трошок да оди на операција во Турција, починала. Информацијата ја потврдиле од велешката болница. Деветгодишната Тамара имаше вродена маана на рбетниот столб и пред две ...

Почина 9-годишната Тамара

Телма - 09.02.2015

Денеска во 6 часот наутро почина малата Тамара од Велес , која поради деформитет на рбетот , чекаше да биде оперирана во странство . 9- годишната Тамара Димовска боледуваше од сколиоза и требаше да отпатува на операција во Турција , бидејќи во ...

Парнарџиева Змејкова: Направивме се што можеме во случајот со Тамара

Утрински - 09.02.2015

Направивме се што можеме и согласно Законот и согласно исклучително комплексниот случај од медицински аспект да можеме да ја испратиме Тамара од Велес таму каде што ќе има изгледи за излекување.

Почина девочје што чекаше средства за операција во странство

Алсат-М - 09.02.2015

Почина деветгодишната Тамара Димовска од Велес. Девојчето кое со месеци чекаше одобрение за операција во странство на сметка на државата. Починало утрово во болницата во Велес, откако нејзината состојба нагло се влошила.

Тамара почина, помошта не стигна навреме

Утрински - 09.02.2015

Македонија тагува по десетгодишната Тамара Димовска, која требаше да замине во странство на операција на ’рбетниот столб, за што беше организиран и хуманитарен концерт Велес - Смртта беше побрза од добрата вест што ја чекаше десетгодишната Тамара ...

Почина малата Тамара безуспешно чекајќи лекување, Хелсиншкиот комитет бара одговорност

24 Вести - 09.02.2015

Почина малата Тамара од Велес, девојчето кое имаше искривен 'рбет и чекаше да и биде извршена операција. Девојчето било донесено утрово на лекар околу шест часот, без знаци на живот. Хелсиншкиот комитет побара одговорност за смртта од здравствените ...

Велес по смртта на малата Тамара

24 Вести - 09.02.2015

Каква е состојбата во Велес по трагичниот настан, слушаме од нашиот дописник Даниела ...

Не ја дочека операцијата - почина малата Тамара

Канал5 - 09.02.2015

Наместо датум за операција, на родителите на Тамара во велешката болница им ја потврдиле смртта на нивната деветгодишна ќерка. Девојчето било донесено мртво во болница, таа со денови не се чувствувала добро.

Мамо, немој да плачеш за мене

Вест - 09.02.2015

Десетгодишната Тамара Димовска почина в понеделник пред шест часот. Убавата вест која семејството ја добило во петокот дека можат да заминат за Чикаго на лекување, не се оствари. Тамара починала жалејќи се на болки во градите.

Згасна животот на Тамара Димовска

Телма - 09.02.2015

Денот кога родителите на Тамара Димовска очекуваа да ја слушнат убавата вест за термин за операција, ги разбуди шок. Нивното дете починало во сон. На раце ја носеа до брза помош, но докторите констатираа смрт.

Тамара немала препорака за итен случај

Алсат-М - 09.02.2015

Лекарите од конзилијарната комисија не дале препорака дека малата Тамара треба итно да се испрати на нова операција. Тимот лекари, предводен од врвен спинален хирург од Турција, месецов требало да ѝ закажат операција на малата Тамара во турска ...

Хелсиншки: Тамара е жртва на здравствениот систем

Алсат-М - 09.02.2015

Хелсиншкиот комитет смета дека починатата Тамара е жртва на неефикасниот здравстевн систем и отсуството волја за решавање на нејзиниот случај. Затоа, оваа организација најави поднесување кривична пријава против врвот на фондот за здравство.

Почина 9 годишната Тамара од Велес

Канал5 - 09.02.2015

Девет годишната Тамара Димовска од Велес починала утринава, потврдуваат од велешката болница. Малата Тамара имаше вродена маана на рбетниот столб. Првата операција и беше извршена во Македонија пред две години.

Почина деветгодишната Тамара од Велес која чекаше операција во странство

24 Вести - 09.02.2015

Утрово почина малата Тамара од Велес, која поради деформитет на рбетот, чекаше да биде оперирана во странство. Девет годишната Тамара Димовска боледуваше од сколиоза и требаше да отпатува на операција во Турција, бидејќи во Македонија ниту еден ...

Народе, каква бомба ти е потребна после смртта на Тамара?!

Окно - 09.02.2015

Утрово брзо се рашири веста за смртта на 9-годишната Тамара Димовска, малото девојче од Велес, кое со месеци чекаше помош од државата, а сепак на крајот не издржа и не ја дочека операцијата.

ФЗОМ не чувствува одговорност за смртта на деветгодишната Тамара

А1 On - 09.02.2015

Фондот за здравствено осигурување не чувствува одговорност за смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес. изјави денеска Бранко Аџигогов, советник во институцијата. „Иако на наша адреса се испратија обвинувања дека ние сме виновни за смртта ...

Тамара не ги дочека парите од фондот за здравство, Хелсиншки комитет бара одговорност од надлежните

МКД - 09.02.2015

Доколку не биде преземена одговорност од раководните лица Фондот за здравствено осигурување и во Министерството за здравство, Хелсиншкиот комитет ќе поднесе кривични пријави против директорката и членовите на Управниот одбор на фондот за несовесно ...

Хелсиншкиот комитет бара одговорност и најавува кривични пријави за случајот „Тамара“

Академик - 09.02.2015

„Целокупната јавност месеци наназад беше известувана преку медиумите за случајот со цел да се предизвика ефективна реакција од страна на Фондот за здравствено осигурување, со оглед дека медицинските наоди покажуваа сериозно влошување на нејзината ...

(ВИДЕО) Фондот за здравство нема одговорност, родителите можеле да тужат

А1 On - 09.02.2015

Фондот за здравствено осигурување нема одговрност за смртта на Тамара од Велес-девојчето со искривување на `рбетот кое почина утринава. Тамара не дочека да биде оперирана, иако министерот за здравство Никола Тодоров пред речиси три месеци вети дека ...

Фондот за здравство се оградува од одговорност за смртта на Тамара

Нова ТВ - 09.02.2015

Фондот за здравство се оградува од одговорноста за смртта на малата Тамара Димовска. Од Фондот денеска излегоа со објаснување за случајот, за како што рекоа да медиумите да не објавуваат шпекулации и да изразат сочувство до семејството.

ФЗОМ: Се чекаше термин од болницата за операција на Тамара

МРТ - 09.02.2015

Oд ФЗОМ велат дека нејзиниот случај бил позитивно решен уште во декември... По веста дека девојчето од Велес кое требаше да се оперира во Турција почина утрово, од ФЗОМ велат дека нејзиниот случај бил позитивно решен уште во декември.

Парнарџиева Змејкова: Направивме се што можеме во случајот со Тамара

А1 On - 09.02.2015

Направивме се што можеме и согласно Законот и согласно исклучително комплексниот случај од медицински аспект да можеме да ја испратиме Тамара од Велес таму каде што ќе има изгледи за излекување.