TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оставете го оружјето и ќе ве вработиме- понуда за талибанците

Канал5 - 31.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги повика талибанците да го предадат оружјето и им понуди реинтеграција,нагласувајќи сепак дека поканата не ги опфаќа сите терористи на Ал каеда.

Карзаи ги повика Талибанците да го предадат оружјето

Р.С.Европа - 31.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ги повика Талибанците да го предадат оружјето и да ги прифатат законите на земјата за реинтеграција во општеството.

Јануари најсмртоносен за странските војници во Авганистан

Форум - 31.01.2010

Од 1-ви јануари до денеска во Авганистан загинале 44 странски војници, што претставува најголем број во еден месец од почетокот на дветгодишната војна (Associated Press) Според податоците на France Presse која се повикува на ...

Карзаи-Авганистан има резерви на минерали и нафта

Р.С.Европа - 31.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави денеска дека земјата која е една од најсиромашните во светот има резерви на минерали и нафта во вредност од билион долари.

Судир на авганистанските и НАТО силите во покраината Вардак

Р.С.Европа - 31.01.2010

НАТО силите се судриле со нивните авганистански сојузници во таканаречен пријателски инцидент при извршувањето на американски авионски ракетен напад во која животот го загубија 4 авганистански војници, а 6 се повредени.

Уште 100 војници во Авганистан

Вечер Прес - 31.01.2010

Бугарија во текот на годинава ќе испрати уште сто војници во Авганистан, како засилување на контингентот од 500 припадници на својата војска во таа земја, соопшти бугарското Министерство за одбрана.Властите во Софија прво соопштија дека ...

Престрелка меѓу авганистански и американски војници

А1 - 30.01.2010

Вооружена престрелка меѓу припадници на Вооружените сили на Авганистан и американски војници од составот на Меѓународните сили за поддршка на безбедноста (ИСАФ) се случи денес во централната авганистанска провинција Вардак.

А1 репортажа од Авганистан

А1 - 30.01.2010

Со вреќи ориз, ќебиња, облека за населението, НАТО ќе ги освојува срцата на Авганистанците и нивната доверба поткопана од зголемените напади на Талибанците и немоќта на авганистанските и меѓународните сили да ги заштитат.

Во престрелка „по грешка“, загинаа војници

Телма - 30.01.2010

Четвороца авганистански војниц загинаа денеска во вооружена престрелка меѓу припадници на Вооружените сили на Авганистан и американски војници од составот на Меѓународните сили за поддршка на безбедноста (ИСАФ) во централната авганистанска ...

Свет - Пресудна година за Авганистан

Време - 30.01.2010

Авганистанските сили би можеле да ја преземат грижата за безбедноста во некои авганистански покраини веќе кон крајот на 2010 година, а целиот процес би можел да заврши за пет години, се вели во соопштението издадено по завршувањето на ...

Талибанците се мислат за мировната понуда

Вест - 30.01.2010

КАБУЛ, 30 јануари (Ројтерс) - Талибанските лидери наскоро ќе одлучат дали да влезат во преговори со владата на Абганистан, изјави портпаролот на милитантите по понудата на претседателот Хамид Карзаи да се придружат на мировниот совет чија ...

Американските војници ги убил авганистанскиот преведувач

Форум - 30.01.2010

Командата на НАТО објави дека двајцата американски војници кои во петокот беа убиени во Авганистан биле убиени од нивниот преведувач (AFP) Reuters пренесува дека убиецот дека судејќи според соопштението на меѓународните сили најверојатно ...

НАТО силите убиле 4 авганистански војници

Р.С.Европа - 30.01.2010

Авганистански претставници соопштија дека силите на НАТО случајно убиле четворица авганистански војници, додека шестмина други повредиле. Инцидентот се случил во провинцијата Вардак кога нивната позиција станала цел на воздушен напад на ...

Четворица загинати во престрелка меѓу авганистански и американски војници

Форум - 30.01.2010

Четвороца авганистански војниц загинале денеска во вооружена престрелка меѓу припадници на Вооружените сили на Авганистан и американски војници од составот на Меѓународните сили за поддршка на безбедноста (ИСАФ) во централната ...

Талибанците демантираат дека се сретнале со претставникот на ОН во Авганистан

Сител - 30.01.2010

Талибанците денеска ги демантираа информации дека нивни лидери тајно се сретнале со претставникот на ОН во Авганистан, Кај Ејде. - Советот на Исламскиот Емират Авганистан категорично ги демантира гласините објавени во некои западни медиуми ...

Четири авганистански војници се убиени во судир со НАТО

Форум - 30.01.2010

Силите на НАТО се судриле со своите авганситански сојузници и во престралките се убиени четворица а ранети шест авганистански војници, јави Reuters.

Авганистански преведувач убил 2 американски војници

Р.С.Европа - 30.01.2010

Авганистански преведувач убил двајца американски војници, а потоа се самоубил во една воена стража во источен Авганистан. Агенциите цитираа официјални лица од САД и НАТО дека инцидентот се случил во покраината Вардак.

Преведувач уби двајца американски војници во Авганистан

Inpress - 30.01.2010

Вардак, 30. јануари (ИНПРЕС) Еден преведувач во Авганистан уби двајца американски војници денеска во провинцијата Вардак. Според првичните информации убиецот не бил екстремист, туку „незадоволен работник".

Талибанците негираат средба со ОН

Р.С.Европа - 30.01.2010

Талибанците ги негира извештаите дека нивни претставници се сретнале со шефот на Обединетите нации за Авганистан Каи Еиде за да разговараат за изгледите за мир во Авганистан.

Франција нема да праќа нови војници во Авганистан

А1 - 29.01.2010

Франција, која во Авганистан има 3.500 војници, нема да праќа нови сили во борба во таа земја. Ова синоќа во Лондон, по конференцијата за Авганистан го изјави шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер, повторувајќи го ставот на ...

Почеток на крајот на авганистанската голгота?

Утрински - 29.01.2010

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Министри за надворешни работи од 70 земји, членови на меѓународната коалиција, како и други соседни и влијателни земји од светот, се собраа во Лондон на меѓународна конференција за Авганистан на која беа ...

Свет - Силна локална армија за мир во Авганистан

Време - 29.01.2010

Какво и да било решение за Авганистан што ќе ги вклучува талибанците ќе бара силни владини сили, способни да се справат со безбедносните проблеми, истакна британскиот премиер Гордон Браун, домаќин на меѓународната конференција за ...

Кар­заи ги по­ка­ни та­ли­бан­ци­те на ми­ров­на сред­ба

Вест - 29.01.2010

ЛОНДОН, 29 јануари (Ројтерс) - Авганистанската влада вчера ги повика талибанците на мировен старешински совет како чекор нанапред во решавањето на конфликтите во Авганистан и ја повикаа Саудиска Арабија да им помогне во борбата за мир.

Карзаи за РСЕ - "Идејата за преговори со талибанците е моја"

Р.С.Европа - 29.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска за Радио Слободна Европа изјави дека тој секогаш бил за преговори со умерените талибанци. Тој демантира дека тоа било стратегија на Соединетите Држави, нагласувајки дека Западните влади и ...

Талибанците размислуваат да започнат преговори со Карзаи

МРТ - 29.01.2010

Талибанците наскоро ќе одлучат дали ќе започнат преговори со авганистанската влада, соопшти портпаролот на талибанците. Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи ги покани на мировен совет, како дел од напорите за прекин на насилствата во ...

Франција нема да праќа нови војници во Авганистан

МРТ - 29.01.2010

Франција, која во Авганистан има 3.500 војници, нема да праќа нови сили во борба во таа земја. Ова синоќа во Лондон, по конференцијата за Авганистан го изјави шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер, повторувајќи го ставот на ...

Конференцијата за Авганистан го одобри планот на Карзаи

МРТ - 29.01.2010

Конференцијата за Авганистан, која се одржува во Лондон, четврток се согласи со предлогот на Кабул за помирување со Талибанците, пренесувајќи ја одговорноста во подрачјето на безбедноста во следните пет години и борбата против корупцијата, ...

Карзаи-Авганистан ќе биде безбеден до 2015

МРТ - 29.01.2010

Ќе ги вклучиме Талибанците во општеството и Авганистан ќе биде сигурен и безбеден најдоцна до 2015 година. Ова го изјави Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на конференцијата во Лондон посветена на трансферот на овластувањата од ...

Талибанците размислуваат да започнат преговори со Карзаи

Макфакс - 29.01.2010

Талибанците наскоро ќе одлучат дали ќе започнат преговори со авганистанската влада, соопшти портпаролот на талибанците. Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи ги покани на мировен совет, како дел од напорите за прекин на насилствата во ...

Авганистанските сили ќе ја преземат одговорноста за безбедноста во земјата во 2010/2011 година

Кирилица - 29.01.2010

Префрлањето на одговорноста за поддржувањето на безбедноста на авганистанските власти ќе започне во 2010/2011 година, се наведува во заклучната резолуција од меѓународната конференција за проблемите со безбедноста и обновувањето на ...

Република Македонија во Авганистан со 250 војници

Inpress - 29.01.2010

Скопје, 29. јануари (ИНПРЕС) Република Македонија во моментов во Авганистан има вкупно 164 војници во мисијата ИСАФ. Оваа година ќе испрати уште 80 војници - два вода од составот на полкот за специјални операции и баталјонот на воената ...

Лондон: 2010 би можела да биди пресудна за Авганистан

Нетпрес - 29.01.2010

Авганистанските сили би можеле да се погрижат за безбедноста во некои покраини до крајот на 2010 годија, а целиот процес би можел да биде завршен за пет години, се вели во соопштението издадено на крајот на конференцијата во Лондон, пишува ...

Талибански лидери имале средба со претставникот на ОН во Авганистан Каи Еиде

Сител - 29.01.2010

Членови на талибанското раководство се сретнале тајно со претставникот на ОН за Авганистан за да се разгледа можноста да го предадат оружјето, изјави официјален претставник на ОН.

Милибанд: Авганистан ќе добие 140 милиони долари помош

Сител - 29.01.2010

На Меѓународната конференција за програма за национална реинтеграција и помирување на Авганистан му се ветени 140 милиони долари помош, рече британскиот министер за надворешни работи Дејвид Милибанд.

140 милиони долари за реинтеграција на милитантите во Авганистан

Inpress - 29.01.2010

Лондон/Скопје, 29. јануари (ИНПРЕС) Британскиот секретар за надворешни работи Дејвид Милибанд соопшти дека земјите - учеснички на лондонската конференција за стабилизација на Авганистан ветиле преку 140 милиони долари за финансирање на ...

Како да се реинтегрираат талибанците?

Шпиц - 29.01.2010

Ме­ѓу­на­род­на кон­фе­рен­ци­ја по­све­те­на на ид­ни­на­та на Авга­ни­стан поч­на во Лон­дон во при­сус­тво на прет­став­ни­ци на 70 др­жа­ви.

Франција нема да праќа нови војници во Авганистан

Макфакс - 29.01.2010

Франција, која во Авганистан има 3.500 војници, нема да праќа нови сили во борба во таа земја. Ова синоќа во Лондон, по конференцијата за Авганистан го изјави шефот на француската дипломатија Бернар Кушнер, повторувајќи го ставот на ...

САД: Неопходна е соработката со непријателите во Авганистан

Нетпрес - 29.01.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон на конференцијата за Авганистан во Лондон, изјавила дека е неопходно да се соработува со непријателите" со цел да се воспостави мир во Авганистан.

Дарко Кнежевиќ, македонски војник во Авганистан

Р.С.Европа - 29.01.2010

Во разговор за Радио Слободна Европа поручникот Дарко Кнежевиќ зборува за неговото искуство во мисијата на НАТО во Авганистан. Тој вели Сите мировници кои учествуваат во мисии во странство се одлични амабасадори на нашата земја затоа што ...

Талибанците наскоро ке решат за учество на мировните преговори.

Р.С.Европа - 29.01.2010

Портпаролот на милитантна талибанска фракција Кари Мохамад Јусуф изјави денеска дека талибанското раководството наскоро ќе реши дали да ја прифати поканата на Претседателот Хамид Карзаи за учество во Лоја Јирга - традиционален совет на ...

Талибански лидери имале средба со претставникот на ОН во Авганистан Каи Еиде

МРТ - 29.01.2010

Членови на талибанското раководство се сретнале тајно со претставникот на ОН за Авганистан за да се разгледа можноста да го предадат оружјето, изјави официјален претставник на ОН.

Русија го повикува НАТО да спречи шверц на дрога од Авганистан

Макфакс - 29.01.2010

Русија го повика НАТО меѓу своите приоритети да ја стави борбата против криумчарење на дрога, соопшти денеска рускиот претставник во Алијансата Дмитриј Рогозин.

По кој пат за иднината на Авганистан?

BBC - 28.01.2010

Британскиот премиер Гордон Браун, на меѓународната конференција за иднината на Авганистан која се одржува во Лондон рече дека сега е решавачкиот момент да се зборува за иднината на земјата.

Поразот да се претвори во успех

Deutsche Welle - 28.01.2010

Германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот го презентираше концептот од пет точки, кој на конференцијата за Авганистан во Лондон ќе го претстави шефот на германската дипломатија, Гидо Вестервеле.

Како да се реинтегрираат талибанците?

Deutsche Welle - 28.01.2010

Меѓународната конференција посветена на иднината на Авганистан започна во Лондон во присуство на претставници на 70 држави. На Конференцијата се разговара за заедничката цел - стабилен и безбеден Авганистан.

САД ќе ја поддржат интеграцијата на талибанците

Вест - 28.01.2010

ЛОНДОН, 28 јануари (АП) - САД вчера соопштија дека ќе го поддржат планот за реинтеграција на талибанските борци кој авганистанскиот претседател Хамид Карзаи планира да го најави на меѓународната конференција во Лондон.

Координирана стратегија за Авганистан

Утрински - 28.01.2010

Понекогаш е тешко да се поврзе сликата за реалните проблеми на обичниот човек со сликата на една убава зграда во Лондон каде што се одржува меѓународна конференција.

Мирот во Авганистан ќе се купува со пари

Deutsche Welle - 28.01.2010

Mеѓународната заедница сака пресврт во Авганистан. Тој треба да се случи со постепено преземање на одговорноста за безбедноста од страна на авганистанските сили и програма за ресоцијализација на умерените талибанци.

Фонд од 500 милиони долари за мир со талибанците

Дневник - 28.01.2010

На Меѓународната конференција за безбедноста и обновата на Авганистан се формира фонд од 500 милиони долари, од кој ќе се финансираат програмите на авганистанската влада за мир и реинтеграција на талибанците .

Повлекувањето ќе ги охрабри талибанците

Утрински - 28.01.2010

БЕРЛИН - „Би било грешка да се утврди конкретен датум за повлекување на германските сили од Авганистан, бидејќи тоа би можело да ги охрабри талибанците“, изјави вчера германската канцеларка Ангела Меркел.

Авганистанска коска за НАТО

Утрински - 28.01.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Со потпишувањето на „рамковниот договор за соработка“ во Брисел, НАТО и Русија официјално ја обновија соработката што беше запрена во август 2008 година по војната на Северен Кавказ, во Јужна Осетија и Грузија.

Милошоски учествува на Меѓународна конференција за Авганистан во Лондон

Нетпрес - 28.01.2010

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, денеска ќе учествува на Меѓународна конференција за Авганистан во Лондон. Како што информираат од МНР во рамки на Конференцијата, министерот Милошоски ќе има излагање со кое ќе информира ...

Обама: Ќе успееме во Авганистан, а војната во Ирак завршува за нас

Кирилица - 28.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама изрази увереност од успех во Авганистан и покрај тешката ситуација таму и додаде дека американските војници во Ирак ќе се вратат дома до август - Не очекуваат тешки времиња.

Обама: Ќе успееме во Авганистан, а војната во Ирак завршува за нас

Сител - 28.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама изрази увереност од успех во Авганистан и покрај тешката ситуација таму и додаде дека американските војници во Ирак ќе се вратат дома до август. - Не очекуваат тешки времиња.

Шведскиот дипломат Стефан де Мистура нов претставник на ОН за Авганистан

Сител - 28.01.2010

Шведскиот дипломат, ветеранот Стафан де Мистура, ќе биде новиот пратеник на ОН во Авганистан, соопштија денеска американските медиуми. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го соопшти неговото назначување во предвечерието на конференцијата ...

ОН со нов главен претставник за Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун соопшти дека го наименува шведскиот дипломат Стефан де Мистура за неговиот нов претставник во Авганистан. Тој треба да го замени норвежанецот Каи Еиде на први март годинава.

Министерот Милошоски на Меѓунардоната конференција за Авганистан во Лондон

Алфа - 28.01.2010

„Авганистанско водство - меѓународно партнерство“ е насловена Меѓународната конференција посветена на иднината на Авганистан што денеска ќе се одржи во Лондон на која меѓу 70-тината министри за надворешни работи ќе учествува и шефот на ...

На Авганистан ќе му треба помош меѓу 10 и 15 години

Форум - 28.01.2010

Авганистанскиот претседател Карзаи пред почетокот на конференцијата за Авганистан во Лондон во четврток, за BBC оценил дека на неговата земја помошта ќе и’ биде потребна во следните 10 до 15 години Претседателот Хамид Карзаи во интервјуто ...

Конференцијата за Авганистан во Лондон ќе биде посветена на предавањето на контролата врз безбедност

МРТ - 28.01.2010

Претставници на околу 60 земји од светот денеска се собираат во Лондон на конференцијата посветена на Авганистан, на која ќе се соопштат долгорочните цели, а најмногу предавањето на грижата за безбедноста во авганистански раце и ...

САД го поддржуваат авганистанскиот план за реинтегрирање на Талибан

Inpress - 28.01.2010

Вашингтон, 28. јануари (ИНПРЕС) САД го поддржуваат планот на Авганистан за дозволување на талибанските борци кои ќе го положат оружјето да бидат реинтегрирани во општеството.

План за помирување во Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изрази надеж дека по пет години обука авганистанските сили ќе бидат во можност да ја преземат одговорност за безбедноста во земјата.

Во Лондон почна конференцијата за Авганистан

Форум - 28.01.2010

Британскиот премиер Гордон Браун на почетокот од конференцијата за Авганистан најави дека меѓународната заедница на талибаните ќе им се понудат финансиски средства за да ги охрабри да се откажат од насилството и да се вклучат во мировниот ...

Почна конференцијата за Авганистан

Макфакс - 28.01.2010

Меѓународната заедница ќе им понуди на талибанските бунтовници финансиски средства, како охрабрување да се откажат од насилството и да се вклучат во мировниот процес.

Во Лондон почна конеференцијата за Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Британскиот премиер Гордон Браун на денешното отворање на меѓународната конференција за Авганистан што се одржува во Лондон изјави дека очекува во текот на годинава меѓународните сили да бидат способни да го започнат процесот на предавање ...

Карзаи бара поддршка од соседите за мир во Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи соопшти денеска дека Авганистан мора да допре до браќата, кои не се дел од терористичките групи со цел да се постигне помирување во земјата.

Обама: Ќе успееме во Авганистан, а војната во Ирак завршува за нас

Шпиц - 28.01.2010

Вашингтон, 28 јануари - Американскиот претседател Барак Обама изрази увереност од успех во Авганистан и покрај тешката ситуација таму и додаде дека американските војници во Ирак ќе се вратат дома до август. - Не очекуваат тешки времиња.

НАТО силите убиле свештеник во Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Авганистанските официјални лица соопштија денеска дека НАТО силите убиле еден свештеник, што резултирало со протести на локалното население пред американската воена база во главниот град Кабул.

Карзаи-Авганистан ќе биде безбеден до 2015

Макфакс - 28.01.2010

Ќе ги вклучиме Талибанците во општеството и Авганистан ќе биде сигурен и безбеден најдоцна до 2015 година. Ова го изјави Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на конференцијата во Лондон посветена на трансферот на овластувањата од ...

Македонија ќе продолжи да придонесува за безбедноста и стабилноста на Авганистан

Сител - 28.01.2010

Република Македонија останува да дава придонес кон меѓународните напори за поддршка за развојот на Авганистан и во иднина, нагласи министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој во Лондон учествува на Меѓународната конференција ...

Загинал американски војник во Авганистан

Нетпрес - 28.01.2010

Американски војник загинал при експлозија на импровизирана експлозивна направа во јужен Авганистан, пренесе АФП. Од Меѓународните сили за одржување на безбедноста во Авганистан (ИСАФ) не соопштуваат точната локација каде се случи ...

Милошоски се обрати на конференцијата за Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Македонија и во иднина ќе дава придонес кон меѓународните напори за поддршка за развојот на Авганистан, изјави денеска министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој учествува на Меѓународната конференција во Лондон посветена на ...

Авганистанско племе ќе ги протерува Талибанците

Р.С.Европа - 28.01.2010

Едно источно авганистанско племе потпиша пакт преку кој ќе ги протера Талибанците од нивната земја. Тие соопштија дека ќе им ги запалат куќите на оние жители кои ќе ги кријат бунтовниците во своите домови и тие ќе треба да платат казна од ...

Милошоски: Македонија ќе продолжи да придонесува за безбедноста и стабилноста на Авганистан

Форум - 28.01.2010

Република Македонија ќе продолжи да дава придонес во меѓународните напори за поддршка за развојот на Авганистан и во иднина, нагласи министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој во Лондон учествува на Меѓународната конференција ...

Русија ќе помага, но западот ќе ја финансира обновата на Авганистан

МРТ - 28.01.2010

Русија е подготвена да помогне во обновата на Авганистан се додека западот ги обезбеди средствата за тоа, изјави рускиот пратеник во НАТО, Дмитриј Рогозин.

Долг од 1.6 милијарди долари ќе му биде простен на Авганистан

МРТ - 28.01.2010

На Авганистан ќе му биде простен долг во висина од 1.6 милијарди долари, изјави денеска британскиот министер за финансии Астер Дарлинг. Тој додаде дека е постигната согласност меѓу кредиторите и нагласи дека простувањето на долгот ќе ...

Светските сили ќе издвојат 140 милиони долари за Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Британија соопшти дека светските сили се согласиле да издвојат 140 милиони долари за планот на авганистанските власти да ги потикнат Талибанците да се откажат од насилството.

Конференцијата за Авганистан го одобри планот на Карзаи

Макфакс - 28.01.2010

Конференцијата за Авганистан, која се одржува во Лондон, четврток се согласи со предлогот на Кабул за помирување со Талибанците, пренесувајќи ја одговорноста во подрачјето на безбедноста во следните пет години и борбата против корупцијата, ...

Конференцијата за Авганистан го одобри планот на Карзаи

Форум - 28.01.2010

Присутните на лондонската конференција за Авганистан во четврток се согласиле со предлогот да се направи исчекор во помирувањето со талибаните, со преносот на одговорноста во безбедноста во идните пет години и борбата против корупцијата ...

Талибанските команданти разговарале со пратеникот на ОН

Форум - 28.01.2010

Членови на советот на талибанските водачи во тајност се сретнале со претставникот на Обединетите нации за Авганистан за да разговараат за можноста за положување ан оружјето, рекол функционер на ОН, пренесе Reuters Регионалните команданти ...

Конференција за Авганистан во Лондон

Сител - 28.01.2010

Меѓународната заедница ќе им понуди на талибанските бунтовници финансиски средства, како охрабрување тие да се откажат од насилството и да се вклучат во мировниот процес.

Меѓународна конференција за Авганистан

Р.С.Европа - 28.01.2010

Денеска во Лондон ќе биде одржана меѓународна конференција посветена на иднината на Авганистан. „Идната политика на НАТО во Авганистан“ ќе биде темата на конференцијата, која ќе се одржи на ниво на шефови на дипломатии на земјите- членки ...

Милошоски на Меѓународна конференција за Авганистан

МРТ - 28.01.2010

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски во четврток ќе учествува на Меѓународна конференција за Авганистан во Лондон.

Милошоски на Меѓународна конференција за Авганистан

Макфакс - 28.01.2010

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски во четврток ќе учествува на Меѓународна конференција за Авганистан во Лондон.

Војната во Ирак завршува за нас!

Вечер Прес - 28.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама изрази увереност во нивниот успех во Авганистан и покрај тешката ситуација што таму ја имаат, но и додаде дека американските војници во Ирак ќе се вратат дома до август.

Македонија и во иднина ќе придонесува за безбедноста на Авганистан

Вечер Прес - 28.01.2010

Република Македонија останува да дава придонес кон меѓународните напори за поддршка за развојот на Авганистан и во иднина, рече министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој во Лондон учествува на меѓународна конференција ...

Конференција за Авганистан во Лондон

А1 - 27.01.2010

Зајакнати се мерките за безбедност во Велика Британија еден ден пред конференцијата во Лондон посветена на Авганистан, поради најавите за терористички напади.

Пријателите не се оставаат на цедило

Deutsche Welle - 27.01.2010

На средбата на Ангела Меркел со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Берлин, канцеларката најави натамошен германски ангажман за стабилноста на Авганистан.

Дали талибанците можат да се купат?

Deutsche Welle - 27.01.2010

Авганистанската влада, но и дел од западните земји, планираат великодушна финансиска помош за талибанските борци кои ќе се откажат од борби. Германија најави дека ќе се приклучи на ваквата стратегија.

Свет - Се бара решение за талибанците

Време - 27.01.2010

Лидерите на државите што се соседи на Авганистан вчера се собраа во Истанбул за да разговараат за помошта која секој од нив може да ја даде во обезбедување безбедност и стабилност на земјата, пренесува МИА.

Македонија меѓу земјите со најмногу војници во Авганистан

Р.С.Европа - 27.01.2010

Во наредните два месеци дополнителни 79 македонски војници ќе отпатуваат за Авганистан, како дел од заедничката мисија со силите на американската Национална гарда од Вермонт.

Убиени 11 авганистански талибани

Форум - 27.01.2010

Во координиран напад од воздух и копно во северен Авганистан биле убиени 11 осомничени талибански бунтовници, меѓу кои и двајца постари команданти, соопштува полицијата Воената операција на НАТО, во која биле вклучени и авијацијата и ...

Советот за Безбедност ги прекина санкциите за 5 талибанци

Р.С.Европа - 27.01.2010

Обединетите Нации соопштија дека 5 члена на талибанците се тргнати од листата на санкции за поврзаност со Ал Каеда. На овој чекор се гледа како на потик за национално помирување и обнова што треба да биде промовиран на Лондонската ...

Македонија меѓу 5 - те земји со највеќе војници во Авганистан.

Р.С.Европа - 27.01.2010

Македонска делегација, предводена од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во Лондон ќе учествува на Меѓународната конференција посветена на иднината на Авганистан на ниво на шефови на дипломатии на земјите членки на НАТО и на ...

НАТО и Русија ќе ја обновуваат воената соработка

МРТ - 27.01.2010

НАТО и Русија денеска најверојатно ќе ја обноват воената соработка. Претставници на двете страни на состанок ќе ја разгледуваат програмата за соработка за 2010 година, особено прашањето на Авганистан, јавуваат западните медиуми.

Расмусен за Слободна Европа: Конкретни резултати

Р.С.Европа - 27.01.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен од Лондонската конференција за Авганистан очекува конкретни резултати. Во ексклузивното интервју за дописникот на РСЕ, Абубакар Сидиџи, Расмусен рече дека крајната цел на НАТО е одговорноста ...

Милошоски на конференција во Лондон за иднината на Авганистан

Кирилица - 27.01.2010

Македонска делегација, предводена од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски од Љубљана ќе отпатува за Лондон, каде ќе учествува на меѓународната конференција посветена на иднината на Авганистан „Идната политика на НАТО во ...

Русија нуди помош за Авганистан со западни пари?

Р.С.Европа - 27.01.2010

Русија нуди помош за обнова на Авганистан се додека Запад ќе дава пари. Рускиот весник Комерсант наведува дека претставникот на Русија во НАТО, Дмитриј Рогозин, рекол оти Русија би можела да обнови над140 згради изградени од советските ...

Истамбул - подготвителна точка за Лондонската конференција за Авганистан

Inpress - 27.01.2010

Истанбул , 27. јануари (ИНПРЕС) Авганистан и неговите соседи се сретнаа во вторник во Истанбул да разговараат заначинитеда се помогне во стабилизирањето на земјата растргната со војни, вклучувајќи и план за помирување со Талебан.

Русија ќе помага, но западот ќе ја финансира обновата на Авганистан

Макфакс - 27.01.2010

Русија е подготвена да помогне во обновата на Авганистан се додека западот ги обезбеди средствата за тоа, изјави рускиот пратеник во НАТО, Дмитриј Рогозин.

Меркел: Не треба да се одредува датум за повлекување на германските војници од Авганистан

Кирилица - 27.01.2010

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави денеска дека би било погрешно да се определи точен датум за повлекување на германските војски од Авганистан, затоа што така ќе бидат поттикнати талибанците Таа утринава во Берлин разговараше со ...

Средба Меркел-Карзаи во Берлин

Р.С.Европа - 27.01.2010

Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти денеска по средбата со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Берлин дека ќе биде грешка да се објави точниот датум кога германските војници ќе го напуштат Авганистан, бидејќи тоа ќе ги ...

НАТО ќе испраќа залихи во Авганистан преку Казахстан

Р.С.Европа - 27.01.2010

Казахстан ќе му дозволи на НАТО да испраќа залихи преку неговата територија на меѓународните сили во Авганистан. Генералниот секретар на алијансата Андрес Фог Расмусен соопшти денеска дека врската од Европа до Авганистан, преку Русија, ...

Амнестија за талибанците

МРТ - 27.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи инсистира имињата на дел од Талибанците да бидат отстранети од црната листа на Обединетите нации. Според Карзаи, западните сојузници ќе дадат подршка , за да се оствари овој план за помирување со ...

Долг од 1.6 милијарди долари ќе му биде простен на Авганистан

Макфакс - 27.01.2010

На Авганистан ќе му биде простен долг во висина од 1.6 милијарди долари, изјави денеска британскиот министер за финансии Астер Дарлинг. Тој додаде дека е постигната согласност меѓу кредиторите и нагласи дека простувањето на долгот ќе ...

Меѓународните кредитори му простија на Авганистан долг од 1,6 милијарди долари

Нетпрес - 27.01.2010

Британскиот министер за финансии, Алистер Дарлинг, денеска соопштил дека кредиторите се сложиле на Авганистан да му простат долг во висина од 1,6 милијарди американски долари, јави АП, пренесува Нетпрес.

Германија ќе испрати дополнителни 850 војници во Авганистан

МРТ - 27.01.2010

Германија ќе испрати дополнителни 850 војници во Авганистан, потврди денеска во Берлин канцеларот Ангела Меркел. Околу 500 војници веднаш ќе бидат распоредени во северен Авганистан, каде Германија учествува во мировната мисија ИСАФ на НАТО ...

Словачка ќе испрати 57 војници во Авганистан

Р.С.Европа - 27.01.2010

Словачките власти соопштија денеска дека ќе испратат дополнителни 57 војнци во Авганистан. Тие ќе бидат стационирани во покраината Кандахар. Законодавците треба да ја одобрат одлуката на властите.

Иран нема да учествува на конференцијата за Авганистан

eReporter - 27.01.2010

Иран одлучи да не учествува на меѓународната конференција за Авганистан што утре ќе се одржи во Лондон, соопшти денеска иранското Министерството за надворешни работи.

Градиме фронт за доверба и развој во Авганистан

Дневник - 26.01.2010

ПОРАКА ОД ДЕЈВИД МИЛИБАНД, ШЕФ НА БРИТАНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ПО ПОВОД КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА АВГАНИСТАН ВО ЛОНДОН „Битката со бунтовниците не може да се извојува само со воени средства.

Договорен мир со талибанците е решение за Авганистан

Утрински - 26.01.2010

КАБУЛ - Командантот на американските сили во Авганистан изјави дека вистинско решение за земјата е договорен мир со талибанците. Генералот Стенли Мекристал за британскиот „Фајненшел тајмс“ изјави дека во земјата имаше доволно борби и оти ...

Нова стратегија за старите проблеми

Deutsche Welle - 26.01.2010

Германската влада има нова стратегија за Авганистан, која би требало да овозможи повлекување на германските војници и инструктори од таа земја до 2014 год. Дали опозиционата СПД ќе ја поддржи стратегијата е неизвесно.

Дефанзивни трупи од Германија

Дневник - 26.01.2010

Германската влада вчера најави дека во Авганистан ќе испрати уште најмалку 500 трупи и оти двојно ќе ја зголеми цивилната помош, во обид да создаде услови за повлекување на сојузничките сили од таа земја в година, јави Ројтерс.

Иран го критикува западниот пристап

Дневник - 26.01.2010

Иран планира да испрати делегација во Лондон за да учествува на самитот посветен на Авганистан, но бара гаранции дека Западот е подготвен за регионален пристап заради стабилизирање на кревката авганистанска држава.

Приоритет - реинтегрирање на талибанците

Дневник - 26.01.2010

Американските експерти веруваат дека над 80 отсто од талибанците се борат за пари и поради локална нетрпеливост, а не од идеолошки причини Британија и Јапонија се договорија да формираат меѓународен фонд, во кој во наредните пет години се ...

Германија ќе испрати уште 500 војници во Авганистан

Р.С.Европа - 26.01.2010

Германија планира да испрати дополнителни 500 војници во Авганистан, соопшти германската канцеларка Ангела Меркел, по состанокот со клучните министри. Оваа одлука ќе треба да помине и во Парламентот.

Меркел најави уште 850 дополнителни војници во Авганистан

Кирилица - 26.01.2010

Меркел соопштила дека 500 војници ќе бидат испратени веднаш во Авганистан, додека останатите 350 ќе служат како „флексибилна резерва“ Германија ќе го зголеми своето воено присуство во Авганистан за вкупно 850 војници, потврди германската ...

Меркел: Германија ќе испрати дополнителни 850 војници во Авганистан

Макфакс - 26.01.2010

Германија ќе испрати дополнителни 850 војници во Авганистан, потврди денеска во Берлин канцеларот Ангела Меркел. Околу 500 војници веднаш ќе бидат распоредени во северен Авганистан, каде Германија учествува во мировната мисија ИСАФ на НАТО ...

НАТО и Русија ќе ја обновуваат воената соработка

Макфакс - 26.01.2010

НАТО и Русија денеска најверојатно ќе ја обноват воената соработка. Претставници на двете страни на состанок ќе ја разгледуваат програмата за соработка за 2010 година, особено прашањето на Авганистан, јавуваат западните медиуми.

Состанок за Авганистан во Истанбул

Р.С.Европа - 26.01.2010

Лидери од земјите кои се граничат со Авганистан денеска треба да се сретнат во Истанбул, Турција. Тема на лидерската среба е како да се помогне за Авганистан да оствари мир и стабилност.

НАТО и Русија ќе ја обноват воената соработка

Р.С.Европа - 26.01.2010

НАТО и Русија денеска ќа ја обноват воената соработка, откако таа беше замрзната од страна на Русија за време на војната со Грузија во 2008 година.

Соседите на Авганистан го подржуваат планот на Карзаи

Р.С.Европа - 26.01.2010

Соседните земји на Авганистан денека го подржаа планот на претседателот Хамид Карзаи да им понуди поттик на Талибанците да го предадат нивното оружје.

Иран смета дека тероризмот во Авганистан е поради странските сили

Р.С.Европа - 26.01.2010

Учеството на Иран на меѓународната конференција за Авганистан, што ќе се одржи во четврток во Лондон, е доведено во прашање. Портпарол на иранското министерство за надворешни работи оценил дека на конференцијата нема да бидат решени ...

Амнестија за талибанците

Макфакс - 26.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи инсистира имињата на дел од Талибанците да бидат отстранети од црната листа на Обединетите нации. Според Карзаи, западните сојузници ќе дадат подршка , за да се оствари овој план за помирување со ...

Во Инстанбул отворен мини-самит за Авганистан

Форум - 26.01.2010

Лидерите на државите соседи на Авганистан се собраа во вторник во Инстанбул за да разговараат за помошта која секој од нив може да ја даде во обезбедување безбедност и стабилност на земјата Покрај авганистанскиот претседател Хамид Карзаи , ...

Ал Каеда се закани дека ќе нападне на лондонската конференција за Авганистан

Вест - 25.01.2010

ЛОНДОН, 25 јануари - Британските безбедносни служби се ставени во состојба на максимална подготвеност и тревога, по сознанијата дека Ал Каеда би можела да се обиде да организира заговор што би коинцидирал со одржувањето на конференциите за ...

Авганистан „проголта" 1608 странски војници

Телма - 25.01.2010

Од уривањето на талибанскиот режим во 2001 година во Авганистан загинаа 1.608 странски војници, најмногу Американци-973, покажуваат податоците од најновиот извештај за воените жртви во оваа земја.

Мировен договор со талибанците во Авганистан?

Р.С.Европа - 25.01.2010

Командантот на НАТО силите во Авганистан Стенли Меккристал се надева дека зголемувањето на бројот на силите во Авганистан ќе ги ослаби талибанците до нивото на кое нивните лидери ќе мора да прифатат мировен договор.

Карзаи-сојузниците не подржуваат за договор со Талибанците

Р.С.Европа - 25.01.2010

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи соопшти денеска дека обидите на властите да се помират со Талибанците во земјата се подржани од Соединетите Американски Држави и Европа.

Во бомбашки напади во Авганистан убиени 2 војници

Р.С.Европа - 25.01.2010

Во бомбашки напад на воената база во јужниот дел на Авганистан животот го загубија двајца војници на НАТО силите, а 8 се повредени. Норвешкиот војник загинал во експлозија на бомба поставена покрај патот во покраината Фарџаб, а британскиот ...

Средба на лидерите на Турција, Авганистан и Пакистан

Р.С.Европа - 25.01.2010

Претседателите на Турција, Авганистан и на Пакистан денеска ќе се сретнат во Истанбул за да дискутираат за релациите меѓу нивните земји. Аналитичарите оценуваат дека Турција планира да преземе клучна улога во унапредувањето на односите ...