TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахтисари со повик за заедничко решение за Косово

А1 - 11.06.2006

Србите и Албанците треба да најдат заедничко решение за Косово, изјави денеска во Косовска Митровица, специјалниот претставник на Обединетите Нации за Косово Марти Ахтисари. „Мора да почекаме, видовме некои предлози за проширена автонимија, на пример.

Чеку го повика Парламентот да прогласи независност

А1 - 10.06.2006

Косовскиот премиер Агим Чеку го повика Парламентот да прогласи независност пред почетокот на втората фаза од преговорите за конечниот статус на покраината, објави денеска приштинскиот весник „Експрес“. „Дојде време за прогласување независност, со оглед на тоа дека исполнети се сите услови“, рекол ...

Исланд завчера прв ја призна Црна Гора како суверена и независна држава. Во меѓувреме, словенечката влада упатила ...

Време - 10.06.2006

Во Приштина уапсени триесетина члена на албанското движење „Самоопределување“ предводено од Албин Курти, кои протестирале пред седиштето на мировната мисија на ОН во Косово во Приштина и барале од УНМИК да ја напушти покраината. Меѓу уапсените е и самиот Курти.

Разбиена блокадата од шатори пред влезот во УНМИК

Дневник - 10.06.2006

Косовската полиција вчера ја разби блокадата од шатори пред седиштето на Мисијата на Обединетите нации во Приштина и уапси 86 Албанци, кои протестираа, барајќи заминување на УНМИК од покраината, јави МИА. - Демонстрантите поставија шатор пред вратата на УНМИК, попречувајќи го влегувањето, но ...

Агим Чеку бара прогласување независност на Косово во Парламентот

Канал5 - 10.06.2006

Косовскиот премиер Агим Чеку го повика Парламентот да прогласи независност пред почетокот на втората фаза од преговорите за конечниот статус на покраината, објави денеска приштинскиот весник Експрес Приштина, 10 јуни (МИА) - Косовскиот премиер Агим Чеку го повика Парламентот да прогласи независност ...

Албанците со шатори ги бркаат ОН од Косово

Утрински - 10.06.2006

Протести ПРИШТИНА - Косовската полиција вчера уапси 36 демонстранти, етнички Албанци, кои имаа подигнато шатори и на тој начин го блокираа влезот во мисијата на ОН во покраината. Демонстрантите, кои почнаа во четвртокот попладнето, се најнови од групата активисти кои бараат мисијата на ОН да го ...

Уапсени 36 демонстранти

Вечер Прес - 10.06.2006

Косовската полиција вчера уапси 36 Албанци, кои протестираа пред седиштето на Мисијата на Обединетите нации во Косово, барајќи заминување на УНМИК од покраината. - Демонстрантите поставија шатор пред вратата на УНМИК, попречувајќи го влегувањето, но полицијата успеала да ги растера, соопшти ...

Стивен Шук нов шеф на УНМИК?

Време - 09.06.2006

„КОХА ДИТОРЕ“ НАЈАВИ Шефот на мисијата на Обединетите нации на Косово УНМИК, Сорен Јесен Петерсен, ќе биде заменет со неговиот прв соработник, Американецот Стивен Шук, тврди приштинскиот весник „Коха диторе“. „Коха диторе“ наведува дека наскоро Шук ќе дојде на функцијата на Петерсен, иако никој од ...

Во Приштина уапсени 82 Албанци кои протестирале против УНМИК

Канал5 - 09.06.2006

Косовската полиција денеска приведе 82 Албанци кои протестираа пред седиштето на Мисијата на Обединетите нации во Косово, барајќи заминување на УНМИК од покраината Приштина, 9 јуни (МИА) - Косовската полиција денеска приведе 82 Албанци кои протестираа пред седиштето на Мисијата на Обединетите нации ...

Контакт групата со нови препораки за Приштина и Белград

Макфакс - 09.06.2006

Приштина Претставници на Контакт групата им предадоа на косовските и српските власти попис на приоритети во остварувањето на стандардите на Косово. Меѓу препораките за Приштина, на прво место е подобрувањето на положбата на малцинските заедници, првенствено на српската.

Средба Рајс-Сејдиу-Чеку

Макфакс - 09.06.2006

Вашингтон Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, денеска во Вашингтон, ќе се сретне со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и со премиерот Агим Чеку, јавуваат косовските гласила. Косовскиот весник “Зери“ оценува дека тоа ќе биде најважното случување во односите меѓу Приштина и Вашингтон од ...

Г - 8 со повик за чесност во преговорите за Косово

Макфакс - 09.06.2006

Москва Шефовите на дипломатии на Групата осум (Г-8) на најразвиените држави и Русија, денеска ги поздравија директните преговори меѓу Белград и Приштина за идниот статус на Косово. Тие, во завршниот документ по средбата во Москва, ги повикаа „сите страни, вклучително и косовските Срби, во ...

УНМИК приведе 82 лица

Макфакс - 09.06.2006

Приштина Косовската полиција приведе денеска 82 лица кои протестираа пред зградата на мисијата на ОН на Косово, соопштија претставници на УНМИК. Стотина косовски Албанци, кои се противат на разговорите со Србија за идниот статус на Косово, поставија шатори и употребија бетонски барикади против ...

Петерсен во болница

Време - 08.06.2006

ПРЕД СРЕДБАТА СО ПРЕМИЕРОТ Сорен Јесен Петерсен, шефот на УМНИК, по пристигнувањето во Скопје поради болки во ‘рбетот, со силно полициско обезбедување бил пренесен во приватната болница „Ремедика“, пренесува А1. По направените прегледи и рендгенски снимки, лекарите констатирале дијагноза „дискус ...

Петерсен го стегна ишијас во Скопје

Вест - 08.06.2006

Шефот на цивилната администрација на Косово Сорен Јесен Петерсен, вчера на пат за Скопје, место на средба кај македонскиот премиер Владо Бучковски, заврши во болница. Првиот човек на УНМИК се жалел на силни болки на 'рбетот, и со силно полициско обезбедување бил однесен во "Ре-медика".

Брзо затворање на статусот на Косово е добро и за регионот

Време - 08.06.2006

ПЕТЕРСЕН И БУЧКОВСКИ ВО СКОПЈЕ Следните шест месеци ќе бидат клучни во утврдувањето на статусот на Косово, кое мора да заврши до крајот на годинава, бидејќи тоа е интерес и на Косово и на регионот, порача вчера во Скопје цивилниот администратор на покраината Сорен Јесен Петерсен.

КФОР ќе испрати засилувања во северно Косово

Време - 08.06.2006

ОТКАКО СРБИТЕ ГИ ПРЕКИНАА ОДНОСИТЕ НАТО планира да ги засили единиците на својата косовска мисија КФОР, и тоа на северот на земјата, за да се спречи серијата етнички напади врз тамошното српско население. Косовските Срби од северот на провинцијата, по низата напади, ги прекинаа односите со главно ...

Коха Диторе: Шук ќе го замени Петерсен

Канал5 - 08.06.2006

Актуелниот шеф на Мисијата на ОН на Косово (УНМИК) Сорен Јесен Петерсен наскоро ќе биде заменет од неговиот прв заменик, Американцеот Стивен Шук, објави денеска приштинскиот весник Коха Диторе, повикувајќи се на доверливи извори.

Петерсен не се плаши од самоизолацијата на косовските Срби

Утрински - 08.06.2006

Повикот за враќање на српската полиција во северниот дел на Косово е нов чекор кон „тотална сецесија" ПРИШТИНА - Администраторот на ОН во Косово во вторникот ја потцени важноста на српските ставови за прекинување на соработката со институциите на етничките Албанци во покраината, но вети зголемување ...

Јесен Петерсен ќе биде последниот шеф на УНМИК

Дневник - 08.06.2006

Меѓународниот администратор Сорен Јесен Петерсен наскоро ќе ја напушти функцијата на Косово, а не се очекува Обединетите нации да постават негов наследник, јави МИА. Приштинските весници „Експрес“ и „Зери“ пишуваат дека Петерсен своето заминување ќе го најави утре, по редовната средба со премиерот ...

Статусот на Косово до крајот на годинава

Дневник - 08.06.2006

Решението за статусот на Косово мора да се донесе годинава, изјави шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен по вчерашната средба со премиерот Владо Бучковски. - На Косово му треба јасен статус. Тоа му е потребно и на регионот. Уверен сум дека до крајот на годинава ќе биде донесено решение за статусот - ...

Состанок на Контакт групата во Лондон за Косово

Макфакс - 08.06.2006

Лондон Преговорите за статусот на Косово и начинот на кој ќе продолжат, се тема на денешниот состанок во Лондон на директори за Балкан во министерствата за надворешни работи на Контакт групата. На средбата на Контакт групата, што ја сочинуваат САД, Русија, Британија, Франција, Германија и Италија, ...

Сејдиу и Чеку во прва официјална посета на САД

Макфакс - 08.06.2006

Приштина Косовскиот премиер Агим Чеку и претседателот Фатмир Сејдиу денеска патуваат за САД, јавуваат косовските медиуми. Според истиот извор, Чеку во вторник, заедно со цивилниот администратор во оставка Сорен Јесен Петерсен, ќе учествува на седницата на Советот за безбедност при Обединетите ...

Бучковски барал поддршка од Чеку

Макфакс - 08.06.2006

Приштина Премиерот Владо Бучковски побарал подршка од косовскиот премиер Агим Чеку со цел да запрат предизборните инциденти во Македонија. Ова, како што пренесува Макфакс, денеска го јавуваат медиумите во Приштина. Според истите извори македонскиот премиер Владо Бучковски остварил телефонски ...

За 6 месеци финален статус на Косово

Вечер Прес - 08.06.2006

Решението за статусот на Косово мора да се донесе оваа година, изјави шефот на УНМИК, Сорен Јесен Петерсен, по вчерашната средба со премиерот Владо Бучковски. - На Косово му треба јасен статус. Тоа му е потребно и на регионот.

Петерсен го напушта Косово?

Вечер Прес - 08.06.2006

Наскоро се очекува шефот на УНМИК, Сорен Јесен Петерсен, да ја напушти функцијата на Косово, објавија вчера приштинските весници "Експрес" и "Зери". Повикувајќи се на меѓународни извори, "Зери" пишува дека Петерсен своето заминување ќе го најави в петок, по редовната средба со премиерот Агим Чеку.

Бучковски не го покрена прашањето за границата пред Петерсен

А1 - 07.06.2006

Косовскиот статус е единствената нишка што ги поврзува Бучковски и Петерсен. После нивната средба, не се потроши ниту еден збор за демаркацијата на границата и инсистирањето на Македонија да биде затворено ова прашање пред статусот.

Петерсен пренесен во болница

А1 - 07.06.2006

Шефот на УНМИК, Сорен Јесен Петерсен, на пат накај Скопје, заврши во болница. Одејќи на средба со премиерот Бучковски, на Петерсен му се слошило и со силно полициско обезбедување беше пренесен во „Ре медика“. Се жалел на болки во рбетот.

Зери: Петерсен наскоро ја напушта функцијата на Косово

Канал5 - 07.06.2006

Шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен се очекува наскоро да ја напушти функцијата на Косово, објавија денеска приштинските весници Експрес и Зери. Приштина, 7 јуни (МИА) - Шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен се очекува наскоро да ја напушти функцијата на Косово, објавија денеска приштинските весници ...

Косовските Срби сакаат надвор

Време - 07.06.2006

НАЈАВА ЗА КРИЗА НА КОСОВО Водачите на Србите од северните општини на Косово завчеравечер ги прекинаа контактите со мисијата на Обединетите нации на Косово и прогласија вонредна состојба во општините, како одговор на зачестените етнички напади.

Бадентерово мнозинствоза правата на Србите

Време - 07.06.2006

ПРЕДЛОГ НА БЕЛГРАД Одлуките што се од суштинско значење за човековите права и особеностите на српското малцинство не може да се донесат доколку за нив не гласале мнозинството од пратениците на српската заедница во косовското собрание. Ваква интерпретација на т.н.

Петерсен :Следните шест месеци се клучни за решавањето на статусот на Косово

Канал5 - 07.06.2006

Решението за статусот на Косово мора да се донесе оваа година, изјави шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен по денешната средба со премиерот Владо Бучковски. Скопје, 7 јуни (МИА) - Решението за статусот на Косово мора да се донесе оваа година, изјави шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен по денешната ...

Петерсен: Решението за Косово прифатливо Албанците, но и за малцинствата

Макфакс - 07.06.2006

Скопје Првиот човек на ООН на Косово Сорен Јесен Петерсен порача дека меѓународната заедница сака до решението за статусот на Косово да се дојде до крајот на оваа година. „И Контакт групата и господинот Ахтисари јасно ставија до знаење дека нивната цел е да се дојде до решение за статусот оваа 2006 ...

Петерсен го завршува мандатот на Косово

Макфакс - 07.06.2006

Приштина Шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен денеска се враќа на Косово официјално да го заврши мандат, соопштено е во Мисијата на Обединетите нации во Приштина. Данскиот дипломат ќе престојува на Косово три дена, при што ќе се сретне со највисоките косовски лидери.

Шефот на УНМИК во Македонија

Макфакс - 07.06.2006

Скопје Специјалниот претставник на Генералниот секретар на ОН за Косово и Шеф на УНМИК, Сорен Јесен Петерсен денеска во Македонија треба да се сретне со шефовите на државата и на владата. Македонскиот претседател Бранко Црвенковски со шефот на УНМИК ќе разговара попладне во вилата Билјана во Охрид.

Србите прогласија вонредна состојба

Вечер Прес - 07.06.2006

Србите на завчерашниот протест во градот Звечан одлучија да прогласат вонредна состојба на териоторијата на четри општини во северно Косово и да ги прекинат сите контакти со УНМИК и институциите на етничките албански власти, се додека не се фатат сите починители на бројните злосторства врз Србите и ...

Косовските Срби прогласија вонредна состојба

Дневник - 06.06.2006

Лидерите на заедница од околу 50.000 Срби од северниот дел на Косово прогласија вонредна состојба и објавија дека ги прекинуваат сите врски со УНМИК и со косовските власти, поради зачестените напади врз етничките Срби, јави Ројтерс.

Белград се откажа од плановите за преговори во Охрид

Време - 06.06.2006

ЗА КОСОВО ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ВО ВИЕНА Официјален Белград се откажал од идеите преговорите за статусот на Косово од Виена да се префрлат во Охрид. Ова вчера за „Време“ го изјави висок претставник од српскиот преговарачки тим. - Тоа е идеја за која се зборуваше пред околу два и пол месеци и сега воопшто ...

Чеку: Косовски дипломати на тренинг во Тирана

Макфакс - 06.06.2006

Приштина Косовската Влада наскоро ќе испрати свои кадри – дипломати, на тренинг во Тирана, поради нивна подготовка за идни дипломати по утврдување на конечниот статус на Косово. Ова во Приштина, го најави косовскиот премиер Агим Чеку, по средбата со претседателот на албанската Влада Сали Бериша.

Косовските Срби ги прекинуваат контактите со УНМИК

Макфакс - 05.06.2006

Косовска Митровица Жителите од српска националност прогласија вонредна состојба на територијата на четири општини на северот на Косово, каде што сочинуваат мнозинство. Ова е речено на денешните протести во Звечан, каде што е одлучено и да се прекинат сите контакти со меѓународната заедница и ...

Љама-Ситуацијата во северниот дел на покраината е под контрола

Макфакс - 05.06.2006

Приштина Косовската влада оцени дека состојбата во северниот дел на покраината е мирна и под контрола на органите на редот. Состојбата во српските општини Зубин Поток, Лепосавиќ и Звечан, кои неодамна прогласија вонредна состојба, ја контролираат органите на редот и нема елементи дека состојбата ...

Се поблиску наметнато решение за Косово

Макфакс - 05.06.2006

Белград Ако на крајот од преговарачкиот процес за статусот на Косово разликите меѓу двете страни бидат непремостливи, конечната одлука ќе ја донесе Советот за безбедност на ОН. Ова во интервју за денешното издание на белградскиот весник „Вечерње новости“ го изјави Ху Џијанг, портпарол на Марти ...