TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мирни протести на мигрантите без инциденти на граничната линија

Канал5 - 28.02.2016

Почна ли домино ефектот со бегалците од кои сите земји стравуваа . Грција во моментов е најпогодена. Членките на Еу, Словенија, Хрватска како и Србија и Македонија најавија дека ќе го ограничат бројот на мигранти на 580 дневно , откако Австрија ...

Пропуштени низ земјава 310 бегалци, претежно Сиријци

Телма - 28.02.2016

Во текот на вчерашниот ден македонските служби на јужната граница регистрирале 310 бегалци кои се пропуштени низ земјава и кои искажале намера за барање азил. Најголемиот дел од нив се од Сирија, другите се од Ирак.

Нова жичана ограда за бегалците кај Гевгелија

Утрински - 28.02.2016

Ристо Тасев ГЕВГЕЛИЈА - Армијата на Македонија почна со поставување на жичана ограда долж патот, кој води од импровизираниот граничен премин на котата 59 на македонско-грчката граница до влезот на Прифатниот камп „Винојуг“ во Гевгелија.

Сите војски од регионот се на своите граници

МКД - 28.02.2016

Безбедносниот ризик од бегалската криза веќе сите држави од регионот го прифатија како врвен приоритет и така и дејствуваат. Во нашето соседство веќе нема држава што не ја извадила (или веќе планира тоа да го стори) војската од касарните и ја ...

(ВИДЕО) Чудна држава Португалија!

Нова ТВ - 28.02.2016

Европската унија е во паника. Затоа што земјите членки, наместо да најдат решение за бегалската криза, се караат и се поделени како никогаш досега. Белгија и Франција, вечни сојузници и верни пријатели, се скараа затоа што Белгија почна контрола на ...

Србија ги заострува мерките, се полнат камповите за бегалци во Грција, можно е прогласување на вонредна состојба

МКД - 28.02.2016

Грција се подготвува во наредните 72 часа да прогласи вонредна состојба ако Македонија не почне да ги пропушта бегалците, предупредуваат грчките власти. Бројката на бегалци кои Македонија ги пушта зависи од Србија, каде важи политиката „колку ќе ...

Протокот на мигранти успорен - Србија ги враќа кон Македонија, Грција пред вонредна состојба

Алфа - 28.02.2016

Македонија стои на ставот колку бегалци ќе ја напуштат државата, толку ќе влезат на наша територија од југ. Нема проток на мигранти на јужната граница, се додека не се испразни транзитниот центар во Табановце, каде на македонско српската граница во ...

Вкупно 609 бегалци заглавени во Табановце, девет од нив завршиле во кумановската болница

Кумановски м. - 28.02.2016

Вкупно 609 бегалци останале заглавени на Табаноце и во текот на вчерашниот ден, од кои најголем дел државјани на Авганистан и тоа 597, информираат од Регионалниот ценгар за управување со кризи.

Дали Грција ќе прогласи вонредна состојба?

Тера - 28.02.2016

Грција се подготвува во наредните 72 часа да прогласи вонредна состојба ако Македонија не почне да ги пропушта бегалците, предупредуваат грчките власти. Бројката на бегалци кои Македонија ги пушта зависи од Србија, каде важи политиката „колку ќе ...

Грција очекува до 70.000 бегалци следниот месец

Фактор - 28.02.2016

Грција очекува дека следниот месец бројот на бегалци може тројно да се зголеми и на нејзина територија да останат „заробени“ до 70.000 бегалци. Можно е состојбата да се влоши откако членови на ЕУ, Словенија и Хрватска, но и Србија и Македонија, ...

609 бегалци заглавени во Табановце, 9 од нив завршиле во кумановската болница

Локално - 28.02.2016

Вкупно 609 бегалци останале заглавени на Табаноце и во текот на вчерашниот ден, од кои најголем дел државјани на Авганистан и тоа 597, информираат од Регионалниот ценгар за управување со кризи, а пренесува Кумановски муабети Присутни во транзитниот ...

Стотици бегалци блокирани во Гевгелија

Алсат-М - 27.02.2016

Во Прифатниот камп кај Гевгелија околу седумстотини бегалци четири денови чекаат со воз да бидат превезени понатаму. Последниот воз заминал пред два дена и оттогаш постојано расте бројот на бегалците во кампот.

Повеќе од 130.000 мигранти исчезнати, 400.000 со неутврден идентитет

Дневник - 27.02.2016

Никој не знае каде се повеќе од 130.000 бегалци кои пристигнале во Германија во изминатите 14 месеци, што претставува 13 отсто од вкупниот бројот мигранти кои пристигнале од почетокот на 2014 година, пренесува „Зидојче цајтунг“.

„Отворете граница“: бегалците 4 дена заглавени на јужната граница

МКД - 27.02.2016

Сиријците и Ирачаните што македонската полиција не ги пушта да влезат во земјава денеска протестираа затоа што четири дена се заглавени од грчка страна. Македонија го намали бројот на бегалците што ги пушта во земјава откако северните држави на ...

Шпигл: На Балканот се раѓа вистинско решение за бегалската криза

МКД - 27.02.2016

Иако Берлин ги критикува мерките што ги преземат земјите на балканската рута, и самата Германија профитира од нив, зашто се намалува бројот на бегалците што влегуваат во земјата. „Ние ја вршиме валканата работа за Германците“, вели еден дипломат на ...

Германија со ултиматум до Турција: Во рок од 10 дена да се намали приливот на бегалци

Нетпрес - 27.02.2016

Германија на постави ултиматум до Турција. Официјална Анкара има 10 дена да покаже добра волја и „значајно“ да го намали приливот на бегалци и мигранти кои преку Егејското море пристигнуваат во Грција.

5 држави меѓу нив и Македонија воведуваат граница на прифаќањето бегалците

Фактор - 27.02.2016

Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија ги претставија границите за секојдневното прифаќање на мигранти на своја територија до 580 лица. „Беше договорено ограничување на секојдневниот транзит на бегалци во Западен Балкан до големина која ...

Сто и дваесет бегалци од Табановце се вратени во Гевгелија

Локално - 27.02.2016

Од вкупно 620 бегалци кои со денови се заглавени во Прифатно – транзитниот центар Табановце на македонско – српската граница, во текот на вчерашниот ден, 120 од нив се вратени со воз за Грција, јавува Регионалниот центар за управување со кризи,а ...

Сто и дваесет бегалци од Табановце се вратени во Гевгелија

Кумановски м. - 27.02.2016

Од вкупно 620 бегалци кои со денови се заглавени во Прифатно – транзитниот центар Табановце на македонско – српската граница, во текот на вчерашниот ден, 120 од нив се вратени со воз за Грција, јавува Регионалниот центар за управување со кризи.

Германците со ултиматум до Турција: Имате 10 дена...

Точка - 27.02.2016

Официјален Берлин на властите од Анкара им даде 10 дена да покажат добра волја и „значајно“ да го намалат приливот на бегалци и мигранти кои преку Егејското море пристигнуваат во Грција. Во спротивно, Европа ќе мора да ги затвори границите.

УНХЦР бара хотели во Грција за сместување бегалци

Алсат-М - 26.02.2016

Обединетите нации бараат да изнајмат хотели во Грција, за сместување бегалци, пишува грчкиот весник „Прото тема“. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски комплекси со капацитет до сто ...

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои влегле во државата

24 Вести - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите.

Германските власти не знаат каде се 130 илјади мигранти кои влегле во земјата

Канал5 - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои минатата година влегле во земјата, ова го објави весникот „Зидојче Цајтунг“, повикувајќи се на информации од германското МВР.

Крај на комотната ЕУ

Deutsche Welle - 26.02.2016

Уште тоа фалеше - Грција го повлекува амбасадорот од Виена. Бегалската криза ја уништува ЕУ. Сега мора да се случат три работи, оценува Макс Хофман. 1. Грција мора да функционира Грција не е виновна што има таква географска положба, но грчката влада ...

На јужната граница критично, голем наплив на бегалци

Алсат-М - 26.02.2016

Бегалската криза добива на интензитет. Затоа министрите за внатрешни работи на Македонија и на Чешка, кои денеска беа во посета на Прифатниот камп за бегалци кај Гевгелија, очекуваат мудра одлука на Европската Унија.

Ќе се пуштаат само 580 бегалци дневно

Вест - 26.02.2016

Бројот на бегалци што дневно ќе можат да поминат граница е ограничен на 580. Полициите на Словенија, Австрија, на Македонија, Србија и на Хрватска се договорија да го ограничат протокот на бегалците за да се зголеми контролата.

Бан Ки Мун: Ограничувањата на балканските граници - кршење на конвенцијата

Канал5 - 26.02.2016

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун денеска предупреди дека ограничувањата на границите долж балканската бегалска рута, вклучувајќи ја Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, претставува кршење на меѓународната Конвенција за статусот ...

Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

24 Вести - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од ...

Германските власти загубиле 130 илјади бегалци

Алсат-М - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите.

Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Телма - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од ...

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои влегле во државата

Телма - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите.

Албанија станува дел од балканска мигрантска рута

Нова ТВ - 26.02.2016

Албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша изјави дека од синоќа голем број бегалци, главно од Сирија чекаат да влезат во Албанија. Според него, ова е резултат на одлуката на Македонија да го запре транзитот на бегалците од Авганистан од Грција ...

Над 130.00 бегалци кои пристигнале во Германија исчезнале

Нетпрес - 26.02.2016

Над 130.00 бегалци кои пристигнале во Германија во последните 14 месеци исчезнале, пишува „ Дејли Експрес “. Германската влада ја призна оваа шокантна статистика, која претставува 13 отсто од мигрантите што пристигнале во Германија од почетокот на ...

Балканот се подготвува за конечна „пресметка“ со бегалците

+инфо - 26.02.2016

Четири илјади бегалци од Сирија, Ирак и од Авганистан во камперски шатори преспиваат кај Идомени, Грција, чекајќи да им биде дозволено да влезат во Македонија. Денеска само на 150 бегалци им е дозволено да влезат во Македонија, бидејќи на толку ...

Снимка од Атина покажува колку се очајни бегалците (ВИДЕО)

МКД - 26.02.2016

Двајца емигранти од Блискиот Исток ставија јажиња околу врат на главниот плоштад во Атина, во знак на протест против затворањето на границите. Емигрантите, очајни поради затворањето на границата кон Македонија и лошите услови со кои се соочуваат, ...

Трик прашање одлучува кој бегалец ќе влезе во Австрија

Нова ТВ - 26.02.2016

Австриските власти со едно „трик“ прашање одлучуваат кој како бегалец може да влезе во земјата, тврди виенскиот дневен весник Профил. На граничниот премин Шпилфелд, преку кој се одвива прифаќањето на бегалците кои доаѓаат од балканската рута ...

Размена на податоци и заеднички патроли за справување со бегалската криза

МРТ - 26.02.2016

Размена на податоци, заеднички патроли, борба со криумчарите и обуки за полициските службеници, се дел од мерките што заеднички ќе ги преземаат македонската и грчката полиција за справувањето со мигрантската криза.

(ФОТО) Мигранти се обидоа да се обесат во центарот на Атина

Репортер - 26.02.2016

Со својата постапка тие сакале да го привлечат вниманието на јавноста кон проблемот со мигрантите, сметаат локалните медиуми Двајца бегалци се обиделе да се обесат на централниот плоштад во грчката престолнина Атина, соопшти РИА “Новости”.

(ФОТО) ПУТИН ЗА БЕГАЛСКАТА КРИЗА: Бегалците на границата со Македонија се од Авганистан!

Репортер - 26.02.2016

Операцијата на руските воздухопловни сили во Сирија не ја предизвика бегалската криза во Европа, кој започна долго пред тоа, изјави рускиот претседател Владимир Путин – Можеби би било добро да се запамети дека т.н.

Бегалци се обиделе да се самоубијат во Атина (ВИДЕО)

+инфо - 26.02.2016

Двајца бегалци се обидоа да се обесат на централниот плоштад во грчката престолнина Атина, објави РИА „Новости“. Инцидентот се случил вчера. -На плоштадот „Викторија“ беше извршен обид за самоубиство.

Германија годинава на граница вратила над 7.000 бегалци

А1 On - 26.02.2016

Во првите два месеци од 2016 година германските власти на границата со Автстрија одбиле да примат околу 7.300 баратели. Најголем дел од нив се луѓе кои што немале соодветни документи, не аплицирале за азил или се бегалци кои што тврделе дека ...

ЕУ: Следните 10 дена се критични за бегалците

Репортер - 26.02.2016

Во рок од десет дена мора да се постигнат конкретни и јасни резултати на терен за решавање на бегалската криза во Европа, затоа што во спротивно се заканува целиот систем да се распадне, изјави денеска еврокомесарот за миграција Димитрис Авармопулос ...

Во Германија „исчезнале“ 130.000 бегалци

Репортер - 26.02.2016

Околу 13% од бегалците кои се регистрирале при влезот во Германаија никогаш не стигнале до прифатни центри каде власта ги праќала. „Од 1,1 милион баратели на азил, колку што минатата година се регистрирани при доаѓањето во Германија, 130.000 од нив ...

Спасовски: Ќе примиме толку бегалци колку што ќе примат земјите од западно-балканската рута

Нетпрес - 26.02.2016

Сакам да им оддадам признание на македонските полицајците, на чешките полицајци и на сите други полицајци коишто се на јужната граница на Република Македонија, коишто премногу помагаат во овој период заради тоа што навистина состојбата со бегалската ...

(ВИДЕО) Спасовски: Проблемот со бегалската криза мора да се решава од изворот

А1 On - 26.02.2016

Чест ми е денеска што заедно со мојот колега од Чешката Република сме овде, во прифатниот центар во Гевгелија, поради тоа што имаме чешки полицајци кои заедно со македонските полицајци помагаат во обезбедување на државната граница.

Грција го отповика амбасадорот во Австрија

Глас на Америка - 26.02.2016

Како причина за отповикувањето беше наведено исклучувањето на Грција од мигрантската средба во Виена Неколку илјада бегалци се блокирани на границата на Грција со Македонија, откако во неделата беа воведени ограничувања за патување.

Годинава Германија на граница вратила над 7.000 бегалци

Репортер - 26.02.2016

Во првите два месеци од 2016 година германските власти на границата со Автстрија одбиле да примат околу 7.300 баратели. Најголем дел од нив се луѓе кои што немале соодветни документи, не аплицирале за азил или се бегалци кои што тврделе дека ...

Се намалува протокот на бегалци – Словенија и Хрватска ќе пропуштаат само по 500 на ден

Алфа - 26.02.2016

Словенија, а потоа и Хрватска од денеска пропуштаат само по 500 бегалци на ден. Засега нема информација дали Србија ќе ја воведе истата квота за прием на бегалци од Македонија. Србија најави дека армијата и е подготвена да ги штити границите.

Се крчка дневна квота за бегалците

+инфо - 26.02.2016

Министерството за внатрешни работи реагира дека не е точно дека земјите од балканската рута се договориле квотата за прием на бегалци дневно да ја ограничат на 580 како што објавуваат некои домашни и странски медиуми.

Бан: Ограничувањето на балканските граници е кршење на Конвенцијата за статусот на бегалците

+инфо - 26.02.2016

Генералниот секретар на Обединети нации Бан Ки-мун денеска предупреди дека ограничувањето на границите долж балканската мигрантска рута, вклучително Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, претставува кршење на Конвенцијата за статусот ...

ОН за ограничувањата на бегалците по балканската рута

Глас на Америка - 26.02.2016

Бан Ки-мун загрижен за воведувањето на нови рестрикции од страна на Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија. Во соопштението на портпаролот на Генералниот секретар Бан Ки-мун стои дека ограничувањата воведени од страна на Австрија, ...

На ТВ Скај Македонците наречени Бугари и нацисти

МКД - 26.02.2016

Пред два дена на дебатна емисија за бегалците на грчката телевизија Скај „скопјаните“ беа наречени нацисти, а од таа квалификација не беа исклучени и Хрватите и Унгарците. грчката телевизија Скај .

Бан Ки-мун: Затворањето граници е кршење на меѓународните Конвенции

Нова ТВ - 26.02.2016

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун предупреди дека ограничувањата на балканскиот пат на бегалците претставуваат кршење на меѓународните Конвенции за статусот на бегалците.

Бан: Ограничувањето на балканските граници е кршење на Конвенцијата за статусот на бегалците

Алфа - 26.02.2016

Генералниот секретар на Обединети нации Бан Ки-мун денеска предупреди дека ограничувањето на границите долж балканската мигрантска рута, вклучително Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, претставува кршење на Конвенцијата за статусот ...

ГЕРМАНИЈА: Властите немаат податоци за 130 илјади азиланти

Телеграф - 26.02.2016

Германското МВР претпоставува дека исчезнатите мигранти можно е да се упатиле кај свои роднини или пријатели во други држави од ЕУ Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата.

Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Сител - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од ...

Бегалци чекаат да влезат во Албанија

+инфо - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од ...

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои влегле во државата

Алфа - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите.

УНХЦР бара хотели во Грција за сместување бегалци

Р.С.Европа - 26.02.2016

Обединетите нации бараат да изнајмат хотели во Грција, за сместување бегалци, пишува грчкиот весник „Прото тема“. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски комплекси со капацитет до сто ...

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои влегле во државата

Сител - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите.

Се отвора нов коридор за бегалците, кон Албанија

МКД - 26.02.2016

На албанската граница со Грција се засилуваат пограничните патроли. На граничните премини меѓу Албанија и Грција веќе се дојдени бегалци од Сирија. И други групи се тргнати на пак кон границата со Албанија.

Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Нетпрес - 26.02.2016

Албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша денеска изјави дека голем број сириски бегалци чејаат да преминат во Албанија. Собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од минатиот викенд да го ...

МИГРАНТИТЕ НАЈДОА НОВА РУТА: Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Телеграф - 26.02.2016

Поголемиот број бегалци на албанско-грчката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија да го стопира влезот на авганистански мигранти од Грција Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот ...

Голем број бегалци чекаат за влез во Албанија

Нетпрес - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша, пренесува МИА . Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на ...

Повеќе од 4.000 бегалци на грчката граница

Нетпрес - 26.02.2016

Повеќе од 3.000 луѓе се наоѓаат во привремениот прифатен центар во пограничното место Индомени, додека само 150 бегалци од Сирија и Ирак ја поминале тампон зоната помеѓу Грција и Македонија.

Германија годинава на граница вратила над 7.000 бегалци

Сител - 26.02.2016

Во првите два месеци од 2016 година германските власти на границата со Автстрија одбиле да примат околу 7.300 баратели. Најголем дел од нив се луѓе кои што немале соодветни документи, не аплицирале за азил или се бегалци кои што тврделе дека ...

130.000 бегалци исчезнале откако биле регистрирани во Германија

МКД - 26.02.2016

Околу 13 проценти од сите мигранти што официјално влегле во Германија во 2015 година никогаш не се појавиле на местото за сместување предвидено за нив, објави вчера Зидојче цајтунг. Веста доаѓа во време кога Берлин ги заострува законите за ...

АЛБАНИЈА СЕ ШТИТИ ОД БЕГАЛЦИТЕ: Се трупа полиција на границите со Македонија и Грција

Телеграф - 26.02.2016

Аднан Кејвани од партијата на Македонците во Албанија вели дека ситуацијата може да стане критична. Најголем дел од бегалците се од Авганистан, но има и од Иран. За влез го користат преминот кај Ѓирокастро во јужна Албанија Албанија не сака да биде ...

Спасовски: Ќе примиме толку бегалци колку што ќе примат земјите од западно-балканската рута

Точка - 26.02.2016

Проблемот со бегалската криза мора да се решава од изворот на проблемот, и да се создадат услови во државите од каде што потекнуваат бегалците, за да можат таму да остануваат, истакна тој.

Бан Ки-мун: Се крши Конвенцијата за статусот на бегалците

Локално - 26.02.2016

Генералниот секретар на Обединети нации Бан Ки-мун денеска предупреди дека ограничувањето на границите долж балканската мигрантска рута, вклучително Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, претставува кршење на Конвенцијата за статусот ...

Тирана: Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Република - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од минатиот ...

Се отвора нов коридор за бегалците, кон Албанија

Тера - 26.02.2016

На албанската граница со Грција се засилуваат пограничните патроли. На граничните премини меѓу Албанија и Грција веќе се дојдени бегалци од Сирија. И други групи се тргнати на пак кон границата со Албанија.

Бан Ки-Мун кон Европа:Не ги затворајте границите за бегалците

Локално - 26.02.2016

Европските влади да не ги затвораат границите на земјите за бегалците, повикува генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун. Шефот на ОН со голема загриженост ги следи зголемените ограничувања кон мигрантите во Македонија, Србија, Хрватска, Словенија, ...

Германските власти не знаат каде исчезнале околу 130 илјади бегалци

Република - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите.

Видео: Мигранти се обиделе да се обесат на атинскиот плоштад

МК News - 26.02.2016

Двајца бегалци вчера се обиделе да се обесат на централниот плоштад во грчката престолнина Атина. Неколку очајни мигранти што се наоѓаат во Грција се обиделе да си извршат самоубиство со бесење на плоштадот во Атина… Пакистански државјанин за малку ...

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои влегле во државата

Денешен - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите .

Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Денешен - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од ...

Германија годинава на граница вратила над 7.000 бегалци

Денешен - 26.02.2016

Во првите два месеци од 2016 година германските власти на границата со Автстрија одбиле да примат околу 7.300 баратели. Најголем дел од нив се луѓе кои што немале соодветни документи, не аплицирале за азил или се бегалци кои што тврделе дека ...

АЛБАНИЈА ЈА КРИВИ МАКЕДОНИЈА: Бегалците сакаат да транзитираат преку Албанија во Европа!

Фактор - 26.02.2016

Голема група сириски бегалци чека да влезе на албанска територија. Ова го соопшти албанскиот министер за интеграцијата Клајд Гјоша. Според него големиот број на најголемата група на бегалци по албанската граница е последица од одлуката на Македонија ...

Голем број бегалци чекаат за влез во Албанија

Точка - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша, пренесува МИА. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на ...

Еди Рама: Албанија нема да стане нова маршута за мигрантите

Вечер Прес - 26.02.2016

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ за локални медиуми изјави дека побарал писмена потврда од хрватската страна за да може да докаже дека новиот режим за прием на мигранти не е "измислен од Србија".

Повеќе од 4.000 бегалци на грчката граница

Точка - 26.02.2016

Повеќе од 3.000 луѓе се наоѓаат во привремениот прифатен центар во пограничното место Индомени, додека само 150 бегалци од Сирија и Ирак ја поминале тампон зоната помеѓу Грција и Македонија.

Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Локално - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од ...

Хаосот на Табановце никако да се реши во полза на бегалците (видео)

Кумановски м. - 26.02.2016

Седумстотини и шеесет бегалци е бројката која веќе неколку денови се повторува во извештајот од Прифатниот центар Табановце, јавува Регионалниот центар за управување со кризи. Во таа бројка влегуваат 124 бегалци од Ирак, 19 од Сирија, а останатите ...

5 држави со сè Македонија воведуваат плафон за приемот на бегалци

Локално - 26.02.2016

Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија претставија плафон за секојдневното примање на мигранти на своја територија до 580 луѓе. “Беше договорено ограничување на секојдневниот транзит на бегалци во Западен Балкан до големина која ...

Германија ги изгуби трагите на 130 илјади имигранти и бегалци

Локално - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се наоѓаат околу 130 илјади луѓе, од оние кои пристигнале во земјата минатата година и се изјасниле дека бараат азил. Информацијата е објавена во електронската верзија на весникот “Зидојче цајтунг”, кој располага со ...

Трик прашање за мигрантите: Од одговорот зависи дали ќе влезат во Австрија

Точка - 26.02.2016

Едно „трик“ прашање одлучува кој може како бегалец да влезе во Австрија, тврди виенскиот дневник „Профил“. На граничниот премин Шпилфелд, преку кој сега се одвива приемот на бегалците кои доаѓаат преку балканската рута, мигрантите се соочуваат со ...

(ВИДЕО) Бегалци се обидоа да се обесат во центарот на Атина

Локално - 26.02.2016

Двајца бегалци се обидоа да се обесат на централниот плоштад во грчката престолнина Атина, соопшти РИА “Новости”. Инцидентот се случил во четвртокот. “На плоштадот” Викторија “беше извршен обид за самоубиство.

На 100 км од Битола во Кожани се формира бегалски камп

Тера - 26.02.2016

Оваа дилема се отвори откако од Грција стигнаа неофицијални информации дека тамошните власти долж целата, нејзина северна граница подготвуваат или веќе имаат кампови за сместување на над 50.000 бегалци од Блискиот Исток.

Бан: Ограничувањето на балканските граници е кршење на Конвенцијата за статусот на бегалците

Lider - 26.02.2016

Генералниот секретар на Обединети нации Бан Ки-мун денеска предупреди дека ограничувањето на границите долж балканската мигрантска рута, вклучително Австрија, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, претставува кршење на Конвенцијата за статусот ...

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои влегле во државата

Lider - 26.02.2016

Германските власти не знаат каде се околу 130 илјади бегалци кои од минатата година се во државата. Тоа го објави весникот Зидојче цајтунг, повикувајќи се на текст од одговор на германското МВР на прашање на пратеник од Левите.

Голем број сириски бегалци чекаат да влезат во Албанија

Lider - 26.02.2016

Голем број сириски бегалци чекаат да преминат во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за интеграција Клајда Ѓоша. Министерот додаде дека собирањето бегалци на албанско-грачката граница најверојатно е резултат на одлуката на Македонија од ...

Фитилот на мигрантската бомба се' побргу гори

Утрински - 25.02.2016

Ситуацијата во транзитниот центар за мигранти „Табановце“ станува се' понапната откако речиси илјада Авганистанци, но и Сиријци и Ирачани остануваат заглавени на северот од земјава. На најголем дел од нив, Србија воопшти не им дозволува влез, а ...

Сириски бегалци на албанската граница

24 Вести - 25.02.2016

Официјална Тирана соопшти дека албанските погранични патроли се засилени на границата кон Грција, бидејќи имаат информации дека сириски бегалци се приближуваат кон границата со Албанија. Дел од албанските медиуми нагласуваат дека албанските ...

Австро-балканска коалиција за затворање на границите

Deutsche Welle - 25.02.2016

Балканските држави и Австрија се барикадираат. Грција е исклучена. Во Европа повторно се бори секој против секого. Битката ја разоткрива беспомошноста на ЕУ во бегалската криза, смета Бернд Ригерт Балканската конференција во Виена, која беше одржана ...

УНХЦР повика на примена на решенијата во врска со бегалската криза

Телма - 25.02.2016

Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци, Филип Гранди изјави во Атина дека една од неговите најголеми грижи е тоа што Европската унија не ги спроведува важните решенија, донесени минатото лето во врска со бегалската криза, како што се ...

Германија - богата со сиромашни луѓе?

Deutsche Welle - 25.02.2016

Посебно ранлива категорија се невработените, самохраните и пензионерите, констатира извештајот на добротворните организации, кој се потпира на официјалните податоци. Во статистиката не се опфатени новодојдените бегалци „Германија е петта по ...

Германија ги заостри законите за азиланти

Deutsche Welle - 25.02.2016

Без оглед на критиките од опозицијата, бегалските и хуманитарните организации, големата коалиција во Бундестагот изгласа построги правила за азилантите. Нови ограничувања и забрзани депортации.

Грција го повика на консултации амбасадорот во Австрија

Вест - 25.02.2016

ГЕРМАНИЈА (АП) - Грчкото Министерство за надворешни работи го повика на консултации во Атина својот амбасадор во Австрија, еден ден откако Австрија одржа средба со претставници на балканските земји на која се дискутираше како да се ограничи бројот ...

На Табановце со денови заглавени мигранти од Авганистан

Телма - 25.02.2016

Али Нури има 18 години, тргнал пред два месеци од Мајмана Авганистан со цел да стигне до Менхенгладбах затоа што тврди дека за неговот фудбаслки талент бил заинтересиран тамошниот клуб Борусија.

Мигрантите во Грција добиваат донација - клешти за сечење ограда

Дневник - 25.02.2016

Членови на анархистичката група „Бактирио“ деновиве на бегалците им делеле клешти за сечење на жичената ограда поставена на македонската граница, пренесуваат грчки медиуми. Овие групи во солунското пристаниште се организирале и за поддршка на ...

УНХЦР повика на примена на решенијата во врска со бегалската криза

24 Вести - 25.02.2016

Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци, Филип Гранди изјави во Атина дека една од неговите најголеми грижи е тоа што Европската унија не ги спроведува важните решенија, донесени минатото лето во врска со бегалската криза, како што се ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

ТВ21 - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

А1 On - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

До крајот на деценијата 3,6 милиони бегалци ќе влезат во Германија

Макфакс - 25.02.2016

Германската влада смета дека во државата до крајот на деценијата ќе влезат 3,6 милиони бегалци, јави во четвртокот Sueddeutsche Zeitung повикувајќи се на процени на министерството за економија.

ОН бара да изнајми хотели во Грција за да смести бегалци во нив

А1 On - 25.02.2016

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема”, пренесува БТА. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски ...

ЦРНИ ПРОГНОЗИ: Во Германија ќе стигнат 3,6 милиони бегалци

Телеграф - 25.02.2016

Процената е направена од Министерството за економија во координација со другите министерства Германската влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот ...

ЕУ расправа за кризата со бегалците

Глас на Америка - 25.02.2016

Една од точките на дневниот ред во Брисел е планот на Унгарија за одржување референдум за планот да воведе задолжителни квоти за прием на бегалци Министрите на Европската унија се среќаваат во Брисел, за да се координираат околу најновата стратегија ...

Грција почна да гради кампови покрај границата со Македонија, сите војски од соседството се распоредуваат на границите

МКД - 25.02.2016

Се заострува бегалската криза во регионот. Грчката армија почна со уредување на територијата за поставување на шатори на 5 локации во близина на границата со Македонија. Српската и бугарската армија се на готовс покрај нивните граници.

Германија ќе ја преплават 3,6 милиони мигранти до 2020 година

Капитал - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Алфа - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Сител - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

УНХЦР бара нови решенијата во врска со бегалската криза

+инфо - 25.02.2016

Високиот комесар на Обединетите нации за бегалци, Филип Гранди изјави во Атина дека една од неговите најголеми грижи е тоа што Европската унија не ги спроведува важните решенија, донесени минатото лето во врска со бегалската криза, како што се ...

ОН бара да изнајми хотели во Грција за да смести бегалци во нив

+инфо - 25.02.2016

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема", пренесува БТА. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски ...

ОН бара да изнајми хотели во Грција за да смести бегалци во нив

Алфа - 25.02.2016

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема", пренесува БТА. ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

+инфо - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

Сириски бегалци и на албанската граница

Макфакс - 25.02.2016

Поголема група сириски бегалци се приближува од Грција кон границата со Албанија. Албанските власти јавија дека албанските погранични патроли се засилени на границата кон Грција, бидејќи имаат информации дека сириски бегалци се приближуваат кон ...

По Словенија и Хрватска, и Германија ги депортира авганистанските бегалци

МКД - 25.02.2016

Германските власти потврдија дека почнаа со авион да депортираат бегалци од Авганистан во нивната татковина. Берлин реши да го запре приливот на баратели на азил во земјата. На Балканот, Словенија веќе четврти ден не прима ниту еден бегалец, ...

ОН ќе изнајмува хотели во Грција за да сместува бегалци

Нетпрес - 25.02.2016

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема”, пренесува БТА. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски ...

ОН бара хотели во Грција за да смести бегалци во нив

Репортер - 25.02.2016

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема”, пренесува БТА. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски ...

Германија очекува 3,6 милиони бегалци

Правдико - 25.02.2016

Германската влада очекува до 2020 година во земјата ќе стигнат вкупно 3,6 милиони бегалци, во просек по половина милион секоја година, објавија медиумите. Германија во текот на 2015 година прифати 1,1 милион бегалци.

Попоски: Земјите на ЕУ јасно да кажат што се очекува од нас

Правдико - 25.02.2016

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски истакна дека во нашата земја ќе важат само одлуките на Советот на ЕУ и тоа ќе биде многу полесно доколку земјите на Унијата јасно и со еден глас ќе го соопштат она што тие го очекуваат од ...

ОН бара да изнајми хотели во Грција за да смести бегалци во нив

Сител - 25.02.2016

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема", пренесува БТА. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Нетпрес - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

Попоски за Пресе: ЕУ јасно да каже што очекува од Македонија за бегалците

Нова ТВ - 25.02.2016

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски вели дека во врска со бегалската криза во Македонија ќе важат само одлуките на Советот на ЕУ, а дека тоа ќе биде многу полесно доколку земјите на Унијата јасно и со еден глас ќе го ...

ОД ДЕНЕСКА: Македонија ќе пушта онолку бегалци од југ колку што ќе излезат од север

Телеграф - 25.02.2016

На бегалците сместени во Прифатниот центар во Табановце, ќе им биде понудено да се вратат во Грција. Доколку одбијат, Македонија ќе следи како ќе се однесуваат земјите на балканската рута Колку бегалци ќе излезат од Македонија кон Србија, толку ...

[Колумна] Европската бегалска криза – предизвик од глобални размери

Радио МОФ - 25.02.2016

Бегалската криза се очекува да добие на интензитет пролетва, а Македонија е клучна транзитна врска за да се стигне до „ветените“ земји во Европа. Македонија не може да биде претворена во бегалски кампови во кои присилно ќе се задржуваат бегалци, а ...

БЕРЛИН: Германија до 2020 година ќе прими 3,6 милиони бегалци

Телеграф - 25.02.2016

Германија во наредните години ќе прима по половина милион мигранти на годишно ниво Германската влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година , пишува весникот „Зидојче ...

Бегалците заседнуваат во Македонија

Р.С.Европа - 25.02.2016

Се трупаат бегалци од Сирија и Ирак во камот во Гевгелија. Тие не можат да продолжат за Табановце оти таму камот е преполн со вратени Авганистанци и нема услови за прифаќање на нови бегалци.

Бегалска криза: Застојот во транзитот создава повратен проток

МРТ - 25.02.2016

Чешка, по Австрија, реши да испраќа дополнителни полициски единици на јужната граница. И натаму под знак прашање е судбината на околу 700 бегалци од Авганистан... Застојот во транзитирањето на бегалците низ земјава може да предизвика повратен домино ...

За дома се пакуваат 110 бегалци од Табановце

+инфо - 25.02.2016

Седумстотини триесет и седум бегалци од Сирија и Ирак времено престојуваат во транзитниот цетар „Табановце“ на самата македонско-српска граница. Откако денеска ќе одморат, во вечерните часови или најдоцна утре, ќе го продолжат својот пат кон Србија.

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Курир - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“, пренесе МИА. Проценката е направена од Министерството за економија во ...

Јолевски: Бројот на војници на јужната граница од 200 ќе се зголеми на 1000 ако има потреба

Сител - 25.02.2016

Армиите од регионот се мобилизираат по најавите за нов бран бегалци од Блискиот исток. Откако Словенија постави своја војска на границата со Хрватска, денеска и Бугарија одобри учество на воените сили во обезбедување на државната граница.

Бегалска криза: Се бара решение за Авганистанците во Табановце

МРТ - 25.02.2016

Над 100 Авганистанци побарале да се вратат дома откако веќе седум дена се заглавени во транзитниот центар Табановце. Нема инциденти. Надлежните велат дека бегалците ја добиваат потребната помош.

Бундестагот прифати заострени закони за азил

Макфакс - 25.02.2016

Германскиот парламент Бундестагот со големо мнозинство гласови од владејачката демохристијанска-социјалдемократска коалиција во четвртокот го прифати контроверзниот законски пакет мерки кој треба да ги заостри условите за добивање политички азил во ...

Бундестагот прифати заострени закони за азил

Република - 25.02.2016

Германскиот парламент Бундестагот со големо мнозинство гласови од владејачката демохристијанска-социјалдемократска коалиција во четвртокот го прифати контроверзниот законски пакет мерки кој треба да ги заостри условите за добивање политички азил во ...

Табановце полно со Авганистанци, "Винојуг“ со Сиријци и Ирачани

Вечер Прес - 25.02.2016

Главниот штаб и Управувачкиот комитет се уште се без одлука што да се прави со заглавените бегалци на македонска територија и со оние што допрва треба да бидат вратени кај нас. Соседите подигаат степен на готовност и носат војска на нивните граници ...

Бундестагот прифати заострени закони за азил

Точка - 25.02.2016

Германскиот парламент Бундестагот со големо мнозинство гласови од владејачката демохристијанска-социјалдемократска коалиција во четвртокот го прифати контроверзниот законски пакет мерки кој треба да ги заостри условите за добивање политички азил во ...

Управувачкиот комитет одлучи во Македонија да пушта толку бегалци колку што ќе излезат

Локално - 25.02.2016

Да се пропуштаат толку бегалци на граничниот премин Богородица колку што ќе излезат на граничниот премин Табановце, одлучи синоќа на затворена за јавност седница Управувачкиот комитет, највисокото тело задолжено за бегалската криза.

Сириски бегалци и на албанската граница

Точка - 25.02.2016

Албанските власти јавија дека албанските погранични патроли се засилени на границата кон Грција, бидејќи имаат информации дека сириски бегалци се приближуваат кон границата со Албанија. Албанските медиуми нагласуваат во своите извештаи дека ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Точка - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

До крајот на деценијата 3,6 милиони бегалци ќе влезат во Германија

Точка - 25.02.2016

Германската влада смета дека во државата до крајот на деценијата ќе влезат 3,6 милиони бегалци, јави во четвртокот Sueddeutsche Zeitung повикувајќи се на процени на министерството за економија.

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Денешен - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

Берлин: 3,6 милиони мигранти влегуваат во Германија до 2020 година

Локално - 25.02.2016

Германија очекува секоја година барем по 500 000 мигранти. До 2020 година сојузната влада се очекува во земјата да бидат прифатени вкупно 3,6 милиони мигранти, пишува “Зидојче цајтунг”, повикувајќи се на прогноза на Министерството за финансии.

ОН бара да изнајми хотели во Грција за да смести бегалци во нив

Локално - 25.02.2016

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема”, пренесува БТА. Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Вечер Прес - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг" Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони ...

Европската бегалска криза – предизвик од глобални размери

Канал 77 - 25.02.2016

Бегалската криза се очекува да добие на интензитет пролетва, а Македонија е клучна транзитна врска за да се стигне до „ветените“ земји во Европа. Македонија не може да биде претворена во бегалски кампови во кои присилно ќе се задржуваат бегалци, а ...

Заглавени бегалци на ТЦ Табановце спијат во кујна и на отворено

Кумановски м. - 25.02.2016

Метеж и пренатрупаност со луѓе се создаде во ПЦ Табановце откако на преминот беа вратени 860 бегалци јавува Регионалниот центар за управување со кризи. Во кујната на центарот спијат педесетина бегалци и тоа 46 Ирачани и четворица Сиријци, додека во ...

До 2020 година 3,6 милиони бегалци ќе влезат во Германија

Локално - 25.02.2016

Германската влада смета дека во државата до крајот на деценијата ќе влезат 3,6 милиони бегалци, јави Sueddeutsche Zeitung повикувајќи се на процени на министерството за економија. „Станува збор за процена која служи внатре во владата за проекции на ...

Германија до 2020 година очекува 3,6 милиони бегалци

Lider - 25.02.2016

Германската Влада очекува до 2020 година во Германија да пристигнат 3,6 милиони бегалци или во просек по половина милион секоја година, пишува весникот „Зидојче цајтунг“. Проценката е направена од Министерството за економија во координација со ...

Каде исчезнаа децата бегалци?

Lider - 25.02.2016

Никој не може да каже колкав е бројот на малолетните бегалци во Европа кои се водат како исчезнати, како ни каде се тие деца. Очигледно е дека во регистрацијата се направени грешки. Зошто за бегалците кои се деца или адолесценти по регистрацијата не ...

Бегалска криза: Од кабинетот на Иванов велат не примиле пари од ЕУ

ТВ21 - 24.02.2016

Во прифатниот центар во Табановце, синоќа пристигнаа голем број бегалци, вратени од Србија. Откако Австрија и Германија, започнаа со селекција на бегалците, состојбата се рефлектираше на границата на Македонија со Србија и Грција.

Секоја трета германска компанија сака да вработува бегалци

ТВ21 - 24.02.2016

Најмалку 30 отсто од кадровските директори на германските компании планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од ...

Германија ги враќа бегалците од Авганистан

Телма - 24.02.2016

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Германија ги враќа бегалците од Авганистан

ТВ21 - 24.02.2016

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Пискаат жени и деца од кампот во Идомени, Авганистанците стануваат нервозни

Дневник - 24.02.2016

Околу 4.000 мигранти и бегалци во грчкиот камп кај Идомени, вчера притискаа кон македонската граница, сакајќи по секоја цена да влезат во Македонија за да заминат некаде во Европа . Пискотници и плач на деца, машки груби гласови вчера се слушаа во ...

Во земјава влегуваат само бегалци од Сирија и Ирак

Утрински - 24.02.2016

ГевгелиJа - Од вчераутро повторно е отворен импровизираниот премин на македонско-грчката граница, кај каменот број 59. Тоа се случи откако грчката полиција успеа да ги тргне неколкуте стотина бегалци од Авганистан, кои вчера направија тензична ...

Табановце мирно, мигрантите бараат да си одат

Телма - 24.02.2016

Синоќешните мирни протести се завршени во кампот во Табановце. Пораката од протестот е да се отворат границите како и до сега . На 730 Авганистанци кои 6 шести ден се наоѓаат во кампот од изутринава им се придружиле дваесетина мигранти кои што ...

Европол: Трговците со луѓе од бегалците лани заработиле од 3 до 6 милијарди долари!

Канал5 - 24.02.2016

Шверцерите со луѓе лани заработиле од 3 до 6 милијарди долари од бегалците, земајќи пари директно од нив или од нивните роднини ширум светот - објави Европол. До овие податоци Европол дошол врз основа на раговорите со над 50 бегалци, двајца ...

Центарот во Табановце преполн со бегалци и мигранти

24 Вести - 24.02.2016

Прифатниот центар за бегалци во Табановце е преполн откако минатата ноќ над 130 бегалци и мигранти останаа на српско македонската граница. Тие заглавени во меѓузоната на границата со Србија мирно протестираат со намера да извршат притисок на ...

Србија ја затвори границата, Балканот сака да се испразни од бегалци

МКД - 24.02.2016

Србија од вчера го затвори влезот за бегалци кај Прешево. Сите остануваат во Табановце, на македонска територија. Од саботата до денес се спроведува процес на празнење на територијата на Западен Балкан и земјите северно од нас ги туркаат сите ...

Заседава Главниот штаб, бара решение за бегалците кои се заглавени во Табановце

Нова ТВ - 24.02.2016

Кампот во Табановце ноќеска се наполни со бегалци кои беа вратени од Србија. Откако беа сместени децата и жените во топли простории на кои им беа поделени ќебиња и храна, во 4 часот и 30 минути наутро, по неподносливо студеното време и дождот , на ...

Управувачкиот комитет треба да одлучува за судбината на бегалците во Табановце

Нова ТВ - 24.02.2016

За ситуацијата со напливот од бегалци кои се враќаат од Србија треба да одлучува Управувачкиот одбор. Вака одлучи Главниот штаб кој веќе поднел барање до ова повисоко телото составено министрите за здравство, внатрешни работи, труд и социјала и ...

Секоја трета германска компанија сака да вработи бегалци

Нетпрес - 24.02.2016

Најмалку 30 проценти од директорите на компаниите во Германија планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од ...

ТЕНЗИЧНО МЕЃУ ГРАНИЦИТЕ: Македонија и Србија ги свикаа штабовите за бегалците

Телеграф - 24.02.2016

Решение за тоа што да се прави со мигрантите, се очекува од денешната министерска конференција во Виена, на која присуствува и министерот за надворешни работи, Никола Поповски Главниот штаб, кој ја следи ситуацијата со мигрантите и бегалците, ...

Од Германија депортирани 125 Авганистанци

Макфакс - 24.02.2016

Чартер авион со 125 Авганистанци на коишто Германија им ги одбила барањата за азил слетал во средата во Кабул, потег за кој во Берлин сметаат дека треба да го одврати Авганистанците да тргнат кон оваа земја.

Во Гевгелија воз полн со бегалци чека дозвола да тргне кон Србија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 24.02.2016

Денешната одлука на Србија да ја затвори границата за бегалците кои доаѓаат од Грција преку Македонија предизвика застој во воспоставениот транспорт од Гевгелија до Табановце. Строгите критериуми кои земјите од балканскиот коридор почнаа да ги ...

Скандинавски тип соработка за решавање на бегалската криза

МРТ - 24.02.2016

Бегалската криза е и безбедносна, сметаат министрите за надворешни и внатрешни работи, поради можно пропуштање на борците на Исламска држава инфилтрирани во бегалските бранови. На конференцијата во Виена на земјите од западно- балканста рута на ...

Германија ги враќа бегалците од Авганистан

Сител - 24.02.2016

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Секоја трета германска компанја сакаат да вработува бегалци

А1 On - 24.02.2016

Најмалку 30 отсто од кадровските директори на германските компании планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од ...

Секоја трета германска компанја сакаат да вработува бегалци

Сител - 24.02.2016

Најмалку 30 отсто од кадровските директори на германските компании планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од ...

Привремено прекинат протокот на бегалци

Алфа - 24.02.2016

Македонија привремено го запре протокот на бегалци поради стотици Авганистанци кои се заглавени на Табановце на кои Србија не им дозволува да го продолжат патот. Додека Србија не дава објаснување за затворањето на границата за прием на бегалците од ...

По синоќешните тензии, денеска на Табановце е мирно

Алфа - 24.02.2016

По денешниот состанок, главниот штаб побарал за судбината на мигрантите заглавени на Табановце да решава управувачкиот комитет составен од министрите за здравство, внатрешни работи, труд и социјала и за транспорт и врски, како и претставници од ...

Германија ги враќа бегалците од Авганистан

А1 On - 24.02.2016

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Стравот од џихадистите покрена зголемена контрола меѓу бегалците

Глас на Америка - 24.02.2016

Мора да се прецизираат и усогласат прописите кој се` може да остане во Европа Најновите настани со откривање на џихадисти го зголемува стравот во Европа за дополнителни терористички напади, со што се интензивира притисокот врз политичарите да го ...

Германија со чартер лет ги враќа бегалците од Авганистан

Нетпрес - 24.02.2016

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Германските компании посакуваат бегалци за вработени

+инфо - 24.02.2016

Најмалку 30 отсто од кадровските директори на германските компании планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од ...

Над 130 Авганистанци од Германија доброволно се вратиле во татковината

А1 On - 24.02.2016

На 135 Авганистанци им се одбиени молбите за азил во Германија и тие денеска доброволно се вратија во татковината, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Во соопштението се истакнува дека тие доброволно ја напуштиле Германија поради ...

Околу 130 Авганистанци од Германија доброволно се вратиле во татковината

Репортер - 24.02.2016

На 135 Авганистанци им се одбиени молбите за азил во Германија и тие денеска доброволно се вратија во татковината, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Во соопштението се истакнува дека тие доброволно ја напуштиле Германија поради ...

Стотина Сиријци заглавени во нивите меѓу Македонија и Србија

Р.С.Европа - 24.02.2016

Околу 120 Сиријци и Ирачани вечерва се заглавени меѓу македонската и српска полиција на преминот Табановце, а меѓу нив има и жени и деца, изјави вечерва за Радио Слободна Европа претставникот на УНХЦР во Скопје, Мохамед Ариф.

Тензично на Табановце:Ноќеска протестираат бегалците во меѓузоната

Нова ТВ - 24.02.2016

Повеќе од 130 бегалци кои се заглавени во меѓузоната на границата со Србија ноќеска мирно протестираат со намера да извршат притисок на српската страна за да ги пропуштат во земјата. Станува збор за бегалци , кои според информациите на НОВА од терен ...

Смирена состојбата на Табановце со заглавените Сиријци

Р.С.Европа - 24.02.2016

Состојбата со заглавените 130 сириски државјани во нивите меѓу Македонија и Србија, рано изутрината е мирна, информираат волонтерите кои се на терен во Табановце. Поради дождот, мажите кои што беа оставени да ја поминат ноќта под ведро небо, беа ...

Сиријците заглавени на македонско-српската граница се вратени во кампот во Табановце

+инфо - 24.02.2016

Сириските државјани кои ноќта ја минаа заглавени во нивите меѓу Македонија и Србија, рано утрото се прифатени во шаторите во кампот во Табановце, каде што ноќеска беа смести жените и децата.

Група од 68 бегалци побарале да си одат дома

+инфо - 24.02.2016

Шеесет и осум бегалци вчера по свое барање се качиле во патничкиот воз Куманово-Гевгелија и преку Грција сакаат да си се вратат во матичните земји, извести кумановскиот Регионален центар за управување со кризи, јави Кумановскимуабети.

Хелсиншки комитет: Бегалци пет дена бараат азил во Куманово

+инфо - 24.02.2016

Неколку бегалци уште кон крајот од минатата неделата во кампот Табановце чекаат да им се одобри барањето за азил, извести во својот неделен извештај Хелсиншкиот комитет. „Неколку бегалци сакаат да побараат азил, но службените лица останаа глуви на ...

Каде исчезнаа децата бегалци?

А1 On - 24.02.2016

Дојче веле – Берлин Никој не може да каже колкав е бројот на малолетните бегалци во Европа кои се водат како исчезнати, како ни каде се тие деца. Очигледно е дека во регистрацијата се направени грешки.

ДВ: Каде исчезнаа децата бегалци?

Локално - 24.02.2016

Дојче веле – Берлин Никој не може да каже колкав е бројот на малолетните бегалци во Европа кои се водат како исчезнати, како ни каде се тие деца. Очигледно е дека во регистрацијата се направени грешки.

Посредници заработиле 6 милијарди евра од бегалците за една година

Локално - 24.02.2016

Осомничените се од над 100 земји Криминалните организации кои се занимаваат со шверц на луѓе , имаат освоено минатата година над 6 милијарди евра. Приходот им е најмногу од пренесувањето на бегалци во Европа, објави во извештај полициската агенција ...

68 бегалци на ПЦ Табановце сами побарале да се вратат во матичните земји

Кумановски м. - 24.02.2016

Вкупно шест бегалци од Авганистан биле транспортирани во Општа Болница Куманово од страна на тимовите на итна медицинска помош, откако истите се пожалиле на влошена здравствена состојба, јавува РЦУК во дневниот билтен за состојбата со бегалците на ...

Каде исчезнаа децата бегалци?

Република - 24.02.2016

Никој не може да каже колкав е бројот на малолетните бегалци во Европа кои се водат како исчезнати, како ни каде се тие деца. Очигледно е дека во регистрацијата се направени грешки. Зошто за бегалците кои се деца или адолесценти по регистрацијата не ...

Секоја трета германска компанја сакаат да вработува бегалци

Денешен - 24.02.2016

Најмалку 30 отсто од кадровските директори на германските компании планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од ...

Секоја трета германска компанија сака да вработи бегалци

Канал 77 - 24.02.2016

Најмалку 30 отсто од германските директори планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од компаниите ќе бараат ...

Над 130 Авганистанци од Германија доброволно се вратиле во татковината

Локално - 24.02.2016

На 135 Авганистанци им се одбиени молбите за азил во Германија и тие денеска доброволно се вратија во татковината, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Во соопштението се истакнува дека тие доброволно ја напуштиле Германија поради ...

Секоја трета германска компанија сака да вработи бегалци

Точка - 24.02.2016

Најмалку 30 проценти од директорите на компаниите во Германија планираат да вработат бегалци во текот на оваа и идната година. Според истражувањето спроведено од страна на Меѓународниот еконоски институт (ИФО) од Минхен, околу една третина од ...

Од Германија депортирани 125 Авганистанци

Точка - 24.02.2016

Чартер авион со 125 Авганистанци на коишто Германија им ги одбила барањата за азил слетал во средата во Кабул, потег за кој во Берлин сметаат дека треба да го одврати Авганистанците да тргнат кон оваа земја.

ХК: Бегалци со денови чекаат одобрение за азил

Kumanovo News - 24.02.2016

Од Хелсиншкиот комитет известуваат дека бегалци кои престојуваат во кампот Табановце подолго време чекаат да им се одобри барањето за азил. „Загрижувачки е тоа што, кон крајот на неделата во кампот се забележаа неколку бегалци кои сакаат да побараат ...

Над 130 Авганистанци од Германија доброволно се вратиле во татковината

Денешен - 24.02.2016

На 135 Авганистанци им се одбиени молбите за азил во Германија и тие денеска доброволно се вратија во татковината, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Во соопштението се истакнува дека тие доброволно ја напуштиле Германија поради ...

Двесте бегалци влегоа во Македонија, нови дневни квоти долж Балканскиот коридор

Вечер Прес - 26.02.2016

Министерот Оливер Спасовски и неговиот чешки колега го посетија прифатниот центар “Винојуг“ за да се запознаат со моменталната ситуација На јужната граница. Авганистанските бегалци сеуште се загалавени во кампот во Табановце а надлежните бараат ...

Мигранти бегаат и од Германија: Авганистанци се вратија дома оти таму немале перспектива

Фактор - 24.02.2016

Група од 135 авганистански мигранти се вратиле денес доброволно со авион во Кабул од Германија поради тоа што во Европа немале перспектива, соопштуваат претставници. Меѓународната организација за миграција (IOM) го организирала превозот и приемот на ...

Германија ги враќа бегалците од Авганистан

Република - 24.02.2016

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганистан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Сите ги туркаат Авганистанците кон Табановце!

Вечер Прес - 24.02.2016

Словенија и Хрватска почнаа да враќаат бегалци, Србија ја затвори границата без никаква најава или објаснување, а допрва треба да пристигне бранот бегалци во Грција кој по секоја цена ќе се обиде да мине низ нашата држава Земјите од Западниот Балкан ...

Србија ја затвори границата, Балканот сака да се испразни од бегалци

Тера - 24.02.2016

Србија од вчера го затвори влезот за бегалци кај Прешево. Сите остануваат во Табановце, на македонска територија. Од саботата до денес се спроведува процес на празнење на територијата на Западен Балкан и земјите северно од нас ги туркаат сите ...

Германија ги враќа бегалците од Авганистан

Денешен - 24.02.2016

Чартер лет со 125 авганистански бегалци, придружувани од претставници на Германија и Авганситан кои треба да се уверат дека репатријацијата е безбедна, денеска слета во авганистанскиот главни град Кабул.

Над 130 Авганистанци од Германија доброволно се вратиле во татковината

Lider - 24.02.2016

На 135 Авганистанци им се одбиени молбите за азил во Германија и тие денеска доброволно се вратија во татковината, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Во соопштението се истакнува дека тие доброволно ја напуштиле Германија поради ...

Авганистанците заглавија на Балканот

Призма - 23.02.2016

На Табановце во моментов има заглавени стотици бегалци и мигранти. Меѓу нив 154 се деца. Извори од АРМ тврдат дека ако не се најде сериозно и одржливо решение во Турција и на грчките острови, неминовно ќе има постојани инциденти меѓу Македонија и ...

Во Берлин се отвора нов камп за бегалци хомосексуалци

Дневник - 23.02.2016

Бегалскиот центар за сместување на бегалци хомосексуалци кој ќе биде отворен утре се наоѓа во источниот дел на Берлин и во неговите 29 апартмани ќе бидат сместени 122 бегалци со хомосексуална определба и транссексуалци, јави дописникот на МИА од ...

Расте бројот на бегалци и мигранти што пристигнуваат во Пиреја

ТВ21 - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 бегалци и мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се зголемува и приливот на бегалци на ...

Македонија не може да биде камп за вратените бегалци

Дневник - 23.02.2016

Марија ТАСЕВ Македонија, Србија, Хрватска, Словенија се домино-коцки на балканската делница од големата бегалска игра во која се вплеткани оние од кои зависи и ставањето крај на оваа трагедија.

Покрај Авганистанците, на Македонија почнаа да и ги враќаат и Сиријците и Ирачаните

Дневник - 23.02.2016

Пред влезот во прифатниот центар Табановце, вчера околу пладне стотина бегалци од Сирија и Ирак меѓу кои имаше и мали деца, бараа влез во Македонија, откако без никакво образложение ги вратиле од Словенија .

Во Берлин отворен прифатен центар за бегалци хомосексуалци

Канал5 - 23.02.2016

Германија го отвори првиот прифатен центар за бегалци хомосексуалци во земјата. Станува збор за објекти во Берлин, чие отворање е иницирано од ЛГБТ заедницата во Германија, која добила низа поплаки за насилства, злоупотреба, па дури и обиди за ...

Расте бројот на бегалци и мигранти што пристигнуваат во Пиреја

24 Вести - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 бегалци и мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се зголемува и приливот на бегалци на ...

Расте бројот на мигранти што пристигнуваат во Пиреја

Утрински - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се зголемува и приливот на бегалци на грчките ...

Грција во хаос поради мигрантите

Макфакс - 23.02.2016

Илјадници мигранти пристигнуваат, никој не си заминува. Ова е хаотичната слика во Атина, но и во цела Грција откако македонската граница е затворена за сите бегалци освен за оние со сириски или ирачки пасош.

ТАБАНОВЦЕ ПОЛН СО БЕГАЛЦИ: Авганистанците лути, чекаат абер за границите

Телеграф - 23.02.2016

Тие што доаѓаат од Авганистан обвинуваат дека луѓе од Иран, Пакистан и од Индија без проблем ги минуваат границите, откако во Турција или во Грција направиле лажни документи дека се од Сирија.

Ахметај: Албанија ќе ги затвори границите заради бегалската криза само по консултации со ЕУ

Сител - 23.02.2016

Албанија ќе ги затвори своите граници заради бегалската криза само по консултации со Европската унија, изјави албанскиот министер за финансии, Арбен Ахметај, цитиран од грчкиот весник Њуз.ин.

Бегалска криза: Австриски полицајци на јужната граница

МРТ - 23.02.2016

На македонската јужна граница е мирно, но се уште има бегалци кои чекаат за влез во земјава. Македонија, согласно договорот со државите од балканската рута, пушта онолку бегалци колку што ќе се примат во другите земји долж коридорот.

БиХ подготвуваат објекти за најмногу две илјади бегалци

Макфакс - 23.02.2016

Властите Босна и Херцеговина подготвуваат објекти во кои би можеле да сместат бегалци доколку имигрантскиот бран преку ткн балканска рута кршен и кон ова земја, но логистичките и организациски капацитети на оваа земја крајно се ограничени, па може ...

На Табановце мирно, центарот згрижува над 700 бегалци

Алфа - 23.02.2016

За дел од бегалците товарот од патувањето станал претежок. 70-тина од нив посакале да се вратат во родните земји и вчера се упатиле кон Грција. Приближно исто толкав број, по комплетирање на документите сепак го продолжиле патот кон Европа По ...

Расте бројот на бегалци и мигранти што пристигнуваат во Пиреја

+инфо - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 бегалци и мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја, јави дописникот на МИА од Атина. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се ...

Бројот на мигранти што пристигнуваат во Пиреја забрзано расте

Репортер - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 бегалци и мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја, јави дописникот на МИА од Атина. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се ...

Прифатните центри во Македонија се полнат со бегалци-повратници

МКД - 23.02.2016

Воведувањето построги мерки на контрола за бегалците, квотите за азил и транзит во одделни земји од балканскиот коридор ги покажуваат првите „резултати" - прифатните центри во Македонија се полнат со бегалци-повратници, пропусната моќ на границата ...

Котата 59 од утрово е празна, Авганистанците ги враќаат кон Атина

+инфо - 23.02.2016

Грчката полиција синоќа, од Кота 59 на македонско-грчката граница, со автобуси ги однесе сите бегалци од Авганистан кон Атина, каде се наоѓа голем бегалски камп. На мигрантите од Авганистан од пред некој ден им е забрането патување по бегалската ...

Грчката полиција ги преместува бегалците откако Македонија ги заостри правилата

Нова ТВ - 23.02.2016

Повеќе од 1,000 мигранти вчера беа заглавени на грчката страна на границата во неможност да преминат во Македонија. Полицијата во Грција утрово започна акција со која ги преместува мигрантите од границата во прифатилиштата во Солун и Атина откако ...

Грчката полиција ги преместува бегалците откако Македонија ги заостри правилата

Репортер - 23.02.2016

Повеќе од 1,000 мигранти вчера беа заглавени на грчката страна на границата во неможност да преминат во Македонија. Полицијата во Грција утрово започна акција со која ги преместува мигрантите од границата во прифатилиштата во Солун и Атина откако ...

Бегалска криза: Македонија постапува согласно ЕУ- практиките

МРТ - 23.02.2016

Македонија соодветно на договорот со земјите од балканската рута пушта онолку бегалци колку што ќе се пуштаат на другите граници. Транзитните центри во Македонија се полнат со бегалци, како последица на построгите мерки на контрола, квотите за азил ...

Само бегалци од Ирак и Сирија влегуваат во Македонија

+инфо - 23.02.2016

Полицијата денеска извести дека вчера во земјава влегле 733 бегалци од Сирија и Ирак кои уште сношти се транспортирани кон кампот во Табановце. Протокот на мигрантите е побавен и од грчка страна каде исто така се применуваат построги критериуми за ...

Реколта, бегалци 2015

Оff.net - 23.02.2016

Лоша вест, шверцерите на мигранти во Европа минатата година заработиле до 6,6 милијарди долари. Добра вест, меѓу стотиците илјади луѓе што ги прошверцувале, дали има едвај десетина милитанти.

Строга контрола при транзитот на бегалците

МРТ - 23.02.2016

Од МВР информираат дека во изминатите 24 часа се издадени потврди на 714 странски државјани. 500 се Сиријци, а 214 државјани на Ирак... Ситуацијата на јужната граница е мирна. Македонија соодветно на договорот со земјите од балканската рута пушта ...

Кампот во Табановце полн со Авганистанци

Р.С.Европа - 23.02.2016

Бегалци од Авганистана заглавени во Табановце, чекаат да влезат во Србија. Оние од други земји кои вчера влегле во Србија, на Табановце не добиле храна и не можеле да се задржат во кампот.

Грција ќе прими уште 50.000 бегалци

Нетпрес - 23.02.2016

Владата во Грција одлучила да прими уште 50.000 бегалци на својата територија и потоа повторно да преговара со ЕУ во однос за тоа како да се справат со моменталниот наплив на мигранти, пишува „ Грик Рипортер “.

Грција ќе прими уште 50.000 бегалци

Точка - 23.02.2016

Владата во Грција одлучила да прими уште 50.000 бегалци на својата територија и потоа повторно да преговара со ЕУ во однос за тоа како да се справат со моменталниот наплив на мигранти, пишува "Грик Рипортер".

БиХ подготвуваат објекти за најмногу две илјади бегалци

Точка - 23.02.2016

Властите Босна и Херцеговина подготвуваат објекти во кои би можеле да сместат бегалци доколку имигрантскиот бран преку ткн балканска рута кршен и кон ова земја, но логистичките и организациски капацитети на оваа земја крајно се ограничени, па може ...

Расте бројот на бегалци и мигранти што пристигнуваат во Пиреја

Локално - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 бегалци и мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја, јави дописникот на МИА од Атина. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се ...

Расте бројот на бегалци и мигранти што пристигнуваат во Пиреја

Денешен - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 бегалци и мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја, јави дописникот на МИА од Атина. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се ...

"Затворањето на балканската рута ќе предизвика хаос и конфузија во Европа"

Точка - 23.02.2016

Затворањето на границите внатре во Европа, кое го преземале европските држави поради загриженоста предизвикана од бегалската криза, ќе предизвика "дополнителен хаос и конфузија", предупредил денес новиот шеф на UNHCR, Филипо Гранди.

Само бегалци од Ирак и Сирија влегуваат во Македонија

Либертас - 23.02.2016

Полицијата денеска извести дека вчера во земјава влегле 733 бегалци од Сирија и Ирак кои уште сношти се транспортирани кон кампот во Табановце. Протокот на мигрантите е побавен и од грчка страна каде исто така се применуваат построги критериуми за ...

Табановце се полни: Словенија враќа Сиријци во земјава

МК News - 23.02.2016

600-700 Авганистанци на Табановце, што ги вратија Хрватска и Србија, очекуваат да се најде решение деновиве, откако ЕУ ќе каже што со нив – дали да се пропуштат или да се враќаат таму од каде што дошле.

Грчката полиција ги преместува бегалците откако Македонија ги заостри правилата

Либертас - 23.02.2016

Повеќе од 1,000 мигранти вчера беа заглавени на грчката страна на границата во неможност да преминат во Македонија. Полицијата во Грција утрово започна акција со која ги преместува мигрантите од границата во прифатилиштата во Солун и Атина откако ...

Авганистанските бегалци заглавени на Табановце, стотици допрва треба да ги вратат кај нас

Вечер Прес - 23.02.2016

Од надлежните засега нема никаква официјална информација за тоа какви чекори ќе се преземат за да се заштити државата од евентуалната опасност. Не е познато како и кога е одлучено бегалците од Авганистан да се враќаат назад кон Македонија, односно ...

700 бегалци заглавени на Табановце, петмина однесени во болница

Кумановски м. - 23.02.2016

Фрактура на бутна коска и нагмечена глава се дијагнозите со кои двајца бегалци од ПЦ Табановце биле испратени во Општа Болница Куманово, јавува Регионалниот центар за управување со кризи, повикувајќи се на информациите доставени од Здравствениот дом.

Напнатоста на балканската рута се зголемува: Хаосот на македонската граница е сè поголем

Точка - 23.02.2016

Македонија не ги пропушта Авганистанците, а тие имаат сè помалку трпение. Велат дека ќе ја прејдат границата или ќе умрат, а во својата земја не сакаат да се вратат. Не постои начин за да се вратат во Авганистан бидејќи сите Авганистанци се лесна ...

Албанија ќе ги затвори границите заради бегалската криза само по консултации со ЕУ

Денешен - 23.02.2016

Албанија ќе ги затвори своите граници заради бегалската криза само по консултации со Европската унија, изјави албанскиот министер за финансии, Арбен Ахметај, цитиран од грчкиот весник Њуз.ин.

Ахметај: Албанија ќе ги затвори границите заради бегалската криза само по консултации со ЕУ

Lider - 23.02.2016

Албанија ќе ги затвори своите граници заради бегалската криза само по консултации со Европската унија, изјави албанскиот министер за финансии, Арбен Ахметај, цитиран од грчкиот весник Њуз.ин.

Расте бројот на бегалци и мигранти што пристигнуваат во Пиреја

Lider - 23.02.2016

Ферибот со 1.130 бегалци и мигранти од Митилена и Хиос утрово пристигна во Пиреја, јави дописникот на МИА од Атина. Во најголемото грчко пристаниште синоќа пристигнаа 1.280 мигранти и бегалци од Лезбос и Хиос, а локалните власти соопштија дека се ...

Европа не обезбеди услови бегалците да одат во земјите околу Сирија

Дневник - 22.02.2016

Претседателката на Сојузот на хуманитарни организации „Леб за светот“, Kорнелија Фулкруг Вејцел, е незадоволна од начинот како во Германија се зборува за бегалците. Неа особено ја револтира перцепцијата на причините зошто овие луѓе бегаат.

Србија ги враќа Авганистанците, а во Македонија сe уште влегуваат од Грција

Дневник - 22.02.2016

Околу 700 бегалци од Авганистан веќе три дена се во прифатно-транзитниот центар на Табановце и очајнички молат за влез во Србија, но српските власти решиле дека веќе нема да пропуштаат лица од оваа земја оти и Хрватска поради ограничениот прием на ...

МНР: Македонија засега нема намера да ги затвори границите за бегалците

24 Вести - 22.02.2016

Македонија засега нема намера да ги затвори границите за бегалците, информираат од МНР. Велат дека земјата од почетокот на бегалската криза досега потрошила над 10 милиони евра, а ветените пари кои до сега 4 пати беа најавувани од ЕУ се уште не ...

Германија: Бегалците од екс-Југославија против новите бегалци

Deutsche Welle - 22.02.2016

Многумина германски граѓани со странско потекло се непријателски расположени кон бегалците и новите мигранти. Притоа, голем број од нив и самите во Германија дошле како бегалци од земјите од бивша Југославија. Војна, разорувања, бегство.

МНР: Македонија засега не ги затвора границите за бегалците

Телма - 22.02.2016

Македонија засега не ги затвора границите за бегалците, информираат на денешниот брифинг со новонарите од Министерството за надворешни работи. Мигранти кои во моментов чекаат кај Табановце, ќе мора да оставнат таму се додека Србија и Хрватска не го ...

Македонија нема да ја затвори границата но нема да дозволи да биде тампон зона за бегалците

Канал5 - 22.02.2016

Република Македонија не планира и нема интерес од повеќе аспекти, да ја затвора границата за бегалците се додека на север од неа транзитот се одвива според претходно договорените правила. Но од друга страна се работи на тоа да не се дозволи земјава ...

„Ангелот од Велес“

Deutsche Welle - 22.02.2016

Бегалската криза од Македонија преку Србија до Германија со сите свои специфичности е во фокусот на пишувањата во денешните изданија на германскиот печат Весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ ја започнува репортажата од македонската граница со ...

Тензично на македонско-грчката граница, Македонија го забрани влезот за Авганистанци

Телма - 22.02.2016

Тензично е на каменот 59, кај преминот на македонско-грчката граница. Македонија го забрани влезот за Авганистанци во земјата, па стотици луѓе се заглавени на грчката страна од границата. Како што минува времето, нивниот број се зголемува, а ...

Повеќе илјади бегалци чекаат на влез во Македонија кај Поликастро

Утрински - 22.02.2016

Гевгелија - Повеќе илјади бегалци чекаат на влез на јужната граница во близина на градот Поликастро. Тие таму престојуваат во импровизиран камп и на отворено. Нивната бројка постојано се зголемува, а причина за тоа е што бегалците од Авганистан не ...

Илјадници бегалци заглавени на грчко-македонската граница

Deutsche Welle - 22.02.2016

Илјадници мигранти се заглавени на грчко-македонската граница откако балканските земји дополнително ги заострија правилата за транзитирање. Македонските власти досега не добиле објаснување од Србија зошто не се пропуштаат бегалците од Авганистан кои ...

Алармантно, околу 10.000 бегалци чекаат влез во Македонија

Алсат-М - 22.02.2016

Околу десет илјади бегалци чекаат на влез на јужната граница. Тие од вчера се лоцирани во импровизираниот бегалски камп во близина на градот Поликастро во Грција. Според информации од граѓани, кои патувале во Грција, големи групи бегалци се движат ...

Тензично на грчко - македонската граница

24 Вести - 22.02.2016

Тензично на грчко - македонската граница. Поприлично голема група на мигранти од Авганистан со негодување бараат влез во државата. Грчкиот весник Екатемерини пак пишува дека станува збор и за бројка од 5 000 бегалци и мигранти кои се заглавени во ...

Инциденти на котата 59 – Авганистанците ја блокираа пругата

Канал5 - 22.02.2016

Инциденти на котата 59. Голем број на Авганистанци ја блокираа пругата и ја уништија оградата гневни поради одлуката на македонските власти да не им дозволат транзит низ земјава. Околу 4000 мигранти и бегалци пак, утрово стигнаа на атинското ...

Се заострува бегалската криза, Хрватска ни враќа 1000 бегалци

ТВ21 - 22.02.2016

Масума Амири е Авганистанка, студентка по право која заедно со својот сопруг, доктор по професија и две малолетни деца веќе четврти ден е заглавена на македонско-српската граница во прифатениот центар „Табановце“.

(Галерија) Бунт на Авганистанците на македонско-грчката граница

Фокус - 22.02.2016

Откако ЕУ донесе одлука да не ги пропушта мигрантите кои доаѓаат од Авганистан, голем број Авганистанци останаа заглавени на македонско-грчката граница. Тие… Откако ЕУ донесе одлука да не ги пропушта мигрантите кои доаѓаат од Авганистан, голем број ...

Од Меркел се бара план за справување со расизмот кон бегалците

ТВ21 - 22.02.2016

Претставници на неколку германски политички партии бараат од канцеларката Ангела Меркел да преземе мерки за справување со се поприсутните акти на расизам кон бегалците. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, реакцијата на партиите ја предизвика ...

Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

Канал5 - 22.02.2016

Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди хуман ...

МНР: Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

ТВ21 - 22.02.2016

Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди хуман ...

Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

Утрински - 22.02.2016

Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди хуман ...

Почна да се применува новиот систем за регистрација на бегалците долж Балканската рута

Дневник - 22.02.2016

На границите низ Балканската тура од полноќ почна да се применува новиот систем за регистрација на бегалците. Сега, од Гевелија до Австрија, се користи стандардизиран документ. Во профилирањето и во регистрацијата на нашата јужна граница учествуваат ...

Тензично на грчко – Mакедонската граница

Репортер - 22.02.2016

Тензично на грчко – македонската граница. Поприлично голема група на мигранти од Авганистан со негодување бараат влез во државата. Грчкиот весник Екатемерини пак пишува дека станува збор и за бројка од 5 000 бегалци и мигранти кои се заглавени во ...

МНР: Ситуацијата со заглавените Авганистанци на Табановце и во Грција ќе се реши за неколку дена

Сител - 22.02.2016

МНР очекува ситуацијата со заглавените Авганистанци на Табановце, како и тие од грчката страна на границата да се расчисти во следните денови. Според министерството, Авганистанците остануваат со статусот бегалци, но се вршат дополнителни проверки ...

ЛАЖНИ БЕГАЛЦИ: Три илјади Авганистанци пеш тргнаа кон Македонија (ФОТО)

Телеграф - 22.02.2016

Од МНР велат дека на ниво на ЕУ сѐ уште нема договор што ќе се прави со државјаните на Авганистан и дека тие сега засега остануваат во Табановце. Но, како превентивна мерка лица од Авганистан нема да бидат пуштани од Грција во Македонија Околу 3.000 ...

Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

Сител - 22.02.2016

Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди хуман ...

Се чека решение за транзитот на Авганистанците

МРТ - 22.02.2016

Македонија засега не планира да ги затвори границите за бегалците, но, и нема да дозволи да стане тампон зона – велат од МНР. Очекуваат деновиве да се реши проблемот со транзитот на бегалците од Авганистан.

Почна да се применува новиот систем за регистрација на бегалците долж Балканската рута

МРТ - 22.02.2016

На границите низ Балканската тура од полноќ почна да се применува новиот систем за регистрација на бегалците. Сега, од Гевелија до Австрија, се користи стандардизиран документ. Во профилирањето и во регистрацијата на нашата јужна граница учествуваат ...

Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

Курир - 22.02.2016

Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди хуман ...

Берлин истражува дали руските медиуми плански ја злоупотребуваат бегалската криза

А1 On - 22.02.2016

Германија ги истражува сомнежите дека руските медиуми се обидуваат да ги зголемат тензиите во врска со бегалската криза со лажни извештаи, вклучително и со тврдења дека новогодишните сексуални напади во Келн биле извршени со наркомани најмени од ЦИА.

Бегалска криза: Примена на единствен документ за Балканската рута

МРТ - 22.02.2016

Овој документ беше договорен на средбите на директорите на полициите на државите од западно- балканската рута... Медиумите во Србија и во Хрватска јавуваат дека на српската граница не се пропуштаат бегалците од Авганистан, поради тоа што и ...

Река бегалци од Грција кон Македонија, можно е границата да се затвори

+инфо - 22.02.2016

Македонија ќе преземе еднострани одлуки за затворање на границата со Грција ако од 1 март бројот на бегалци, од кои повеќето се економски мигранти, ја мине границата од 6.000 дневно. Во моментов, околу 10.000 бегалци чекаат на влез на јужната ...

Тензично кај граничната кота 59, МВР молчи за непропуштањето на мигранти од Авганистан

Репортер - 22.02.2016

Илјадници мигранти се заглавени во меѓуграничната зона на грчко-македонската граница откако македонските власти престанаа да ги пропуштаат авганистанските државјани и дозволуваат само влез на лица од Сирија и од Ирак.

Илјадници авганистански мигранти заглавени во Грција

Р.С.Европа - 22.02.2016

Илјадници мигранти се заглавени на северната граница на Грција кон Македонија и во Атина, откако Македонија ја затвори границата за мигрантите од Авганистан. Околу пет илјади луѓе се заглавени во Идомени или во автобуси во близина на границата, ...

Во Берлин се отвора нов камп за бегалци хомосексуалци

А1 On - 22.02.2016

Бегалскиот центар за сместување на бегалци хомосексуалци кој ќе биде отворен утре се наоѓа во источниот дел на Берлин и во неговите 29 апартмани ќе бидат сместени 122 бегалци, геј, лезбејки и транссексуалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Македонија за бегалската криза нема да следи ничии политики освен сопствениот интерес

Алфа - 22.02.2016

Македонија нема да следи ничија политика освен сопствениот интерес и одлуките на ЕУ кога е во прашање мигрантската криза. Македонија нема да следи ничија политика освен сопствениот интерес и одлуките на Европскиот совет кога е во прашање ...

Метеж на северната граница - над 700 мигранти заглавени кај Табановце

Алфа - 22.02.2016

Извикувајќи Германија, Германија стотици нови бегалци, главно жени и деца денеска пристигнаа во транзитниот центар „Табановце“. Рутата кон ветената земја им била прекината на Српско - Хрватската граница.

ТЕНЗИИ НА КОТАТА 59: Бегалците скокаат преку ограда и ја блокираат пругата (ФОТО)

Телеграф - 22.02.2016

Стравувањата се дека во наредните денови тензиите би можеле да ескалираат бидејќи на пат кон граничниот премин се нови 3.000 бегалци од Авганистан Тензично е денеска на македонско-грчката граница.

Поповски: Македонија не планира да ги затвори границите за бегалците

Нетпрес - 22.02.2016

Македонија не планира да ги затвори границите за бегалците. Целта на Македонија е да се спречи илегалниот влез на мигранти, понатаму да се обезбеди безбеден транзит за мигрантите, како и сето она што не е обезбедено на грчките острови.

Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

Репортер - 22.02.2016

– Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди ...

Македонија не ја затвора границата и нема да отвора бегалски кампови

Глас на Америка - 22.02.2016

Иако властите тврдат дека нема да се градат кампови, не може да се предвиди разврската на последната одлука за нова селекција на бегалците Македонија нема за цел да ја затвори јужната граница, но нема да се дозволи ниту да биде претворена во ...

Тензично на јужната граница, бегалци заглавени на Табановце, МНР уверува земјава нема да стане бегалски камп (ФОТО)

МКД - 22.02.2016

Со натписи „Отворете ги границите“ денеска кај јужната граница се зголемуваше бројот на лицата од Авганистан што сакаат да продолжат на патот кон Германија, Австрија, Шведска... Дел лежеа, чекаа, се собираа со децата, а група од 300 Авганистанци, ...

МНР: Македонија нема да стане тампон зона за бегалците

Телеграф - 22.02.2016

Македонија ќе чека проблемот со авганистанските бегалци да се решава во ЕУ се дотогаш границата ќе биде затворена за нив, велат од МНР Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде ...

Македонија останува „отворена“ земја оти бегалците бегаат од неа!

+инфо - 22.02.2016

Безмалку седумстотини Авганистанци и денеска се заглавени во времениот бегалски камп „Табановце“ крај Куманово. Нивни сонародници во голем број, пак, веќе втор ден кампуваат кај Идомени и чекаат дозвола од грчките власти за да можат да тргнат кон ...

МНР: Наша цел не е затворање на границата туку спречување нелегално минување

Нова ТВ - 22.02.2016

Мигрантската криза, која е измачувачко прашање за цела Европа претставува голем предизвик и за Македонија. И додека во меѓувреме низ медиумите се лицитира со бројки на луѓе, со опасност од тероризам од големиот бран бегалци и слично, утрово на ...

700 Авганистанци во „сива зона“ на Табановце

МКД - 22.02.2016

Македонските власти сè уште не знаат како да постапат со Авганистанците што ни ги врати Србија, кои во моментов се наоѓаат во прифатниот центар на Табановце. Според новите договорени процедури во Брисел, ако овие бегалци се од воените жаришта во ...

СЕ ЗАСИЛУВА КОНТРОЛАТА: Македонија засега нема да гради кампови за бегалци

Телеграф - 22.02.2016

Засега на ниво на ЕУ нема одлука за тоа што ќе се прави со државјаните на Авганистан и додека тоа не се разреши стотината бегалци што се наоѓаат во Прифатниот центар во Табановце ќе останат таму, велат од МНР Во Македонија засега не се планирани ...

Бегалска криза: Македонија е за европско решение

МРТ - 22.02.2016

Македонија нема да ги затвори границите за бегалците- ова е официјален став на МНР. Проблемот со Авганистанците на јужната македонска граница, настанал по одлуката на српските власти, да не ги примаат овие бегалци на транзитната рута низ Србија.

Македонија нема да гради бегалски кампови

Р.С.Европа - 22.02.2016

Македонија одлучува што ќе прави со Авганистанците кои балканските земји веќе не ги пропуштаат на граница. Министерот Попоски тврди дека нема да се затвори јужната граница, но и дека нема да биде дозволено Македонија да биде претворена во тампон ...

Од Меркел се бара план за справување со расизмот кон бегалците

А1 On - 22.02.2016

Претставници на неколку германски политички партии бараат од канцеларката Ангела Меркел да преземе мерки за справување со се поприсутните акти на расизам кон бегалците. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, реакцијата на партиите ја предизвика ...

Португалија ќе прими 10.000 мигранти

Нетпрес - 22.02.2016

Португалија понуди да прими 10.000 мигранти од земјите што се борат со нивниот прилив, за на тој начин да го неутрализира одливот на сопствените граѓани, пишува „ Танјуг “. Премиерот на Португалија, Антонио Кошта минатата недела упати писма до ...

Авганистанци на привремен престој во Табановце (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 22.02.2016

Околу седумстотини Авганистанци веќе четири дена се заглавени во времениот бегалски камп „Табановце“ кај Куманово. Голем дел од нив се вратени од Србија. Министерот за надворешни работи Никола Попоски се надева дека за ден-два тие ќе добијат дозвола ...

Во Берлин се отвора нов камп за бегалци хомосексуалци

Сител - 22.02.2016

Бегалскиот центар за сместување на бегалци хомосексуалци кој ќе биде отворен утре се наоѓа во источниот дел на Берлин и во неговите 29 апартмани ќе бидат сместени 122 бегалци, геј, лезбејки и транссексуалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Берлин истражува дали руските медиуми плански ја злоупотребуваат бегалската криза

+инфо - 22.02.2016

Германија ги истражува сомнежите дека руските медиуми се обидуваат да ги зголемат тензиите во врска со бегалската криза со лажни извештаи, вклучително и со тврдења дека новогодишните сексуални напади во Келн биле извршени со наркомани најмени од ЦИА.

Берлин истражува дали руските медиуми плански ја злоупотребуваат бегалската криза

Сител - 22.02.2016

Германија ги истражува сомнежите дека руските медиуми се обидуваат да ги зголемат тензиите во врска со бегалската криза со лажни извештаи, вклучително и со тврдења дека новогодишните сексуални напади во Келн биле извршени со наркомани најмени од ЦИА.

Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

еМагазин - 22.02.2016

Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди хуман ...

Србија блокира- Македонија во домино ефект

Локално - 22.02.2016

Македонија: реагира на “домино ефект”, и ја затвора границата за Авганистанци Властите во Скопје ги потврдија информациите од Грција дека Република Македонија ја затворила јужната граница за мигранти од Авганистан.

Македонија нема да дозволи да стане тампон зона за бегалците

Вечер Прес - 22.02.2016

Македонија работи на тоа да не дозволи создавање тампон зона, со тоа што ќе се најде пред свршен чин да биде затворена северната и јужната граница и акциите за справување со мигрантско-бегалската криза моментално ги сведува на тоа да обезбеди хуман ...