TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата нема да ја зголеми старосната граница за пензионирање

Скопје24 - 22.09.2017

Владата не размислува за зголемување на старосната граница за пензионирање, како што предлага ММФ. Мисијата на меѓународниот монетарен фонд по двенеделно скенирање на македонската економија препорачува- реформа на пензискиот систем со подигнување на ...

Владата нема да ја зголеми старосната граница за пензионирање

Локално - 20.09.2017

Владата не размислува за зголемување на старосната граница за пензионирање, како што предлага ММФ. Мисијата на меѓународниот монетарен фонд по двенеделно скенирање на македонската економија препорачува- реформа на пензискиот систем со подигнување на ...

Беслими: Корисно е Македонија да има аранжман со ММФ

Фактор - 20.09.2017

Задолжувањето на финансискиот пазар е далеку поскапо во однос на средствата кои би ги добиле доколку склучиме аранжман со ММФ. Но, познато е дека повеќето земји сакаат да имаат некаква соработка со ММФ, но само во крајна нужда прифаќаат да склучат ...

Тевдовски: Старосната граница за пензионирање нема да се зголемува...

Н.Македонија - 20.09.2017

Тевдовски: Старосната граница за пензионирање нема да се зголемува Македонија во моментов нема потреба од стендбај-аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката, пред сѐ на техничко ниво, преку технички ...

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

Канал5 - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9% во 2017 година

Бизнис Инфо - 19.09.2017

Фото: Twitter Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд предвидува економскиот раст оваа година да биде на ниво од 1,9%, стои во официјалниот извештај . “Продолжената политичка несигурност резултираше со забавување на реалниот БДП на 2,4% во 2016 ...

Не размислуваме за зголемување на возраста за пензионирање по препорака на ММФ, вели министерот Тевдовски

Сакам да кажам - 19.09.2017

„Апсолутно не размислуваме за зголемување на возраста за пензионирање“, одговори министерот за финансии Драган Тевдовски на прашањето дали Владата размислува за прифаќање на препораката на ММФ за зголемување на прагот за пензионирање како мерка за ...

Тевдовски: Нема аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

Канал5 - 19.09.2017

MMФ предложи, но во Владата нема расположение за зголемување на старосната граница на пензионерите. По извршеното скенирање на македонската економија, од ММФ предложуваат покрај зголемување на старосната граница да има и зголемување на данокот за ...

Ќе нема аранжман со ММФ и зголемување на границата за пензионирање

Алсат-М - 19.09.2017

Владата на СДСМ нема да ги прифати препораките на Меѓународниот монетарен фонд и нема да ги зголеми годините со кои се пензионираат работниците. Министерот за финансии ја отфрли и препораката за повисока акциза за горивата и за повисок данок на имот.

ММФ препорачува поскапување на горивата и зголемување на старосната граница за пензија

24 Вести - 19.09.2017

Граѓаните да плаќаат поскапо гориво, повисок данок на имот, а државата да ја зголеми возраста за одење во пензија и да ја подобри наплатата на даноците. Ова се дел од препораките на Меѓународниот монетарен фонд чиј тим во изминатите две недели беше ...

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

24 Вести - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

Сител - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

ММФ за Македонија: Во пензија да се оди по 65 години - значително да се поскапи бензинот

Press24 - 19.09.2017

Меѓународниот монетарен фонд ќе предложи повисоко оданочување на имотот и на горивото во Македонија и покачување на пензиите само врз основа на реалните трошоци на живот, а не ад-хок, како што правеше претходната Влада.

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ

Стандард - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ

МРТ - 19.09.2017

Владата ќе се држи до програмата за работа и тоа се рамките во кои ќе се движи- вели министерот за финансии Тевдовски. Потенцира дека Владата апсолутно не размислува за зголемување на возраста на пензионирање...

Политичка стабилност за економско заздравување

Р.С.Европа - 19.09.2017

ММФ го објави извештајот за прегледот на македонската економија. Според упатените, за да се оствари посакуваниот и предвиден економски раст во наредната година пред сè, е потребна политичка стабилност која мора да се одржи и по локалните избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Црната Тројка Заев, Тевдовски, Анѓушев во изминатите 3 ипол месеци потрошија 420 милиони евра

Курир - 19.09.2017

Министерот за задолжување Тевдовски ја уништи македонската економија со своите катастрофални економски политики, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ во врска со изјавата на Лилјана Кузмановска.

Ќе се зголемува ефикасноста на јавните трошоци

МРТ - 19.09.2017

Македонија нема потреба од стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд- Владата ќе се држи до програмата за работа и тоа се рамките во кои ќе се движи, вели министерот за финансии Тевдовски.

Се предлага поскапување на бензинот во Македонија

Press24 - 19.09.2017

Граѓаните да плаќаат поскапо гориво, повисок данок на имот, а државата да ја зголеми возраста за одење во пензија и да ја подобри наплатата на даноците. Ова се дел од препораките на Меѓународниот монетарен фонд чиј тим во изминатите две недели беше ...

ММФ прогнозира раст од само 1,9 % на македонската економија годинава

Алфа - 19.09.2017

Македонската економија годинава ќе порасне за само 1,9 %, а инфлацијата ќе достигне 1,2 %, предвидува Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај. Македонската економија годинава ќе порасне за само 1,9 %, предвидува Меѓународниот монетарен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Секогаш кога СДСМ е на власт, макроекономските политики се движат во надолна линија

А1 On - 19.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение во врска со реакцијата на СДСМ на изјавата на Лилјана Кузмановска. „Министерот за задолжување Тевдовски ја уништи македонската економија со своите катастрофални економски политики.

Тевдовски: Не е потребен аранжман со ММФ

+инфо - 19.09.2017

Во однос на препораката за зголемување на старосната граница за пензионирање, Владата не размислува за зголемување на возраст, рече Тевдовски. Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд.

И покрај препораките на ММФ, нема зголемување на старосната граница за пензионирање

Сител - 19.09.2017

Владата не размислува за зголемување на старосната граница за пензионирање, како што предлага ММФ. Мисијата на меѓународниот монетарен фонд по двенеделно скенирање на македонската економија препорачува- реформа на пензискиот систем со подигнување на ...

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

А1 On - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

Локално - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

ММФ ќе предложи повисоко оданочување на имотот и на горивото во Македонија и покачување на пензиите врз основа на ...

Либертас - 19.09.2017

Меѓународниот монетарен фонд ќе предложи повисоко оданочување на имотот и на горивото во Македонија и покачување на пензиите само врз основа на реалните трошоци на живот, а не ад-хок, како што правеше претходната Влада.

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

Вечер Прес - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти министерот за финансии Драган Тевдовски кој ...

ММФ препорачува: Македонија да ја зголеми границата за пензионирање

Скопје инфо - 19.09.2017

Mеѓународниот монетарен фонд во својот извештај за Македонија предлага крајно непопуларни мерки, кои ретко кој сака да ги чуе, а не и да ги почувствува. ММФ препорачува зголемување на старосната граница за пензионирање, сугерира нови даноци, ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто во 2017

Тера - 19.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

Тевдовски: Македонија нема потреба од аранжман со ММФ

еМагазин - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

ММФ: Продолжената политичка неизвесност го зеде својот „данок”

Фактор - 19.09.2017

Продолжената политичка неизвесност го зеде својот „данок” врз економскиот раст, преку страдање на инвестициите поради слабите одлуки. Формирањето на новата Влада означи важна пресвртница, констатираат од Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд.

ВМРО-ДПМНЕ: Црната Тројка – Заев, Тевдовски, Анѓушев во изминатите 3 ипол месеци потрошија 420 милиони евра

Република - 19.09.2017

Министерот за задолжување Тевдовски ја уништи македонската економија со своите катастрофални економски политики, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ во врска со изјавата на Лилјана Кузмановска.

Тевдовски: Нема потреба од аранжман со ММФ, старосната граница за пензионирање не се зголемува

Либертас - 19.09.2017

Македонија во моментов нема потреба од Стенд бај аранжман со Меѓународниот монетарен фонд. Со ММФ е договорено продлабочување на соработката пред се на техничко ниво преку технички мисии. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган ...

ММФ препорачува поскапување на горивата и зголемување на старосната граница за пензија

Локално - 19.09.2017

Граѓаните да плаќаат поскапо гориво, повисок данок на имот, а државата да ја зголеми возраста за одење во пензија и да ја подобри наплатата на даноците. Ова се дел од препораките на Меѓународниот монетарен фонд чиј тим во изминатите две недели беше ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9% и инфлација од 1,2% во 2017

Банкарство.мк - 19.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4% во 2016 година тој да се ублажи до 1,9% во 2017 година, а ...

Кои непопуларни мерки ги предлага ММФ во Македонија?

Банкарство.мк - 19.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) по извршеното скенирање на македонската економија објави дека се очекува јавниот долг да надмине 53% од БДП на земјата до 2022 година, со што на годишно ниво државата ќе биде неопходно да обезбеди ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто во 2017

Алсат-М - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

Повисок данок на имот и на горивото, а помало зафаќање од ниските плати, предлага мисијата на ММФ

Сакам да кажам - 18.09.2017

Меѓународниот монетарен фонд ќе предложи повисоко оданочување на имотот и на горивото во Македонија и покачување на пензиите само врз основа на реалните трошоци на живот, а не ад-хок, како што правеше претходната Влада.

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто во 2017

Стандард - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто во 2017

А1 On - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

ММФ: Економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто во 2017

Слободен Печат - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

ММФ: Економијата ќе порасне 1,9%, препорачува намалување на субвенциите и реформа во пензискиот систем

Сител - 18.09.2017

Продолжената политичка неизвесност го зеде својот “данок” врз економскиот раст, преку страдање на инвестициите поради слабите одлуки. Формирањето на новата влада означи важна пресвртница. Политиките сега треба да се фокусираат на обновата на ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто

Р.С.Европа - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

Тевдовски е оптимист за растот од 2,2% на БДП, но аналитичарите се за умерен оптимизам

Локално - 18.09.2017

Министерот за финасии Драган Тевдовски ја смирува јавноста. Вели негативните показатели за растот на економијата се привремени, а одговорноста за минусното салдо на бруто домашниот производ ја лоцира кај претходната влада, односно во проблемите кои ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто во 2017

Либертас - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто и инфлација од 1,2 отсто во 2017

Вечер Прес - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

ММФ ги намали проекциите: Македонската економија ќе има раст од 1,9% во 2017 година

еМагазин - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто во 2017

Локално - 18.09.2017

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 година тој да се ублажи до 1,9 отсто во 2017 ...

Тевдовски: Буџетот се полни, економијата се придвижува ...

Н.Македонија - 18.09.2017

Тевдовски: Буџетот се полни, економијата се придвижува Министерот за финансии Драган Тевдовски вчера информира што било сработено во изминатите сто дена од новата влада. Притоа тој посочи дека негова цел било да се стави ред во јавните трошења, а ...

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто во 2017...

Н.Македонија - 18.09.2017

ММФ предвидува економски раст од 1,9 отсто во 2017 Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, што од 6 до 18 септември годинава спроведе годишен преглед на македонската економија, очекува по забавување на реалниот раст на БДП на 2,4 проценти во 2016 ...

Тевдовски: До крајот на годината не е планирано издавање на еврообврзница

Денар - 18.09.2017

До крајот на годината не е планирано издавање на еврообврзница, а буџетот ќе се финанасира од домашното задолжување изјави министерот за финансии Драган Тевдовски. На отчетот за сработеното во првите сто дена, тој посочи дека негова цел било да се ...