TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филм заборавен во промотивниот гламур

Време - 16.06.2007

ПО ПРЕМИЕРАТА НА „ЕЛЕГИЈА ЗА ТЕБЕ“ Премиерот доцнел еден час, Слаѓана Тасева имала фустан со најдлабоко можно деколте на грбот, Љубиша Георгиевски стасал во џип... Но, каков беше филмот за Рацин што авторската екипа така интензивно го најавуваше по медиумите? Филмот за Рацин, резултат на ...

Љубов голема, стварна...

Вечер Прес - 16.06.2007

Невенка Вујиќ е еден битен дел од љубовниот живот на големиот поет Коста Солев Рацин. Во голем дел, поради својата имотна состојба и можности токму таа ги финансира активностите на истомислениците и сопартијците, како и литературните кружоци во кои учествува Кочо "Невенка Вујиќ, ќерка на српски ...

„Елегија за тебе“ - премиера со поезија, емоции и гламур

Утрински - 15.06.2007

Центарот на Велес беше место каде што се вкрстуваа духот на поезијата на Рацин и енергијата на поетско - филмската приказна ЈАСМИНКА ПАВЛОВСКА Четириесет и три години по смртта на основоположникот на современата македонска поезија, Кочо Рацин, на денот на неговото мистериозно загинување, 13 јуни, ...

Филмот за Кочо Рацин ја трогна публиката

Дневник - 15.06.2007

Од идната недела играно-поетскиот филм ќе игра и во киносалите низ земјава Коста Солев Рацин заслужува повеќе да се работи на неговото дело, но и на неговата смрт. Тој за мене е македонски поет на сите времиња - изјави премиерот Никола Груевски по завчерашната премиера на филмот „Елегија за тебе“ ...

Филмот за Рацин бара одговори

Вест - 15.06.2007

СПЕКТАКУЛАРНА ПРЕМИЕРА НА ЗАФИРЧЕВ ВО ВЕЛЕС Премиерата не помина без да бидат прозвани и политичарите за прашањето: Кој го уби Рацин? На што премиерот Никола Груевски рече, дека мора да се расветли оти тоа нему му го должиме, а Љубиша Георгиевски, претседателот на Собранието рече:" Една рака г ...

Кој го сакаше и кој го уби Рацин?

Вечер Прес - 15.06.2007

Приказната на авторите, Васил Зафирчев и Данчо Стефков, говори за постоењето на уште една муза на големиот поет од Којник, Велес, Коста Солев Рацин, покрај "Онаа Бесмртната!" Рахилка Фирфова - Раца, постои и една Невенка Вујиќ, офицерска ќерка, тивка, но опиплива и стварна љубов на поетот Меѓу ...

Премиерата на „Елегија за тебе“ пред 30-илјадна публика

А1 - 14.06.2007

Првиот поетско игран филм посветен на Рацин „Елегија за тебе“ на авторскиот тандем Васил Зафирчев и Данчо Стефков со спектакуларна премиера . За прв пат на отворено, на видео бим и пред 30-илјадна публика. Раскош и гламур, така може да се опише атмосферата на премиерата на филмот „Елегија за тебе“ ...

Филмот „Елегија за тебе“ вчеравечер во Велес доживеа спектакуларна премиера

Канал5 - 14.06.2007

Успешен е обидот на авторите на филмот ,,Елегија за тебе,, да проникнат во мистериозниот лик на најголемиот меѓу македонските поети. Филмската приказна ќе биде инспирација за истражувачите, за историчарите. Успешен е обидот на авторите на филмот ,,Елегија за тебе,, да проникнат во мистериозниот лик ...

Одбележана годишнината од загинувањето на Рацин

Утрински - 14.06.2007

КИЧЕВО - Вчера голем број граѓани, младинци, борци и соборци по дух и перо во месноста Лопушник кај Кичево му оддадоа почит на големиот поет и револуционер Кочо Рацин. На местото на трагичниот настан, во близина на партизанската печатница, на спомен-обележјето на поетот делегации на општините ...

Вистината за Рацин се' уште закопана на Лопушник

Дневник - 14.06.2007

Без конкретни докази, паушални се тврдењата на авторите на филмот дека Кочо Рацин е намерно ликвидиран, откако седум часа не му била укажана помош, вели историчарот Зоран Тодоровски Нема доволно докази за да се тврди дека еден од најголемите македонски поети - Кочо Рацин, бил намерно оставен да ...

„Елегија за тебе“ за неодговорените прашања за поетот

Дневник - 13.06.2007

Провокација за авторите биле многуте нејаснотии за животот и смртта на основоположникот на современата македонска поезија, авторот што е преведен во повеќе од 120 држави Дали Рацин бил застрелан по грешка и која била неговата вистинска муза, се прашањата што се третитаат во играно-поетскиот филм ...

Премиера на „Елегија за тебе“ во Велес

Утрински - 13.06.2007

Вечерва во центарот на Велес, на три филмски платна со почеток во 21.30 часот ќе се прикаже премиерата на играно-поетскиот филм „Елегија за тебе“ на авторскиот тандем Васил Зафирчев и Данчо Стефков, кој ќе го промовира филмскиот критичар Илинденка Петрушевска. Ова е прв македонски т.н.

Најавена спектакуларна премиера на „Елегија за тебе“

А1 - 12.06.2007

По холивудски терк, со црвен тепих и луксузни лимузини, ќе се одржи утрешната премиера на филмот „Елегија за тебе“ во Велес. Повеќе од 80 луѓе се вклучени во организацијата на настанот, за кој продуцентот „Нет студио“ најави дека ќе биде спектакуларен.

И понатаму без потврда дека Рацин е ликвидиран

Време - 12.06.2007

ВО ПРЕСРЕТ НА ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМОТ „ЕЛЕГИЈА ЗА ТЕБЕ“ Весна Дамчевска Авторите на сценариото на филмот „Елегија за тебе“, посветен на Коста Солев Рацин, тврдат дека основоположникот на македонската поезија бил ликвидиран, иако не се повикуваат на некаков новопронајден доказ за тоа.

Која беше музата на Рацин

Вечер Прес - 12.06.2007

Во среда на 13 јуни, кобниот ден кога во 1943 година на планината Лопушник престана да чука срцето на големиот Кочо Солев-Рацин, во неговиот каменец на слободарски Велес ќе биде промовиран филмот "Елегии за тебе". Овој прв поетски игран филм кај нас е посветен на освоположникот на современата ...

Создаден првиот филм за Рацин „Елегија за тебе“

Утрински - 11.06.2007

ВЕЛЕС - На спектакуларен начин на три видео бима во центарот ан Велес в среда ќе се случи премиерата на првиот играно-поетски филм посветен на Рацин „Елегија за тебе“. Токму на 65-годишнината од неговата смрт за првпат авторите во филмот трагаат по две клучни мистерии од животот на Рацин за кои ...

Посмртната постела на Рацин претставена пред велешани

Утрински - 11.06.2007

ВЕЛЕС - По 65 години од смртта на големиот македонски поет и револуционер Коста Солев Рацин за првпат се изложува посмртна постела и чевлите во кои бил облечен додека од планината Лопушник каде бил смртно ранет бил донесен до Велес. Сите овие години тие биле чувани во велешкото музејско депо.