TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во "Идризово" немало бунт

Вечер Прес - 24.09.2005

Опозиционите пратеници на седницата за гласање недоверба на Владата во неколку наврати посочија дека во КПД "Идризово" пред неколку дена се случил бунт, при што осудениците со ќерамиди фрлале по стражарите. Истата информација ја објавија и дел од медиумите, кои посочуваа дека затворениците не се ...

"Ноу Камп" стана модна арена

Вечер Прес - 24.09.2005

Високата мода обично нема многу допирни точки со спортските натпреварувања. Сепак, еден моден настан се случи токму во спортска арена. Еден од најпознатите и најмодерни стадиони во светот - "Ноу Камп" изминатава недела не беше дом само на шпанскиот шампион Барселона.

"Ја живее својата магија"

Вечер Прес - 24.09.2005

Најпознатиот илузионист на денешницата Дејвид Коперфилд на втори октомври во Белградската Арена од 20.30 часот ќе одржи магионичарско шоу. Влезниците по цена од 1500, 2000, 3000, 5000 (ВИП) и 10 000 динари (свечена ложа) можат да се обезбедат преку вебсајтовите њњњ.тицкетлине.цо.ѕу , ...

"Јака 80" ја зајакнува Македонска банка

Вечер Прес - 24.09.2005

Фармацевтската компанија "Јака 80" вчера изврши докапитализација на "Македонска банка" со 1,73 милиони евра, дознава "Вечер" од официјални извори. Парите на сметката на Банката се префрлени директно од оваа фирма која е доминантен сопственик на 70 отсто од капиталот на Македонска банка.

Со "Наша страна" до вработување

Вечер Прес - 24.09.2005

Општина Сарај го промовираше четвртиот столб од Наша страна ( www.nasastrana.org.mk ) преку кој ќе се добие соодветна евиденција и пребарување на работниот потенцијал во неа. Со матрицата, оваа скопска општина може да се пофали со сопствена берза на трудот, бидејќи во електронскиот центар се ...

"Современ дом" со највисока понуда за чевларата и гумарата

Вечер Прес - 24.09.2005

Прилепската фирма "Современ дом" доставила највисока понуда на тендерот за купување на скопската фабрика "Газела" во стечај. За купување на чевларата и гумарата, "Современ дом" понудил 1,902 милиони евра, додека физичкото лице Никола Михајлов, за истите два пакета понудил 1,75 милиони евра.

"Сепак се движи" - Галилео Галилеј

Вечер Прес - 24.09.2005

Минатата недела, со задоволство ја прифатив поканата на локалната телевизија во Гевгелија, за учество во емисијата на тема "Транзицијата и перспективите за Република Македонија". Темата на емисијата целосно соодветна на датумот (15 септември), денот кој најчесто се поврзува со крупните ветувања на ...

"Битбургер" чести 10.000 литри пиво за пораз на Баерн

Вечер Прес - 24.09.2005

легенда: Германската пиварница "Битбургер" вети 10.000 литри бесплатно пиво за навивачите на тимот што ќе му го нанесе првиот пораз на Баерн Минхен во Бундес лигата. Баварците имаат рекорд од 15 последователни победи, шест во новото првенство, и по секој нареден меч без пораз "Битбургер" наградата ...

"Зелените" ја одбија Меркел

Вечер Прес - 24.09.2005

На вчерашната среба на "зелените" со кандидатот на германскиот конзервативен блок Ангела Меркел, не само што не дојде до најавуваната можност за некакво нивно коалицирање, туку партијата на Јошка Фишер, кој го навести своето повлекување, ги отфрли сите опции за нивно учество во идната влада на ...

"Осумтемина" од МВР притиснаа за независност

Вечер Прес - 24.09.2005

Пред и по смртта на Тито, сите странски анализи, меѓу нив и анализите на ЦИА, беа дека Југославија ќе се распадне. Тоа сите го знаеја и се подготвуваа за "делба", освен македонските политичари кои не веруваа дека Македонија може да биде независна, самостојна држава.

"Некој сака да завршам во лудница"

Вечер Прес - 23.09.2005

Жељко Обрадовиќ повеќе не е селектор на репрезентацијата на Србија и Црна Гора. По елиминирањето на ЕП, прво најави, а потоа и писмено ја потврди својата одлука за разделба од репрезентативниот состав на СЦГ: -Луѓето од сојузот, пред две години, ме замолија да го преземам кормилото, бидејќи никој ...

Директорите "вишисти" ќе се менуваат

Вечер Прес - 23.09.2005

Министерството за образование до први јануари ќе им ги исплатува платите на наставниците од целоднева настава и дневен престој, но училиштата ќе имаат обврска сите средства да ги вратат, отакако ќе изнајдат начин да ги соберат по разни основи.

Спортско игралиште за ОУ "Јане Сандански"

Вечер Прес - 23.09.2005

Основното училиште "Јане Сандански" во населбата Дуќанџик, Општина Чаир, до крајот на идната недела ќе добие повеќенаменско спортско игралиште, како донација од Европската фудбалска федерација (УЕФА), најавува градоначалникот Изет Меџити.

Ахмети лаже, но не го спасуваат ниту "кожни гаќи"

Вечер Прес - 23.09.2005

ТЕТОВО.- Интервјуто на Али Ахмети и неговото кажување дека Георгиевски му понудил да ја подели Македонија е чиста лага. Јас и Ахмети за време на војната разговаравме и го прашав дали тој сака да ја подели Македонија и зошто тогаш прогласува слободни зони, но не добив одговор.

Концерт на Дејан Матиќ во "Клуб кампинг"

Вест - 22.09.2005

Српскиот фолк-пејач Дејан Матиќ в сабота вечер ќе одржи концерт во ресторанот "Клуб кампинг" во Скопје. Концертот е во 23 часот, а пред него, за загревање ќе настапи позната македонска sвезда. Ова е прво гостување на Дејан во Скопје.

Портпаролот на Црвенковски од денес "во тавче"

Вечер Прес - 22.09.2005

Портпаролот на претседателот на државата Бранко Црвенковски, доскорешната новинарка Татјана Цветковска, во иднина ќе се презива Лопарски. Таа денеска ќе "рипне во тавче" и ќе се венча за Илија Лопарски, кој како новинар работи во агенцијата Макфакс.

Во октомври "пунто" од Крагуевац

Вечер Прес - 22.09.2005

Фабриката за автомобили "Застава" вчера потпиша договор со италијански "Фиат" за склопување на "пунто" во Крагуевац. Веќе во октомври, на манифестацијата "Денови на Италија" во Белград, во продажба ќе се појават првите модел на "пунто", што ги склопиле работниците во Крагуевац, кои беа на обука во ...

Весна Јаневска е "настината"!?

Вечер Прес - 22.09.2005

По објавените информации дека во партијата постои разидување околу изборот на претседател на партијата, Јаневска ги редуцираше јавните настапи. Неа ја немаше на тригодишнината од "прославата на 15 септември" за кој дадоа сите лидери од власта и опозицијата. Остуството на в.д.

Дејан Матиќ ќе гостува во "Клуб Кампинг"

Вечер Прес - 22.09.2005

Српскиот фолк пејач Дејан Матиќ, в сабота, во "Клуб кампинг" во Градски парк ветува добра забава за своите обожаватели во Скопје. Почетокот на концертот, на кој пред Дејан гостите ќе ги забавува позната македонска фолк група, е некаде по 23 ...

"Генекс" го продава имотот во Хрватска

Вечер Прес - 22.09.2005

Белградски "Генекс" распиша конкурс за продажба на осум свои недвижности, меѓу кои најатрактивни се: прекрасната куќа во Русанова улица во Загреб, хотелот "Вила Рашица" во Дубровник и бившиот хотелски комплекс "Шкраба" во Ровињ.

Тринаесетилјадити број на "Вечер"

Вечер Прес - 22.09.2005

Денеска пред Вас, почитувани читатели, се наоѓа 13.000 број на "Вечер". Од 11 ноември далечната 1963 година "Вечер" е хроничар на времето низ кое минуваа и минуваат генерации и генерации читатели, бележник на настаните и секојдневието, и составен дел од спојот меѓу старото и новото, меѓу ...

Уреден локалитетот "Борја"

Вечер Прес - 22.09.2005

По повод верскиот празник Мала Богородица, вчера во близина на манастирот "Свети Гаврил Лесновски" кај Пробиштип се одржа традиционалниот црковно-народен собир, на кој по одржаната литургија беше промовиран уредениот локалитет "Борја". Настап имаше и Културно уметничкото друштво "Весели пензионери".

Обрадовиќ: "Играчи без срам и образ"

Вечер Прес - 22.09.2005

- Овие кошаркари не се луѓе, полоши немам сретнато. Чекав можеби да се договорат или здружат. Тие меѓу себе не разговараат, секој го гледаше својот интерес, работеа што сакаат, доаѓаа во хотел во пет наутро. Никој не слушаше она што се договаравме на тренинзите.

"13 небаксузни патувања"

Вечер Прес - 22.09.2005

"13 небаксузни патувања" е името на новата детска серија што наскоро ќе почне да се емитува на програмата на МТВ. За реализацијата на серијата, инаку финансирана од Советот за радиодифузија, е задолжена продукцијата "Аурипигмент", сценарист е Кузман Кузмановски, а режијата е на Огнен Димитровски.

Промовиран локалитетот Борја кај Лесново

Време - 21.09.2005

ПРОЕКТ „ЖИВО НАСЛЕДСТВО“ Фондацијата институт отворено општество - Македонија, жителите на селото Лесново, братството на манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ и здружението „Злетовица“ од Пробиштип вчера го промовираа уредениот локалитет Борја, кој е во непосредна близина на Лесновскиот манастир.

На албумот на "Болеро" и Елена Велевска

Вечер Прес - 21.09.2005

Струмичката група "Болеро" го печати вториот албум, во издание на "Сенатор рекордс" од Битола. Деби цедето "Родена за љубов" пред две години солидно ја претстави "личната карта" на овие академски музичари. Вториот албум само треба уште еднаш да ги потврди.

Наплата на паркингот спроти "Рамстор"

Вечер Прес - 21.09.2005

Од денеска стартува наплатата на градскиот паркинг "Булевар Македонија 1", лоциран спроти Трговскиот центар "Рамстор". Во иднина граѓаните за паркирање на возилото ќе треба да издвојат по десет денари за час. Според надлежните во ЈП "Градски паркинг", денеска ќе биде отворен и соседниот паркинг ...

Старо црковно пеење на "Струшка музичка есен"

Вечер Прес - 21.09.2005

Со старо црковно пеење во Соборниот храм "Св. Климент Охридски" на 23 септември (18 ч.) ќе биде отворено 31. издание на "Струшката музичка есен". На фестивалот, кој ќе трае три дена, музиколозите, покрај другото ќе дискутираат и за македонската средновековна музика.

"Експерти" пред амбасадите

Вечер Прес - 21.09.2005

На скопските улици од неодамна има нов бизнис - пополнување формулари за виза од страна на "стручни лица". Овие "експерти" патролираат пред амбасадите - најчесто оние од Европската унија и штом забележат дека некој излегува од амбасадата со формулар во раката, веднаш му приоѓаат и го прашуваат дали ...

Колку чинат чизмите од "Миле Драгиќ"

Вечер Прес - 21.09.2005

"Дали е точно дека во периодот додека бевте министер за одбрана, за потребите на војската се набавиле 3.157 парчиња високи чизми по цена од 120 евра по пар, го прашуваат во ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Владо Бучковски. "Ако е така, тогаш ве прашуваме дали тоа е реална цена за чизми, кои што биле набавени ...

"Пилко", "Виталија" и "Гудалат" со тапија за здрава храна

Вечер Прес - 21.09.2005

Месната индустрија "Пилко", компанијата за производство на здрава храна "Виталиа" и фирмата за сокови "Гудалат" се првите три компании од Македонија што го имплементираа системот за управување со безбедноста на храната - Анализа на опасности и критични точки.

Прва геј "парада" во Скопје

Вечер Прес - 21.09.2005

Хомосексуалците, бисексуалците и транссексуалците од Македонија од 10 до 17 октомври во Скопје ќе ја одржат манифестацијата "Љубовта е љубов". Претставници на Македонската асоцијација за слободна сексуална ориентација на манифестацијата и даваат посебно значење, издигнувајќи ја на ниво на настан од ...

"Македонија фолк 2005" во Благоевград!?

Вечер Прес - 21.09.2005

"Македонија фолк 2005" е најновиот бугарски фолк-фестивал чија "премиера" ќе биде на 24, 25 и 26 септемрви во Благоевград. Фестивал како фестивал, музика, песни млади момчиња и моми, секој сака да ги види и слушне, но повеќе од скандалозно е што Бугарите си прават приватна журка на која заштитен ...

"Идризово" се чисти од дрога

Вечер Прес - 20.09.2005

Новиот директор на КПД "Идризово", Јовица Стојановиќ, во последниот месец откако е дојден на новата функција, направил генералка на затворот. Во неколкуте контроли по ќелиите и скришните локации на затворениците биле пронајдени и оздемени поголеми количества дрога, мобилни телефони, а биле иснесени ...

Двомесечна "PR" обука

Вечер Прес - 20.09.2005

"Денеска речиси се е бренд. А успешниот бизнис треба да знае што е добар бренд". Ова е еден од заклучоците на Џон Далтон, директор на "ЛСПР" од Англија, на вчерашната прес-конференција, на која беше претставена првата лондонска школа за односи со јавноста во Македонија.

КАЈ ГЕВГЕЛИЈА ЗАГИНА СОВОЗАЧ НА "ЈАМАХА"

Вечер Прес - 20.09.2005

Вчераутро околу 3.45 часот на патот Гевгелија - Богородица во сообраќајна несреќа загина Драган Донов од Стојаково. Триесетгодишниот Донов бил совозач на мотоцикл "јамаха" што го управувал неговиот соселанец, четири години помладиот Т.С.

"Одговор" за непримањето во ЕУ?

Вечер Прес - 20.09.2005

Британскиот "Форин офис" потврди дека во зградата на амбасадата на Велика Британија во Загреб вчераутро дошло до експлозија, во која е повредено едно лице. Нема повредени меѓу дипломатскиот персонал на амбасадата. Портпаролот на амбасадата Теса Фрас потврди дека експлозијата се случила околу 7.30 ...

"Сосиете Женерал" заинтересирана за "Македонска банка"?!

Вечер Прес - 20.09.2005

"Македонска банка" е во преговори со реномираната француска банка "Сосиете Женерал" за продажба на доминантниот пакет во оваа наша, некогаш една од водечките банки во земјава, дознава "Вечер" од банкарски извори. Неофицијално се зборува дека менаџментот на Македонска ги направил првичните контакти ...

Младенците се веселеа, а сватовите се "пукаа"

Вечер Прес - 20.09.2005

Среќните мигови на двајцата млади скопјани кои својата љубов ја крунисаа со свадба во ресторанот "Супер ефтинија" за малку ќе се претвореа во кошмар. Саботната семејна веселба ќе завршеше трагично. На "фајронт" се случи инцидент. Прво се степаа сватовите, а потоа се пукаше, од "берета".

Единаесетчлена комисија и консултант за "тешки" преговори

Вечер Прес - 20.09.2005

Наместо како што беше најавено под итно да се распише меѓународен тендер за избор на консултант што ќе треба да ја спроведе постапката за усогласување на концесиските договори на “Телеком”, Мобимак и на Космофон предвидено со новиот Закон за електронски комуникации, Владата формира единаесетчлена ...

"Лош англиски..." со тројца копродуценти

Вечер Прес - 19.09.2005

Режисерот Дарко Митревски речиси го заврши сценариото за новиот филм "Лош англиски или како ја оженив мајката на Мила Јововиќ". Тројца копродуценти: "Новотни и Новотни" од Австрија, "Минерва Пикчрс" од Рим и лондонскиот продуцент Мајкл Колвен веќе влегоа "во игра", а можно е тоа да го стори уште ...

Ќе има ли интерес за "буковката"?

Вечер Прес - 19.09.2005

Здружението за лозари "Ековита" од Неготино изготви проект со кој ќе бидат опфатени три неготински села Црвени Брегови, Криволак и Пепелиште. Во овие села, како што деновиве кажа Маја Тодорова, жителите ќе се анкетираат за тоа дали се заинтересирани за одгледување на печурка-"буковка".

Десетина улици "излечени" од дупки

Вечер Прес - 19.09.2005

Работниците и механизацијата на јавното претпријатие "Улици и патишта" деновиве крпеа дупки и бележеа коловози во шест скопски општини. Во Општина Ѓорче Петров беа санирани улици во населбата Кисела Јабука и во село Волково и локалниот патот од Волково до Кучково.

"Супер херој на хуманоста"

Вечер Прес - 19.09.2005

"Супер херој на хуманоста" е мотото на големата хуманитарна акција за помош на децата без родители која беше промовирана вчера и која ќе трае во следните три месеци. Во овој период, 20 проценти од секој купен производ со ликот на стрип јунакот Супер Тоше направен според ликот на популарниот пејач ...

Од денеска 630 работници од "Тутунски" на принуден

Вечер Прес - 19.09.2005

Околу 630 работници од "Тутунскиот комбинат" од Прилеп од денеска, па во наредните два месеца се упатуваат на принуден одмор се до стартот на откупната кампања. Вака одлучи бордот директори со цел да ги намали загубите во оваа компанија. Одлуката предизвика вознемиреност кај дел вработени.