TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ бара овластување на министерот за полиција да смени 10 до 15 отсто од раководниот кадар

Фокус - 25.10.2015

Дали во еден ден ќе може да се совладаат несогласувањата околу надлежностите? Дури потоа ќе се зборува за персоналните решенија- кој човек на која позиција ќе седне? Утре истекува рокот за спроведување на договорот од Пржино со кој се предвидува ...

Специјалното обвинителство во маѓепсан политички круг

Репортер - 25.10.2015

Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева, иако беа инаугурирани од Собранието пред повеќе од четириесетина сена, сè уште не можат да почнат со работа поради спорот околу бројот на обвинители, а нема официјални информации ниту дали Јанева ги ...

Специјалната обвинителка и натаму без тим и без пари, а со иницијатива пред Уставниот суд

МКД - 25.10.2015

Катица Јанева беше избрана за специјална јавна обвинителка на 15 септември. Четириесет дена подоцна таа сè уште не почна со работи за ниту еден случај од прислушуваните материјали – нема тим, нема пари, а законот за нејзиното работење е пред Уставен ...

Специјалното обвинителство во маѓепсан политички круг

Локално - 25.10.2015

Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева, иако беа инаугурирани од Собранието пред повеќе од четириесетина сена, сè уште не можат да почнат со работа поради спорот околу бројот на обвинители, а нема официјални информации ниту дали Јанева ги ...

Цинизам и замена на тези место објективно информирање

СПФМ - 24.10.2015

[Јанева во координација со СДСМ повторно контрадикторна: Пред два дена рече дека ќе работи со половина тим, сега се премисли] Текстот што го рецензираме почнува со толку лажно, тенденциозно и цинички интонирано тврдење веќе во насловот, што не ...

Груевски одбил странски мониториг врз работата на Јанева

Локално - 24.10.2015

Како што дознава локално.мк, вчерашната лидерска пропадна бидејќи Груевски одбивал странски мониториг врз работата на специјалната обвинителка Катица Јанева. Предлогот на маса го ставил евроамбасадорот Аиво Орав кој предвидувал странски фактори да ...

Експерти: Неизборот на целосниот тим на Јанева претставува притисок врз нејзината работа

24 Вести - 23.10.2015

Неизбирањето на целиот тим на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева претставува притисок и мешање во нејзината работа, сметаат дел од експертите. Наспроти Твитер постот на премиерот дека „Владата и владејачката партија нема да ја попречуваат ...

(ВИДЕО) ЕКСПЕРТИ: Власта не смее да се меша во работата на специјалниот јавен обвинител

Репортер - 23.10.2015

Неизбирањето на целиот тим на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева претставува притисок и мешање во нејзината работа, сметаат дел од експертите, пренесува 24 вести Наспроти Твитер постот на премиерот дека „Владата и владејачката партија нема ...

Што ги закочи преговорите на работните групи?

Репортер - 23.10.2015

Поминаа речиси пет месеци од потпишувањето на Договорот од Пржино на 2 јуни и еден месец помалку од Протоколот потпишан на 15 јули, исто така, во Пржино. Кога почнаа средбите на работните групи, преговорите имаа некаков успех, се избра специјален ...

Специјалниот обвинител пред Уставен суд

Република - 23.10.2015

Колку и да смета на поддршка, било од странците или од медиумите, Јанева како јавен обвинител со 12-годишното искуство што го нагласува, треба да знае дека како специјален јавен обвинител може и мора да се потпре исклучиво на позитивните законски ...

Што ги кочи преговорите на работните групи?

Локално - 23.10.2015

Поминаа речиси пет месеци од потпишувањето на Договорот од Пржино на 2 јуни и еден месец помалку од Протоколот потпишан на 15 јули, исто така, во Пржино. Кога почнаа средбите на работните групи, преговорите имаа некаков успех, се избра специјален ...

Кои обвинители во Советот гласаат против Катица?

Фокус - 22.10.2015

Шестмина обвинители во Советот на јавни обвинители се спротивставуваат на обидот на Катица Јанева да го оформи тимот со уште седуммина обвинители.… Шестмина обвинители во Советот на јавни обвинители се спротивставуваат на обидот на Катица Јанева да ...

По чиј договор одлучуваше Аневски кога ја избра Јанева за специјален обвинител?

А1 On - 22.10.2015

Претседателот на Советот за јавни обвинители, Петар Аневски, вели дека не стои на патот на преговорите меѓу четирите политички партии за разрешување на политичката криза која уште повеќе се продлабочува откако се преполови тимот на специјалната ...

Кои надлежности ги има Советот на јавни обвинители на РМ

Правдико - 22.10.2015

Советот на јавните обвинители на Република Македонија е самостоен орган кој ја обезбедува и гарантира самостојноста на јавните обвинители во извршување на нивната функција. Во Советот строго се забранува политичко организирање и дејствување како и ...

Аневски: Не ги кочам партиите да ја разрешат политичката криза

Репортер - 22.10.2015

Претседателот на Советот за јавни обвинители, Петар Аневски, вели дека не стои на патот на преговорите меѓу четирите политички партии за разрешување на политичката криза која уште повеќе се продлабочува откако се преполови тимот на специјалната ...

Советот не го избра тимот на Катица Јанева

Утрински - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители и на денешната седница не ги избра помошниците на специјалната обвинителка Катица Јанева. Еден од членовите на Советот предложил изборот на тимот да се стави на дневен ред, но точката била одбиена со образложение дека ...

Советот на обвинители останува на ставот – нема потреба од 14 обвинители во тимот на Јанева

Канал5 - 21.10.2015

Дополнувањето на тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не се најде на дневен ред на седница на Советот за јавни обвинители. Иако предложена, точката за избор на уште седум обвинители за потребите на специјалното јавно обвинителство ...

СЈО:Јанева ќе работи со седумина помошници

Телма - 21.10.2015

Нема нови околности , нови кандидати или зголемен обем на работа, затоа обвинителката Катица Јанева останува со седумина помошниоци, е образложението на Советот јавни обвинители. Ос советот велат дека иако добиле писмо однајголемите политички партии ...

СЈО: Не не интересира никаков политички договор

24 Вести - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители ќе го зголеми бројот на соработници на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева само доколку таа земе во работа повеќе од 28 предмети. Вакво беше образложението на претседателот на Советот Петар Аневски но без да ...

Аневски не кажува од кај знае дека Јанева ќе поведе само 28 истраги

Вест - 21.10.2015

Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски, кога соопшти дека воопшто на дневен ред на последната седница нема да се става изборот на преостанатите седум обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, не одговори на ...

Држава во цајтнот: 6:5 за Ванхауте!

Фокус - 21.10.2015

Иако мнозинството на обвинителскиот совет денеска гласаа против предлогот на Катица Јанева, во сооднос 6:5 гласови, сепак поентираше само Ванхауте, и тоа со 6:0. Дали Македонија навистина ќе стане втората Белорусија или не, нама да зависи од него, ...

СЈО не расправаше за дополнување на тимот на Јанева

Канал5 - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители (СЈО) на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и ...

Советот не го избра тимот на Јанева, Аневски не го интересираат политички договори

Утрински - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители (СЈО) на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и ...

Советот на јавни обвинители не расправаше за дополнување на тимот на Јанева

24 Вести - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и точката за ...

Ќе ги избере ли Советот другите седум обвинители на Јанева?

Фокус - 21.10.2015

Сепак, некои членови на Советот со кои зборувавме, очекуваат дека некој од присутните дополнително ќе ја предложи точката за избор на обвинители, доколку нешто не се променило во планот после пропаднатите преговри за избор на министри на ...

Седница на Советот на јавни обвинители

24 Вести - 21.10.2015

Истиот список со 14 имиња специјалната обвинителка Катица Јанева повторно го доставила до Советот на јавни обвинители, потврдуваат оттаму. Иако за вчера беше закажана редовна седница за на која претседателот на Советот на јавни обвинители Петар ...

Денеска седница на Советот на јавни обвинители

Канал5 - 21.10.2015

Седницата на Советот на јавни обвинители, претпладнево се очекува да ја почне седницата, на која треба да одлучува за седумтемина обвинители, со кои треба да се докомплетира 14-члениот обвинителски тим предложен од специјалната обвинителка, Катица ...

СЈО:Ќе се разгледува дописот за 7 обвинители на Јанева

Телма - 21.10.2015

Денеска претпладне треба да биде одржана седница на Советот за јавни обвинители, но нема официјална потврда дека ќе се разгледува предлогот што завчера го доставила специјалната обвинителка Катица Јанева за избор на преостанатите седум нејзини ...

Јанева: Не сум известена дали ќе се расправа за седумте кандидати од мојот тим

Вест - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители, утрово во 10 часот, ја почна седницата на која ќе го разгледува барањето и образложението на специјаната обвинителка Катица Јанева, за избор и на преостанатите седум обвинители од нејзиниот тим, кои првично советот ги ...

Советот не ги избра специјалните обвинители на Јанева

Фокус - 21.10.2015

Во коментарите на некои од членовите кои биле протв точката било забележано дека Советот не смее да се доведе во ситуација одново да гласа за истите седум кандидати, уште повеќе што Советот проценил дека на Јанева нема да и требаат 14, туку само ...

СОЈ не го докомплетира тимот на Јанева

Телма - 21.10.2015

Советот на Јавни обвинители донесе одлука дека нема потреба да се избирааат старо-новите обвинители како дел од тимот на Специјалната Јавна обвинителка Катица Јанева. Тие остануваат на ставот дека нема потреба да се изберат уште седумте обвинители ...

Советот не ги избра дополнителните помошници за Јанева

Алсат-М - 21.10.2015

Советот на Јавни обвинители и денеска не ги избра дополнителните 7 помошници кои ги бара Специјалната обвинителка Јанева. Предлогот точката да се најде на денешната седница на советот ја предложил еден од членовите, но барањето било одбиено.

Јанева остана со половина тим

Р.С.Европа - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители останува на својот став дека нема потреба од дополнување на тимот на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева со останатите седумнина неизбрани обвинители. Претседателот на Советот Петар Аневски изјави дека на денешната ...

Советот не го комплетираше тимот на Јанева

МКД - 21.10.2015

Заврши денешната седница на Советот на јавни обвинители, но вториот дел од тимот на специјалната обвинителка не се најде ниту на дневен ред. Катица Јанева сега во новата институција останува да работи со преполовен тим од седум, а не четиринаесет ...

Советот на Јавни обвинители повтроно не даде зелено светло за тимот на Јанева

Нетпрес - 21.10.2015

Советот на Јавни обвинители донесе одлука дека нема потреба да се избирааат уште седум обвинители кои се предложени од Специјалната Јавна обвинителка, Катица Јанева. Еден од членовите на Советот предложил изборот на тимот да се стави на дневен ред, ...

Советот на јавни обвинители и денеска не го избра целиот тим на Јанева

Правдико - 21.10.2015

Расправата за изборот на тимот на специјалната обвинителка, Катица Јанева, не се најде на дневен ред на денешната седница на Советот на јавни обвинители, соопшти претседателот на Советот, Петар Аневски.

СОВЕТОТ НЕ ГО КОМПЛЕТИРА ТИМОТ НА ЈАНЕВА: „Ние не работиме по писма и препораки на политичките партии“

Академик - 21.10.2015

Седницата на Советот заврши, но седумте обвинители на специјалната обвинителка Катица Јанева не беа избрани. Како што изјави претседателот на Советот, Петар Аневски, точката за нивен избор не била ставена на дневен ред, иако имало предлог на еден од ...

Советот на Јавни обвинители не подлегна на политичкиот притисок - Јанева ќе добие обвинители кога ќе оформи предмети

Press24 - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители и денеска не попушти под политичкиот притисок. Дополнителните 7 обвинители на Јанева повторно не добија зелено светло од Советот за јавни обвинители, откако точката за нивниот избор воопшто не се најде на дневен ред.

Пред Советот на јавни обвинители денеска е целиот тим на Јанева

+инфо - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на Реоублика Македонија на денешната седница има само една точка на дневен ред, избор на сите 14 обвинители со кој ќе раководи специјалната обвинителка Катица Јанева.

Аневски: Советот не го интересираат политички договори

Р.С.Европа - 21.10.2015

Советот на Јавни обвинители не го интересира договорот на политичките партии, туку само обемот на работа на специјалниот обвнител. Тие ја избраа Јанева, ама за составот на Обвинителството одлучува Советот кој цени дека 7 специјални обвинители се ...

Советот на јавни обвинители не расправаше за проширување на тимот на Јанева

МРТ - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители не ја стави на дневен ред точката за проширување на тимот на Јанева. Претседателот на Советот образложи дека СЈО не е обврзан да постапува по препораките на политичките партии...

Аневски: Советот го интересира обемот на работа на Јанева не и политички договор

Нова ТВ - 21.10.2015

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски вели Советот останува на ставот дека нема потреба од целосната листа предложена од обвинителката Катица Јанева. Според него одлуката на Советот да одобри само седум е бидејќи не се ...

(ВИДЕО) Аневски: “Ние не работиме по писма и препораки на политичките партии”!

Репортер - 21.10.2015

Повторно Советот на јавни обвинители не го комплетираше тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, извор а1онмк Седницата на Советот заврши, но седумте обвинители на специјалната обвинителка Катица Јанева не се избрани.

Советот обвинители не расправаше за дополнување на тимот на Јанева

Сител - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и точката за ...

Советот на обвинители не потклекна на партиски притисок: „Работиме согласно Закон и Устав“

Сител - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители и денеска не подлегна под политичкиот притисок. Обвинителите на Јанева на денешната седница не се најдоа на дневен ред. Ниту писмото на четирите политички партии ниту пак повиците од странските амбасади не ги одвратија ...

Советот на јавни обвинители не расправаше за тимот на Јанева

Курир - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители (СЈО) на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство, пренесе МИА. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да ...

Советот повторно не го избра целиот тим на Јанева

Макфакс - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители не ја стави на дневен ред точката за избор на помошници јавни обвинители на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Еден член од Советот предложил дополнување на дневниот ред на редовната седница на Советот со оваа ...

Јанева остана со преполовен тим

Репортер - 21.10.2015

На денешната седница Советот за јавни обвинители одби да го разгледа барањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева, да се изгласаат останатите седум предложени кандидати за да се комплетира нејзиниот тим, извор а1онмк За време на денешната ...

Советот повторно со контра на Јанева - да даде образложение

+инфо - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска одлучи проширувањето на тимот на Катица Јанева да биде како точка на дневен ред на некоја од следните седници, бидејќи во писменото образложение, според претседателот на Советот, Петар Аневски, Специјалната јавна ...

Ќе се комплетира ли тимот на Јанева?

Репортер - 21.10.2015

Седница на Советот за јавни обвинители, треба да се одржи денеска претпладне, но нема официјална потврда дека ќе се разгледува предлогот што завчера го доставила специјалната обвинителка Катица Јанева за избор на преостанатите седум нејзини ...

Обвинителите на Јанева и денеска не поминаа во Советот на јавни обвинители

Press24 - 21.10.2015

Обвинителите на специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска не добија зелено светло од Советот на јавни обвинители. иИако еден од членовите предложи Советот да ја стави на дневен ред точката за избор на преостанатите обвинители, мнозинството ...

Советот уште еднаш одби да ги изгласа обвинителите на Јанева

А1 On - 21.10.2015

Советот за јавни обвинители на денешната седница одби да го разгледа барањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева, да се изгласаат останатите седум предложени кандидати за да се комплетира нејзиниот тим.

АНЕВСКИ: Нема нови околности за избор на обвинителите на Јанева

Телеграф - 21.10.2015

Обвинителката Катица Јанева во дописот ги предложи истите обвинители за кои веќе се изјаснивме зошто не можат да бидат дел од тимот. Доколку таа дојде и ни објасни, можеме понатаму да разгледуваме дали има потреба за нови обвинители, во однос на ...

(ВИДЕО) Советот не работел по партиски налози, не го избра целиот тим на Катица Јанева

А1 On - 21.10.2015

Повторно Советот на јавни обвинители не го комплетираше тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Седницата на Советот заврши, но седумте обвинители на специјаланта обвинителка Катица Јанева не се избрани.

Советот не го комплетира тимот на Јанева според нејзините барања

Нова ТВ - 21.10.2015

Седницата на Советот за јавни обвинители на која требаше да се разгледува дописот на специјалната обвинителка Катица Јанева за доизбор на 14-члениот тим е одложена, бидејќи според претседателот на Советот, Јанева не доставила нов список од седум ...

Советот повторно не го избра целиот тим на Јанева

Кајгана - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители не ја стави на дневен ред точката за избор на помошници јавни обвинители на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Еден член од Советот предложил дополнување на дневниот ред на редовната седница на Советот со оваа ...

Аневски: Јанева ќе работи само на 28 предмети, помошниците и се доволно

+инфо - 21.10.2015

Член на Советот на јавни обвинители на денешната 97 седница предложил на дневен ред да биде и точката за избор на заменици специјални јавни обвинители кои ќе и помагаат во истрагите на специјалната обвинителка Катица Јанева, но претседателот на ...

Советот останува на првиот став. На Јанева доволен и е тим од 7 члена

Капитал - 21.10.2015

Во отсуство на нов список од седум нови обвинители и образложение зошто и се неопходни 14 обивнители во специјалното обвинителство, Советот за јавни обвинители на која требаше да се разгледува дописот на специјалната обвинителка Катица Јанева за ...

Седница на Советот на јавни обвинители

Тера - 21.10.2015

Истиот список со 14 имиња специјалната обвинителка Катица Јанева повторно го доставила до Советот на јавни обвинители, потврдуваат оттаму. Иако за вчера беше закажана редовна седница за на која претседателот на Советот на јавни обвинители Петар ...

(ВИДЕО) Катица Јанева остана со преполовен тим, Советот не ги избра останатите седумина

Локално - 21.10.2015

Седницата на Советот на јавни обвинители заврши, но седумте обвинители на специјаланта обвинителка Катица Јанева не се избрани. Точката за нивен избор воопшто не била ставена на дневен ред, иако имало предлог на еден од членовите.

Катица Јанева остана со преполовен тим, Советот не ги избра останатите седумина

МК News - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители не ја стави на дневен ред точката за избор на помошници јавни обвинители на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Еден член од Советот предложил дополнување на дневниот ред на редовната седница на Советот со оваа ...

Јанева остана со преполовен тим, Советот на обвинители не расправаше за дополнување

Република - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. – Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и точката за ...

Советот на обвинители не расправаше за дополнување на тимот на Јанева

Вечер Прес - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и точката за ...

Сите обвинители на Јанева пред Советот на јавни обвинители

Локално - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на Република Македонија на денешната седница има само една точка на дневен ред, избор на сите 14 обвинители со кој ќе раководи специјалната обвинителка Катица Јанева.

Јанева останува да работи со седум специјални обвинители

Фактор - 21.10.2015

Советот на Јавни обвинители остана на ставот дека нема потреба од дополнителните седуммина членови кои ги побара Специјалната обвинителка Јанева. На денешната седница која заврши, Советот одби предлог точката да се најде на дневен ред која беше ...

Тимот на Јанева остана да „виси“

еМагазин - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители (СЈО) на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и ...

Советот на јавни обвинители не расправаше за тимот на Јанева

Пулс24 - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители (СЈО) на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство, пренесе МИА. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да ...

Советот не го докомплетира тимот на Јанева

Бриф - 21.10.2015

Советот на Јавни обвинители донесе одлука дека нема потреба да се избирааат старо-новите обвинители како дел од тимот на Специјалната Јавна обвинителка Катица Јанева, јавува Телма. Тие остануваат на ставот дека нема потреба да се изберат уште ...

Аневски не кажува од кај знае дека Jанева ќе поведе само 28 истраги

Либертас - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители ќе го зголеми бројот на соработници на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева само доколку таа земе во работа повеќе од 28 предмети. Вакво беше образложението на претседателот на Советот Петар Аневски но без да ...

Држава во цајтнот: 6:5 за Ванхауте!

Либертас - 21.10.2015

Иако мнозинството на обвинителскиот совет денеска гласаа против предлогот на Катица Јанева, во сооднос 6:5 гласови, сепак поентираше само Ванхауте, и тоа со 6:0. Дали Македонија навистина ќе стане втората Белорусија или не, нама да зависи од него, ...

Советот на јавни обвинители воопшто не дискутираше за тимот на Јанева, бара таа да отиде таму и да им објасни

Либертас - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. – Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и точката за ...

Советот не го избра тимот на Катица Јанева

Тера - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители и на денешната седница не ги избра помошниците на специјалната обвинителка Катица Јанева. Еден од членовите на Советот предложил изборот на тимот да се стави на дневен ред, но точката била одбиена со образложение дека ...

Ќе го добие ли Јанева конечно својот тим?

еМагазин - 21.10.2015

Денеска претпладне треба да биде одржана седница на Советот за јавни обвинители, но нема официјална потврда дека ќе се разгледува предлогот што завчера го доставила специјалната обвинителка Катица Јанева за избор на преостанатите седум нејзини ...

Советот повторно не го избра целиот тим на Јанева

Точка - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители не ја стави на дневен ред точката за избор на помошници јавни обвинители на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Еден член од Советот предложил дополнување на дневниот ред на редовната седница на Советот со оваа ...

Советот обвинители не расправаше за дополнување на тимот на Јанева

Идивиди - 21.10.2015

Скопје, 21 октомври 2015 (МИА) - Советот на јавни обвинители на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. - Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како ...

Советот на обвинители не расправаше за дополнување на тимот на Јанева

Lider - 21.10.2015

Советот на јавни обвинители на денешната седница не ја стави на дневен ред точката за избор на јавни обвинители на Специјалното јавно обвинителство. – Од еден член на Советот на јавни обвинители беше предложено како дополнување да биде и точката за ...

Чувството на македонските медиуми за магла

Призма - 20.10.2015

Македонските произведувачи на магла произведуваат не една туку дузина варијанти на маглата, при што покажуваат завидно познавање за агрегатната состојба на секоја од овие варијанти посебно.

Изборниот законик чека разврска

Телма - 20.10.2015

Изборниот Законик ќе го чека исходот од утрешната седница на Советот на јавни обвинители. Доколку се даде зелено светло на целиот тим на Катица Јанева, тој најверојатно утре ќе влезе во собраниска процедура.

Одложена седницата за избор на седумтемина неизбрани обвинители на Јанева

Вест - 20.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева вчера попладне, откако го добила писмото од претседателот на Советот на Јавни обвинители Петар Аневски, возвратила со официјално, писмено барање Советот да закаже нова седница на која ќе ги избере преостанатите ...

Јанева ги бара истите обвинители

Телма - 20.10.2015

Катица Јанева специјалниот обвинител бара истите предложени имиња кои советот на обвинители еднаш ги одби повторно да ги гласа. Барањето е испратено вчера и се очекуваше на денешната седница да биде разгледано.

Јанева го доставила истиот список со 14 имиња до Советот на ЈО

24 Вести - 20.10.2015

Истиот список со 14 имиња специјалната обвинителка Катица Јанева повторно го доставила до Советот на јавни обвинители, потврдуваат оттаму. Иако за денеска беше закажана редовна седница за на која Аневски вчера не ја отфрли можноста повторно да се ...

И тимот на Јанева ставен на „чекање“

Утрински - 20.10.2015

Советот за јавни обвинители денеска ја одложи седницата на која требаше да се одлучува и за седумтемина обвинители дополнително предложени од Катица Јанева, за да се комплетира 14-члениот тим на специјалното јавно обвинителство.

Нема одлука за изборот на останатите 7 помошници на Јанева

Алсат-М - 20.10.2015

Советот на јавни обвнители и денеска не одлучуваше дали ќе ги избере и преостанатите седум помошници на Катица Јанева, како што вчера побараа министерот за правда и четирите партии. Телото надлежно за избор на обвинители не ја одржа ниту редовната ...

Само 13 обвинители и судии запишани на Академијата

Вест - 20.10.2015

Само 13 слушатели во моментов следат настава во Академијата за судии и јавни обвинители. Наскоро од оваа скромна бројка ќе треба да се избираат и обвинители и судии. Друга резерва нема. За учебната 2014-2015 година, Управниот одбор на Академијата за ...

Неизвесно е дали седумтемина неизбрани од тимот на Јанева ќе бидат на дневен ред

Дневник - 20.10.2015

За вчера закажаната седница на Советот на јавни обвинители, на која се очекуваше претседателот Петар Аневски да им предложи на членовите да се произнесат одново околу седумтемина обвинители кои не беа избрани минатиот пат, не се одржа.

Дали притисокот врз обвинителите ќе влезе во извештајот на Хан за РМ?

Дневник - 20.10.2015

Европската комисија не одговара на прашањето дали инсистирањето до македонскиот Совет на обвинителите да ги прифати сите 14 члена на специјалното обвинителство што ги предложи Kатица Јанева е притисок врз македонското судство.

За утре презакажана новата седница на Советот на Јавни обвинители

24 Вести - 20.10.2015

За утре е презакажана новата седница на Советот на Јавни обвинители на која е можно да бидат избрани седумтемина јавни обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Седницата беше претходно најавена за денеска.

Денеска нова седница на советот на јавни обвинители?!

Канал5 - 20.10.2015

За денеска е закажана нова седница на советот на јавни обвинители на која е можно да бидат избрани седумтемина јавни обвинители од тимот на специјалната обвинителка. Петар Аневски претседателот на советот потврди дека го добил дописот од министерот ...

Советот на јавни обвинители ќе заседава утре

Утрински - 20.10.2015

Седницата на Советот на јавни обвинители, која беше закажана за денеска во 10 часот, е одложена за утре. Засега нема потврда дали на утрешната седница како точка на дневен ред ќе биде ставен и изборот на тимот на специјалната обвинителка, Катица ...

Советот на обвинители ја презакажа седница за утре

Фокус - 20.10.2015

Засега нема потврда дали на утрешната седница како точка на дневен ред ќе биде ставен и изборот на тимот на Јанева. Денешната седница на Советот на јавни обвинители, на која денеска се очекуваше да се изберат сите предлози на Катица Јанева за ...

Седницата на Советот за јавни обвинители презакажана за утре

Телма - 20.10.2015

Советот за јавни обвинители ја одложи седницата на која требаше да се одлучува дали тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева ќе се комплетира со останатите седум обвинители. Седницата е презакажана за утре во 10 ...

Одложена седницата на Советот, не се избрани останатите обвинители на Јанева

Кајгана - 20.10.2015

Одложена е денешната седница на Советот на јавни обвинители којашто започна во 10 часот утрото и на којашто требаше да се одлучува за преостанатите седум помошници обвинители од тимот на специјалната обвинителка, Катица Јанева.

Седницата на Советот на јавни обвинители презакажана за утре

МРТ - 20.10.2015

Советот ја откажа денешната седница, на која меѓу другото се очекуваше да се расправа и за избор на останатите обвинители. Нова седница е закажана за утре... Специјалниот обвинител Катица Јанева вчера достави до Советот на јавните обвинители ново ...

Седницата на Советот на јавни обвинители презакажана за утре

Правдико - 20.10.2015

Седницата на Советот за јавни обвинители на која требаше да се разгледува дописот за останатите седум обвинители предложени од Катица Јанева, е одложена за утре во 10 часот. Советот во свои раце веќе го има дописот од Јанева во кој се бара ...

Јанева денеска со нова иницијатива но со стари имиња

Press24 - 20.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева на Советот на јавни обвинители повторно му го доставила истиот список со 14 помошници, потврдуваат утрово од Советот за Press24. Писмото пристигна назад во Советот откако вчера, претседателот Аневски и ги ...

Советот на јавни обвинители за предлогот на Јанева ќе решава утре

МКД - 20.10.2015

Утре во 10 часот, а не денеска како што беше најавено, ќе се одржи состанокот на Советот на јавни обвинители на кој ќе се одлучува за предлогот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нејзиниот тим да добие 14, а не само 7 обвинители.

АКАДЕМИЈАТА ЗА СУДИИ И ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ: „Успешно соработуваме со целата јавно обвинителска организација“

Академик - 20.10.2015

Во досегашната активност, додава директорката, кандидатите на почетната обука на Академијата биле успешно вклопени во јавно обвинителската организација, а и за новата 6 – та генерација на кандидати, Советот на јавните обвинители донесе одлука дека ...

Синхронизирани опструкции за Специјалниот обвинител

Р.С.Европа - 20.10.2015

Советот на јавни обвинители ја презакажа за утре седницата на која треба да ги разгледува останатите седум предлози за специјални обвинители. Седницата на Советот на јавни обвинители денеска не се одржа, презакажана е за утре.

Се претера и со пропагандата – трагикомична хронологија на односот кон Катица Јанева

Окно - 20.10.2015

Дојде очекуваниот момент, организираната пропаганда почна да го прави она што беше најавено и низ овие колумни – организирано се напаѓа и се оцрнува ликот на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Утре ќе се одлучува за останатите седум обвинители на Јанева

Репортер - 20.10.2015

За утре во 10 часот е одложена седницата на Советот за јавни обвинители (СЈО) на која требаше да се разгледува дописот за останатите седум обвинители предложени од специјалната обвинителка Катица Јанева, пишува академик Имено, специјалната ...

РАЗГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Рокот за министри истекува на полноќ

Телеграф - 20.10.2015

Сè уште не се знае која ќе биде главна тема за разговор, особено откако Советот за јавни обвинители за утре ја презакажа седницата на која треба да се дискутира за обвинителите кои ги побара специјалната обвинителка Катица Јанева Работните групи на ...

Изборната регулатива чека исход за тимот на Јанева

МКД - 20.10.2015

Изборниот законик веќе два-три дена е ставен во мирување. Ова е единствената точка од договорот од 2 јуни/15 јули што е речиси затворена, комплетирана, но, сепак, вчерашните неуспешни преговори повторно ги вратија партиите чекор наназад, па ...

НОВ ОБИД: Обвинителите на Јанева денеска на дневен ред во Советот

Телеграф - 20.10.2015

Јанева во барањето до Советот ги навела истите 14 обвинители што и првично ги предложи. Вчерашната седница на Советот беше одложена без објаснување, иако се очекуваше предлогот на Јанева да биде разгледан уште вчера Денеска е закажана седница на ...

Закажана нова седница на Советот на јавни обвинители

МРТ - 20.10.2015

Претседателот на Советот потврди дека го добил дописот од Министерството за правда и го препратил до обвинителот Јанева... За денеска е закажана нова седница на Советот на јавни обвинители, на која е можно да бидат избрани останатите седум јавни ...

Денеска пак седница на Советот на јавни обвинители, неизвесно е дали тимот на Јанева ќе се комплетира

МКД - 20.10.2015

Советот на јавни обвинители денеска ќе одржи седница на која е можно да бидат избрани и преостанатите седум обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Петар Аневски, претседателот на Советот вчера потврди дека го добил дописот од ...

За денеска закажана нова седница на Советот на Јавни обвинители

+инфо - 20.10.2015

За денеска е закажана нова седница на Советот на Јавни обвинители на која е можно да бидат избрани седумтемина јавни обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Седумтемина избрани обвинители од тимот на специјалната обвинителка ...

СЈО ја презакажа седницата – за тимот на Јанева ќе се одлучува утре

Академик - 20.10.2015

Имено, специјалната обвинителка откако го добила писмото од претседателот на Советот на јавни обвинители , доставила допис до Советот да закаже нова седница на која ќе ги избере преостанатите седум обвинители кои таа претходно ги предложи бидат во ...

Седница на Советот, ќе се разгледува дописот на Јанева за останатите од тимот

Нова ТВ - 20.10.2015

Советот на јавни обвинители за денеска има закажано седница на која ќе се разгледува дописот од специјалната обвинителка Катица Јанева за доизбирање на преостанатите седум обвинители од нејзиниот тим.

Се одложи за утре седницата на Советот на јавни обвинители

+инфо - 20.10.2015

Седницата на Советот на јавни обвинители, која беше закажана за денеска во 10 часот, е одложена за утре во истото време. Од службите на Советот соопштија дека изјави ќе нема, без да кажат дали на утрешната седница точка на дневен ред ќе биде и ...

Одложена седницата на Советот, не се избрани останатите обвинители на Јанева

Макфакс - 20.10.2015

Одложена е во вторникот седницата на Советот на јавни обвинители којашто започна во 10 часот утрото и на којашто требаше да се одлучува за преостанатите седум помошници обвинители од тимот на специјалната обвинителка, Катица Јанева.

Без објаснување одложена расправата за обвинителите на Јанева

А1 On - 20.10.2015

Советот за јавни обвинители од нејасни причини денеска ја одложи седницата на која требаше да се одлучува за останатите седум обвинители предложени од Катица Јанева, со кои би се комплетирал тимот на специјалното јавно обвинителство.

Без објаснување одложена расправата за обвинителите на Јанева

Репортер - 20.10.2015

Советот за јавни обвинители од нејасни причини денеска ја одложи седницата на која требаше да се одлучува за останатите седум обвинители предложени од Катица Јанева, со кои би се комплетирал тимот на специјалното јавно обвинителство.

Седница на Советот на јавни обвинители, ќе се разгледува дописот на Јанева

Нова ТВ - 20.10.2015

Единствена точка на денешниот дневен ред на Советот е дописот на специјалната обвинителка Катица Јанева за комплетирање на нејзиниот тим од 14 обвинители кој таа го бара. Советот во свои раце веќе го има дописот од Јанева во кој се бара ...

Се одложи за утре седницата на Советот на јавни обвинители

Бриф - 20.10.2015

Седницата на Советот на јавни обвинители, која беше закажана за денеска во 10 часот, е одложена за утре во истото време. Од службите на Советот соопштија дека изјави ќе нема, без да кажат дали на утрешната седница точка на дневен ред ќе биде и ...

Одложена седницата на Советот, не се избрани останатите обвинители на Јанева

Точка - 20.10.2015

Одложена е во вторникот седницата на Советот на јавни обвинители којашто започна во 10 часот утрото и на којашто требаше да се одлучува за преостанатите седум помошници обвинители од тимот на специјалната обвинителка, Катица Јанева.

Јанева со допис бара избор на комплетниот тим

Вечер Прес - 20.10.2015

Советот закажа редовна седница која ја откажа без никакво образложение и ја најави за утре. Засега не е познато дали Советот воопшто и ќе го стави на дневен ред и ќе го рзгледува барањето на Специјалниот обвинител Специјалнито обвинител Катица ...

Се одложи за утре седницата на Советот на јавни обвинители

Либертас - 20.10.2015

Седницата на Советот на јавни обвинители, која беше закажана за денеска во 10 часот, е одложена за утре во истото време. Од службите на Советот соопштија дека изјави ќе нема, без да кажат дали на утрешната седница точка на дневен ред ќе биде и ...

Утре ќе падне одлука за тимот на Јанева

Локално - 20.10.2015

Советот на јавни обвинители за предлогот на Јанева ќе решава утре Утре во 10 часот, а не денеска како што беше најавено, ќе се одржи состанокот на Советот на јавни обвинители на кој ќе се одлучува за предлогот на специјалната јавна обвинителка ...

Одложена седницата за избор на седумтемина неизбрани обвинители

Тера - 20.10.2015

Аневски, иако вчера најави можност дека утрово, на веќе закажаната седница по други точки, може да се вметне и точката за избор на преостанатите обвинители, сепак, ја одложил седницата. Истовремено, Аневски закажал седница за разгледување на дописот ...

Аневски: Писмото од партиите е невиден притисок врз советот на обвинителите

Канал5 - 19.10.2015

Ако е точна информацијата дека четирите партии бараат од мене и од советот на јавните обвинители да ги избереме седумте обвинители од тимот на Катица Јанева, а кои не ги избравме минатиот пат, тогаш тоа ќе биде невиден притисок врз овој орган.

На седница на Совет, јавните обвинители ќе даваат заклетва

Телма - 19.10.2015

На седница на Совет на јавните обвинители тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева треба да даде свечена изјава. Во петокот Јанева ги повика седумтемина избрани обвинтели да не даваат заклетва, затоа што тоа би било потврда на одлуката да се ...

Тимот на Јанева не дојде да даде заклетва на Советот

Телма - 19.10.2015

На закажаната седница на Советот на јавни обвинители на специјалната обвинителка Катица Јанева на која седумте избрани обвинители требаше да дадат свечена заклетва, тие не се појавија. Писмото до министерот Аднан Јашари потпишано од работните групи ...

Аневски: обвинителите се хронично уморни од работа

Телма - 19.10.2015

Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски потврди дека е можно утре да бидат избрани седумтемина јавни обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Тој истовремено реагира дека нема потреба од току голем тим затоа ...

Помошниците обвинители на Катица Јанева не ги потпишаа заклетвите

Фокус - 19.10.2015

Претседателот на Советот на обвинители, Петар Аневски истакна дека утрово добил допис од министерот за правда Аднан Јашари и прилог од четирите најголеми политички партии во кој се наведува да се изберат и преостанатите седум обвинители Специјалната ...

Избраните помошници на Јанева не дадоа заклетва

Алсат-М - 19.10.2015

Седумтемина избрани помошници на Специјалната обвинителка, Јанева, кои денеска требаше да дадат свечена изјава не се појавија на седницата на Советот на јавни обвинители. Претседателот на на Советот, Петар Аневски, рече дека претпладнево добил писмо ...

Кој го сочинува Советот на јавни обвинители?

Фокус - 19.10.2015

Очите на јавните деновиве се вперени во Советот на јавни обвинители, кој треба да го избере тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Откако првично избра само половина од предлозите на Јанева, опозицијата привремено ги напушти ...

Аневски ќе закаже седница за избор на целиот тим на Јанева

Канал5 - 19.10.2015

Седуммината јавни обвинители кои се избрани да бидат дел од специјалното јавно обвинителство денеска не дојдоа во Советот на јавни обвинители за да дадат свечена заклетва, онака како што и побара јавната обвинителка Катица Јанева од нив во петокот ...

Помошниците на Јанева не дојдоа да дадат заклетва

Телма - 19.10.2015

Членовите на советот на јавни обвинители ги чекаа специјалните обвинители 15 минути. Но наместо нив, во советот пристигна писмото од министерот за Правда. Службите по налог на Претседателот истото веднаш го препратија до обвинителката Катица Јанева ...

Изборниот законик го чека тимот на Јанева

Телма - 19.10.2015

Иако се очекуваше, измените на Изборниот законик денеска не влегоа во собраниска процедура. СДСМ ја условува својата согласност со изборот на комплетниот тим на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Обвинителите на Јанева не дадоа заклетва

24 Вести - 19.10.2015

Седумтемина избрани обвинители од тимот на Катица Јанева не се појавија на денеска закажаната седница на Советот на јавни обвинители да дадат свечена изјава. Тие го послушаа нејзиниот повик да не дадат заклетва бидејќи со тоа би се потврдила ...

Тимот на Катица уценет со партиски избор

Вест - 19.10.2015

Во Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители велат дека државниот обвинител Марко Зврлевски и претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски, кои се негови членови, се директни виновници за наводниот колапс на ...

Обвинителите на Kатица Јанева го бојкотираа Петар Аневски

Дневник - 19.10.2015

Седумтемина избрани обвинители го послушаа повикот на специјалната обвинителка Kатица Јанева и не се појавија на свечената заклетва за нивно официјално назначување, што Советот на јавните обвинители ја закажа за вчера.

Законот за Специјалното обвинителство мора да се поништи

Дневник - 19.10.2015

- Во членот 3 од Законот за Специјалното обвинителство предвидено е дека на предлог на Kомисијата за прашања на изборите и именувања во Собранието на Р. Македонија, по претходна согласност од четирите политички партии, Советот на обвинители, и по ...

Политичко обвинителство и судство

Дневник - 19.10.2015

Со години веќе слушаме како ВМРО-ДПМНЕ и Владата не ја оставаат третата власт да биде независна. Со години веќе слушаме како обвинителството и судството биле партизирани од страна на фамилијата и режимот.

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Утрински - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Обвинителите на Катица Јанева не дојдоа на свечена заклетва

Вест - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева, кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Канал5 - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Преполовениот тим избрани обвинители на Јанева не се појави да даде заклетва

24 Вести - 19.10.2015

Седумтемина избрани обвинители кои требаше да дадат свечена заклетва, не се појавија на закажаната седница на Советот на јавни обвинители. За денеска беше закажана седница на Советот на јавни обвинители на чиј дневен ред беше давање свечена изјава ...

(ВИДЕО) Обвинителите на Јанева не се појавија да дадат заклетва

Репортер - 19.10.2015

Седуммината јавни овинители предложени од Специјаланата обвинителка Катица Јанева и избрани од Советот за јавни обвинители денеска не се појавија во Советот да дадат заклетва. Претседателот на советот Петар Аневски рече дека утринава Советот добил ...

СПЕЦИЈАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Избраните обвинители треба да дадат заклетва

Академик - 19.10.2015

Откако пред неколку дена останатите седум не беа избрани од страна на Советот на јавни обвинители, Јанева преку соопштение до медиумите повика избраните обвинители да не ја прифаќаат поканата.

Oбвинителите на Јанева не положија заклетва

МРТ - 19.10.2015

Седумтемина избрани обвинители кои требаше да бидат тимот на Катица Јанева денеска не поднесоа свечена изјава. Откако политичките партии испратија писмо до министерот за правда Аднан Јашари со барање да се изберат и останатите седум членови, ...

Изборната регулатива ја чека „обвинителската џокер седумка“

+инфо - 19.10.2015

Тешко дека измените на изборната регулатива денеска ќе влезат во собраниска процедура како што беше најавено, бидејќи, како што неофицијално дознаваме, иако начелно е постигнат договор по сите прашања, сепак тоа нема да се случи се додека не се ...

Специјалните обвинители ја послушаа Јанева и не дадоа заклетва пред Советот на јавни обвинители

Сител - 19.10.2015

Тимот на Јанева не положи заклетва. Сдуммината обвинители денеска ја послуша директивата на специјалната обвинителка и не се појавија пред Советот. Тие ќе го чекаат епилогот од политичкиот притисок кој изминатава недела му се врши на Советот на ...

Kaко и кога Јанева го смени мислењето?

Нетпрес - 19.10.2015

Во првата изјава непосредно откако Советот за јавни обвинители и’ одобри седум од четиринаесет предложени обвинители за тимот на СЈО, Катица Јанева изјави дека непоколебливо ќе работи и со половина тим, а дека секојдневно ќе бара од Советот да и’ ги ...

Се комплетира тимот на Јанева - 7 или 14 обвинители ќе одлучува Советот

Нова ТВ - 19.10.2015

Според договорот кој политичките партии го постигнаа, барајќи преостанатите седумина од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева да бидат дополнително одобрени, денес, се очекува Советот на јавни обвинители да ги избере и да го комплетира ...

Седница на Советот на јавни обвинители

МРТ - 19.10.2015

Таа пред неколку дена ги повика да не ја дадат изјавата, се додека не се комплетира нејзиниот тим... За денеска е закажана седница на Совет на јавни обвинители на чиј дневен ред е давање свечена изјава на седумтемина избрани обвинители од тимот на ...

Адвокатот од Свети Николе кој го руши специјалното обвинителство на Јанева

Press24 - 19.10.2015

- Во членот 3 од Законот за Специјалното обвинителство предвидено е дека на предлог на Kомисијата за прашања на изборите и именувања во Собранието на Р. Македонија, по претходна согласност од четирите политички партии, Советот на обвинители, и по ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да да дат свечена изјава

Алфа - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Курир - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста, ...

Тимот на Јанева не даде изјава

+инфо - 19.10.2015

На закажаната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат заклетва седумте избрани специјални обвинители - помошници на Катица Јанева, тие не се појавија. Писмото до министерот Аднан Јашари потпишано од работните групи на ВМРО ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Репортер - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Обвинителите ја послушаа Јанева. Не дојдоа на свечената заклетва

Капитал - 19.10.2015

Седумте обвинители кои денес требаше да дадат свечена заклетва како дел од тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, не се појавија на закажаната седница, пренесува Телма. Само за потсетување, минатата недела Јанева им препорача на ...

Преполовениот тим на Јанева не се појави да даде свечена изјава

МКД - 19.10.2015

Седумтте јавни обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска требаше да дадат свечени изјави, заклетви, со што и официјално би ги преземеле должностите во новата институција, но не се појавија на седницата на Советот на јавни ...

Тимот на Јанева не се појави во Советот на јавни обвинители

Press24 - 19.10.2015

Седум обвинители заедно со Катица Jанева не се појавија на Советот на јавни обвинители за да дадат свечена заклетва по што и официјално ќе можат да работат. Претседателот Петар Аневски во изјава за медиумите потврди дека утрово половина час пред ...

ВИДЕО: Обвинителите на Јанева не се појавија да дадат заклетва

А1 On - 19.10.2015

Седуммината јавни овинители предложени од Специјаланата обвинителка Катица Јанева и избрани од Советот за јавни обвинители денеска не се појавија во Советот да дадат заклетва. Претседателот на советот Петар Аневски рече дека утринава Советот добил ...

Уште утре може да се одлучува за останатиот дел од тимот на Јанева

Макфакс - 19.10.2015

Седумте јавни обвинители, кои Советот за јавни обвинители ги избра да работат во тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, не дадоа во понеделникот свечена изјава при Советот.

Седумте специјални обвинители не дадоа заклетва

Р.С.Европа - 19.10.2015

Советот на јавни обвинители ќе го разгледа барањето на министерот за правда за дополнување на тимот на специјалниот јавен обвинител со неизбраните седумина обвинители доколку тоа од нив со допис го побара Катица Јанева.

Избраниот тим на Јанева не се појави да даде свечена заклетва

Нетпрес - 19.10.2015

Избраните седум јавни обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска не се појавија да дадат свечена заклетва на седницата на Советот на јавни обвинители. Тоа беше очекувано, бидејчи Јанева пред неколку дена ги повика ...

Седумината одобрени од тимот на Јанева не се појавија на заклетва кај Советот

Нова ТВ - 19.10.2015

По избирањето на само седум од 14 предложени обвинители, и апелот на специјалната обвинителка Катица Јанева , на денешната седница на Советот на која преполовениот тим требаше да даде заклетва, тие не се појавија.

Изборот на тимот на Јанева заглави во допишувања

+инфо - 19.10.2015

Можно е утре да се избере целиот тим на специјалната јавна обвинителка ако Катица Јанева до Советот на обвинители поднесе такво барање, изјави денеска претседателот на Советот на обвинители, Петар Аневски, откако избраните седум обвинители го ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоја да дадат свечена изјава

Правдико - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Пинг-понг на релација Јашари - Аневски - Јанева

МКД - 19.10.2015

Писмото потпишано од четирите партии со барање да се прифатат останатите седум обвинители и да се комплетира тимот на специјалната обинителка Катица Јанева утрово стигна до Советот на јавни обвинители.

АНЕВСКИ: „Повеќе обвинители се оболени од многу работа“

Телеграф - 19.10.2015

За утре Советот има закажано седница со други точки на дневен ред, но доколку специјалната јавна обвинителка Јанева одговори на дописот, тие ќе го прошират дневниот ред за евентуално избирање на останатите седум јавни обвинители од тимот, кој треба ...

Избраните помошници на Јанева не дадоа свечена изјава

МРТ - 19.10.2015

Откако политичките партии испратија писмо до Mинистерот за правда, Аднан Јашари, со барање да се изберат и останатите седум членови, министерот го доставил писмото до Советот... Седумтемина избрани обвинители кои требаше да бидат тимот на Катица ...

Надмудрувања меѓу „обичните“ и „специјалните“ обвинители

Р.С.Европа - 19.10.2015

Ако специјалната обвинителка Катица Јанева писмено побара, Советот на јавни обвинители ќе го разгледува барањето и за другите седуммина обвинители и ќе одлучувал со мнозинство гласови. Советот на јавни обвинители ќе го разгледа барањето на ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Сител - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

АНЕВСКИ: Обвинителите не дојдоа да дадат свечена изјава

Телеграф - 19.10.2015

Јанева во петокот ги повика да не дојдат на денешната седница, бидејќи одлуката на Советот со која беа избрани само седум од 14-те предложени кандидати, според неа е спротивна на Законот за Специјалното обвинителство Претседателот на Советот на ...

ПОМОШНИЦИТЕ НА ЈАНЕВА НЕ ДАДОA ЗАКЛЕТВА: Советот повторно ќе одлучува за тимот на специјалната обвинителка

Академик - 19.10.2015

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, информираше дека Советот ќе го разгледа барањето на министерот за правда за дополнување на тимот на специјалниот јавен обвинител со неизбраните седуммина обвинители, доколку тоа од нив со ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Вечер Прес - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Денешен - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Седум или 14 обвинители од тимот на Јанева денеска ќе дадат заклетва?

еМагазин - 19.10.2015

Денеска свечени заклетви треба да дадат 7 од избраните членови на тимот на Специјалната обвинителка Катица Јанева. Откако пред неколку дена останатите 7 не беа избрани од страна на Советот на јавни обвинители, Јанева повика и избраните да не дадат ...

Обвинителите од тимот на Јанева не дојдоа да дадат заклетва

Локално - 19.10.2015

На закажаната седница на Советот на јавни обвинители на специјалната обвинителка Катица Јанева на која седумте избрани обвинители требаше да дадат свечена заклетва, тие не се појавија. Писмото до министерот Аднан Јашари потпишано од работните групи ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да да дат свечена изјава

еМагазин - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

Уште утре може да се одлучува за останатиот дел од тимот на Јанева

Точка - 19.10.2015

Седумте јавни обвинители, кои Советот за јавни обвинители ги избра да работат во тимот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, не дадоа во понеделникот свечена изјава при Советот.

Седумтемина обвинители од тимот на Катица Јанева денеска треба да дадат заклетва

Локално - 19.10.2015

За денеска во 11 часот е закажана седница на Совет на јавни обвинители на чиј дневен ред е давање свечена изјава на седумтемина избрани обвинители од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Тимот на Јанева не дојде да даде заклетва на Советот

Бриф - 19.10.2015

На закажаната седница на Советот на јавни обвинители на специјалната обвинителка Катица Јанева на која седумте избрани обвинители требаше да дадат свечена заклетва, тие не се појавија. Писмото до министерот Аднан Јашари потпишано од работните групи ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Пулс24 - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста, ...

Обвинителите ја послушаа Јанева, не дојдоа да дадат свечена изјава. Дали ќе се изберат и останатите 7?

Либертас - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

ДЕНЕС НОВА СЕДНИЦА: Ќе се изберат уште седуммина јавни обвинители?

Фактор - 19.10.2015

Во текот на денешниот ден е предвидено да се одржи седница на Советот на јавни обвинители на која е можно да биде изберен целосниот тим на специјалната обвинителка Катица Јанева. Седумте обвинители кои се дел од тимот на специјалната обвинителка ...

Денеска седница на Совет на јавните обвинители, дали ќе се изберат сите 14 обвинители за Јанева?

Либертас - 19.10.2015

Денеска се одржува седница на Советот на јавните обвинители, каде свечена изјава треба да дадат обвинителите од тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Сепак, се уште не се знае дали покрај седумте обвинители избрани минатата недела, ќе ...

НЕУСТАВНО: Обвинителите си ја прогласија Катица за газдарица

Вечер Прес - 19.10.2015

Партиските работни групи во саботата постигнаа договор и потпишаа писмо со кое се бара од Советот да ги избере и останатите седум помошници на Јанева, а Уставниот суд што поскоро да се изјасни за уставноста на законот.

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Република - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.

ВЕСТ: Тимот на Kатица уценет со партиски избор

Либертас - 19.10.2015

Во Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители велат дека државниот обвинител Марко Зврлевски и претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски, кои се негови членови, се директни виновници за наводниот колапс на ...

Помошниците обвинители на Катица Јанева не ги потпишаа заклетвите

Тера - 19.10.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева и нејзините седум обвинители-помошници денеска не се појавија на закажаната средба во Советот на јавни обвинители, каде што требаше да дадат заклетва за новите функции во Специјалното обвинителство.

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да дадат свечена изјава

Идивиди - 19.10.2015

Скопје, 19 октомври 2015 (МИА) - Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално ...

Избраните помошници на Јанева не дојдоа да да дат свечена изјава

Lider - 19.10.2015

Седумтемина помошници на специјалната обвинителка Катица Јанева кои беа избрани минатата недела, не дојдоа на денешната седница на Советот на јавни обвинители на која требаше да дадат свечена изјава со која формално треба да ја преземат должноста.