TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕКСКЛУЗИВНО: Кинеско девојче доби череп од титаниум – испечатен на 3Д принтер (ВИДЕО+ГАЕРИЈА18+)

Репортер - 19.07.2015

Мајка ја оставила, бидејќи тој имашла мала синдром на вода воглавата, за што нејзината глава била три пати поголема од нормалните. Таткото успеал да собере донации за операција Три -годишното девојче од Кина, во јавноста претставено под псевдонимот ...

Главата ѝ била три пати поголема од нормалното: Девојче доби испечатен 3Д череп!

Пулс24 - 19.07.2015

Тригодишно девојче од Кина страда од хидроцефалус, поради што нејзината глава била толку многу голема што не можела да ја крене од перница. Сега добила нова глава благодарение на 3Д печатач.

Влада на национално единство може да го реши и спорот за името

24 Вести - 18.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Агенцијата „Мета“ пишува дека со договорот од 15 јули европските дипломати сметаат ...

Уникатна операција: Кинези на дете имплантирале череп, отпечатен на 3Д принтер

Репортер - 18.07.2015

Кинески лекари од Втората народна болница во провинцијата Хунан извршија уникатна операција. За прв пат во светот тие на 3-годишно дете пресадија череп отпечатен на 3D принтер, кој целосно ги замени нејзините сопствени коски, соопштува “Дејли мејл”.

Мета: Техничката влада би можела да го реши спорот за името

+инфо - 18.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ. Како што извести „Мета“ вчера, со договорот од 15 јули европските дипломати ...

Расте оптимизмот во Брисел, дипломатите од ЕУ сметаат техничката влада може да го реши спорот со името

МКД - 18.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ. Висок дипломатски извор за агенцијата Мета утрово го коментираше потпишаниот ...

Преговорите во Пржино биле недипломатски и брутални

Кирилица - 17.07.2015

По потпишувањето на договорот од Пржино, европските дипломати полека се отвораат. Ноќта била напорна, раскажуваат, а претставниците на европските институции употребиле „брутален“ јазик за да им стават до знаење на четворицата потписници дека „ова е ...

Техничката влада би можела да го реши спорот за името

Кирилица - 17.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ. Како што извести „Мета“ вчера, со договорот од 15 јули европските дипломати ...

Дипломатите од ЕУ сметаат дека со техничката влада може да се реши спорот со името

Репортер - 17.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ. Висок дипломатски извор за агенцијата Мета утрово го коментираше потпишаниот ...

Оптимизам во Брисел : Техничката влада би можела да го реши спорот за името!

Локално - 17.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ. Како што извести „Мета“ вчера, со договорот од 15 јули европските дипломати ...

На преговорите во Пржино сепак било брутално

Локално - 17.07.2015

По потпишувањето на договорот од Пржино, европските дипломати полека се отвораат. Ноќта била напорна, раскажуваат, а претставниците на европските институции употребиле „брутален“ јазик за да им стават до знаење на четворицата потписници дека „ова е ...

Мета: Техничката влада би можела да го реши спорот за името

Либертас - 17.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ. Како што извести „Мета“ вчера, со договорот од 15 јули европските дипломати ...

Техничката влада би можела да го реши спорот за името

Sky - 17.07.2015

Откако се потпиша договорот од Пржино не стивнуваат позитивните реакции во Брисел и обидите да и се помогне на Македонија да ги започне преговорите за членство со ЕУ. Како што извести „Мета“ вчера, со договорот од 15 јули европските дипломати ...

Преговорите во Пржино биле недипломатски и брутални

Sky - 17.07.2015

По потпишувањето на договорот од Пржино, европските дипломати полека се отвораат. Ноќта била напорна, раскажуваат, а претставниците на европските институции употребиле „брутален“ јазик за да им стават до знаење на четворицата потписници дека „ова е ...

Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Утрински - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Појаснување од ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Канал5 - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Press24 - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

ЕУ: Ќе бидеме "брутални" ако не се спроведува договорот од Пржино

Нова ТВ - 16.07.2015

На преговорите во Пржино, кои почнаа на 14 јули а завршија доцна во ноќта, претставниците на европските институции употребиле „брутален“ јазик за да им стават до знаење на четворицата потписници дека „ова е крајна шанса“, вели за Мета дипломатски ...

ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Курир - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

ЕУ внимателно ќе го следи спроведувањето на договореното

МКД - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови...сѐ било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Појаснување од ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Репортер - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот

Нетпрес - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Преговорите во Пржино биле недипломатски и брутални

Репортер - 16.07.2015

По потпишувањето на договорот од Пржино, европските дипломати полека се отвораат. Ноќта била напорна, раскажуваат, а претставниците на европските институции употребиле „брутален“ јазик за да им стават до знаење на четворицата потписници дека „ова е ...

ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Пулс24 - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Преговорите во Пржино биле недипломатски и брутални

Либертас - 16.07.2015

По потпишувањето на договорот од Пржино, европските дипломати полека се отвораат. Ноќта била напорна, раскажуваат, а претставниците на европските институции употребиле „брутален“ јазик за да им стават до знаење на четворицата потписници дека „ова е ...

Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Вечер Прес - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Република - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Појаснување од ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

еМагазин - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Не плачи мило либе, не жали

Н.Македонија - 16.07.2015

Ајде да не дискутираме околу прашањето како ќе го третираме протоколот од Пржино. Дали е тоа документ што треба да го потврди Собранието или овој пат ќе ја прескокнеме процедурата? Ама малку потешко ќе биде да се вози слалом низ Уставот...

ЕУ појасни: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

Lider - 16.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Постигнат договор на лидерската средба: Избори, преодна влада, СДСМ во Собрание

Вест - 15.07.2015

- Постигнат е договор, избори ќе има. Задоволен сум од договореното што лидерите го потпишаа. Со ова се отвораат вратите на земјата за во ЕУ и НАТО - изјави еврокомесарот Јоханес Хан по повеќе од осум часа маратонски преговори меѓу лидерите на ...

Постигнат договор, власта и опозицијата со различни брифинзи за деталите

24 Вести - 15.07.2015

Историски договор постигнат со компромис од лидерите којшто ќе ги отвори вратите на Македонија во ЕУ, вака еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, придружуван од лидерската четворка и амбасадорската двојка Бејли и Орав го објави договорот кој по ...

Лидерите се договорија - избори на 24 април

Телма - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии постигнаа договор за излез од политичката криза што го соопшти еврокомесарот за проширување Јоханес Хан околу 1 часот полноќ. Тој не замина во Брисел се додека Груевски, Заев, Ахмети и Тачи не ги договорија ...

Што се случуваше во долгата и напната преговарачка ноќ

24 Вести - 15.07.2015

Повеќе од 12 часа поминати во неизвесности, а на моменти и жестоки караници и викотници кои можеа да се слушнат од преговарачката соба во вилата во Пржино. Во таквата напната атмосфера, како што дознаваме лидерот на СДСМ Зоран Заев, одбивал да го ...

Постигнатиот договор е со прецизни рокови за имплементација

Телма - 15.07.2015

Со своите потписи лидерите на четирите главни политички партии, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи, се обврзаа на точни датуми според кои ќе го спроведат новиот договор од Пржино или како што го нарекоа, Протокол кон договорот од 2 јуни кој треба да ...

Договор е постигнат - како ќе се спроведе договореното?

24 Вести - 15.07.2015

Постигнувањето договор меѓу политичките лидери мора да се поздрави, но факт е дека самата имплементација ќе има реални проблеми, велат експертите за договорот на лидерската четворка со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан.

ФОТО: Падна договор - Избори во април, СДСМ во Собрание, Груевски се повлекува

Утрински - 15.07.2015

Доцна синоќа со аплауз од страна на учесниците во тешките и долги разговори беше поздравен договорот со кој Македонија се очекува да излезе од повеќемесечната политичка криза. Еврокомесарот Јоханес Хан истакна дека е договорено да има избори, без да ...

Хан: Постигнат е договор

Фокус - 15.07.2015

Еврокомесарот Хан кажа дека разговарал по телефон со Викторија Нуланд, во кој ја известил дека е постигнат договор. Eврокомесарот Јоханес Хан на новинарите пред резиденцјата на ЕУ во Црниче, доцна вечерва им соопшти дека „е постигнат договор“ на ...

Хан: Постигнат е договор за излез од политичката криза

24 Вести - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата. - Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

Хан: Ова е извонреден ден за вашата земја

Телма - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата. - Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

Хан: Постигнат е договор за излез од политичката криза

Канал5 - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државава. Лидерите на четирите политички партии со посредство на ...

Хан: Постигнат е договор за излез од политичката криза

Алсат-М - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државава. - Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

Хан: Дијалогот на високо ниво ќе продолжи во септември

Утрински - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата. - Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

Хан го пропушти летот за Брисел

Телма - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан тргна да си оди од резиденцијата на ЕУ во Скопје, но се премисли и се врати назад. Нема никаква информација зошто Хан стигнал до автомобилот кој го чекаше пред резиденцијата, а потоа се врати назад.

Постигнат договор на преговорите во Пржино

24 Вести - 15.07.2015

По шест часовни преговори политичките лидери и еврокомесарот Хан постигнаа договор во Пржино. Најавената пресконференција на еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан ја очекуваме во секој ...

ПАДНА ДОГОВОР: Аплауз од лидерите, договорени се изборите

Телеграф - 15.07.2015

Задоволен сум што политичките лидери постигнаа договор. Тоа е заеднички успех. Земјата ќе напредува во евроатлантските перспективи – рече меѓу другото еврокомесарот Јоханес Хан Со аплауз од страна на учесниците во тешките и долги разговори беше ...

Тирана го поздрави постигнатиот договор

Телеграф - 15.07.2015

Лидерите се согласија да се надмине кризата и да продолжат кон европската интеграција, оцени шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за излез од политичката криза во Македонија со посредство ...

(ВИДЕО) Хан: Договор е постигнат

А1 On - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по лидерската средба во кусата изјава соопшти дека е постигнат договор помеѓу политичките партии за надминување на кризата. Тој кажа и дека се договорени и парламентарните избори, но не прецизираше дали е договорено ...

Постигнат е договор, објави Хан. Во тек на денот од лидерите ќе чуеме што е договорено

Капитал - 15.07.2015

„Задоволен сум што политичките лидери постигнаа договор. Тоа е заеднички успех. Земјата ќе напредува во евроатлантските перспективи“, кратко изјави еврокомесарот Јоханес Хан по завршувањето на повеќечасовните преговори во резиденцијата на ЕУ во ...

Падна договор - предвремени парламентарни избори ќе има

Нова ТВ - 15.07.2015

Во куса изјава, еврокомесарот Јоханес Хан на новинарите пред резиденцјата на ЕУ во Црниче, доцна вечерва им соопшти дека „е постигнат договор“ на лидерската средба и дека избори ќе има. - Имаме договор, потпишан од лидерите, задоволен сум од тоа што ...

Тирана го поздрави постигнатиот договор

Press24 - 15.07.2015

Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за излез од политичката криза во Македонија со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. - Постигнатиот договор во Скопје меѓу лидерите на четирите главни политички партии е добра вест.

Постигнат договор за излез од политичката криза

Р.С.Европа - 15.07.2015

Договорено е опозицијата да се врати во Парламентот, да се избере нова влада и да се одржат предвремени избори, објави европратеникот Ричард Ховит на Твитер. Македонските политички лидери постигнале договор за излез од политичката криза.

Постигнат е договор за излез од политичката криза

OhridNews - 15.07.2015

Македонските политички лидери постигнале договор за излез од политичката криза. Еврокомесарот Јоханес Хан, кој посредуваше во целодневните разговори во резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино, пред насобраните новинари кои го чекаа епилогот од ...

Преговарачкиот маратон заврши со договор!

Кирилица - 15.07.2015

Денешните маратонски преговори завршија со договор за излез од политичката криза. „Имаме договор, потпишан од лидерите“, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан по повеќечасовните преговори кои се одржуваа во резиденцијата на ЕУ, во скопската населба ...

Хан: Потпишан е договор за предвремени избори!

МКД - 15.07.2015

„Имаме договор, потпишан од лидерите, задоволен сум од тоа што се постигна, со ова ќе се отворат вратите на земјата за ЕУ и НАТО-интеграциитe. Треба да сме горди на лидерите“, рече еврокомесарот Јоханес Хан по маратонската средба во резиденцијата на ...

ПРЕМОРЕНИ И ФОКУСИРАНИ: Како изгледаше „битката“ на преговарачката маса (ФОТО)

Телеграф - 15.07.2015

Со отворени документи пред себе, седнати на правоаголна маса на која од едната страна се еврокомесарот Јоханес Хан и неговите придружници парламентарци од ЕП, а од другата се лидерите од нашите политички партии Преморени, со отворени документи пред ...

ХОВИТ ЗА ДОГОВОРОТ: Опозицијата во Собрание, нова Влада, па избори (ФОТО)

Телеграф - 15.07.2015

Ричард Ховит на „Твитер“ објави дека било договорено опозицијата да се врати во Собранието, да биде назначена нова Влада, и да се одржат предвремени парламентарни избори Европратеникот и специјален известувач за Македонија, Ричард Ховит доцна ...

Хан до Заев: Немaш чувство за политика - ќе ти се распадне партијата

Курир - 15.07.2015

„Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“. Со овие зборови еврокомесарот Хан му сеобратил на лидерот на СДСМ Зоран Заев по неговото упорно одбивање да го прифати договорот за избори во ...

Договор од Пржино: Опозицијата во Собрание во септември, Груевски напушта функција по Нова Година, избори во април

МКД - 15.07.2015

Првичните брифинзи и неофицијалните информации укажуваат на нов, втор договор од Пржино, со кој опозиционерите ќе се вратат на пратеничките места во Парламентот на 1 септември, ќе ги добијат МВР, Труд и социјала, како и заменици министри со право на ...

ПАДНА ДОГОВОР: Договорени се избори

Репортер - 15.07.2015

Задоволен сум што политичките лидери постигнаа договор. Тоа е заеднички успех. Земјата ќе напредува во евроатлантските перспективи – рече меѓу другото еврокомесарот Јоханес Хан. Со аплауз од страна на учесниците во тешките и долги разговори беше ...

„Хан“ на Твитер: Грујо сака да владее вечно, вели имал еликсир што ќе го направи вечен

А1 On - 15.07.2015

Еве како маратонската средба во Пржино ја доживеа еврокомесарот Јоханес Хан. Се разбира се работи за лажен профил, кој на шега ја доловува атмосферата. Еве што се вели на лажниот профил на Хан. -Израел и Палестина до сега ќе постигнеа договор.

Хан: Грујо сака да владее вечно, вели дека има еликсир што ќе го направи вечен

+инфо - 15.07.2015

Според лажниот профил, еве како еврокомесарот Јоханес Хан ги доживеа вчерашните маратонски преговори за договор за излез од политичката криза: -Израел и Палестина до сега ќе постигнеа договор.

Постигнат договор, избори на 24 април

Макфакс - 15.07.2015

Предвремени избори на 24 април 2016 година, организирани од преодна влада која треба да биде формирана на 15 јануари, а во која одредени министри ќе бидат од опозицијата , договорија лидерите на четирите политички партии.

Груевски и Заев на прес-конференции: Различен концепт иста суштина и епилог (ВИДЕО)

Репортер - 15.07.2015

По шест часовни преговори политичките лидери и еврокомесарот Хан постигнаа договор во Пржино. Непосредно после завршетокот на преговорите, свои прес-конференции одржаа двете политички партии на чело со Заев и Груевски, а истите можете да ги ...

Преговарачката маса на која се кршеле копјата (ФОТО)

Репортер - 15.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, по вчерашните преговори објави фотографија од преговарачката маса на која се кршеле копјата. Може да се види дека зад едната страна на масата седеле партиските лидери, а зад другата европските посредници.

Тирана го поздрави постигнатиот договор на македонските лидери

Макфакс - 15.07.2015

Албанија го поздрави постигнатиот договор меѓу лидерите на политичките партии во Македонија, при што албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати на својот Twitter профил нагласи дека „постигнувањето на договорот меѓу лидерите на партиите ...

Хан на Твитер: Грујо сака да владее вечно, за тоа имал еликсир

Репортер - 15.07.2015

Еве како маратонската средба во Пржино ја доживеа еврокомесарот Јоханес Хан. Тој вели„ Израел и Палестина до сега ќе постигнеа договор“. Еве што напиша Хан на Тvитер: -Mоже да се пуши овде, како да минаа 6 часа, -Ќе го пропуштам авионот, ако вака ...

Конечно избори: Постигнат договор, народот одлучува!

Сител - 15.07.2015

Со аплауз од страна на учесниците во тешките и долги разговори беше поздравен договорот со кој Македонија се очекува да излезе од повеќемесечната политичка криза. Еврокомесарот Јоханес Хан истакна дека е договорено да има избори, без да прецизира ...

Хан до Заев: Немaш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер!

Сител - 15.07.2015

„Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“. Со овие зборови еврокомесарот Хан му сеобратил на лидерот на СДСМ Зоран Заев по неговото упорно одбивање да го прифати договорот за избори во ...

Хан: Постигнат е договор за излез од политичката криза

Алфа - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата. Лидерите на четирите политички партии со посредство на ...

„Хан“ на Твитер: Израел и Палестина досега ќе се договореа!

Кирилица - 15.07.2015

Според лажниот профил на Твитер, еве како еврокомесарот Јоханес Хан ги доживеа вчерашните маратонски преговори за договор за излез од политичката криза: -Израел и Палестина до сега ќе постигнеа договор.

Хан до Заев: Немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер

Нетпрес - 15.07.2015

„Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“. Со овие зборови еврокомесарот Хан му се обратил на лидерот на СДСМ Зоран Заев по неговото упорно одбивање да го прифати договорот за избори во ...

Лидерите се договорија: Предвремени избори на 24 април

Кајгана - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии договорија предвремени избори на 24 април 2016 година, организирани од преодна влада која треба да биде формирана на 15 јануари, а во која одредени министри ќе бидат од опозицијата.

АИРЛИЈА ИЗБОРИ: Постигнат договор, народот одлучува!

Курир - 15.07.2015

Со аплауз од страна на учесниците во тешките и долги разговори беше поздравен договорот со кој Македонија се очекува да излезе од повеќемесечната политичка криза. Еврокомесарот Јоханес Хан истакна дека е договорено да има избори, без да прецизира ...

Хан се попишмани, ги напушти преговорите па се врати!

Кирилица - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан доцна во ноќта ја напушти резиденцијата на ЕУ, каде се одвиваат маратонските преговори за излез од политичката криза, и се упати кон автомобилот кој го чекаше, но се премисли и врати назад.

Преговарачката драма во Пржино продолжува во ситните саати – Хан тргна да си оди, па се врати

Капитал - 15.07.2015

Сѐ уште траат преговорите во резиденцијата на ЕУ во Скопје за излез од политичката криза, а ништо и од прес-конференцијата што неколку пати беше најавувана, односно одложувана. Не е тешко да се претпостави дека лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

МАРАТОНСКИ ПРЕГОВОРИ: Клучни мигови во резиденцијата на ЕУ во Скопје

Телеграф - 15.07.2015

Требаше да замине околу полноќ, но се премисли. Еврокомесарот Јоханес Хан одлучи да остане во резиденцијата на ЕУ во Скопје. Неофицијално тој е решен да ги држи политичките лидери на преговарачка маса додека не биде постигнат договор Требаше да ...

Хан: Постигнат е договор!

+инфо - 15.07.2015

Во релативно куса изјава, еврокомесарот Хан на новинарите собрание пред резиденцјата на ЕУ во Црниче им соопшти дека „е постигнат договор“ на лидерската средба и дека избори ќе има. Иако официјално не се кажува, што се зборувало, се дознава дека ...

„Хан“ на Твитер: Грујо сака да владее вечно, вели имал еликсир што ќе го направи вечен

Локално - 15.07.2015

Мартонската средба во Пржино беше жешка и лидерите бараа вентилатори на вода да се оладат . а ХАн пак кој беше во контакт со Нуланд ,беше напнат бидејќи стануваше збор и за неговата позција пред Брисел како тој може да менаџира сериозни проблеми ...

ОВАА ВЛАСТ ЗАМИНУВА - Македонија од утре ќе ја грее сонцето на слободата

Sky - 15.07.2015

Десетгодишното владеење на актуелната владејачка гарнитура заврши. Вечерва падна договор, предвремени избори ќе има. Постигнат е договор, вечерва соопшти Јоханес Хан, еврокомесар. Вечерва во Пржино се испечи договорот кој веројатно треба да ја ...

Груевски ја напушта функција по Нова Година, Опозицијата во Собрание во септември, избори на крај на април

Локално - 15.07.2015

Договорот во раните утрински часови според првите оценки е силна основа за враќање на Македонија во рацете на граѓаните И Хан и Нулан ја знаат содржината и тие се гарантите на истиот. Секој неправилен чекор, повлекува контрамерки и и нема бегање од ...

Хан до Заев: Немаш чувство за политика – ќе ти се распадне партијата

Република - 15.07.2015

„Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“ – му посочил еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Хан до Заев: Немaш чувство за политика – ќе ти се распадне партијата

МК News - 15.07.2015

„Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“. Со овие зборови еврокомесарот Хан му сеобратил на лидерот на СДСМ Зоран Заев по неговото упорно одбивање да го прифати договорот за избори во ...

КОНЕЧНО ДОГОВОР: козметика или вистински излез од политичката криза?

Фактор - 15.07.2015

Според неофицијалните информации, договорено е премиерот Никола Груевски да се повлече од премиерската фунцкија до крајот на годинава, а до средината на јануари да биде избрана влада со нов премиер.

По постигнатиот договор, Груевски и Заев на ноќни прес конференции

Либертас - 15.07.2015

Веднаш по постигнатиот договор со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан, прес конференции најавија и Груевски и Заев. Груевски ја најави за во 2:15, а Заев за во 2:45. Во очекување сме на нивните ...

Тирана го поздрави постигнатиот договор на македонските лидери

Точка - 15.07.2015

Албанија го поздрави постигнатиот договор меѓу лидерите на политичките партии во Македонија, при што албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати на својот Twitter профил нагласи дека "постигнувањето на договорот меѓу лидерите на партиите ...

Хан се попишмани, ги напушти преговорите па се врати!

Либертас - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан доцна во ноќта ја напушти резиденцијата на ЕУ, каде се одвиваат маратонските преговори за излез од политичката криза, и се упати кон автомобилот кој го чекаше, но се премисли и врати назад, пренесе Кирилица.

Тирана го поздрави постигнатиот договор

Република - 15.07.2015

Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за излез од политичката криза во Македонија со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. – Постигнатиот договор во Скопје меѓу лидерите на четирите главни политички партии е добра вест.

Политичкиот договор е историски за Македонија

Вечер Прес - 15.07.2015

Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за излез од политичката криза во Македонија со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. – Постигнатиот договор во Скопје меѓу лидерите на четирите главни политички партии е добра вест.

Македонија излегува од кризата избори на 24 април

Канал 77 - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по лидерската средба во кусата изјава соопшти дека е постигнат договор помеѓу политичките партии за надминување на кризата. Хан кажа дека се договорени и парламентарните избори, но не прецизираше дали е договорено ...

Неофицијално: Повлекување на премиерот Никола Груевски од функцијата три месеци пред изборите!

Точка - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по лидерската средба во кусата изјава соопшти дека е постигнат договор помеѓу политичките партии за надминување на кризата. Историски договор постигнат со компромис од лидерите којшто ќе ги отвори вратите на ...

Груевски: Јас сум задоволен од постигнатиот договор (видео)

Кумановски м. - 15.07.2015

По завршувањето на преговорите со Јоханес Хан и лидерите на четирите политички партии, прес конференција одржа Никола Груевски, кој од позиција на премиер, истакна дека политичката криза во Македонија е решена, а европските перспективи за Република ...

Хан не замина за Брисел, се чека негова изјава

Тера - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан тргна да си оди од резиденцијата на ЕУ во Скопје, но се премисли и се врати назад. Нема никаква информација зошто Хан стигнал до автомобилот кој го чекаше пред резиденцијата, а потоа се врати назад.

Хан го пропушти летот за Брисел

Вечер Прес - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан тргна да си оди од резиденцијата на ЕУ во Скопје, но се премисли и се врати назад. Нема никаква информација зошто Хан стигнал до автомобилот кој го чекаше пред резиденцијата, а потоа се врати назад.

Хан: Постигнат е договор за излез од политичката криза

Денешен - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата. – Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

(Фото) Судбината ни се реши на дрвена маса: Атмосферата од вчерашната лидерска средба

еМагазин - 15.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, објави фотографија од преговарачката маса во резиденцијата на Европската Унија во Прижно, на која вчера македонските лидери со преставниците од ЕУ ја решаваа политичката криза.

Хан до Заев: Немаш чувство за политика - ќе ти се распадне партијата

Вечер Прес - 15.07.2015

Според нашите информации, Хан бил толку лут што дури и со раката удрил по масата „Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата". Со овие зборови еврокомесарот Хан му сеобратил на лидерот на ...

Хан: Договорено е да има избори

Република - 15.07.2015

Со аплауз од страна на учесниците во тешките и долги разговори беше поздравен договорот со кој Македонија се очекува да излезе од повеќемесечната политичка криза. Еврокомесарот Јоханес Хан истакна дека е договорено да има избори, без да прецизира ...

Дијалогот на високо ниво ќе продолжи во септември

Вечер Прес - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата. - Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

Хан до Заев: Немaш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер!

Денешен - 15.07.2015

„Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“. Со овие зборови еврокомесарот Хан му сеобратил на лидерот на СДСМ Зоран Заев по неговото упорно одбивање да го прифати договорот за избори во ...

Хан: Падна договор, ќе има нови избори – се договорила и оставка на Груевски?

МК News - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по лидерската средба во кусата изјава соопшти дека е постигнат договор помеѓу политичките партии за надминување на кризата. Тој кажа и дека се договорени и парламентарните избори, но не прецизираше дали е договорено ...

Лидерите се договорија - избори на 24 април

Тера - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии постигнаа договор за излез од политичката криза што го соопшти еврокомесарот за проширување Јоханес Хан околу 1 часот полноќ. Тој не замина во Брисел се додека Груевски, Заев, Ахмети и Тачи не ги договорија ...

(ВИДЕО) Хан: Договор е постигнат

Либертас - 15.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по лидерската средба во кусата изјава соопшти дека е потигнат договор помеѓу политичките партии за надминување на кризата. Тој кажа и дека се договорени и парламентарните избори, но не прецизираше дали е договорено ...

Хан му посочи на Заев: „Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“

Пулс24 - 15.07.2015

„ Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“... „ Ти немаш чувство за политика, а сакаш да бидеш премиер. Со ова однесување ќе ти се распадне партијата“ – му посочил еврокомесарот за ...

Еврокомесарот Јоханес Хан истакна дека е договорено да има избори

Пулс24 - 15.07.2015

Со аплауз од страна на учесниците во тешките и долги разговори беше поздравен договорот со кој Македонија се очекува да излезе од повеќемесечната политичка криза. Еврокомесарот Јоханес Хан истакна дека е договорено да има избори, без да прецизира ...

Постигнат договор, избори на 24-ти април

Точка - 15.07.2015

Предвремени избори на 24-ти април 2016-та година, организирани од преодна влада која треба да биде формирана на 15-ти јануари, а во која одредени министри ќе бидат од опозицијата, договорија лидерите на четирите политички партии.

Хан задоволен од решението: Извонреден ден за вашата земја

еМагазин - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државава. „ Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

(Видео)Хан: Постигнат е договор, ова е извонреден ден за вашата земја !

Локално - 15.07.2015

Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите на најголемите четири партии и задоволен сум од постигнатото, изјави Хан по средбата со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух ...

Ахмети најави договор уште пред еврокомесарот Хан

Н.Македонија - 15.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера беше „првата ластовичка“ што ја најави разврската на политичката криза. За време на повеќечасовните маратонски преговори, од кои не протекуваше никаква информација за можниот исход, Ахмети искажа нескриен оптимизам ...

Хан: Постигнат е договор за излез од кризата, ќе има предвремени избори

Н.Македонија - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државава. Тој нагласи дека ќе има предвремени парламентарни избори - Можам ...

Тирана го поздрави постигнатиот договор

Н.Македонија - 15.07.2015

Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за излез од политичката криза во Македонија со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан - Постигнатиот договор во Скопје меѓу лидерите на четирите главни политички партии е добра вест.

Хан: Постигнат е договор за излез од политичката криза

Lider - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата. – Можам да ви кажам дека постигнавме договор потпишан од лидерите ...

Тирана го поздрави постигнатиот договор

Lider - 15.07.2015

Официјална Тирана го поздрави постигнатиот договор за излез од политичката криза во Македонија со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан. – Постигнатиот договор во Скопје меѓу лидерите на четирите главни политички партии е добра вест.

Хан и тројцата олеснувачи на средби со партиските лидери

Телма - 14.07.2015

Политичките лидери да ги стават државните интереси пред личните, екслузивно за Телма, изјави комесарот Хан веднаш по пристигнувањето во Скопје, вчера попладне. Денеска ќе му се придружи и тројката олеснувачи европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и ...

Хан на средби со Ахмети и Тачи

Телма - 14.07.2015

По синоќешното пристигнување на Хан во земјата, утринава веќе почна со одделни средби со лидерите на четирите најголеми политичките партии. Во тек се средби со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Хан се сретна со Ахмети и Тачи

Фокус - 14.07.2015

Се уште нема официјални информации дали Хан ќе има заедничка средба со сите лидери заедно или средбите ќе се остварат со секој посебно Еврокомесарот Јоханес Хан пред малку се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи .

Хан ќе има одвоени средби со Груевски и Заев

Телма - 14.07.2015

Во седиштето на ЕУ во Скопје завршија одвоените средби што ги имаше Јоханес Хан со двајцата лидери на партиите од албанскиот блок, Али Ахмети и Мендух Тачи. По средбата изјава даде Али Ахмети, кој меѓудругото рече дека државните интереси мора да се ...

Ахмети:Државните интереси мора да се пред партиските

Телма - 14.07.2015

По средбата со Јоханес Хан лидерот на ДУИ Али Ахмети меѓудругото изјави дека дражвните интереси мора да се пред партиските. По 17 часот тој заедно со Груевки, Заев и Тачи ќе седна на заедничка маса со ...

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери

Алсат-М - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Хан се сретна со Ахмети и со Тачи, следат одделни средби со Заев и со Груевски

Утрински - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан утрово во Делегацијата на ЕУ се сретна најпрво со лидерот на ДПА, Менндух Тачи, а потоа и со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети. Ахмети по излегувањето од состанокот со Хан рече дека постои расположение да се надмине ...

Ахмети: Државните интереси да се стават пред партиските

Канал5 - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека денешниот ден е многу значаен за Македонија и оти сите политички партии треба да ги стават интересите на државата пред партиските. - Сметам дека денеска е многу значаен ден за Република Македонија.

Груевски и Заев на средба со Хан

Телма - 14.07.2015

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино пристигна Премиерот Никола Груевски. Таму веќе се наоѓа лидерот на СДСМ Зоран Заев. На разговорите со Еврокомесарот Јоханес Хан на кои треба да се најде излез од повеќе месечната политичка криза присуствуваат ...

Средби во Пржино

Телма - 14.07.2015

Водениот вентилатор што попладнево беше донесен во резиденцијата на Европската унија во Пржино ќе има тешка задача, да ја разлади малку жешката атмосфера на преговарачката маса. Високата делегација од Брисел планира да изврши притисок врз ...

Посета на Хан - хронологија

24 Вести - 14.07.2015

Речиси месец и пол, по претходната посета на која беше постигнат т.н. Договор од Пржино на 2 јуни, еврокомесарот Јоханес Хан, се врати во земјава, да ја дозаврши работата, што тогаш остана незавршена.

Хан дојде по финален договор

Утрински - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан, тројцата европарламентарци Иво Вајгл, Едуард Кукан и Ричард Ховит и двајцата амбасадори, Аиво Орав и Џес Бејли, одржаа денеска серијал од средби решени да го оживеат договорот од 2 јуни во кој останаа нерешени клучните ...

Клучен момент за договор: Лидерите седнаа на заедничка маса!

Deutsche Welle - 14.07.2015

Од лидерите на четирите партии се очекува да постигнат финален договор за излез од кризата, врз основа на рамката договорена на 2 јуни. Прогнозите за успех засега се умерени Дојде клучниот момент за заедничка лидерска средба, на која се очекува да ...

Лидерска средба во Пржино

Телма - 14.07.2015

Водениот вентилатор што попладнево беше донесен во резиденцијата на Европската унија во Пржино има тешка задача, да ја разлади малку жешката атмосфера на преговарачката маса. Високата делегација од Брисел дојде за да изврши притисок врз македонските ...

Хан решен да стави крај на неизвесноста во Македонија

Канал5 - 14.07.2015

Очекувано и денеска има маратонски разговори за излез од политичката криза. Македонските лидери осум часа разговараат со еврокомесарот Јоханес Хан. Хан најави дека е решен да стави крај на оваа политичка неизвесност.

Хан без Груевски и Заев ќе одржи прес во 20 часот

Фокус - 14.07.2015

Првично, пресот беше закажан за 18:30 часот. Еврокомесарот Јоханес Хан во 20 часот во ЕУ инфо центарот ќе одржи пресконфернција на која ќе ги соопшти резултатите од денешните преговори со лидерите на четирите најголеми македонски партии.

Пресот повторно одложен, неизвесно е дали воопшто ќе се одржи

Фокус - 14.07.2015

Преговорите одат тешко. Пресконференцијата на која еврокомесарот Хан требаше да ги соопшти резултатите од денешните преговори неизвесно е дали воопшто ќе се одржи. Последната информација е дека таа можеби ќе се одржи во 21 часот, но ни тоа не е ...

Заев со стариот предлог до Хан, Ставревски во тимот на Груевски

Дневник - 14.07.2015

Дали релаксираниот амбиент беше еден од адутите на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и тројцата европратеници Ричард Ховит, Иво Вајгел и Едвард Kукан за смирување на македонската политичка сцена и предвремените избори во април? Нашите ...

Се чека изјава од Хан

Телма - 14.07.2015

Во секој момент се очекува еврокомесарот Јоханес Хан да даде изјава за медиумите околу резултатот од денешната лидерска средба. Од резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино веќе заминаа тројцата европски пратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Ахмети: Државните интереси да се стават пред партиските

Алсат-М - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека денешниот ден е многу значаен за Македонија и оти сите политички партии треба да ги стават интересите на државата пред партиските. - Сметам дека денеска е многу значаен ден за Република Македонија.

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

24 Вести - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Утрински - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Штајнмаер: Лидерите да најдат решение за политичката криза

Фокус - 14.07.2015

Според него, сите страни треба да ги приближат ставовите за да се надмине кризата и да се одржат избори, кои на сите им обезбедуваат исти можности Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување ...

Груевски и Заев на средби со Хан и тројката европратеници

Канал5 - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Канал5 - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Во тек средбата на партиските лидери со Хан и тројката европратеници

Алсат-М - 14.07.2015

Повеќе од пет часа трае заедничката средба на лидерите на четирите политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит, а најавената прес-конференција за исходот од разговорите е ...

Во тек средбата на партиските лидери со Хан и тројката европратеници

Канал5 - 14.07.2015

Повеќе од пет часа трае заедничката средба на лидерите на четирите политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит, а најавената прес-конференција за исходот од разговорите е ...

Партиските лидери на средба со Хан и тројката европратеници

Утрински - 14.07.2015

Лидерите на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи попладнево им се придружија на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на СДСМ Зоран Заев на разговорите со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и ...

Преговорите заглавија, пресот на Хан неизвесен

Утрински - 14.07.2015

Веќе шест часа се водат разговорите во резиденцијата на ЕУ во Пржино за надминување на политичката криза во Македонија. Откако еврокомесарот Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл имаа одвоени средби со лидерите на ...

Европарламентарците заминаа од Пржино, се чека изјава од Хан

24 Вести - 14.07.2015

Европарламентарната тројка туку што ја напушти резиденцијата на ЕУ без да дадат никаква изјава. Се очекува во секој момент изјава од еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Сеуште нема никаква информација дали жестокиот диполоматски притисок, кој ...

Хан се сретна со Ахмети и Тачи

24 Вести - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. За поладнево се предвидени средби со премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Канал5 - 14.07.2015

Хан се сретна со Ахмети и Тачи, попладнево има средба со Заев а потоа се очекува да се сретне со Груевски. Основа за постигнување конечен договор, како што велат од ЕК, е договорената рамка од 2-ри јуни што предвидува итни реформи во неколку области ...

Хан во моментот на средба со Заев

Фокус - 14.07.2015

Се шпекулира дека лидерската средба треба да почне во 17 часот, при што Хан после во 18 и 30 часот ќе одржи прес-конференција Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во моментот во резиденцијата на ЕУ во Пржино, заедно со европратениците Ричард ...

Ахмети: Државните интереси да се стават пред партиските

24 Вести - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека денешниот ден е многу значаен за Македонија и оти сите политички партии треба да ги стават интересите на државата пред партиските. - Сметам дека денеска е многу значаен ден за Република Македонија.

ПОЛНА КУЌА НА ЕУ: Сите политички лидери на преговори кај Хан

Телеграф - 14.07.2015

На разговорите се очекува да се најде решение за политичката криза. Планирано е околу 18 и 30 часот комесарот и пратениците да се обратат на прес конференција за да кажат дали се успешни денешните разговори Предмалку во резиденцијата на ЕУ во ...

Во тек средбата на партиските лидери со Хан и тројката европратеници

Сител - 14.07.2015

Повеќе од пет часа трае заедничката средба на лидерите на четирите политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит, а најавената прес-конференција за исходот од разговорите е ...

Штајнмаер: Лидерите да ги приближат ставовите, избори со исти можности за сите

Нова ТВ - 14.07.2015

Ги повикувам сите страни да ги приближат ставовите и да учествуваат на денешните преговори со комесарот Хан. Ова денеска во Виена го изјави министерот за надворешни работи на Германија, Франк-Валтер Штајнмаер во врска со преговорите на еврокомесарот ...

Ахмети: Гледам готовност на сите нив да ја решиме кризата

Репортер - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, изјави дека постои подготвеност за решавање на кризата, но одби да ги открие предлозите.

Почна лидерската средба, Хан ќе даде изјава во 18,30 часот

Кирилица - 14.07.2015

Почна средбата на лидерската четворка во резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино. Лидерот на ДУИ Али Ахмети, на новинарско прашање дали ќе има договор, кусо одговори дека ќе има. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, се во ...

Пресот на Хан презакажан за подоцна

Р.С.Европа - 14.07.2015

Средбата на лидерската четворка во резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино со еврокомесарот Јоханес Хан се уште трае. Првично беше најавено дека Хан ќе одржи прес конференција во 18:30, но сега пресот е презакажан за во 20 часот.

Пресконференцијата на Хан презакажана за 20 часот

Кирилица - 14.07.2015

Пресконференцијата во ЕУ инфо-центарот, на која што еврокомесарот за проширување Јоханес Хан требаше да ги објави резултатите од целодневните преговори помеѓу најголемите политички партии, е одложена за 20 часот вечерва, дознаваме од извори на ...

ОБНОВЕНО: Одложена прес конференцијата за 21 часот

А1 On - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници според најавите треба да одржат прес конференција во инфо центарот на ЕУ во Скопје во 21 часот, на која се очекува да ги соопштат резултатите од целодневните средби со лидерите на политичките партии.

Лидерите сѐ уште на заедничка маса, исходот од средбата презакажан за во 20 часот

МКД - 14.07.2015

И по два часа од почетокот на лидерската средба во резиденцијата на ЕУ во Пржино, сѐ уште нема знаци дали има поместување на тврдите ставови за излез од политичката криза. Еврокомесарот Јоханес Хан требаше да излезе на прес-конференција во 18.30, но ...

Хан: политички лидери да работат во интерес на државата

Р.С.Европа - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан престојува во Македонија. За денеска е предвидено тој да се сретне со лидерите на четирите најголеми политички партии Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи со цел надминување на политичката ...

Презакажана прес-конференцијата на Хан за во 21 часот - ама и тоа не е сигурно

+инфо - 14.07.2015

Првично закажана за 18.30 часот, но набргу потоа поместена. Прес-конференцијата на Хан, за која насобраните новинари пред резиденцијата на ЕУ во Пржино ја очекуваа, ќе се одржи најверојатно во 21 часот, но и тоа не е многу сигурно.

Мачни разговори, неизвесна прес-конференцијата на Хан

Телеграф - 14.07.2015

Прес-конференцијата на која комесарот Хан требаше да го објави исходот на денешните разговори неколку пати се одложува Веќе шест часа се водат разговорите во резиденцијата на ЕУ во Пржино за надминување на политичката криза во Македонија.

Презакажана прес-конференцијата на Хан, но неизвесно е дали и ќе се одржи

Кирилица - 14.07.2015

Прес-конференцијата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан која беше најавена за 20 часот е презакажана за 21 часот, но останува неизвесно и дали ќе се одржи. Наместо во првичниот тремин во 18.30 часот, обраќањето пред ...

Хан и европратениците со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Курир - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, пренесе МИА.

Лидерската четворка далеку од договор, неизвесна конференцијата на Хан

МКД - 14.07.2015

Лидерската средба во Пржино се претвора во маратонска средба. По одвоените средби со Тачи, Ахмети, Заев и Груевски, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очигледно има тешка задача да изнајде заедничка точка на интерес, со што би произлегло ...

Партиските лидери на средба со Хан, Вајгл, Кукан и Ховит

Нетпрес - 14.07.2015

Во тек е средба на партиските лидери со еврокомесарот Хан и европратениците Вајгл, Кукан и Ховит. Лидерите на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи попладнево им се придружија на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на СДСМ Зоран Заев на ...

Тројката европарламентарци замина од Пржино, се чека изјава од Jоханес Хан

Нова ТВ - 14.07.2015

Тројката европарламентарци ја напушти резиденцијата на ЕУ без изјава за медиумите. Се очекува изјава од еврокомесарот Јоханес Хан. Нема никаква информација дали силниот диполоматски притисок, кој што беше дел од лидерската средба, вроди со некаков ...

Пробиен рокот за политички договор – Хан го презакажа пресот!

Репортер - 14.07.2015

Уште трае лидерската средба во резиденцијата на ЕУ во Скопје. Иако од Еу-инфо центарот денеска закажаа прес-конференција на евро-комесарот Хан во 18:30 часот, по пробивањето на овој рок , од таму соопштија дека Хан ќе даде изјава во 20 часот.

Си заминаа европарламентарците, се очекува Хан да го соопшти конечниот исход од лидерската средба

МКД - 14.07.2015

Ричард Ховит, Иво Вајгел и Едуард Кукан ја напуштија вилата од Пржино, каде еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се уште притиска лидерите да отстапат од тврдите ставови и направат исчекор за решавање на излез од политичката криза.

Тројцата европратеници ја напуштија лидерската средба во Пржино!

Кирилица - 14.07.2015

Тројцата европарламентарци Иво Вајгл, Едуард Кукан и Ричард Ховит ја напуштиja резиденцијата на ЕУ во скопската населба Пржино, каде се одвиваат маратонскитe преговори за излез од политичката криза.

Посредниците и лидерите бараат решение за политичката криза

Нетпрес - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, пренесе МИА.

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Сител - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

(ФОТО) ОБНОВЕНО: Одложена прес конференцијата за 21 часот

Репортер - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници според најавите треба да одржат прес конференција во инфо центарот на ЕУ во Скопје во 21 часот, на која се очекува да ги соопштат резултатите од целодневните средби со лидерите на политичките ...

Ахмети: Сите политичи партии државните интереси да ги стават пред партиските

Репортер - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека денешниот ден е многу значаен за Македонија и оти сите политички партии треба да ги стават интересите на државата пред партиските. – Сметам дека денеска е многу значаен ден за Република Македонија.

Хан се сретна со Ахмети и Тачи

Кирилица - 14.07.2015

По синоќешното пристигнување на Хан во земјата, утринава веќе почна со одделни средби со лидерите на четирите најголеми политичките партии. Еврокомесарот Јоханес Хан се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Ахмети: Државните интереси да се стават пред партиските

Сител - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека денешниот ден е многу значаен за Македонија и оти сите политички партии треба да ги стават интересите на државата пред партиските. - Сметам дека денеска е многу значаен ден за Република Македонија.

Во Пржино се крчка политичка манџа – Хан ги пегла македонските лидери (ВИДЕО)

Репортер - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

А1 On - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Хан денеска во Скопје на средби со политичките лидери

Кајгана - 14.07.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан денеска ќе допатува во Македонија на средби со лидерите на четирите главни политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, соопштуваат од неговиот кабинет.

Штајнмаер: Политичките лидери да се ангажираат во преговорите предводени од Хан

Нетпрес - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата, пишува МИА.

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Репортер - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

КЛУЧЕН ДЕН: Хан и европратениците во мисија да стават крај на кризата

Телеграф - 14.07.2015

Средбите на Хан со четворицата лидери се закажани за доцна попладне. Комесарот најпрво ќе има одвоени средби со Заев, Груевски, Ахмети и со Тачи, по што е предвидена и заедничка лидерска средба Комесарот за проширување, Јоханес Хан , засилен со ...

Ќе успее ли Хан да ги увери Груевски и Заев дека се работи за „клучен момент“?

Капитал - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје ќе се сретне со лидерите на четирите најголеми политички партии во земјата, во обид да издејствува конечен договор за политичката криза во Македонија.

Груевски и Заев на средби со Хан и тројката европратеници

Курир - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Хан се сретна со Ахмети и Тачи

Р.С.Европа - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. За поладнево се предвидени средби со премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Груевски и Заев на средба со Хан и европратениците

Нетпрес - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

ПОЧНАА СРЕДБИТЕ: Хан разговараше со Ахмети и со Тачи, на ред се Заев и Груевски

Телеграф - 14.07.2015

За 18 и 30 часот, предвидена е прес-конференција на Хан и тројцата европратеници, по што ќе биде познат исходот од денешните разговори Комесарот Јоханес Хан ги почна поединечните средби со четворицата лидери во обид да се најде решение за ...

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Кирилица - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата, јавува МИА.

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери

Press24 - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Хан се сретна со Ахмети и со Тачи, младите го дочекаа со транспаренти „Нема правда, нема мир“

+инфо - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан претпладнето се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. За попладне се предвидени средби со премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

ФОТО: Хан испратен во Пржино со транспаренти

А1 On - 14.07.2015

Млади го пречекаа еврокомесарот Јоханес Хан при излезот од ЕУ инфо центарот во Скопје со транспаренти “ Нема правда, нема мир“. Хан се упати кон резиденцијата на ЕУ во Пржино каде се очекува да има одделни средби со политичките лидери во обид да се ...

ВИДЕО: Почнаа преговорите во Пржино, прва средба Хан со Заев

А1 On - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан, зајакнат со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан ги почна одделните средбите со лидерите на четирите политички партии во обид да се најде компромис за ...

Ахмети - државните интереси пред партиските

Р.С.Европа - 14.07.2015

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со Јоханес Хан во седиштето на ЕУ во Скопје, рече дека сите политички партии треба да се надминат себе си и државните интереси да ги стават пред партиските.

Лидерската средба ќе почне во 17 часот – Хан на поединечни средби со лидерите подготвува терен

Капитал - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан сака да знае што да очекува од денешната лидерска средба за која оцени дека доаѓа во „клучен момент“. Затоа , пред заедничката средба со четворицата домашни актери, на одвоени средби со Али Ахмети и Мендух Тачи (средбите со ...

(ВИДЕО) Ахмети: Гледам подготвеност на сите да се реши кризата денеска

А1 On - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан во ЕУ инфо центарот, пред средбата на еврокомесарот и тројцата европратеници до претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Тој посредбата кажа дека гледа подготвеност од сите да се реши ...

Откако ги ислуша Ахмети и Тачи, Хан на одвоени разговори со Груевски и Заев

МКД - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во претпладневните часови во ЕУ Инфо центарот имаше средба со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Моментално Хан се наоѓа во Пржино каде се најавени одделни разговори со првите луѓе на двете ...

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение

Р.С.Европа - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

+инфо - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Хан на средба со лидерите, ќе има ли лидерска?

+инфо - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во моментот во резиденцијата на ЕУ во Пржино, заедно со европратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Иво Вајгл, има средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Хан се сретна со Ахмети и со Тачи

Макфакс - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан веќе ги заврши средбите со лидерите на ДУи и ДПА; Али Ахмети и Мендух Тачи, во седиштето на ЕУ во Скопје. По средбата, Ахмети, рече дека државните интереси мора да се пред партиските и дека очекува лидерите да најдат ...

ХАН СО ЗАСИЛУВАЊЕ: На преговарачката маса седнаа и европратениците

Телеграф - 14.07.2015

Во куќата на улицата „Зеленгора“ во Пржино, веќе пристигна лидерот на опозицијата Зоран Заев. Во тек се разговори со него. По таа средба, на истото место ќе пристигне и премиерот Никола Груевски Се загрева атмосферата во резиденцијата на ЕУ во ...

Груевски и Заев на средби со Хан и тројката европратеници

Сител - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

ВИДЕО: Во Пржино пристигна и Никола Груевски

А1 On - 14.07.2015

Додека трае средбата помеѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, во резиденцијата на ЕУ во Пржино пристигна и премиерот Никола Груевски. Со него се министрите Зоран Ставрески, Никола Тодоров и Никола ...

ФОТО: Премиерот Груевски и делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ пристигнаа во Пржино

Press24 - 14.07.2015

Премиерот Никола Груевски заедно со делегација на ВМРО-ДПМНЕ пред малку пристигна во Пржино, каде ќе се сретне со Хан и тројцата европратеници со цел да се најде решение на политичката криза во ...

Хан на поединечни средби со Груевски и Заев

Нова ТВ - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан во моментов во резиденцијата на ЕУ во Прживо е на средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев, по што тој ќе оствари средба и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Груевски пристигна во резиденцијата на ЕУ

+инфо - 14.07.2015

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ пред малку пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино, каде во моментов се одвива средбата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, европратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Иво Вајгл, со претседателот на ...

Ахмети: Постои подготвеност за решавање на кризата

Кирилица - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, изјави дека постои подготвеност за решавање на кризата, но одби да ги открие предлозите, пренесува „Мета“ „Сметам дека најбитен момент денеска ...

Ахмети: Државните интереси мора да се пред партиските

+инфо - 14.07.2015

По средбата со Јоханес Хан, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, меѓу другото изјави дека дражвните интереси мора да се пред партиските, пренесува Телма . – Сметам дека денеска е многу значаен ден за Република Македонија.

Хан со поединечни сеанси го крои договорот „Пржино 2“ (Галерија)

Кирилица - 14.07.2015

Во резиденцијата на Европската унија во скопската населба Пржино во тек е средба на Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, со лидерот на опозицијата Зоран Заев, а по завршувањето на разговорите со него треба даа почне состанок со премиерот Никола ...

СООЧУВАЊЕ: Груевски и Заев очи во очи на разговорите со Хан (ФОТО)

Телеграф - 14.07.2015

Денешната средба воедно е прво повторно соочување на Заев и Груевски, по последната лидерска средба која се одржа на 29 јуни, како и по најавите на лидерот на опозицијата дека повеќе нема да учествува во преговорите Разговорите за конечен излез од ...

Хан пречекан со транспарент „Нема правда нема мир"

Нова ТВ - 14.07.2015

Со транпарент „Нема правда нема мир“, млади активисти пред ЕУ Инфо центарот во Скопје претпладнево го пречекаа еврокомесарот Јоханес Хан, кој доаѓа во земјава со цел надминување на политичката криза.

Хан на средби со политичките лидери

МРТ - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување и европска политика Јоханес Хан, во Скопје на средби со лидерите на четирите политички партии. Обид да издејствува конечен договор за политичката криза во земјава.

Груевски и Заев во Пржино на средба со Хан

МКД - 14.07.2015

Во резиденцијата на ЕУ амбасадорот во Пржино пристигна премиерот Никола Груевски, а таму веќе се наоѓа и лидерот на СДСМ Зоран Заев. Еврокомесарот Јоханес Хан од утрово одржува поединечни средби со политичките лидери за да се најде излез од ...

Почнаа преговорите, прва средба Хан со Заев (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

Репортер - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан, зајакнат со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан ги почна одделните средбите со лидерите на четирите политички партии во обид да се најде компромис за ...

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Репортер - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Сител - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Ќе има лидерска - во Пржино доаѓаат и Ахмети и Тачи

+инфо - 14.07.2015

После два часа откако во резиденцијата на ЕУ во Пржино пристигна и премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, додека во резиденцијата се одвиваше средбата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, европратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Иво ...

Ахмети - Ќе има договор за излез од кризата

Р.С.Европа - 14.07.2015

Почна средбата на лидерската четворка во резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино. При влегувањето во резиденцијата на ЕУ, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на новинарско прашање дали ќе има договор, кусо одговори дека ќе има.

Почна лидерската средба, Ахмети вели дека договор ќе има

МКД - 14.07.2015

Пред десетина минути почна лидерската средба во резиденцијата на ЕУ амбасадорот во Скопје во населбата Пржино. Али Ахмети, претседателот на ДУИ, при влегувањето во резиденцијата на новинарско прашање дали ќе има договор, кусо одговори: „договор ќе ...

Ало, СДСМ: За државата се работи!

Вечер Прес - 14.07.2015

Хан во земјава пристигна во понеделникот вечерта оптимист дека, како што рече, ќе го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската перспектива на државата.

Сите се собраа во резиденцијата на ЕУ во Пржино, Хан прво со Заев…

Локално - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Ахмети: Гледам подготвеност на сите да се реши кризата денеска

Бриф - 14.07.2015

Лидерите на ДУИ, Али Ахмети се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан во ЕУ инфо центарот, пред средбата на еврокомесарот и тројцата европратеници до претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Средба имаше и со претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Република - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

(ФОТО) Хан пречекан со транспарент „Нема правда, нема мир“

Локално - 14.07.2015

Неколкумина млади денеска го пречекаа еврокомесарот Јоханес Хан пред делегацијата на ЕУ во Скопје со транспарент на кој на англиски јазик пишуваше „Нема правда, нема мир“. Извор: ...

Хан ќе има одвоени средби со Груевски и Заев

Вечер Прес - 14.07.2015

За 17 часот е најавено дека заедно со Јоханес Хан на заедничка маса ќе седнат четворицата лидери Во седиштето на ЕУ во Скопје завршија одвоените средби што ги имаше Јоханес Хан со двајцата лидери на партиите од албанскиот блок, Али Ахмети и Мендух ...

Ахмети: Државните интереси да се стават пред партиските

Република - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека денешниот ден е многу значаен за Македонија и оти сите политички партии треба да ги стават интересите на државата пред партиските. – Сметам дека денеска е многу значаен ден за Република Македонија.

Разговорите почнаа ноќеска а денеска ќе се знае кога заминува Груевски

Локално - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан уште од вчера е во Скопје Како што дознава Локално.мк, средбите и разговорите , подготовките и пеглањето на разликите се почнати од ноќеска во зградата на ЕУ во ...

ВИДЕО: Заев пристигна во Пржино на средба со Хан

Либертас - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан, зајакнат со тројцата европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан ги почна одделните средбите со лидерите на четирите политички партии во обид да се најде компромис за ...

Хан: Поважни се интересите на државата

Канал 77 - 14.07.2015

Пред денешните средби во Скопје, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во изјава за Телма, порача дека е во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, „ќе се зачува евроатлантската ...

Разговорите почнаа ноќеска, обид да се стави крај на политичката криза

Бриф - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан уште од вчера е во Скопје. Како што дознава Локално.мк, средбите и разговорите , подготовките и пеглањето на разликите, кои се почнати од ноќеска во зградата на ЕУ во ...

(ФОТО) Хан испратен во Пржино со транспаренти

Бриф - 14.07.2015

Млади го пречекаа еврокомесарот Јоханес Хан при излезот од ЕУ инфо центарот во Скопје со транспаренти “ Нема правда, нема мир“, јавува Први.мк Хан се упати кон резиденцијата на ЕУ во Пржино каде се очекува да има одделни средби со политичките лидери ...

Штајнмаер: Лидерите да најдат решение, да се одржат избори со исти можности за сите

Либертас - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Штајнмаер: Политичките лидери да се ангажираат во преговорите предводени од Хан

Точка - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата, пишува МИА.

Откако ги ислуша Ахмети и Тачи, Хан на одвоени разговори со Груевски и Заев

Тера - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во претпладневните часови во ЕУ Инфо центарот имаше средба со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Моментално Хан се наоѓа во Пржино каде се најавени одделни разговори со првите луѓе на двете ...

Хан со порака до лидерите: За државата се работи!

Вечер Прес - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан престојува во Македонија. Тој се сретна со лидерите на четирите најголеми политички партии Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи со цел надминување на политичката криза во земјата.

Денеска нова средба на политичките лидери со Хан

Канал 77 - 14.07.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, кој престојува во Македонија, претпладнето веќе оддржа две средби со лидерите на двете албански политички партии, вклучени во преговорите за решавање на политичката криза.

(ВИДЕО) Ахмети: Државните интереси мора да се пред партиските

Либертас - 14.07.2015

По средбата со Јоханес Хан лидерот на ДУИ Али Ахмети меѓудругото изјави дека дражвните интереси мора да се пред партиските. По 17 часот тој заедно со Груевки, Заев и Тачи ќе седнат на заедничка маса со Хан, пренесе Телма ...

Груевски и Заев на средби со Хан и тројката пратеници

Пулс24 - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Јоханес Хан и европратениците со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Пулс24 - 14.07.2015

Eврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, пренесе МИА.

Пробиен и вториот рок за постигнување на политички договор- Хан ја презакажа прес-конференцијата за 21 часот

Локално - 14.07.2015

Уште трае лидерската средба во резиденцијата на ЕУ во Скопје. Иако од Еу-инфо центарот денеска закажаа прес-конференција на евро-комесарот Хан во 18:30 часот, по пробивањето на овој рок , од таму соопштија дека Хан ќе даде изјава во 20 часот.

Од резиденцијата на Орав не може да пробие ништо – прес конференцијата презакажана

Либертас - 14.07.2015

Повеќе од 4 часа Груевски и Заев се во резиденцијата на евро амбасадорот Аиво Орав на Пржино. Двајцата лидери со посредство на Хан и европската тројка попладнево се притиснати да постигнат договор за излез од политичката криза.

ФОТО: Хан пречекан со транспарент „Нема правда, нема мир“

Либертас - 14.07.2015

Неколкумина млади денеска го пречекаа еврокомесарот Јоханес Хан пред делегацијата на ЕУ во Скопје со транспарент на кој на англиски јазик пишуваше „Нема правда, нема мир“. Тој имаше средби со лидерите на ДУИ и ДПА, Ахмети и Тачи, а попладнево се ...

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Денешен - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Лидерите под силен притисок на Хан, средбата сè уште трае!

Фактор - 14.07.2015

Со мислата дека денес мора да се најде решение за политичката криза и да се стави крај на тешката задача, еврокомесарот Хан дојде во Скопје. Дали во Пржино ќе успее да ги разлади политичките лидери засега е неизвесно.

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Република - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Хан утрово на средби со Ахмети и Тачи, следуваат Заев и Груевски

Либертас - 14.07.2015

По синоќешното пристигнување на Хан во земјата, утринава веќе почна со одделни средби со лидерите на четирите најголеми политичките партии. Во тек се средби со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, пренесе Телма .

Премиерот Груевски пристигна на лидерска

Вечер Прес - 14.07.2015

Ќе се сретне со Хан и тројцата европратеници со цел да се најде решение на политичката криза во Македонија Премиерот Никола Груевски заедно со делегација на ВМРО-ДПМНЕ пред малку пристигна во Пржино, каде ќе се сретне со Хан и тројцата европратеници ...

Посредниците и лидерите бараат решение за политичката криза: Хан се сретна со Ахмети и со Тачи

Точка - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан веќе ги заврши средбите со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, во седиштето на ЕУ во Скопје. По средбата, Ахмети , рече дека државните интереси мора да се пред партиските и дека очекува лидерите да најдат ...

Се чека договор- пресконференцијата на Хан повторно одложена

Вечер Прес - 14.07.2015

Првично, пресот беше закажан за 18:30 часот Еврокомесарот Јоханес Хан најверојатно во 21 часот во ЕУ инфо центарот ќе одржи пресконфернција на која ќе ги соопшти резултатите од денешните преговори со лидерите на четирите најголеми македонски партии.

Во Пржино доаѓаат и Ахмети и Тачи – ќе има лидерска

Либертас - 14.07.2015

После два часа откако во резиденцијата на ЕУ во Пржино пристигна и премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, додека во резиденцијата се одвиваше средбата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, европратениците Ричард Ховит, Едуард Кукан и Иво ...

Ахмети: Гледам готовност на сите нив да ја решиме кризата

Локално - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, изјави дека постои подготвеност за решавање на кризата, но одби да ги открие предлозите.

Дојдоа Ахмети и Тачи во резиденцијата на ЕУ- интегративецот повторно оптимист

Локално - 14.07.2015

Почна средбата на лидерската четворка во резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино. При влегувањето во резиденцијата на ЕУ, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на новинарско прашање дали ќе има договор, кусо одговори дека ќе има.

Ново одложување на прес-конференцијата на Хан, неизвесно дали ќе има договор

Sky - 14.07.2015

Прес-конференцијата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан е одложена по вторпат. Наместо во првичниот тремин во 18.30 часот, обраќањето пред новинарите прво беше одложено за 20 часот, за повторно да биде закажано за 21 ...

Европарламентарците заминаа од Пржино, се чека изјава од Хан

Бриф - 14.07.2015

Eвропарламентарната тројка туку што ја напушти резиденцијата на ЕУ без да дадат никаква изјава, јавува 24 Вести. Се очекува во секој момент изјава од еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Груевски и Заев на средби со Хан и тројката европратеници

Денешен - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Груевски и Заев на средби со Хан и тројката европратеници

Република - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Хан стигна во Скопје: Сите треба да работат во интерес на државата

Бриф - 14.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во ексклузивна изјава за Телма , порача денеска дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската перспектива ...

Штајнмаер: Би било штета, а и чекор назад за целиот регион ако не се реши политичката криза во Македонија

Локално - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Тројцата европратеници ја напуштија лидерската средба- сега на ред е Хан!

Локално - 14.07.2015

Први преговорите вечерва ги напуштија тројцата европпратеници. Зошто ?-нема одговор освен тоа дека тројцата европратеници учествуваа на лидерската средба, и ја напуштија резиденцијата на ЕУ во Пржино и заминаа.

Хан се сретна со Ахмети и Тачи,на ред се Груевски и Заев- се треба да заврши до 18:30 часот

Локално - 14.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. За поладнево се предвидени средби со премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Хан и тројцата олеснувачи на средби со партиските лидери

Тера - 14.07.2015

Политичките лидери да ги стават државните интереси пред личните, екслузивно за Телма, изјави комесарот Хан веднаш по пристигнувањето во Скопје, вчера попладне. Денеска ќе му се придружи и тројката олеснувачи европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и ...

Почнаа преговорите во Пржино, прва средба Хан со Заев

Бриф - 14.07.2015

Преговорите се водат во резиденцијата на ЕУ во Пржино, а прв со Хан и тројцата европратеници се среќава претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој веќе пристигна на средбата. Со него пристигнаа Радмила Шеќеринска и Рената Дескоска.

Ахмети: Постои подготвеност за решавање на кризата

Sky - 14.07.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, изјави дека постои подготвеност за решавање на кризата, но одби да ги открие предлозите.

Преговорите запнаа – Пресовите само се најавуваа а гласноговорници нема ?

Локално - 14.07.2015

Повеќе од пет часа трае заедничката средба на лидерите на четирите политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит, а најавената прес-конференција за исходот од разговорите е ...

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Н.Македонија - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Н.Македонија - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Тачи и Ахмети им се придружија на Груевски и на Заев

Н.Македонија - 14.07.2015

Лидерите на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи попладнево им се придружија на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на СДСМ Зоран Заев, на разговорите со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и ...

Штајнмаер: Партиските лидери да најдат решение за политичката криза

Lider - 14.07.2015

Политичките лидери да се ангажираат во преговорите водени од еврокомесарот Јоханес Хан за надминување политичката криза во Македонија, која го отежнува евроатлантскиот пат на земјата. Ова го изјави денеска во Виена министерот за надворешни работи на ...

Груевски и Заев на средби со Хан и тројката европратеници

Lider - 14.07.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ попладнево пристигна во резиденцијата на ЕУ во Пржино на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Во тек средбата на партиските лидери со Хан и тројката европратеници

Lider - 14.07.2015

Повеќе од пет часа трае заедничката средба на лидерите на четирите политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и европратениците Едвард Кукан, Иво Вајгл и Ричард Ховит, а најавената прес-конференција за исходот од разговорите е ...

Хан и тројката европратеници на средби со партиските лидери бараат решение за политичката криза

Lider - 14.07.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Хан и тројката европратеници Иво Вајгл, Ричард Ховит и Едвард ...

Се бара решение за политичката криза

Идивиди - 14.07.2015

Скопје, 14 јули 2015 (МИА) - Еврокомесарот за преговори за проширување и европска соседска политика Јоханес Хан претпладнето во ЕУ Инфо центарот се сретна со претседателите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Партиските лидери на средба со Хан и тројката европратеници

Идивиди - 14.07.2015

Скопје, 14 јули 2015 (МИА) - Лидерите на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи попладнево им се придружија на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на СДСМ Зоран Заев на разговорите со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и тројцата ...

Хан за Телма: Сите треба да работат во интерес на државата

Телма - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во ексклузивна изјава за Телма, порача денеска дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската перспектива ...

Хан пристигна во Скопје

24 Вести - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан пристингна попладнево во Скопје. Хан допатува сам, европратеничката тројка се очекува утре. Според информациите од Мисијата на ЕУ, вечерва Хан не е предвидено да се сретне со политичките лидери, туку ќе има ...

Борјан Јовановски: Зад Хан стојат и Вашингтон и Берлин

24 Вести - 13.07.2015

Пораката што Нуланд ја донесе е јасна – Вашингтон нема намера да прави паралелни обиди за разрешување на кризата, туку целосно го поддржува еврокомесарот Хан, вели новинарот Борјан Јовановски, кој уште пред доаѓањето на високата американска ...

Хан и лидерите на средба – се очекува конкретен притисок за решение

24 Вести - 13.07.2015

Јоханес Хан и европарламетранта тројка Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан утре по подолго врееме ќе ги седнат на маса лидерите на најголемите партии во земјава. На лидерската средба која се очекува попладнето, ќе и претходат билатерлаки на ...

Хан утре доаѓа во Скопје заедно со европратеничката тројка

Фокус - 13.07.2015

Хан во Скопје ќе биде дочекан од зацементирани позиции на двете македонски партии. Еврокомесарот Јоханес Хан утре ќе допатува во Скопје за конечно да се реши полиичката криза во Македонија и да се постигне договор.

Хан за Телма: Сите треба да работат во интерес на државата

Кирилица - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, откако пристигна во Скопје во изјава за Телма , порача дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската ...

Хан во Скопје: Сите треба да работат во интерес на државата

+инфо - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во изјава за Телма , порача денеска дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската перспектива на државата.

Хан во Скопје на средби со политичките лидери

Макфакс - 13.07.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во вторник ќе допатува во Македонија на средби со лидерите на четирите главни политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, соопштуваат од неговиот ...

Хан на Твитер: Утрешната средба е клучен момент за излез од политичката криза

Кирилица - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој е и посредник во преговорите за излез од политичката криза, на својот Твитер профил најави дека утрешната средба со македонските политички лидери ќе биде клучна за политичката состојба во државата.

Кирилица дознава: Средби Груевски - Заев вечерва и утре изутрина

Кирилица - 13.07.2015

„Кирилица“ дознава дека вечерва со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан ќе се одржи средба помеѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Никола Груевски, како увертира на утрешната лидерска средба за пронаоѓање на конечно решение за излез од ...

Хан: Утре се клучните моменти за решавање на политичката криза во Македонија

+инфо - 13.07.2015

„За моето патување во Поранешната југословенска република Македонија: Клучни моменти за водачите да се согласат за излезот од политичката криза“, напиша на својот Твитер-профил еврокомесарот Јоханес Хан, кој утре попладне ќе има разговори во Скопје ...

Хан на Твитер:Клучни моменти за лидерите да договорат излез од политичката криза

Нова ТВ - 13.07.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан непосредно пред неговата утрешна средба со лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, на својот твитер профил објави дека утре се клучните моменти за излез од политичката криза.

Хан: Сите треба да работат во интерес на државата (ВИДЕО)

Репортер - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во ексклузивна изјава за Телма, порача денеска дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската перспектива ...

Хан: Утре се клучните моменти за решавање на политичката криза во Македонија

Бриф - 13.07.2015

„За моето патување во Поранешната југословенска република Македонија: Клучни моменти за водачите да се согласат за излезот од политичката криза“, напиша на својот Твитер-профил еврокомесарот Јоханес Хан, кој утре попладне ќе има разговори во Скопје ...

Хан за Телма: Се работи за државата, треба да се преземе одговорноста и да се работи во интерес на народот

Локално - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, откако пристигна во Скопје во изјава за Телма , порача дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската ...

Хан на Твитер: Утре е клучен ден за македонската политичка криза

Вечер Прес - 13.07.2015

На социјалната мрежа Твитер тој пишува дека е на пат кон Македонија Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, најавува дека утрешната средба со македонските политички лидери ќе биде клучна за политичката состојба во ...

Хан: Утре се клучните моменти за решавање на политичката криза во Македонија

Локално - 13.07.2015

„За моето патување во Поранешната југословенска република Македонија: Клучни моменти за водачите да се согласат за излезот од политичката криза“, напиша на својот Твитер-профил еврокомесарот Јоханес Хан, кој утре попладне ќе има разговори во Скопје ...

Хан во вторник во Скопје на средби со политичките лидери

Точка - 13.07.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во вторник ќе допатува во Македонија на средби со лидерите на четирите главни политички партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, соопштуваат од неговиот ...

(ВИДЕО) Хан стигна во Скопје: Сите треба да работат во интерес на државата

Либертас - 13.07.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во ексклузивна изјава за Телма , порача денеска дека доаѓа во Македонија за да го помогне процесот на преговори со цел да се пронајде решение со кое, како што рече, ќе се зачува евроатлантската перспектива ...

Хан: Утре се клучните моменти за решавање на политичката криза во Македонија

Либертас - 13.07.2015

„За моето патување во Поранешната југословенска република Македонија: Клучни моменти за водачите да се согласат за излезот од политичката криза“, напиша на својот Твитер-профил еврокомесарот Јоханес Хан, кој утре попладне ќе има разговори во Скопје ...