TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ:Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

24 Вести - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека петти ден како Заев молчи и крие од граѓаните што договарал во Софија. „Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за ...

ВМРО-ДПМНЕ:Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Канал5 - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека петти ден како Заев молчи и крие од граѓаните што договарал во Софија. - Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за ...

ВМРО-ДПМНЕ:Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Алсат-М - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека петти ден како Заев молчи и крие од граѓаните што договарал во Софија. – Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

ТВ21 - 25.06.2017

Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за сега да склучува меѓународни договори од витално значење за државата без за тоа да ги праша граѓаните и да објави што и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Курир - 25.06.2017

– ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека петти ден како Заев молчи и крие од граѓаните што договарал во Софија. – Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Нетпрес - 25.06.2017

Посочуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е за градење на добрососедски односи базирани на заемно почитување и оти поддржат сѐ што е во насока на подобрување на односите со соседите Премиерот Зоран Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Сител - 25.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение денеска наведува дека петти ден како Заев молчи и крие од граѓаните што договарал во Софија. - Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Петти ден како Заев крие што договарал во Софија

А1 On - 25.06.2017

„Петти ден како Заев молчи и крие од граѓаните што договарал во Софија. Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за сега да склучува меѓународни договори од витално ...

„Мерцедеси“ и 10-тина службени коли ангажирани за да се пофали Заев на приватна журка дека е премиер (ВИДЕО)

Курир - 25.06.2017

Охридскиот портал „Охрид1“ објави видео снимка како премиерот Зоран Заев со свита луксузни автомобили чаламски го напушта Охрид вчера вечер. Според информациите на порталот, Заев бил на приватна журка.

Од кого се плаши Заев и на приватни забави оди во конвои?

Нетпрес - 25.06.2017

Според информациите на порталот, Заев во Охрид престојувал на приватна забава Луксузни автомобили и десетина службени возила се ангажирани во саботата при престојот на премиерот Зоран Заев на приватна забава.

„Мерцедеси“ и 10-тина службени коли ангажирани за да се пофали Заев на приватна журка дека е премиер

Пулс24 - 25.06.2017

Охридскиот портал „Охрид1“ објави видео снимка како премиерот Зоран Заев со свита луксузни автомобили чаламски го напушта Охрид вчера вечер. Според информациите на порталот, Заев бил на приватна журка.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Република - 25.06.2017

– Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за сега да склучува меѓународни договори од витално значење за државата без за тоа да ги праша граѓаните и да објави што и ...

ВМРО-ДПМНЕ и натаму се прашува што договарал Заев во Софија

Локално - 25.06.2017

„Петти ден како Заев молчи и крие од граѓаните што договарал во Софија. Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за сега да склучува меѓународни договори од витално ...

Заев на приватна забава, ангажирани десетина службени автомобили да го пратат (видео)

Република - 25.06.2017

Охридскиот портал „Охрид1“ објави видео снимка како Зоран Заев со свита луксузни автомобили чаламски вчера вечер го напушта Охрид. Според информациите на порталот, Заев бил на приватна журка.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо распродажба на македонската држава, граѓаните од Заев очекуваат да го исполни ветеното

Фокус - 24.06.2017

СДС и Заев секој ден и нанесуваат нови рани на Република Македонија.Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за добрососедство со Бугарија, тврдејќи дека се согласиле за содржината на истиот и дека останува да испијат уште едно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не кажува што содржи договорот со Бугарија

Алсат-М - 24.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку пишано соопштение бара од премеирот Зоран Заев дека не кажува што содржи договорот за добрососедство со Бугарија и го обвинува дека работи на шетета на македонските национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не кажува што содржи договорот со Бугарија

Канал5 - 24.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку пишано соопштение бара од премеирот Зоран Заев дека не кажува што содржи договорот за добрососедство со Бугарија и го обвинува дека работи на шетета на македонските национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не кажува што содржи договорот со Бугарија

24 Вести - 24.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку пишано соопштение бара од премеирот Зоран Заев дека не кажува што содржи договорот за добрососедство со Бугарија и го обвинува дека работи на шетета на македонските национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Заев секој ден и нанесуваат нови рани на Република Македонија

ТВ21 - 24.06.2017

СДС и Заев секој ден и нанесуваат нови рани на Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за добрососедство со Бугарија, тврдејќи дека се согласиле за содржината на истиот и дека останува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо распродажба на македонската држава, граѓаните од Заев очекуваат да го исполни ветеното

А1 On - 24.06.2017

„СДС и Заев секој ден и нанесуваат нови рани на Република Македонија. Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за добрососедство со Бугарија, тврдејќи дека се согласиле за содржината на истиот и дека останува да испијат уште едно ...

ВМРO-ДПМНЕ: И ние сме за дoбрососедство, но не по цена на интересите на македонскиот народ

МКД - 24.06.2017

Премиерот Зоран Заев за време на изборната кампања ветуваше дебати за сите позначајни прашања за државата, а тоа сега не се спроведува. Заев воопшто и не се спротивставува на националистичките изјави кои доаѓаат од соседството, соопшти ВМРО-ДПМНЕ по ...

ВМРО-ДПМНЕ - Заев да каже што содржи договорот со Бугарија

Р.С.Европа - 24.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ преку партисо сооштени бара од премиерот Зоран Заев да каже што содржи договорот за добрососедство со Бугарија, обвинувајќи го дека работи на штета на македонските национални интереси и оти од Софија кажал дека ќе брише делови од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Заев секој ден ѝ нанесуваат нови рани на Република Македонија

Макфакс - 24.06.2017

Зоран Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за добрососедство со Бугарија, тврдејќи дека се согласиле за содржината на истиот и дека останува да испијат уште едно кафе пред да го потпишат, без да им каже на граѓаните што и како ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не кажува што содржи договорот со Бугарија

Сител - 24.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку пишано соопштение бара од премеирот Зоран Заев дека не кажува што содржи договорот за добрососедство со Бугарија и го обвинува дека работи на шетета на македонските национални интереси.

ВМРО-ДПМНЕ е за градење на добрососедски односи, но не по цена на националните интереси

Стандард - 24.06.2017

„СДС и Заев секој ден и нанесуваат нови рани на Република Македонија. Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за добрососедство со Бугарија, тврдејќи дека се согласиле за содржината на истиот и дека останува да испијат уште едно ...

ВМРO-ДПМНЕ: Заев молчи и не застанува во одбрана на Македонија

Либертас - 24.06.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение наведува дека премиерот Зоран Заев за време на изборната кампања ветувал дебата за сите позначајни прашања за државата, но дека тоа сега не се спроведува.

ИНА: Ахмети и Села ќе тргнат против Заев на локалните избори

Република - 24.06.2017

Агенцијата на албански јазик ИНА објавува дека Ахмети и Села договориле соработка за локалните избори во октомври против Заев. Заев, како наведува агенцијата како никогаш до сега почнал подготовки за освојување на регионите со албанско население.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Заев секој ден ѝ нанесуваат нови рани на Република Македонија

Точка - 24.06.2017

Зоран Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за добрососедство со Бугарија, тврдејќи дека се согласиле за содржината на истиот и дека останува да испијат уште едно кафе пред да го потпишат, без да им каже на граѓаните што и како ...

ВМРO-ДПМНЕ: Заев молчи и не застанува во одбрана на Македонија

Мета - 24.06.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение наведува дека премиерот Зоран Заев за време на изборната кампања ветувал дебата за сите позначајни прашања за државата, но дека тоа сега не се спроведува.

ВМРO-ДПМНЕ: Заев молчи и не застанува во одбрана на Македонија

Канал 77 - 24.06.2017

Партијата ВМРО ДПМНЕ утрово се огласи со ново соопштение, во кое се наведува дека, како што велат оттаму, Заев и СДС(М) секој ден и’ нанесуваат нови рани на Република Македонија. -Заев отиде во Софија и преговараше за склучување на договор за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не кажува што содржи договорот со Бугарија...

Н.Македонија - 24.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не кажува што содржи договорот со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ и денеска преку пишано соопштение бара од премеирот Зоран Заев дека не кажува што содржи договорот за добрососедство со Бугарија и го обвинува дека работи на шетета на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Алсат-М - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже ...

Реакција на ВМРО ДПМНЕ по средбата со претставниците од граѓанскиот сектор

Канал5 - 23.06.2017

СДС не смее да ретерира од ветувањата кои им ги даде на граѓаните, реагираат од ВМРО ДПМНЕ Зоран Заев вети брзо членство во ЕУ и НАТО без да се задира во идентитетските прашања и без да се склучуваат какви било договори на штета на националните и ...

ВМРО ДПМНЕ : Заев срамно молчи за изјавите дека македонскиот јазик е бугарски дијалект

Канал5 - 23.06.2017

Заев од Софија кажа дека ќе брише делови од учебниците по историја. Тој треба да им објасни на македонските граѓани кои делови ќе ги брише и кој ќе одлучи што да се брише? , прашуваат од ВМРО ДПМНЕ .

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да им одговори на граѓаните кои делови од учебниците по историја ќе ги брише

Фокус - 23.06.2017

Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес, реагираат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Канал5 - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија се вознемирени бидејќи не знаат што точно прифатил Заев

А1 On - 23.06.2017

„Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Курир - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вети членство во ЕУ и НАТО без задирање во националните интереси

А1 On - 23.06.2017

Зоран Заев вети брзо членство во ЕУ и НАТО без да се задира во идентитетските прашања и без да се склучуваат какви било договори на штета на националните и државни интереси, наведува ВМРО-ДПМНЕ во пишаната реакција на изјавата на премиерот Заев ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Нетпрес - 23.06.2017

Граѓаните на Република Македонија се вознемирени бидејќи не знаат што точно прифатил Заев во договорот чие потпишување го најави за 2 август, се вели во соопштението. ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за ...

ВМРО-ДПМНЕ инсистира Заев да објави што е договорено во Софија

Макфакс - 23.06.2017

Остануваат уште 40-тина дена до потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија, кое Заев го најави за Илинден, а никој во Македонија не знае што тој прифатил во Софија – изјави на прес-конефренција Трајчо Димков од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Новата власт да го реализира тоа што го вети

Р.С.Европа - 23.06.2017

Во денешното соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека Зоран Заев ветил брзо членство во ЕУ и НАТО без да се задира во идентитетските прашања и без да се склучуваат какви било договори на штета на националните и државни интереси.

ВМРО-ДПМНЕ: Она што Заев сега го зборува Македонија го имаше пред тој да ја започне кризата

Нетпрес - 23.06.2017

„Новата власт има обврска да го реализира тоа што го вети“, велат од најбројната партија во парламентот. СДСМ не смее да ретерира од ветувањата кои им ги даде на граѓаните. Зоран Заев вети брзо членство во ЕУ и НАТО без да се задира во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи подобрување на односите со соседите, но ништо кое е спротивно на интересите на Македонија

Курир - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ е за градење добрососедски односи, базирани на заемно почитување и ќе поддржи се што е во насока на подобрување на односите со соседите, но ништо кое е во спротивност со интересите на македонскиот народ и држава, рече денеска на ...

ivana

Алфа - 23.06.2017

Но и покрај изјавата на Димитров, која не дава никаква информација за договореното, најавите за заедничко чествување на празниците и менувањето на историјата за добрососедски односи ги разгоре социјалните мрежи.

Посетата на Заев на Софија – главна тема во неделниот печат

Р.С.Европа - 23.06.2017

Неделникот Фокус пишува дека по посетата на премиерот Зоран Заев на Софија, опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара увид во неговиот оптимизам, Република дека Заев ги распродава националните интереси, а Капитал дека ова е отворање ново поглавје во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вети членство во ЕУ и НАТО без задирање во националните интереси

Сител - 23.06.2017

Зоран Заев вети брзо членство во ЕУ и НАТО без да се задира во идентитетските прашања и без да се склучуваат какви било договори на штета на националните и државни интереси, наведува ВМРО-ДПМНЕ во пишаната реакција на изјавата на премиерот Заев ...

Димков: Граѓаните на Република Македонија треба да знаат на што се согласил Заев во Софија

Курир - 23.06.2017

Остануваат уште 40-тина дена до потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија, кое Заев го најави за Илинден, а никој во Македонија не знае што тој прифатил во Софија, изјави на денешната прес-конференција Трајко Димков од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи подобрување на односите со соседите, но ништо кое е спротивно на интересите на Македонија

Press24 - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ е за градење добрососедски односи, базирани на заемно почитување и ќе поддржи се што е во насока на подобрување на односите со соседите, но ништо кое е во спротивност со интересите на македонскиот народ и држава, рече денеска на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Сител - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да одговори кои делови од учебниците по историја ќе ги брише

Стандард - 23.06.2017

„Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да ѝ каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес“, соопшти ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев треба да каже кои делови од учебниците ќе ги брише

МКД - 23.06.2017

Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да ѝ каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес, соопшти ...

Тирана, Атина, Софија… СДСМ ги распродава националните интереси каде што ќе стигне

Курир - 23.06.2017

Средбата на Заев и на Борисов во Софија и најавите за потпишување „договор за добрососедство“ е само чекор плус кон целосно бришење на македонската историја и посебност. Нема друго логично објаснување за налудничавиот потег на Заев за безусловно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Алфа - 23.06.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Заев ја обвинува Република Македонија за ширење на омраза и национализам, без притоа да каже каков национализам и омраза покажувала од осамостојувањето до денес, како и дека молчи пред сите изливи на национализам кои се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Локално - 23.06.2017

– ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и ...

Тирана, Атина, Софија… СДСМ ги распродава националните интереси каде што ќе стигне

Пулс24 - 23.06.2017

Средбата на Заев и на Борисов во Софија и најавите за потпишување „договор за добрососедство“ е само чекор плус кон целосно бришење на македонската историја и посебност. Нема друго логично објаснување за налудничавиот потег на Заев за безусловно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев трет ден не кажува што договорил во Софија

Либертас - 23.06.2017

„Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да ѝ каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес“, порача ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев трет ден не кажува што договорил во Софија

Мета - 23.06.2017

Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес, порача ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев има обврска да каже што договорил во Софија

Точка - 23.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до медиумите наведува дека Зоран Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес и дека трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже на ...

Тирана, Атина, Софија… СДСМ ги распродава националните интереси каде што ќе стигне

Република - 23.06.2017

Ненад Мирчевски Средбата на Заев и на Борисов во Софија и најавите за потпишување „договор за добрососедство“ е само чекор плус кон целосно бришење на македонската историја и посебност. Нема друго логично објаснување за налудничавиот потег на Заев ...

ИСПРАВКА. Погрешив кога на 11.12.2016 година предложив господинот Заев да биде избран за почесен претседател на ...

Пулс24 - 23.06.2017

Сега, после неговата посета на Република Бугарија, ја сфаќам мојата грешка и длабоко се извинувам пред целата македонска и светска јавност. Не, господинот Заев, а сега и премиер на Република Македонија, треба веднаш, без какво било двоумење, да биде ...

ВМРО-ДПМНЕ инсистира Заев да објави што е договорено во Софија

Точка - 23.06.2017

Остануваат уште 40-тина дена до потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија, кое Заев го најави за Илинден, а никој во Македонија не знае што тој прифатил во Софија – изјави на прес-конефренција Трајчо Димков од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев трет ден молчи и бега од одговор што договорил во Софија

Фактор - 23.06.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека премиерот, Зоран Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Од партијата потсетуваат дека Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено ...

Димков: Граѓаните на Република Македонија треба да знаат на што се согласил Заев во Софија

Пулс24 - 23.06.2017

Остануваат уште 40-тина дена до потпишувањето на договорот за добрососедство со Бугарија, кое Заев го најави за Илинден, а никој во Македонија не знае што тој прифатил во Софија, изјави на денешната прес-конференција Трајко Димков од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните на Македонија се вознемирени бидејќи не знаат што точно прифатил Заев

Локално - 23.06.2017

Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да и каже на македонската јавност што точно договорил во Софија, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Сметаат дека Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење особено кога станува збор за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Телма - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот, бурни реакции по средбите во Софија

24 Вести - 22.06.2017

Нова страница во односите со соседите или удар врз македонските национални интереси. Политичките партии продолжија на домашен терен ги продолќија препукувањата и меѓусебни напади по дводневната посета на премиерот Заев на Бугарија, а од која ...

Заев: Владата веќе заштеди 10 милиони евра, ги укинавме рекламите на CNN и BBC

Фокус - 22.06.2017

Заштедите во државната каса веќе започнаа. Веќе се заштедени 10 милиони евра, ги прекинавме кампањите на CNN и BBC, ги прекинавме договорите со странските квази советници, истакна премиерот Зоран Заев на собраниската седница.

Илијоски: Заев да каже што содржи договорт со Бугарија

Канал5 - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашаа кои се од најголем национален интерес, велат од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Канал5 - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Алсат-М - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев претставуваат ризик по националните интереси

Фокус - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

Илиоски: Никој не знае што договорил Заев во Софија

Макфакс - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес – рече на денешната прес-конференција Зоран Илиоски, член на ИК на ...

Илијоски: Заев да каже што содржи договорт со Бугарија

А1 On - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илијоски од ВМР-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да им одговори на граѓаните за каков национализам ја обвинува Република Македонија

Press24 - 22.06.2017

Следува интегрален текст кој претставува реакција на реакцијата на СДС во врска со прес конференцијата на Зоран Илиoски: СДС и Зоран Заев имаат обврска да ги исполнат ветувањата за транспарентно и инклузивно работење кога станува збор за прашања кои ...

Заев: Македонија ги затвора поглавјата на национализам и омраза

Алфа - 22.06.2017

Македонија ги затвора поглавјата на национализам. Ова го изјави премиерот пред завршувањето на посетата на Софија. Зоран Заев смета дека земјава досега ширела омраза кон соседите. Македонија ги затвора поглавјата на национализам.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев станува ризик по македонските национални интереси

Нетпрес - 22.06.2017

Зоран Заев ја води македонската влада и му должи образложение на македонскиот народ каде го видел национализмот и омразата во однесувањето на Македонија па сега тој одлучил да сврти нова страница?, се вели во соопштението Зоран Заев станува сериозен ...

Владата ги укина милионските реклами на BBC и CNN

Нова ТВ - 22.06.2017

Заштедите во државната каса веќе започнаа. Веќе се заштедени 10 милиони евра, ги прекинавме кампањите на CNN и BBC ги прекинавме договорите со странските квази советници, изјави денеска во Собранието, премиерот Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Курир - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

Илиоски: Никој во земјава не знае што договорил Заев во Софија

МКД - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес, изјави на денешната прес-конференција Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Телеграф - 22.06.2017

Зоран Заев ја води македонската влада и му должи образложение на македонскиот народ каде го видел национализмот и омразата во однесувањето на Македонија па сега тој одлучил да сврти нова страница?, се вели во соопштението на опозициската партија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што содржи договорот со Бугарија

Курир - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илијоски од ВМР-ДПМНЕ.

Илиоски: Со кого Заев се консултирал за да ја менува историјата?

Нетпрес - 22.06.2017

Градењето на добрососедски односи не подразбира рушење на сопствените државни и национални интереси. За жал Зоран Заев продолжува да манифестира основно непочитување кон сопствениот народ јазик и историја.

Илијоски: Заев да каже што содржи договорт со Бугарија

Сител - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илијоски од ВМР-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Ние сме за градење на добрососедски односи врз база на взаемно почитување

А1 On - 22.06.2017

„СДС и Зоран Заев имаат обврска да ги исполнат ветувањата за транспарентно и инклузивно работење кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес. Во спротивно граѓаните ќе продолжат да се вознемируваат од срамните, понижувачки и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Сител - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев отворено да каже што договорил во Софија

Нова ТВ - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

А1 On - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Каде го виде Заев национализмот во Македонија

МКД - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и станува најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во антимакедонските ставови, обвинува ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев станува сериозен ризик за македонските национални интереси

Стандард - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик за македонските национални интереси и за време на неговата дводневна посета во Бугарија, жестоко удри по македонската држава, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Новата Влада веќе заштедила 10 милиони евра, укинати рекламите на CNN и BBC

+инфо - 22.06.2017

Премиерот Зоран Заев апелира до вработените да одат на работа. Најмногу забелешки опозициската ВМРО ДПМНЕ има за заменик министерката за надворешни работи Арта Точи, за која пратеникот Антонијо Милошоски, а и колегите сопартијци не престануваат да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е ризичен за македонскиот народ

МРТ - 22.06.2017

Ова е реакција на посетата на Заев на Бугарија при што од оваа партија повторно се бара да се стави на увид договорот што треба да биде потпишан на 2-ри август во Македонија. Зоран Заев е сериозен ризик за македонските национални интереси, ...

ВИДЕО: Каде Заев виде национализам и омраза во македонската политика кон соседите?

Курир - 22.06.2017

Зоран Заев при посетата на Бугарија изјави дека Македонија го затвора поглавјето на национализам и омраза. – Јас испраќам порака и до Бугарија и до Грција, Македонија денеска затвора едно поглавје на историја, на национализам, на омраза, изјави Заев ...

(ВИДЕО) Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со серија забелешки на предложените кандидати за заменици-министри

Макфакс - 22.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска изнесоа серија забелешки на предложените кандидати за заменици-министри. Пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ вели дека се сомнева дека кадарот што го избрал Зоран Заев ќе работи во интерес на државата, дека ...

Заев: Владата заштеди 10 милиони евра, укинати рекламите за промоција на Македонија на BBC и CNN

Радио МОФ - 22.06.2017

Премиерот на Владата Зоран Заев , на денешната собраниска седница, објави дека веќе започнале мерките за штедење. Како што истакна Заев, прекинати се кампањите за промоција на државата како туристичка, но и бизнис дестинација, кои се емитуваа на ...

Заев: Владата заштеди 10 милиони евра, нема повеќе рекламирање на CNN и BBC

Кајгана - 22.06.2017

Нема повеќе реклами на светските телевизии. Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница порача дека кампањите се прекинати и дека веќе се заштедени 10 милиони евра. „Заштедите во државната каса почнаа.

Нема веќе реклами за Македонија на CNN, за 15 дена заштедени 10 милиони евра

еМагазин - 22.06.2017

Службата за општи и заеднички работи при Владата за 15 дена дена заштедила 10 милиони евра, соопшти денеска премиерот Зоран Заев од говорницата во Собрание, каде трае расправата за предлог заменик-министрите.

Илиоски: Никој не знае што договорил Заев во Софија

Точка - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес – рече на денешната прес-конференција Зоран Илиоски, член на ИК на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев во Бугарија жестоко удри по македонската држава

Мета - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик за македонските национални интереси и за време на неговата дводневна посета во Бугарија, жестоко удри по македонската држава, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев да каже што договорил во Софија

Пулс24 - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Локално - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Либертас - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик за македонските национални интереси и за време на неговата дводневна посета во Бугарија, жестоко удри по македонската држава, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Нема повеќе реклами на BBC и CNN, Владата заштедила

Фактор - 22.06.2017

Заштедите во државната каса веќе започнаа. Веќе се заштедени 10 милиони евра, ги прекинавме кампањите на CNN и BBC ги прекинавме договорите со странските квази советници, изјави денеска во Собранието, премиерот Зоран Заев.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со серија забелешки на предложените кандидати за заменици-министри

Точка - 22.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска изнесоа серија забелешки на предложените кандидати за заменици-министри. Пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ вели дека се сомнева дека кадарот што го избрал Зоран Заев ќе работи во интерес на државата, дека ...

Заев да каже што содржи договорот со Бугарија

Пулс24 - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илијоски од ВМР-ДПМНЕ.

Заев му ја одзема силата на македонскиот народ

Република - 22.06.2017

Алдо Климан, писател, новинар „Незаконското се прави веднаш, за законското е потребно време”. Овој насилнички и недемократски принцип на времето обмислен од Хенри Кисинџер, кој никому во светот не му донесол ништо добро, е подмолно вграден и во ...

Каде виде Заев национализам и омраза во македонската политика кон соседите? (ВИДЕО)

Република - 22.06.2017

Зоран Заев од Софија порача дека Македонија затвора едно поглавје на историја на национализам на омраза. Сега во Скопје должи образложение пред македонскиот народ каде го видел национализмот и омразата во однесувањето на Македонија, за сега да врти ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Вечер Прес - 22.06.2017

Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите.

Илиоски: Со кого Заев се консултирал за да ја менува историјата?

Република - 22.06.2017

Зоран Заев има обврска пред граѓаните да ги исполни ветувањата за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања кои се од најголем национален интерес. Никој во земјава не знае што точно договорил Заев во Софија, а веќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Софија

Идивиди - 22.06.2017

Скопје, 22 јуни 2017 (МИА) - Зоран Заев станува сериозен ризик по македонските национални интереси и најомилената фигура меѓу сите националисти кои се натпреваруваат во анти-македонските ставови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до ...

Втор ден од посетата на Заев во Софија, економијата во фокусот на разговорите

24 Вести - 21.06.2017

Отстранување на условената препорака наесен, а догодина и датум за преговори - најави премиерот Зоран Заев по завршување на дводневната посета на Бугарија. Железничкиот коридор и гасоводното поврзување ќе бидат економски приоритет за двете земји.

Велјановски : Недолично е Заев да го обвини својот народ за национализам

Канал5 - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината на договорот којашто се согласил да го потпише.

ВМРО-ДПМНЕ побара увид во договорот помеѓу Заев и Борисов

Фокус - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што премиерот Зоран Заев го договорил при посетата на Софија, Бугарија, соопшти денеска поранешниот претседател на Собранието на Македонија, Трајко Вељаноски. „Македонскиот народ бара увид во содржината на договорот која ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018

Фокус - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев , кој вчера и денеска престојува во официјална ...

ФОТО: Јорданка Ивановска- Јоци реагираше на срамната и скандалозна изјава на Заев

Курир - 21.06.2017

На прашање на бугарските новинари Заев одговорил дека голем дел од историјата е заедничка и дека во македонските учебници ќе биде променето се она што не е во новиот дух на соработка помеѓу двете држави, пишуца на својот Фејсбук новинарката Јорданка ...

Вељановски: ВМРО ДПМНЕ бара увид во договорот со Бугарија

Р.С.Европа - 21.06.2017

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељановски денеска изјави дека ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што премиерот Зоран Заев го договорил при посетата на Софија, Бугарија. „Дали изјавите на Зоран Заев околу заедничката историја значат дека ...

Заев: Во 2018-та очекуваме датум за преговори со ЕУ

МРТ - 21.06.2017

Добивме искрени ветувања од нашиот источен сосед за поддршка за почеток на преговори со Европската унија, резимираше на прес- конференцијата во Софија претседателот на владата Зоран Заев. Бугарија ќе претседава со Унијата од 1-ви јануари наредната ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот со Бугарија

Сител - 21.06.2017

Склучувањето на договорот со Бугарија задира во идентитетот и историјата на Македонскиот народ, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека вчерашниот настап на Зоран Заев во Софија е загрижувачки поради нетранспарентноста на документот кој тој ...

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во својот изолиран свет

Слободен Печат - 21.06.2017

Блокади Преку постојани блокади на демократските реформи и на евроатлантските интеграциски процеси, ВМРО-ДПМНЕ 11 години работеше против државните и национални интереси. За разлика од тајните преговори што ВМРО-ДПМНЕ ги водеше со соседите, секој ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

Press24 - 21.06.2017

Интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ за прес конференцијата на Трајко Вељаноски: СДС не е опозиција и треба да му одговори на македонскиот народ околу дилемите кои го вознемируваат по вчерашниот настап на Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Со кого се консултирал Заев за отстапките кон Бугарија?

Макфакс - 21.06.2017

Со кое право Зоран Заев се договара да ги менува историските учебници, прашаа денес од ВМРО-ДПМНЕ, порачувајќи му на новиот премиер и лидер на СДСМ дека СДСМ не е опозиција и треба да даде одговори на дилемите околу неговата посета што, според нив, ...

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

А1 On - 21.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија и кон Грција и кон останатите соседи.

Цуцуловски: Заев веднаш и без двоумење треба да биде избран за почесен и доживотен претседател на Република Бугарија

Курир - 21.06.2017

Господинот Заев, а сега и премиер на Република Македонија, треба веднаш, без какво било двоумење, да биде избран за почесен и доживотен претседател на Република Бугарија, пишува Цуцуловски на Фејсбук Фејсбук статус на Љубомир Цуцуловски ИСПРАВКА.

Вељаноски: ВМРО ДПМНЕ бара увид што договорил Заев во Софија

Таратур - 21.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат заемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија, и кон Грција, и кон другите соседи.

ВМРО-ДПМНЕ: Загрижени сме од нетранспарентноста со која Заев пристрапи на склучување на договорот со Бугарија

А1 On - 21.06.2017

„СДС не е опозиција и треба да му одговори на македонскиот народ околу дилемите кои го вознемируваат по вчерашниот настап на Зоран Заев. Што има прифатено Зоран Заев? Чиј е Цар Самоил? Доколку ова прашање е историско и доколку на ова прашање не ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со кое право Заев се договара да ги менува историските учебници?

Курир - 21.06.2017

СДС не е опозиција и треба да му одговори на македонскиот народ околу дилемите кои го вознемируваат по вчерашниот настап на Зоран Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Цуцуловски: Заев треба да биде избран за почесен и доживотен претседател на Бугарија

Нетпрес - 21.06.2017

Може ли фигурината Заев да објасни како заеднички ќе се прославува нападот на Участокот во Прилеп од 11.10.1941 година? Господинот Заев, а сега и премиер на Република Македонија, треба веднаш, без какво било двоумење, да биде избран за почесен и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид што договорил Заев во Софија (ВИДЕО)

Стандард - 21.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија и кон Грција и кон останатите соседи.

Уште една сканадлозна изава на Заев во Софија, ќе ги менува македонските учебници

Нетпрес - 21.06.2017

Новиот македонски премиер Зоран Заев од Бугарија продолжува да удира по македонската држава. Заев денеска на прес-конференција излезе со скандалозна изјава дека во македонските учебници ќе биде променето сè она што не е во новиот дух на соработка ...

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот на Заев со Бугарија

МКД - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија и кон Грција и кон останатите соседи, изјави Трајко Вељаноски.

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме увид во договорот со Бугарија, ова прашање задира во идентитетот и историјата на македонскиот народ

Курир - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината на договорот којашто се согласил да го потпише.

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

Курир - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија и кон Грција и кон останатите соседи, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

Нетпрес - 21.06.2017

Вељановски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е крајно загрижена од нетранспарентноста и леснотијата со којашто Заев пристапи на едно исклучително сериозно прашање како што е склучувањето на договорот со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот со Бугарија

+инфо - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ инсистирало и ќе инсистира дека македонскиот јазик мора да биде експлицитно наведен во договорот со Бугарија, вели Вељаноски. ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што премиерот Зоран Заев го договорил при посетата на Софија, БУгарија, соопшти ...

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид што договорил Заев во Софија

Макфакс - 21.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат заемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија, и кон Грција, и кон другите соседи.

Заев со скандалозна изјава во Бугарија: Во македонските учебници ќе биде променето сè она што не е во новиот дух на ...

Курир - 21.06.2017

Новиот македонски премиер Зоран Заев од Бугарија продолжува да удира по македонската држава. Заев денеска на прес-конференција излезе со скандалозна изјава дека во македонските учебници ќе биде променето сè она што не е во новиот дух на соработка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме увид во тоа што Заев го договорил во Софија

МРТ - 21.06.2017

„Дали изјавите на Зоран Заев околу заедничката историја значат дека македонскиот народ во минатото немал своја посебна? Дали е Заев свесен колку се опасни овие тези?“- праша на денешната прес- конференција Трајко Вељаноски.

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во содржината на договорот што треба да се потпише со Бугарија

Сител - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината на договорот којашто се согласил да го потпише.

Заев: Во 2018-та очекуваме датум за преговори со ЕУ

Бриф - 21.06.2017

На есен отстранување на условената препорака од Европската комисија, за догодина искрена желба да добиеме датум за отпочнување на преговорите. Премиерот Зоран Заев се надева дека соседните земји искрено ќе ја поддржат Македонија за членство во ЕУ и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот со Бугарија

Локално - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што премиерот Зоран Заев го договорил при посетата на Софија, Бугарија, соопшти денеска поранешниот претседател на Собранието на Македонија, Трајко Вељаноски. – Македонскиот народ бара увид во содржината на договорот која ...

Во македонските учебници ќе биде променето сè она што не е во новиот дух на соработка!

Пулс24 - 21.06.2017

Новиот македонски премиер Зоран Заев од Бугарија продолжува да удира по македонската држава. Заев денеска на прес-конференција излезе со скандалозна изјава дека во македонските учебници ќе биде променето сè она што не е во новиот дух на соработка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме увид во договорот со Бугарија

Пулс24 - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината на договорот којашто се согласил да го потпише.

Велјаноски: Македонскиот народ бара увид во содржината на договорот што се согласил да го потпише Заев

Република - 21.06.2017

Испоровоциран од вчерашниот предавнички настап на Зоран Заев во Бугарија, од каде што „испрати порака дека Македонија затварала едно поглавје на историја на национализам и на омраза“, поранешниот претседател на Собранието на РМ, Трајко Велјаноски, ...

Со кое право Заев се договара да ги менува историските учебници?

Пулс24 - 21.06.2017

СДС не е опозиција и треба да му одговори на македонскиот народ околу дилемите кои го вознемируваат по вчерашниот настап на Зоран Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Што има прифатено Зоран Заев? Чиј е Цар Самоил? Доколку ова прашање е историско и доколку на ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ бара увид во содржината на договорот што треба да се потпише со Бугарија

еМагазин - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината на договорот којашто се согласил да го потпише.

Вељаноски: Граѓаните немаат никаква информација што договорил Заев со Бугарија

Фактор - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека Зоран Заев при посетата на Бугарија не спровел суштинска дебата за претстојниот договор кој треба да ги регулира односите меѓу двете земји што е недозволиво кога се во прашање најголемите македонски интереси.

Заев да биде избран за почесен и доживотен претседател на Република Бугарија

Република - 21.06.2017

ИСПРАВКА. Погрешив кога на 11.12.2016 година предложив господинот Заев да биде избран за почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Сега, после неговата посета на Република Бугарија, ја сфаќам мојата грешка и длабоко се извинувам пред целата македонска и ...

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид што договорил Заев во Софија

Точка - 21.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат заемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија, и кон Грција, и кон другите соседи.

Вељаноски: Бараме увид во тоа што го договорил Заев за добрососедството

Мета - 21.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ е крајно загрижена од нетранспарентноста и леснотијата со која Заев пристапи на едно исклучително сериозно прашање, како што е склучувањето на договорот со Бугарија. ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија.

Јоци за бугарофилството: Љубчо, земи си го Заев и преселете се во Благоевград

Република - 21.06.2017

Голем дел од историјата е заедничка во македонските учебници ќе биде променето се она што не е во новиот дух на соработка помеѓу Македонија и Бугарија, ова го изјави Зоран Заев пред бугарските новинари.

Цуцуловски: Заев треба да биде избран за почесен и доживотен претседател на Република Бугарија

Пулс24 - 21.06.2017

Господинот Заев, а сега и премиер на Република Македонија, треба веднаш, без какво било двоумење, да биде избран за почесен и доживотен претседател на Република Бугарија, пишува Цуцуловски на Фејсбук Фејсбук статус на Љубомир Цуцуловски ИСПРАВКА.

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот со Бугарија

МК News - 21.06.2017

Склучувањето на договорот со Бугарија задира во идентитетот и историјата на Македонскиот народ, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека вчерашниот настап на Зоран Заев во Софија е загрижувачки поради нетранспарентноста на документот кој тој ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот со Бугарија

Тера - 21.06.2017

„ВМРО-ДПМНЕ е крајно загрижена од нетранспарентноста и леснотијата со која Заев пристапи на едно исклучително сериозно прашање како што е склучувањето на договорот со Бугарија. Ова прашање задира во идентитетот и историјата на македонскиот народ и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во содржината на договорот што треба да се потпише со Бугарија

Канал 77 - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината на договорот којашто се согласил да го потпише.

Заев догодина очекува датум за преговори со ЕУ

Фактор - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев во Софија изјави дека добиле искрени ветувања од источниот сосед за поддршка за почеток на преговори со Европската унија. Бугарија ќе претседава со Унијата од 1-ви јануари наредната година.

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

Пулс24 - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија и кон Грција и кон останатите соседи, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што Заев договорил при посетата на Софија

Вечер Прес - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ се залагало и ќе се залага за добрососедски односи кои подразбираат взаемно почитување и поддржување. Истиот овој став сме го имале и ќе го имаме и кон Бугарија и кон Грција и кон останатите соседи, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот со Бугарија

Либертас - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во тоа што премиерот Зоран Заев го договорил при посетата на Софија, Бугарија, соопшти денеска поранешниот претседател на Собранието на Македонија, Трајко Вељаноски. – Македонскиот народ бара увид во содржината на договорот која ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во договорот меѓу Бугарија и Македонија...

Н.Македонија - 21.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во содржината на договорот што треба да се потпише со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината ...

ВМРО-ДПМНЕ бара увид во содржината на договорот што треба да се потпише со Бугарија

Идивиди - 21.06.2017

Скопје, 21 јуни 2017 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција изрази загриженост од пристапот на премиерот Зоран Заев за склучувањето на договорот со Бугарија и побара увид во содржината на договорот којашто се согласил да го потпише.

Премиерот Зоран Заев оствари средба со лидерот на ДПА Мендух Тачи

Алсат-М - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев се сретна со лидерот на ДПА Мендух Тачи. Во соопштението на Кабинетот на премиерот се вели дека Заев побарал од Тачи поддршка за реформскиот процес и потребата Македонија да го деблокира застојот за членство во НАТО.

Заев: Белегот останува, но без опозицијата нема да можеме напред

Макфакс - 20.06.2017

Белегот станува како спомен за да не се повтори никогаш повеќе она што се случи во парламентот – изјави премиерот Зоран Заев во Софија коментирајќи ги настаните од 27 април. Сепак, тој истакна дека како православен христијанин кој верува во Господ ...

Заев: Белегот останува, но без опозицијата нема да можеме напред

Точка - 20.06.2017

Белегот станува како спомен за да не се повтори никогаш повеќе она што се случи во парламентот – изјави премиерот Зоран Заев во Софија коментирајќи ги настаните од 27 април. Сепак, тој истакна дека како православен христијанин кој верува во Господ ...

ЕКСКЛУЗИВНО еМагазин во Муртино: Како изгледа куќата во која пораснал премиерот Заев

еМагазин - 20.06.2017

„Ќе одете сега се право, па кај обложовалницата ќе свртите во уличката. Таму е куќата на Заеви. Лесно ќе ја препознаете, само таа е заклучена„, не упатија жителите на Муртино, гледајќи не со доза на скепса и гордост (кои се луѓево кои се ...

Заев - Тачи: Конструктивна поддршка на реформските процеси

Канал5 - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи при што разговарале за реформите во контекст на евроатлантските интеграции на земјата.

Средба Тачи - Заев

24 Вести - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се сретне со лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи. Минатата недела Тачи оставри срдба и со лидерот на ДУИ, Али Ахмети на којашто било разговарано за спроведување на Пржинскиот договор кој беше ...

Заев на средба со Тачи

ТВ21 - 19.06.2017

Претседателот на Владат на Република Македонија, Зоран Заев, во моментов е на средба со лидерот на ДПА, Мендух Тачи. По формирањето на новата Влада, ова е прва средба на двајцата партиски лидери.

Тачи на кафе кај Заев

24 Вести - 19.06.2017

Мендух Тачи денеска на кафе кај Зоран Заев, прва средба на партиските лидери по формирањето на новата влада. На средбата двајцата се согласиле дека се што било од интерес на граѓаните заслужувало поддршка од опозициската партија.

Заев ја има поддршката на Тачи за реформи, ДПА ќе биде конструктивна и гласна опозиција

ТВ21 - 19.06.2017

ДПА ќе биде конструктивна опозиција која ќе ја подржи Владата на Зоран Заев во процесот на реформите и на евро интеграциите. Претседателот на ДПА, Мендух Тачи ова му го рече на премиерот Заев во средбата која ја одржаа денеска во Владата.

Средба Заев – Тачи: Поддршка од опозициската ДПА за реформите на новата Влада

Фокус - 19.06.2017

На денешната средба на Заев со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи беше потенцирано значењето на реформите и геостратешката потреба на Република Македонија да се приклучи како полноправна членка во НАТО алијансата ...

Тачи во Влада на средба со Заев

Стандард - 19.06.2017

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи пристигна во Владата на средба со премиерот на Македонија, Зоран Заев. Не се познати причините за средбата на Тачи со премиерот, но, најверојатно ќе се разговара за поддршката која може да ја даде партијата на ...

Средба на Заев со претседателот на ДПА, Тачи: Конструктивна поддршка на реформските процеси

А1 On - 19.06.2017

Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), господинот Мендух Тачи. Тргнувајќи од интересите на сите граѓани заеднички е потенцирано значењето на реформите ...

Тачи на средба со Заев: Ќе бидеме конструктивна опозиција

Нова ТВ - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со Мендух Тачи го поканил лидерот на ДПА, да се вклучи во процесот реформи што и претстојат на Македонија, информираа од Владата. „Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, најави дека партијата ќе биде ...

Заев - Тачи: Поддршка за реформските процеси од интерес на граѓаните

Стандард - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи при што разговарале за реформите во контекст на евроатлантските интеграции на земјата.

Заев ја покани ДПА да се вклучи во реформите

Макфакс - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев ја покани ДПА да се вклучи во процесот на реформите со вградување на своите ставови во процесите коишто следуваат. На денесшната средба на Заев со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи заеднички ...

Средба Зоран Заев со Мeндух Тачи

Репортер - 19.06.2017

Премиерот, Зоран Заев, ќе се сретне со лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи. Тој минатата недела се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која било разговарано за спроведувањето на Договорот во Пржино, кој беше потпишан од ...

Тачи: Конструктивна поддршка за владините реформски процеси

+инфо - 19.06.2017

Премиерот Заев ја покани ДПА да се вклучи во процесот на реформите со вградување на своите ставови во процесите коишто следуваат. Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија ...

Средба Заев – Тачи: Конструктивна поддршка на реформските процеси

Слободен Печат - 19.06.2017

Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), господинот Мендух Тачи. Тргнувајќи од интересите на сите граѓани заеднички е потенцирано значењето на реформите ...

Средба Заев-Тачи, лидерот на ДПА ветил поддршка на реформите

МКД - 19.06.2017

Сè што е во интерес на граѓаните на Република Македонија заслужува поддршка од опозициската партија, заклучиле на денешната средба на премиерот Зоран Заев со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи.

Заев ја покани ДПА да се вклучи во реформите

Репортер - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев ја покани ДПА да се вклучи во процесот на реформите со вградување на своите ставови во процесите коишто следуваат. На денесшната средба на Заев со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи заеднички ...

Средба Зоран Заев – Мeндух Тачи

Макфакс - 19.06.2017

Премиерот, Зоран Заев, ќе се сретне со лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи. Тој минатата недела се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која било разговарано за спроведувањето на Договорот во Пржино, кој беше потпишан од ...

Тачи: Конструктивна поддршка за владините реформски процеси

Бриф - 19.06.2017

Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), господинот Мендух Тачи. Тргнувајќи од интересите на сите граѓани заеднички е потенцирано значењето на реформите ...

Заев ја поканил ДПА да се вклучи во процесот на реформите

Мета - 19.06.2017

На денешната средба што премиерот Зоран Заев ја имал со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, тој упатил покана партијата да се вклучи во процесот на реформи што ѝ претстојат на Македонија, информираше Владата на ...

Тачи најави конструктивна поддршка на реформските процеси

Локално - 19.06.2017

Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), господинот Мендух Тачи. Тргнувајќи од интересите на сите граѓани заеднички е потенцирано значењето на реформите ...

Заев го покани Тачи да му се придружи во реформите

еМагазин - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи при што разговарале за реформите во контекст на евроатлантските интеграции на земјата.

ЕУ и НАТО со јасни пораки – Нема интеграција без сменето име

Република - 19.06.2017

Не тре­ба­ше мно­гу за За­ев да се отво­ри. Да, це­ли че­ти­ри пр­сти. За „отво­рот“ му тре­баа ни по­ве­ќе, ни по­мал­ку, ту­ку „це­ли“ 10 де­на. Мно­гу вре­ме, ама до­кол­ку сте ин­сект и жи­ве­е­те са­мо еден ден ка­ко ед­нод­не­вки­те поз­на­ти ...

Заев престана да збори албански, Албанците незадоволни

Република - 19.06.2017

СДСМ, партија која успеа да одземе голем број на гласови од електоратот на албанскиот политички блок, на изборите на 11 декември, престана да пишува двојазични соопштенија. Тоа го правеше само во предизборната кампања.

Средба Зоран Заев – Мeндух Тачи

Точка - 19.06.2017

Премиерот, Зоран Заев, ќе се сретне со лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи. Тој минатата недела се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на која било разговарано за спроведувањето на Договорот во Пржино, кој беше потпишан од ...

„Република“ со прашање до СДС: Каде се меиловите на албански јазик?!

Република - 19.06.2017

Соопштение Оливер Спасовски во Куманово Каде се соопштенијата на Социјалдемократскиот сојуз на албански јазик кои новинарите од албанските медиуми ги добиваа во предизборниот период?! – јавно ги прашуваме Социјалдемократите во земјава.

Средба на Заев и Тачи: Конструктивна поддршка на реформските процеси

Либертас - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи при што разговарале за реформите во контекст на евроатлантските интеграции на земјата.

Средба Тачи – Заев

Локално - 19.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се сретне со лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи. Минатата недела Тачи оставри срдба и со лидерот на ДУИ, Али Ахмети на којашто било разговарано за спроведување на Пржинскиот договор кој беше ...

Заев се сретна со Тачи - ДПА ќе ги поддржи реформите

Фактор - 19.06.2017

ДПА ќе биде конструктивна и гласна опозиција во Собранието на Република Македонија, но ќе даде поддршка на сите реформи кои ќе значат забрзување на евро-атлантските интеграции на земјата, е главниот заклучок на денешната средба меѓу Претседателот на ...

Заев - Тачи: Конструктивна поддршка на реформските процеси...

Н.Македонија - 19.06.2017

Заев - Тачи: Конструктивна поддршка на реформските процеси Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи при што разговарале за реформите во контекст на евроатлантските интеграции ...