TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема веќе вонредна состојба, дозволен транзит за странци, но мора да излезат за 5 часа

Фокус - 14.06.2020

Во соопштението по вечерашната владина седница нема ниту збор за вонредната состојба, која истекува на полноќ. Со тоа се отвора патот за одржување на предвремените парламентарни избори на 5 јули.

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат мерки и по завршување на вонредната состојба

Фокус - 14.06.2020

Стасуваат повеќе прашања во врска со времетраењето на уредбите. Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и ...

Пендаровски ќе прогласи нова вонредна состојба ако партиите се договорат за датум

Фокус - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

ТВ21 - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

24 Вести - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба, ако партиите се договорат за изборите

Канал5 - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу партиите за датумот за избори.

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

Канал5 - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, вели министерката за правда Рената Дескоска. Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во ...

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

ТВ21 - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на ...

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

24 Вести - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на ...

Заврши вонредната состојба – започнуваат да течат роковите за изборни дејствија

ТВ21 - 14.06.2020

Вечерва точно на полноќ заврши вонредната состојба, а со тоа започнува да тече и рокот за изборните дејствија кој според уредба на Владата, предвремените парламентарни избори треба да се одржат на 5-ти јули.

По вонредната состојба, правни дилеми околу важењето на владините уредби

Канал5 - 14.06.2020

Владата и дел од експертите и денеска со различно толкување дали донесените владини уредби важат и по престанокот на вонредната состојба.. Дали крајот на вонредната состојба ја стопира и важноста на владините уредби со законска сила? Државните ...

По 87 дена заврши вонредната состојба – границите отворени, дозволен и транзит на странски државјани

ТВ21 - 14.06.2020

За прв пат во својата историја на 18-ти март, земјата прогласи во вонредна состојба. Македонија беше единствената земја која беше затекната без функционално Собрание, па мораше Владата да носи уредби со законска сила за заштита на граѓаните од ...

Пендаровски би ја продолжил вонредната состојба само ако има договор меѓу партиите за друг изборен датум

Курир - 14.06.2020

По 88 дена и четири одлуки на шефот на државата, во Македонија денеска е прв ден без вонредна состојба, што значи и почеток на роковите за довршување на предвремените парламентарни избори.

Дескоска: Уредбите со законска сила важат и по вонредната состојба

МКД - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, објасни денеска ...

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

Слободен Печат - 14.06.2020

-Мандатот на ДИК продолжува, матурантите може да бидат мирни – врз основа на уредбата ќе се запишат во септември на факултет без матурски испит, а оние кои примаат парична помош врз основа на уредба – ќе продолжат да ја примаат и понатаму, порачува ...

Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба доколку партиите се договорат за нов датум за избори

Press24 - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

Дескоска: Мандатот на ДИК продолжува, матурантите на факултет без приемен испит

Нова ТВ - 14.06.2020

Мандатот на Државната изборна комисија (ДИК) продолжува, матурантите може да бидат мирни и врз основа на Уредбата ќе се запишат на факултет без матурски испит во септември, а оние кои примаат парична помош врз основа на уредба, ќе продолжат да ја ...

Дескоска: Мандатот на ДИК продолжува, матурантите може да бидат мирни

+инфо - 14.06.2020

„Мандатот на ДИК продолжува, матурантите може да бидат мирни – врз основа на уредбата ќе се запишат во септември на факултет без матурски испит, а оние кои примаат парична помош врз основа на уредба – ќе продолжат да ја примаат и понатаму“, порачува ...

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

А1 On - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на ...

Дали и кои уредби и со законска сила имаат важност и по истекот на вонредната состојба?

Скопје24 - 14.06.2020

Власта и академиците со различни толкувања дали ќе продолжат да важат уредбите со законска сила донесени од Владата во вонредни услови. Според министерката за правда Уставниот Суд веќе се изјаснил колку ќе траат уредбите.

Дескоска – Уредбите со законска сила може да важат и по вонредната состојба

Р.С.Европа - 14.06.2020

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека Уредбите со законска сила може да регулираат и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на мандатот на ДИК. Таа укажува дека Уставниот суд веќе се изјасни за времетраењето на уредбите ...

Дескоска го потсети Деркоски дека и мандатот на ДИК е продолжен со Уредбата што тој ја оспорува

360 степени - 14.06.2020

Дел од уредбите важат и по завршување на вонредната состојба – се до свикување на Собранието кое ќе може овие прашања да ги регулира со свои акти, објаснува министерката за правда Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Слободен Печат - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

ММС - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Кајгана - 14.06.2020

-Ставот на претседателот Стево Пендаровски ѝ е познат на јавноста. Претседателот е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, само доколку претходно биде постигнат меѓупартиски договор на ...

Уставен суд вели дека важењето на владините уредби завршува со прекинот на вонредната состојба

МКД - 14.06.2020

Целата оваа правнички навистина испомешана ситуација, техничка Влада, немање Собрание, носење уредби си законска сила, почнат. па прекинат изборен процес уште повеќе се комплицира со решението на Уставниот суд од 28 април.

Заврши вонредната состојба, Владата не побара продолжување. Изборите се на 5 јули

Нова ТВ - 14.06.2020

Ноќва на полноќ заврши вонредната состојба, а со тоа започн да тече и рокот за изборните дејствија. Согласно уредбата на Владата, предвремените парламентарни избори треба да се одржат на 5-ти јули.

По истекот на вонредната состојба, течат роковите за избори

Р.С.Европа - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба во државата воведена по појавата на пандемијата на ковид-19. Состојбата беше воведена за справување на последиците од коронавирусот. Првата вонредна состојба претседателот на државата ја воведе на 18 март ...

Пендаровски: Ќе прогласам вонредна состојба само ако има датум за избори

+инфо - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба, а откако лидерите на двете најголеми партии во државата владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски завчера во Вила Водно не постигнаа договор за датумот за изборите, ...

Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба доколку партиите се договорат за нов датум за избори

Макфакс - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

По повикот на Мицкоски, Пендаровски ќе воведе нова вонредна состојба, ама доколку има меѓупартиски договор за нов датум

А1 On - 14.06.2020

Од кабинетото на претседателот Стево Пендаровски по барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да воведе повторно вонредна состојба одговараат дека тоа може да се случи само по постигнат договор меѓу партиите.

Пендаровски би ја продолжил вонредната состојба само ако има договор меѓу партиите за друг изборен датум

360 степени - 14.06.2020

По 88 дена и четири одлуки на шефот на државата, во Северна Македонија денеска е прв ден без вонредна состојба, што значи и почеток на роковите за довршување на предвремените парламентарни избори Претседателот Стево Пендаровски е подготвен да ја ...

Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба ако има договор меѓу партиите за нов датум за избори

МКД - 14.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски е подготвен да прогласи нова вонредната состојба, само ако има договор меѓу партиите за друг датум за избори, по 5 јули, велат од неговиот кабинет откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го повика да ...

Пендаровски - Вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Р.С.Европа - 14.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски соопшти дека ќе прогласи нова вонредна состојба, само ако има договор меѓу партиите за датумот за избори, откако лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го повика да прогласи нова вонредна состојба за ...

Каракамишева за Алфа: Уставот јасно утврдува како и кога може да има избори

Алфа - 14.06.2020

Рокот истече, заврши вонредната состојба во Македонија. Правните експерти предупредуваат дека уредбите со сила на Закон повеќе не важат, односно од синоќа на полноќ. Професорката Тања Каракамишева во изјава за Алфа рече дека Уставот е јасен, а ...

Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба доколку партиите се договорат за нов датум за избори

Скопје24 - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

Дали и кои уредби и со законска сила имаат важност и по истекот на вонредната состојба?

Сител - 14.06.2020

Власта и академиците со различни толкувања дали ќе продолжат да важат уредбите со законска сила донесени од Владата во вонредни услови. Според министерката за правда Уставниот Суд веќе се изјаснил колку ќе траат уредбите.

ОБСЕ ги почна подготовките за мониторинг, Пендаровски чека договор меѓу партиите за нова вонредна состојба

Сител - 14.06.2020

Претседателот Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување вонредна состојба но чека залено светло од почитичките партии. Од неговиот кабинет потенцираат дека ставот на шефот на државата не е променет, но нова вонредна состојба ќе ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Вечер Прес - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски ќе прогласел вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Република - 14.06.2020

По повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу партиите за ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба само ако партиите се договорат за изборите

iPortal - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба доколку партиите се договорат за нов датум за избори

MTM - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

Либертас - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на ...

МРТВИТЕ И ЗАРАЗЕНИТЕ ВЕЌЕ НЕ СЕ ВАЖАТ: Пендаровски ќе прогласи нова вонредна само ако партиите договорат датум за ...

Денешен - 14.06.2020

По повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу партиите за ...

Заврши седницата на Влада, нема барање за продолжување на вонредната состојба – избори на 5-ти јули

4NEWS - 14.06.2020

Штотуку заврши владината седница која започна вечерва и на истата не е донесена одлука со која ќе се бара од Претседателот на државата, Стево Пендаровски продолжување на вонредната состојба, дознава ТВ21.

ОФИЦИЈАЛНО: Нема вонредна состојба, на полноќ започнаа да течат изборните рокови за избори на 5 јули

Поглед - 14.06.2020

Како што пренесоа повеќе медиуми, Владата воопшто не дискутирала за продолжување на вонредната состојба на денешната владина седница. Со тоа што немаше барање за продолжување на вонредната состојба, точно на полноќ започнаа да течат изборните рокови ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Либертас - 14.06.2020

По повикот на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

Опсервер - 14.06.2020

Скопје, 14 јуни 2020 () – Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, ...

Владата не побара нова вонредна состојба, течат изборните рокови

еМагазин - 14.06.2020

Иако доцна синоќа се одржа владина седница, Владата не побара од претседателот Стево Пендаровски продолжување на вонредната состојба, со единствена цел пролонгирање на изборите од 5 на 8 јули.

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

Бриф - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на ...

Заврши вонредната состојба, течат роковите за избори

Вечер Прес - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба во државата воведена по појавата на пандемијата на ковид-19.Во меѓувреме лидерите на двете најголеми партии во државата СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ – Зоран Заев и Христијан Мицкоски и по средбата во петокот не ...

Рокот истече, заврши вонредната состојба во Македонија?

Фактор - 14.06.2020

Македонија синоќа на полноќ, барем информативно, се најде во мошне деликатна состојба, откако владината седница заврши без соопштение од „Илинденска“ дали ќе има предлог до претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, за нејзино продолжување, ...

По истекот на вонредната состојба, течат роковите за избори

Тера - 14.06.2020

Синоќа на полноќ заврши вонредната состојба во државата воведена по појавата на пандемијата на ковид-19. Владата н синоќешната седница не побара продолжување на вонредната состојба, а претходно лидерите на двете најголеми партии во државата СДСМ и ...

Дескоска: Мандатот на ДИК продолжува, матурантите може да бидат мирни

Локално - 14.06.2020

„Стасуваат повеќе прашања во врска со времетраењето на уредбите. Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и ...

Заврши вонредната состојба – започнуваат да течат роковите за изборни дејствија

4NEWS - 14.06.2020

Вечерва точно на полноќ заврши вонредната состојба, а со тоа започнува да тече и рокот за изборните дејствија кој според уредба на Владата, предвремените парламентарни избори треба да се одржат на 5-ти јули.

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

24Инфо - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Опсервер - 14.06.2020

– По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор ...

Ако партиите се договорат за датум, Пендаровски ќе прогласи нова вонредна состојба

Локално - 14.06.2020

Прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава ќе има, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. -Ова ќе се случи само доколку претходно биде постигнат меѓупартиски ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Бизнис Вести - 14.06.2020

Скопје, 14 јуни 2020 (МИА) – По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е ...

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

Вечер Прес - 14.06.2020

Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба, односно да регулираат мерки кои ќе имаат правно дејство и по завршување на вонредната состојба, а тоа се однесува и на ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Frontline - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

Бриф - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија по завршувањето на вонредната состојба

Frontline - 14.06.2020

Таа потсетува дека, исто така, со Решението У.бр42/2020, Уставниот суд се изјасни и по однос на Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборниот процес и одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста.

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

еМагазин - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

24Инфо - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски ќе прогласи нова вонредна состојба доколку партиите се договорат за датум за избори

Точка - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

Ако не се договори датум за избори, Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба

Н.Македонија - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

Пендаровски се премисли: Ќе има нова вонредна ако така сакаат партиите

Expres - 14.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски соопшти дека ќе прогласи нова вонредна состојба, само ако има договор меѓу партиите за датумот за избори. „Претседателот е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела ...

Пендаровски ќе прогласи вонредна состојба доколку партиите се договорат за датум за избори

Скопје1 - 14.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е подготвен да донесе нова одлука за прогласување на вонредна состојба на територијата на цела држава, доколу за тоа има консензус од сите политички субјекти, информираат од неговиот Кабинет.

Пендаровски: Одлука за прогласување вонредна состојба ако партиите се договорат за изборите

MakPress - 14.06.2020

По повикот на лидерот на на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се прогласи нова вонредна состојба на територијата на целата држава, од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски одговорија дека тоа е можно само ако има договор меѓу ...

Пендаровски ќе воведе нова вонредна состојба, ама доколку има меѓупартиски договор за нов датум!

Магазин - 14.06.2020

Од кабинетотот на претседателот Стево Пендаровски по барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да воведе повторно вонредна состојба одговараат дека тоа може да се случи само по постигнат договор меѓу партиите.

СЕ ОТВОРААТ ГРАНИЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Дозволен транзит за странци, но мора да излезат за 5 часа!

Магазин - 14.06.2020

Во соопштението по вечерашната владина седнишца нема ниту збор за вонредната состојба, која истекува на полноќ. Со тоа се отвора патот за одржување на предвремените парламентарни избори на 5 јули.

Заврши седницата на Влада, нема барање за продолжување на вонредната состојба – избори на 5-ти јули

ТВ21 - 13.06.2020

Штотуку заврши владината седница која започна вечерва и на истата не е донесена одлука со која ќе се бара од Претседателот на државата, Стево Пендаровски продолжување на вонредната состојба, дознава ТВ21.

Спасовски: Избори мора да има

Канал5 - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Избори мора да има

Телма - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Избори мора да има

Фокус - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Избори мора да има

ТВ21 - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Вечерва завршува вонредната состојба – лидерите без договор околу датумот за избори

ТВ21 - 13.06.2020

Вечерва завршува 14-дневната вонредна состојба која беше воведена од страна на претседателот на државата Стево Пендаровски поради состојбата со коронавирусот. Првата вонредна состојба беше прогласена на 18 март, а до сега на територија на цела ...

На полноќ завршува вонредната состојбата

24 Вести - 13.06.2020

Нова понуда до Мицковски од Заев - избори на 8 ми јули откако вчера кај Пендаровски не се договорија за 5 ти . Лидерот на СДСМ денеска вели ќе побара од техничкиот премиер Оливер Спасовски и Владата вечерва на специјална владина седница да изгласаат ...

Вечерва завршува вонредната состојба – избори на 5-ти јули, освен ако Мицкоски и Заев не се договорат за друг термин

ТВ21 - 13.06.2020

Вечерва на полноќ завршува вонредната состојба, а лидерите на најголемите политички партии без договор околу датумот за избори. По неуспешната средба, трета по ред кај претседателот на државата Стево Пендаровски, на претседателите на СДСМ и ...

Крај на вонредната состојба на полноќ, дали изборите се на 5 јули ?

+инфо - 13.06.2020

Владата вечерва донесе повеќе одлуки и уредби, меѓу кои не и таа за продолжување на вонредната состојба, која завршува на полноќ. Согласно уредбата на Владата, која е на сила, изборите треба да се одржат 22 дена по крајот на вонредната состојба, а ...

Пендаровски љут, во СДСМ хаос, Службен весник на “готовс”

Курир - 13.06.2020

Повеќе вработени во “Службен весник” на РМ вечерва се во состојба на проправност во очекување на владина седница на која се очекува да се донесат повеќе одлуки кои СДСМ планира да ги објави додека трае вонредната состојба или пак да бидат објавени ...

Спасовски: Избори мора да има

А1 On - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Избори мора да има

Press24 - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Избори мора да има, порача Спасовски

МКД - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Веќе нема потреба од вонредна состојба и избори мора да има

Слободен Печат - 13.06.2020

Веќе нема причина за нова вонредна состојба во државата, уредбата предидвидува дека 22 дена по завршувањето на вонредната состојба треба да се одржат изборите, соопшти Спасовски. Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се ...

Спасовски: Нема потреба од вонредна состојба, избори мора да има

Курир - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

По 88 дена: Завршува ли вонредната состојба…

360 степени - 13.06.2020

Единствено Заев најави дека Владата може да побара продолжување на вонредната состојба за само три дена, за изборите да може да се одржат на 8 јули Ако до полноќ, нема договор меѓу Заев и Мицкоски, тогаш изборите треба да се одржат на 5 јули, ...

Денеска завршува вонредната состојба, договор за избори се уште нема

Р.С.Европа - 13.06.2020

Вечерва завршува вонредната состојба, што беше воведена од страна на претседателот Стево Пендаровски заради состојбата со епидемијата на ковид-19 во земјава. Тој на вчерашното обраќање пред јавноста рече дека нема да ја продолжи вонредната состојба, ...

Завршува вонредната состојба, договор за датумот за избори нема

OhridNews - 13.06.2020

Денеска истекува вонредната состојба што претседателот на државата ја продолжи по трет пат на барање на владата заради справување со кризата предизвикана од Ковид 19. На покана на претседателот Стево Пендаровски, синоќа во „Вила Водно“ се одржа ...

Кои категории работници остануваат дома и по завршувањето на вонредната состојба

360 степени - 13.06.2020

И по завршувањето на вонредната состојба, од работни обврски остануваат ослободени: Министерството за здравство информира дека Владата, на вчерашната 65 седница, заклучи дека, и по завршување на вонредната состојба, ќе продолжат да важат мерките со ...

Десет пати повеќе заболени од коронавирус во Ерменија по олабавувањето на мерките

Р.С.Европа - 13.06.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашанијан предупреди дека состојбата со ширењето на коронавирусот во неговата земја е лоша, откако вчера владата ја продолжи вонредната состојба до средината на јули. „Вчера беше забележан нов рекорд.

Спасовски: Избори мора да има

Сител - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски излезе од самоизолација и порача дека веќе нема причини за вонредна состојба

360 степени - 13.06.2020

Кога не може да се договарат политичките лидери настапуваат институциите. Веќе нема причина за нова вонредна состојба. Уредбата предидвидува дека 22 дена по завршувањето на вонредната состојба треба да се одржат изборите, изјави техничкиот премиер ...

Спасовски - Нема потреба од вонредна состојба, избори мора да има

Р.С.Европа - 13.06.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска изјави дека веќе нема потреба од вонредна состојба и дека избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет, затоа што мора да се справуваат со пандемијата и со економската криза.

Неофицијално: Владата ќе побара нова вонредна состојба!

Курир - 13.06.2020

Како што дознава КУРИР, ќе биде прогласена уште една вонредна состојба во Македонија. Зоран Заев денес побара продолжување од три дена на вонредната состојба иако тврдеше дека нема потреба од истата. Владата најверојатно ќе побара исто толку денови.

Спасовски: Нема причина за нова вонредна состојба, избори мора да има

Макфакс - 13.06.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска во Струмица изјави дека веќе нема причина за нова вонредна состојба и дека избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет, затоа што мора да се справуваат со пандемијата и со ...

Владата вечерва закажа седница, ќе има ли нови три дена вонредна состојба?

+инфо - 13.06.2020

Техничкиот премиер денеска рече дека нема потреба од прогласување нова вонредна состојба, а, за да има функционални институции, изборите мора да се организираат. Техничкиот премиер денеска рече дека нема потреба од прогласување нова вонредна ...

Последни уредби или ново барање за вонредна состојба – Владата заседава вечерва

360 степени - 13.06.2020

Ако вечерва не биде побарано ново продолжување на вонредната состојба, оваа седница, би била последна кога кабинетот на Спасовски може да носи уредби со законска сила Владата вечерва, преку конференциска врска, ќе одржи седница, како што информираа ...

Закажана владина седница – ќе се бара продолжување на вонредната состојба за 3 дена

А1 On - 13.06.2020

Владата денеска закажа седница со почеток од 19.30 часот, на која неофицијално, ќе се бара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба за уште три дена. Вонредната состојба завршува денеска на полноќ.

Кога и да бидат изборите, тие НЕМА ДА БИДАТ ЛЕГАЛНИ

Курир - 13.06.2020

Завршува третата вонредна состоба која, по барање на владата предводена од Оливер Спасовски, ја прогласи претседателот на државата Стево Пендаровски. Зошто се воведуваше вонредна состојба, и зошто завршува токму сега? Вонредната состојба се воведе ...

Владата закажа вонредна седница за попладнево

Скопје24 - 13.06.2020

Владата на Република Северна Македонија вечерва со почеток во 19:30 часот, ќе одржи седница преку видео-конференциска врска. За заклучоците, како што наведуваат, од седницата ќе информираат со соопштение по нејзиното завршување.

Ќе има ли нови три дена вонредна состојба?

Нетпрес - 13.06.2020

Техничкиот премиер денеска рече дека нема потреба од прогласување нова вонредна состојба, а, за да има функционални институции, изборите мора да се организираат. По синоќешната лидерска средба, од ВМРО ДПМНЕ денеска со обвинувања на сметка на ...

Нема веќе вонредна состојба, дозволен транзит за странци, но мора да излезат за 5 часа

Р.С.Европа - 13.06.2020

Во соопштението по вечерашната владина седница нема ниту збор за вонредната состојба, која истекува на полноќ. Со тоа се отвора патот за одржување на предвремените парламентарни избори на 5 јули.

Спасовски: Избори мора да има

Либертас - 13.06.2020

– Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Нема причина за нова вонредна состојба, избори мора да има

Точка - 13.06.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска во Струмица изјави дека веќе нема причина за нова вонредна состојба и дека избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет, затоа што мора да се справуваат со пандемијата и со ...

Денеска завршува вонредната состојба

Тера - 13.06.2020

Вечерва завршува вонредната состојба, што беше воведена од страна на претседателот Стево Пендаровски заради состојбата со епидемијата на ковид-19 во земјава. Тој на вчерашното обраќање пред јавноста рече дека нема да ја продолжи вонредната состојба, ...

Спасовски: Веќе нема потреба од вонредна состојба, избори мора да има

Локално - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Избори мора да има

24Инфо - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Заев: Ќе го замолам премиерот да се соберат доцна денеска да предложат продолжување на вонредната состојба

Фактор - 13.06.2020

Претседатеот на СДСМ, Зоран Заев, денеска пред медиумите рече дека ќе побара од техничкиот премиер Оливер Спасовски и од останатите министри доцна денеска на специјална владина седница да изгласаат предлог за продолжување на вонредната состојба за ...

Центар: На владината седница нема да се бара нова вонредна состојба

Либертас - 13.06.2020

Владината седница е со редовни точки поврзани со справување на Ковид 19, а не се очекува барање за нова вонредна состојба, брифираат извори од владејачката СДСМ за Centar.mk . Не се очекува барање за нова вонредна седница зошто Мицкоски не сака да ...

„Љубави“ на копче, чека Владата по налог на Заев, да побара нова вонредна состојба од три дена?

Денешен - 13.06.2020

Повеќе вработени во “Службен весник” на РМ вечерва се во состојба на проправност во очекување на владина седница на која се очекува да се донесат повеќе одлуки кои СДСМ планира да ги објави додека трае вонредната состојба или пак да бидат објавени ...

Спасовски: Избори мора да има

Бизнис Вести - 13.06.2020

Струмица, 13 јуни 2020 (МИА) – Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица ...

Вечерва завршува вонредната состојба – избори на 5-ти јули, освен ако Мицкоски и Заев не се договорат за друг термин

4NEWS - 13.06.2020

Вечерва на полноќ завршува вонредната состојба, а лидерите на најголемите политички партии без договор околу датумот за избори. По неуспешната средба, трета по ред кај претседателот на државата Стево Пендаровски, на претседателите на СДСМ и ...

Ни три дена ни еден ден: Владата не побара нова вонредна состојба од Пендаровски

PressingTV - 13.06.2020

Владата на седницата одржана вечерва донесе повеќе одлуки, но во соопштението нема информација дека се расправало и за да се предложи продложување на вонредната состојба, која завршува вечерва на полноќ, пренесува МИА.

Спасовски: Избори мора да има

еМагазин - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има, за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски .

Спасовски: Избори мора да има

Опсервер - 13.06.2020

Струмица, 13 јуни 2020 () – Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица ...

Вечерва завршува вонредната состојба – лидерите без договор околу датумот за избори

4NEWS - 13.06.2020

Вечерва завршува 14-дневната вонредна состојба која беше воведена од страна на претседателот на државата Стево Пендаровски поради состојбата со коронавирусот. Првата вонредна состојба беше прогласена на 18 март, а до сега на територија на цела ...

Спасовски: Избори мора да има

4NEWS - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

CENTAR ДОЗНАВА: На владината седница нема да се бара нова вонредна состојба!

Centar - 13.06.2020

Владината седница е со редовни точки поврзани со справување на Ковид 19, а не се очекува барање за нова вонредна состојба, брифираат извори од владејачката СДСМ за Centar.mk Не се очекува барање за нова вонредна седница зошто Мицкоски не сака да оди ...

Се огласи Стевчо Јакимовски: Еве што му порача на претседателот Пендаровски

Бизнис Вести - 13.06.2020

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на својот профил на социјалните мрежи, ја коментира одлуката на претседателот Пендаровски да не носи одлука за продолжување на вонредната состојба, со што се отвора можноста за датум за избори: „Го слушнавте ли ...

Владата расправа за редовни точки поврзани со Ковид-19

Frontline - 13.06.2020

Седницата на Владата е за редовни точки поврзани со справување со Ковид-19, не се очекува барање за нова вонредна состојба, вклучително и сознанијата дека Христијан Мицкоски, од ВМРО-ДПМНЕ, не сака да оди на избори, брифираат од владејачката партија.

Centar – Владината седница не е за барање нова вонредна состојба бидејќи ВМРО-ДПМНЕ нe сака сега да оди на избори?

Поглед - 13.06.2020

Како што објави порталот Centar.mk, Владината вонредна седница е со редовни точки поврзани со ситуацијата околу Ковид-19, а не се очекува барање за нова вонредна состојба. Порталот Centar.mk се повикува на извори од владејачката СДСМ.

Владата пресече: Нема нова вонредна состојба, избори на 5 јули

24Инфо - 13.06.2020

Владата по вечерашнава седница нема да побара од претседателот Стево Пендаровски да прогласи уште еднаш вонредна состојба, која завршува ноќеска на полноќ, па избори ќе има на 5 јули, дознава 24 Инфо.

Последен ден вонредна состојба: Карантинот, полицискиот час, здравствените мерки не зависат од неа

еМагазин - 13.06.2020

По три месеци вонредна состојба во државата, денеска е последен ден. Претседателот Стево Пендаровски три пати ја прогласуваше, со цел Владата да може да донесува уредби со законска сила а кои ќе се однесуваат на економската и здарвствената сфера, ...

Владата се откажа од идејата на Заев да побара нова вонредна состојба од Пендаровски

Република - 13.06.2020

Владата на седницата одржана вечерва донесе повеќе одлуки, но во соопштението нема информација дека се расправало и за да се предложи продложување на вонредната состојба, која завршува вечерва на полноќ, пренесува МИА.

Владата не побара нова – вонредната состојба завршува на полноќ, изборите на 5 јули?

Либертас - 13.06.2020

Владата на вечерашната седница донесе повеќе одлуки, но не побара продолжување на вонредната состојба, која завршува на полноќ. Согласно владината уредба со законска сила, изборите треба да бидат на 22 деба по завршувањето на вонредната состојба ...

Спасовски: Избори мора да има, нема потреба од вонредна состојба

CivilMedia - 13.06.2020

Веќе нема потреба од вонредна состојба, и избори мора да има за да се вратат сите институции во полн капацитет затоа што ќе мораме да се справуваме и со пандемијата и со економската криза, изјави денеска во Струмица премиерот Оливер Спасовски.

Пендаровски ѝ стави крај на вонредната состојба

Н.Македонија - 13.06.2020

По завршувањето на четвртата вонредна состојба, сабота 13 јуни, нема да има нејзино продолжување, објави вчера претседателот на државата Стево Пендаровски, кој истовремено ги повика лидерите на партиите што поскоро да остварат лидерска средба за ...

Реакции по одлуката на претседателот на државата

Н.Македонија - 13.06.2020

Набргу по јавното обраќање на претседателот Стево Пендаровски, на кое објави дека нема да прогласи ново продолжување на вонредната состојба, на социјалните мрежи со свои реакции се огласија политичари и функционери главно од опозицискиот блок.

Пендаровски љут, во СДСМ хаос, Службен весник на “готовс”

Expres - 13.06.2020

Повеќе вработени во “Службен весник” на РМ вечерва се во состојба на проправност во очекување на владина седница на која се очекува да се донесат повеќе одлуки кои СДСМ планира да ги објави додека трае вонредната состојба или пак да бидат објавени ...

Заев го понижи Пендаровски: Можна нова вонредна состојба од 3 дена

Expres - 13.06.2020

Нецели 24 часа откако претседателот Стево Пендаровски рече дека нема потреба и причини од нова вонредна состојба денеска е ставен пред свршен чин од страна на лидерот на СДСМ кој најави можност за уште три дена вонредна состојба.

Стевчо: Ќе испрати ли Пендаровски член од своето семесјтво во избирички одбор?

Мак. Весник - 13.06.2020

Статус на Стевчо Јакимовски: Го слушнавте ли претседателот Пендаровски што кажа: Вонредна состојба воведувал три пати за да ја спасува владата а не народот. Вонредната состојба ја носел за да и овозможи на владата да се задолжува, да носи закони, да ...

Ако Заев не побара нова, вонредната состојба истекува на полноќ

Expres - 13.06.2020

Вечерва на полноќ завршува вонредната – четврта по ред – вонредна а шефот на државата Стево Пендаровски вчера изјави дека нема да носи нова одлука, а се очекува дека и владата денска нема да побара продолжување на вонредната состојба.

Заев од Влада бара уште три дена вонредна за избори на 8-ми

Expres - 13.06.2020

Претседатеот на СДСМ, Зоран Заев, денеска изјави дека ќе побара Влкада на специјална седница да изгласа предлог за продолжување на вонредната состојба за дополнителни три дена. Заев предлага, наместо на 5 јули,изборите да се одржат во неработен ден ...

Договорено интубирање

Призма - 12.06.2020

Бог за седум дена го создал светот, а ние и по 88 дена вонредна состојба не успеавме да создадеме индивидуална култура за заштита од Ковид-19. На домашните политички „богови“ им остануваат уште два (2) дена можност за да ги усогласат ставовите за ...

Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

Фокус - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во своето денешно обраќање истакна дека нема да има ново продолжување на вонредната состојба. -На 30 мај донесов одлука за продолжување на вонредната состојба, која истекува утре.

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба

Алсат-М - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски оцени дека нема потреба за нова вонредна состојба. Во своето денешно обраќање тој рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или воведување други ...

Пендаровски: Нема потреба од продолжување на вонредната состојба

ТВ21 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска напомена дека ќе нема продолжување на вонредната состојба која истекува утре, и дека тоа го правел по барање на Владата, но сега нема такво барање. „Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба.

Нема потреба од нова вонредна состојба, кажа Пендаровски

Сакам да кажам - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска не прогласи нова вонредна состојба. Последната, 14-дневна вонредната состојба, истекува утре на полноќ. „На 30 мај донесов одлука за вонредна состојба од 14 дена и таа истекува утре на полноќ.

Пендаровски: Нема нова вонредна состојба

24 Вести - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање напомена дека нема потреба за нова вонредна состојба. Тој потенцираше дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или воведување ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба

Канал5 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Тој во денешното обраќање до јавноста рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или ...

Јанушев: Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, да не потпаѓа под притисоци на Заев

ТВ21 - 12.06.2020

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска побара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, и да не потпаѓа под притисоци на Зоран Заев. „Претседателе Пендаровски. Продолжете ја вонредната состојба.

Нема нова вонредна состојба

Телма - 12.06.2020

Нема потреба од нова вонредна состојба, рече претседателот на државата Стево Пендаровски. Бројките на новозаразени никогаш не беа причина за воведување на претходнте вонредни состојби, а мерките можат да се почитуваат и кога нема вонредна состојба, ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба, партиите да се договорат за датум за инклузивни избори

Канал5 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Нејзиното прогласување или не, порача тој, не е поврзно со одржувањето на изборите. Пендаровски апелира до лидерите на политичките партии да се договорат за ...

Нема нова вонредна состојба

Deutsche Welle - 12.06.2020

Македонскиот претседател Стево Пендаровски нема да прогласи нова вонредна состојба и смета дека избори се неопходни. Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема причина за прогласување нова вонредна состојба.

Заев и Мицкоски во 18.30 часот кај претседателот Пендаровски

Канал5 - 12.06.2020

Две недели откако беше запрен т.н. канал за комуникација, Заев и Мицкоски под медијаторство на претседателот Пендаорвски вечерва ќе се обидат да најдат договор за датумот за избори. Средбата, прва во ваков формат, ја најави Пендаровски во ...

ВМРО: Пендаровски му служи на Заев

Алсат-М - 12.06.2020

Додека Пендаровски повикува власта и опозицијата да се договорот за денот на изборите, од ВМРО-ДПМНЕ стигна абер дека со недонесувањето на одлука за нова вонредната состојба, шефот на државата одлучил да застане на страната на Заев.

Вонредната состојба завршува утре вечер, нова нема да има

Телма - 12.06.2020

Утре вечер Македонија излегува од вонредна состојба. Претседателот Пендаровски објаснува дека и сега и претходните четири пати кога прогласуваше вонредна состојба, не се раководел од бројот на заболени, туку од потребата Владата наместо Парламентот ...

По 86 дена се укинува вонредната состојба – Пендаровски: „Доколку нема избори, државата влегува во политичка и ...

ТВ21 - 12.06.2020

„Имајќи ги во предвид причините кои ги прогласував сите претходни вонредни состојби сметам дека во овој момент нема потреба да прогласам нова вонредна состојба“, рече Пендаровски. По 86 дена, Македонија излегува од вонредна состојба.

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

24 Вести - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

По три месеци, утре завршува вонредната состојба Во земјата

Сакам да кажам - 12.06.2020

Во Македонија утре на полноќ завршува вонредната состојба воведена поради кризата со коронавирусот, иако бројката новозаразени и натаму останува ...

Што по вонредната состојба? – Идниот парламентарен состав да донесе закон

ТВ21 - 12.06.2020

Владата на Северна Македонија нема да може да усвојува уредби бидејќи со завршувањето на вонредната состојба и се одзема правото за усвојување закони кое повторно ќе му припадне на Собранието.

Пендаровски не прогласува друга вонредна состојба

Алсат-М - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски најави дека во моментот не смета дека е потребно да се прогласи друга вонредна состојба. Еден ден пред крајот на четвртата вонредна состојба, претседателот Пендаровски најави дека досега Владата не побарала нејзино ...

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

Канал5 - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Обраќање на претседателот Пендаровски за коронавирусот, вонредната состојба и датумот за изборите

ТВ21 - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Јанушев до Пендаровски: Немате обврска да му служите на Заев, но имате обврска да го заштитите здравјето на граѓаните, ...

Канал5 - 12.06.2020

​Владата нема капацитет да се справи со здравствената криза. Резултатите говорат дека Владата на Заев и Спасовски убедливо најлошо се справува во регионот со корона вирусот. И тоа го покажуваат бројките.

Јанушев: Македонија станува балкански Вухан, вонредна состојба мора да има!

Фокус - 12.06.2020

Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, обвини дека владата нема капацитет да се справи со здравствената криза. -Резултатите говорат дека Владата на Заев и Спасовски убедливо најлошо се справува во регионот со корона вирусот.

Трајковска: Ќе има нови пролонгирања, само да изгледа дека прилично тешко стигнале до договор

Алсат-М - 12.06.2020

Новинарката Оливера Трајковска во дебата на „360 Степени“ вечерва го коментираше исходот од лидерската средба вечерва на која не беше постигнат договор за датум за предвремените избори. „Мојот впечаток е дека ако Мицкоски веќе расчистил и сака да ...

Претседателот Пендаровски денеска ќе се обрати за вонредната состојба

Фокус - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Пендаровски меѓу вкрстен оган

Deutsche Welle - 12.06.2020

Претседателе, се слушаме? - праша Мицкоски пред обраќањето на Пендаровски, посочувајќи ги здравствените биланси. Без предлог од Владата, претседателот не може да прогласи вонредна состојба, изјави Заев.

Трајковска: Ќе има нови пролонгирања, само да изгледа дека прилично тешко стигнале до договор

360 степени - 12.06.2020

Новинарката Оливера Трајковска во дебата на „360 Степени“ вечерва го коментираше исходот од лидерската средба вечерва на која не беше постигнат договор за датум за предвремените избори. „Мојот впечаток е дека ако Мицкоски веќе расчистил и сака да ...

Игор Јанушев до Пендаровски: Македонија е „балкански Вухан“, продолжете ја вонредната состојба

Нетпрес - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба поради зголемениот број заболени и починати од ковид- 19. Оценуваат одлуката за непрогласување на вонредна состојба на Пендаровски е политичка, донесена под ...

НСДП: До политичка влада може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори!

Слободен Печат - 12.06.2020

НСДП цени дека брзи избори и политичка влада со полна капацитет и целосна одговорност се единственото решение за состојбите во државата во овој момент. НСДП смета дека техничката влада нема потреба повеќе да бара, ниту пак претседателот на државата ...

Ќе се обрати Пендаровски- напладне ќе се знае дали ќе биде продолжена вонредната состојба

Press24 - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

Сител - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

А1 On - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Претседателот Пендаровски денеска ќе има обраќање

Нетпрес - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Денешно обраќање на претседателот Пендаровски

Р.С.Европа - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Претседателот Пендаровски напладне ќе ѝ се обрати на јавноста

Макфакс - 12.06.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска напладне ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

НСДП: Нема потреба од продолжување на вонредната состојба, брзи избори се излезно решение

А1 On - 12.06.2020

„До политичка влада која ќе сноси целосна одговорност за состојбите во државата може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори, кои ќе ги подготви и организира техничката влада, што е и нејзината основна функција.

Претседателот Пендаровски ќе има обраќање за актуелната состојба

360 степени - 12.06.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска во 11.30 часот треба да има обраќање за актуелната состојба за државата. Се очекува тој да зборува за вонредната состојба која истекува утре, за ситуацијата со ковид-19, дали евентуално ќе има ...

Денеска обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и избори

ММС - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Во живо: Обраќање на претседателот Пендаровски до јавноста

OhridNews - 12.06.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска во 12:00 часот ќе се обрати до јавноста. Се очекува тој да го соопшти ставот околу вонредната состојба, која истекува утре. Одвонредната состојба зависи одржувањето на парламентарните избори.

И НСДП е за брзи избори и за политичка влада

+инфо - 12.06.2020

До политичка влада која ќе сноси целосна одговорност за состојбите во државата може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори, кои ќе ги подготви и организира техничката влада, што е и нејзината основна функција, смета НСДП.

Пендаровски ќе се обрати напладне: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

Слободен Печат - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Денеска на пладне обраќање на Пендаровски, партиите сѐ уште без договор за датум за избори

МКД - 12.06.2020

Нема официјални информации за тоа дека лидерите на партиите нешто се договараат околу датумот за изборите. И вчера „каналот на комуникација“ прекинат кон крајот на мај - не беше воспоставен.

Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба

Курир - 12.06.2020

-Нема формално барање за воведување на нова вонредна состојба. Сметам дека во овој момент нема потреба да прогласам нова вонредна состојба, истакна во денешното обраќање претседателот на државата Стево Пендаровски.

Пендаровски: Нема потреба од продолжување на вонредната состојба

360 степени - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска соопшти дека во овој момент нема потреба за продолжување на вонредната состојба, која истекува утре на полноќ. Тој појасни дека досега до него не е пристигнато мислење од Владата за или против ...

НСДП: Нема потреба од продолжување на вонредната состојба, брзи избори се излезно решение

Макфакс - 12.06.2020

До политичка влада која ќе сноси целосна одговорност за состојбите во државата може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори, кои ќе ги подготви и организира техничката влада, што е и нејзината основна функција, соопшти НСДП.

Пендаровски: Во овој момент, нема потреба да прогласам нова вонредна состојба

Press24 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски про денешното обраќање рече дека нема потреба од продолжување на вонредната состојба. - На сите одлуки за вонредна состојба им претходеше Седница на Советот за безбедност, познато е дека претходно беа прогласени ...

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба

МКД - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето до јавноста кое е во тек кажа дека во овој момент нема потреба од прогласување вонредна состојба. Тој објасни дека сите досегашни вонредни состојби беа на предлог на Владата и по консултации на седница ...

Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

А1 On - 12.06.2020

Претседадателот на државата Стево Пендаровски не предложи нова вонредна состојба, што значи дека почнуваат да течат роковите за распишување нови, предвремени парламентарни избори. На 30 мај оваа година донесов одлука за вонредна состојба, истекува ...

Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

+инфо - 12.06.2020

Тој објасни дека за полицискиот час, за карантинот и за кризната состојба постои законска регулатива и нема потреба од вонредна состојба за да се применуваат овие мерки. На 30 мај оваа година донесов одлука за прогласување нова вонредна состојба од ...

Пендаровски денеска ќе има обраќање за да ги соопшти ставовите за вонредната состојба

Алфа - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во претпладневни часови ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Македонија се враќа во нормала: Нема петта одлука за вонредна состојба

Нова ТВ - 12.06.2020

Се укинува вонредната состојба во земјава. Нова, петта, одлука ќе нема, објави претседателот на државата Стево Пендаровски. Досегашните четири, како што рече, ги донел врз основа на барање на Владата што овојпат не е поднесено.

(Видео) Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба

Макфакс - 12.06.2020

Нема потреба од нова вонредна состојба, соопшти претседателот Стево Пендаровски. Тој кажа дека ниту една од претходните четири вонредни состојби не биле воведени поради бројот на заразени и починати лица од коронавирус, туку за да може Владата да ...

Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

Сител - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на јавноста по повод продолжување на вонредната состојба. „Познато е дека сите претходни вонредни состојби ги прогласив заради потребата во отсуство на парламентот.

Нема вонредна состојба, Заев и Мицкоски да се договорат за датум за избори

ММС - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски објави дека нема да има продолжување на вонредната состојба. Според него, вонредната состојба не зависи од бројот на заболени од ковид 19. Мерките полициски час и карантин се дел од законска регулатива и не зависат од ...

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредната состојба и изборите

Нова ТВ - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба, ги повикувам Заев и Мицкоски да најдеме излез од кризата

Слободен Печат - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски на денешната прес конференција соопшти дека нема потреба да прогласува нова вонредна состојба во земјава. – Последниве денови се наметна дилемата дали е можно воведување вонредна состојба само на барање на Владата или ...

Пендаровски: Вонредната состојба нема врска со бројот на заразени од коронавирусот

+инфо - 12.06.2020

Ниту една вонредна состојба досега не беше воведена поради бројката на заразени од коронавирусот, туку затоа што немаме парламент и за да може владата да одговори на предизвикот на здравсвената и економската сфера, одговори претседателот Стево ...

Нема нова вонредна состојба, соопшти претседателот Пендаровски

Радио МОФ - 12.06.2020

По 86 дена вонредна состојба, која беше продолжувана во времетраење од 30 и 14 дена, денеска претседателот на државата Стево Пендаровски , соопшти дека нема да прогласи нова вонредна состојба.

(НОВО) Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба!

Струмица Денес - 12.06.2020

Во јавноста се наметна дилемата дали е можно воведување на вонредна состојба само на барање на Владата или и претседателот може сам, без предлог од Влада да прогласи вонредна состојба. Пендаровски истакна дека во тој дел Уставот е јасен и вели дека ...

Пендаровски: Ако Заев и Мицкоски до понеделник се договорат ќе воведам ден-два вонредна состојба

Слободен Печат - 12.06.2020

Не мора да бараат Заев или Мицкоси ден два или три, за да постигнат консензус за изборите, јас ќе им дадам денови, рече на денешната прес конференција претседателот Стево Пендаровски кој соопшти дека нема да прогласи нова вонредна состојба и ги ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба

Нетпрес - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна ...

Пендаровски: Нема потреба од продолжување на вонредната состојба

Скопје24 - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска напомена дека ќе нема продолжување на вонредната состојба која истекува утре, и дека тоа го правел по барање на Владата, но сега нема такво барање. „Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба.

Апасиев: Пендаровски призна дека прогласувал вонредна состојба за предизборен поткуп

Нетпрес - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање за медиумите, образложувајќи зошто нема да прогласи по четврти пат вонредна состојба а зошто ги прогласил претходните, всушност признал дека во тој период со владините мерки е вршен предизборен ...

Пендаровски нема да прогласи нова вонредна состојба

Алфа - 12.06.2020

-Нема формално барање за воведување на нова вонредна состојба. Сметам дека во овој момент нема потреба да прогласам нова вонредна состојба, истакна во денешното обраќање Претседателот на државата Стево Пендаровски.

Обновено: Пендаровски нема да прогласи нова вонредна состојба

OhridNews - 12.06.2020

12.45 Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во обраќањето до јавноста, денеска, изјави дека нема намера да прогласува нова вонредна состојба. Актуелната истекува викендот. Тој истакна дека причините поради кои прогласувал вонредна состојба, ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба

Кајгана - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Тој во денешното обраќање до јавноста рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или ...

Јанушев бара вонредна состојба, Заев вели мора на избори

Р.С.Европа - 12.06.2020

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, денеска побара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, и, како што рече, да не потпаѓа под притисоци на Зоран Заев.

Одлуката за вонредна состојба не е поврзана со бројот на заразени од коронавирусот

А1 On - 12.06.2020

Владата и без вонредна состојба ќе може на истиот начин како досега да се справува со пандемијата предизвикана од коронавирусот, неколку пати посочи претседателот Стево Пендаровски и во одговорите на новинарските прашања, појаснувајќи дека Владата ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

ММС - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од КОВИД 19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа за нив е ризик и играње со ...

Пендаровски: Нема нова вонредна состојба, за изборите мора решение

Р.С.Европа - 12.06.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, нема да прогласи нова вонредна состојба. Тој на денешната прес конференција рече дека законски тој може да прогласи вонредна состојба и без барање од Владата, но овој пат нема да го направи тоа, бидејќи ...

Лидерите да договорат датум за избори за да нема криза

Р.С.Европа - 12.06.2020

Нема продолжување на вонредната состојба, потребен е договор за инклузивен изборен процес за избегнување на подлабока политичка криза, изјави денеска македонскиот Претседател Стево Пендаровски.

(Видео) Јанушев до Пендаровски: Не му служете на Заев, туку на здравјето на граѓаните и продолжете ја вонредната ...

Макфакс - 12.06.2020

Резултатите говорат дека Владата на Заев и Спасовски убедливо најлошо се справува со коронавирусот во споредба со регионот, оцени генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој нагласи дека во вакви критични услови лидерот на СДСМ не се ...

ВМРО-ДПМНЕ до Пендаровски: Македонија е балкански Вухан, продолжете ја вонредната состојба

360 степени - 12.06.2020

Јанушев го обвини Пендаровски дека носи одлуки под притисок на Заев ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба поради зголемениот број заболени и починати од ковид- 19.

Пендаровски денеска ќе ги соопшти ставовите за вонредната состојба

Курир - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во претпладневни часови ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

+инфо - 12.06.2020

Немате обврска да му служите на Заев, но имате обврска, уставна и морална, да го штитите здравјето на граѓаните - рече Јанушев. ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати ...

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

А1 On - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од КОВИД 19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа за нив е ризик и играње со ...

Избори ќе има на 5 или на 8 јули

Слободен Печат - 12.06.2020

Шефот на државата Стево Пендаровски на лидерите на СДСМ, Заев Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски им даде уште една шанса за договор. Ќе ја продолжи вонредната состојба за два – три дена ако до вечер или евентуално до утре од нив слушне одговор ...

Јанушев до Пендаровски: Немате обврска да му служите на Заев, но имате обврска, уставна и морална да го заштитите ...

Курир - 12.06.2020

Владата нема капацитет да се справи со здравствената криза. Резултатите говорат дека Владата на Заев и Спасовски убедливо најлошо се справува во регионот со корона вирусот. И тоа го покажуваат бројките.

Засега нема нова вонредна состојба, најави шефот на државата Пендаровски

Глас на Америка - 12.06.2020

Жали што власта и опозицијата не ги доближиле ставовите за можниот датум за предвремените избори. Владата не побарала од претседателот по петти пат да воведе вонредна состојба, а ниту Пендаровски смета дека има потреба од таква мерка.

Пендаровски денеска напладне ќе го одреди правецот – избори или нова вонредна

+инфо - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за денеска напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има ...

Пендаровски ја укина вонредната состојба, бројките од над 150 заразени дневно за него не се причина за нова одлука

Алфа - 12.06.2020

Пендаровски одлучи дека нема потреба за нова вонредна состојба. Владата според него ги обезбедила сите здравствени и економски мерки. Вели дека високите бројки на ново заразени дневно кои немаат паднато под 100 не се сега и никогаш досега не биле ...

Претседателот Пендаровски нема да прогласи нова вонредна состојба

Академик - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска соопшти дека нема да прогласи нова вонредна состојба. „За мерките од типот полициски час, карантин и кризна состојба на дел и на целата територија на државата постои законска регулатива и воопшто нема потреба ...

Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“ вонредна состојба за да се врши предизборен поткуп преку уредби со ...

Курир - 12.06.2020

Косоварскиот Прецедник Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“ вонредна состојба за да се врши ПРЕДИЗБОРЕН ПОТКУП преку уредби со законска сила!?, напипа професорот Димитар ...

Заев и Мицкоски во 18.30 часот кај претседателот Пендаровски

Курир - 12.06.2020

Две недели откако беше запрен т.н. канал за комуникација, Заев и Мицкоски под медијаторство на претседателот Пендаорвски вечерва ќе се обидат да најдат договор за датумот за избори. Средбата, прва во ваков формат, ја најави Пендаровски во ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

iPortal - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од КОВИД 19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа за нив е ризик и играње со ...

ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ СЕ ОБРАТИ: Ќе има ли продолжување на вонредната состојба?

Фактор - 12.06.2020

Во текот на денешниот ден се очекува обраќање на претседателот Стево Пендаровски. Тој ќе ги извести граѓаните за евентуално продолжување на вонредната состојба заради корона вирусот, но можно е и укинување поради непречено одржување на вонредните ...

12 јуни: 164 нови случаи на КОВИД-19, утре завршува вонредната состојба, Пендаровски ги повика лидерите да се договорат ...

CivilMedia - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски не ја продолжи вонредната состојба, затоа што биле обезбедени доволно количини на медицинска заштитна опрема за сите граѓани и биле донесени економски мерки за поддршка за националната економија.

КОРОНАКРИЗА: Пендаровски денеска ќе каже дали Македонија оди на избори или во нова вонредна состојба поради новиот пик ...

Денешен - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на Република Македонија во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има ...

НСДП: Нема потреба од продолжување на вонредната состојба, брзи избори се излезно решение

24Инфо - 12.06.2020

До политичка влада која ќе сноси целосна одговорност за состојбите во државата може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори, кои ќе ги подготви и организира техничката влада, што е и нејзината основна функција, соопшти НСДП.

Претседателот Пендаровски напладне ќе се обрати на јавноста

Точка - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска напладне ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Каракамишева: Нема вонредна состојба, нема уредби со законска сила

24Инфо - 12.06.2020

Со оглед на фактот дека уредбите со законска сила се врзани со овластувањето на Владата да ги носи овие акти само во време на вонредна состојба, со престанокот на вонредната состојба престануваат да важат и уредбите со законска сила, пишува во ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

еМагазин - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од Ковид-19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа за нив е ризик и играње со ...

Договорено интубирање

Либертас - 12.06.2020

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Бог за седум дена го создал светот, а ние и по 88 дена вонредна состојба не успеавме да создадеме индивидуална култура за заштита од Ковид-19.

Нема нова вонредна состојба, Македонија се враќа во нормала

Centar - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски предмалку соопшти дека нема намера да прогласи нова вонредна состојба. Пендаровски соопшти дека нема потреба од нова вонредна состојба, а Владата не испратила барање за продолжување на новата вонредна состојба.

Што по вонредната состојба? – Идниот парламентарен состав да донесе закон

4NEWS - 12.06.2020

Владата на Северна Македонија нема да може да усвојува уредби бидејќи со завршувањето на вонредната состојба и се одзема правото за усвојување закони кое повторно ќе му припадне на Собранието.

Трајковска: Мојот впечаток е дека дури и утре можеби нема да има договор и дека тој ќе се комплицира со ново ...

iPortal - 12.06.2020

Новинарката Оливера Трајковска во дебата на „360 Степени“ вечерва го коментираше исходот од лидерската средба вечерва на која не беше постигнат договор за датум за предвремените избори. „Мојот впечаток е дека ако Мицкоски веќе расчистил и сака да ...

Претседателот Пендаровски напладне ќе се обрати на јавноста

Скопје инфо - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска напладне ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Пендаровски меѓу вкрстен оган

Либертас - 12.06.2020

Претседателе, се слушаме? – праша Мицкоски пред обраќањето на Пендаровски, посочувајќи ги здравствените биланси. Без предлог од Владата, претседателот не може да прогласи вонредна состојба, изјави Заев.

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

Бриф - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Претседателот Пендаровски напладне ќе ѝ се обрати на јавноста

Centar - 12.06.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска напладне ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Пендаровски денеска ќе ги соопшти ставовите за вонредната состојба, Ковид-19 и за изборите

Граѓански збор - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба

Локално - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во своето денешно обраќање изјави дека нема да има ново продолжување на вонредната состојба. Претседателот може и без барање на владата да прогласи вонредна состојба, но тоа не го направив.

Пендаровски денеска ќе ги соопшти ставовите за вонредната состојба

Пулс24 - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во претпладневни часови ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

Скопје инфо - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во своето денешно обраќање истакна дека нема да има ново продолжување на вонредната состојба. -На 30 мај донесов одлука за продолжување на вонредната состојба, која истекува утре.

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

24Инфо - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба

24Инфо - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска соопшти дека во овој момент нема потреба за продолжување на вонредната состојба, која истекува утре на полноќ. Tој ги повика лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски уште ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба

еМагазин - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Тој во денешното обраќање до јавноста рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба

Вечер Прес - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Тој во денешното обраќање до јавноста рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или ...

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

Frontline - 12.06.2020

Министерот за здравство Филипче вчера на прес-конференција рече дека и покрај зголемениот број на заболени, особено во Скопје, Липково, Штип и некои други места во земјата, не треба да има продолжување на вонредната состојба, туку дека резултати ќе ...

Пендаровски со ист став како Заев: Не прогласи нова вонредна состојба, големиот број на заразени не бил важен

Република - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски реши да не прогласи нова вонредна состојба. Тој се сложува со ставот на Владата дека не е потребна нова вонредна состојба и покрај бројот на новозаразени кој дневно изнесува над стотина.

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба (во живо)

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Тој во денешното обраќање до јавноста рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како ...

Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

Точка - 12.06.2020

Нема потреба од нова вонредна состојба, соопшти претседателот Стево Пендаровски. Тој кажа дека ниту една од претходните четири вонредни состојби не биле воведени поради бројот на заразени и починати лица од коронавирус, туку за да може Владата да ...

Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба

Gostivarpress.mk - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски во своето денешно обраќање истакна дека нема да има ново продолжување на вонредната состојба. „Имајќи ги во предвид причините поради кои ги прогласував сите претходни вонредни состојби, сметам дека во оној ...

Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба

iPortal - 12.06.2020

Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба , изјави претседателот на државата, Стево Пендаровски на своето обраќање по одржаниот состанок на Советот за безбедност. „Во прилог на тоа говори тоа што Вадата овојпат не достави барање за ...

ПЕНДАРОВСКИ: „Не“ за нова вонредна состојба

Денешен - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Тој во денешното обраќање до јавноста рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Вонредната состојба завршува, а договор за избори засега нема

Фактор - 12.06.2020

ПЕНДАРОВСКИ НЕМА ДА ЈА ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА Шефот на државата Стево Пендаровски, денеска обраќајќи се до јавноста истакна дека во овој момент нема потреба да ја продолжуви вонредната состојба, иако, како што рече според Уставот има право и ...

Пендаровски: Нема потреба од продолжување на вонредната состојба

4NEWS - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска напомена дека ќе нема продолжување на вонредната состојба која истекува утре, и дека тоа го правел по барање на Владата, но сега нема такво барање. „Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба.

Соопштение на НСДП за вонредната состојба и изборите

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 До политичка влада која ќе сноси целосна одговорност за состојбите во државата може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори, кои ќе ги подготви и организира техничката влада, што е и нејзината основна ...

Пендаровски денеска ќе каже дали ќе има нова вонредна состојба

Локално - 12.06.2020

Северна Македонија функционира со техничка Влада, чијшто мандат е организирање парламентарни избори, и без Собрание, кое се распушти во февруари, за да бидат организирани предвремени парламентарни избори на 12 април.

Нема нова вонредна состојба, Пендаровски ги повика Заев и Мицкоски на средба

CivilMedia - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска истакна дека во овој момент нема потреба да прогласи нова вонредна состојба и дека според информациите од Владата, обезбедени се доволно количини на заштита е економски мерки за поддршка за националната ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

Бизнис Вести - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 (МИА) – ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од КОВИД 19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба, партиите да се договорат за датум за инклузивни избори

Бизнис Вести - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 (МИА) – Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Нејзиното прогласување или не, порача тој, не е поврзно со одржувањето на изборите.

Обраќање на претседателот Пендаровски напладне: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

Либертас - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Што кажа Пендаровски на 18 март кога имавме 30 заболени: Вонредната состојба ја носам поради сложената состојба со ...

Република - 12.06.2020

Претседателот Пендаровски правдајќи ја одлуката да не прогласи вонредна состојба рече рече дека бројот на заболени кои ги имаме последниот период немаат врска со неговата денешна одлука. Според него, сите претходни одлуки ги донел за да може владата ...

Пендаровски: Нема потреба за нова вонредна состојба, партиите да се договорат за датум за инклузивни избори

Frontline - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Нејзиното прогласување или не, порача тој, не е поврзно со одржувањето на изборите. Пендаровски апелира до лидерите на политичките партии да се договорат за ...

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба, лидерите да се договорат за датумот за избори

Мета - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање рече дека овој момент нема потреба да прогласи нова нова вонредна состојба. Тој додаде дека Владата не доставила формално барање за воведување на нова вонредна состојба, бидејќи од здравствен и ...

Претседателот Пендаровски напладне ќе се обрати на јавноста

MTM - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска напладне ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Со 30 заразени може вонредна состојба, со 150 не може: Што кажа Пендаровски на 18 март

PressingTV - 12.06.2020

Претседателот Пендаровски правдајќи ја одлуката да не прогласи вонредна состојба рече рече дека бројот на заболени кои ги имаме последниот период немаат врска со неговата денешна одлука. Според него, сите претходни одлуки ги донел за да може владата ...

ВМРО ДПМНЕ побара продолжување на вонредната состојба

Тера - 12.06.2020

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ Игор Јанушев денеска на прес конференција побара продолжување на вонредната состојба во државата заради кризата со коронавирусот. „Стево Пендаровски наместо да им служи на Заев и СДСМ, треба да му служи на народот.

Јанушев до Пендаровски: Немате обврска да му служите на Заев, но имате обврска, уставна и морална да го заштитите ...

24Инфо - 12.06.2020

Интегрален текст од прес конференција на Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ „Владата нема капацитет да се справи со здравствената криза. Резултатите говорат дека Владата на Заев и Спасовски убедливо најлошо се справува во регионот со ...

Јанушев до Пендаровски: Немате обврска да му служите на Заев, но имате обврска, уставна и морална да го заштитите ...

Опсервер - 12.06.2020

Владата нема капацитет да се справи со здравствената криза. Резултатите говорат дека Владата на Заев и Спасовски убедливо најлошо се справува во регионот со корона вирусот. И тоа го покажуваат бројките.

Пендаровски денеска ќе ги соопшти ставовите за Ковид-19, вонредната состојба и парламентарните избори

iPortal - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

НСДП: Брзите избори се излезно решение

Локално - 12.06.2020

До политичка влада која ќе сноси целосна одговорност за состојбите во државата може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори, кои ќе ги подготви и организира техничката влада, што е и нејзината основна функција, велат од НСДП.

Завршува вонредната состојба, се очекува датум за избори

CivilMedia - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски не ја продолжи вонредната состојба, кој истакна дека според информациите од Владата обезбедени се доволно количини на медицинска заштитна опрема за сите граѓани и донесени се економски мерки за поддршка за ...

Пендаровски: Нема да ја продолжам вонредната состојба, лидерите да седнат и да се договорат (видео)

Centar - 12.06.2020

Интегрално го пренесуваме обраќањето на Претседателот Стево Пендаровски до нацијата: На 30 мај оваа година донесов Одлука за прогласување на нова вонредна состојба во траење од 14 дена. Вонредната состојба истекува утре, на 13 јуни, на полноќ.

Пендаровски: Партиите да се договорат за датум за избори, земјата може да влезе во длабока криза

еМагазин - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Нејзиното прогласување или не, порача тој, не е поврзно со одржувањето на изборите. Пендаровски апелира до лидерите на политичките партии да се договорат за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Пендаровски нова вонредна состојба

Локално - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од КОВИД 19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа за нив е ризик и играње со ...

Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“вонредна состојба за да се врши предизборен поткуп преку уредби со ...

Република - 12.06.2020

Косоварскиот Прецедник Пендаровски тукушто призна, јавно, дека „давал“ вонредна состојба за да се врши ПРЕДИЗБОРЕН ПОТКУП преку уредби со законска сила!?, напипа професорот Димитар Апасиев.

Ќе се обрати Пендаровски: Напладне ќе се знае дали ќе биде продолжена вонредната состојба

Република - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

Либертас - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од ковид-19. Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев на денешната прес-конференција рече дека е потребно продолжување на ...

ПЕНДАРОВСКИ ДЕНЕСКА: Ниту една вонредна состојба не беше донесена поради бројот на заразени лица

Денешен - 12.06.2020

-Сакам да нагласам дека споредбите што се прват меѓу претходните војнредни состојби и бројот на тогаш заразени и починати и на актуелните бројки на заразени и починати се без основа затоа што ниту една вонредна состојба не беше воведена од тие ...

ПЕНДАРОВСКИ НА 30 МАЈ: Имајќи го предвид зголемениот број на заразени и починати лица, ќе донесам одлука за нови 14 ...

Денешен - 12.06.2020

Стево ПЕндаровски, 30 мај, продлжување на вонредната состојба за 14 дена: „Имајќи го предвид последниот развој на настаните и зголемениот број на заразени и починати лица, ќе донесам одлука за нови 14 дена вонредна состојба.

Преглед на вести во 15 часот: Пендаровски смета дека нема потреба од нова вонредна состојба, Заев и Мицкоски да се ...

Frontline - 12.06.2020

ДАТУМОТ за изборите е завршена тема за Владата, порача преку Фејсбук премиерот Оливер Спасовски. ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Стево Пендаровски најави дека ќе побара од лидерите Зоран Заев и Христијан Мицкоски да најдат решение во однос на тоа кога би се одржале ...

Пендаровски со обраќање денеска за Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

CivilMedia - 12.06.2020

Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата кога ќе има седница на ...

Игор Јанушев до Пендаровски: Македонија е „балкански Вухан“, продолжете ја вонредната состојба

Република - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба поради зголемениот број заболени и починати од ковид- 19. Оценуваат одлуката за непрогласување на вонредна состојба на Пендаровски е политичка, донесена под ...

ВМРО-ДПМНЕ до Пендаровски: Македонија е балкански Вухан, продолжете ја вонредната состојба

Centar - 12.06.2020

Јанушев го обвини Пендаровски дека носи одлуки под притисок на Заев. ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба поради зголемениот број заболени и починати од ковид-19.

Обраќање на претседателот Пендаровски: Ковид-19, вонредна состојба и парламентарни избори

Опсервер - 12.06.2020

Скопје, 12 јуни 2020 () – Ќе биде ли појасно како ќе продолжи функционирањето на земјата во идните месеци по денешното обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски најавено за напладне? Пендаровски се очекува да даде одговори на прашањата ...

ИНТЕРВЈУ КОЕВСКИ: Вонредната состојба беше неопходна, но некои човекови права никогаш не смеат да се ограничат

Фактор - 12.06.2020

Прогласувањето на вонредната состојба во државава беше навистина потребно, бидејќи таа овозможи побрзо и пооперативно дејствување на Владата и воведување на построги мерки за заштита на јавното здравје.

Претседателот Пендаровски напладне ќе се обрати на јавноста

Н.Македонија - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска напладне ќе има обраќање во кое ќе ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба, свикувањето нова лидерска средба, како и за одржувањето на изборите.

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба

Н.Македонија - 12.06.2020

Нема потреба од нова вонредна состојба, соопшти претседателот Стево Пендаровски. Тој кажа дека ниту една од претходните четири вонредни состојби не биле воведени поради бројот на заразени и починати лица од коронавирус, туку за да може Владата да ...

Јанушев до Пендаровски: Немате обврска да му служите на Заев, но имате обврска, уставна и морална да го заштитите ...

Скопје1 - 12.06.2020

Владата нема капацитет да се справи со здравствената криза. Резултатите говорат дека Владата на Заев и Спасовски убедливо најлошо се справува во регионот со корона вирусот. И тоа го покажуваат бројките.

Пендаровски нема да прогласи нова вонредна состојба

Магазин - 12.06.2020

Македонија во моментов е со техничка Влада, која има мандат да организира парламентарни избори, откако Собранието се распушти во февруари. Но, пандемијата со коронавирусот ги промени плановите за изборите, па така тие со Уредба со законска сила беа ...

Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба

Expres - 12.06.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска соопшти дека од Владата не добил барање за продолжување на вонредната состојба која на сила од 18 март и дека во овој момент, според него, нема потреба за продолжување на вонредната состојба.

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба, за полициски час или други мерки постојат закони

MakPress - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Тој во денешното обраќање до јавноста рече дека постои законска регулатива во случај да има потреба да се применуваат мерките како што се полициски час или ...

ВМРО-ДПМНЕ до Пендаровски: Македонија е балкански Вухан, продолжете ја вонредната состојба

Мак. Весник - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба поради зголемениот број заболени и починати од ковид- 19. Оценуваат одлуката за непрогласување на вонредна состојба на Пендаровски е политичка, донесена под ...

Апасиев: Пендаровски денес јавно призна дека „давал“ вонредна состојба за власта да врши предизборен поткуп

MakPress - 12.06.2020

Откако Пендаровски одлучи да не ја продолжува вонредната состојба во Република Македонија иако бројките на новозаразени пациенти и починати лица од коронавирус се значително високи, со своја реакција излезе и Претседателот на Левица, Димитар Апасиев.

Каракамишева: Нема вонредна состојба, нема уредби со законска сила!

Мак. Весник - 12.06.2020

Претседателот Пендаровски денес соопшти дека нема да прогласи нова вонредна состојба иако бројките на новозаразени лица се алармантни. Смета дека државата функционира добро, дека има доволно економски мерки за следниот период, дека има залихи на ...

Ќе ја продолжи ли Пендаровски вонредната состојба

Expres - 12.06.2020

Шефот на државата Стево Пендаровски се очекува денеска да ги ги соопшти своите ставови во врска со вонредната состојба и актуелната состојба со коронавирусот од што зависи одржувањето на предвремените парламентарни избори.

Пендаровски ја правда одлуката: Споредбите со бројот на новозаразени од март и сега се без основа

MakPress - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема потреба да прогласи нова вонредна состојба. Нејзиното прогласување или не, порача тој, не е поврзно со одржувањето на изборите. Пендаровски апелира до лидерите на политичките партии да се договорат за ...

Јанушев: Пендаровски има обврска да му служи на народот а не на Зоран Заев

MakPress - 12.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од КОВИД 19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа за нив е ризик и играње со ...

Апасиев: Косоварскиот Прецедник Пендаровски јавно призна дека „давал“ вонредна состојба за предизборен поткуп?

Мак. Весник - 12.06.2020

Статус на Претседателот на партијата “Левица” Димитар Апасиев, по денешната прес-конференција на Претседателот Стево ...

Пендаровски: Во овој момент нема доволно елементи да прогласам нова вонредна состојба

AKO - 12.06.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски , во обраќањето до јавноста кажа дека во овој момент нема елементи за прогласување на нова вонредна состојба. Со оваа негова одлука со утрешниот ден завршува вонредната состојба прогласена на два пати по ...

Пендаровски: Нема потреба да прогласам нова вонредна состојба

Мак. Весник - 12.06.2020

Претседателот Стево Пендаровски во своето денешно обраќање истакна дека нема да има ново продолжување на вонредната состојба. -На 30 мај донесов одлука за продолжување на вонредната состојба, која истекува утре.

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба

Денар - 12.06.2020

Нема потреба од нова вонредна состојба, соопшти претседателот Стево Пендаровски. Тој рече дека ниту една од претходните четири вонредни состојби не биле воведени поради бројот на заразени и починати лица од коронавирус, туку за да може Владата да ...

Пендаровски: Нема да прогласам нова вонредна состојба

Скопје1 - 12.06.2020

Претседадателот на државата Стево Пендаровски не предложи нова вонредна состојба, што значи дека почнуваат да течат роковите за распишување нови, предвремени парламентарни избори. Пендаровски посочи дека споредбите кои се прават помеѓу претходните ...