TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Можно е на слобода да има уште терористи од нападот во Манчестер

Нова ТВ - 28.05.2017

Можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, изјави денеска британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, пренесуваат светските агенции. „Операцијата се уште е во тек со полна брзина и не можеме да бидеме ...

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Алсат-М - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

24 Вести - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад.

Мрежата на манчестерскиот бомбаш можно е да е се уште голема

Р.С.Европа - 28.05.2017

Уште припадници на мрежата на манчестерскиот бомбаш самоубиец Салман Абеди може да се на слобода, но Британското министерство за внатрешни работи го намали нивото на опасност од нов терористички напад поради значителен напредок во истрагата.

Објавени нови детали и фотографии од бомбашот самоубиец

МКД - 28.05.2017

Британската полиција објави снимки од безбедносните камери на кои се гледа бомбашот-самоубиец Салман Абеди, кој во Манчестер усмрти 22 луѓе на поп-концерт. Инспекторите, исто така, објавија детали од последните часови на Абеди и ги повикаа граѓаните ...

Братот на напаѓачот од Манчестер подготвувал атентат врз член на ОН

Кајгана - 28.05.2017

Шефот на мисијата на ОН за помош на Либија, Мартин Коблер бил мета на напад на џихадистичка ќелија во која член бил помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, пишува британскиот „The Telegraph”.

Братот на напаѓачот од Манчестер подготвувал атентат врз член на ОН

Таратур - 28.05.2017

Шефот на мисијата на ОН за помош на Либија, Мартин Коблер бил мета на напад на џихадистичка келија во која член бил помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, пишува британски „The Telegraph”.

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

А1 On - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Макфакс - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Сител - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Терористот протеран од џамија, околината со години предупредувала

Тера - 28.05.2017

Терористот од Манчестер Салман Абеди го обвинил својот учител за исламофобија, јавуваат светските медиуми. Додека бил на Академијата за момчиња Бурнејџ, Абеди бил дел од групата што поднела приговор за наставникот поради исламофобија.

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода...

Н.Македонија - 28.05.2017

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска ...

Братот на напаѓачот од Манчестер подготвувал атентат врз член на ОН

Макфакс - 28.05.2017

Шефот на мисијата на ОН за помош на Либија, Мартин Коблер бил мета на напад на џихадистичка келија во која член бил помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, пишува британски „The Telegraph”.

Објавени нови фотографии од напаѓачот во Манчестер

Канал5 - 28.05.2017

Британската полиција објави нова фотографија на напаѓачот од Манчестер, кој уби 22 лица по завршувањето на концертот на Ариана Гранде. На фотографијата се гледа 22-годшниот Салман Абеди непосредно пред да изврши самоубиствен напад во понеделникот ...

Рад: Се уште се трага по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер

Репортер - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Локално - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Либертас - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Рад: Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Алфа - 28.05.2017

Абеди (22), Британец од либиско потекло, на 22 мај ја предизвика смртта на 22 лица, кревајќи се во воздух на концертот на пејачката Аријана Гранде во Манчестер. Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на ...

Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Курир - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Полицијата покажа слики на терористот пред нападот во Манчестер

Локално - 28.05.2017

Полицијата покажа снимки од убиецот од Манчесер пред нападот. Над 1000 лица се ангажирани во расветлувањето на атентатот во Манчестер. Полицијата ги откри последните дејствија на напаѓачот од Манчестер Салман Абеди а откри и слики, на којшто тој е ...

Братот на напаѓачот од Манчестер подготвувал атентат врз член на ОН

Стандард - 28.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер бил член на џихадистичка ќелија која планирала напад врз специјалниот претставник на ОН во Либија, пишува британскиот весник „The Telegraph“. Заговорот бил насочен против Мартин Коблер, шеф на Мисијата на ОН ...

Распространета слика на напаѓачот од Манчестер

Стандард - 28.05.2017

Британската полиција објави фотографија на напаѓачот од Манчестер. Таа е од безбедносна камера и е направена во текот на ноќта на нападот. На фотографијата се гледа 22-годшният Салман Абеди малку пред да изврши самоубиствен напад во понеделникот ...

(ВИДЕО-ФОТО) КАМЕРАТА ГО ФАТИ КРВНИКОТ: Еве како Абеди одел да го изврши крвавиот чин во Манчестер

Фактор - 28.05.2017

Британската полиција објави две фотографии од терористот Салман Абеди направени од безбедносни камери во ноќта на нападот во Манчестер. Полицијата ги повикува сите кои можат да дадат корисни информации каде бил Абеди и што правел во деновите пред ...

Дел од мрежата на бомбашот од Манчестер веројатно сé уште е на слобода

Нетпрес - 28.05.2017

Дел од мрежата чиј припадник бил бомбашот самоубиец Салман Абеди веројатно сé уште е на слобода, изјави министерката за внатрешни работи на Велика Британија, Ембер Рад, во неделата по официјалното објавување на фотографиите на убиецот во јавноста и ...

Велика Британија сака повеќе контрола против милитантната содржина на интернет

Стандард - 28.05.2017

Британија ги притиска социјалните медиуми да го контролираат подобро симнувањето на екстремистичка содржина на интернет, објавија британски медиуми. Дури и пред владата во земјата да ги обвини технолошките компании дека не преземаат доволно мерки за ...

Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Канал 77 - 28.05.2017

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции.

Терористот протеран од џамија, околината со години предупредувала

МКД - 27.05.2017

Терористот од Манчестер Салман Абеди го обвинил својот учител за исламофобија, јавуваат светските медиуми. Додека бил на Академијата за момчиња Бурнејџ, Абеди бил дел од групата што поднела приговор за наставникот поради исламофобија.

Уапсени уште две лица во истрагата за нападот во Манчестер

Макфакс - 27.05.2017

Британската полиција во саботата уапсила уште две лица во рамките на истрагата за бомбашкиот напад во Манчестер арената, во кој загинаа 22 лица, пренесуваат светските агенции. Во најновата рација биле уапсени две машки лица на 20 и 22, поради ...

Истражување: 23.000 џихадисти живеат во Велика Британија

Стандард - 27.05.2017

23.000 се исламските екстремисти кои живеат во Велика Британија, покажуваат податоците на разузнавањето, цитирани во денешниот број на весникот „Тајмс“. Околу 3.000 од потенцијалните терористи се сметаат за директна закана за безбедноста на Велика ...

Полицијата уапси уште едно лице поради нападот во Манчестер

Слободен Печат - 27.05.2017

Британската полиција уапси уште едно лице поради поврзаност со бомбашкиот напад во Манчестер, во кој убиени беа 22 лица, а повредени 60. Во соопштението на полицијата се наведува дека 44-годишен маж е уапсен во Манчестер и се додава дека истрагата ...

ОВА ГИ ПЛАШИ БРИТАНЦИТЕ: Во земјата има 23.000 џихадисти

Фактор - 27.05.2017

Околу 23 000 исламски екстремисти живеат во Велика Британија. Oва го покажуваат податоците на разузнавањето, наведени во денешниот број на весникот „Тајмс”. Некои се сериозна закана, а дел се помалку опасни за земјата.

Терористот од Манчестер јавно ги одобрувал бомбашите самоубијци?

Фактор - 27.05.2017

Терористот од Манчестер, Салман Абеди за околината бил познат како проблематично момче. Тој го обвинил својот професор за исламофобија. Додека бил на Академијата за момчиња Бурнејџ, Абеди бил дел од групата што поднела приговор за наставникот поради ...

Уште едно лице уапсено поради нападот во Манчестер

Мета - 27.05.2017

Британската полиција уапси уште едно лице поради поврзаност со бомбашкиот напад во Манчестер, во кој убиени беа 22 лица, а повредени 60. Во соопштението на полицијата се наведува дека 44-годишен маж е уапсен во Манчестер и се додава дека истрагата ...

“Тајмс”: Голема закана ги демне сите кои живеат во Велика Британија

Локално - 27.05.2017

23 000 џихадисти престојуваат на Островот 23 000 се исламските екстремисти кои живеат во Велика Британија, покажуваат податоците на разузнавањето, цитирани во денешниот број на весникот “Тајмс”.

“Голем дел од мрежата” зад нападот во Манчестер е разбиена

Локално - 27.05.2017

“Голем дел од мрежата” зад нападот во Манчестер е разбиена , изјави командантот na единицата за борба против тероризмот во Скотланд јард Марк Роули, цитиран од “Гардијан”. Тој појасни дека многу од членовите на мрежата се приведени.

Абеди разговарал со својот брат Хашеми во Либија 15 минути пред нападот

Локално - 27.05.2017

Атентаторот од Манчестер Салман Абеди разговарал со својот брат Хашеми во Либија 15 минути пред да ја детонира бомбата ,јави СНН, повикувајќи се на портпаролот на милицијата во Триполи, која го уапси Хашеми.

Околината цело време предупредувала за опасноста од Салман: Бил протеран и од џамијата која ја посетувал

Точка - 27.05.2017

Салман Абеди го обвинил својот професор за "исламофобија" бидејќи тој ги осудувал бомбашите-самоубијци. Бомбашот-самоубиец кој уби 22 лица, студирал на Академијата за момчиња "Бурнејџ" во јужниот дел на Манчестер од 2009-та до 2011-та година.

Рации во Англија: Уште едно лице уапсено во Манчестер, претрес и во Ливерпул

МКД - 26.05.2017

Британската полиција денеска претресе локација во Ливерпул во врска со истрагата за нападот во Манчестер, при што загинаа 22 лица. Полицијата во Манчестер ја потврди информацијата за претресот во Ливерпул во рамките на истрагата за мрежата околу ...

Завршена „војната на шпионите“ по нападот во Манчестер

Deutsche Welle - 26.05.2017

Истрагата по терористичкиот напад во Манчестер се забрзува, се вршат рации, претреси, но сепак нема решавачки пробив. Британците ја „испеглаа“ кавгата со американските полициски служби. По самоубиствениот атентат во Манчестер извршен врз ...

Уапсено уште едно лице во истрагата за нападот во Манчестер

Кајгана - 26.05.2017

Британската полиција уапсила уште едно лице осомничено за учество во организацијата на нападот на бомбашот самоубиец во Манчестер арената, јавува АП. Најновото апсење се случило за време на рација на станови и куќи, чии станари биле поврзани со ...

Уште едно лице уапсено во Манчестер

ТВ21 - 26.05.2017

Полицијата во Британија уапси уште едно лице, кое е осомничено за учество во нападот на бомбашот-самоубиец во Манчестер. Неговото апсење се случило за време на рација на станови и куќи, на станари кои биле поврзани со бомбашот Селман Абеди.

Терористот од Манчестер пред нападот и се јавил на мајка си – Еве што и рекол

Сител - 26.05.2017

Салман Абеди, лицето кое го изврши терористичкиот напад во Манчестер, колку часа пред нападот и се јавил на својата мајка и и рекол „Прости ми“, соопштува портпаролот на либиските антитерористички сили.

Напаѓачот во Манчестер сакал да се одмазди за убиство на пријател?

Тера - 26.05.2017

Салман Абеди, осомничениот за нападот во Манчестер, минатата година кажал дека сака да се одмазди за убиство на свој пријател кого Англичани го нападнале во тој град. Ова на полицијата ѝ го открил извор близок до семејството.

Терористот од Манчестер нападот го планирал година дена

Макфакс - 26.05.2017

Селман Абеди (22) нападот во Манчестер го планирал најмалку година дена, пишува „Дејли експрес“. Весникот наведува дека Абеди отворил сметка во банка околу 12 месеци пред нападот, која не била користена сè додека не купил клинци и штрафови во некои ...

Уапсено уште едно лице во истрагата за нападот во Манчестер

Макфакс - 26.05.2017

Британската полиција уапсила уште едно лице осомничено за учество во организацијата на нападот на бомбашот самоубиец во Манчестер арената, јавува АП. Најновото апсење се случило за време на рација на станови и куќи, чии станари биле поврзани со ...

Абеди го планирал масакрот цела година

Канал5 - 26.05.2017

Британската полиција уапсила уште едно лице осомничено за учество во нападот на Манчестер арената. Досега во притвор се осум лица, а едно било ослободено по извршеното испитување. Според дел од британските медиуми, нападот на концертот во Манчестер, ...

Убиецот од Манчестер пред нападот се јавил на неговата мајка- се простил па разнел 22 лица

Press24 - 26.05.2017

22-годишниот Салман Абеди, кој во понеделникот убил 22, а повредил 59 лица на влезот на Манчестер Арена, неколку часа пред масакрот наводно ја контактирал неговата мајка. Повикувајќи се на информациите од либискиот службеник задолжен за борба против ...

Уапсено уште едно лице во истрагата за нападот во Манчестер

Точка - 26.05.2017

Британската полиција уапсила уште едно лице осомничено за учество во организацијата на нападот на бомбашот самоубиец во Манчестер арената, јавува АП. Најновото апсење се случило за време на рација на станови и куќи, чии станари биле поврзани со ...

Атентаторот од Манчестер може да направил втора бомба

Стандард - 26.05.2017

Полицијата во англискиот град Манчестер стравува дека бомбашот-самоубиец, Салман Абеди може да направил втора бомба, пренесува весникот The Independent. Заклучокот на органите на прогонот е врз основа на претресот на домот на атентаторот, каде биле ...

Побарал прошка, па разнел 22 лица – убиецот од Манчестер пред нападот се јавил на неговата мајка!

Република - 26.05.2017

22-годишниот Салман Абеди, кој во понеделникот убил 22, а повредил 59 лица на влезот на Манчестер Арена, неколку часа пред масакрот наводно ја контактирал неговата мајка. Повикувајќи се на информациите од либискиот службеник задолжен за борба против ...

Полицијата во Манчестер стравува дека Абеди може да направил втора бомба

Локално - 26.05.2017

Полицијата во англискиот град Манчестер стравува дека атентаторот-самоубиец Салман Абеди може дае направил втора бомба, пренесува весникот Индепендент. Заклучокот на органите на прогонот е донесен врз основа на претресот на домот на атентаторот, ...

CNN: Американски извор тврди дека атентаторот од Манчестер најверојатно е обучуван од “Исламска држава” во Сирија

Локално - 26.05.2017

Самоубиствениот бомбаш од Манчестер, Салман Абеди, најверојатно поминал обука во Сирија кај членови на “Исламска држава”, неколку месеци пред да го изврши нападот, во кој загинаа 22 лица, пренесува телевизискиот канал CNN, повикувајќи се на извор.

Терористот од Манчестер година дена го подготвувал нападот

Фактор - 26.05.2017

Салман Абеди според Дејли Експрес, нападот во Манчестер го планирал година дена однапред. Тој пред 12 месеци отворил сметка во банка, и со парите купил шајки, завртки, а потоа набавил и посебен алат.

Терористот од Манчестер пред нападот и се јавил на мајка си – Еве што и рекол

Курир - 26.05.2017

Салман Абеди, лицето кое го изврши терористичкиот напад во Манчестер, колку часа пред нападот и се јавил на својата мајка и и рекол „Прости ми“, соопштува портпаролот на либиските антитерористички сили.

BBC: Британската полиција уапси десетина осомничени за терористичкиот напад во Манчестер

Локално - 26.05.2017

Британската полиција уапси уште еден осомничен во врска со терористичкиот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица, пренесува BBC. Мажот е еден од осумтте приведени од истражните органи по самоубиствениот бомбашки напад од понеделникот, соопшти ...

Убиецот од Манчестер пред нападот ја контактирал неговата мајка: Ова е неговата последна порака!

Точка - 26.05.2017

22-годишниот Салман Абеди, кој во понеделникот убил 22, а повредил 59 лица на влезот на Манчестер Арена, неколку часа пред масакрот наводно ја контактирал неговата мајка. Повикувајќи се на информациите од либискиот службеник задолжен за борба против ...

Разбиена џихадистичката мрежа одговорна за нападот во Манчестер?

Локално - 26.05.2017

Поголемиот дел од џихадистичката мрежа одговорна за нападот во Манчестер, е разбиена соопшти британската полиција, цитирана од Франс прес. Се очекуваат нови апсења, соопштува телевизија Скај њуз.

Во Европа се крие голема терористичка мрежа: Тајните агенти тврдат дека бомбашот од Манчестер им доставил неколку бомби ...

Точка - 26.05.2017

За време на полициската акција после терористичкиот напад во Манчестер, британската полиција во домот на бомбашот Салман Абеди пронашла хемикалии и супстанци за производство на импровизирани експлозивни направи.

Се оствари црното пророштво на Гадафи, а Манчестер е најновиот доказ: Медиумите од Запад молчат бидејќи не им одговара

Точка - 26.05.2017

Откако САД, Велика Британија и нивните сојузници ја "ослободија" Либија, претходно забранетите и жестоко потиснатите радикални џихадистички групи по тој момент добија одврзани раце да прават што сакаат во Либија.

Терористот од Манчестер пред нападот и се јавил на мајка си – Еве што и рекол

Пулс24 - 26.05.2017

Салман Абеди, лицето кое го изврши терористичкиот напад во Манчестер, колку часа пред нападот и се јавил на својата мајка и и рекол „Прости ми“, соопштува портпаролот на либиските антитерористички сили.

Британската полиција изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

Телма - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес на адреса во јужниот дел на градот. - Во раните утрински часови извршивме претрес на адреса во квартот Мос саид, при што ...

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

24 Вести - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Приведени шестмина за нападот во Манчестер

Р.С.Европа - 25.05.2017

Британската полиција досега привела шест лица во врска со самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер во кој загинаа 22 лица. Полицијата прецизира дека за време на истрагата во Блекли била уапсена една жена.

Британската полиција изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

24 Вести - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес во домови во јужниот дел на градот. Во оваа фаза од истрагата се приведени шест мажи и една жена.

Британија загрижена поради протекувањето разузнавачки информации во САД

Р.С.Европа - 25.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека јасно ќе му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека размената на разузнавачки информации меѓу двете земји мора да остане безбедна.

Напаѓачот од Манчестер имал тренинг од ИСИС

Нова ТВ - 25.05.2017

Салман Абеди, момчето кое изврши терористички напад на концерт на пејачката Ариана Гранде во Манчестер, имал тренинг од ИСИС, бидејќи според најновите информации, тој патувал во Сирија неколку месеци пред нападот, вели официјален претставник на САД.

Тајмс: МИ5 била предупреденa за радикализацијата на терористот Абеди

Алсат-М - 25.05.2017

Британската контраразузнавачка агенција МИ5 била предупредена за забрзаната радикализација на бомбашот-самоубиец од Манчестер и дека безбедносните агенции ја пропуштиле можноста да го спречат терористичкиот напад, пишува денеска лондонски „Тајмс“.

Напаѓачот во Манчестер сакал да се одмазди за убиство на пријател?

МКД - 25.05.2017

Салман Абеди, осомничениот за нападот во Манчестер, минатата година кажал дека сака да се одмазди за убиство на свој пријател кого Англичани го нападнале во тој град. Ова на полицијата ѝ го открил извор близок до семејството.

Две нови апсења во Манчестер, Меј лута на САД

Deutsche Welle - 25.05.2017

Според последните информации британската полиција престанала да споделува информации со САД за нападот во Манчестер, поради незадоволството од протекувањето на детални информации во јавноста.

Тајмс: МИ5 била предупреденa за радикализацијата на терористот Абеди

+инфо - 25.05.2017

За радикализацијаа на Салман Абеди предупредувале негови блиски роднини кои уште пред пет години тајно. Британската контраразузнавачка агенција МИ5 била предупредена за забрзаната радикализација на бомбашот-самоубиец од Манчестер и дека ...

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

+инфо - 25.05.2017

Другарот на Абеди починал откако група британски момчиња го избоделе со нож во мај 2016 година во Манчестер. Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака ...

Британската полиција изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

+инфо - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес во јужниот дел на градот. Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила ...

Уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

Правдико - 25.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

Братот на напаѓачот самоубиец од Манчестер уапсен во Триполи

Таратур - 25.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

А1 On - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Британската полиција изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

А1 On - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес на адреса во јужниот дел на градот. – Во раните утрински часови извршивме претрес на адреса во квартот Мос саид, при што ...

Терористот од Манчестер одржувал врски со контактите на Анис Амри

А1 On - 25.05.2017

Четири дена пред да го изведе терористичкиот напад во Манчерстер, осомничениот член на Исламска држава (ИД), Салман Абеди, престојувал во Германија, од каде што отпатувал за Велика Британија, јави дописникот на МИА од Берлин.

Тајмс: МИ5 била предупреденa за радикализацијата на терористот Абеди

А1 On - 25.05.2017

Британската контраразузнавачка агенција МИ5 била предупредена за забрзаната радикализација на бомбашот-самоубиец од Манчестер и дека безбедносните агенции ја пропуштиле можноста да го спречат терористичкиот напад, пишува денеска лондонски „Тајмс“.

Абеди сакал да се одмазди за смртта на негов пријател?

Кајгана - 25.05.2017

Осомничениот за нападот во Манчестер, Салман Абеди, уште лани се заканил дека сака да се одмазди поради убиството на неговиот пријател кого Англичани го нападнале во истиот град, изјавил извор близок до неговото семејство.

ТОЛПА НАРОД ПЕЕ ВО ЧЕСТ НА ЖРТВИТЕ: Емотивна атмосфера во Манчестер (ВИДЕО)

Телеграф - 25.05.2017

Откако молчеа една минута, една од жените почна тивко да ја пее познатата песна на британскиот бедн „Оејзис“, „Don't look back in anger“ Жителите на Манчестер со собраа да оддадат почит кон жртвите во терористичиот напад на концертот на Ариана ...

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

Сител - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Напаѓачот од Манчестер сакал да го одмазди другар му

Вест - 25.05.2017

Лондон, 25 мај 2017 (МИА) ­ Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани Тој исто така ...

СЕ ОДМАЗДУВАЛ ЗА УБИСТВО НА ДРУГАР: Напаѓачот од Манчестер детално го планирал нападот

Телеграф - 25.05.2017

- Успеавме да ги смириме младите лица во населбите кои веруваа дека тие се мета на нападот, бидејќи се муслимани. Но, изгледа Салман не го заборави инцидентот, посочи неименуваниот извор Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е ...

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар...

Н.Македонија - 25.05.2017

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од ...

Сестрата на бомбашот од Манечстер открива кој бил неговиот мотив да убива деца

Сител - 25.05.2017

Сестрата на бомбашот од Манчестер, Салман Абеди открива кој беше неговиот мотив да убива деца. Џомана Абеди (18) вели дека тој сакал одмазда за убиените деца на Блискиот Исток. Вели дека напаѓачот бил лут затоа што Америка фрла експлозив врз децата ...

Британската полиција изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

Сител - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес на адреса во јужниот дел на градот. - Во раните утрински часови извршивме претрес на адреса во квартот Мос саид, при што ...

Уапсени братот и таткото на напаѓачот во Манчестер

Вест - 25.05.2017

Помладиот брат и таткото на бомбашот во Манчестер, биле уапсен во Триполи,Либија изјавил портпаролот на британската анти-терористичка единица Ахмед бин Салам. Тој вели дека името на братот на напаѓачот е Хашим, дека двајцата браќа неодамна биле во ...

Терористот од Манчестер сакал да се одмазди за убиство на пријател?

Канал5 - 25.05.2017

Осомничениот за терористичкиот напад во Манчестер на концертот на Ариана Гранде ,Салман Абеди, минатата година кажал дека сака да се одмазди за убиство на свој пријател кого Англичани го нападнале токму во Манчестер.

Бомбашот од Манчестер бил во Германија четири дена пред нападот

Макфакс - 25.05.2017

Бомбашот-самоубиец Салман Абеди бил на аеродромот во Дизелдорф четири дена пред нападот на концертната арена во Манчестер. Како што открива германскиот неделник „Фокус“, извори од сојузните германски безбедносни служби потврдиле дека Абеди двапати ...

Абеди сакал да се одмазди за смртта на негов пријател

Макфакс - 25.05.2017

Осумничениот за нападот во Манчестер, Салман Абеди, уште лани се заканил дека сака да се одмазди поради убиството на неговиот пријател кого Англичани го нападнале во истиот град, изјавил извор близок до неговото семејство.

Трамп ги осуди медиумските протекувања на информации за нападот во Манчестер

Макфакс - 25.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека информациите за истрагата за нападот во Манчестер пуштени во американските медиуми се “длабоко загрижувачки“. Тие се “сериозна закана за нашата национална безбедност“ нагласи Трамп и вети дека ќе ...

Лондон ја прекина размената на информации со САД

Канал5 - 25.05.2017

Британија ја прекина размената на разузнавачки информации со САД, откако низа доверливи податоци од истрагата за терористичкиот напад во Манчестер беа објавени во американските медиуми. Во Либија се уапсени и таткото и двајцата браќа на бомбашот ...

Нивото на тревога „критично“ по крвавата ноќ во Манчестер...

Н.Македонија - 25.05.2017

Властите истражуваат дали Абеди, кој се саморазнесе во преполната „Манчестер арена“, е дел од пошироката мрежа на Исламската држава, која ја презеде одговорноста за нападот, но не покажа докази дека навистина имала контакти со напаѓачот, кој по ...

Масакрот во Манчестер е ОДМАЗДА – Му го убиле другарот, а бил на мета зашто е Муслиман

Репортер - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Во Триполи уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

Либертас - 25.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

Либертас - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

Алфа - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Тајмс: МИ5 била предупреденa за радикализацијата на терористот Абеди

Алфа - 25.05.2017

За радикализацијаа на Салман Абеди предупредувале негови блиски роднини кои уште пред пет години тајно им јавувале на безбедносните служби дека тој станува опасен. Британската контраразузнавачка агенција МИ5 била предупредена за забрзаната ...

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

Курир - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Британската полиција изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

Курир - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес на адреса во јужниот дел на градот. – Во раните утрински часови извршивме претрес на адреса во квартот Мос саид, при што ...

Трамп ги осуди медиумските протекувања на информации за нападот во Манчестер

Репортер - 25.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека информациите за истрагата за нападот во Манчестер пуштени во американските медиуми се “длабоко загрижувачки“. Тие се “сериозна закана за нашата национална безбедност“ нагласи Трамп и вети дека ќе ...

Полицијата изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

Вечер - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес на адреса во јужниот дел на градот Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила ...

Терористот од Манчестер е снимен како се подготвува за нападот?

Нетпрес - 25.05.2017

Објавени се снимки кои наводно покажуваат како терористот од Манчестер се подготвува за нападот. Безбедносните камери снимиле маж, за кого се претпоставува дека е Салман Абеди, бомбашот самоубиец, во моментите откако го купил ранецот во шопинг ...

Сестрата на бомбашот открива: Еве зошто убиваше деца

Press24 - 25.05.2017

Сестрата на бомбашот од Манчестер, Салман Абеди открива кој беше неговиот мотив да убива деца. Џомана Абеди (18) вели дека тој сакал одмазда за убиените деца на Блискиот Исток. Вели дека напаѓачот бил лут затоа што Америка фрла експлозив врз децата ...

Терористот од Манчестер одржувал врски со контактите на Анис Амри

Алфа - 25.05.2017

Германските медиуми тврдат дека Абеди престојувал во Дизелдорф, а во 2015 и во Франкфурт, две локации кои се познати по активностите на радикални исламстиички организации. Четири дена пред да го изведе терористичкиот напад во Манчерстер, ...

Трамп ги осуди медиумските протекувања на информации за нападот во Манчестер

Точка - 25.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека информациите за истрагата за нападот во Манчестер пуштени во американските медиуми се “длабоко загрижувачки“. Тие се “сериозна закана за нашата национална безбедност“ нагласи Трамп и вети дека ќе ...

МИ5 била предупреденa за радикализацијата на терористот Абеди

Курир - 25.05.2017

Британската контраразузнавачка агенција МИ5 била предупредена за забрзаната радикализација на бомбашот-самоубиец од Манчестер и дека безбедносните агенции ја пропуштиле можноста да го спречат терористичкиот напад, пишува денеска лондонски „Тајмс“.

Терористот од Манчестер е снимен како се подготвува за нападот?

Курир - 25.05.2017

Објавени се снимки кои наводно покажуваат како терористот од Манчестер се подготвува за нападот. Безбедносните камери снимиле маж, за кого се претпоставува дека е Салман Абеди, бомбашот самоубиец, во моментите откако го купил ранецот во шопинг ...

Убиецот на деца во Манчестер не дејствувал сам, полицијата истражува терористичка мрежа

Локално - 25.05.2017

Британската полиција истражува терористичката мрежа во истрагата поврзана со терористичкиот самоубиствен напад во Манчестер, рече денес ( среда ) шефот на полицијата во Манчестер. Полицијата потврди дека бомбашот – самоубиец, најверојатно , не ...

Неколку дена пред нападот во Манчестер, Абеди престојувал во Германија

Стандард - 25.05.2017

Истрага на телевизискиот канал ZDF покажува дека напаѓачот од Манчестер, Салман Абеди престојувал два пати на територијата на Германија. Тој бил забележан на аеродромот во Франкфурт на Мајна во 2015 година, а неколку дена пред самоубиствениот ...

Сестрата на атентаторот од Манчестер: Брат ми се одмазди за ударите на САД во Сирија

Стандард - 25.05.2017

Продолжуваат апсењата по нападот во Манчестер. Полицијата соопшти дека уапсила уште двајца осомничени за поврзаност со атентаторот Салман Абеди. Така уапсените се веќе осум лица. Вчера беа приведени таткото и двајцата браќа на Албеди поради ...

Братот и таткото на напаѓачот од Манчестер уапсени во Триполи

МРТ - 25.05.2017

Досега се уапсени осум лица поради наводна поврзаност со нападот по концертот на Аријана Гранде во кој загинаа 22 лица, а беа повредени шеесетина. Помладиот брат и таткото на Салман Абеди, осомничениот напаѓач во Манчестер, се уапсени во Триполи.

Сè уште не е познато дали Абеди сам ја направил бомбата

Курир - 25.05.2017

Се уште не се знае дали бомбашот самоубиец, Салман Абеди кој е одговорен за загинувањето на 22 и ранување на 116 лица во Манчестер дали бомбата ја направил сам или имал помош, пишува Ројтерс.

Полицијата во Манчестер престанува да разменува информации со САД

Стандард - 25.05.2017

Од полицијата во Манчестер најавија дека престануваат да разменуваат информации со специјалните служби на САД по повод истрагата на нападот на „Манчестер Арена“, пишува Би-Би-Си. Причина за тоа станаа фотографии објавени во денешниот број на ...

(ВИДЕО) СЕСТРАТА НА БОМБАШОТ ОТКРИВА: Еве зошто убиваше деца

Фактор - 25.05.2017

Сестрата на бомбашот од Манчестер, Салман Абеди открива кој беше неговиот мотив да убива деца. Џомана Абеди (18) вели дека тој сакал одмазда за убиените деца на Блискиот Исток. Вели дека напаѓачот бил лут затоа што Америка фрла експлозив врз децата ...

АВС: Пронајдена работилница за бомби во домот на Абеди

Локално - 25.05.2017

Полицијата на Велика Британија открила работилница за производство на бомби во домот на атентаторот од Манчестер Салман Абеди, соопштува телевизијата Еј Би Си. Властите сметаат дека 22 – годишниот маж имал доволно експлозив за изготвување на уште ...

Бомбашот снимен како се подготвува за нападот?

Точка - 25.05.2017

Објавени биле фотографии кои наводно го покажуваат бомбашот од Манчестер додека се подготвува за нападот. Безбедносните камери снимиле маж, за кого се претпоставува дека е Салман Абеди, бомбашот самоубиец, во моментите откако го купил ранецот во ...

Уапсени шестиот и седмиот осомничен за подготовка на нападот во Манчестер

Нетпрес - 25.05.2017

Жена е уапсена во средата вечерта во северниот англиски град Манчестер под сомневање за вмешаност во терористичкиот напад од понеделникот ноќта кога беа убиени 22 лица, пренесе BBC повикувајќи се на полициски извори, а телевизијата Sky News објави ...

Манчестерскиот бомбаш разговарал со родителите неколку минути пред експлозијата

Нетпрес - 25.05.2017

Осомничениот за терористичкиот напад во понеделникот ноќта во Манчестер, 22-годишниот Салман Абеди, британски државјанин со либиско потекло, кусо време пред да се крене во воздух убивајќи уште 22 луѓе, телфонски зборувал со родителите, пренесува во ...

Терористот од Манчестер одржувал врски со контактите на Анис Амри

Курир - 25.05.2017

Четири дена пред да го изведе терористичкиот напад во Манчерстер, осомничениот член на Исламска држава (ИД), Салман Абеди, престојувал во Германија, од каде што отпатувал за Велика Британија, јави дописникот на МИА од Берлин.

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

Press24 - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Целото негово семејство знаело за нападот: Уапсени се браќата на бомбашот од Манчестер

Точка - 25.05.2017

Хашим Абеди, помладиот брат на бомбашот самоубиец од Манчестер, уапсен е во Триполи - Либија, а британските власти трагаат по неговите помагачи кои што најверојатно му помогнале да го направи експлозивот.

New York Times објави ексклузивни и прикажана крвави ФОТО 18+ од атентатот во Манчестер, Тереза ​​Меј лута!

Локално - 25.05.2017

Британската полиција, која го истражува самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер, ја стопираше размената на информации со САД, бидејќи некои разузнавачки податоци „истекоа“ во американските медиуми, јави Би-Би-Си.

ФОТО: Ова е луксузниот стан на терористот од Манчестер

Локално - 25.05.2017

Терористот Салман Абеди (22) изнајмил стан во Манчестер во кој го направил експлозивот со кој на 22 мај на концертот на американската звезда Аријана Гранде усмрити 22, а рани 59 лица. Овој едноставен стан се наоѓа во центарот на градот и е опремен ...

Први фотографии: Ова се фотографиите од страшната бомба со која биле убиени децата во Манчестер, Британците бесни

Точка - 25.05.2017

Фотографиите од деловите од бомбата извалкани со крв, која ја активирал Салман Абеди во "Манчестер Арената", по концертот на Аријана Гранде, се појавиле само неколку часа откако Владата на Велика Британија издала предупредување до САД да не објавува ...

Сестрата на бомбашот од Манчестер ја откри морничавата вистина: Еве зошто го извел терористичкиот напад

Точка - 25.05.2017

Сестрата на бомбашот од Манчестер Салман Абеди го откри неговиот мотив за изведувањето на терористичкиот напад во кој загинаа 22 лица. 18-годишната Џомана Абеди проговори откако нејзиниот 22-годишен брат уби 22 лица во самоубиствениот напад на ...

Напад во Манчестер: Британските детективи откриваат, американските компромитираат

Слободен Печат - 25.05.2017

Британските служби вчера ја продолжија истрагата за бомбашкиот напад во Манчестер и спроведоа нови рации и проверки на сомнителни предмети, но објавија дека повеќе нема да ги споделуваат информациите со американските служби, од кои протекуваат ...

Тајмс: МИ5 била предупредена за радикализацијата на терористот Абеди

Телевизија Нова - 25.05.2017

Британската контраразузнавачка агенција МИ5 била предупредена за забрзаната радикализација на бомбашот-самоубиец од Манчестер и дека безбедносните агенции ја пропуштиле можноста да го спречат терористичкиот напад, пишува денеска лондонски „Тајмс“.

Британската полиција изврши контролирана експлозија во јужниот дел на Манчестер

Телевизија Нова - 25.05.2017

Британската полиција соопшти дека во рамки на истрагата на нападот во Манчестер извршила контролирана експлозија при претрес на адреса во јужниот дел на градот. – Во раните утрински часови извршивме претрес на адреса во квартот Мос саид, при што ...

Напаѓачот од Манчестер сакал да ја одмазди смртта на негов другар

Телевизија Нова - 25.05.2017

Близок пријател на семејството на Салман Абеди, кој е осомничен за нападот во Манчестер, тврди дека минатата година тој изјавил дека сака одмазда поради убиството на негов другар од страна на Англичани.

Во Либија уапсени братот и таткото на наводниот напаѓач во Британија

Глас на Америка - 24.05.2017

Помладиот брат и таткото на наводниот бомбаш-самоубиец во Манчестер, биле уапсен во Триполи, изјави портпаролот на британската анти-терористичка единица Ахмед бин Салам. Тој го откри и името на напаѓачот Салман Абеди, велејќи дека се вика Хашим.

Кој е бомбашот од Манчестер?

Глас на Америка - 24.05.2017

Џихадист роден во Британија стои зад најголемиот терористички напад кој се случи во Манчестер. Ова е најголем бомбашки напад во последната деценија во кој загинаа 22 лица, а беа повредени 59 на концерт на американската поп-ѕвезда Аријана Гранде.

Уапсен братот на бомбашот од Манчестер: Се знаев, припаѓаме на ИСИС!

Телма - 24.05.2017

Пресврт во истрагата за атентатот во Манчестер. Помладиот брат на бомбашот самоубиец, Хашем Абеди, кој во текот на денот беше уапсен во Триполи, признава: Се знаев, припаѓаме на ИСИС! За време на испрашувањето, признал дека бил во Британија за време ...

Дваесет лица во критична состојба по терористичкиот напад во Манчестер

24 Вести - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица а додека 59 биле повредени од кои 20 се во тешка критична состојба, пренесуваат ...

20 лица во критична состојба по терористичкиот напад во Манчестер

24 Вести - 24.05.2017

119 повредени од кои 20 се борат за живот е последниот биланс од бомбашкиот напад на концертот на поп пејачката Аријана Гранде, во кој загинаа 22 лица. Британската полиција соопшти дека уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената ...

Во Триполи уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

Алсат-М - 24.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

Кој е напаѓачот од Манчестер

Нова ТВ - 24.05.2017

Полицијата во Манчестер го идентификуваше 22-годишниот Салман Абеди со либиско потекло, роден во Манчестер, како терористот кој го изврши нападот во Манчестер арената за време на концертот на Ариана Гранде, во кој загинаа 22, а 59 лица се повредени.

Уапсени уште тројца осомничени за нападот во Манчестер

Алсат-М - 24.05.2017

Британската полиција денеска уапси уште три лица осомничени за поврзаност со напаѓачот кој се разнесе на концерт во Манчестер, убивајќи 22 луѓе. Тие биле уапсени во јужниот дел на градот, но полицијата не даде детали.

Таткото на бомбашот во Манчестер тврди дека неговиот син е невин

Нова ТВ - 24.05.2017

Таткото на Салман Абедин, 22 годишникот кој британската полиција го идентификува како напаѓач во Манчестер негирал дека неговиот син е поврзан со екстремистите и со самоубиствениот напад каде заде загинаа 22 луѓе.

Уапсени уште тројца осомничени за нападот во Манчестер

Р.С.Европа - 24.05.2017

Британската полиција денеска уапси уште три лица осомничени за поврзаност со напаѓачот кој се разнесе на концерт во Манчестер , убивајќи 22 луѓе. Тие биле уапсени во јужниот дел на градот, но полицијата не даде детали.

Полицијата истражува цела „мрежа“ за нападот во Манчестер

Р.С.Европа - 24.05.2017

Британската полиција соопшти дека истражуваат „мрежа“ за самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер на 22 мај, во кој загинаа 22 луѓе. Шефот на полицијата во Манчестер, Јан Хопкинс, изјави дека е јасно оти се работи за цела „мрежа“ одговорна за ...

Голем гест: Јаја Туре донираше 100.000 фунти за помош по терористичкиот акт во Манчестер

Екипа - 24.05.2017

Фудбалерот на Манчестер сити, Јаја Туре, заедно со својот агент одлучи да донира 100.000 фунти како помош по актот на тероризам што се случи во Манчестер, на концертот на американската пејачка Аријана Гранд, по кој загинаа 22 лица, а десетици се ...

Објавени слики од бомбашот-самоубиец од Манчестер (ФОТО)

МКД - 24.05.2017

Салман Абеди е идентификуван како осомничен за самоубиствениот бомбашки напад на концерт во Манчестер, во кој 22 луѓе беа убиени, меѓу кои и деца. Најмалата жртва е осумгодишно девојче. Во нападот со импровизирана експлозивна направа на концерт ...

Таткото на терористот-самоубиец во Манчестер: „Мојот син е невин, ние не веруваме во убивање на невини“

МКД - 24.05.2017

Таткото на терористот-самоубиец од Манчестер, Салман Абеди, тврди дека неговиот син е невин, пренесува Дејли меил. Покрај тоа, татко на Абеди потврди дека британската полиција го уапсила неговиот втор син.

Британија распоредува војска, критична опасност од нов напад (ВИДЕО)

МКД - 24.05.2017

Британски војници ќе бидат распоредени за да ѝ помагаат на полицијата да ја одржи безбедноста, рече британската премиерка Тереза Меј по вториот итен состанок на одборот Кобра за реакција во кризни ситуации.

Нови апсења: „Паднаа“ таткото и братот на Салман Абеди

МКД - 24.05.2017

Таткото и братот на Салман Абеди, напаѓачот од Манчестер, беа уапсени во Триполи, пренесува Би-би-си. Помладиот брат Хашем отпатувал за Либија од Велика Британија на 16 април и наводно планирал терористички напад во Триполи, пренесува Ројтерс.

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

+инфо - 24.05.2017

Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или „претстои“. Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа ...

Во Триполи уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

+инфо - 24.05.2017

Рамадан наводно бил член на либискиот огранок на Ал Каеда. Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба ...

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Идивиди - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

Во Триполи уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

А1 On - 24.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

А1 On - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

Манчестер: Уапсени уште три лица во врска со терористичкиот напад

А1 On - 24.05.2017

Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената по терористичкиот напад во понеделникот, доцна навечер. Идентитетот на уапсените не се соопштува, освен дека апсењето е извршено во ...

Се појави првата фотографија – ова е монструмот кој го изведе нападот во Манчестер

Турлитава - 24.05.2017

Ова е лицето на напаѓачот кој сееше смрт во Манчестер. Бомбашот-самоубиец Салман Абеди само што се вратил од војна во Либија. Имал 22 години и го направил крвавиот пир во Манчестер. Како што велат оние кои го познавале, секогаш бил мрачен и не го ...

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

ТВ21 - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Фокус - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

Тајмс: Нападот во Манчестер можеби има „либиска врска“

А1 On - 24.05.2017

Терористичкиот напад во Манчестер, од понеделникот доцна навечер, во кој беа убиени 22 лица, 64 се повредени, меѓу кои 20 лица критично, а уште десетмина други се водат како исчезнати, можеби не е дело на осамен џихадист, туку дека е плод на ...

Ова е лицето кое го изврши самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер

Таратур - 24.05.2017

Џихадист роден во Британија стои зад најголемиот терористички напад кој се случи во Манчестер. Ова е најголем бомбашки напад во последната деценија во кој загинаа 22 лица, а беа повредени 59 на концерт на американската поп ѕвезда Аријана Гранде.

Во Триполи уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер...

Н.Македонија - 24.05.2017

Во Триполи уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против ...

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади...

Н.Македонија - 24.05.2017

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица.

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Сител - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

РАЦИЈА ВО ТРИПОЛИ: Уапсен помладиот брат на напаѓачот од Манчестер

Телеграф - 24.05.2017

Лицето е уапсено под сомнение за поврзаност со џихадистичката група „Исламска држава“ Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди, е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група „Исламска држава“, изјави портпаролот на ...

Тајмс: Нападот во Манчестер можеби има „либиска врска“

Сител - 24.05.2017

Терористичкиот напад во Манчестер, од понеделникот доцна навечер, во кој беа убиени 22 лица, 64 се повредени, меѓу кои 20 лица критично, а уште десетмина други се водат како исчезнати, можеби не е дело на осамен џихадист, туку дека е плод на ...

Тајмс: Нападот во Манчестер можеби има „либиска врска“...

Н.Македонија - 24.05.2017

Тајмс: Нападот во Манчестер можеби има „либиска врска“ Терористичкиот напад во Манчестер, од понеделникот доцна навечер, во кој беа убиени 22 лица, 64 се повредени, меѓу кои 20 лица критично, а уште десетмина други се водат како исчезнати, можеби не ...

НОВИ ДЕТАЛИ: Уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

Сител - 24.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

МОЖЕН Е НОВ НАПАД: Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Телеграф - 24.05.2017

Врз основа на денешната истрага се дојде до заклучок дека нивото на заканата треба да биде зголемено засега од тешко на критично, нагласи Меј и додаде дека тоа значи дека не само што веројатноста за нападот останува висока, туку дека е можно да ...

Се појави првата фотографија - ова е монструмот кој го изведе нападот во Манчестер

Сител - 24.05.2017

Ова е лицето на напаѓачот кој сееше смрт во Манчестер. Бомбашот-самоубиец Салман Абеди само што се вратил од војна во Либија. Имал 22 години и го направил крвавиот пир во Манчестер. Како што велат оние кои го познавале, секогаш бил мрачен и не го ...

Напаѓачот од Манчестер бил поврзан со Ал Каеда, неговите роднини ги предупредиле властите

Канал5 - 24.05.2017

22-годишниот напаѓач Салман Рамадан Абеди бил роден во Манчестер откако неговите родители избегале од режимот на Гадафи во Либија. Според некои извори, целото негово семејство, со исклучок на двајцата постари браќа на Салман, се вратиле во својата ...

Објавени слики од бомбашот-самоубиец од Манчестер

Тера - 24.05.2017

Салман Абеди е идентификуван како осомничен за самоубиствениот бомбашки напад на концерт во Манчестер, во кој 22 луѓе беа убиени, меѓу кои и деца. Најмалата жртва е осумгодишно девојче. Во нападот со импровизирана експлозивна направа на концерт ...

ОБЈАВЕНА ФОТОГРАФИЈА ОД БОМБАШОТ ОД МАНЧЕСТЕР: Неговата најмлада жртва имала само осум години (ФОТО)

Телеграф - 24.05.2017

Родителите на Салман Абеди се од Либија. Тие избегале од режимот на Моамер Гадафи и се преселиле во Велика Британија Британските медиуми објавија фотографија од бомбашот-самоубиец Салман Абеди (22) кој завчера уби 22 лица на концертот на Аријана ...

Уапсени таткото и братот на напаѓачот од Манчестер

Макфакс - 24.05.2017

Таткото и братот на Салман Абеди, напаѓачот од Манчестер, уапсени се во Триполи, јавува ББС. Помладиот брат Хашам заминал за Либија од Британија на 16-ти април и наводно планирал терористички напад во Триполи, пренесува Ројтерс.

Сѐ што не знаете за младиот Салман, бомбашот од Манчестер

Вест - 24.05.2017

Салман Абеди, кој бил роден и растел во Манчестер, станар радикален неодамна Бомбашот-самоубиец од Манчестер Арената, Салман Абеди според разузнавачките агенции бил поврзан со Ал Каеда и Исламска држава и тоа во татковината на неговите родители, ...

Таткото на напаѓачот во Манчестер, вели дека неговиот син е невин

Макфакс - 24.05.2017

Таткото на наводниот напаѓач на арената во Манчестер, негираше дека неговиот син е поврзан со екстремисти и со самоубиствениот бомбашки напад во кој загинаа 22 лица. Рамазан Абеди денеска изјави дека пред пет дена, зборувал со 22-годишниот син ...

Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Вечер - 24.05.2017

Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен" или „претстои" Британската премиерка Тереза Меј објави дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица.

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Либертас - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

Уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

Нетпрес - 24.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

БОМБАШОТ САМОУБИЕЦ НЕ БИЛ САМ – Уапсени уште три лица поврзани со нападот во Манчестер

Репортер - 24.05.2017

Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената по терористичкиот напад во понеделникот, доцна навечер. Идентитетот на уапсените не се соопштува, освен дека апсењето е извршено во ...

Манчестер: Уапсени уште три лица во врска со терористичкиот напад

Алфа - 24.05.2017

Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената по терористичкиот напад во понеделникот, доцна навечер. Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки ...

Тајмс: Нападот во Манчестер можеби има „либиска врска“

Локално - 24.05.2017

Терористичкиот напад во Манчестер, од понеделникот доцна навечер, во кој беа убиени 22 лица, 64 се повредени, меѓу кои 20 лица критично, а уште десетмина други се водат како исчезнати, можеби не е дело на осамен џихадист, туку дека е плод на ...

Клопчето се размотува-уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

Република - 24.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Курир - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

Уапсени уште три лица во врска со терористичкиот напад во Манчестер

Либертас - 24.05.2017

Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената по терористичкиот напад во понеделникот, доцна навечер. Идентитетот на уапсените не се соопштува, освен дека апсењето е извршено во ...

Се појави првата фотографија – ова е монструмот кој го изведе нападот во Манчестер

МК News - 24.05.2017

Ова е лицето на напаѓачот кој сееше смрт во Манчестер. Бомбашот-самоубиец Салман Абеди само што се вратил од војна во Либија. Имал 22 години и го направил крвавиот пир во Манчестер. Како што велат оние кои го познавале, секогаш бил мрачен и не го ...

Со која терористичка група бил поврзан напаѓачот од Манчестер?

Република - 24.05.2017

Напаѓачот Салман Абеди (22) e роден во Манчестер откако неговите родители избегале од режимот на Гадафи во Либија. Целото негово семејство, со исклучок на двајцата постари браќа на Салман, се вратиле во Либија, а негов близок пријател вели дека пред ...

Јаја Туре донираше 100.000 фунти по терористичкиот напад во Манчестер

Курир - 24.05.2017

Фудбалерот на Манчестер сити, Јаја Туре, заедно со својот агент одлучи да донира 100.000 фунти како помош по актот на тероризам што се случи во Манчестер, на концертот на американската пејачка Аријана Гранд, по кој загинаа 22 лица, а 59 се повредени.

Апсења во Манчестер во врска со терористичкиот напад

Курир - 24.05.2017

Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената по терористичкиот напад во понеделникот, доцна навечер. Идентитетот на уапсените не се соопштува, освен дека апсењето е извршено во ...

НАПАЃАЧОТ ОД МАНЧЕСТЕР ПАТУВАЛ ВО ЛИБИЈА: Еве со која терористичка група бил поврзан

Фактор - 24.05.2017

Напаѓачот Салман Абеди (22) e роден во Манчестер откако неговите родители избегале од режимот на Гадафи во Либија. Целото негово семејство, со исклучок на двајцата постари браќа на Салман, се вратиле во Либија, а негов близок пријател вели дека пред ...

Еве кој беше бомбашот во Манчестер

Press24 - 24.05.2017

Бомбашот-самоубиец од Манчестер Арената, Салман Абеди според разузнавачките агенции бил поврзан со Ал Каеда и Исламска држава и тоа во татковината на неговите родители, Либија. Тие избегале од режимот на Моамер Гадафи и така се преселиле во ...

Јаја Туре има големо срце, донираше 100.000 фунти по терористичкиот напад во Манчестер

Република - 24.05.2017

Фудбалерот на Манчестер сити, Јаја Туре, заедно со својот агент одлучи да донира 100.000 фунти како помош по актот на тероризам што се случи во Манчестер, на концертот на американската пејачка Аријана Гранд, по кој загинаа 22 лица, а десетици се ...

НОВИ ДЕТАЛИ: Уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер

Курир - 24.05.2017

Помалиот брат на напаѓачот од Манчестер, Хашем Абеди е уапсен во Триполи под сомнеж за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава, изјави портпаролот на либиските сили за борба против тероризмот, Ахмед Бин Салем.

ФОТО: Се појави првата фотографија - ова е монструмот кој го изведе нападот во Манчестер

Press24 - 24.05.2017

Ова е лицето на напаѓачот кој сееше смрт во Манчестер. Бомбашот-самоубиец Салман Абеди само што се вратил од војна во Либија. Имал 22 години и го направил крвавиот пир во Манчестер. Како што велат оние кои го познавале, секогаш бил мрачен и не го ...

Детали: Каде терористот од Манчестер го добил експлозивот

Курир - 24.05.2017

Терористот кој го изврши нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица, а 59 беа повредени, Салман Абеди се вратил Либија само неколку дена пред нападот. Абеди, кој е роден во Велика Британија претходно бил во конфликтните зони на Блискиот Исток, ...

Телеграф: Што знаеме за Салман Абеди, бомбашот самоубиец – напаѓачот од Манчестер

Локално - 24.05.2017

Вчера вечерта од Даунинг стрит соопштија дека самоубицеот напаѓач од Манчестер Салман Абеди во последните недели патувал за Либија, а разузнавачките агенции ги проследија неговите врски со “Ал Каеда” и “Исламска држава”, пишува бристански Телеграф.

Објавена слика од Салман Абеди, бомбашот од Манчестер

Мета - 24.05.2017

Салман Абеди е идентификуван како осомничен за самоубиствениот бомбашки напад на концерт во Манчестер во кој загинаа 22 лица, а 59 беа повредени. Британските медиуми денеска објавија фотографија од 23-годишниот Абеди за кој британската премиерка ...

Шокантни тврдења на таткото на убиецот од Манчестер: Мојот син е невин, тоа не сме ние

Точка - 24.05.2017

Таткото на бомбашот од Манчестер, Салман Абеди, тврди дека неговиот син е невин. Тој потврдил дека полицијата уапсила уште еден негов син. Тој се јавил од Триполи и рекол: "Ние не веруваме во убивање на невини луѓе. Ова не сме ние".

Објавена е првата фотографија: Исламскиот екстремист кој изврши масакр во Манчестер и неговата најмлада жртва

Точка - 24.05.2017

Британските медиуми ја објавија форографијата на напаѓачот Салман Абеди кој со експлозивна направа за време на концертот на Аријана Гранде во „Манчестер Арената“ уби 22 лица. На насловната страница на денешен "The Sun" се наоѓаат фотографиите на ...

Британија распоредува војници, за Меј опасноста е „критична“

Нетпрес - 24.05.2017

Британскиот воени сили ќе бидат распоредени за да ја засилат безбедноста, изјави премиерката Тереза Меј, а земјата ја зголеми опасноста од тероризам на највисокото „критично“ ниво по нападот на бомбаш самоубиец во Манчестер во кој беа убиени 22 ...

Ова е бомбашот од Манчестер – 22-годишниот Салман Абеди

Шеталиште - 24.05.2017

Објавена е првата фотографија од бомбашот од Манчестер кој уби 22 невини луѓе, а во експлозијата беа повредени 64. 22-годишниот Салман Абеди бомбаш-самоубиец загина во експлозијата. Фотографијата беше објавена откако премиерката Тереза Меј за прв ...

Атентаторот од Манчестер поврзан со Ал Каеда, патувал во Либија

Нетпрес - 24.05.2017

Осомничениот за терористичкиот напад од понеделникот ноќта во Манчестер, 22-годишниот Салман Абеди одржувал врски со терористичката организација Ал Каеда и бил обучуван во странство, пренесува телевизиската мрежа NBC News повикувајќи се на ...

Напаѓачот од Манчестер имал јасни врски со “Ал Каеда”, негови роднини ги предупредиле властите

Локално - 24.05.2017

22-годишниот напаѓач Салман Абеди бил роден во Манчестер откако неговите родители избегале од режимот на Гадафи во Либија. Според некои извори, целото негово семејство, со исклучок на двајцата постари браќа на Салман, се вратиле во својата родна ...

Нови детали: Соседите и пријателите за животот и однесувањето на терористот од Манчестер

Курир - 24.05.2017

Терористот кој го направи масакрот во Манчестер Арена, кога при експлозијата загинаа 22 лица, неколку недели пред нападот се „однесувал чудно“, велат соседите на Салман Абеди за Дејли Мејл.

Велика Британија го зголеми нивото на закана од тероризам до критичен степен

Стандард - 24.05.2017

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напад до највисокиот, критичен степен. Мерката се наметнува по нападот на голем концерт во Манчестер, каде загинаа 22 лица, од кои некои деца.

Британците потврдуваат дека бомбашот од Манчестер не делувал сам, лути на Американците

Нетпрес - 24.05.2017

Бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта на концерт во Манчестер уби 22 и рани 59 луѓе од претходно им бил познат на безбедносните служби и веројатно не дејствувал сам, потврди во средата британската министерка за внатрешни работи Ембер Рад.

Манчестер на нозе, очекува нов напад

МРТ - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави дека, по нападот е зголемено нивото на закана во земјата на критично, што значи дека е веројатен нов терористички напад, поради што на јавни настани ќе бидат распоредени вооружени војници, кои ќе и помагаат на ...

Таткото на напаѓачот од Манчестер: Салман е невин

Стандард - 24.05.2017

Таткото на бомбашот-самоубиец од Манчестер, Салман Абеди изјави дека неговиот син е невин, но самиот тој беше осуден како екстремист од либиски функционер за безбедност, информира Ruptly. Рамадан Абеди изјави за агенцијата Асошиејтед прес (AP) дека ...

Тајмс: Нападот во Манчестер можеби има „либиска врска“

Курир - 24.05.2017

Терористичкиот напад во Манчестер, од понеделникот доцна навечер, во кој беа убиени 22 лица, 64 се повредени, меѓу кои 20 лица критично, а уште десетмина други се водат како исчезнати, можеби не е дело на осамен џихадист, туку дека е плод на ...

По братот, уапсен и таткото на напаѓачот Салман

Стандард - 24.05.2017

Либиските сили за борба против тероризмот го уапсија во Триполи и таткото на напаѓачот од Манчестер. Синоќа во либиската престолнина беше уапсен помалиот брат на атентаторот под сомневање за врски со „Исламската држава“, пренесоа Франс прес и ...

АНАЛИЗА: Манчестерскиот бомбаш „волк самотник“, наследник на семејна милитантност или член на опасна терористичка ...

Нетпрес - 24.05.2017

Хашем Абеди, и Рамадан Абеди, помладиот брат и таткото на бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта во Манчестер уби 22 луѓе, е уапсен во средата во Либија, а британската полиција трга по помагачите кои на атентаторот му помогнале да ја направи ...

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Канал 77 - 24.05.2017

Британската премиерка, Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

ФОТО: Се појави првата фотографија – ова е монструмот кој го изведе нападот во Манчестер

Маркукуле - 24.05.2017

Ова е лицето на напаѓачот кој сееше смрт во Манчестер. Бомбашот-самоубиец Салман Абеди само што се вратил од војна во Либија. Имал 22 години и го направил крвавиот пир во Манчестер. Како што велат оние кои го познавале, секогаш бил мрачен и не го ...

Апсења во Манчестер во врска со терористичкиот напад

Пулс24 - 24.05.2017

Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената по терористичкиот напад во понеделникот, доцна навечер. Идентитетот на уапсените не се соопштува, освен дека апсењето е извршено во ...

Тајмс: Нападот во Манчестер можеби има „либиска врска“

Телевизија Нова - 24.05.2017

Терористичкиот напад во Манчестер, од понеделникот доцна навечер, во кој беа убиени 22 лица, 64 се повредени, меѓу кои 20 лица критично, а уште десетмина други се водат како исчезнати, можеби не е дело на осамен џихадист, туку дека е плод на ...

Велика Британија го зголеми нивото на закана од терористички напади

Телевизија Нова - 24.05.2017

Британската премиерка Тереза Меј објави вчера дека го зголемува нивото на закана во земјата до критично по самоубиствениот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица. Критично ниво на закани означува дека нов терористички напад е „веројатен“ или ...

Манчестер: Уапсени уште три лица во врска со терористичкиот напад

Телевизија Нова - 24.05.2017

Британската полиција соопшти денеска дека утринава уапсила три лица, во рамки на широката истрага што е покрената по терористичкиот напад во понеделникот, доцна навечер. Идентитетот на уапсените не се соопштува, освен дека апсењето е извршено во ...

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

Алсат-М - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Британската полиција го именуваше осомничениот за нападот во Манчестер

Р.С.Европа - 23.05.2017

Британската полиција го именуваше Салман Абеди како осомничен бомбаш самоубиец кои уби 22 лица, многумина од нив деца и тинејџери, на концертот во Манчестер. Началникот на полицијата во Манчестер Јан хопкинс денеска изјави дека Абеди бил 22-годишен ...

Исламска држава ја презеде одговорноста за терористичкиот напад

24 Вести - 23.05.2017

За само два месеци два терористички напади ја потресоа Велика Британија. Очите на терористите овој пат вперени кон Манчестер. Повеќе од 20 лица, вклучувајќи и неколку деца, загинаа, а 59 се повредени кога бомбаш-самоубиец се разнесе, додека ...

Идентификуван напаѓачот од Манчестер

МКД - 23.05.2017

Терористичкиот напад во Манчестер, во кој загинаа најмалку 22 лица, меѓу кои деца, а ранети 59 луѓе, го извршил 23-годишниот Салман Абеди, јавуваат агенциите. „Си-би-ес њуз потврди дека осомничен за терористичкиот напад во Манчестер е дваесет и ...

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

+инфо - 23.05.2017

Абеди од претходно им бил познат на британските власти. Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

А1 On - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

Популарно - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

Идивиди - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Идентификуван бомбашот самоубиец од нападот во Манчестер

Кајгана - 23.05.2017

Напаѓачот од самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди. Бомбашот самоубиец, кој уби 22 лица и рани над 59 луѓе на концерт во Манчестер е идентификуван.

САЛМАН АБЕДИ Е НАПАЃАЧОТ ОД МАНЧЕСТЕР: Вознемирувачки снимки од терористичкиот напад (ВИДЕО)

Телеграф - 23.05.2017

Полицијата на Манчестер претходно соопшти и дека е уапсен 23-годишен маж поврзан со бомбашкиот напад Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз.

Нападот во арената Манчестер го извршил 23-годишниот Абеди...

Н.Македонија - 23.05.2017

Нападот во арената Манчестер го извршил 23-годишниот Абеди Името на бомбашот самоубиец е Салман Абеди, кој живеел во Лондон и имал потекло од Либија. Полицијата се уште пробува да дознае дали тоа било дел од терористички напад.

Напаѓачот од Манчестер е идентификуван како Салман Абеди

Макфакс - 23.05.2017

Напаѓачот од самоубиствниот бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави CBS News, цитира Танјуг. Абеди, какко што наведува телевизијата, од порано им бил познат на британските власти identifikuvan napagacot od ...

Кој е Салман Абеди, бомбашот-самоубиец кој уби 22 лица во Манчестер?

Макфакс - 23.05.2017

Британската полицијата го идентификува бомбашот-самоубиец, кој минатата ноќ се саморазнесе во арената во Манчестер при што загинаа 22, а беа повредени десетици луѓе. Салман Абеди е роден во 1994 година во Манчестер.

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

Либертас - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

Слободен Печат - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Идентификуван бомбашот од Манчестер – ИД ја презеде одговорноста

Репортер - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Познат идентитетот на напаѓачот од Манчестер

МК News - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Идентификуван бомбашот од Манчестер - ИД ја презеде одговорноста

Press24 - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Познат идентитетот на напаѓачот од Манчестер

Курир - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

23-годишниот Салмаб Абеди е напаѓачот од Манчестер

Република - 23.05.2017

Лицето за кое се сомнева дека е бомбашот-самоубиец од Манчестер е идентификувано како Салман Абеди, јавува „Си-би-ес“. „Си-би-ес њуз може да потврди дека осомничениот за терористичкиот напад во Манчестер е 23-годишниот Салмаб Абеди“, соопшти ...

Откриен е идентитетот на напаѓачот од Манчестер

Мета - 23.05.2017

Лицето за кое се сомнева дека е бомбашот-самоубиец од Манчестер е идентификувано како Салман Абеди, јавува „Си-би-ес“. „Си-би-ес њуз може да потврди дека осомничениот за терористичкиот напад во Манчестер е 23-годишниот Салмаб Абеди“, соопшти ...

УТВРДЕНО, 23-годишен е атентаторот од Манчестер

Локално - 23.05.2017

Атентаторот од Манчестер е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди . Тоа го потврдија извори на CBS News. Тој им бил познат на британските власти. Потсетуваме дека при самоубиствениот бомбашки напад до “Манчестер арена” загинаа 22 лица, а 59 се ...

Откриен е идентитетот на напаѓачот од Манчестер: 22-годишниот Салман Абеди бил роден и пораснал во тој град

Точка - 23.05.2017

Британската полиција во вторникот уапсила 23 – годишен маж и извршила претрес на стан во јужен Манчестер во истрагата на самоубиствениот напад кој се случи во понеделникот навечер на поп концерт во овој град во Англија.

Напаѓачот од Манчестер идентификуван како Салман Абеди

Телевизија Нова - 23.05.2017

Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти.

Јаја Туре откри каде ќе игра следната сезона: Не е се во парите!

Дерби - 22.05.2017

Играчот за врска на Манчестер Сити, Јаја Туре потврди дека посакува и следната сезона да биде дел од „Етихад“ и да настапува под водство на Пеп Гвардиола. Туре (34) моментално во Манчестер Сити заработува 230.000 фунти неделно, но при потпишување на ...