TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неверојатно: Преживеал два месеци затрупан под снег

Факултети - 19.02.2012

Чудо спасило маж од северот на Шведска кој преживеал два месеци во својот автомобил кој бил затрупан под снег. Како што пишуваат шведските медиуми мажот заглавил во снегот на 19-ти декември, а на ...

Попова Шапка со два метри снег-скијање ќе има и наредните месеци

Сител - 19.02.2012

Тоа што изминативе две недели имаше постојани снежни врнежи создаде одлични услови за скијање на Попова Шапка. Изобилниот снег ќе овозможи скијање уште долго време.

Преживеал два месеци затрупан под снег

Вечер Прес - 19.02.2012

Еден Швеѓанец е пронајден жив во автомобил кој два месеца бил затрупан под длабок снег. Човекот бил премрзнат, а додека престојувал длабоко под снегот се хранел само со снег.

Швеѓанец преживеал два месеци затрупан под снег

Н.Македонија - 18.02.2012

Швеѓанецот, кој во петокот беше пронајден по два месеца поминати во автомобил под длабок снег, без храна и на многу ниски температури, се чувствува релативно добро Како што јави дописникот на МИА од ...

Швеѓанец преживеал два месеца затрупан со снег

+инфо - 18.02.2012

Швеѓанец е спасен од под длабок снег по два месеци поминати без храна на многу ниски температури. Неговиот автомобил бил затрупан со длабок снег на 19 декември на планинскиот пат во близина на градот ...

Чудо: Преживеал два месеци во автомобил затрупан со снег

Канал5 - 18.02.2012

Швеѓанецот, средовечен маж, го пронашле локалните власти во неговиот автомобил кој бил паркиран покрај шумскиот пат во швајцарскиот град Умеа, во северниот дел на земјата, пренесува локалниот весник ...

Швеѓанец преживеал два месеца затрупан под снег

МРТ - 18.02.2012

Tweet Швеѓанец е спасен од под длабок снег по два месеци поминати без храна на многу ниски температури. Неговиот автомобил бил затрупан од длабок снег на 19 декември на планинскиот пат во близина на ...

Швеѓанец преживеал два месеца затрупан под снег

Сител - 18.02.2012

Швеѓанец е спасен од под длабок снег по два месеци поминати без храна на многу ниски температури. Неговиот автомобил бил затрупан од длабок снег на 19 декември на планинскиот пат во близина на градот ...

Чудо: Преживеал два месеци во автомобил затрупан со снег

Нетпрес - 18.02.2012

Локалните шведски власти пронашле човек во неговиот затрупан автомобил паркиран покрај еден шумски пат во градот Умеа на северот од земјата.

Преживеал два месеца во авотмобил затрупан под снег

Press24 - 18.02.2012

Тој случајно бил открен од скијач при што биле алармирани спасувачките екипи. Швеѓанец е спасен од под длабок снег по два месеци поминати без храна на многу ниски температури.

Швеѓанец преживеал по два месеци затрупан под снег

Sky - 18.02.2012

Под длабок снег по два месеци поминати без храна на многу ниски температури бил спасен Швеѓанец, чиј автомобил бил затрупан на 19 декември на планински пат во близина на градот Умео.

Преживеал два месеца затрупан под снег

Курир - 18.02.2012

Швеѓанец е спасен од под длабок снег по два месеци поминати без храна на многу ниски температури. Неговиот автомобил бил затрупан од длабок снег на 19 декември на планинскиот пат во близина на градот ...

(ФОТО) Снегот уште долго ќе биде секојдневие на Тетово

Дневник - 17.02.2012

Тетовските улици уште долго ќе останат под снег, а тоа може да се види од фотографиите од градот кој е под дебела снежна покривка.

Времето денеска - ветровито со повремен снег

Телма - 16.02.2012

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег, со слаб до умерен интензитет, но повеќе врнежи ќе има во крајните западни и северни делови на земјава.

Снег и ветер до утре, викендов потопло

Н.Македонија - 16.02.2012

Снег со мал интензитет и ветер со брзина и над 70 километри на час нѐ очекуваат денеска и утре, информираат во Управата за хидрометеоролошки работи Снегот ќе почне да се топи од идната недела Потопло ...

Малку снег и многу ветер

+инфо - 16.02.2012

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег со слаб, во западните и северните делови умерен интензитет, особено во утринските и претпладневните часови.

Времето денес: Променливо облачно со снег

Кирилица - 16.02.2012

Денес се очекуваат послаби снежни врнежи и мало покачување на температурите во однос на претходните денови Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег, со слаб до ...

Новите врнежи од снег го отежнуваат одвивањето на сообраќајот во охридскиот регион

Сител - 16.02.2012

Новите врнежи на снег регистрирани во текот на ноќта во охридскиот регион уште повеќе ја отежнаа ситуацијата со патиштата, особено во планинските предели и на превоите.

Новите врнежи од снег го отежнуваат одвивањето на сообраќајот во охридскиот регион

МРТ - 16.02.2012

Tweet Новите врнежи на снег регистрирани во текот на ноќта во охридскиот регион уште повеќе ја отежнаа ситуацијата со патиштата, особено во планинските предели и на превоите.

Временска Прогноза: Снегот не не заборави и денес

Sky - 16.02.2012

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег, со слаб до умерен интензитет, но повеќе врнежи ќе има во крајните западни и северни делови на земјава.

Нови снежни врнежи

Курир - 16.02.2012

Денес се очекуваат послаби снежни врнежи и мало покачување на температурите во однос на претходните денови. Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег со ...

Новите врнежи од снег го отежнуваат одвивањето на сообраќајот во охридскиот регион

Press24 - 16.02.2012

Новите врнежи на снег регистрирани во текот на ноќта во охридскиот регион уште повеќе ја отежнаа ситуацијата со патиштата, особено во планинските предели и на превоите.

Отежнат сообраќајот во охридско

Курир - 16.02.2012

Новите врнежи на снег регистрирани во текот на ноќта во охридскиот регион уште повеќе ја отежнаа ситуацијата со патиштата, особено во планинските предели и на превоите.

Снегот кој паѓаше во текот на ноќта предизвика застој на сообраќајот во Охридско

Sky - 16.02.2012

Снегот кој во текот на ноќта интензивно паѓаше во охридскиот регион ја отежнаа уште повеќе ситуацијата на патиштата. Синоќа во Охрид најмногу снег паднал на јужниот дел од Охридското Езеро, ...

Променливо облачно со снег

Макфакс - 16.02.2012

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег со слаб, во западните и северните делови умерен интензитет, особено во утринските и претпладневните часови.

Временска прогноза - Облачно време со повремен снег

Inpress - 16.02.2012

Скопје, 16. февруари 2012 (ИНПРЕС) Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремен снег, во западните и југозападните делови со умерен, а во другите делови со слаб интензитет.

Во охридско најмногу снег и интервенции на патниот правец Охрид - Свети Наум

Inpress - 16.02.2012

Охрид, 16. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во охридскиот регион најмногу снег во текот на вчерашниот ден и ноќеска наврна на магистралниот пат Охрид - Свети Наум.

Снег и ветер до петок, од недела потопло

24 Вести - 15.02.2012

Снег со слаб до умерен интензитет и ветер со брзина и над 70 километри на час, најавува за утре и задутре Управата за хидрометеоролошки работи.

Сите во снежен грч

Утрински - 15.02.2012

Метеоролозите одамна не паметат зима со олку ниски температури и целосно замрзнати градови и села Нема крај за ледената зима.

Снег и ветер до петок, од недела потопло

Утрински - 15.02.2012

Снег со слаб до умерен интензитет и ветер со брзина и над 70 километри на час, најавува за утре и задутре Управата за хидрометеоролошки работи.

Студениот бран досега однесе 500 жртви во Источна Европа

Утрински - 15.02.2012

Студениот бран досега однесе над 500 жртви во Источна Европа, соопштија власти на земјите од регионот. Вкупно 205 лица починале во Русија, 112 во Украина и 107 во Полска.

Снег и ветер до петок, од недела потопло

Дневник - 15.02.2012

Снег со слаб до умерен интензитет и ветер со брзина и над 70 километри на час, најавува за утре и задутре Управата за хидрометеоролошки работи.

Снег и ветер до петок, од недела потопло

Идивиди - 15.02.2012

Скопје, 15 февруари 2012 (МИА) - Снег со слаб до умерен интензитет и ветер со брзина и над 70 километри на час, најавува за утре и задутре Управата за хидрометеоролошки работи.

Слаб снег и ветер нè чекаат утре

+инфо - 15.02.2012

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег, со слаб до умерен интензитет, но повеќе врнежи ќе има во крајните западни и северни делови на земјава.

Утре нов снег

Кирилица - 15.02.2012

Прогнозата за утрешниот ден предвидува наоблачување и нови снежни врнежи Според метеоролозите веќе од утре се очекува зголемена облачност, која ќе донесе повисоки температури, проследени со умерени ...

Снег и ветер до петок, од недела потопло

МРТ - 15.02.2012

Tweet Снег со слаб до умерен интензитет и ветер со брзина и над 70 километри на час, најавува за утре и задутре Управата за хидрометеоролошки работи.

Поради снежните врнежи во Романија руските железници ја скратиле маршрутата

МРТ - 15.02.2012

Tweet Поради обилните снежни врнежи на територијата на Романија руските железници времено ја скратиле маршрутата на возот N59/60 „Москва-Софија-Москва“" и тој ќе патува до Букурешт.

Снег и ветер до петок, за викенд потопло

Курир - 15.02.2012

Управата за хидрометеоролошки работи за утре и задутре најавува снег со слаб до умерен интензитет и ветер со брзина и над 70 километри на час.

Вечерва нови врнежи од снег, другата недела температури и до девет степени

Нетпрес - 15.02.2012

Во текот на ноќта и утре ќе има нови врнежи од снег со умерен интензитет во западните и северните, а со послаб во другите подрачја на земјава, информираат од УХМР.

Метеоролозите најавуват нов снег за утре

Sky - 15.02.2012

Според метеоролозите веќе од утре се очекува зголемена облачност, која ќе донесе повисоки температури, проследени со умерени снежни врнежи.

Време: Силен ветер и температури под нулата

Press24 - 15.02.2012

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од снег, со слаб до умерен интензитет, но повеќе врнежи ќе има во крајните западни и северни делови на земјава.

Српските спасувачки служби евакуираа повеќе од 250 лица

Inpress - 15.02.2012

Белград, 15. февруари 2012 (ИНПРЕС) Српските спасувачки служби евакуирале околу 255 лица, кои се нашле во критична ситуација во последица на силните снежни врнежи и мразови, соопшти српското ...

Во четврток пак снежен бран

Вест - 14.02.2012

Нов снежен бран, според прогнозите од Управата за хидрометеоролошки работи, се очекува в четврток. Синоптичарите велат дека умерени снежни врнежи ќе има во целата земја, а ќе има и умерен ветер од ...

Студеното време ќе трае до петок, од сабота затоплување

Факултети - 14.02.2012

Студеното време и снегот со кој Македонија се справува изминативе неколку недели ќе потрае уште само неколку дена. Денес и утре не се очекуваат нови врнежи од снег.

Ни доаѓа нов студен бран

Н.Македонија - 14.02.2012

Новите снежни врнежи речиси ја блокираа западна Македонија. Повеќе патни правци се во прекин. Настава нема во 35 отсто од училиштата Синоптичарите најавуваат студени утра со температури до -18 Поради ...

Во четврток нов снег

Кирилица - 14.02.2012

Снегот кој оваа зима го имаме во изобилство, се очекува повторно да наврне во четврток и да го продолжи белиот амбиент низ цела Македонија Нов снежен бран, според прогнозите од Управата за ...

Од утре нов снежен бран и температури до минус 19

Вечер Прес - 14.02.2012

Управата за хидрометеорологија најавува нов снежен бран кој ќе ја зафати цела држава, а ноќта меѓу четврток и петок ќе дува силен северен ветер Од -18 до -4 Целзиусови степени во утринските часови, а ...

Нов снежен бран од четврток со температури до минус 19

Press24 - 14.02.2012

Денеска времето ќе биде умерено облачно, а слаб снег ќе провејува во западните делови од земјата. Утринските температури ќе се движат од -15 до -4 степени, а дневните од -6 до 2 степени.

Од сабота потопло време а до тогаш поларна зима

Sky - 14.02.2012

Во последниве две недела Македонија мака мачи со снегот и со ниските температури, но добро е што тие ќе потраат уште само неколку дена.

Глигор Митковски: Нè очекува сончев викенд

Курир - 14.02.2012

Сончево, но студено време без врнежи нè очекува денес. Какво време ќе имаме во наредните три дена и дали во Македонија ќе има повторно снежни врнежи го прашавме познатиот метеоролог Глигор Митковски.

На Попова Шапка два метра снег

24 Вести - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

Времето денеска: облачно со повремен снег

Р.С.Европа - 05.02.2020

Ќе биде облачно, студено и ветровито со повремени врнежи претежно од снег. Во планинските региони и во западните делови ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 20 см. Долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд, влажен снег и снег и на места ќе ...

Снег денес до пладне и в четврток

Вест - 13.02.2012

Метеоролозите за денес најавуваат облачно време со повремен снег, а во југоисточните делови со дожд и снег. Кон крајот на денот снежните врнежи речиси секаде треба да престанат.

На Попова Шапка два метра снег

Утрински - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

На Попова Шапка два метра снег

Телма - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

Новите снежни врнежи донесоа уште поголеми проблеми

Телма - 13.02.2012

Новите врнежи од снег повторно им предизвикаа проблеми на граѓаните. Висината на снежната покривка, некои ја искористија и го заменија своето превозно средство со алтернативно зимско, препознатливо ...

Снегот ќе запре денеска, следуваат поларни денови

МКД - 13.02.2012

Според метеоролозите, до крајот на денот се очекува врнежите од снег да престанат во сите краеви на Македонија, а во текот на следните 72 часа времето ќе биде претежно суво и студено, со температури ...

Времето денес облачно со повремен снег

Капитал - 13.02.2012

Времето во Македонија ќе биде oблачно со повремен снег, а во југоисточните делови со дожд и снег. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат речиси насекаде. Ќе дува ветер од северен правец.

Снег уште денес и во четврток

Факултети - 13.02.2012

Утрово Македонија се разбуди со нова снежна покривка која наврна во текот на ноќта, а времето во текот на денот ќе биде студено. Кон крајот на денот снежните врнежи речиси секаде треба да престанат.

На Попова Шапка два метра снег

Н.Македонија - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

И денеска во канџите на снегот и студот

+инфо - 13.02.2012

Македонија утрово осамна со новонаврнат снег, кој паѓаше во теот на ноќта, а и целиот ден ќе мине така - со повремени врнежи од снег со различни интензитети, како и под облаци и со многу ниски ...

Во Скопје 28 сантиметри снег, на Попова Шапка два метра

+инфо - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

Нов снег, студено и облачно

Кирилица - 13.02.2012

Утрово Македонија се разбуди со нова снежна покривка која наврна во текот на ноќта, а времето во текот на денот ќе биде студено, облачно и со повремени врнежи од нов снег Времето денеска во ...

На Попова Шапка два метра снег

Сител - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

На Попова Шапка два метра снег

МРТ - 13.02.2012

Tweet Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

Снег во изобилство: На Шапка 1,8, во Маврово 1,6 метри

Кирилица - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

Сув студ со температури до минус 16 степени

Сител - 13.02.2012

Снежната покривка ќе се задржи и оваа недела, но нови интезивни врнежи не се очекуваат. Најмногу снег до сега има на Попова Шапка и Маврово каде снежната покривка достигна висина од 2 метри.

Глобалното затоплување ќе не смрзне

Вечер Прес - 13.02.2012

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: ПО СНЕГОВИТЕ ДОАЃААТ ПОПЛАВИТЕ! Иако средната годишна температура на Балканот до 2100 година ќе порасне за четири степени, сепак, зимите ќе бидат екстремни, а летата ...

Замрзнат дожд и нови снежни врнежи од ноќеска

Точка - 13.02.2012

Метеоролозите за денеска најавуваат облачно време со повремен снег, а во југоисточните делови од снег и дожд. Локално ќе има услови за појава на замрзнат дожд.

Облачно со повремен снег и температура до три степени

Точка - 13.02.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде облачно со повремен снег, а во југоисточните делови со дожд и снег. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат речиси на целата територија на земјата, a се ...

ФОТО: Снежно невреме го парализираше Скопје

Press24 - 13.02.2012

Градските сообраќајници се целосно прекриени со снег. Скопје утрово е зафатено од интензивни снежни врнежи. Снегот кој непрекинато паѓа уште од пред полноќ, целосно ги покри градските сообраќајници.

Врнежи од снег низ Македонија

Курир - 13.02.2012

Oблачно време со повремен снег нè очекува денес. Во југоисточните делови од Македонија се очекува облачно време со дожд и снег.

Облачно со повремен снег и температура до три степени

Нетпрес - 13.02.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде облачно со повремен снег, а во југоисточните делови со дожд и снег. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат речиси на целата територија на земјата, a се ...

Цел ден снег и студ

eReporter - 13.02.2012

Облачно време со повремен снег, а во јужните делови дожд и снег, најавуваат за денеска метеоролозите. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат речиси на целата територија на земјата, a се очекува да ...

Временска Прогноза: Повремен снег и многу студено

Sky - 13.02.2012

Времето во Македонија ќе биде oблачно со повремен снег, а во југоисточните делови со дожд и снег. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат речиси насекаде. Ќе дува ветер од северен правец.

Два метра снег на Попова Шапка

Press24 - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

Два метри снег на Попова Шапка

Курир - 13.02.2012

Висината на снежната покривка изутрината во седум часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за ...

Два метра снег на Шапка, метро ипол на Маврово

eReporter - 13.02.2012

На Попова шапка утринава е измерена снежна покривка од 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во Лазарополе и Пожаране, 90 во Крушево, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Попова Шапка рекордер со 2 метра снег

Sky - 13.02.2012

Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи висината на снежната покривка измерена изутрината во 7:00 часот на Попова Шапка достигна 180 сантиметри, 159 во Маврови Анови, 121 во ...

Македонија цела недела под снег, во вторник поларни -16

eReporter - 13.02.2012

Врнежи од снег ќе има Македонија целава престојна недела, а особено ќе се засилат в четврток. Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, најавуваат метеоролозите.

Снегот си оди ни престојат рекордно ниски температури

Sky - 13.02.2012

Снежните врнежи од попладне постепено се очекува да престануваат, ќе дува умерен ветер од северен правец, а температурата ќе се движи од -6 до 2 степена, велат од Управта за хидрометеоролошки работи.

Нови вренежи од снег во Македонија

Макфакс - 13.02.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде oблачно со повремен снег, а во југоисточните делови со дожд и снег. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат речиси на целата територија на земјата.

Временска прогноза - Студено и облачно време со повремени врнежи од снег

Inpress - 13.02.2012

Скопје, 13. февруари 2012 (ИНПРЕС) Времето денеска ќе биде облачно и постудено со повремени врнежи од снег кои ќе бидат поинтензивни во северозападните и североисточните подрачја, а во крајниот југ ...