TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Фокус - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев по потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името, на неговиот грчки колега му ја подари својата вратоврска во моментите пред да биде направена групната фотографија со потписниците и високите гости од ...

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

24 Вести - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов: Договорот за спорот за името го отвора патот на Република Македонија кон ЕУ и НАТО

Телма - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

ТВ21 - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Владата на Ципрас преживеа

Deutsche Welle - 17.06.2018

Владата на премиерот Алексис Ципрас го преживеа гласањето за доверба во парламентот во Атина. Барањето беше поднесено поради договорот во спорот за името со Македонија. Одмерувањето на силите во грчкиот парламент заврши во полза на владата на ...

Безредија пред грчкиот парламент поради договорот со Македонија

Deutsche Welle - 17.06.2018

Грчката полиција употреби солзавец и заслепувачки гранати за да ги растера демонстрантите кои фрлаа камења и шишиња пред парламентот поради договорот со Македонија. Причина за протестите во Атина беше договорот со Македонија за решение на спорот за ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Сакам да кажам - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Откако министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас го потпишаа договорот при честитањето Заев ја извади ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Телма - 17.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев по потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името, на неговиот грчки колега му ја подари својата вратоврска во моментите пред да биде направена групната фотографија со потписниците и високите гости од ...

Борисов: Ги поздравувам премиерите Ципрас и Заев за важниот и храбар чекор кој заедно го направија денеска

Фокус - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Вратоврската на Заев заврши кај Ципрас

Канал5 - 17.06.2018

Црвената вратоврска која што ја носеше Македонскиот премиер Заев му ја подари на грчкиот колега Ципрас. Постапката следуваше во моментот на честитањето по церемонијалниот дел на потпишувањето на договорот за решавање на деценискиот спор со јужниот ...

ПО ЗАЕВ, И ХАН СЕ ОСЛОБОДИ ОД ВРАТОВРСКАТА

Сакам да кажам - 17.06.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан по завршување на свечената церемонија за потпишување на договорот за решавање на спорот за името ја извади вратоврската. Тој го следеше примерот на премиерот на Македонија Зоран Заев, кој ја извади вратоврската веднаш по ...

Реакции: Постигнат историски договор

24 Вести - 17.06.2018

Сите погледи денеска вперени кон Преспа. Со цитати на дел од говорите на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас под наслови - „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и ...

Бугарски медиуми за договорот: ПЈРМ сега ќе се вика Република Северна Македонија

+инфо - 17.06.2018

Блиц нагласува дека откако провериле, утврдиле дека „денеска западниот дел на Европа го празнува Денот на таткото“. Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија ...

Гестот на Заев топ тема во бугарските медиуми

Press24 - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција

Сител - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција

Курир - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција

Слободен Печат - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Стандард - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

МКД - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

+инфо - 17.06.2018

Договорот за спорот за името го отвора патот на Република Македонија кон ЕУ и НАТО, напиша бугарскиот премиер. Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија ...

Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас

Сител - 17.06.2018

На крајот од церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција, по сугестија на грчкиот премиер Ципрас, македоскиот Зоран Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на својот колега.

Ципрас му сугерираше на Заев да ја симне краватата

+инфо - 17.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на средбата со премиерот Зоран Заев пред потпишувањето на договорот за решавање на името, пријателски му сугерираше да ја симне краватата. Тоа беше прифатено од македонскиот ...

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Сител - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

ФОТО: Освен името, Ципрас ја зеде и вратоврската на Заев за трофеј

Курир - 17.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас како трофеј ја подигна вратоврската на македонскиот колега Зоран Заев по потпишувањето на Договорот за промена на името во Република Северна Македонија. По потпишувањето, Заев ја извади својата вратоврска за ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас (ФОТО)

МКД - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев за време на фамилијарната фотографија на потпишувањето на договорот ја тргна вратоврската, откако неговиот грчки колега Алексис Ципрас му забележа. Откако ја извади вратоврската тој му ја подари на Ципрас.

(ФОТО) Заев со подарок за Ципрас, му ја даде црвената вратоврска

Независен - 17.06.2018

По потпишувањето на Договорот за решение на 27-годишнио спор меѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев на својто грчки колега му даде подарок. Заев ја одврза својата црвена вратоврска и му ја подари на премиерот на Грција Алексис Ципрас.

(Фото) Секси Алекси му ја симна вратоврската на Заев

Репортер - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на Алексис Ципрас. Македонскиот премиер имаше проблем со одврзувањето на вратоврската, па помош доби од неговиот грчки ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

+инфо - 17.06.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан,пак, му ја намести изместената јака од кошулата на Заев. Премиерот Зоран Заев за време на фамилијарната фотографија на потпишувањето на договорот ја тргна вратоврската, откако неговиот грчки колега Алексис Ципрас му ...

Фото: Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Press24 - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Со оглед на тоа што Ципрас не носи никогаш вратоврска, Заев му ја подари ...

(Фото)Симболичен гест: Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Нова ТВ - 17.06.2018

Со симболичен потег на премиерот Зоран Заев кој му ја подари својата вратоврска на грчкиот премиер Алексис Ципрас, заврши церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот за името.

Борисов го поздрави договорот: Да живееме заедно и подобро

Press24 - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Независен - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција: Ципрас доби подарок – црвена вратоврска

А1 On - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Ципрас доби подарок од Заев – неговата вратоврска

Слободен Печат - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Откако министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас го потпишаа договорот при честитањето Заев ја извади ...

Борисов: Договорот за спорот за името го отвора патот на Република Македонија кон ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов: Договорот го отвора патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Макфакс - 17.06.2018

Ги поздравувам премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и нивните министри за надворешни работи, за важниот и храбар чекор кој го направија денеска заедно. Ова го напиша на својот профил на „Фејсбук“, бугарскиот премиер Бојко Борисов, откако на ...

Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас

МК News - 17.06.2018

На крајот од церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција, по сугестија на грчкиот премиер Ципрас, македоскиот Зоран Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на својот колега.

Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас

24Инфо - 17.06.2018

Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас На крајот од церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција, по сугестија на грчкиот премиер Ципрас, македоскиот Зоран Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на својот ...

Заев му ја подари вратоврската на Ципрас

Точка - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев му ја подари вратоврската која ја носеше на потпишување на договорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Откако се доближи до грчкиот премиер Ципрас, македонскиот премиер Заев, забележа дека тој е без вратоврска, па ја извади ...

(Фото) Заев ја извади вртоврската по потпишувањето на договорот и му ја подари на Ципрас

еМагазин - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името помеѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев ја извади вратоврската и му ја подари на грчкиот колега Алексис Ципрас. Ципрас, кој е познат по тоа што никогаш не носи вратоврски, истата ја стави во ...

(ФОТО) Зоран Заев на Ципрас му ја подари својата вратоврска

Либертас - 17.06.2018

Во чест на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се става крај на две и пол деценискиот спор за името, премиерот Зоран Заев ја подари својата вратовска на својот грчки колега ...

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

По потпишувањето на договорот, Заев му ја подари вратоврската на Ципрас – делегациите се упатија кон Отешево

Вечер Прес - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, премиерот Зоран Заев при честитањето му ја подари својата црвена вратоврска на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Грчкиот премиер подарокот од својот македонски колега го стави во џебот од костумот.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Каква порака испраќаат Заев, Ципрас и Хан: Заев ја извади вратоврската и му ја подари на Ципрас (ВИДЕО)

Република - 17.06.2018

На крајот од церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција, по сугестија на грчкиот премиер Ципрас, македоскиот Зоран Заев ја извади својата вратоврска и му ја подари на својот колега, а по колективната радост што ја предизвика ...

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

24Инфо - 17.06.2018

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше ...

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Борисов: Ги поздравувам премиерите Ципрас и Заев за важниот и храбар чекор кој заедно го направија денеска

iPortal - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Зоран Заев на Ципрас му ја подари својата вратоврска

iPortal - 17.06.2018

Во чест на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се става крај на две и пол деценискиот спор за името, премиерот Зоран Заев ја подари својата вратовска на својот грчки колега Ципрас.

Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

CivilMedia - 17.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Заев му ја поклони вратоврската на Ципрас

Локално - 17.06.2018

По потпишувањето на Договорот, премиерот Зоран Заев му ја поклони вратоврската на грчкиот колега Алексис Ципрас. Со насмевки и добро расположение Ципрас го прифати поклонот. Алексис Ципрас ја зеде и ја стави во џебот, но еврокомесарот Јоханес Хан ја ...

Хан беше задолжен за вратоврската на Заев

Фактор - 17.06.2018

Премиерот, Зоран Заев, направи симболичен гест по потпишувањето на спогодбата за спорот за името: го прегрна грчкиот колага Алексис Ципрас, а потоа ја извади и му ја подари вратоврската, откако еврокомесартот за проширување Јоханес Хан му помогна да ...

Бугарски медиуми за договорот меѓу Македонија и Грција

Поглед - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Регионални медиуми: Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“

еМагазин - 17.06.2018

Под наслови „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и Скопје“, „Историски момент: Грција и Македонија потпишаа договор за името“ , „Потпис на грчка, здравица на македонска страна“, електронските ...

Борисов: Ги поздравувам Заев и Ципрас за храбриот чекор, ова ќе ни помогне да живееме заедно подобро!

Поглед - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Еден од најугледните американски весници „Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се „миротворци“

Поглед - 17.06.2018

Еден од најугледните американски дневни весници “Вашингтон пост“ во вчерашната уредничка колумна има напишано дека од договорот што го постигнаа премиерите на Република Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации.

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

Борисов: Договорот меѓу Македонија и Грција ќе ни помогне да живееме заедно подобро

Н.Македонија - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

ВИДЕО: Заев му ја подари вратоврската на Ципрас, а Хан му ја стави во џебот од сакото како украс

AKO - 17.06.2018

Откако се доближи до грчкиот премиер Ципрас, македонскиот премиер Заев, забележа дека тој е без вратоврска, па ја извади својата и му ја подари. Ова предизвика смеење и аплаузи од присутните, а фоторепортерите имаа полни раце работа.

Медиуми од регионов за договорот меѓу Македонија и Грција (Фото)

1tv - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија го потпишаа договорот со кој Поранешната Југословенска Република Македонија сега ќе се вика „Република Северна Македонија“, јавуваат електронските изданија на бугарските медиуми.

Зоран Заев ја подари својата вратоврска на грчкиот колега Ципрас (ФОТО)

1tv - 17.06.2018

Во чест на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се става крај на две и пол деценискиот спор за името, премиерот Зоран Заев ја подари својата вратовска на својот грчки колега Ципрас.

Борисов: Сите земји на Балканот да сфатат дека договорот не води кон територијални претензии

1tv - 17.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Фокус - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Фокус - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Канал5 - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

24 Вести - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и на Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името.

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Стандард - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Слободен Печат - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

МКД - 16.06.2018

Премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името, предлага професорот Едвард Џозеф, во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“.

Едвард Џозеф: Заев и Ципрас заслужуваат Нобелова награда за мир

+инфо - 16.06.2018

За разлика од речиси сите негови претходници, Ципрас разбра каква е предноста да се ослободи Грција од непотребен товар во односите со ЕУ и НАТО, како и со својот сосед. Второ, Ципрас виде прилика во доаѓањето на власт на неговиот колега реформист ...

Џозеф: Заев и Ципрас заслужуваат Нобелова награда за договорот за името

Press24 - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Кајгана - 16.06.2018

Брисел, 16 јуни 2018 (МИА) - Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името.

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

А1 On - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Вашингтон пост: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Стандард - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Нова ТВ - 16.06.2018

Двајцата лидери кои заслужуваат да добијат Нобеловата награда за мир не се сретнаа оваа недела во Сингапур, туку во недела ќе се сретнат на брегот на езерото кое граничи со Грција, Македонија и со Албанија.

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

А1 On - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

МКД - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Сител - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

+инфо - 16.06.2018

Весникот оценува дека иако промената на името е незначително, договорот всушност прави значаен пробив во дипломатскиот ќорсокак кој беше закана за НАТО и ЕУ аспирациите на Македонија. Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис ...

„Вашингтон пост”: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Слободен Печат - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Независен - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци

Press24 - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Сител - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Локално - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

„Форин Полиси“: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Либертас - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

еМагазин - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Американски професор предлага Ципрас и Заев да бидат номинирани за Нобелова награда за мир

Поглед - 16.06.2018

Американскиот професор од универзитетот „Џон Хопкинс“ Едуард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да бидат номинирани за Нобелова награда за мир поради постигнатиот договор за името на Македонија.

Што напиша познатиот „Вашингтон пост“ за Заев и Ципрас

Фактор - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Американскиот „Форин Полиси“: Заев и Ципрас треба да добијат Нобелова награда за мир

iPortal - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Заев: Во Преспа ќе завериме дека сме свои на своето!

iPortal - 16.06.2018

Раздвижено беше денеска (15.6) во зградата на македонската влада. Премиерот Заев, иако зафатен со куп обврски, состаноци и телефонски разговори, сепак одвои време за разговор со БИРН , пред историскиот настан што го очекуваат Македонија и Грција.

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Вечер Прес - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Фактор - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Локално - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Република - 16.06.2018

Двајцата лидери кои заслужуваат да добијат Нобеловата награда за мир не се сретнаа оваа недела во Сингапур, туку во недела ќе се сретнат на брегот на езерото кое граничи со Грција, Македонија и со Албанија.

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Либертас - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

Тера - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

iPortal - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

МК News - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Џозеф: Ципрас и Заев заслужуваат Нобелова награда за мир

1tv - 16.06.2018

Во текст објавен во американскиот „Форин Полиси“, професорот Едвард Џозеф предлага премиерите на Македонија и Грција да се номинираат за Нобелова награда за мир поради договорот за името. Џозеф смета дека договорот „создава модел за справување со ...

„Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

1tv - 16.06.2018

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане членка на ЕУ и НАТО. Грција добива конечно решение на територијалните прашања и се ослободува ...

Заев: Конечната одлука за името ќе ја донесат граѓаните на референдум

Фокус - 15.06.2018

Премиерот Заев Заев, во разговор за Призма , ги расчисти дилемите каде ќе се потпише историскиот договор помеѓу Македонија и Грција. „Беше предложена, и остана – Преспа. Во мое, и во присуство на премиерот Ципрас, и други министри во двете влади, ...

Заев: Во Преспа ќе завериме дека сме свои на своето!

Либертас - 15.06.2018

Раздвижено беше денеска (15.6) во зградата на македонската влада. Премиерот Заев, иако зафатен со куп обврски, состаноци и телефонски разговори, сепак одвои време за разговор со БИРН , пред историскиот настан што го очекуваат Македонија и Грција.

Решение за името има, но кавгата продолжува

Deutsche Welle - 14.06.2018

Грција и Македонија повеќе од четврт век ги нервираат ЕУ и меѓународната заедница со спорот за името. Сега се чини решение е пронајдено, но судирот не запира. Коментар на Спирос Москову. Според грчкото толкување, Република Македонија која настанала ...

Честитки од Чешка за Заев и за Ципрас

+инфо - 14.06.2018

Со договорот меѓу Македонија и Грција, Чешка очекува дека кон крајот на јуни Европскиот савет ќе ги започне преговорите за придружување помеѓу ЕУ и Македонија. Чешката Република им честита на премиерите Заев и Ципрас за постигнувањето на историскиот ...

Ладен туш од Ципрас за Заев: Не признаваме македонска нација, никогаш нема да ги нарекуваме Македонци (ВИДЕО)

Курир - 14.06.2018

Наспроти тврдењата на македонскиот премиер Зоран Заев дека со договорот со Грција за промена на името се бетонира македонската нација и јазик, неговиот грчки колега Алексис Ципрас синоќа во интервју за државната грчка телевизија ЕРТ изјави дека ...

Ципрас: За нас тие никогаш нема да бидат Македонци туку Славјаномакедонци

Press24 - 14.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на неговиот настап на државната грчка телевизија ЕРТ каде што гостуваше во дебатна емисија со двајца грчки новинари, изјави дека никогаш нема да не нарекуваат Македонци.

Прага: Честитки за премиерите Заев и Ципрас за постигнатиот договор

Слободен Печат - 14.06.2018

Чешката Република им честита на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на историскиот договор помеѓу Македонија и Грција. „Овој успех им припаѓа на сите граѓани на двете земји“, соопштија денеска за ,,Слободен печат” од ...

Ципрас: За нас тие ќе останат Славјаномакедонци (видео)

МК News - 14.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му создаде нови неприлики на својот македонски колега, Зоран Заев за време на неговиот настап на државната грчка телевизија ЕРТ каде што гостуваше во дебатна емисија со двајца грчки новинари.

(ВИДЕО) Борисов ја објави причината зошто не сакал да го прими Иванов

iPortal - 14.06.2018

– Ќе беше предавство за Заев и Ципрас да го примам денеска Иванов кој ги избркал од својот кабинет и вели дека нема да го потпише договорот, а јас со денови висев на телефон со Ципрас и Заев и ги охрабрував и помагав да се дојде до решение.

Ципрас: За нас тие ќе останат Славјаномакедонци (видео)

Република - 14.06.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас му создаде нови неприлики на својот македонски колега, Зоран Заев за време на неговиот настап на државната грчка телевизија ЕРТ каде што гостуваше во дебатна емисија со двајца грчки новинари.

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Канал5 - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

24 Вести - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната безбедност и напредокот.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Канал5 - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

ТВ21 - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Заев и Ципрас покажаа лидерство и политичка храброст, вели Борис Џонсон, за кого договорот е фантастична вест

Сакам да кажам - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон вели дека е фантастична вест што премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнале договор за спорот за името. Според Џонсон двајцата премиери покажале лидерство и политичка храброст и ги повика ...

Подготвени сме да го поддржиме договорот за името, како што побараа двете земји, вели Стејт Департментот

Сакам да кажам - 13.06.2018

САД им честиташе на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за договорот за решавање на спорот за името, му се заблагодарија на посредникот Метју Нимиц и најавија дека се подготвени да го поддржат договорот, како што било побарано од двете земји.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Фокус - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Фокус - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Борис Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

24 Вести - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Канал5 - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

ТВ21 - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

А1 On - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Свилановиќ: НАТО и ЕУ да бидат решителни како Заев и Ципрас

Р.С.Европа - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изјави дека се надева оти ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Стејт Департмент: Заев и Ципрас покажаа визија, храброст и упорност

Сител - 13.06.2018

„Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името“, се наведува во соопштението на Стејт департментот откако во Скопје и во Атина беше соопштено дека е ...

САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

+инфо - 13.06.2018

Подготвени сме да го поддржиме овој договор, како што беше побарано од двете земји, вели портпаролката на Стејт департментот, Нуерт САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат ...

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Press24 - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Независен - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

+инфо - 13.06.2018

- Овој историски договор дава нов ветар во грб не само на меѓусебната соработка туку и на натамошниот економски развој и процесот на европската интеграција на регионот - изјави Свилановиќ.

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Независен - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Слободен Печат - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Сител - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Стејт департмент: Историски договор за безбедност и напредок

Нова ТВ - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

А1 On - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Стандард - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Стандард - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Стејт департментот: Заев и Ципрас покажаа визија, храброст и упорност

Макфакс - 13.06.2018

„Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името“, се наведува во соопштението на Стејт департментот откако во Скопје и во Атина беше соопштено дека е ...

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Press24 - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Стандард - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот е фантастична вест

Нова ТВ - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Press24 - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Слободен Печат - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

САД го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името

Независен - 13.06.2018

САД го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името, пренесува “Глас на Америка” "САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името.

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

А1 On - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Сител - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Џонсон за договорот за името: За ова е потребно лидерство и политичка храброст

+инфо - 13.06.2018

„Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнаа договор за прашањето за името“., напиша британскиот министер за надворешни работи. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу ...

Борис Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Независен - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Сител - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името

Глас на Америка - 13.06.2018

ВАШИНГТОН — "САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Договорот ќе биде од корист за двете земји и ќе ја зајакне регионалната безбедност и просперитет.

САД го поддржуваат договорот меѓу Скопје и Атина

Р.С.Европа - 13.06.2018

„Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името“, се наведува во соопштението на Стејт департментот откако во Скопје и во Атина беше соопштено дека е ...

Нова ера во Македонија

Независен - 13.06.2018

Eрол Ризаов Македонија ја обезбеди својата европска иднина, Грција го заштити своето минато. Ова е главната рамка во која е сместена сликата на идните односи меѓу Грција и Македонија. Премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев демонстрираа државничка ...

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името, ќе зајакне регионалната безбедност

МКД - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната безбедност и напредокот.

Свилановиќ: Овој историски договор дава нов ветар во грб за натамошен развој

Макфакс - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка, Горан Свилановиќ го поздрави договорот за името, оценувајќи дека тој претставува вистинско охрабрување за целиот регион на Југоисточна Европа, а особено за Западен Балкан, бидејќи покажува ...

Стејт департмент: Честитки за Заев и Ципрас - демонстрираа визија, храброст и упорност

МКД - 13.06.2018

Американскиот Стејт департмент им честиташе на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Зеев и го поздрави историскиот договор за решавање на прашањето за името. „Ова решение е од корист на двете земји и ќе ја зајакне регионалната безбедност и просперитет.

Глас за Македонија: Не ја прифаќаме капитулацијата на Зоран Заев како свршен чин

А1 On - 13.06.2018

„Глас за Македонија, во заедништво со мнозинството Македонци овде, со македонското малцинство во соседните држави и дијаспората низ светот, не ја прифаќа капитулацијата на Зоран Заев како свршен чин! Ова е само една битка, во војна која мораме да ја ...

Глас за Македонија: Иванов да го искористи уставното право и да не го потпишува указот

Макфакс - 13.06.2018

Партијата Глас за Македонија не ја прифаќа капитулацијата на Зоран Заев како свршен чин, наведуваат оттаму преку соопштение. Од партијата на Солза Грчева велат дека ова е само една битка, во војната кој мора да се добие, затоа што, како што ...

Меѓународната заедница го поздрави договорот и лидерството

Сител - 13.06.2018

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина за решавање на спорот за името и се надева дека ќе биде пример и за други земји кои имаат спорови. - Генералниот секретар на ОН ги повикува граѓаните на двете ...

Борис Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Р.С.Европа - 13.06.2018

Шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на неговиот Твитер профил го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името.

Стејт Департмент: Историскиот договор ќе донесе придобивки за двете земји

Мета - 13.06.2018

Стејт Департментот денеска им честиташе на премиерите на Грција и на Македонија за договорот за разрешување на спорот за името, порачувајќи дека искажале визија и храброст. „САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го ...

СЕ ЈАВИ И БРИТАНИЈА: За Џонсон договорот за името е фантастична вест

Фактор - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. - Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

МНР Косово им честита на Заев и Ципрас за новото име, Република Северна Македонија

Република - 13.06.2018

Министерството за надворешни работи на Република Косово им честита на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравува историски договор меѓу двете земји за решавање на прашањето за името.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Вечер Прес - 13.06.2018

– Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Двајцата величествени

Либертас - 13.06.2018

Заев и Ципрас покажаа визија и храброст.Тие со својата одважност ја менуваат сликата за балканските политичари. Им останува само уште една задача. Би било добро Панос Каменост на покана од Заев да добие можност следните месеци во сите поголеми ...

Глас за Македонија: Иванов да го искористи уставното право и да не го потпишува указот

Точка - 13.06.2018

Партијата Глас за Македонија не ја прифаќа капитулацијата на Зоран Заев како свршен чин, наведуваат оттаму преку соопштение. Од партијата на Солза Грчева велат дека ова е само една битка во војната што мора да се добие затоа што, како што ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Локално - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Свилановиќ: Овој историски договор дава нов ветар во грб за натамошен развој

Точка - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка, Горан Свилановиќ го поздрави договорот за името, оценувајќи дека тој претставува вистинско охрабрување за целиот регион на Југоисточна Европа, а особено за Западен Балкан, бидејќи покажува ...

Иванов: За мене личниот договор меѓу Заев и Ципрас е неприфатлив

24Инфо - 13.06.2018

Иванов: За мене личниот договор меѓу Заев и Ципрас е ...

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

CivilMedia - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Свилановиќ им поача на ЕУ и НАТО да се огледаат на Заев и Ципрас

Република - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. изјави Свилановиќ.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Либертас - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Либертас - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Република - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Стејт департмент: Заев и Ципрас покажаа визија, храброст и упорност

Точка - 13.06.2018

„Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името“, се наведува во соопштението на Стејт департментот откако во Скопје и во Атина беше соопштено дека е ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Либертас - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Стејт департмент: Заев и Ципрас покажаа визија, храброст и упорност

24Инфо - 13.06.2018

„Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името“, се наведува во соопштението на Стејт департментот откако во Скопје и во Атина беше соопштено дека е ...

За Џонсон договорот за името е фантастична вест

Тера - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Локално - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Стејт департмент: САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Локално - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

САД официјално го честиташе договорот за „Република Северна Македонија“

Фактор - 13.06.2018

САД упати официјална честитка за постигнатиот договор „Република Северна Македонија“ помеѓу Скопје и Атина во однос на спорот за името. „Соединетите држави им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравуваат историскиот договор ...

Свилановиќ: Овој историски договор дава нов ветар во грб за натамошен развој

Sky - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка, Горан Свилановиќ го поздрави договорот за името, оценувајќи дека тој претставува вистинско охрабрување за целиот регион на Југоисточна Европа, а особено за Западен Балкан, бидејќи покажува ...

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Мета - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка, Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа решителни премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Н.Македонија - 13.06.2018

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на Македонија и Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

Н.Македонија - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање на спорот за името. Решението ќе биде од корист за двете земји и ќе ги зајакне регионалната ...

Џонсон: Договорот за името е фантастична вест

Н.Македонија - 13.06.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името. – Фантастична вест е дека премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ...

САД го поздравуваат и поддржуваат ,,историскиот договор за решавање на спорот за името“

AKO - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравува историскиот договор за решавање на спорот за името. Оваа резолуција ќе биде од корист за двете земји и ќе ја зајакне регионалната безбедност и просперитет.

Заев и Ципрас телефонски ќе ги финишираат преговорите

24 Вести - 12.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас утрово треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името, откако вчера разговараа 60 минути.

Телефонскиот разговор Заев - Ципрас ќе биде попладне

Канал5 - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција. За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според ...

Телефонскиот разговор завршен, Ципрас во 18 часот ќе го информира Павлопулос

Канал5 - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Денеска нов телефонски разговор Заев-Ципрас

Алсат-М - 12.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името. По вчерашниот телефонски разговор, Заев изјави дека е ...

Заев и Ципрас телефонски ќе ги финишираат преговорите

Телма - 12.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во текот на денов треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името, откако вчера разговараа цел час.

Заев бара начин Македонија да продолжи да го употребува уставното име, објави грчки „Катимерини“

Сакам да кажам - 12.06.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас се договориле за името Северна Македонија за време на вчерашниот телефонски разговор, објави грчкиот весник „Катимерини“. Двајцата премиери најголем дел од разговорот посветиле на опсегот на употреба на новото ...

Одлучувачкиот разговор Заев-Ципрас ќе биде попладне

Фокус - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Заев и Ципрас ќе разговараат после пладне

Алсат-М - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат дека телефонскиот разговор меѓу македонскиот и грчкиот премиер е закажан за подоцна попладнево. Двете страни треба прво да го известат специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, којшто е во Њујорк и поради временската ...

Телефонскиот разговор Заев-Ципрас заврши – јавуваат грчките медиуми

Телма - 12.06.2018

Телефонскиот разговор за конечниот договор околу спорот за името, помеѓу Заев и Ципрас заврши, соопштуваат грчките медиуми. По ова Ципрас заминал на разговори со претседателот Прокопис Павлопулос.

Телефонскиот разговор на Заев со Ципрас завршен

Фокус - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Tелефонскиот разговор заврши, Заев ќе информира за договорот за спорот со името

Алсат-М - 12.06.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас попладнево го завршија предвидениот телефонски разговор. Од Владата на Р.М најавија прес-конференција за 18:30 часот на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев.

Заев и Ципрас се слушнаа, премиерот закажа прес-конференција во 18.30 часот

+инфо - 12.06.2018

Ве известуваме дека Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, во 18.30 часот во Медиа центар, заедно со членовите на Владата на Република Македонија ќе одржи прес конференција во врска со договорот за спорот кој ...

Заврши телефонскиот разговор Заев – Ципрас, на прес-конференција ќе се соопштат деталите од договорот

Макфакс - 12.06.2018

Телефонскиот разговор за конечниот договор околу спорот за името, помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас заврши. Како што информираат грчките медиуми, по разговорот Ципрас заминал на разговори со претседателот ...

Грчки медиуми: Заев и Ципрас го завршиле телефонскиот разговор

Press24 - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Заев: Република Северна Македонија - име за иднината

Независен - 12.06.2018

Република Северна Македонија, како географска одредница, е дефинитивно името што е договорено меѓу владите на Грција и на нашата земја. Тоа предмалку и официјално го соопшти премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во владата, по неговиот ...

Викендов во Преспа ќе се парафира договорот за името

+инфо - 12.06.2018

Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров побарале средба со претседателот Ѓорѓе Иванов, а во четврток најверојатно ќе се сретнат и со претседателот на опозицијата Христијан Мицкоски , бидејќи тој утре ќе биде отсутен.

Телефонскиот разговор Заев - Ципрас завршен

Р.С.Европа - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со македонскиот ...

Заврши телефонскиот разговор Заев-Ципрас

МКД - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Вонредно: Телефонскиот разговор на Заев со Ципрас завршен

Скопје24 - 12.06.2018

Ве известуваме дека Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, во 18.30 часот во Медиа центар, заедно со членовите на Владата на Република Македонија ќе одржи прес конференција во врска со договорот за спорот кој ...

Телефонскиот разговор завршен, Ципрас во 18 часот ќе го информира Павлопулос

Сител - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне

А1 On - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне

Курир - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Телефонскиот разговор Заев - Ципрас ќе биде попладне

Press24 - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Денес ново „ало“ меѓу Заев и Ципрас

Таратур - 12.06.2018

Денес треба да биде остварен уште еден телефонски разговор помеѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, кој е дел од процесот на преговори за решавање на спорот за името, откако вчера разговараа 60 минути.

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне

Слободен Печат - 12.06.2018

Според извори во Грција телефонскиот разговор меѓу двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас е закажан за попладневните часови. Тајмингот на денешниот разговор најавен од вчера го најави и лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека ...

Телефонскиот разговор Заев - Ципрас ќе биде попладне

Сител - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Заев е оптимист и вели дека е можно конечно решение, денеска уште еден разговор со Ципрас

МКД - 12.06.2018

Се надевам дека веќе утре ќе се оствари мојот оптимизам, изјави синоќа премиерот Зоран Заев по вчерашниот едночасовен телефонски разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас. За денеска е најавен нов разговор, а веќе се правеле и подготовките за ...

Денеска нов разговор Заев - Ципрас

Р.С.Европа - 12.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името, откако вчера разговараа 60 минути.

Заев и Ципрас конечно си кажаа „ало“: Телефонот заѕвони, разговорите продолжуваат

Независен - 12.06.2018

Долгонајавуваниот телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, конечно се реализираше вчера, а за утрово е најавено продолжение на разговорите.

Заев и Ципрас телефонски ќе разговараат попладнево, потоа следува јавно обраќање на грчкиот премиер

МКД - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Телефонскиот разговор Заев - Ципрас ќе биде попладне

Независен - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Продолжува телефонскиот разговор меѓу Заев и Ципрас

Макфакс - 12.06.2018

Премиерите на Република Македонија и Република Грција денеска треба да го продолжат телефонскиот разговор, кој го почнаа вчера, за решавање на спорот за името. Како што пренесоа двете страни, оценките се дека преговорите се во завршна фаза и ...

Катимерини: Усогласени се измените на Договорот за спорот за името

Слободен Печат - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, по што двете страни треба да го известат специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц во Њујорк. Потоа, се очекува премиерите на Македонија и на Грција да ги ...

Телефонскиот разговор со Заев завршен, Ципрас во 18 часот ќе го информира Павлопулос

Стандард - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

И европските лидери се подготвуваат за договорот за името, Меркел информирана за напредокот

МКД - 12.06.2018

Во очекување на денешниот телефонски разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на кој ќе се знае дефинитивно дали има договор, грчкиот амбасадор во Брисел, според извори на МКД.мк утринава информирал свои колеги дека договор ќе се ...

Разговорот Заев - Ципрас закажан за попладне

Р.С.Европа - 12.06.2018

Денешниот телефонскиот разговор на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, е закажан за попладневните часови.

Катимерини: Усогласени се измените на Договорот за спорот за името

Нова ТВ - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, по што двете страни треба да го известат специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц во Њујорк . Потоа, се очекува премиерите на Македонија и на Грција да ги ...

Заврши разговорот меѓу Заев и Ципрас – македонскиот премиер закажа прес-конференција

А1 On - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Телефонскиот разговор завршен, Заев ќе ги соопшти деталите во 18.30 часот

Слободен Печат - 12.06.2018

Владата на Република Македонија соопшти дека во 18:30 часот ќе се одржи прес-конференција на која ќе се обрати премиерот Зоран Заев во врска со договорот за спорот со името со Грција. Како што се наведува во информацијата од Владата, на ...

Заврши разговорот Заев - Ципрас, се чекаат детали од договореното

Независен - 12.06.2018

Завршил денешниот телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, дознава „Независен весник“. Во секој момент се очекува, премиерот Заев да закаже термин за свое обраќање, за да ѝ ги соопшти на јавноста ...

Временската зона на Нимиц го помести разговорот на Заев и Ципрас за попладне

+инфо - 12.06.2018

Неофицијално, по телефонскиот разговор со Заев, Алексис Ципрас ќе го информира, прво претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, потоа лидерите на политичките партии и на крај ќе има обраќање до јавноста.

Заев и Ципрас денеска телефонски ќе ги финишираат преговорите за името

Либертас - 12.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас утрово треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името, откако вчера разговараа 60 ...

Продолжува телефонскиот разговор меѓу Заев и Ципрас

Точка - 12.06.2018

Премиерите на Република Македонија и Република Грција денеска треба да го продолжат телефонскиот разговор што го почнаа вчера за решавање на спорот за името. Како што пренесоа двете страни, оценките се дека преговорите се во завршна фаза и очекуваат ...

Грчки медиуми: Ципрас и Заев се слушнале по втор пат

еМагазин - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

ПО ТЕЛЕФОНСКИОТ РАЗГОВОР СО ЦИПРАС: Заев очекува на јавноста да и соопшти убави вести

Фактор - 12.06.2018

Во однос на денеска најавениот телефонски разговор меѓу премиерот Заев и неговиот грчки колега, од по отворањето на Бизнис форумот-инвестициски проекти и можности во секторите транспорт, енергетика и животна средина првиот човек на Владата се надева ...

Ќе има уште едно „Ало“ помеѓу Заев и Ципрас

Фактор - 12.06.2018

Уште еден телефонски разговор помеѓу македонскиот и грчкиот премиер - Зоран Заев и Алексис Ципрас е предвидено да има денеска. Премиерите на Македонија и на Грција во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името вчера разговараа 60 ...

Телефонскиот разговор завршен, Ципрас во 18 часот ќе го информира Павлопулос

Либертас - 12.06.2018

Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во претседателската палата ќе го информира Прокопис Павлопулос за телефонскиот разговор со Зоран Заев.

Разговорот Заев - Ципрас заврши - што понатаму?

Фактор - 12.06.2018

Според информациите од Атина, македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас веќе го оствариле телефонскиот разговор закажан за попладнево. Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател, ...

Ќе има уште едно „Ало“ помеѓу Заев и Ципрас

Тера - 12.06.2018

Уште еден телефонски разговор помеѓу македонскиот и грчкиот премиер – Зоран Заев и Алексис Ципрас е предвидено да има денеска. Премиерите на Македонија и на Грција во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името вчера разговараа 60 ...

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне

CivilMedia - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Утре нов разговор со Ципрас: Дали е можно решение за името?

Пулс24 - 12.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Заврши телефонскиот разговор Заев – Ципрас, деталите на прес-конференција

Вечер Прес - 12.06.2018

Телефонскиот разговор за конечниот договор околу спорот за името, помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас заврши. Како што информираат грчките медиуми, по разговорот Ципрас заминал на разговори со претседателот ...

Заврши телефонскиот разговор Заев – Ципрас, на прес-конференција ќе се соопштат деталите од договорот

Точка - 12.06.2018

Телефонскиот разговор за конечниот договор околу спорот за името, помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас заврши. Како што информираат грчките медиуми, по разговорот Ципрас заминал на разговори со претседателот ...

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне

Вечер Прес - 12.06.2018

– За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер ...

Заврши разговорот Заев – Ципрас, се чекаат детали од договореното

Република - 12.06.2018

Завршил денешниот телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, објавуваат медиумите. Во секој момент се очекува, премиерот Заев да закаже термин за свое обраќање, за да ѝ ги соопшти на јавноста деталите ...

Разговорот Заев -Ципрас заврши

Локално - 12.06.2018

Штотуку завршил разговорот на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас. Во секој момент се очекува официјална потврда на договорот за решение за името и финализација на договорот Новинарите се во очекување на прес конференција која би требало ...

Заев најави за утре можен договор за името

Република - 12.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне поради временската разлика со Њујорк каде е Нимиц

Поглед - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Заев му се јави на Ципрас: По еден час разговор, договориле утре пак да се слушнат

МК News - 12.06.2018

Заев му се јави на Ципрас. По еден час разговор рано попладнево двајцата премиери се договориле утре повторно да се слушнат. „За време на разговорот се дискутираше за преостанатите прашања и беа разгледани неколку идеи за решенија“ информираше ...

Заев најави убави вести за Македонија

Sky - 12.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Продолжува телефонскиот разговор меѓу Заев и Ципрас

Sky - 12.06.2018

Премиерите на Република Македонија и Република Грција денеска треба да го продолжат телефонскиот разговор, кој го почнаа вчера, за решавање на спорот за името. Како што пренесоа двете страни, оценките се дека преговорите се во завршна фаза и ...

Нов разговор попладне меѓу Заев и Ципрас

Република - 12.06.2018

Грчките медиуми објавуваат дека телефонскиот разговор меѓу македонскиот и грчкиот премиер е закажан за подоцна попладнево. Двете страни треба прво да го известат специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, којшто е во Њујорк и поради временската ...

Заев се слушна со Ципрас

Бизнис Вести - 12.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера имаше 60 минутен телефонски разговор со Претседателот на Владата на Република Грција, Алексис Ципрас. Разговорот се реализираше помеѓу 14 и 15 часот, по македонско време.

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне поради временската разлика со Њујорк каде е Нимиц

Либертас - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе биде попладне поради временската разлика со Њујорк каде е Нимиц

Локално - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, но и според она што на прес-конференција го кажа лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, кој рече дека „грчкиот премиер денеска ...

Нов телефонски разговор на Заев и Ципрас, ќе соопштаат ли што договориле?

еМагазин - 12.06.2018

Премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот грчки колега утрово треба да остварат уште еден телефонски разговор за решавање на спорот за името. Вчера двајцата разговараа околу 60 минути, а според оценките на двете страни преговорите се при крај и ...

Телефонскиот разговор Заев – Ципрас ќе се случи попладне

Н.Македонија - 12.06.2018

Телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, според информациите во Грција, е закажан за попладневните часови. Грчките медиуми објаснуваат дека двете страни треба прво да го известат специјалниот претставник на ОН, а фактот што медијаторот ...

Заврши телефонскиот разговор Заев – Ципрас, се чекаат детали

Н.Македонија - 12.06.2018

Завршил телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, соопштуваат грчките медиуми. Во 18 часот по локално време грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе се сретне со грчкиот претседател.

Заев и Ципрас телефонски ќе ги финишираат преговорите

Н.Македонија - 12.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас утрово треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името, откако вчера разговараа 60 ...

Заев и Ципрас го оствариле долгоочекуваниот телефонски разговор

Телма - 11.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас го оствариле долгоочекуваниот телефонски разговор. Засега нема информации за содржината на разговорот, туку само потврда дека разговарале повеќе од еден ...

Заев и Ципрас се слушнаа, разговорот траел повеќе од еден час

24 Вести - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев се слушна на телефон со грчкиот колега Алексис Ципрас. Долгоочекуваниот телефонски разговор се случи попладнево, дознава телевизија 24. Разговорот бил помеѓу 14 и 15 часот по македонско време.

Заев и Ципрас разговарале 1 час, утре повторно ќе се слушнат

Канал5 - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше 60-минутен телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Разговорот се реализирал меѓу 14 и 15 часот по македонско време, потврдија за МИА од Владата на РМ.

Заев и Ципрас остварија едночасовен телефонски разговор, се договориле утре повторно да се слушнат

Фокус - 11.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска гo остварија долгогнајавуваниот и долгоочекуваниот телефонски разговор поврзан со решение на спорот за името. Според грчките медиуми, Заев и Ципрас искомуницирале во 15 ...

Нема детали за разговорот меѓу Заев и Ципрас

Алсат-М - 11.06.2018

Долгоочекуваниот телефонски разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас не го донесе очекуваниот епилог, барем не до следниот разговор утре наутро. Иако беше најавено дека после разговорот јавноста конечно ќе дознае дали преговорите за ...

Заѕвони телефонот на релација Скопје-Атина!!

Телма - 11.06.2018

Конечно заѕвони телефонот на релација Скопје-Атина. Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска попладне телефонски разговарале еден час. Но, кој кому му се јавил и што точно си кажале, никој не открива.

Заев и Ципрас разговарале еден час, утре уште еден разговор

Канал5 - 11.06.2018

Заев и Ципрас денеска разговарале телефонски еден час. Утре ќе имаат уште еден ...

Заев и Ципрас разговараа еден час, утре е решавачкиот ден

24 Вести - 11.06.2018

Околу еден час траел разговорот меѓу премиерот Заев и неговиот грчки колега Ципрас откако се случи долгоочекуваниот телефонски разговор меѓу двата премиера. Двајцата премиери разговарале попладнево помеѓу 14 и 15 часот по македонско време.

Заев: Утре нов разговор со Ципрас, можно конечно решение

24 Вести - 11.06.2018

По телефонскиот разговор Заев – Ципрас, македонскиот премиер во интервју за Топ тема на телевизија Телма изјави дека се работи за историски договор. Заев посочи дека тој е оптимист и дека во утрешниот нов најавен телефонски разговор се надева дека ...

Заев и Ципрас конечно разговараа, утре се очекува нов разговор

ТВ21 - 11.06.2018

Конечно се оствари долго очекуваниот телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Од Владата информираат дека разговорот почнал во 14 часот и дека траел еден час.

Грчката Влада: Во добра клима помина телефонскиот разговор меѓу Заев и  Ципрас

Фокус - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше 60 -минутен телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Заев и Ципрас разговарале за преостанатите парашања и разгледале неколку идеи за решенија.

Денеска телефонски разговор Заев – Ципрас?

Канал5 - 11.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска телефонски ќе разговараат за напредокот на преговарачкиот процес за спорот со името, објави „Макфакс“ од високи дипломатски извори.

Заев и Ципрас се слушнаа, утре сабајле пак

Сакам да кажам - 11.06.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас се слушнале околу 14 часот и разговарале околу еден час за името, потврдија од Владата. Според соопштението, двајцата премиери дискутирале за преостанатите прашања и биле разгледани неколку идеи за решенија.

Владата ги отфрла шпекулациите за внатрешни поделби во однос на спорот со Грција

Канал5 - 11.06.2018

Македонската влада ги отфрла тврдењата во грчките медиуми дека кај неа постојат внатрешни поделби во однос на договорената рамка со Грција. Премиерот Заев и министерот Димитров имаат единствен став, велат од владата за Канал 5, откако во медиумите ...

Грчки медиуми: Заев и Ципрас веќе разговарале!

Алсат-М - 11.06.2018

Грчки медиуми јавуваат дека телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Заев и Ципрас веќе е направен. Засега е познато дека разговорот е позитивно оценет, но оти следува уште еден телефонски повик што се очекува да биде ...

Заев и Ципрас разговарале 1 час, утре повторно ќе се слушнат

Курир - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше 60-минутен телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Разговорот се реализирал меѓу 14 и 15 часот по македонско време, потврдија за МИА од Владата на РМ.

Заев и Ципрас разговарале еден час, утре пак ќе се слушнат

+инфо - 11.06.2018

Премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, попладнево имале телефонски разговор. Премиерите разгоаварале еден час, а разговорот се случил меѓу 14 и 15 часот по македонско време, потврди Владата на РМ.

Еден час телефонски разговарале Заев и Ципрас, утре пак ќе се слушнат

Макфакс - 11.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше 60 минутен телефонски разговор со претседателот на Владата на Република Грција Алексис Ципрас, потврди Владата. Разговорот, како што пренесе Владата, се реализирал помеѓу 14 и ...

Грчка Влада: Разговорот помина во добра клима

+инфо - 11.06.2018

Во добра клима поминал телефонскиот разговор на Заев и Ципрас, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, а по едночасовниот разговор, двајцата премиери се договориле утре наутро одново да се слушнат.

Влада на РМ: Заев и Ципрас разговараа, утре следува уште еден разговор

Р.С.Европа - 11.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имал 60 минутен телефонски разговор со претседателот на Владата на Република Грција Алексис Ципрас, потврдија од македонската Влада.

Влада на РМ: Заев и Ципрас разговараа еден час - нов телефонски разговор утре

Press24 - 11.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше 60 минутен телефонски разговор со претседателот на Владата на Република Грција Алексис Ципрас, потврди портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Заев и Ципрас разговарале 1 час, утре повторно ќе се слушнат

Кајгана - 11.06.2018

Скопје, 11 јуни 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев денеска имаше 60-минутен телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Разговорот се реализирал меѓу 14 и 15 часот по македонско време, потврдија за МИА од Владата на РМ.

Владата го потврди разговорот Заев-Ципрас, се разгледувале неколку идеи за решенија

Слободен Печат - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше 60 -минутен телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, се вели во соопштението од Владата, кое стаса откако домашните и грчки медиуми јавија дека премиерите денеска го оствариле телефонскиот разговор ...

Што правиме ако се договорат Ципрас и Заев

Независен - 11.06.2018

Ерол Ризаов Додека чекаме да се чујат по телефон или да се видат во живо, премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, и да му соопштат на светот дека тридеценискиот спор, позамресен од Гордиевиот јазол, е одмрсен, ми дојде на ...

Заев и Ципрас разговарале 60 минути, има идеи за решение, утре пак

МКД - 11.06.2018

Остварен е телефонски разговор помеѓу премиерите на Република Македонија и на Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, пишува на официјалната инѕернет страница на македонската влада.

Кабинетот на Ципрас потврди: Разговорот со Заев поминал во добра клима

МКД - 11.06.2018

Во добра клима поминал телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер по едночасовниот разговор. Двајцата премиери се договориле утре наутро одново да се слушнат.

Заев и Ципрас утре ќе се слушнат повторно

Независен - 11.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска имаше 60 -минутен телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Разговорот се реализирал меѓу 14 и 15 часот по македонско време, соопштија од Владата на РМ.

Заев му се јави на Ципрас: По еден час разговор, договориле утре пак да се слушнат

Сител - 11.06.2018

Заев му се јави на Ципрас. По еден час разговор рано попладнево двајцата премиери се договориле утре повторно да се слушнат. „За време на разговорот се дискутираше за преостанатите прашања и беа разгледани неколку идеи за решенија“ информираше ...

Заев и Ципрас по телефон договорија утре пак да се слушнаат

Сител - 11.06.2018

Премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, попладнево имале телефонски разговор. Како што јавува дописничката на МИА од Атина, по едночасовниот телефонски разговор, Ципрас и Заев се договориле утре претпладне повторно да се ...

Заев и Ципрас остварија телефонски разговор

Сител - 11.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска гo остварија долгогнајавуваниот и долгоочекуваниот телефонски разговор поврзан со решение на спорот за името. Според грчките медиуми, Заев и Ципрас искомуницирале во 15 ...

Заев најави за утре можен договор за името

Независен - 11.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Утре нов разговор со Ципрас, можно конечно решение

Стандард - 11.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Заев: Оптимист сум, можно е конечно решение

+инфо - 11.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Заев: Утре нов разговор со Ципрас, можно конечно решение

Press24 - 11.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Утре нов разговор со Ципрас, можно конечно решение

Курир - 11.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор зас нов ан на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.

Денес е денот „Д“ – Заев телефонски ќе разговара со Ципрас

Независен - 11.06.2018

Денеска премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се чујат телефонски за да разговараат за напредокот на преговарачкиот процес за спорот со името, дознава „ Макфакс “ од високи дипломатски извори.

Заев и Ципрас се слушнаа, утре пак ќе разговараат

+инфо - 11.06.2018

Премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, попладнево имале телефонски разговор. Како што јавува дописничката на МИА од Атина, по едночасовниот телефонски разговор, Ципрас и Заев се договориле утре претпладне повтотно да се ...

Заев сам договара ново име и идентитет, без консултација на опозицијата

Курир - 11.06.2018

Власта во Република Македонија и премиерот Зоран Заев сами договараат ново име и идентитет со Република Грција, без консултација со опозицијата и претседателот на Република Македонија. Премиерите двете држави, Заев и Алексис Ципрас денеска ...

Коѕиас: Заев и Ципрас ќе си телефонираат денеска

Независен - 11.06.2018

Денеска ќе се реализира разговорот меѓу премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас. Ова го соопштио шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, по денешната вонредна средба со премиерот Ципрас.

Заев и Ципрас разговарале попладнево

Р.С.Европа - 11.06.2018

Премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, попладнево имале телефонски разговор, и според информациите на МИА, двајцата премиери се договориле утре претпладне повтотно да се слушнат.

Заев и Ципрас разговарале еден час, утре ќе се слушнат повторно

Слободен Печат - 11.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас го реализирале денеска конечно телефонскиот разговор што го најавија како своевидна завршница на договорот за името. Како што дознава „ Независен весник “, Заев и Ципрас се слушнале во ...

Заев и Ципрас разговарале еден час, денес ќе се слушнат повторно

Независен - 11.06.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас го реализирале денеска конечно телефонскиот разговор што го најавија како своевидна завршница на договорот за името. Како што дознава „Независен весник“, Заев и Ципрас се слушнале во ...

Телефонски разговор меѓу Заев и Ципрас

Стандард - 11.06.2018

Премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, попладнево имале телефонски разговор. Како што јавува дописничката на МИА од Атина, по едночасовниот телефонски разговор, Ципрас и Заев се договориле утре претпладне повтотно да се ...

Утре нов разговор со Ципрас, можно конечно решение

Нова ТВ - 11.06.2018

Наша конечна цел е да добиеме фер договор заснован на факти, кој ќе не стави на маса со сите прозападни земји и каде рамноправно, рамо до рамо, ќе го јакнеме нашиот идентитет, ќе ја јакнеме економијата и ќе отвораме перспективи.