TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш исвиркан пред гробот на Мартин Лутер Кинг

Утрински - 17.01.2004

Американскиот претседател тешко се здобива со поддршката на црнечката популација во земјата АТЛАНТА - Како доказ за тешкотиите со кои се соочува претседателот Џорџ Буш додека се обидува да ја добие поддршката од Црнците за неговиот реизбор, неколку стотици протестанти во четвртокот гласно го ...

Русите не сакаатвселенска трка со САД

Дневник - 17.01.2004

ИСТРАЖУВАЊЕ НА КОСМОСОТ Русија релативно студено реагираше на плановите на нејзиниот вселенски ривал САД да изгради база на Месечината и да испрати астронаути на Марс, јави Ројтерс. Руската вселенска агенција Русавиакосмос објави дека американскиот план нема да ги наруши руските вселенски планови и ...

Буш го исвиркаа на гробот на Мартин Лутер Кинг

Дневник - 17.01.2004

НА ПРАЗНИКОТ ВО АТЛАНТА Гласните свирежи од стотици демонстранти во Атланта го предупредија американскиот претседател Џорџ В. Буш дека до изборите во ноември ќе има тешкотии да ги привлече гласовите на Афроамериканците, јави Ројтерс.

Џорџ Буш исвиркан во Атланта

А1 - 16.01.2004

Неколку стотини демонстранти го исвиркаа американскиот претседател Џорџ Буш додека полагаше венец на гробот на познатиот борец за човековите права Мартин Лутер Кинг во Атланта, во сојузната американска држава Џорџија. „Буш, оди си дома“, „Мир, а не војна“ и „Без Буш на изборите во 2004 година“ се ...

ЏОРЏ БУШ ИСВИРКАН ВО АТЛАНТА

Канал5 - 16.01.2004

Неколку стотини демонстранти го исвиркаа американскиот претседател Џорџ Буш додека полагаше венец на гробот на познатиот борец за човековите права Мартин Лутер Кинг во Атланта, во сојузната американска држава Џорџија. “Буш, оди си дома”, “Мир, Неколку стотини демонстранти го исвиркаа американскиот ...

Буш најави испраќање луѓе на Месечината во 2015 година

Утрински - 16.01.2004

Една година по распаѓањето на "Колумбија" и 32 години од последната мисија ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш во средата најави планови за испраќање луѓе на Месечината најрано во 2015 година и евентуално на Марс - изборна иницијатива која критичарите ја исмејуваат како скапа ...

САД повторно со луѓе на Месечината

Вест - 16.01.2004

ВАШИНГТОН, (АП) - Последниот човек на Месечината Јуџин А. Сернан знаел оти нема засекогаш да ја носи оваа "титула". ВАШИНГТОН, (АП) - Последниот човек на Месечината Јуџин А. Сернан знаел оти нема засекогаш да ја носи оваа "титула".

Земјаните тргнуваат во колонизаторски поход

Дневник - 16.01.2004

САД, КИНА И РУСИЈА НАЈАВИЈА ОСВОЈУВАЊЕ НА ВСЕЛЕНАТА Буш објави дека Американците планираат да изградат база на Месечината и да испратат екипаж на Марс, но Русите објавија дека можат побрзо да стигнат до Црвената планета Американскиот претседател Џорџ Буш прексиноќа објави дека САД планираат да ...

Буш со 1,5 милијарда долариго спасува американскиот брак

Дневник - 15.01.2004

ПРЕДИЗБОРНА ГОДИНА Администрацијата на американскиот претседател Џорџ В. Буш ќе инвестира 1,5 милијарда долари за да ја промовира брачната заедница, пред се кај двојките со пониски примања, јави Ројтерс. Претседателот Буш, кој веќе ја почнува предизборната кампања, ќе ја промовира оваа иницијатива ...

НАСА го поздрави планот на Буш

Канал5 - 15.01.2004

Иницијативата на Буш е поздравена од научниците за вселената во НАСА, чиј управник вели дека истражувањата се главната цел за постоењето на агенцијата. Последниот човек на месечината, Јуџин Кернан, командант на мисијата Аполо 17 во 1972-та година, Иницијативата на Буш е поздравена од научниците за ...

О'Нил ги отфрла критиките дека користел тајни документи

А1 - 14.01.2004

Поранешниот американски министер за финансии Пол О'Нил, ги негираше обвиненијата дека користел тајни документи за да ги поддржи своите критики за админстрацијата на Буш, кои ги изнесе во неговата нова книга „Цената на лојалноста“.

Неволји за Буш од екссекретарот за финансии

Утрински - 14.01.2004

Американската администрација соочена со уште еден скандал околу војната во Ирак ВАШИНГТОН - Американското Министерство за финансии за помалку од 24 часа реагираше откако разрешениот секретар за финансии Пол О'Нил остро го критикуваше претседателот Џорџ Буш, во телевизиското интервју во ...

Сорос ќе плати за Буш да не биде одново избран

Вест - 14.01.2004

ВАШИНГТОН, (Ројтерс) - Милијардерот Џорџ Сорос кој има намера да потроши неколку милиони долари во обидот да го спречи Џорџ Буш повторно да биде избран за претседател на изборите во ноември, вели дека американскиот претседател сака да го оствари непожелниот сон за американска доминација.

Буш нема пари за да испрати човек на Марс?

Дневник - 14.01.2004

ПРЕАМБИЦИОЗЕН ПЛАН ВО ИЗБОРНА ГОДИНА Американскиот претседател Џорџ В. Буш денеска треба да ги објави плановите на Белата куќа за градење американска база на Месечината и за испраќање на астронаути на Марс, но експерти се сомневаат дека тој ќе добие финансиска поддршка за амбициозната вселенска ...

Војната во Ирак беше непотребна

Дневник - 14.01.2004

АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ТВРДИ Аналитичарот Рекорд им препорачува на САД да го пренасочат вниманието кон Ал каеда на Осама бин Ладен Нападот врз Ирак беше непотребна превентивна војна која ја забави поважната битка против Ал каеда, се вели во истражувањето кое го објави американскиот колеџ во Монгомери, ...

Буш со критики до Кастро

А1 - 13.01.2004

Американскиот претседател Џорџ Буш им порача на лидерите од државите од Латинска Америка дека имаат „од Господ дадено право“ на слобода и остро го нападна кубанскиот претседател Фидел Кастро. На самитот на Органзиацијата на американски држави (ОАД) во Монтереј, Буш истакна дека лидерите на ...

О Нил открил „државни тајни“ за да го дискредитира Буш?

Канал5 - 13.01.2004

Американското министерство за финасии истражува дали поранешниот шеф, Пол О Нил неправилно обелоденил тајни официјални документи во обид да го дискредитира претседателот Буш. О Нил во една телевизиска програма покажа документи означени како тајни и Американското министерство за финасии истражува ...

Случајот Шредер

Утрински - 13.01.2004

Убедување Кондолиза Рајс, минатото лето стоеше пред работната маса на Буш во Овалната соба и се обидуваше да го убеди во нешто со кое тој не сакаше да се соочи. Таа внимателно предложи дека Белата куќа треба да почне да ги подобрува нарушените односи со сојузниците поради ситуацијата во врска со ...

Рајс и Буш го зајакнуваат своето партнерство

Утрински - 13.01.2004

Круцијален сојуз во Белата куќа - од надворешна политика, па се до фудбалски натпревари ВАШИНГТОН - Советникот за национална безбедност, Кондолиза Рајс го почна својот политички ангажман со Џорџ Буш како тутор за надворешна политика и го образуваше претседателскиот кандидат на изборите од 2000 ...

Буш ќе ги носи Американците на Месечината во нови шатлови

Вест - 12.01.2004

КРОФОРД, Тексас (Ројтерс) - Претседателот Џорџ Буш оваа среда во својата објава поврзана со вселенските потфати ќе повика да се заменат старите американски шатлови со нова генерација вселенски летала за Американците да се вратат на месечината и да отидат на Марс, изјавија владини претставници.

Уште при заклетвата, Буш планирал инвазија

Дневник - 12.01.2004

СМЕНЕТ СЕКРЕТАР ОБВИНУВА Поранешниот американски секретар за финансии Пол О’Нил тврди дека претседателот Џорџ В. Буш планирал инвазија врз Ирак уште кога влегол во Белата куќа во јануари 2001 година, десет месеци пред терористичките напади врз Њујорк и Вашингтон, јави Ројтерс.

Буш однапред ја планирал инвазијата врз Ирак

Вест - 12.01.2004

ЊУЈОРК, (Ројтерс) - Поранешниот американски министер за финансии Пол О' Нил во скоро објавената книга на еден новинар обвинува дека претседателот Џорџ Буш стапил на функција во јануари 2001 со намера да го нападне Ирак и дека веќе тогаш барал начини како тоа да го спроведе.

Буш отсекогаш со Садам во мислите?

Канал5 - 12.01.2004

Поранешен висок член на администрацијата на Џорџ Буш, отворено го нападна американскиот претседател, обвинувајќи го за планирање на инвазијата врз Ирак уште во првите денови од неговиот мандат. Пол О' Нил, пред да биде разрешен пред една година, бе Поранешен висок член на администрацијата на Џорџ ...