TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јужна Кореја и САД ќе соопштат дека прекинуваат со големи воени вежби

24 Вести - 17.06.2018

Јужна Кореја и САД оваа недела се очекува да објават дека ќе прекинат со спроведување големи заеднички воени вежби, но под услов тие да бидат обновени ако Северна Кореја не го исполни ветувањето да се откаже од нуклеарното оружје.

Пентагон потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби се откажани

Курир - 17.06.2018

Пентагон официјално потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби закажани за август се откажани, како што минатата недела најави претседателот Доналд Трамп. – Како исполнување на обврската што ја презеде претседателот Трамп и во согласност ...

Јужна Кореја и САД ќе соопштат дека прекинуваат со големи воени вежби

Стандард - 17.06.2018

Јужна Кореја и САД оваа недела се очекува да објават дека ќе прекинат со спроведување големи заеднички воени вежби, но под услов тие да бидат обновени ако Северна Кореја не го исполни ветувањето да се откаже од нуклеарното оружје.

Што севернокорејските експерти не сфаќаат за земјата, според бегалец што живеел во оваа земја

Факултети - 17.06.2018

Малку е познато за секојдневниот живот во Северна Кореја, дури и меѓу луѓето што ја проучуваат земјата. Според еден бегалец, владината пропаганда во Северна Кореја е прилично распространета, па дури и самопрогласените експерти од Северна Кореја ...

Пентагон потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби се откажани

А1 On - 17.06.2018

Пентагон официјално потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби закажани за август се откажани, како што минатата недела најави претседателот Доналд Трамп. – Како исполнување на обврската што ја презеде претседателот Трамп и во согласност ...

Пентагон потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби се откажани

Вечер Прес - 17.06.2018

Пентагон официјално потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби закажани за август се откажани, како што минатата недела најави претседателот Доналд Трамп. – Како исполнување на обврската што ја презеде претседателот Трамп и во согласност ...

Пентагон потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби се откажани

Локално - 17.06.2018

Пентагон официјално потврди дека американско-јужнокорејските воени вежби закажани за август се откажани, како што минатата недела најави претседателот Доналд Трамп. – Како исполнување на обврската што ја презеде претседателот Трамп и во согласност ...

Јужна Кореја и САД ќе соопштат дека прекинуваат со големи воени вежби

Либертас - 17.06.2018

Јужна Кореја и САД оваа недела се очекува да објават дека ќе прекинат со спроведување големи заеднички воени вежби, но под услов тие да бидат обновени ако Северна Кореја не го исполни ветувањето да се откаже од нуклеарното оружје.

Трамп и Путин ќе се сретнат во јули

Вечер Прес - 17.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе во јули би можел да се сретне со рускиот колега Владимир Путин, објави Вашингтон пост. -Се очекува претседателот Трамп следниот месец да се сретне со рускиот претседател кога ќе биде во Европа, на самитот ...

САД и Јужна Кореја ќе објават крај на заедничките воени вежби

Вечер Прес - 17.06.2018

– Во следните неколку денови се очекува да биде објавен крајот на заедничките воени вежби на САД и Јужна Кореја, како дел од подобрувањето на односите меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Јужна Кореја и САД прекинуваат со големи воени вежби

Н.Македонија - 17.06.2018

Јужна Кореја и САД оваа недела се очекува да објават дека ќе прекинат со спроведување големи заеднички воени вежби, но под услов тие да бидат обновени ако Северна Кореја не го исполни ветувањето да се откаже од нуклеарното оружје.

Јужна Кореја и САД ќе соопштат дека прекинуваат со големи воени вежби

1tv - 17.06.2018

Јужна Кореја и САД оваа недела се очекува да објават дека ќе прекинат со спроведување големи заеднички воени вежби, но под услов тие да бидат обновени ако Северна Кореја не го исполни ветувањето да се откаже од нуклеарното оружје.

Трамп ги мерка плажите на Северна Кореја – тука би можел да имам убава резиденција

Сакам да кажам - 16.06.2018

Пред да стане претседател на САД, Доналд Трамп беше познат најмногу по своето царство на недвижнини, што опфаќа имот и во Азербејџан, Панама и Филипини, меѓу другите. Затоа и не треба да изненадува што тој по историскиот самит со Ким Џонг-Ун истакна ...

Трамп: Договорот со Ким Јонг Ун спаси милиони луѓе

Канал5 - 16.06.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека неговиот договор со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ќе спаси десетина милиони луѓе од можна нуклеарна војна. Изнервиран од слабата поддршка на републиканците во Конгресот, со критиката на политичките ...

Ким во Сингапур си донел свој тоалет

А1 On - 16.06.2018

Кога севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун патува некаде, тој со себе носи пренослив тоалет, а ни состанокот со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур не бил исклучок. Ли Јун-кеол кој е дел од Севернокорејската гарда изјави дека Ким ...

Трамп планира да се сретне со Путин во јули

Макфакс - 16.06.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп очекува средба со неговиот руски колега, Владимир Путин, во јули во Европа, пишува „Вашингтон пост“. „Трамп, како што се очекува, ќе се состане со Путин следниот месец, кога ќе биде во посета на Европа, каде ...

Трамп: Му дадов број на Ким, во недела ќе разговараме

Макфакс - 16.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека се договорил со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да се слушнат во недела и ги размениле телефонските броеви. Трамп на новинарско прашање што ќе прави во недела на денот на татковците, одговорил ...

Трамп: Договорот со Ким Џонг-ун спасува милиони луѓе

Макфакс - 16.06.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека неговиот договор со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ќе спаси десетина милиони луѓе од евентуална нуклеарна војна. Тој истакна дека она што досега е направено, е неопходно за мир.

Трамп: Му дадов број на Ким, во недела ќе разговараме

Вечер Прес - 16.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека се договорил со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да се слушнат во недела и ги размениле телефонските броеви. Трамп на новинарско прашање што ќе прави во недела на денот на татковците, одговорил ...

Трамп воодушевен од пропагандата на Северна Корјеа, а посебно го воодушевила една Корејка која Ким посебно ја цени

Точка - 16.06.2018

Оваа анегдота ја објавил "Washington Post" повикувајќи се на неименуван извор. Американскиот претседател Доналд Трамп ја пофалил главната ТВ презентерка на вестите која во документарецот за патување на севернокорејскиот лидер во Сингапур ги фали ...

Трамп: Му дадов број на Ким, во недела ќе разговараме

Sky - 16.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека се договорил со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да се слушнат во недела и ги размениле телефонските броеви. Трамп на новинарско прашање што ќе прави во недела на денот на татковците, одговорил ...

Трамп: Му дадов број на Ким, во недела ќе разговараме

Точка - 16.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека се договорил со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да се слушнат во недела и ги размениле телефонските броеви. Трамп на новинарско прашање што ќе прави во недела на денот на татковците, одговорил ...

Сакам Американците кон мене да се однесуваат како Корејците кон Ким

Тера - 16.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за Фокс њуз меѓу другото изјави дека сака Американците да го третираат исто како што Севернокорејците го третираат диктаторот Ким Џонг Ун.

Јапонскиот премиер потврди дека се подготвува средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун

1tv - 16.06.2018

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе го повика денеска севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун да надминат взаемна недоверба и потврди дека се подготвува средба на врвот. Во телевизиско интервју Абе појасни дека „по различни канали“ владата прави напори за ...

Сакам луѓето да ме слушаат како што Севернокорејците го слушаат Ким, вели Трамп

Сакам да кажам - 15.06.2018

Доналд Трамп изјави дека би сакал неговите луѓе да го слушаат како што Севернокорејците го слушаат Ким Џонг-Ун. „Тој е лидер на својата земја и тоа многу силен лидер“, кажа Трамп пред Белата куќа во разговорот за шоуто „Фокс енд френдс“.

Државата Њујорк ја тужи фондацијата на Трамп- тој не отстапува

Канал5 - 15.06.2018

Сојузната држава Њујорк ја тужи фондацијата на Американскиот претседател Доналд Трамп за незаконско работење. По судски пат Сојузната држава Њујорк бара затворање на хуманитарната фондација на Доналд Трамп , со обвинение дека е ,,празна школка “ , ...

Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

Стандард - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето. Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

Слободен Печат - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето. Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

Снимки и фотографии од средбата на Трамп и Ким Јонг-ун кои светот ги немаше видено досега (видео)

Таратур - 15.06.2018

Снимки и фотографии од средбата помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун, кои досега светот ги немаше видено, беа објавени од страна на севернокорејската државна телевизија.

Видео: Сензационална приказна за која зборува светот - вака Ким Џонг-ун избегна отровно пенкало

Press24 - 15.06.2018

За севернокорејскиот диктатор Кимон-ун и американскиот претседател Доналд Трамп да потпишат договор, понудени им се две скапоцени црни пенкала. Стоеле на темнокафената маса украсени со цвеќе.

Трамп можеби ќе се сретне со Путин летово

+инфо - 15.06.2018

Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето.

„Базфид”: На самитот на Г-7 Трамп изјавил дека Крим е руски

Слободен Печат - 15.06.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс, синоќа одби да ја коментира информацијата што се појави во некои американски медиуми дека Доналд Трамп изјавил дека Крим е руски. Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, информативниот портал „Базфид ...

Државата Њујорк бара затворање на добротворната фондација на Трамп

Глас на Америка - 15.06.2018

Главната правобранителка на сојузната држава поднесе тужба против претседателот и неговите три деца - членови на одборот Сојузната државата Њујорк поднесе тужба против добротворната организација на семејството на претседателот Доналд Трамп, со ...

Трамп: Во голема мера го решив севернокорејскиот проблем

Макфакс - 15.06.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп соопшти дека на состанокот со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, во голема мерка го решил нуклеарното прашање на Корејскиот Полуостров, објави „АФП“. „Решив проблем.

Трамп: Сакам Американците кон мене да се однесуваат како Корејците кон Ким (ВИДЕО)

МКД - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за Фокс њуз меѓу другото изјави дека сака Американците да го третираат исто како што Севернокорејците го третираат диктаторот Ким Џонг Ун, пренесуваат агенциите .

Трамп: Сакам Американците да се однесуваат кон мене како Севернокорејците кон Ким

Кајгана - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Fox News“ меѓу другото рече дека сака Американците да се однесуваат кон него како што Севернокорејците се однесуваат кон диктаторот Ким Џонг Ун.

Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

А1 On - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето. Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

Трамп: Можно е летово да се сретнам со Путин

Глас на Америка - 15.06.2018

ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп, денеска кажа дека „можно е“ летово да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Тој во кусата изјава за новинарите пред Белата куќа, го повтори ставот дека на Русија треба да и` се дозволи да се ...

Севернокорејска телевизија објави досега невидени снимки од средбата на Трамп и Ким (ВИДЕО)

Тера - 15.06.2018

Севернокорејската државна телевизија објави досега невидени фотографии и снимки од неодамнешната средба на Ким Џонг Ун и Доналд Трамп, пренесува Си-ен-ен . Државната телевизија на Северна Кореја објави документарен филм во траење од 42 минути во кој ...

Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

Локално - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето. Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

Вечер Прес - 15.06.2018

– Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето. Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

Момент пред потпишување на договорот сестрата на Ким направи нешто неочекувано (ВИДЕО)

Кумановски м. - 15.06.2018

loading... Сите уште зборуваат за средбата на лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун и претседателот на САД Доналд Трамп. Овој состанок привлече внимание од целиот свет, а секој чекор на двајцата лидери беше будно проследен од камерите.

Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

Либертас - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето. Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

„Базфид“: На самитот на Г-7 Трамп изјавил дека Крим е руски

Н.Македонија - 15.06.2018

Портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс, синоќа одби да ја коментира информацијата што се појави во некои американски медиуми дека Доналд Трамп изјавил дека Крим е руски. Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, информативниот портал „Базфид ...

Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

1tv - 15.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето. Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

Помпео: САД бараат потполна и неповратна денуклеаризација на Северна Кореја

Алсат-М - 14.06.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг ун сфатил дека денуклеаризацијата на Северна Кореја мора да биде брза, нагласувајќи дека до укинување на санкциите кон Пјонгјанг нема да дојде додека не се ...

Путин го повика Ким во Москва

Алсат-М - 14.06.2018

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го повика севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун да ја посети Русија во септември. Рускиот претседател го замолил севернокорејскиот претставник Ким Јонг Нам кој е на чело на Народното собрание на Северна Кореја ...

Следната недела продолжуваат преговорите меѓу САД и Северна Кореја

Алсат-М - 14.06.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека преговорите меѓу САД и Северна Кореја ќе продолжат во следната недела, без да го прецизира точниот датум. Помпео во Сеул додаде дека двете страни завршиле многу работа која не можеше да се ...

Мун разгледува прекин на воените вежби со САД

Курир - 14.06.2018

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави денеска дека таа држава би можела да разгледа прекин на заедничките воени вежби со САД во обид да помогне за изградба на доверба и намалување на тензиите со Северна Кореја.

Путин му го честита роденденот на Трамп

Макфакс - 14.06.2018

Рускиот претседател Владимир Путин му го честитал роденденот на американскиот претседател Доналд Трамп, изјави портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков. „Претседателот испрати телеграма со честитка на својот американски колега“ рекол Песков за Тас.

Видео: Трамп се пошегува со килограмите на Ким, а неговата реакција стана хит

Press24 - 14.06.2018

За време на работниот ручек на лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун во Сингапур, американскиот претседател почна да се шегува. Го повика Ким да седна, а потоа се пошегува со неговите килограми.

САД ја ценат кинеската помош за Самитот на Трамп и Ким

Р.С.Европа - 14.06.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека ја цени целата работа што Кина ја направила за да го помогне Самитот помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Севернокорејските медиуми објавија ретко видео од средбата меѓу Трамп и Ким

Факултети - 14.06.2018

Слики од стотици Севернокорејци што радосно ракоплескаа и мавтаа со знамиња откако Ким Јонг-ун слета во Пјонгјанг во средата беа емитувани во Северна Кореја, како дел од долгиот документарен филм за неговиот историски самит со американскиот ...

Испливаа детали од разговорот на Трамп и Ким: Експерт за читање од усни откри што зборуваа (видео)

Press24 - 14.06.2018

По само неколку секунди од средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Трамп му понудил пијалок на Ким, открил читач на усни за британски „Сан“.

Јужна Кореја го поздрави договорот меѓу САД и Северна Кореја

Глас на Америка - 14.06.2018

По средбата во Сеул, државниот секретар Мајк Помпео замина за Пекинг да ја запознае кинеската влада со исходот од самитот во Сингапур Претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-Ин, изјави дека неговата влада ќе треба да биде флексибилна околу воениот ...

Помпео: Санкциите кон Пјонгјанг ќе бидат укинати по денуклеаризацијата

А1 On - 14.06.2018

САД, Кина и Јужна Кореја се едногласни во ставот дека санкциите кон Северна Кореја ќе бидат укинати дури откако земјата целосно ќе се ослободи од нуклеарното оружје, изјави денеска во Пекинг американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Ким во Сингапур најавил подготвеност за средба со Шинѕо Абе

Курир - 14.06.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун нагласил на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур дека може да учествува на средба со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, јавија јапонски медиуми повикувајќи се на владини извори.

Експерт за читање од усни открил таен разговор на Трамп и Ким

Макфакс - 14.06.2018

По само неколку секунди од средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Трамп му понудил пијалок на Ким, открил читач на усни за британски „Сан“.

Обвинителството на Њујорк ја тужи фондацијата на Трамп

Р.С.Европа - 14.06.2018

Јавниот обвинител на државата Њујорк поднесе тужба пртив приватната добротворна фондација на американскиот претседател Доналд Трамп, поради "упорно незаконско однесување". Во тужбата со која се бара распуштање на фондацијата на Трамп, со седиште во ...

Како Северна Кореја ја прикажа средбата Трамп-Ким пред својот народ?

Кајгана - 14.06.2018

Севернокорејската државна телевизија објави досега невидени фотографии и видеа од неодамнешната средба меѓу лидерот Ким Џонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур. КЦНА објави документарен филм од 42 минути со сцени од патувањето ...

Што по средбата Трамп Ким Јонг Ун?

Глас на Америка - 14.06.2018

Мал број на аналитичари веруваат дека севернокорејското раководство наивно ќе се откаже од нуклеарното оружје Што сега? Тоа е прашањето кое се поставува во Вашингтон, Сеул и Пјонгјанг. По историското ракување меѓу претседателот на САД и лидерот на ...

Севернокорејска телевизија објави досега невидени снимки од средбата на Трамп и Ким (ВИДЕО)

МКД - 14.06.2018

Севернокорејската државна телевизија објави досега невидени фотографии и снимки од неодамнешната средба на Ким Џонг Ун и Доналд Трамп, пренесува Си-ен-ен . Државната телевизија на Северна Кореја објави документарен филм во траење од 42 минути во кој ...

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од новинарите кои известуваа од средбата Трамп – Ким

+инфо - 14.06.2018

Сингапурската компанија Мелтуотер кои прават оценки на медиумска ефикасност, објавија дека приходите на Сингапур од средбата ќе бидат не помалку од 524 милиони долари. Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од престојот на новинарите што ...

Сингапур заработил 5,3 милиони долари од новинарите кои известуваа од средбата Трамп - Ким

Независен - 14.06.2018

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од престојот на новинарите што известуваа за средбата на врвот меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг - ун, објави Стрејт тајмс. Од средбата известувале околу 4.000 новинари и секој од нив останал околу три дена и ...

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од новинарите кои известуваа од средбата Трамп - Ким

Кајгана - 14.06.2018

Сингапур, 14 јуни 2018 (МИА) - Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од престојот на новинарите што известуваа за средбата на врвот меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, објави Стрејт тајмс.

Се подготвува нова историска средба: Ќе се сретнат Путин и Трамп

Курир - 14.06.2018

Москва и Вашинготн разгледуваат можности за состанок меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин, изјавил посебен советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија при американскиот Национален совет за ...

Мун разгледува прекин на воените вежби со САД

А1 On - 14.06.2018

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави денеска дека таа држава би можела да разгледа прекин на заедничките воени вежби со САД во обид да помогне за изградба на доверба и намалување на тензиите со Северна Кореја.

Мун разгледува прекин на воените вежби со САД

Слободен Печат - 14.06.2018

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави денеска дека таа држава би можела да разгледа прекин на заедничките воени вежби со САД во обид да помогне за изградба на доверба и намалување на тензиите со Северна Кореја.

Мун разгледува прекин на воените вежби со САД

Стандард - 14.06.2018

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави денеска дека таа држава би можела да разгледа прекин на заедничките воени вежби со САД во обид да помогне за изградба на доверба и намалување на тензиите со Северна Кореја.

Се подготвува нова историска средба: Ќе се сретнат Путин и Трамп

Сител - 14.06.2018

Москва и Вашинготн разгледуваат можности за состанок меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин, изјавил посебен советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија при американскиот Национален совет за ...

Помпео: Санкциите кон Пјонгјанг ќе бидат укинати по денуклеаризацијата

Курир - 14.06.2018

САД, Кина и Јужна Кореја се едногласни во ставот дека санкциите кон Северна Кореја ќе бидат укинати дури откако земјата целосно ќе се ослободи од нуклеарното оружје, изјави денеска во Пекинг американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Помпео: Санкциите кон Пјонгјанг ќе бидат укинати по денуклеаризацијата

Стандард - 14.06.2018

САД, Кина и Јужна Кореја се едногласни во ставот дека санкциите кон Северна Кореја ќе бидат укинати дури откако земјата целосно ќе се ослободи од нуклеарното оружје, изјави денеска во Пекинг американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Вашингтон се надева дека Северна Кореја ќе се ослободи од нуклеарното оружје до крајот на Трамповиот мандат

МКД - 14.06.2018

Соединетите Држави се надеваат дека „главниот дел од разоружувањето на Северна Кореја ќе се спроведе до крајот на претседателскиот мандат на Доналд Трамп, за „две и пол години“, изјави синоќа во Сеул американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од новинарите кои известуваа од средбата Трамп – Ким

А1 On - 14.06.2018

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од престојот на новинарите што известуваа за средбата на врвот меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, објави Стрејт тајмс. Од средбата известувале околу 4.000 новинари и секој од нив останал околу три дена и ...

Мун: Средбата Ким-Трамп го внесе регионот во мир

Курир - 14.06.2018

Самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун придонесе од ера на непријателство, регионот да влезе во ера на дијалог, мир и просперитет, изјави јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин по средбата во Сеул со ...

Следната недела продолжуваат преговорите меѓу САД и Северна Кореја

Р.С.Европа - 14.06.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека преговорите меѓу САД и Северна Кореја ќе продолжат во следната недела, без да го прецизира точниот датум. Помпео во Сеул додаде дека двете страни завршиле многу работа која не можеше да се ...

После средбата со Трамп, на Ким му се подготвува нов историски состанок

Кајгана - 14.06.2018

Јапонските власти подготвуваат состанок помеѓу нивниот премиер Шинзо Абе и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, пишуваат јапонските медиуми. За потсетување, оваа седмица севернокорејскиот лидер во Сингапур се сретна со американскиот претседател ...

Средба на Јужна и Северна Кореја за намалување на тензиите

Макфакс - 14.06.2018

Претставниците на војската на Јужна и Северна Кореја започнаа разговори на високо ниво. Ова се први разговори од овој тип по повеќе од 10 години, за начинот како да се олесни минувањето на границите.

Снимка од Белата куќа за Ким има голема грешка - да го знаел ова Трамп не би ја ни покажал

Press24 - 14.06.2018

Во обид да го убеди Ким Џонг-ун да го потпише договорот, Доналд Трамп во Сингапур му покажал промотивно видео. Белата куќа на својот Фејсбук профил го објавила видеото за да му покаже на лидерот на Северна Кореја какви се преспективи ќе донесе за ...

Путин и Трамп договараат средба, вели висок претставник од САД

Макфакс - 14.06.2018

Москва и Вашинтон ја истражуваат можноста за состанок помеѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин. Ова го изјави посебниот советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија, при американскиот ...

Нова историска средба на повидок: Се подготвува состанок меѓу Путин и Трамп

Press24 - 14.06.2018

Москва и Вашинготн истражуваат можност за состанок меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин, изјавил посебен советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија при американскиот Национален совет за ...

Помпео: Санкциите остануваат се додека Јужна Кореја не се денуклеаризира

Р.С.Европа - 14.06.2018

Нема да има олеснување на санкциите за Северна Кореја се до нејзината целосна денуклеаризација, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео во Сеул, јави новинакста агенција АП.

Јапонските медиуми тврдат дека се подготвува средба Абе-Ким

МКД - 14.06.2018

Јапонските власти подготвуваат средба меѓу премиерот Шинзо Абе и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун по самитот на Ким и американскиот претседател која се случи неделава во Сингапур, јавуваат денес јапонските медиуми.

Како изгледаше Доналд Трамп пред 38 години?

Кајгана - 14.06.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој е најстариот кандидат избран по прв пат во Белата куќа, следниот четврток ќе наполни 72 години. Со 70 години Трамп во 2016 година стана најстарата личност за прв пат избрана за претседател на САД.

Путин и Трамп договараат средба, вели висок претставник од САД

Точка - 14.06.2018

Москва и Вашинтон ја истражуваат можноста за состанок помеѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин. Ова го изјави посебниот советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија, при американскиот ...

Трамп открил што му фалело на самитот: Ќе беше подобро Путин да седеше покрај мене! А сега морам да му се јавам на ...

Точка - 14.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп зборувал за состанокот "G7" во Канада и рекол дека ќе било подобро да дошло до препород на "G8", бидејќи присуството на Русија би помогнало да се решат бројни прашања.

Путин и Трамп договараат средба, вели висок претставник од САД

Sky - 14.06.2018

Москва и Вашингтон ја истражуваат можноста за состанок помеѓу американскиот и рускиот претседател, Доналд Трамп и Владимир Путин. Ова го изјави посебниот советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија при американскиот ...

Русија предлага укинување на санкциите на ОН за Северна Кореја

Точка - 14.06.2018

Русија во средата вечерта го повика Советот за безбедност при Обединетите нации да размисли за постепено укинување на економските санкции за Северна Кореја по потпишувањето на договорот со САД за денуклеаризација на оваа земја.

Експерт за читање од усни открил таен разговор на Трамп и Ким

Sky - 14.06.2018

По само неколку секунди од средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Трамп му понудил пијалок на Ким, открил читач на усни за британски „Сан“.

Путин му го честита роденденот на Трамп

Sky - 14.06.2018

Рускиот претседател Владимир Путин му го честитал роденденот на американскиот претседател Доналд Трамп, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. „Претседателот испрати телеграма со честитка на својот американски колега“, рекол Песков за Тас.

Сингапур заработил 5,3 милиони долари од средбата Трамп – Ким

Република - 14.06.2018

Сингапур заработил 5,3 милиони долари само од престојот на новинарите што известуваа за средбата на врвот меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг – ун, објави „Стрејт тајмс“. Од средбата известувале околу 4.000 новинари и секој од нив останал околу три дена и ...

Читач на усни го открил тајниот разговор меѓу Ким и Трамп, но и посебната тактика на американскиот претседател

Точка - 14.06.2018

Буквално неколку секунди откако се сретнале на самитот во Сингапур, Доналд Трамп му понудил пијачка на Ким Јонг Ун, открил читач на усни за британски "Sun". Како што наведува британскиот весник, по анализата на фотографиите и снимките направени без ...

Широките панталони ја кријат тајната на Ким: Севернокорејскиот претседател „ја штелува“ својата висина

Точка - 14.06.2018

Биографијата и личните податоци за лидерот на Северна Кореја не се познати за пошироката јавност, но сепак, неговото често појавување надвор од границите на својата земја, започна да открива по некои тајни.

После средбата со Трамп, на Ким му се подготвува нов историски состанок

24Инфо - 14.06.2018

Јапонските власти подготвуваат состанок помеѓу нивниот премиер Шинзо Абе и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, пишуваат јапонските медиуми. За потсетување, оваа седмица севернокорејскиот лидер во Сингапур се сретна со американскиот претседател ...

Се подготвува нова историска средба: Ќе се сретнат Путин и Трамп

Република - 14.06.2018

Москва и Вашинготн разгледуваат можности за состанок меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин, изјавил посебен советник на американскиот претседател и директор за Европа и Русија при американскиот Национален совет за ...

Мун: Средбата Ким-Трамп го внесе регионот во мир

CivilMedia - 14.06.2018

Самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун придонесе од ера на непријателство, регионот да влезе во ера на дијалог, мир и просперитет, изјави јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин по средбата во Сеул со ...

Досега необјавени снимки: Севернокорејците направиле цел филм за патот на Ким во Сингапур, погледнете како го испратиле ...

Точка - 14.06.2018

Иако мислевме дека ги видовме сите снимки и анализи од самитот Трамп-Ким во Сингапур, во јавноста се појавил документарец кој специјално за оваа прилика го подготвила севернокорејската државна телевизија.

Што би сакал Трамп од Путин?

Локално - 14.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп откри што би побарал од рускиот претседател Владимир Путин, ако седеше на една маса со него. Ова беше објавено од Фокс Телевизија, на прашање на нивниот новинар.

Путин му го честиташе роденденот на Трамп

Точка - 14.06.2018

Рускиот претседател Владимир Путин му го честитал роденденот на американскиот претседател Доналд Трамп, изјави портпаролот на Кремељ, Дмитриј Песков. „Претседателот испрати телеграма со честитка на својот американски колега“ рекол Песков за Тас.

Ким во Сингапур најавил подготвеност за средба со Шинѕо Абе

Локално - 14.06.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун нагласил на средбата со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур дека може да учествува на средба со јапонскиот премиер Шинѕо Абе, јавија јапонски медиуми повикувајќи се на владини извори.

Путин му го честиташе роденденот на Трамп

24Инфо - 14.06.2018

Рускиот претседател Владимир Путин му го честитал роденденот на американскиот претседател Доналд Трамп, изјави портпаролот на Кремељ, Дмитриј ...

Средба на Јужна и Северна Кореја за намалување на тензиите

Точка - 14.06.2018

Претставниците на војската на Јужна и Северна Кореја започнаа разговори на високо ниво. Ова се први разговори од овој тип по повеќе од 10 години, за начинот како да се олесни минувањето на границите.

Севернокорејски шпиони сакаат да се вратат дома

Н.Македонија - 14.06.2018

Ким Јонг-сик на почетокот од своите дваесетти години почувствувал дека повеќе не може да гледа како страда неговата земја. Тој посакувал да ги ослободи и двете Кореи од странските сили, за кои верувал дека ги поделиле земјите.

Јужна Кореја размислува да ги прекине воените вежби со САД

1tv - 14.06.2018

Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави денеска дека таа држава би можела да разгледа прекин на заедничките воени вежби со САД во обид да помогне за изградба на доверба и намалување на тензиите со Северна Кореја.

Трамп: Нема веќе нуклеарна закана од Северна Кореја

Алсат-М - 13.06.2018

Сега сите може да се чувствуваат многу побезбедно отколку оној ден кога ја презедов функцијата. Нема веќе нуклеарна закана од Северна Кореја. Состанокот со Ким Џонг Ун беше интересно и многу позитивно искуство.

Кремљ: Путин беше во право за Северна Кореја

Deutsche Welle - 13.06.2018

Русија го поздрави почетокот на „директниот дијалог“ меѓу САД и Северна Кореја по првата средба на Трамп и Ким, предупредувајќи истовремено дека севернокорејската криза не може да се „реши за еден час“.

Кремљ: Криза не се решава за еден час

Алсат-М - 13.06.2018

Кремљ го позрави почетокот на “директниот дијалог” меѓу САД и Северна Кореја по првата средба меѓу Доналд Трамп и Ким Јонг Ун. Истовремено, од Москва предупредија и дека севернокорејската криза не може да се реши за еден час.

Реакции по средбата Трамп - Ким Џонг ун

24 Вести - 13.06.2018

Спијте мирно, нема веќе нуклеарна закана од Северна Кореја – беше првата твит порака на американскиот претседател Доналд Трамп по вчерашниот прв самит со северно корејскиот колега Ким Џонг ун кој се одржа во Сингапур.

Северна Кореја: Трамп се согласил на постепена денуклеаризација

Алсат-М - 13.06.2018

Северна Кореја соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп се согласил на „чекор по чекор“ денуклеаризација, процес во кој секоја земја ќе презема симултани и реципрочни потези за намалување на тензиите и етаблирање на мирот меѓу ...

Трамп: Спијте убаво, Северна Кореја не е веќе наш проблем

Слободен Печат - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана, нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Курир - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Кајгана - 13.06.2018

Вашингтон, 13 јуни 2018 (МИА) - Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп.

Трамп на „твитер“: Северна Кореја повеќе не е нуклеарна закана

Макфакс - 13.06.2018

„Веќе не постои нуклеарна закана од Северна Кореја,“ напиша на „твитер„ американскиот претседател Доналд Трамп понмалку од еден ден откако се врати од Сингапур, каде за првпат се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, пренесува „Раша тудеј“.

Трамп: Спијте мирно вечерва, Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Кајгана - 13.06.2018

Вашингтон, 13 јуни 2018 (МИА) - Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Лавров: Вашингтон и Пјонгјанг не можат сами да го решат корејското прашање

А1 On - 13.06.2018

САД и Северна Кореја веројатно не ќе можат сами да го решат прашањето на Корејскиот Полуостров, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, вреди да се поддржи дијалогот меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, ...

Лавров: Вашингтон и Пјонгјанг не можат сами да го решат корејското прашање

Курир - 13.06.2018

САД и Северна Кореја веројатно не ќе можат сами да го решат прашањето на Корејскиот Полуостров, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, вреди да се поддржи дијалогот меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, ...

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

+инфо - 13.06.2018

- Светот значително се оддалечи од потенцијална нуклеарна катастрофа!-, напиша Трамп во твит. Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд ...

Помпео: Сакаме „значително разоружување“ на Северна Кореја за 2,5 години

Стандард - 13.06.2018

САД сакаат Северна Кореја да спроведе „значително разоружување“ во следните две и пол години, изјави денеска во Сеул американскиот државен секретар Мајк Помпео. Шефот на американската дипломатија допатува во Сеул за да ги информира јужнокорејските ...

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Press24 - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Погледнете со што Доналд Трамп му се чаламеше на Ким Јонг-ун

Таратур - 13.06.2018

Покрај многуте интересни и занимливи моменти од историската средба на американскиот и севернокорејскиот лидер, Доналд Трамп и Ким Јонг-ун, светските медиуми како дефинитино најчуден и најбизарен го одбраа оној кога Трамп на Ким му се фалеше со ...

Северна Кореја: Трамп се согласил на постепена денуклеаризација

Р.С.Европа - 13.06.2018

Северна Кореја соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп се согласил на „чекор по чекор“ денуклеаризација, процес во кој секоја земја ќе презема симултани и реципрочни потези за намалување на тензиите и етаблирање на мирот меѓу ...

Ким: Се разбравме со Трамп

Слободен Печат - 13.06.2018

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун за време на разговорот со претседателот на САД Доналд Трамп, изјавил дека Северна Кореја и САД треба „итно“ да престанат со „иритирачки и непријателски воени акции еден против друг“, јави севернокорејската ...

Севернокорејските медиуми ликуваат поради отстапките на Трамп за воените игри

МКД - 13.06.2018

Севернокорејските државни медиуми денес го пофалија самитот меѓу Ким Џонг Ун и Доналд Трамп како голем успех, нагласувајќи ги отстапките на американскиот претседател и можноста за нова ера на мир и просперитет на Корејскиот полуостров.

Големата кошаркарска легенда во солзи кога ги виде Трамп и Ким заедно: Знаев дека ова ќе се случи, а ми се закануваа со ...

Курир - 13.06.2018

Некогашната кошаркарска ѕвезда Денис Родман се појави во програма во живо како би дал поддршка за состанокот на лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Јонг-Ун. Тој во емотивен разговор заплака.

Јапонија: Присуството на САД во Јужна Кореја е важно за безбедноста на Источна Азија

МКД - 13.06.2018

Присуството на американската војска во Јужна Кореја и заедничките вежби се од витално значење за безбедноста на Источна Азија, изјави јапонскиот министер Ицунори Онодера. Јапонскиот министер за одбрана ова го изјави по објавата на американскиот ...

Трамп и Ким мислат дека влегуваат во историјата, аналитичарите не се сигурни

МКД - 13.06.2018

Доналд Трамп и Ким Јонг Ун го нарекоа вчерашниот самит пресвртница во историјата, но во документот што го потпишаа по средбата нема детали за тоа како ќе се реализираат клучните прашања. На средбата во Сингапур лидерот на најмоќната светска ...

Кремљ: Нуклеарната програма на Пјонгјанг не се решава за еден час

Р.С.Европа - 13.06.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека средбата на Доналд Трамп и Ким Џонг Ун покажала оти рускиот претседател Владимир Путин бил во право кога се залагал за директен дијалог како единствен начин за намалување на тензиите со ...

Видео: Трамп се пошегувал со Ким - „Фотографирајте не да испаднеме убави, слаби и совршени“

Press24 - 13.06.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг ун се подготвувале да седнат на масата во хотелот „Капела“ на островот Сентоси во Сингапур, кога Трамп се свртел кон фоторепортерите.

Париз: Волјата на Ким Џонг-ун за нуклеарно разоружување мора да се потврди

Стандард - 13.06.2018

Средбата на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „неоспорен напредок”, но волјата, прикажана од Ким за нуклеарно разоружување, „треба да биде потврдена”, изјави францускиот министер за надворешни работи ...

Историска средба меѓу Трамп и Ким Џонг-ун

Сител - 13.06.2018

13 секунди се ракуваа а 38 минути им беа доволни на Доналд Трамп и Ким Џонг Ун да договарат и потпишат заедничка декларација во која се обврзаа да работат на целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров и за нови односи помеѓу САД и Северна ...

Изненадената реакција на Ким Џонг Ун на шегата на Трамп за „згодни и слаби“ (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2018

Повеќето луѓе не би користеле меѓународен самит за нуклеарно оружје за да ги испробаат своите најнови комични досетки. Повеќето луѓе не се претседателот Трамп. За време на ручекот на самитот во Сингапур во вторникот, претседателот се пошегува со ...

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Независен - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп: Мирно спијте, Северна Кореја повеќе не е нуклеарна закана

МКД - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се врати од Сингапур, каде за првпат се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Веднаш по слетувањето, Трамп на Твитер објави дека таа земја повеќе не е нуклеарна закана.

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

А1 On - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Трамп: Спијте мирно, нема веќе нуклеарна закана од Северна Кореја

Р.С.Европа - 13.06.2018

Сега сите може да се чувствуваат многу побезбедно отколку оној ден кога ја презедов функцијата. Нема веќе нуклеарна закана од Северна Кореја. Состанокот со Ким Џонг Ун беше интересно и многу позитивно искуство.

Лавров: Вашингтон и Пјонгјанг не можат сами да го решат корејското прашање

Стандард - 13.06.2018

САД и Северна Кореја веројатно не ќе можат сами да го решат прашањето на Корејскиот Полуостров, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, вреди да се поддржи дијалогот меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, ...

Трамп: нема повеќе нуклеарна закана од Северна Кореја

Глас на Америка - 13.06.2018

Претседателот Трамп по самитот со лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун во Сингапур, објави дека „повеќе не постои нуклеарна закана од Северна Кореја“. „Сега секој може да се чувствува многу побезбеден од денот кога ја презедов функцијата“, напиша ...

Песков: Сакаме Трамп да дојде на Светското првенство

Стандард - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, како и лидерите на другите земји, се посакувани гости на Светското фудбалско првенство во Русија. Ова го изјави прес-секретарот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, цитиран од локалните медиуми.

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Курир - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Најсмешните мемиња за средбата Трамп-Ким

Кајгана - 13.06.2018

Лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, се сретнаа во Сингапур и потпишаа договор со кој светот се надева дека ќе се денуклеаризира Корејскиот Полуостров. Меѓутоа, политички историската средба за многу интернет корисници повеќе ...

Помпео: Сакаме „значително разоружување“ на Северна Кореја за 2,5 години

А1 On - 13.06.2018

САД сакаат Северна Кореја да спроведе „значително разоружување“ во следните две и пол години, изјави денеска во Сеул американскиот државен секретар Мајк Помпео. Шефот на американската дипломатија допатува во Сеул за да ги информира јужнокорејските ...

Помпео: САД очекуваат големо разоружување на Северна Кореја за две ипол години

Глас на Америка - 13.06.2018

Претходно, претседателот на САД Доналд Трамп, кажа дека нема повеќе нуклеарна закана од страна на Северна Кореја ВАШИНГТОН — САД се надеваат на „големо, големо разоружување“ од страна на Северна Кореја, во рок од две ипол години, изјави државниот ...

Снимката од Белата куќа за Ким има голема грешка: Да го знаеше ова Трамп немаше да му ја пушти

Сител - 13.06.2018

Во обид да го убеди Ким Џонг-ун да го потпише договорот, Доналд Трамп во Сингапур му покажа промотивно видео. Белата куќа го објави на својата Фејсбук страница, а видеото е направено за да му ги покаже на лидерот на Северна Кореа перспективите за ...

Трамп твитна – Северна Кореја повеќе не е нуклеарна закана

Сител - 13.06.2018

Американскиот претседател ТРамп на состанокот со неговиот севеноркејски колега Ким џонг Ун се согласил на постепена денуклеаризација на Корејскиот Полуостров се вели во официјалното соопштение на Пјонгјан објавено по вчерашните разговори во Сингапур.

Ким во Сингапур си донел свој тоалет

+инфо - 13.06.2018

Кога севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун патува некаде, тој со себе носи пренослив тоалет. Кога севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун патува некаде, тој со себе носи пренослив тоалет, а ни вчерашниот состанок со американскиот претседател Доналд Трамп ...

Ким: Се разбравме со Трамп

Независен - 13.06.2018

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун за време на разговорот со претседателот на САД Доналд Трамп изјавил дека Северна Кореја и САД треба „итно“ да престанат со „иритирачки и непријателски воени акции еден против друг“, јави севернокорејската ...

Трамп се пошегувал со Ким - „Фотографирајте не да испаднеме убави, слаби и совршени“

Сител - 13.06.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг ун се подготвувале да седнат на масата во хотелот „Капела“ на островот Сентоси во Сингапур, кога Трамп се свртел кон фоторепортерите.

Париз на Ким Џонг-ун не му верува, мора да ја потврди волјата за нуклеарно разоружување

+инфо - 13.06.2018

Француски министер рече дека во минатото, таткото на Ким Џонг-ун најавувал одредени активности како денуклеаризација, но ништо не се доби. Средбата на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „неоспорен ...

Париз предупреди дека волјата на Ким Џонг-ун за нуклеарно разоружување мора да се потврди

А1 On - 13.06.2018

Средбата на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „неоспорен напредок”, но волјата, прикажана од Ким за нуклеарно разоружување, „треба да биде потврдена”, изјави францускиот министер за надворешни работи ...

Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

А1 On - 13.06.2018

Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун покажа дека рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот дијалог е единствен начин да се намалат тензиите со Северна ...

Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

+инфо - 13.06.2018

Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот дијалог е единствен начин да се намалат тензиите со Северна Кореја, изјави денеска портпролот на Кремљ Дмитриј Песков. Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и ...

Трамп: Средбата со Ким придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Нова ТВ - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Стандард - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

А1 On - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп до Американците на твитер: „Спијте убаво вечерва“ – Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

+инфо - 13.06.2018

На Твитер Трамп нагласи дека неговиот состанок со Ким бил интересно и многу позитивно искуство. Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде ...

Егзотичниот хотел во кој се одржа Сингапурскиот самит

Либертас - 13.06.2018

Првата средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се одржа во егзотичниот хотел Капела, на островот Сентоса во Сингапур Двајцата лидери беа сместени во хотел со 5 ѕвезди, распослан на неколку резиденции ...

Лавров: Вашингтон и Пјонгјанг не можат сами да го решат корејското прашање

Вечер Прес - 13.06.2018

САД и Северна Кореја веројатно не ќе можат сами да го решат прашањето на Корејскиот Полуостров, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, вреди да се поддржи дијалогот меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, ...

Ким: Се разбравме со Трамп

Вечер Прес - 13.06.2018

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун за време на разговорот со претседателот на САД Доналд Трамп изјавил дека Северна Кореја и САД треба „итно“ да престанат со „иритирачки и непријателски воени акции еден против друг“, јави севернокорејската ...

Ким во Сингапур си донел свој тоалет

Бриф - 13.06.2018

Кога севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун патува некаде, тој со себе носи пренослив тоалет, а ни вчерашниот состанок со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур не бил исклучок. Ли Јун-кеол кој е дел од Севернокорејската гарда изјави дека ...

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Локално - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Либертас - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

ЗЕМЈА КОЈА ГИ СПОИ ТРАМП И КИМ: Како Сингапур се крена од сиромаштија и стана меѓу најбогатите земји

Фактор - 13.06.2018

Последните вести важни за светот стигнаа токму од Сингапур. Токму таму лидерите на САД и Северна Кореја се состанаа и имаа историска средба. На тлото на Сингапур Доналд Трамп и Ким Јонг ун потпишаа документ кој подразбира целосна денуклеризација на ...

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Вечер Прес - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Локално - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

Вечер Прес - 13.06.2018

Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун покажа дека рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот дијалог е единствен начин да се намалат тензиите со Северна ...

Две важни лица покрај Трамп и Ким: За нив не се зборувало, а имале клучна задача

Точка - 13.06.2018

Тие имале многу важна работа - "Клучната работа на самитот". Додека американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, воделе историски разговори на самитот во Сингапур, не биле сами во собата.

Трамп бил три пати оженет и обожува газирани пијалаци, а Ким има еден брак и ужива во виното - сепак, имаат една ...

Точка - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, се разликуваат по многу работи, од годините и исхраната па се до љубовниот живот и интересите. Но сепак, имаат и нешто заедничко.

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Бриф - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

iPortal - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Н.Македонија - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. -Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Лавров: Вашингтон и Пјонгјанг не можат сами да го решат корејското прашање

Н.Македонија - 13.06.2018

САД и Северна Кореја веројатно не ќе можат сами да го решат прашањето на Корејскиот Полуостров, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, вреди да се поддржи дијалогот меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, ...

Ракување што го менува светот

Н.Македонија - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, разговараа во Сингапур, каде што потпишаа заедничка декларација. Трамп е првиот актуелен американски претседател што се сретнал со севернокорејски лидер.

Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

Н.Македонија - 13.06.2018

Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун покажа дека рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот дијалог е единствен начин да се намалат тензиите со Северна ...

Трамп и Ким договорија „целосна денуклеаризација“ на Северна Кореја

Deutsche Welle - 12.06.2018

Севернокорејскиот властодржец Ким Јонг Ун на историскиот самит со американскиот претседател Доналд Трамп се обврза на „целосна денуклеаризација“ на Корејскиот Полуостров. Обврската за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров е содржана во ...

Трамп: Процесот за денуклеаризација ќе почне многу брзо

Канал5 - 12.06.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека процесот за денуклеаризација на Северна Кореја ќе започне “многу, многу брзо“. „Имавме историски состанок, одлучивме да го оставиме минатото зад нас и да потпишеме историски документ“ – изјави Трамп, ...

Трамп задоволен од средбата со Ким Џонг-ун

Алсат-М - 12.06.2018

„Средбата помина подобро од очекувањата, наскоро ќе потпишеме и билатерален договор“, рече претседателот на САД, Доналд Трамп, по средбата со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Состанокот започнал со средба во четири очи меѓу двајцата лидери, а ...

Ким му потпиша на Трамп дека ќе се откаже од нуклеарното оружје

Фокус - 12.06.2018

Ким Џонг-Ун се обврзал дека целосно ќе се откаже од нуклеарното оружје во заедничката декларација, што ја потпиша со Доналд Трамп на нивната средба во Сингапур. Декмарацијата која ја потпишаа по средбата се состои од следните точки: -САД и Северна ...

Историската прва средба меѓу Американскиот претседател и севернокорејскиот лидер траеше 38 минути

Телма - 12.06.2018

Само 38 минути траеше самитот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг ун. Подготовките за историската средба меѓу двајцата лидери траеја со месеци, особено ако се земе в предвид дека пред една година земјите ...

Ги запираме воените игри, и онака беа прескапи за САД, кажа Трамп по самитот со Ким

Сакам да кажам - 12.06.2018

Доналд Трамп ѝ се обрати на јавноста по завршувашето на историскиот самит со Ким Џонг-Ун во Сингапур, што го опиша како „продуктивен, директен и искрен“ и изјави дека очекува процесот на денуклеаризација на корејскиот полуостров да започне многу ...

Што се јадело на самитот трамп-ким?

Сакам да кажам - 12.06.2018

Историскиот самит на САД и Северна Кореја во Сингапур, што го предводеа лидерите Доналд Трамп и Ким Џонг-Ун, не можеше да помине и без заеднички ручек. Тој, исто така, беше одраз на дипломатијата, па на менито се најдоа јадења карактеристични за ...

Ни Обама не ми веруваше дека овој ден ќе дојде – Родман се расплака од среќа во Сингапур

Сакам да кажам - 12.06.2018

Поранешната НБА-ѕвезда Денис Родман се расплака додека даваше интервју во Сингапур, емотивно реагирајќи на средбата Трамп-Ким. Тој се надева дека двајцата наскоро ќе се сретнат и во Белата куќа.

Заврши историската средба Трамп - Ким во четири очи

24 Вести - 12.06.2018

Изградба на траен и стабилен мировен режим на Корејскиот Полуостров, стои во документот што го потпишаа американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун по историската 38-минутна средба во Сингапур.

Трамп и Ким потпишаа историски договор

Канал5 - 12.06.2018

Целосна денуклеаризација на корејскиот полуостров договорена на 38 минутна средба меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг Ун. Ваков договор падна на историскиот самит меѓу двајцата лидери во Сингапур.

По самитот на Трамп и Ким: За доверба е потребно време

Deutsche Welle - 12.06.2018

И Трамп и Ким може да го сметаат самитот за голем успех. Но, за вистинска деескалација е потребно време и пред сѐ - доверба, оценува Александер Фројнд. Кој сметаше дека вакво нешто е можно? во замена за безбедносни гаранции, двете страни сакаат да ...

Историја, Трамп и Ким потпишаа анти-нуклеарен договор

Алсат-М - 12.06.2018

По речиси 70 години непријателства, симболично помирување од 13 секунди. Толку траеше историското ракување утринава во Сингапур меѓу с евернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп.

Заврши средбата во четири очи Трамп - Ким

24 Вести - 12.06.2018

Средбата во четири очи меѓу американскиот претседател Доналд Трампи севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун заврши. Трамп ја оквалификува средбата како „многу, многу добра“. Тој наведе дека ќе има „одлични односи“ со севернокорејскиот лидер.

Го оставаме минатото зад нас, кажаа Ким и Трамп по средбата во сингапур и потпишаа заедничка декларација

Сакам да кажам - 12.06.2018

Доналд Трамп изјави дека средбата со Ким Џонг-Ун поминала подобро од сите очекувања, откако стана прв претседател на САД кој во својот мандат се сретнал со севернокорејски лидер. Историската средба на сингапурскиот остров Сентоса почна со ракувањето ...

Фотографија на денот: Историското ракување во Сингапур

Deutsche Welle - 12.06.2018

Она што беше практично незамисливо до пред само неколку месеци, навистина се случи. Се сретнаа Доналд Трамп и Ким Јонг Ун . На оваа #ФотографијаНаДенот е овековечено првото ракување на лидерите на САД и Северна Кореја на самитот во хотелот Цапела на ...

Ким се обврза дека целосно ќе се откаже од нуклеарното оружје

Сакам да кажам - 12.06.2018

Ким Џонг-Ун се обврзал дека целосно ќе се откаже од нуклеарното оружје во заедничката декларација, што ја потпиша со Доналд Трамп на крајот на нивниот историски самит во Сингапур, кој траеше околу пет часа.

Во Сингапур Трамп и Ким Џонг Ун постигнаа договор за 48 минути

Канал5 - 12.06.2018

Во Сингапур почна историската средба меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Потпишана е декларација но не се соопштува што точно содржи овој договор.

(Видео) Денис Родман плачеше во живо на Си-ен-ен

Репортер - 12.06.2018

Некогашната кошаркарска ѕвезда Денис Родман се појавил во програма во живо за да им даде поддршка на лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг ун. За време на емитувањето на разговорот, Денис Родман заплакал.

Средба која ќе го промени светот: Трамп и Ким потпишаа договор

Press24 - 12.06.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, самитот го оценија како многу успешен. „Самитот помина подобро отколку што сите очекуваа“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп на крајот од историскиот состанок со ...

ФОТО: Историска средба, Трамп и Ким на заедничка маса

Курир - 12.06.2018

Завршија преговорите во проширен формат меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Средбата траеше околу час и половина. Во составот на американската делегација беа државниот секретар Мајк Помпео, советникот на ...

ФОТО: Трамп и Ким го покажаа документот, еве што пишува таму

Курир - 12.06.2018

По историскиот самит во Сингапур, претседателот на САД и севернокорејскиот лидер потпишаа декларација. Таа има четири точки и еве што пишува во нив. Иако Доналд Трамп и Ким Џонг-ун не објавија веднаш што стои во декларацијата која е потпишана, таа е ...

Како изгледаше ракувањето и историската средба на Ким Џонг Ун и Доналд Трамп?

Црнобело - 12.06.2018

Претседателот на САД и лидерот на Северна Кореја испишаа историја со оваа долгоочекувана средба. Во каква атмосфера мина ...

Секој може да предизвика војна, но само најхрабрите создаваат мир, порача Трамп

Макфакс - 12.06.2018

Американскиот претседател на прес-конференција по средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун рече дека со потпишувањето на документот, двајцата се солгасиле меѓудругото, за целосна денуклеаризација на корејскиот полуостров.

Што потпишаа Ким и Трамп

Оff.net - 12.06.2018

Трамп вети безбедносни гаранции за Демократска народна република Кореја, Ким Јонг Ун вети комплетна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. Светот среќен. Во изјавата што ја потпишаа двајцата претседатели се вели: Претседателот Доналд Трамп на ...

Трамп: Само најхрабрите можат да направат мир

Независен - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната прес-конференција во Сингапур изјави дека разговорите со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун биле „чесни, директни и продуктивни“. Тој изјави дека од Ким добил уверување дека Северна Кореја ќе ги ...

Историска средба: Трамп и Ким потпишаа договор

Сител - 12.06.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, самитот го оценија како многу успешен. „Самитот помина подобро отколку што сите очекуваа“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп на крајот од историскиот состанок со ...

Експертите за говор на телата на Трамп и Ким: „Тоа не беше вообичаено ракување, секој влечеше на неговата страна“ ...

+инфо - 12.06.2018

Ким изгледаше по малку како дете во забавен парк: тој не беше исплашен, туку возбуден и малку нервозен. Во првите моменти од состанокот во Сингапур и американскиот претседател Доналд Трамп и водачот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, се обидуваа да ...

Што кажуваше говорот на телото на Ким и на Трамп при средбата?

Факултети - 12.06.2018

Во првите моменти од средбата во Сингапур и американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун настојуваа да остават впечаток дека се „главни“, но истовремено на почетокот на самитот покажуваа и знаци на нервоза, оценуваат ...

Експерти за говор на тело: Трамп и Ким изгледаа како татко и син

Кајгана - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изгледаа како татко и син за време на самитот во Сингапур, оценуваат експерти за говор на тело. Во првите моменти од средбата и Трамп и Ким се обидуваа да остават впечаток ...

Завршен историскиот состанок: Светот ќе присуствува на голема промена, Ким е добредојден во САД (ВИДЕО)

МКД - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун потпишаа заеднички документ во Сингапур, по што Трамп рече дека процесот на денуклеаризација на Северна Кореја ќе почне „многу, многу брзо“.

Трамп: Ким ми рече дека ќе го уништи големиот ракетен полигон

Макфакс - 12.06.2018

Американските медиуми пренесуваат дека обврската на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, за денуклеаризација не била наведена во докумнтот што го потпишаа двајцата лидери. Но американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето пред новинарите, го ...

Што потпишаа Доналд Трамп и Ким Јонг-ун?

Факултети - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во Сингапур потпишаа декларација која беше објавена од новинската агенција Ројтерс. Еве го целиот текст на историската декларација: „Претседателите Доналд Трамп и Ким ...

Трамп и Ким го покажаа документот, еве што пишува (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.06.2018

По историскиот самит во Сингапур, американскиот претседател и лидерот на Северна Кореја потпишаа декларација. Таа има четири точки и еве што пишува во нив. Иако Доналд Трамп и Ким Џонг Ун не објавија веднаш што стои во потпишаната декларација, таа ...

Првото обраќање на Трамп пред светот по историските разговори со Ким: Секако може да се води војна, но само најхрабрите ...

Сител - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се обрати пред светот по историската средба со лидерот на Северна Кореја Џонг-ун. Доналд Трамп рекол дека санкциите на Северна Кореја ќе бидат укинати кога нуклеарното оруже повеќе нема да биде фактор.

Судар на два алфа мажи: Експерт за говор на тело ги откри сокриените пораки од историскиот состанок (ВИДЕО)

Курир - 12.06.2018

Сите зборуваат за историскиот состанок на лидерите на САД и Северна Кореја, а сега стигна и анализата на нивните говори на телото. Од првиот заеднички момент и американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун настојувале ...

Трамп: Му верувам на Ким како на ниту еден друг претседател досега

Нова ТВ - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес конференцијата по завршувањето на историската средба со лидерот на Ким Јонг ун изјави дека е потпишан документ со кој САД и Јужна Кореја се обврзуваат да престанат со „воените игри“ што би ја налутиле ...

Санкциите кон Северна Кореја остануваат: Ким во Белата куќа – Трамп во Пјонгјанг?

Курир - 12.06.2018

По историскиот самит во Сингапур, американскиот претседател Доналд Трамп на конференција за медиумите објави дека САД „ќе ги оконча воените игри“. Си-Ен-Ен наведува дека Трамп најверојатно мислел на заедничките воени вежби со Јужна Кореја, а кои ...

ВИДЕО: Доналд Трамп и Ким Џонг-ун потпишаа „сеопфатен“ документ

А1 On - 12.06.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, се сретнаа и ракуваа во Сингапур, што е историска пресвртница во односите меѓу САД и Северна Кореја, но и воопшто во односите на севкупната меѓународна сцена.

Агенциите: Документот од самитот полн со нејасни ветувања, без опиплив напредок

МКД - 12.06.2018

Аналитичарите и историчарите едногласно потсетуваат дека режимот во Пјонгјанг е мајстор за неисполнети ветувања. Постигнати се договори во 1994 и во 2005 година, но ниеден никогаш не е вистински применет.

Целиот свет го следеше секој чекор на Ким и Трамп, а во Северна Кореја ни збор за самитот

Press24 - 12.06.2018

Севернокорејската државна телевизија почнала со емитување на информатинвната програма во овообичаениот термин, нио не прикажа ниту една смимка ниту фотографија од средбата со Трамп и северно корејскиот лидер Ким Џонг-Ун.

Прочитајте ја историската декларација на Доналд Трамп и Ким Јонг-Ун (ВИДЕО)

+инфо - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун потпишаа декларација во Сингапур. Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун потпишаа декларација во Сингапур, која ја објавија агенциите.

Трамп: Ким ми рече дека ќе го уништи големиот ракетен полигон

А1 On - 12.06.2018

Американските медиуми пренесуваат дека обврската на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за денуклеаризација не била наведена во документот што го потпишаа двајцата лидери. Но, американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето пред новинарите го ...

Тие се вистинска сензација: Поради нив никој не смее ни да го погледне Ким а ова е начинот а кој ги регрутираат ...

Press24 - 12.06.2018

Светот повторно го виде обезбедувањето на Ким Џонг Ун додека во црни одела трчаа околу неговата лимузина во Сингапур, каде се сретна со птеседателот на Сад, Доналд Трамп. Тие формираат круг околу Ким и се избираат од регрутите на Корејската народна ...

Што стои во декларацијата што ја потпишаа Трамп и Ким?

А1 On - 12.06.2018

По историскaта средба во Сингапур, американскиот претседател и севернокорејскиот лидер потпишаа декларација. Иако Трамп и Ким веднаш не ја објавија содржината на потпишаната декларација, таа подоцна била споделена со присутните новинари.

Трамп и Ким – двајца мажи и една судбина

+инфо - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната историска средба во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, на својот соговорник му презентирал видео за потенијалната благосостојба и мирен развој на Северна Кореја, доколку земјата се ...

Трамп: Ќе ја денуклеаризираме Северна Кореја

Глас на Америка - 12.06.2018

Американскиот претседател и Ким Јонг Ун се обврзаа на воспоставување на нови односи Во договорот потпишан во Сингапур, севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун „ја потврди неговата цврста и непоколеблива заложба за целосна денуклеаризација на Корејскиот ...

Трамп до Ким: Наместо да пукате од тие прекрасни плажи, изградете хотели (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.06.2018

Доналд Трамп на прес конференција, зборувајќи за економските потенцијали и иднината на Северна Кореја, кажа дека на прекрасните плажи што ги имаат можат да ги изградат најдобрите хотели во светот.

Трамп на Ким му прикажал видео за идната благосостојба на Северна Кореја ако прифати денуклеаризација

Стандард - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната историска средба во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, на својот соговорник му презентирал видео за потенијалната благосостојба и мирен развој на Северна Кореја, доколку земјата се ...

Претседателот Трамп за Гласот на Америка: „Ќе ја денуклеаризираме Северна Кореја“

Глас на Америка - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп даде ексклузивно интервју за надворешната соработничка на Гласот на Америка Грета ван Сустерн по Самитот во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун.

Гутереш повика на меѓународна поддршка за спроведување на договорот Трамп-Ким

+инфо - 12.06.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница да пружи поддршка за спроведување на договорот за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, што го постигнаа денеска американскиот претседател Доналд Трамп и ...

НАТО изрази поддршка за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Стандард - 12.06.2018

НАТО ја поздравува „историската средба“ меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Денис Родман се расплака од среќа по средбата на Ким Јонг со Трамп

Оff.net - 12.06.2018

На маргините од средбата за која зборува целиот свет се огласи и Денис Родман, другарот на Ким Јонг-Ун кој за СиЕнЕн кажа дека цела Америка го напаѓала поради блискоста со лидерот на Северна Кореја но на крајот тој испаднал во ...

Самит САД - Северна Кореја: направен е голем прогрес

Р.С.Европа - 12.06.2018

„Направен е голем прогрес и двете страни ќе потпишат договор“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по денешната историска средба со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, во Сингапур. „Средбата помина подобро од очекувањата“, додаде Трамп.

Јужна Кореја бара појаснување за ветувањето на Трамп за прекин на воените вежби

А1 On - 12.06.2018

Изјавата на претседателот на САД Доналд Трамп дека американската армија ќе ги прекине воените вежби со Јужна Кореја, предизвика недоразбирање во Сеул и портпаролот на јужнокорејскиот претседател побара објаснување за ова прашање.

Реакции по историскиот самит Трамп-Ким Јонг Ун

Глас на Америка - 12.06.2018

Лидерите од Азија како и од другите места испратија оптимистички тон за иднината по историскиот самит кој денеска се случи меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, во Сингапур.

Родман ја поздрави средбата Трамп – Ким Јонг Ун

Глас на Америка - 12.06.2018

Поранешниот кошаркар во интервју за „Си-Ен-Ен“ кажа дека сака да види соработка меѓу Вашингтон и Пјонгјанг Поранешниот играч во „Националната кошаркарска асоцијација (НБА), Денис Родман изјави дека е среќен што се одржала средбата меѓу американскиот ...

Најбизарен момент на самитот: Ким, погледни го мојот „ѕвер“ (ВИДЕО)

МКД - 12.06.2018

Како најбизарен момент од средбата меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун во Сингапур, светските медиуми го издвоија оној кога Трамп на Ким му го покажа својот „ѕвер“. Станува збор за оклопно возило маскирано во лимузина.

Трамп по историската средба: Ким Јонг Ун го сака својот народ

+инфо - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека севернокјорејскиот челник Ким Јонг Ун го сака својот народ. Трамп коментирал во интервјуто за радиото ВОА, по неговиот состанок со Ким, игнорирајќи ја меѓународната репутација на Ким, како еден од ...

Еве како Трамп му се фали на Ким со претседателската лимузина ВИДЕО

+инфо - 12.06.2018

Доналд Трамп искористил момент во текот на историскиот состанок со Ким Јонг Ун малку да се пофали со својот претседателски автомобил. Трамп и Ким при напуштањето на работниот ручек, американскиот претседател одлучил да направи непланирано свртување ...

Епски момент: Историското ракување на Ким Јонг-ун и Доналд Трамп (видео)

Таратур - 12.06.2018

Нешто после 3 часот утрово, по наше време, а некоја минута после девет часот наутро по локално сингапурско време, се случи епската историска средба на американскиот претседател и севернокорејскиот политички лидер.

САД и Северна Кореја согласни за денуклеаризација

Р.С.Европа - 12.06.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, самитот го оценија како многу успешен. „Самитот помина подобро отколку што сите очекуваа“ , изјави американскиот претседател Доналд Трамп на крајот од историскиот состанок со ...

ВИДЕО: Историското ракување на Ким Јонг-ун и Доналд Трамп

А1 On - 12.06.2018

Ким Јонг-ун и Доналд Трамп си пружија рака еден на друг, а ракувањето кое беше проследено од целиот свет, траеше десетина секунди. Трамп е првиот американски претседател кој се сретнал со некој лидер од Северна Кореја за време на својот активен ...

Средба Трамп-Ким: Ракување кое ќе го промени текот на историјата

Кајгана - 12.06.2018

Со состанокот и ракувањето во Сингапур, американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, испишаа нови страници на светската историја. Трамп стана првиот актуелен лидер на САД, кој се сретнал со севернокорејски лидер.

(Видео) Трамп и Ким потпишаа документ што ќе донесе нови промени во светот

Правдико - 12.06.2018

Се случи и историското ракување за кое целиот свет беше во исчекување. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп си подадоа рака еден на друг и потпишаа заеднички документ.

Трамп и Ким потпишаа историски документ: Светот ќе види голема промена

Кајгана - 12.06.2018

Лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, потпишаа историски документ после првата историска средба на двајцата претседатели. „Имаме пресврт во односите. Повеќе ќе кажам на конференцијата за медиумите после оваа средба.

Трамп на Ким му прикажал видео за идната благосостојба на Северна Кореја ако прифати денуклеаризација

А1 On - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната историска средба во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, на својот соговорник му презентирал видео за потенијалната благосостојба и мирен развој на Северна Кореја, доколку земјата се ...

(Видео) Трамп и Ким потпишаа документ што ќе донесе нови промени во светот

Макфакс - 12.06.2018

Се случи и историското ракување за кое целиот свет беше во исчекување. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп си подадоа рака еден на друг и потпишаа заеднички документ.

Гутереш повика на меѓународна поддршка за спроведување на договорот Трамп-Ким

А1 On - 12.06.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница да пружи поддршка за спроведување на договорот за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, што го постигнаа денеска американскиот претседател Доналд Трамп и ...

Гутереш повика на меѓународна поддршка за спроведување на договорот Трамп-Ким

Стандард - 12.06.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница да пружи поддршка за спроведување на договорот за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, што го постигнаа денеска американскиот претседател Доналд Трамп и ...

Доналд Трамп и Ким Џонг Ун потпишаа историски документ во Сингапур (ВИДЕО)

+инфо - 12.06.2018

Водачот на Северна Кореја Ким Џонг Ун и Претседателот на САД Доналд Трамп на историската средба во Сингапур потпишаа заеднички документ. Ким Џонг Ун и јас развивме специјална врска, рече Доналд Трамп.

Трамп и Ким во Сингапур: Дојдоа, се ракуваа, потпишаа

Нова ТВ - 12.06.2018

Доналд Трамп и Ким Јонг-Ун станаа првите претседатели на САД и Северна Кореја кои се состана, што претставува досега невиден развој на ситуацијата, по една година размена на закани. Она што за многумина беше историскиот чин е нивното ракување во ...

Трамп и Ким испишаа нова страна на историјата

Курир - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер, Ким Џон-ун денеска на самитот во Сингапур потпишаа заеднички документ, по што Трамп изјави дека процесот на денуклеризација на Северна Кореја почнува „многу, многу брзо“, а Ким се ...

НАТО изрази поддршка за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

А1 On - 12.06.2018

НАТО ја поздравува „историската средба“ меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Ким дошол на состанокот седум минути пред Трамп

Макфакс - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун срдечно разговараа зад затворени врати цели 38 минути, пренесуваат светските медиуми. Според шангајските медиуми, Ким дошол на состанокот седум минути пред Трамп, за, како ...

Трамп и Ким потпишаа историски договор

Курир - 12.06.2018

Лидерите на Соединетите Американски Држави и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун потпишаа договор по историските разговори кои се одржаа во Сингапур. Двајцата лидери во собата каде што го потпишаа договорот пристигнаа заедно.

Ким Јонг Ун се понуди да биде домаќин на мировните преговори меѓу САД и Канада

Оff.net - 12.06.2018

Зборувајќи со новинарите во неговиот хотел во Сингапур, севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун изјави дека зголемените тензии меѓу северноамериканските соседи претставуваат „неподнослива закана за светскиот мир.

Трамп за Ким: Извонредна личност, многу интелигентен! (ВИДЕО)

Стандард - 12.06.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп не штедеше пофални зборови со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по денешниот историски самит во Сингапур и рече дека тој е „многу достојна личност, многу интелигентен преговарач“, пренесоа американските медиуми.

НАТО ја поддржа денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

+инфо - 12.06.2018

НАТО ја поздравува „историската средба“ меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Што си ветија Трамп и Ким?

Стандард - 12.06.2018

Целосна денуклеаризација и одржлив мир на Корејскиот полуостров. „Безбедносни гаранции“ на Северна Кореја. Итна размена на телесните останки на идентификуваните затвореници и исчезнати за време на борбите меѓу двете Кореи.

Видео: Ова Ким најмногу го интересираше - Трамп му дозволи на лидерот на Пјонгјан да ѕирне овде

Press24 - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера на лидерот на Северна Кореја му ја покажа внатрешноста на лимузината за време на преговорите во Сингапур. Трамп накратко го поведе Ким кон претседателското возило, а потоа ја разгледаа и внатрешноста.

Што стои во декларацијата што ја потпишаа Трамп и Ким?

Макфакс - 12.06.2018

По историскaта средба во Сингапур, американскиот претседател и севернокорејскиот лидер потпишаа декларација. Иако Трамп и Ким веднаш не ја објавија содржината на потпишаната декларација, таа подоцна била споделена со присутните новинари.

Јужна Кореја бара појаснување за ветувањето на Трамп за прекин на воените вежби

Стандард - 12.06.2018

Изјавата на претседателот на САД Доналд Трамп дека американската армија ќе ги прекине воените вежби со Јужна Кореја, предизвика недоразбирање во Сеул и портпаролот на јужнокорејскиот претседател побара објаснување за ова прашање.

(ФОТО) Детали од историскта средба: Ким вети големи промени, Трамп го охрабри со кренат палец

Независен - 12.06.2018

Историска средба меѓу лидерите на САД и Северна Кореја се случи во Сингапур. Доналд Трамп и Ким Џонг - ун се обврзаа денеска за нови односи меѓу земјите и работа на „целосна денуклеаризација на Корејскиот полуостров“.

Историска средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун

Поглед - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се сретна со лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун во рамките на самитот во ...

ВИДЕО: Се случи историската средба Доналд Трамп-Ким Џонг Ун, погледнете го првото ракување

Либертас - 12.06.2018

Утрово во Сингапур се случи историската средба меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Трамп и Ким се поздравија и се повлекоа на разговори во четири очи во хотелот Капела на островот Сентоса.

Трамп на Ким му прикажал видео за идната благосостојба на Северна Кореја ако прифати денуклеаризација

Локално - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната историска средба во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, на својот соговорник му презентирал видео за потенијалната благосостојба и мирен развој на Северна Кореја, доколку земјата се ...

Трамп на Ким му прикажал видео за идната благосостојба на Северна Кореја ако прифати денуклеаризација

Либертас - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната историска средба во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, на својот соговорник му презентирал видео за потенијалната благосостојба и мирен развој на Северна Кореја, доколку земјата се ...

Оваа снимка го убедила Ким: Трамп му покажал како ќе изгледа Северна Кореја ако потпише! Филм достоен за Холивуд

Точка - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се обидел да внесе доза холивудска драма на состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, кога на својот "iPad" му покажал на Ким кратка видео снимка, која ги прикажува можностите кои би можеле да ...

Самитот Трамп – Ким, почеток на долг процес на отворен дијалог

МК News - 12.06.2018

На историски самит во Сингапур утре треба да се состанат американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во обид да постигнат договор за денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

Денис Родман: Ким е големо дете и мој пријател до крајот на животот

Вечер Прес - 12.06.2018

Некогашната ѕвезда на американската кошарка Денис Родман, кој петпати го посети Пјонгјанг по доаѓањето на власт на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, рече дека Ким „иако мал, е голем човек“.

(ВИДЕО) Денис Родман се расплака по историската средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

еМагазин - 12.06.2018

Еден од најконтроверзните кошаркари од НБА,Денис Родман денеска се расплака во телевизиско интервју во Сингапур каде што присуствува на историската средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

ВИДЕО: Историската средба Трамп-Ун заврши со документ со 4 точки – еве што е договорено

Либертас - 12.06.2018

По историскиот самит во Сингапур, претседателот на САД и севернокорејскиот лидер потпишаа декларација. Таа има четири точки и еве што пишува во нив. Иако Доналд Трамп и Ким Џонг-ун не објавија веднаш што стои во декларацијата која е потпишана, таа е ...

Што стои во декларацијата која ја потпишаа Трамп и Ким?

Точка - 12.06.2018

По историскaта средба во Сингапур, американскиот претседател и севернокорејскиот лидер потпишаа декларација. Иако Трамп и Ким веднаш не ја објавија содржината на потпишаната декларација, таа подоцна била споделена со присутните новинари.

Прво интервју на Трамп по историскиот самит: Новинар го прашал како може да му верува на бруталниот диктатор, а ...

Точка - 12.06.2018

Неколку часа по историскиот самит со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, американскиот претседател Доналд Трамп дал интервју за "ABC". Новинарот Џорџ Стефанопулос жестоко го започнал разговорот и потсетил колку Трамп пред неколку месеци го напаѓал ...

Трамп: Санкциите против Пјонгјанг ќе бидат укинати кога ќе заврши нуклеарната програма

Вечер Прес - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната прес-конференција во Сингапур, по историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека американската војска ќе престане со воените игри насочени кон Северна Кореја, велејќи дека ...

Средба која ќе го промени светот: Трамп и Ким се ракуваа и потпишаа историски документ

Точка - 12.06.2018

Рано наутро во Сингапур се одржа состанокот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун. Тие потпишаа важен договор, а како што вели Трамп наскоро заспочнува процес на денуклеаризација на Северна Кореја.

Трамп и Ким се ракуваа: Севернокорејците воодушевени, Денис Родман почна да плаче...

Точка - 12.06.2018

Поранешната НБА ѕвезда, Денис Родман се појави на програмата на „СиЕнЕн“ во живо за да даде поддршка за историската средба на американскиот и севернокорејскиот претседател во Сингапур. Емотивниот Родман порача дека верувал дека Ким и Трамп ќе се ...

(ВИДЕО) Историска средба на Трамп и Ким: Што се договорија?

еМагазин - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска потпишаа„сеопфатен" заеднички документ. - Тоа беше прекрасен ден и ние многу научивме еден за друг и за нашите земји, изјави Трамп по потпишувањето на документот.

Зошто Ким Џонг-ун при посетата на Сингапур носи со себе мобилен тоалет?!

Бриф - 12.06.2018

Севернокорејските служби ги обезбедија сите можни аспекти за нивниот лидер Ким Џонг Ун безбедно да пристигне во Сингапур. Ким пристигна со дополнителен транспортен авион „ИЛ-76“, во кој ги имаше сите потребни работи за неговата безбедност и можност ...

Секој може да предизвика војна, но само најхрабрите создаваат мир, порача Трамп

Sky - 12.06.2018

Американскиот претседател на прес-конференција по средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун рече дека со потпишувањето на документот, двајцата се солгасиле меѓудругото, за целосна денуклеаризација на корејскиот полуостров.

Ким му потпиша на Трамп дека ќе се откаже од нуклеарното оружје

iPortal - 12.06.2018

Ким Џонг-Ун се обврзал дека целосно ќе се откаже од нуклеарното оружје во заедничката декларација, што ја потпиша со Доналд Трамп на нивната средба во Сингапур. Декмарацијата која ја потпишаа по средбата се состои од следните точки: -САД и Северна ...

Секој може да предизвика војна, но само најхрабрите создаваат мир, порача Трамп

Точка - 12.06.2018

Американскиот претседател на прес-конференција по средбата со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун рече дека со потпишувањето на документот, двајцата се солгасиле меѓудругото, за целосна денуклеаризација на корејскиот полуостров.

Ким му потпиша на Трамп дека ќе се откаже од нуклеарното оружје

Тера - 12.06.2018

Ким Џонг-Ун се обврзал дека целосно ќе се откаже од нуклеарното оружје во заедничката декларација, што ја потпиша со Доналд Трамп на нивната средба во Сингапур. Декмарацијата која ја потпишаа по средбата се состои од следните точки: -САД и Северна ...

Трамп се правеше важен, па му го покажа на Ким својот автомобил: Ова е веројатно најбизарниот момент од средбата на ...

Точка - 12.06.2018

Ким Јонг Ун имаше привилегија каква што имаат многу малку луѓе – преку отворена задна врата да ја види внатрешноста на посебно дизајнираниот Кадилак, претседателскиот автомобил на Трамп, наречен „Ѕвер“ кој според многумина е практично оклопно возило ...

Историската средба меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун

Локално - 12.06.2018

Почна историската средба во Сингапур меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Трамп и Ким се поздравија и се повлекоа на разговори во четири очи во хотелот Капела на островот Сентоса.

(ВИДЕО) РАКУВАЊЕ КОЕ ГО МЕНУВА СВЕТОТ: Што му кажа Ким прв на Трамп и тоа на англиски?

Фактор - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким Јонг ун се состанале во Сингапур а медиумите ширум светот овој самит го оценуваат како историски. Трамп и Ким се ракувале, а потоа севернокорејскиот лидер му се обратил на ...

Првиот тет а тет на Трамп и Ким поминал успешно

Фактор - 12.06.2018

Првиот тет а тет на историската средба помеѓу американскиот и севернокорејскиот лидер - Доналд Трамп и Ким Џонг Ун поминал успешно како добра основа за договор во понатамошните разговори во Сингапур.

Завршија преговорите меѓу Ким и Трамп во проширен формат

Локално - 12.06.2018

Завршија преговорите во проширен формат меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Средбата траеше околу час и половина. Во составот на американската делегација беа државниот секретар Мајк Помпео, советникот на ...

Доналд Трамп и Ким Џонг-ун потпишаа „сеопфатен“ документ

Вечер Прес - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун потпишаа денеска „сеопфатен” заеднички документ. – Тоа беше прекрасен ден и ние многу научивме еден за друг и за нашите земји, изјави Трамп по потпишувањето на документот, ...

Историска средба: Трамп до Ким:Ќе имаме добро пријателство, немам дилеми (Видео)

Република - 12.06.2018

Лидерот на Народна Република Кореја, Ким Јонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур денес потпишаа „историски“ договор кој ќе доведе до „голема промена“, изјавија двајцата претседатели на заедничката прес-конференција по средбата ...

Ким Џонг-ун го напушти хотелот Капела по средбата со Трамп

Вечер Прес - 12.06.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го напушти хотелот Капела во Сингапур, веднаш по историската средба со американскиот претседател Доналд Трамп . Конвојот на Ким го напушти хотелот и се упати кон аеродромот поради летот за Пјонгјанг.

Историска средба, Трамп и Ким на заедничка маса

МК News - 12.06.2018

Завршија преговорите во проширен формат меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Средбата траеше околу час и половина. Во составот на американската делегација беа државниот секретар Мајк Помпео, советникот на ...

Трамп го напуштил Сингапур ден порано и тргнал кон САД: "Не можевме да направиме ништо повеќе"

Точка - 12.06.2018

Тој на патот кон Вашингтон ќе направи пауза во Гвам и на Хаваите. Претседателот на САД, Доналд Трамп, го напуштил Сингапур ден порано од тоа што било првично планирано и пред полетувањето на авионот "Air Force One" рекол дека не сакал да остане уште ...

Трамп и Ким потпишаа историски договор

МК News - 12.06.2018

Лидерите на Соединетите Американски Држави и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун потпишаа договор по историските разговори кои се одржаа во Сингапур. Двајцата лидери во собата каде што го потпишаа договорот пристигнаа заедно.

Трамп: Ким ми рече дека ќе го уништи големиот ракетен полигон

Точка - 12.06.2018

Американските медиуми пренесуваат дека обврската на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун за денуклеаризација не била наведена во документот што го потпишаа двајцата лидери. Но, американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето пред новинарите го ...

Готово е: Ким го стави потписот

Фактор - 12.06.2018

Севернокорејскиот авторитарен владетел Ким Јонг Ун на историскиот самит со американскиот претседател Доналд Трамп потпиша „целосна денуклеаризација“ на Корејскиот Полуостров. Обврската за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров е содржана ...

(ВИДЕО) САД и Северна Кореја потпишаа заеднички документ на билатералната средба на врвот

Вечер Прес - 12.06.2018

Нова страница од историјата испишаа денеска американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун со состанокот и ракувањето на островот Сентоса во Сингапур. Белата куќа соопшти дека тет-а-тет состанокот на Трамп со Ким траел ...

Денис Родман: Ким е големо дете и мој пријател до крајот на животот

Н.Македонија - 12.06.2018

Некогашната ѕвезда на американската кошарка Денис Родман, кој петпати го посети Пјонгјанг по доаѓањето на власт на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, рече дека Ким „иако мал, е голем човек“.

Доналд Трамп и Ким Џонг-ун потпишаа „сеопфатен“ документ

Н.Македонија - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун потпишаа денеска „сеопфатен” заеднички документ. – Тоа беше прекрасен ден и ние многу научивме еден за друг и за нашите земји, изјави Трамп по потпишувањето на документот.

Трамп: Санкциите против Пјонгјанг ќе бидат укинати кога ќе заврши нуклеарната програма

Н.Македонија - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на денешната прес-конференција во Сингапур, по историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека американската војска ќе престане со воените игри насочени кон Северна Кореја, велејќи дека ...

Нова ера во односите помеѓу САД и Северна Кореја

Н.Македонија - 12.06.2018

Севернокорејските државни медиуми пренесуваат дека изолираната азиска земја би можела да воспостави нов однос со САД. Ваквите сигнали од Пјонгјанг пристигнуваат пред денешната историска средба помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и ...

ЕУ: Целта останува „неповратна денуклеаризација” на Корејскиот полуостров

Н.Македонија - 12.06.2018

Средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, беше „клучен и неопходен чекор” кон мирот на Корејскиот Полуостров, каде што целта е целосна денуклеаризација, рече шефот за надворешна политика на ЕУ, ...

Трамп и Ким се обврзаа да работат за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Н.Македонија - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, на крајот на историскиот самит потпишаа заеднички документ, во кој се обврзаа да работат на „целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров“.

Москва смета дека средбата меѓу Трамп и Ким е позитивен настан

Н.Македонија - 12.06.2018

Средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур е позитивен настан, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Самиот факт дека средбата се одржала, е позитивен – изјави ...

Ким Џонг-ун го напушти хотелот Капела по средбата со Трамп

Н.Македонија - 12.06.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го напушти хотелот Капела во Сингапур, веднаш по историската средба со американскиот претседател Доналд Трамп. Конвојот на Ким го напушти хотелот и се упати кон аеродромот поради летот за Пјонгјанг.

Трамп и Ким потпишаа документ што ќе донесе нови промени во светот (видео)

Денар - 12.06.2018

Се случи и историското ракување за кое целиот свет беше во исчекување. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп си подадоа рака еден на друг и потпишаа заеднички документ.

Се случи историската средба и ракување меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун во Сингапур (видео)

AKO - 12.06.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, се сретнаа и ракуваа во Сингапур , што е историска пресвртница во односите меѓу САД и Северна Кореја, но и воопшто во односите на севкупната меѓународна сцена.