TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светското првенство ќе мине без Македонец

Дневник - 16.06.2001

ШАХ- ПОЕДИНЕЧНО ЕП ВО ОХРИД Руслан Пономарјов (Украина) и Емил Сутовски од Израел вчера доцна попладне се сретнаа во тајбрејк меч за златниот медал паричната награда од 40.000 долари за првиот, односно 30 илјади за вториот на Второто поединечно Европско првенство (ЕП) во Охрид. Во борба за 3.

Директниот дуел во послендото коло го дава победникот

Вест - 15.06.2001

Шах- Второ Европско поединечно првенство во Охрид (1-15 јуни) Украинскиот велемајстор Руслан Пономарјов (2673) и Емил Сутовски (ВМ 2604) од Израел во директен дуел ќе го решат шампионот на Второто Европско поединечно првенство во шах, кое се одржува во Охрид.

Недев и Стојановски - само со теоретски шанси за пласман за СП

Дневник - 15.06.2001

ШАХ - ВТОРО ПОЕДИНЕЧНО ЕП ВО ОХРИД Македонците Трајко Недев и Дејан Стојановски имаа теоретска шанса, пред последното 13. коло синоќа, да бидат единствени, од 21 македонски учесник на второто поединечно Европско првенство (ЕП) во шах, што ќе играат плеј-оф за пласман на Светското првенство (СП).

Стојановски ги спаси нашите шахисти од дебакл

Вест - 14.06.2001

Шах - Второ Европско поединечно првенство во Охрид (1-15 јуни) Единаесеттото коло на Второто Европско поединечно првенство во шах, кое се одржува во Охрид помина во знакот на поразите на нашите најдобропласирани шахисти. Единствено младиот фидемајстор Дејан Стијановски (2351) со победата над ...

Петмина Македонци само со теоретски шанси за пласман на СП

Дневник - 14.06.2001

ШАХ - ДВЕ КОЛА ПРЕД КРАЈОТ НА ЕП Петмина македонски шахисти имаат некакви шанси да бидат патници од второто поединечно Европско првенство (ЕП), кое завршува во Охрид, за Светското првенство (СП). Тоа се Дејан Стојановски, Трајче Недев, Иван Кочовски, Драгољуб Јаќимовиќ и Орце Данчевски.

Холандско дуо на врвот

Вест - 13.06.2001

Шах- Второ Европско поединечно првенство во Охрид (1-15 јуни) Во врвот на светскиот шах и во Охрид.- Пономарјов Холандските велемајстори Лек Ван Вели (2670) и Сергеј Тивјаков (2603) со 7,5 освоени бодови се наоѓаат на првото место на табелата по 10 одиграни кола на Второто Европско поединечно ...

Победата и првото место за Ван Вели

Вест - 11.06.2001

Шах - Второ Европско поединечно првенство во Охрид (1-15 јуни) Втора победа.- Драгољуб Јаќимовиќ Холандскиот велемајстор Лук Ван Вели (2670) го победи Русинот Константин Асеев (ВМ 2577) и поведе на табелата по осум одиграни кола на Второто Европско поединечно првенство во шах, кое се одржува во ...