TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорческа со дубл титула во Сент Мало

SportMedia - 25.09.2016

Лина Ѓорческа ја освои титулата во конкуренција на двојки, на фјучр турнирот во Сент Мало, Франција, вреден 50.000 американски долари. Во финалниот меч, заедно со Дијана Марчинкевица од Летонија беа подобри од романскиот двоец Александра Каданту и ...

Нов трофеј во колекцијата на Лина Ѓорческа

Екипа - 25.09.2016

Лина Ѓорческа продолжи со одличните настапи во дубл, па така македонската тенисерка денеска ја зголеми својата колекција трофеи со уште еден пехар, овојпат од турнирот во Сен Мало, Франција.

Лина Ѓорческа „гази“ во дубл конкуренција: Нов трофеј за најдобрата македонска тенисерка

Спортклуб - 25.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа продолжува со своите одлични игри во конкуренција на дубл, освојувајќи го својот шести трофеј годинава. Лина Ѓорческа го освои шестиот трофеј, откако во својата колекција годинава го додаде и турнирот од ...

Триумф на Ѓорческа во двојки на фјучрсот во Франција

Сител - 25.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа продолжи со победите на мечевите во игра на двојки. Таа попладнево во францускиот град Сен Мало заедно со Дијана Марцинкевича од Летонија победи на турнирот што се игра за награден фонд од 50.000 долари + ...

Најголем успех за Ѓорческа: Титула во Сент Мало!

СуперСпорт - 25.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Ѓорческа заедно со нејзината партнерка Марчинкевица во финалето беа подобри од своите противнички Каданту и Кристан со 3:6, 6:3 и 10:8. Ѓорческа благодарение на титулата во Франција, вредна 50 илјади американски ...

Ѓорческа освои нов турнир во двојки!

МКД - 25.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа продолжува да блеска на турнирите во двојки, овој пат го крена пехарот во Сен Мало, Франција. Ѓорческа заедно со својата партнерка Дијана Марсинкевича од Летонија го освоија фјучрс турнирот во Сен Мало, ...

Голем успех на Македонката: Ѓорческа со пресврт до титулата во двојки на силниот фјучерс во Франција (Видео)

Дерби - 25.09.2016

Првиот македонски рекет, Лина Ѓорческа освои уште еден трофеј во игра на двојки, овој пат на силниот фјучерс во Франција поточно во Сен Мало кој се играше неделава на земјени терени за награден фонд од 50.000 американски долари.

НОВА ТИТУЛА: Лина Ѓорческа победи во двојки во Сент Мало

Телеграф - 25.09.2016

После трофејот во Бугарија, најдобрата македонска тенисерка со трофеј и во Франција Лина Ѓорческа игра во одлична форма особено на натпреварите во двојки, па после победата во Добрич успеа да стигне до нова титула овој пат во Сент Мало каде што ...

Лина се враќа од Франција со нов трофеј

Вечер Прес - 25.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, освои уште еден трофеј во игра на двојки, овој пат на силниот фјучерс турнир во Франција, односно во Сен Мало. Македонката заедно со нејзината партнерка, Дијана Марцинкевица од Летонија во завршниот ...

Неверојатната Ѓорческа се пласираше во финале!

СуперСпорт - 23.09.2016

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа успеа во парови, заедно со Дијана Марцинкевича, да се пласира во финалето во Сен Мало. Таа и нејзината партнерка успеаа да ги елиминираат 1-те носителки на турнирот со 2:0 во сетови, односно 7:6(7:5) и ...

Најдобрата македонска тенисерка во битка за уште еден трофеј

Спортклуб - 23.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа продолжува со добрите игри оваа сезона и влегува во уште една битка за трофеј. Лина Ѓорческа, ќе има можност да дојде до уште еден значаен трофеј во конкуренција на двојки и тоа на фјучерс турнирот ...

Лина на чекор до нова титула

Вечер Прес - 23.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, се избори за ново финале, овој пат на турнирот во Сант Мало во Франција. Таа и нејзината партнерка на турнирот во Сант Мало, Дијана Марцинкевича од Летонија ќе играат во финалето со подобриот од ...

Ѓорческа преку првите носителки се пласира во финале во двојки во Франција

МКД - 22.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа продолжува со одличните настапи во двојки, ќе се бори за пехарот и на турнирот во Сен Мало, Франција. Лина Ѓорческа и нејзината партнерка Дијана Марцинкевица денеска беа подобри од првите носителки, ...

Ѓорческа не престанува да реди успеси - Уште една битка за трофеј во Франција

Спортклуб - 22.09.2016

Нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа продолжува со одличното издание во дабл конкуренцијата, па во истата во рамките на турнирот во Франција со својата партнерка ќе се бори за трофеј. Ѓорческа и Дијана Марцинкевица денес беа далеку подобри од ...

Ѓорческа стигна и до финалето...

SportMedia - 22.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа заедно со Дијана Марцинкевича од Летонија да се пласираат во финалето на фјучрсот што се игра во францускиот град Сен Мало. Македонско-летонската комбинација предмалку во два сета ги победија првите ...

НОВО ФИНАЛЕ: Лина Ѓорческа по трофејот во двојки

Телеграф - 22.09.2016

Најдобрата тенисерка од Македонија се избори за нов меч во финале овој пат на турнирот во Сант Мало во Франција Лина Ѓорческа и нејзината партнерка на турнирот во Сант Мало, Дијана Марцинкевича од Летонија ќе играат во финалето, но противничките ќе ...

Финале за Ѓорческа во двојки на фјучрсот во Франција

Сител - 22.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа заедно со Дијана Марцинкевича од Летонија да се пласираат во финалето на фјучрсот што се игра во францускиот град Сен Мало. Македонско-летонската комбинација предмалку во два сета ги победија првите ...

Ѓорческа преку првите носителки до финалето во двојки во Франција

Дерби - 22.09.2016

Најквалитетниот женски македонски рекет, Лина Ѓорческа ќе има можност да дојде до уште еден значаен трофеј во игра на двојки и тоа на фјучерс вреден 50.000 американски долари. Имено денеска во Сен Мало во Франција нашата Лина и нејзината партнерка ...

Ѓорческа во финалето во двојки на турнирот во Франција

Екипа - 22.09.2016

Лина Ѓорческа продолжува со одличните настапи на меѓународните турнири. Заедно со својата партнерка Дијана Марцинкевица најдобрата македонска тенисерка обезбеди пласман во полуфиналето во конкуренција на двојки откако со 2-0 во сетови (7-6, 7-6) го ...

Ѓорческа и Марцинкевича ги „збришаа“ првите носителки во Франција и ќе се борат за трофеј!

Gol.mk - 22.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа повторно ќе се бори за трофеј во двојки, овој пат во Франција, на ИТФ-фјучрсот во Сен Мало вреден повеќе од 50.000 долари. Ѓорческа и нејзината партнерка од Летонија, Дијана Марцинкевича славеа над ...

Полуфинале за Ѓорческа

Вечер Прес - 22.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, ќе игра во полуфиналето во двојки на францускиот тениски турнир Опен Емедор Солер во Сан Мело. Ѓорческа заедно со Летонката Дијана Марцинкевица во второто коло славеа над Шпанките Олга Парес и Олга ...

Ѓорческа се пласира во полуфинале во двојки во Франција

МКД - 21.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа ги продолжува добрите настапи во двојки, нанижа уште една победа во Франција и се пласираше во полуфиналето. Лина Ѓорческа заедно со својата партнерка од Летонија, Дијана Марцинкевича беа подобри од ...

Ѓорческа експресно до полуфиналето во двојки во Франција

Дерби - 21.09.2016

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа ќе игра во полуфиналето во двојки на силниот фјучерс турнир кој се игра во Сен-Мало, Франција за награден фонд од 50.000 американски долари. Ѓорческа и Летонката, Дијана Марцинкевица која е нејзина партнерка на ...

Лина Ѓорческа успеа да се пласира во полуфинале на турнир во Франција

Спортклуб - 21.09.2016

Тетовчанката Лина Ѓорческа, успеа во конкуренција на двојки, заедно со партнерката Дијана Марчинкевица, да се пласира во полуфинале на фјучерс тирунирот во Франција. Ѓорческа и Марчинкевица триумфираа во два сета против двоецот од Шпанија, Сајез и ...

Полуфинале во двојки за Ѓорческа

SportMedia - 21.09.2016

Тенисерката Лина Ѓорческа се пласираше во полуфиналето во конкуренција на двојки, на фјучр турнирот во Сент Мело, Франција. Нашиот рекет број еден во второто коло, заедно со Дијана Марчинкевица го победија шпанскиот двоец Олга Парез Азкотја и Олга ...

Ѓорческа во полуфинале во двојки во Франција

Телеграф - 21.09.2016

Најдобрата тенисерка од Македонија загуби во сингл, но затоа со Летонката Дијана Марцинкевича играат одлично и уште се дел од турнирот во Сент Мало Лина Ѓорческа успеа да помине уште едно коло на турнирот во Сент Мало во Франција откако заедно со ...

Полуфинале за Ѓорческа во Сен Мало

Сител - 21.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во полуфиналето на фјучрсот во францускиот град Сен Мало. Таа денеска во 1/4 финалето заедно со Диана Марцинкевича од Летонија без поголеми проблеми ги совладаа шпанските тенисерки Олга Парез ...

Ѓорческа очекува двоцифрен напредок на ВТА листата во двојки...

Н.Македонија - 21.09.2016

Ѓорческа очекува двоцифрен напредок на ВТА листата во двојки Денешниот триумф во четвртфиналето во двојки на 50.000 долари вредниот турнир во Сент Мало, Франција, на најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа и гарантира напредок од околу 13 ...

Ѓорческа повторно со најдобар ранг во двојки

Дневник - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција на двојки. Таа сега се наоѓа на 175 место на ВТА-листата со 403 поени. Во поединечна конкуренција има пад за едно место и се наоѓа на 222 со 236 ...

Ѓорческа поразена во првото коло на фјучрс во Франција

Канал5 - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е поразена на стартот на фјучрс турнирот што се игра во францускиот град Сен Мало. Поуспешна од неа беше осмата носителка Марина Заневска од Украина која е на 192.место на ВТА листата.

Пораз и победа за Лина Ѓорческа

СуперСпорт - 20.09.2016

Лина Ѓорческа имаше лош настап во сингл на турнирот во Сен Мало, Франција. Таа денес за противник ја имаше Заневска од Украина, а натпреварот го изгуби со 0-2 во сетови. Првиот сет беше интересен, но за жал заврши во корист на Украинката со 6:4, а ...

Ѓорческа разочара со пораз, но се врати со триумф

Спортклуб - 20.09.2016

Нашата најдобра тенисерска денес имаше лош настап во рамките на синг конкуренцијата на турнирот во Франција. Од друга страна пак, во дабл триумфираше заедно со Марцинкевица. Ѓорческа загуби од Заневска од Украина со 2:0 во сетови, односно 6:4 и 6:0.

Ѓорческа поразена во првото коло на фјучрс во Франција

Курир - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е поразена на стартот на фјучрс турнирот што се игра во францускиот град Сен Мало. Поуспешна од неа беше осмата носителка Марина Заневска од Украина која е на 192.место на ВТА листата.

Ѓорческа поразена во првото коло на фјучрс во Франција

А1 On - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е поразена на стартот на фјучрс турнирот што се игра во францускиот град Сен Мало. Поуспешна од неа беше осмата носителка Марина Заневска од Украина која е на 192.место на ВТА листата.

Ѓорческа загуби на стартот од турнирот во Франција

Екипа - 20.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа загуби во 1. коло на 50.000 долари вредниот ВТА турнир во Сент Мало, Франција. Ѓорческа на стартот од турнирот во поединечна конкуренција беше поразена од осмата носителка, Украинката Марина Жаневска во ...

Ѓорческа загуби на стартот на фјучрсот во Сен Мало

Сител - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е поразена на стартот на фјучрс турнирот што се игра во францускиот град Сен Мало. Поуспешна од неа беше осмата носителка Марина Заневска од Украина (192.место на ВТА).

Ѓорческа поразена во првото коло на фјучрс во Франција

+инфо - 20.09.2016

Дваесет и тригодишната Украинка двата сета ги доби со 6:4 и 6:0 во гемови, а ја искористи предноста и подобриот сервис во мечот. Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е поразена на стартот на фјучрс турнирот што се игра во францускиот град Сен Мало.

Ѓорческа поразена во првото коло на турнирот во Франција

МКД - 20.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка не успеа да ја помине првата пречка на фјучрс турнирот во Сен Мало, Франција. Лина Ѓорческа немаше среќа во ждрепката и уште во второто коло доби подобро рангирана тенисерка, Украинката Марина Заневска која е 192.

Лош почеток за Лина на турнирот во Сент Мало

SportMedia - 20.09.2016

Фјучр турнирот во Сент Мело во Франција не започна добро за Лина Ѓорческа. Најдобриот македонски рекет на стартот загуби од украинската претставничка, осмиот носител Марина Заневска со убедливи 4:6, 0:6.

Ѓорческа елиминирана на стартот во Франција, Србљак дебитира во Сокобања

Gol.mk - 20.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа загуби во првото коло на фјучрс турнирот во Сен Мало, во Франција. Тетовчанката е поразена од Марина Заневска од Украина со 6-4 и 6-0, за нешто повеќе од еден час игра.

Лина Ѓорческа поразена во сингл, славеше во дубл

Екипа - 20.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа имаше неуспешен настап во сингл на турнирот во Сен Мало, Франција, кој се игра за награден фонд од 50.000 долари. Ѓорческа денеска за противничка во сингл ја имаше Украинката Марина Заневска, осма ...

Ѓорческа со победа стартуваше во двојки

МКД - 20.09.2016

За разлика од настапот во сингл, Лина Ѓорческа со победа почна на турнирот во Сен Мал, Франција вреден 50.000 долари. Најдобрата македонска тенисерка беше елиминирана уште во првото коло во сингл, но имаше поуспешен настап на стартот во двојки.

Ѓорческа избори четвртфинале во двојки на силниот турнир во Франција

Дерби - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа по добрите настапи на фјучерсите во Бугарија оваа недела е дел од силниот турнир во Сен Мало во Франција кој се игра на земјени терени за вредност од 50.000 американски долари.

Ѓорческа ја мина првата пречка во двојки во Сен Мало

Сител - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа заедно со Дијана Марцинкеча од Летонија да постигне победа во првото коло во двојки на фјучрсот во францискиот град Сен Мало. Тие ги победија четвртите носителки Корнелија Листер (Шведска) и Нина Стојановиќ ...

Ѓорческа се поправи и оствари победа во двојки

SportMedia - 20.09.2016

Откако беше елиминирана во сингл, Лина Ѓорческа се поправи во конкуренција на двојки и тргна со победа, на 50.000 американски долари вредниот фјучр турнирот во Сент Мало, Франција. Македонската тенисерка на стартот во дубл заедно со Дијана ...

Ѓорческа поразена во првото коло на фјучрс во Франција...

Н.Македонија - 20.09.2016

Ѓорческа поразена во првото коло на фјучрс во Франција Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е поразена на стартот на фјучрс турнирот што се игра во францускиот град Сен Мало. Поуспешна од неа беше осмата носителка Марина Заневска од Украина која е ...

Ѓорческа поразена во првото коло на фјучрс во Франција

Lider - 20.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа е поразена на стартот на фјучрс турнирот што се игра во францускиот град Сен Мало. Поуспешна од неа беше осмата носителка Марина Заневска од Украина која е на 192.место на ВТА листата.

Ѓорческа повторно со најдобар ранг во двојки

ТВ21 - 19.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција на двојки. Таа сега се наоѓа на 175 место на ВТА листата со 403 ...

Ѓорческа повторно со најдобар ранг во двојки

+инфо - 19.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција на двојки и сега се наоѓа на 175 место на ВТА. Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција ...

Нов скок на Ѓорческа на светскиот ранкинг во игра на двојки

Дерби - 19.09.2016

Лина Ѓорческа придодаде уште еден трофеј во својата кариера откако славеше на дубл турнирот во Добрич заедно со својата партнерка Изабела Шиникова, а тоа и донесе нов скок на ВТА ранг листата во двојки.

Мал пад на Ѓорческа на ВТА листата

СуперСпорт - 19.09.2016

Нашата тенисерка, Лина Ѓорческа доживеа пад од 1 позиција на најновата ВТА листа и во моментот се наоѓа на 222 место. Но сепак наскоро се очекува нејзин повторен скок напред на ВТА листата бидејќи постигна добар резултат во Добрич, каде што успеа да ...

Нов најдобар ранг во двојки за Ѓорческа

Сител - 19.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција на двојки. Таа сега се наоѓа на 175 место на ВТА листата со 403 поени. Во поединечна конкуренција има пад за едно место и се наоѓа на 222 со 236 ...

Ѓорческа повторно со најдобар ранг во двојки

А1 On - 19.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција на двојки. Таа сега се наоѓа на 175 место на ВТА листата со 403 поени. Во поединечна конкуренција има пад за едно место и се наоѓа на 222 со 236 ...

Нов пад за Ѓорческа на ВТА ранг-листата

Екипа - 19.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да стигне во финалето на турнирот во Добрич, Бугарија откако во полуфиналето загуби од Изабела Шиникова со 2-1 (4-6, 6-3, 0-6). Поразот во поединечната конкуренција ја чинеше Ѓорческа пад од ...

Пад од едно место за Лина Ѓорческа на ВТА листата

Gol.mk - 19.09.2016

Лина Ѓорческа има мал пад на ВТА листата во тенис, откако не успеа да стигне во финалето на турнирот во Добрич. Ѓорческа сега се наоѓа на 222. место. Во двојки, тетовчанката заедно со Шиникова напреднаа на светската ранг листа и од 179.

Пад на Ѓорческа на ВТА листата неделава

Спортклуб - 19.09.2016

Најдобрата тенисерка од Македонија, Лина Ѓорческа оваа недела забележа пад на најновата ВТА ранкинг листа, откако на турнирот во Бугарија, поточно во гратчето Добричм загуби во полуфиналето од Шиникова со 2:1 во сетови.

Ѓорческа падна за една позиција

SportMedia - 19.09.2016

Лина Ѓорческа падна за една позиција на најновата светска тениска ранг-листа и сега е 222. во конкуренција на светската елита. Ѓорческа очекува нов напредок, но од идната недела, по добриот резултат во Добрич, каде играше полуфинале.

Ѓорческа го подобри рангот во двојки, мал пад во сингл

МКД - 19.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа напредуваше во двојки, но има пад од една позиција на најновата ВТА ранг листа. Лина Ѓорческа продолжува да го подобрува пласманот во двојки и сега се наоѓа на 175. позиција на ВТА листата.

Ѓорческа падна во сингл, но напредуваше во двојки

Телеграф - 19.09.2016

После турнирот во Добрич, најдобрата тенисерка од Македонија се наоѓа на 222. позиција, додека во двојки е на 175. место Најдобрата тенисерка од Македонија, Лина Ѓорческа, дојде до напредок од четири позиции на ранг-листата во двојки.

Пад од едно место на Лина Ѓорческа на ВТА-листата

Република - 19.09.2016

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да стигне во финалето на турнирот во Добрич, Бугарија откако во полуфиналето загуби од Изабела Шиникова со 2-1 (4-6, 6-3, 0-6). Поразот во поединечната конкуренција ја чинеше Ѓорческа пад од ...

Ѓорческа со нов скок од пет позиции во двојки ...

Н.Македонија - 19.09.2016

Ѓорческа со нов скок од пет позиции во двојки Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, забележа нов скок и нов најдобар ранг на ВТА-листата во двојки, по победата во финалето во двојки на фјучерс-турнирот во Добрич, Бугарија, вреден 25.000 ...

Ѓорческа повторно со најдобар ранг во двојки...

Н.Македонија - 19.09.2016

Ѓорческа повторно со најдобар ранг во двојки Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција на двојки. Таа сега се наоѓа на 175. место на ВТА листата со 403 поени.

Ѓорческа повторно со најдобар ранг во двојки

Lider - 19.09.2016

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа втора недела по ред го подобрува својот пласман во конкуренција на двојки. Таа сега се наоѓа на 175 место на ВТА листата со 403 поени. Во поединечна конкуренција има пад за едно место и се наоѓа на 222 со 236 ...