TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денот на македонските просветители Св. Кирил и Методиј одбележан и во Торонто

24 Вести - 26.05.2013

Вчера во Торонто свечено беше одбележан Денот на македонските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Генералниот Конзулат на Република Македонија во Торонто и литературното друштво ...

Чествување на Свети Кирил и Методиј во Париз

Алфа - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј започна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Чествување на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј во Париз

А1 On - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј започна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Чествување на Свети Кирил и Методиј во Париз

Н.Македонија - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј во Париз почна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методи ...

Чествување на Кирил и Методиј во Торонто

Cooltura - 26.05.2013

Генералниот Конзулат на Република Македонија во Торонто и Литературното друштво “Браќа Миладиновци” од Канада го прославија големото дело на светите браќа Кирил и Методиј, преку организација на низа ...

Чествување на словенските просветители Свети Кирил и Методиј во Париз

+инфо - 26.05.2013

Честувувањата на словенските просветители Свети Кирил и Методиј започнаа во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Чествување на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј во Париз

Сител - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј започна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Одбележан денот на Кирил и Методиј

Вечер - 26.05.2013

Во Торонто свечено беше одбележан Денот на македонските просветители Св. Кирил и Методиј. Генералниот Конзулат на Република Македонија во Торонто и Литературното друштво "Браќа Миладиновци", од ...

Во Торонто одбележан Денот на македонските просветители

Тера - 26.05.2013

Во Торонто свечено беше одбележан Денот на македонските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Генералниот Конзулат на Република Македонија во Торонто и Литературното друштво ,,Браќа ...

ФОТО: Македонската дијаспора ги слави светите Кирил и Методиј

Курир - 26.05.2013

Во Торонто вчера свечено беше одбележан Денот на македонските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Генералниот Конзулат на Република Македонија во Торонто и Литературното друштво ...

Во Торонто одбележан Денот на македонските просветители

Хајд Парк - 26.05.2013

Прочитано: 30 пати Во Торонто свечено беше одбележан Денот на македонските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј.

И Париз го прослави денот на Свети Кирил и Методиј

Република - 26.05.2013

Честувувањaта на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј започнаa во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј во Париз

Press24 - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј започна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Тридневно чествување на Свети Кирил и Методиј во Париз

Курир - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј започна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Чествување на Свети Кирил и Методиј во Париз

БезПардон - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј во Париз почна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методи ...

Во Торонто одбележан Денот на македонските просветители

Макфакс - 26.05.2013

Во Торонто свечено беше одбележан Денот на македонските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. Генералниот Конзулат на Република Македонија во Торонто и Литературното друштво ,,Браќа ...

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј во Париз

Maxim - 26.05.2013

Честувувањата на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј започна во петокот со богослужба во македонската православна црква, која им е посветена на светите браќа Кирил и Методиј.

Манифестација „Во чест на Кирил и Методиј“

Skopje ID - 25.05.2013

Во населеното место Стајковци, по вторпат се одржа Манифестацијата „Во чест на Кирил и Методиј“. Пред присутните граѓани се обрати градоначалникот Тони Трајковски и им го честита празникот на ...

Во Стајковци се одржа Манифестација „Во чест на Кирил и Методиј“

БезПардон - 25.05.2013

Во населеното место Стајковци, по вторпат се одржа Манифестацијата „Во чест на Кирил и Методиј“. Пред присутните граѓани се обрати градоначалникот Тони Трајковски и им го честита празникот на ...

Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Утрински - 24.05.2015

Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да признаете само три јазика, а за сите други народи и племиња сакате да бидат слепи и глуви? Дали ...

Делото на Кирил и Методиј се турка во заборав?

Телма - 24.05.2013

Кирил и Методиј како основоположници на писменоста на овие простори имаат огромно значење за македонската историја и навистина е жалосно што денешниот празник не се одбележува со голем пиетет.

Македонија го слави Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Кајгана - 24.05.2013

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј е државен празник во Македонија кој се празнува на 24 мај, во чест на основачите на првата ...

ВМРО-ДПМНЕ го честиташе празникот на сесловенските проесветители

А1 On - 24.05.2013

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Црвенковски: Нека ни е честит денот на сесловенските просветители

А1 On - 24.05.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј упати честитка до граѓаните.

Одржана свечена академија за свети Кирил и Методиј во Штип

Кајгана - 24.05.2013

Во пресрет на празникот Денот на сесловенските просветители, 24-ти, мај во средата навечер во Штип се одржа свечена академија за ликот, делото и улогата на браќата свети Кирил и Методиј во Штип.

Честитка од Студентскиот парламент на УКИМ по повод Денот на сесловенските просветители

А1 On - 24.05.2013

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ им го честита на студентите Денот на сесловенските просветителите Кирил и ...

Црвенковски го честиташе Денот на сесловенските просветители

+инфо - 24.05.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска, по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј упати честитка до граѓаните/ - ...

ВМРО-ДПМНЕ го честита Денот на Свети Кирил и Методиј

+инфо - 24.05.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Ден на сесловенските просветители

Локално - 24.05.2013

Се прославува денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј. Овој де е и државен празник во Македонија кој се празнува на денешен датум, во ...

Црвенковски го честиташе Денот на сесловенските просветители

Либертас - 24.05.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј упати честитка до граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ го честиташе празникот на сесловенските просветители

Либертас - 24.05.2013

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Во Русија се прславува„ Денот на сесловенската писменост“

Локално - 24.05.2013

Чествувањето на Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј денеска во Москва почна со богослужба во „Успенскиот собор“ во Кремљ, која ја предводеа рускиот патријарх Кирил и ерусалимскиот ...

Во Москва се прославува Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Сител - 24.05.2013

Чествувањето на Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј денеска во Москва почна со богослужба во „Успенскиот собор“ во Кремљ, која ја предводеа рускиот патријарх Кирил и ерусалимскиот ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Денот на сесловенските просветители

Сител - 24.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Честитка од СДСМ по повод Денот на сесловенските просветители

Сител - 24.05.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска на граѓаните им го честита 24 мај-Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Денот на сесловенските просветители

МРТ - 24.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Во Делчево се празнува Денот на просветителите Кирил и Методиј

Сител - 24.05.2013

Со низа пригодни манифестации, денеска во Делчево се прославува празникот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Во Москва се прославува Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

МРТ - 24.05.2013

Чествувањето на Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј денеска во Москва почна со богослужба во „Успенскиот собор“ во Кремљ, која ја предводеа рускиот патријарх Кирил и ерусалимскиот ...

Честитка од Студентскиот парламент на УКИМ по повод Денот на сесловенските просветители

Канал5 - 24.05.2013

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ им го честита на студентите Денот на сесловенските просветители, Кирил и Методиј.

Честитка од Студентскиот парламент на УКИМ по повод Денот на сесловенските просветители

Сител - 24.05.2013

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ им го честита на студентите Денот на сесловенските просветителите Кирил и Методиј.

Честитка од СДСМ по повод Денот на сесловенските просветители

Бриф - 24.05.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска на граѓаните им го честита 24 мај-Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

Ден на сесловенските просветители

Тера - 24.05.2013

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј е државен празник во Македонија кој се празнува на 24 мај, во чест на основачите на првата ...

Македонија го слави Денот на Св. Кирил и Методиј

Охрид Прес - 24.05.2013

Православните христијани, според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денес го слават 11 мај - Денот на Св. Кирил и Методиј.

Ден на сесловенските просветители

Хајд Парк - 24.05.2013

Прочитано: 50 пати Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј е државен празник во Македонија кој се празнува на 24 мај, во чест на ...

Свечена академија за Свети Кирил и Методиј во Штип

Курир - 24.05.2013

Општина Штип вчера оддржа свечена академија за ликот, делото и улогата на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј.

ВМРО-ДПМНЕ: Нека е вечна славата на сесловенските проесветители

Курир - 24.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 24 мај: Ликот и делото на Кирил и Методиј се неизбришливо врзани за Македонија

Press24 - 24.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

ВМРО-ДПМНЕ со честитки за 24 Мај!

БезПардон - 24.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Ден на сесловенските просветители

Скопје инфо - 24.05.2013

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј е државен празник во Македонија кој се празнува на 24 мај, во чест на основачите на првата ...

Митрополит Тимотеј - Светите Кирил и Методиј биле носители на Божествената светлина

Охрид Прес - 24.05.2013

Во животот на многу светци има една карактеристика, а тоа е стремежот да се биде Богоугоден, а такви се токму Светите браќа Кирил и Методиј, кои ги славиме.

СДСМ упати честитка за 24 мај

Press24 - 24.05.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска , по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители „Св.

Честитка од СДСМ по повод 24-ти мај

Sky - 24.05.2013

По повод 24-ти мај претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија Бранко Црвенковски упати честитка до граѓаните во која се вели: - Дозволете ми, во мое лично име и од името на ...

Струмица го одбележува денот на сесловенските просветители

ВИС - 24.05.2013

Струмица се приклучи кон одбележувањето на денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методија. Синоќа во Домот на АРМ се одржа Свечена академија на која присуствуваа просветните ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ подаруваа разгледници со слика од храмот Свети Кирил и Методиј

ВИС - 24.05.2013

Разгледници со слика од храмот Свети Кирил и Методиј, подаруваа младите членови на ВМРО-ДПМНЕ. На тој начин, тие на сите граѓани им го честитаа Денот на македонските и сесловенските просветители, ...

Општина Охрид го одбележа денот на Сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

ТВМ - 24.05.2013

На свеченоста на градскиот плоштад, по повод Св. Кирил и Методиј пред спомен одбележјето се поклонаа делегации на локалната самоуправа, советот, училиштата.

Одбележан денот на словенските просветители во Москва

Курир - 24.05.2013

Чествувањето на Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј денеска во Москва почна со богослужба во „Успенскиот собор“ во Кремљ, која ја предводеа рускиот патријарх Кирил и ерусалимскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нека е вечна славата на сесловенските проесветители

Sky - 24.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Честитка од градоначалникот по повод празникот Св. Кирил и Методиј

OhridNews - 24.05.2013

По повод празникот Св. Кирил и Методиј, градоначалникот на општина Охрид, Никола Бакрачески, упати честитка до граѓаните.

Чествувањето на Кирил и Методиј во знакот на наградените охридски ученици

Охрид Прес - 24.05.2013

Со пригодна програма, Охрид денеска го одбележа 24 Мај, Денот на Сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Пред споменикот на Светите браќа во градскиот парк цвеќе положија делегации од ...

Македонската православна црква денес го чествува 24 мај Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј

Kiss - 24.05.2013

Централната прослава на 24 мај Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј во ТАН се одржа во соборниот храм Свети Кирил и Методиј.

Охрид им се поклони на сесловенските просветители

Курир - 24.05.2013

Охрид денеска достоинствено и со пиетет го одбележа Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, учителите на Патронот на Охрид Свети Климент и неговиот духовен брат Свети Наум ...

Ден на сесловенските просветители

Орбис - 24.05.2013

Денеска се одбележуваат 1144 години од смртта на сесловенскиот просветител Св. Кирил. Македонскиот народ и словенските народи на тлото на Европа и Азија го одбележуваат овој ден како ден на ...

Охрид им се поклони на сесловенските просветители

Sky - 24.05.2013

Охрид денеска достоинствено и со пиетет го одбележа Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, учителите на Патронот на Охрид Свети Климент и неговиот духовен брат Свети Наум ...

Честитка од Студенскиот парламент на УКУМ по повод денешниот празник

Курир - 24.05.2013

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ им го честита на студентите Денот на сесловенските просветителите Кирил и Методиј.

Честитка од Студенскиот парламент на УКУМ по повод денешниот празник

БезПардон - 24.05.2013

Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ им го честита на студентите Денот на сесловенските просветителите Кирил и Методиј.

Свечена академија во Штип по повод Св. Кирил и Методиј

Ирис - 24.05.2013

Со вечерна богослужба и свечена академија од вчера започнаа чествувањата по повод денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј.

Фото: Празникот Св. Кирил и Методиј традиционално одбележан во Кошишта

OhridNews - 24.05.2013

Денот на Сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, традиционално беше одбележан во населбата во Кошишта. На свеченоста што ја организираше месната заедница Кошишта, во домот Св.Кирил и Методиј, ...

Ден на сесловенските просветители

Макфакс - 24.05.2013

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Св. Кирил и Методиј е државен празник во Македонија кој се празнува на 24 мај, во чест на основачите на првата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Денот на сесловенските просветители е обврска од предците да се сочува културата и традицијата

Макфакс - 24.05.2013

Македонците на овој ден особено се чувствуваат горди што се дел од цивилизацискиот придонес за европската и светска ризница, но, како што се истакнува, истовремено се свесни дека тоа е обврска ...

Црвенковски го честиташе 24 мај - Денот на сесловенските просветители св.Кирил и Методиј

Макфакс - 24.05.2013

Претседателот на најголемата опозициска партија СДСМ, Бранко Црвенковски, во петокот од лично име и од името на партијата, под повод државниот празник 24-т мај, Денот на сесловенските просветители ...

Одржана свечена академија за свети Кирил и Методиј во Штип

Макфакс - 24.05.2013

Во пресрет на празникот Денот на сесловенските просветители, 24-ти, мај во средата навечер во Штип се одржа свечена академија за ликот, делото и улогата на браќата свети Кирил и Методиј во Штип На ...

Груевски: Непроценливо е делото на вечните свети Кирил и Методиј

Макфакс - 24.05.2013

На овој величествен ден. им укажуваме искрена и голема благодарност на големите мисионери на христијанството и светите апостоли на словенската култура и цивилизација, се вели меѓудругото во ...

Одбележен Денот на Св. Кирил и Методиј во Струмица

StrumicaCity - 24.05.2013

По повод 24- ти мај, денот на основноположниците на словенската писменост браќата Кирил и Методиј, општина Струмица синоќа организираше Свечена Академија во Домот на АРМ.

Македонија го слави Денот на Св. Кирил и Методиј

Inpress - 24.05.2013

Скопје, 24. мај 2013 (ИНПРЕС) Беа проповедници и нови апостоли, кои не го поставиле своето дело врз туѓи темели, туку одново го замислиле новото писмо и го вклопиле во нов јазик.

Македонија го слави денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Lider - 24.05.2013

Македонија го празнува Денот на сесловенските браќа Свети Кирил и Методиј, мисионерите на христијанство и творците на првата словенска азбука -глаголицата.

Свечена академија во чест на Кирил и Методиј

StrumicaNet - 24.05.2013

Синоќа во Домот на АРМ во Струмица се одржа Свечена академија во чест на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Денот на сесловенските просветители

Inpress - 24.05.2013

Скопје, 24. мај 2013 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

Црвенковски со честитка по повод 24 мaj - Денот на сесловенските просветители

Inpress - 24.05.2013

Скопје, 24. мај 2013 (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, по повод 24 мај-Денот на сесловенските просветители „Св.

Митрополит Тимотеј - Светите Кирил и Методиј биле носители на Божествената светлина

Inpress - 24.05.2013

Охрид, 24. мај 2013 (ИНПРЕС) Во животот на многу светци има една карактеристика, а тоа е стремежот да се биде Богоугоден, а такви се токму Светите браќа Кирил и Методиј, кои ги славиме.

Во Москва се прославува Денот на Свети Кирил и Методиј

Денешен - 24.05.2013

Чествувањето на Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј денеска во Москва почна со богослужба во „Успенскиот собор“ во Кремљ, која ја предводеа рускиот патријарх Кирил и ерусалимскиот ...

Чествувањето на Кирил и Методиј во знакот на наградените охридски ученици

Inpress - 24.05.2013

Охрид, 24. мај 2013 (ИНПРЕС) Со пригодна програма, Охрид денеска го одбележа 24 Мај, Денот на Сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј.

101 година од изградбата на Црквата “Свети Кирил и Методиј“

StrumicaNet - 24.05.2013

Денеска, на празникот на светите рамноапостолни браќа Кирил и Методиј, се навршија 101 година од изградбата на Соборниот Храм “Свети Кирил и Методиј“ во Струмица.

ВМРО-ДПМНЕ: Ликот и делото на Кирил и Методиј се неизбришливо врзани за Македонија

Maxim - 24.05.2013

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани во Република Македонија им го честита државниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.

СДСМ се приклучи на честитките по повод 24 мај

Maxim - 24.05.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска , по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители „Св.

Утре е неработен ден

24 Вести - 23.05.2013

24-ти мај, денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, информира Министерството за труд и социјална политика.

ВМРО-Народна: Лицемерно е да се слави „Св. Кирил и Методиј“

Нова ТВ - 23.05.2013

ВМРО-Народна партија отворено поставува прашање до власта на ВМРО - ДПМНЕ: „Има ли потреба празникот „Свети Кирил и Методиј“ да се слави како државен празник на Република Македонија? После ...

Другар Маршале, Македонија треба да го слави најсвечено делото на Кирил и Методиј

Н.Македонија - 23.05.2013

Димитар Влахов, македонски револуционер, пратеник во парламентот на младотурската држава и основач на ВМРО-обединета, како потпретседател на Сојузното собрание на ФНРЈ, на 7 мај 1948 година му ...

Честитка од претседателот Иванов за Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

А1 On - 23.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и ...

Утре е неработен ден

+инфо - 10.10.2016

Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Утре 11 Октомври, Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, ...

ВМРО-НП: Зошто власта ги слави Кирил и Методиј, кога Македонците се антички?

+инфо - 23.05.2013

Во пресрет на големиот сесловенски празник светите браќа Кирил и Методиј, ВМРО-Народна партија ја прашува власта на ВМРО-ДПМНЕ дали има потреба овој празник да се слави како државен празник на ...

Груевски го честиташе празникот „Свети Кирил и Методиј“

+инфо - 23.05.2013

Ми претставува особено задоволство во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, да ви го честитам 24 Мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и ...

Иванов го честиташе денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

+инфо - 23.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка за престојниот празник, 24 мај, Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј.

Слово на Свети Климент Охридски за Свети Кирила

Сител - 23.05.2013

(Слово држано во Солун) Ин нова глориатур номен домини нострил, т.е. нека се славит името Божје на нов јазик. Досега Божјето име се славеше само на грчки и латински, а сега се славит и на трет јазик ...

Во Велес свечена академија по повод „Светите Кирил и Методиј“

Сител - 23.05.2013

Во салата „Бели мугри“ во Велес денеска напладне се одржа свечена академија што ја организира oпштина Велес по повод утрешниот празник 24 Мај - Ден на Сесловенските просветители светите браќа Кирил и ...

Честитка од премиерот Груевски за Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Сител - 23.05.2013

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, кој во Република Македонија е државен празник.

Честитка од претседателот Иванов за Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Сител - 23.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај - Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј.

ВМРО-НП: Има ли потреба да се слави Св. Кирил и Методиј, кога повеќето Македонци се чуствуваат како антички

Сител - 23.05.2013

Во пресрет на големиот сесловенски празник Светите браќа Кирил и Методиј, ВМРО-Народна партија отворено ја праша власта дали има потреба овој празник да се слави како државен празник на Република ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Канал5 - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Сител - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

ВМРО-Народна: Има ли потреба античките Македонци да ги слават светите Кирил и Методиј?

Бриф - 23.05.2013

Во пресрет на големиот сесловенски празник Светите браќа Кирил и Методиј, ВМРО-Народна партија јавно го прашува ВМРО-ДПМНЕ дали воопшто е потребно Античките Македонци да го слават овој празник како ...

Честитика од премиерот по повод Денот на македонските и сесловенските просветители

Точка - 23.05.2013

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24-ти мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј.

Иванов со честитка Св. Кирил и Методиј

Точка - 23.05.2013

Претседателот Ѓорге Иванов денеска испрати честитика по повод Денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методија.

Утре: Неработен ден за сите граѓани на Македонија

Бриф - 23.05.2013

Како што соопштија од Министерството за труд и социјална политика 24 мај (утре) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Македонија ги слави сесловенските просветители

Курир - 23.05.2013

На денешен ден, 24-ти мај, Македонија го одбележува „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските просветители. Како што информираше Министерството за труд и социјална политика, денеска е неработен ...

Утре е неработен ден

БезПардон - 23.05.2013

На 24-ти мај, Македонија го одбележува „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските просветители. Како што информираше Министерството за труд и социјална политика, утре е неработен ден за сите ...

Утре е неработен ден

Press24 - 25.01.2017

Свети Сава, 27 јануари (петок) е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Оттаму на граѓаните припадници на српската заедница во Република ...

Утре е неработен ден

Sky - 23.05.2013

Утре, 24 мај, Денот на словенските просветители „Св. Кирил и Методиј“ е неработен за сите граѓани на Македонија. Денеска пак, 23 мај, е неработен за сите припадници на влашката заедница во ...

Општина Охрид со низа активности по повод Денот на сесловенските просветители

OhridNews - 23.05.2013

По повод 24 мај-ти, Денот на сесловенските просветители, општина Охрид организира пригодна свеченост во градскиот парк пред споменикот на Светите Кирил и Методиј.

Божествена литургија по повод денот на Св. Кирил и Методиј утре во црквите во Тетово

Kiss - 23.05.2013

Света Божествена Архиерејска Литургија во соборниот храм Свети Свети Кирил и Методиј во Тетово, утре ќе биде отслужена по повод Денот на сесловенските поросветители Кирил и Методиј.

Честитика од премиерот по повод Денот на македонските и сесловенските просветители

Нетпрес - 23.05.2013

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24-ти мај, Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј.

Свечена академија по повод „Св. Кирил и Методиј“ во Велес

Курир - 23.05.2013

Во салата „Бели мугри“ во Велес денеска напладне се одржа свечена академија што ја организира oпштина Велес по повод утрешниот празник 24 Мај - Ден на Сесловенските просветители светите браќа Кирил и ...

Груевски го честита Денот на Кирил и Методиј

Press24 - 23.05.2013

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, кој во Република Македонија е државен празник.

Груевски: Нека е вечно името на Кирил и Методиј, за многу години празникот

Курир - 23.05.2013

Претседателот на македонската Влада, Никола Груевски испрати честитка за 24 Мај - Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј.

Иванов со честитка Св. Кирил и Методиј

Нетпрес - 23.05.2013

Претседателот Ѓорге Иванов денеска испрати честитика по повод Денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методија.

Иванов: Животот на светите Кирил и Методиј зборува за нескршливоста на човечкиот дух

Press24 - 23.05.2013

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај - Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј.

Претседателот Иванов го честиташе Денот на македонските просветители

Република - 23.05.2013

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на сите православни верници и на сите граѓани на Република Македонија им го честита државниот празник, 24 Mај, Денот на македонските и ...

Груевски испрати честитка за 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители

БезПардон - 23.05.2013

Претседателот на македонската Влада, Никола Груевски испрати честитка за 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј.

ВМРО-НП: Има ли потреба да се слави Св. Кирил и Методиј, кога повеќето Македонци се чуствуваат како антички

Sky - 23.05.2013

Во пресрет на големиот сесловенски празник Светите браќа Кирил и Методиј, ВМРО-Народна партија отворено ја праша власта дали има потреба овој празник да се слави како државен празник на Република ...

Честитка од Вељановски за 24 мај - Кирил и Методиј

Press24 - 23.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска до граѓаните на Република Македонија упати честитки по повод Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

Честитка од Вељаноски по повод Денот на сесловенските просветители

Курир - 24.05.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј. - Светите браќа Кирил и Методиј и нивното епохално и цивилизациско дело се придонес за ...

Штип: Свечена Академија во пресрет на денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

БезПардон - 23.05.2013

По Вечерната богослужба во соборниот храм „Свети Николај“ во Штип, во големата сала на Општина Штип беше одржана Свечена академија по повод Денот на сесловенските просветители.

Вељаноски со честитка по повод Денот на сесловенските просветители

Денешен - 23.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска до граѓаните на Република Македонија упати честитки по повод Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

Утре е неработен ден

Maxim - 23.05.2013

Утре, 24 мај, Денот на словенските просветители „Св. Кирил и Методиј“ е неработен за сите граѓани на Македонија. Како што информираше Министерството за труд и социјална политика утре е неработен ден ...

Груевски испрати честитка по повод 24 мај, Денот на Кирил и Методиј

Maxim - 23.05.2013

Премиерот Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, кој во Република Македонија е државен празник.

Иванов: Животот на светите браќа Кирил и Методиј зборува за нескршливоста на човечкиот дух

Maxim - 23.05.2013

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати честитка по повод 24 Мај - Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј.

Честитка од Вељановски за 24 мај - Кирил и Методиј

Maxim - 23.05.2013

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска до граѓаните на Република Македонија упати честитки по повод Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“.

Иванов - Да се почитува правото на идентитет, јазик и култура на секој народ

Утрински - 22.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва од свечената академија по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј испрати порака за почитување на правото на ...

Иванов: Да се почитува правото на идентитет, јазик и култура на секој народ

Алфа - 22.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва од свечената академија по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј испрати порака за почитување на правото на ...

Иванов: Да се почитува правото на идентитет, јазик и култура на секој народ

А1 On - 22.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва од свечената академија по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј испрати порака за почитување на правото на ...

Иванов: Да се почитува идентитетот, јазикот и културата

Н.Македонија - 22.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва од свечената академија по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј испрати порака за почитување на правото на ...

Иванов: Да се почитува правото на идентитет, јазик и култура на секој народ

Сител - 22.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва од свечената академија по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј испрати порака за почитување на правото на ...

Иванов: Да се почитува правото на идентитет, јазик и култура на секој народ

Либертас - 22.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вечерва од свечената академија по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј испрати порака за почитување на правото на ...

Иванов: Да се почитува правото на идентитет, јазик и култура на секој народ

Канал5 - 22.05.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов вечерва од свечената академија по повод 24 Мај - Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј испрати порака за почитување на правото на ...

Света архиерејска литургија во „Каменско“ по повод светите Кирил и Методиј

Охрид Прес - 22.05.2013

По повод празникот на Свети Кирил и Методиј на 24 мај, во црквата „Света Богородица - Каменско“ ќе се служи света архиерејска литургија.

Во петок архиерејска литургија по повод празникот „Св. Кирил и Методиј“

OhridNews - 22.05.2013

По повод празникот „Св. Кирил и Методиј“, во петок во црквата „Света Богородица“ - Каменско, ќе се служи света архиерејска литургија со почеток од 9 часот, на која ќе чиноначалствува Митрополитот ...

Ќе се одржуваат свечености по повод празникот Свети Кирил и Методиј

Kiss - 22.05.2013

Здружението за култура и уметност Иљо Антески Смок Тетово по повод Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, утре ќе организира прослава и одбележување.

Петок, 24 мај е неработен ден

Primetime - 21.05.2013

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 24 мај е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Петок е неработен ден за сите граѓани

МКД - 20.05.2013

Во петок се прославува Свети Кирил и Методиј, Денот на сесловенските просветители, па според Законот за празниците на Република Македонија , 24 Мај е неработен ден за сите граѓани, соопшти ...

Петок неработен ден за сите

А1 On - 20.05.2013

В петок, 24 мај, согласно Законот за празниците на Република Македонија, ќе се прославува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Петок неработен ден за сите

+инфо - 20.05.2013

В петок, 24 мај, согласно Законот за празниците на Република Македонија, ќе се прославува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Петок неработен ден за сите граѓани

МК News - 20.05.2013

Согласно Законот за празниците на Република Македонија , 24-ти мај (петок) се прославува „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските просветители.

Петок неработен ден

Фама - 20.05.2013

Во петок, 24 мај, согласно Законот за празниците на Република Македонија, ќе се прославува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Четврток неработен за Власите, петок за сите граѓани на Македонија

Скопје инфо - 20.05.2013

Дваесет и трети мај, четврток, ќе биде неработен ден за припадниците на влашката заедница по повод Националниот ден на Власите, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика.

Петок – 24 Мај е неработен ден

БезПардон - 20.05.2013

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 24 мај е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Петок неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Курир - 20.05.2013

Петок, 24-мај, согласно Законот за празниците на Република Македонија, се прославува „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските просветители.

Петок, 24. мај, неработен ден за сите

Sky - 20.05.2013

Согласно Законот за празниците на Република Македонија, во петок, 24. мај, ќе се прославува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Петок неработен ден во Македонија

Денешен - 20.05.2013

Петок, 24-мај, согласно Законот за празниците на Република Македонија, се прославува „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските просветители.