TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сондерс нов тренер на Детроит

Дневник - 22.07.2005

НБА Флип Сондерс е нов тренер на Детроит пистонс, а официјалната презентација требаше да се одржи синоќа. Детроит не губеше време да го објави името на новиот тренер. Само 24 часа по веста дека се разделува со Лери Браун, ланскиот првак го ангажира Сондерс.

Приказната за Браун и Детроит заврши

Дневник - 21.07.2005

НБА - ВЕСТИ Лери Браун (64) си заминува од Детроит пистонс, со што завршуваат неколкунеделни шпекулации за неговата тренерската кариера. Најдобриот тим на Истокот потврди дека го ослободува Браун од обврските кон клубот, три години пред истекувањето на договорот.

Пистонси му врачија отказ на тренерот Лери Браун

А1 - 20.07.2005

Вицепрвакот во лигата Детроит Пистонс му врачи отказ на тренерот Лери Браун, со кого во 2004 го освои и шампионскиот прстен. Искусниот и ценет стручњак, кој неодамна ја забележа 100-тата победа како тренер во кариерата, замина по само две сезони на клупата.

"Клиповите" го исплаќаат Браун и бараат нов тренер

Дневник - 20.07.2005

НБА - ВЕСТИ Детроит пистонс во следната сезона ќе има нов тренер. Клубот кој во последните две години играше во големото финале под водство на тренерот Лери Браун (64), наскоро на клупата ќе има друг главен тренер. Претседателот Џо Думарс изјави дека во тек се преговори за откуп на тригодишниот ...

Браун ги напушти Пистонси

Вечер Прес - 20.07.2005

Еден од најуспешните тренери во НБА лигата, 64-годишниот Лери Браун веќе не е на кормилото на Детроит Пистонс. Поради здравствените проблеми Браун ќе договори откуп на договорот со екипата која двапати во две години ја однесе до НБА финалето и еднаш до титулата првак.