TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тајна иднината на земјиштето на клиничкиот центар

Н.Македонија - 29.10.2010

Министерот за здравство Бујар Османи, иако најави неколку можности за судбината на земјиштето на скопските клиники кога ќе почне изградбата на новиот клинички центар, не кажува кои се тие Османи ...

Од Водно до Бардовци

Н.Македонија - 29.10.2010

Во составот на новиот клинички ќе имало национален центар за трансплантација, државна кардиохирургија, еднокреветни соби, нови апарати, задоволни лекари и сестри.

40%од операциите во новиот клинички во дневна хирургија

Сител - 29.10.2010

Во новиот клинички центар болните нема да престојуваат повеќе од 5 дена. Искористеноста на капацитетите ќе биде над 80 проценти.

Нов Клинички центар?

Р.С.Европа - 28.10.2010

Добро е што власта и опозицијата се натпреваруваат чија е идејата за изградба на нов Клинички центар, но крајната цел треба да биде тој да се направи, порачуваат експертите.

Кој го мерка земјиштето на клинички

Утрински - 28.10.2010

На македонското здравство му треба нов клинички центар, а не мегапроект, кој ќе чини околу половина милијарда евра. Вака размислува поголемиот дел од медицинската фела, што се собра вчера на ...

Лекари предлагаат Клинички да се пресели во Воена болница

Дневник - 28.10.2010

Нов клинички центар им треба на сите, оти во повеќето клиники нема пристојни услови за лекување и за работа. На Клиниката за уво, грло и нос шетаат бубашваби, лете е пекол, зиме студено , а плочките ...

Муслиманите со просторија на Клинички

Дневник - 28.10.2010

Пациентите од муслиманска вероисповед од вчера во кругот на Клиничкиот центар имаат просторија за индивидуално вршење религиозни обврски.

Проширете ги гробиштата, здравството го уништија

Шпиц - 28.10.2010

Ако не се преземе нешто за здравствениот хаос, во кој се губат пациентите, тогаш треба да планираме поголема парцела за гробишта, затоа што пациенти ни умираат, истакна Стефановска.

Муслиманите добија соба за молење на клиниките

Н.Македонија - 28.10.2010

Министерот за здравство Бујар Османи ја отвори просторијата за религиозни и духовни потреби на пациентите од муслиманска вероисповед и нивните семејства што доаѓаат да ги посетат на скопските клиники.

Здравствен, политички или бизнис-проект?

Н.Македонија - 28.10.2010

Според груби процени, само земјиштето на стариот клинички центар од околу 171.200 квадратни метри во подножјето на Водно може да достигне цена над 100 милиони евра.

Дебата „Реформите во здравствениот систем и потребата од изградба на нов клинички центар“

МРТ - 28.10.2010

Дебата на тема „Реформите во здравствениот систем и потребата од изградба на нов клинички центар“ се одржа денеска во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“ и Прогес институтот за социјална ...

Македонија - Новиот клинички повеќе сон, отколку јаве

Време - 27.10.2010

Мими П. Шушлеска Нов клинички центар во Бардовци, на површина од 93 хектари, со железнички и со автобуски терминал, еднокреветни соби, современа опрема, хотелско сместување, простор за рекреација на ...

Клиничкиот центар доби објект за молење на муслиманите

Телма - 27.10.2010

Покрај црквата која во кругот на Клиничкиот центар беше изградена пред десетина години,Центарот доби уште еден објект за извршување религиозни обврски, овојпат за пациентите од муслиманска ...

Нов клинички за половина милијарда евра

Дневник - 27.10.2010

Наместо 100 до 200 милиони евра како што првично најави министерот за здравство Бујар Османи, новиот клинички центар во Бардовци ќе чини најмалку двојно повеќе - од 400 до 450 милиони евра.

Клинички случај

Дневник - 27.10.2010

Колку човечки животи годишно може да се спасат и колку пациенти може подобро да бидат третирани ако нивните лекари имаат нови згради, модерна опрема, доволно современи лекови и терапии ? Без ...

Сите на преглед во Бардовци

Шпиц - 27.10.2010

Изградбата на нов клинички центар, кој пред една недела го промовираше опозициската СДСМ, со цел парите да се потрошат рационално, пациентите да добијат современи клиники и да се избегне ...

Уште 10 години ќе се лекуваме на Водно, после во Бардовци

Н.Македонија - 27.10.2010

Новиот клинички центар треба да биде изграден во Бардовци, на површина од 195.000 квадратни метри, а вкупно би чинел околу 450 милиони евра Во скопските клиники на Водно болните ќе се лекуваат уште ...

Здравството е многу сиромашно за нов клинички центар

Алфа - 27.10.2010

Македонското здравство е премногу сиромашно за да си дозволи нов клинички центар. А во исто време недостасува и детален проект како тој центар би се изградил и би функционирал, како во поглед на ...

Место за молитва за муслиманите на Клинички

Алсат-М - 27.10.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска во кругот на Клиничкиот центар во Скопје ја отвори просторијата за извршување на религиозни и духовни потреби на пациентите од муслиманска вероисповед и ...

МЗ:Придобивките од изградба на нов Клинички центар се огромни

Форум - 27.10.2010

Учесниците на денешната трибина уште еднаш јавно демонстрираа огромно непознавање за причините, потребите и придобивките од реализација на проектот за изградба на нов кампус на Универзитетски клиники ...

Просторија за религиски потреби на муслиманите во Клиничкиот центар

Кирилица - 27.10.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска во кругот на Клиничкиот центар во Скопје ја отвори просторијата за извршување на религиозни и духовни потреби на пациентите од муслиманска вероисповед и ...

Просторија за верски обреди на муслиманите во кругот на Клинички

Канал5 - 27.10.2010

Отворањето на овие простории е обврска од Законот за заштита на правата на пациентите, меѓународен стандард во почитување на нивните основни права со цел да им се овозможат минимални услови за да го ...

Нов клинички центар во Бардовци или парцела во Бутел

Сител - 27.10.2010

Нов Клинички центар кога здравствениот буџет ќе биде најмалку милијарда и пол евра. Овој став произлезе од дебата организирана од Фридрих Еберт за потребите од изградба на нов Центар.

Муслиманите ќе се молат во Клинички центар

Вечер Прес - 27.10.2010

За пациентите од муслиманска вероисповед во Клиничкиот центар во Скопје од вчера на располагање им е просторија за извршување на религиозни и духовни потреби.

Петров: Владата нема кредибилитет да гради нов Клинички центар

Курир - 27.10.2010

Пред почетокот на дебатата организирана од страна на Институтот за социјална демократија и фондацијата „Фридрих Еберт“ во хотел Карпош, пратеникот Андреј Петров изјави дека СДСМ има морално право да ...

ВМРО ДПМНЕ: Петров се обидува да го отргне срамот порад украдената идеја

Нетпрес - 27.10.2010

Андреј Петров се обидува преку јалови партиски настани да си го отргне срамот, поради тоа што се докажа дека Новиот клинички центар е украдена идеја од Владата на РМ, вели пратеничката на ВМРО ДПМНЕ ...

ВМРО ДПМНЕ: Стратегијата за Нов клинички центар уште во јули 2010

Курир - 27.10.2010

Пратеничката на ВМРО – ДПМНЕ Марија Андоновска на денешната прес конференција рече дека Андреј Петров се обидува преку јалови партиски настани да си го отргне срамот, поради тоа што се докажа дека ...

МЗ: Податоците на Петров и Оровчанец за нова Клиника се крајно паушални

Курир - 27.10.2010

Учесниците на денешната трибина „Реформите во здравствениот систем и потребата од изградба на нов Клинички центар“ уште еднаш јавно демонстрираа огромно непознавање за причините, потребите и ...

Отворен објектот за религиозни обврски во Клинички Центар

Макфакс - 27.10.2010

Објектот во Клиничкиот центар наменет за извршување на религиозните обврски на пациентите од муслиманска вероисповест и нивните семејства, беше пуштен денеска во функција од страна на Министерот за ...

МЗ:Придобивките од изградба на нов Клинички центар се огромни

Макфакс - 27.10.2010

Учесниците на денешната трибина уште еднаш јавно демонстрираа огромно непознавање за причините, потребите и придобивките од реализација на проектот за изградба на нов кампус на Универзитетски клиники ...

ВМРО ДПМНЕ - Новиот клинички центар е конкретен проект на кој веќе се работи

Inpress - 27.10.2010

Скопје, 27. октомври 2010 (ИНПРЕС) Андреј Петров се обидува преку јалови партиски настани да си го отргне срамот, поради тоа што се докажа дека Новиот клинички центар е украдена идеја од Владата на ...

Државна болница се сели во Бардовци

Р.С.Европа - 26.10.2010

Универзитетскиот клинички центар во Скопје треба да се премести во близина на селото Бардовци. Министерот за здравство Бујар Османи денеска ја презентираше физибилити-студијата за дислокација.

Новиот клинички во Бардовци ќе тежи до 200 милиони евра

Дневник - 26.10.2010

Новиот клинички центар во Скопје е капитален зафат, чија изградба ќе се одвива во следните десетина години, а инвестицијата треба да чини помеѓу 100 и 200 милиони евра.

Новиот клинички центар - во Бардовци

Н.Македонија - 26.10.2010

Новиот клинички центар да се гради во скопското село Бардовци, одлучила Владата на предлог на Министерството за транспорт и врски.

Новиот клинички центар подостапен за граѓаните

Форум - 26.10.2010

Министерот за здравство Бујар Османи ги образложи денеска причините за изградбата на новиот Клинички центар, во кој во наредните десет години комплетно ќе биде преселен сегашниот Универзитетски ...

Дислокација на Универзитетскиот клинички центар - Скопје

Идивиди - 26.10.2010

Скопје, 26 октомври 2010 (МИА) - Министерот за здравство Бујар Османи денеска ја презентираше физибилити-студијата за дислокација на Универзитетскиот клинички центар - Скопје со што ќе се овозможи ...

Промовиран проектот за новиот Клинички центар

Алсат-М - 26.10.2010

Во Министерството за здравство денеска беше промовиран проектот за изградба на новиот универзитетски клинички центар кој ќе се гради кај скопско Бардовци, општина Карпош.

Презентирана физибилити-студијата за дислокација на Универзитетскиот клинички центар - Скопје

Кирилица - 26.10.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска ја презентираше физибилити-студијата за дислокација на Универзитетскиот клинички центар - Скопје со што ќе се овозможи зголемување на достапноста на ...

Половина милијарда евра за новиот клинички центар

Сител - 26.10.2010

Изградбата на новиот клинички центар ќе ја чини државата 450 милиони евра. Тоа е наведено во физибилити студијата во чија изработка учествувала француска консултантска куќа.

Нов клинички центар вреден 450 милиони евра

Вечер Прес - 26.10.2010

Центарот ќе се гради во следниве 10 години на локација во населбата Бардовци, на површина од 195.000 квадратни метри, на само 5 километри од Скопје Нов клинички центар вреден околу 450 милион евра ќе ...

Клинички центар за 10 години на нова локација

Нетпрес - 26.10.2010

Универзитетскиот клинички центар за десетина година треба да биде комплетно преселен на нова локација надвор од центарот на Скопје, а поблиску до сообраќајните врски на главниот град со останатиот ...

Презентиран проектот за релокација на Клинички центар

Курир - 26.10.2010

Презентирана физибилити-студијата за дислокација на Универзитетскиот клинички центар – Скопје од страна на министерот за здравство Бујар Османи.

СДСМ: Владата одамна требаше да се вразуми и да вложи во нов Клинички

Нетпрес - 26.10.2010

Ако земеме предвид дека оваа Влада троши најмалку 200 милиони евра за забеганиот проект „Скопје-2014“, одамна требаше да се вразумат и тие народни пари да ги вложат во јавното здравство, велат од ...

Реакција на СДСМ на пресконференцијата на Mинистерството за здравство

Курир - 26.10.2010

СДСМ излезе со реакција на пресконференцијата на Министерството за здравство во кое истакна дека ја разбира паниката на Владата на Груевски и Османи.

Новиот клинички центар подостапен за граѓаните

Макфакс - 26.10.2010

Министерот за здравство Бујар Османи ги образложи денеска причините за изградбата на новиот Клинички центар, во кој во наредните десет години комплетно ќе биде преселен сегашниот Универзитетски ...

СДСМ - Груевски е во паника поради крахот во здравството

Inpress - 26.10.2010

Скопје, 26. октомври 2010 (ИНПРЕС) Ја разбираме паниката на Владата на Груевски и Османи. Јавното здравство, благодарение на нивните погубни политики доживеа целосен крах.

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ се обиде да ја украде идејата за Нов клинички центар

Inpress - 26.10.2010

Скопје, 26. октомври 2010 (ИНПРЕС) После 6 месеци од моментот кога Владата ја усвои стратегијата за изградба Нов клинички центар, СДСМ се обиде да ја украде оваа идеја.

Новиот клинички центар ќе биде во Бардовци

Сител - 25.10.2010

На локација во Бардовци државата ќе го гради новиот клинички центар. Така одлучи министерството за транспорт и врски. Сметаат дека оваа местоположба одговара за ваков објект бидејќи е во близина на ...

Нов клинички центар во Бардовци

Вечер Прес - 25.10.2010

Нов клинички центар вреден околу 100 милиони евра ќе се гради во Бардовци. Оваа го потврди вчера министерот за здравство, Бујар Османи, при посетата на Тетово.

Едукативен центар во тетовската Клиничка болница

Курир - 25.10.2010

Министерот за здравство, Бујар Османи, денеска во Тетово присуствуваше на свеченото пуштање во употреба на Едукативниот центар како нов дел од Клиничката болница Тетово наменет пред се за студентите ...