TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел до бегалците: Научете го јазикот и создавајте контакти

Нова ТВ - 13.09.2015

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги охрабри бегалците кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во вчерашното видеообраќање, Меркел рече дека жените што доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Нови жртви во Медитеранот, Меркел ја критикува Грција

Нова ТВ - 13.09.2015

Во несреќата на малиот брод што носел стотина бегалци кон грчкиот остров Фармакониси, на 15 км од Турција, 28 лица го загубиле животот од кои 4 биле бебиња и 10 мали деца, известија грчките власти.

Минхен преполн со бегалци

Р.С.Европа - 13.09.2015

Портпаролот на германската полиција денеска предупреди дека капацитетите во Минхен, главната точка за влегување на мигрантите во Германија се преполни. Полицијата соопшти дека вкупно 12,200 мигранти стигнале во Минхен вчера.

Германија преполна со мигранти, бара да се распоредат низ ЕУ

Р.С.Европа - 13.09.2015

Околу 13000 мигранти пристигнале во Минхен вчера, бројка со која како што соопшти германската полиција се покажувало дека тие го постигнале крајниот лимит во нивните капацитети. Министерот за транспорт Александер Добриндт рече дека сега се потребни ...

Бегалците не може да бираат каде ќе живеат

Вест - 13.09.2015

ГЕРМАНИЈА, 14 септември (АП) - Германскиот министер за надворешни работи јасно стави до знаење дека мигрантите нема да имаат можност да бираат во која земја ќе одат според предложениот систем на квоти на ЕУ за споделување на новопристигнатите ...

The Observer: Колку уште може да издржи Германија со приливот на бегалци?

Локално - 13.09.2015

Во моментов кон Германија се поднесени над 250 000 барања за азил.Министерството за миграција на Германија итно вработува дополнителен персонал, со што сака да го намали времето на чекање на одлуката по барањето за азил од 5 месеци на 3.

The Observer: Колку уште може да издржи Германија со приливот на бегалци?

Репортер - 13.09.2015

Во моментов кон Германија се поднесени над 250 000 барања за азил. Министерството за миграција на Германија итно вработува дополнителен персонал, со што сака да го намали времето на чекање на одлуката по барањето за азил од 5 месеци на 3.

Меркел ја менува сликата за земјата од егоистична во дарежлива

Дневник - 13.09.2015

Германската великодушност кон бегалците не се намалува, а сојузната влада најави дека ќе издвои шест милијарди за нивно прифаќање. За таквиот однос кон жешкото прашање германската канцеларка Ангела Меркел имаше неколку и политички и економски ...

Германија очекува 40.000 бегалци во текот на викендот

24 Вести - 12.09.2015

Околу 40 илјади бегалци очекуваат германските власти да пристигнат во земјата во текот на викендот. Поголем број од нив се очекува да пристигнат во Минхен. Властите веќе распоредија дополнителни 4.000 војници за логистичка подршка.

ГЕРМАНИЈА: Бегалците ќе почнат да го учат германскиот јазик

Телеграф - 12.09.2015

Меркел исто така, ги советува жените да бараат нови контакти, да не се затвораат во себе, туку едноставно да живеат и работат во заедницата која ја познаваат, но во исто време да прават обиди и да излезат надвор од неа Канцеларот на Германија Ангела ...

МЕРКЕЛ: Грција и Турција повеќе да се ангажираат околу бегалците

Телеграф - 12.09.2015

Голем дел од бегалците минуваат преку Турција пред да го преземат ризичното патување до грчките острови и така да влезат на територијата на ЕУ Германскиот канцелар Ангела Меркел, чија земја во моментов е исправена пред невиден наплив од бегалци, ...

Меркел ги охрабрува бегалците во Германија да научат германски јазик

+инфо - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел ги повика Турција и Грција на поголем ангажман во бегалската криза

+инфо - 12.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел, чија земја во моментов е исправена пред невиден наплив од бегалци, денеска ја повика Грција на поефикасно чување на надворешните граници на Европската унија и побара дијалог со Турција, преку чија територија ...

Меркел ги охрабрува бегалците во Германија да научат германски јазик

А1 On - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел ги советува бегалците да научат германски

Здравство24 - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел ги охрабрува бегалците во Германија да научат германски јазик

Сител - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел ги повика Турција и Грција на поголем ангажман во бегалската криза

Сител - 12.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел, чија земја во моментов е исправена пред невиден наплив од бегалци, денеска ја повика Грција на поефикасно чување на надворешните граници на Европската унија и побара дијалог со Турција, преку чија територија ...

Меркел ги охрабрува бегалците во Германија да научат германски јазик

Н.Македонија - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел ги повика бегалките да учат германски

Точка - 12.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика жените бегалки кои пристигнуваат во Германија да го научат германскиот јазик и да воспостават нови контакти. Меркел во неделната видео порака рече дека жените кои пристигнуваат во Европа „чето доживеале ...

Германските власти очекуваат илјадници бегалци

Н.Македонија - 12.09.2015

Речиси 40 илјади бегалци очекуваат германските власти да стасаат во нивната држава деновиве За таа цел веќе се ангажирани 4.000 војници. Ангела Меркел денеска ги охрабри бегалците да научат да зборуваат германски ...

Меркел ги советува бегалците да учат германски јазик

Канал5 - 12.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика денеска жените бегалки кои пристигнуваат во нејзината земја да научат германски јазик и да воспостават нови контакти. Меркел во својата неделна видео порака рекла дека жените кои пристигнуваат во Европа ...

Меркел сака веднаш “натурализација” на бегалците

Локално - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти, пренесоа американските медиуми, цитирана од светските агенции.

Меркел до бегалците: Учете германски јазик

Република - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегацките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел бара бегалците на научат германски

Денешен - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел ги повика Грција и Турција на поголем ангажман во бегалската криза

Република - 12.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел, чија земја во моментов е исправена пред невиден наплив од бегалци, денеска ја повика Грција на поефикасно чување на надворешните граници на Европската унија и побара дијалог со Турција, преку чија територија ...

Меркел до бегалците : Учете германски јазик

Репортер - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел: Научете го германскиот јазик!

Вечер - 12.09.2015

Канцелката на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел ги повика Турција и Грција на поголем ангажман во бегалската криза

Репортер - 12.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел, чија земја во моментов е исправена пред невиден наплив од бегалци, денеска ја повика Грција на поефикасно чување на надворешните граници на Европската унија и побара дијалог со Турција, преку чија територија ...

Меркел ги повика бегалките да учат германски

Макфакс - 12.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика жените бегалки кои пристигнуваат во Германија да го научат германскиот јазик и да воспостават нови контакти. Меркел во неделната видео порака рече дека жените кои пристигнуваат во Европа „чето доживеале ...

На Меркел и текна: Грција да се грижи за бегалците!

Вечер - 12.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел, чија земја во моментов е исправена пред невиден наплив од бегалци, денеска ја повика Грција на поефикасно чување на надворешните граници на Европската унија и побара дијалог со Турција, преку чија територија ...

Меркел ги охрабрува бегалците во Германија да научат германски јазик

Lider - 12.09.2015

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги охрабри бегалките, кои пристигнуваат во Германија, да го научат јазикот и да создадат нови контакти. Во денешното видеообраќање, Меркел рече дека жените кои доаѓаат во Европа, често преживеале ужасни нешта и ...

Меркел: Нема законски ограничувања за прифање на бегалците

Телма - 11.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја. Таа, исто така, повторно јасно порача дека луѓето кои немаат право да ...

Меркел: Нема законски ограничувања за прифат на бегалците

24 Вести - 11.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја. Таа, исто така, повторно јасно порача дека луѓето кои немаат право да ...

Меркел: Бегалците-Балканци мора да се вратат дома

МКД - 11.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека во Германија пристигнуваат голем број луѓе од „безбедните“ балкански земји и додала дека тие ќе мора брзо да се вратат дома доколку немаат основа за азил, каква што речиси никој од нив нема, пренесува ...

Српскиот премиер: Луѓето како српскиот полицаец и унгарската снимателка се лицето и опачината на Европа

МКД - 11.09.2015

Премиерот на Србија Александар Вучиќ синоќа изјави дека српскиот полицаец од Прешево Реџеп Арифи и унгарската снимателка Петра Ласло се лицето и опачината на Европа, пренесуваат српските медиуми.

Бегалците од Балканот мора да се вратат дома

Тера - 11.09.2015

Во Германија пристигнуваат многу луѓе од „сигурните“ балкански земји, изјавила германската канцеларка Ангела Меркел, додавајќи дека тие ќе мора да се вратат дома, доколку немаат основа за азил, а повеќе од нив немаат, пренесуваат германските медиуми.

Меркел: Нема законски ограничувања за прифат на бегалците

Правдико - 11.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, пренесе Фена.

Меркел: Нема законски ограничувања за прифат на бегалците

А1 On - 11.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, пренесе Фена.

Меркел: Нема законски ограничувања за бројот на бегалците

+инфо - 11.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, пренесе Фена.

Меркел: Нема законски ограничувања за прифат на бегалците

Сител - 11.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, пренесе Фена.

Меркел: Бегалците од Балканот мора да се вратат дома

Точка - 11.09.2015

Во Германија пристигнуваат многу луѓе од "сигурните" балкански земји, изјавила германската канцеларка Ангела Меркел, додавајќи дека тие ќе мора да се вратат дома, доколку немаат основа за азил, а повеќе од нив немаат, пренесуваат германските медиуми.

Германија викендов очекува уште 40.000 мигранти

Точка - 11.09.2015

Германија очекува 40 илјади нови бегалци да пристигнат на нејзина територија во текот на претстојниот викенд, изјави во петокот во чешката престолнина Прага, германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер, нарекувајќи го тоа ...

Меркел: Нема законски ограничувања за прифат на бегалците

Н.Македонија - 11.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, пренесе Фена Таа, исто така, повторно јасно порача дека луѓето кои немаат ...

Меркел: Имигрантите од Балканот ќе бидат враќани

Фактор - 11.09.2015

Во Германија пристигнуваат многу луѓе од сигурните балкански држави. Тие ќе мора да се вратат дома многу брзо, ако немаат причина за добивање на статус на бегалец, со тоа што речиси сите немаат причина за добивање на таков.

Растат критиките кон Меркел за бегалците

Фактор - 11.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел се соочува со зголемена критика од десното крило на нејзината конзервативна коалиција за нејзината одлуката да прифати илјадиници бегалци, коментира „Politico“.

Меркел: Ќе се враќаат бегалците од Балканот

Локално - 11.09.2015

Во Германија пристигнуваат многу луѓе од сигурни балкански држави. Тие ќе мора да се вратат дома многу брзо, ако немаат причина за добивање на статус на бегалец, каков речиси сите немаат причина за добивање на таков.

Меркел: Нема законски ограничувања за бројот на бегалците

Либертас - 11.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека нема законски ограничувања за бројот на луѓето кои бегаат пред политички прогон и бараат засолниште во нејзината земја, пренесе Фена.

Меркел: Ќе се враќаат бегалците од Балканот

Репортер - 11.09.2015

Во Германија пристигнуваат многу луѓе од сигурни балкански држави. Тие ќе мора да се вратат дома многу брзо, ако немаат причина за добивање на статус на бегалец, каков речиси сите немаат причина за добивање на таков.

Меркел: Бегалците од Балканот мора да се вратат дома

Кирилица - 11.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека во Германија пристигнуваат мнгу луѓе од „безбедни“ балкански земји и додаде дека тие ќе мора брзо да се вратат дома ако немаат основа за азил, што речиси никој од нив го нема.

Меркел: Бегалците од Балканот мора да се вратат дома

Макфакс - 11.09.2015

Во Германија пристигнуваат многу луѓе од „сигурните“ балкански земји, изјавила германската канцеларка Ангела Меркел, додавајќи дека тие ќе мора да се вратат дома, доколку немаат основа за азил, а повеќе од нив немаат, пренесуваат германските медиуми.

Германија викендов очекува уште 40.000 мигранти

Макфакс - 11.09.2015

Германија очекува 40 илјади нови бегалци да пристигнат на нејзина територија во текот на претстојниот викенд, изјави во петокот во чешката престолнина Прага, германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер, нарекувајќи го тоа ...

Меркел: Бегалците од Балканот мора да се вратат дома

Sky - 11.09.2015

Во Германија пристигнуваат многу луѓе од „сигурните“ балкански земји, изјавила германската канцеларка Ангела Меркел, додавајќи дека тие ќе мора да се вратат дома, доколку немаат основа за азил, а повеќе од нив немаат, пренесуваат германските ...

Мигрантите со аплауз ја пречекаа Меркел

Телма - 10.09.2015

Во прифатниот центар во Берлин германската канцеларка Ангела Меркел беше дочекана со аплауз од страна на мигрантите.Тие ја снимаа со своите мобилни телефони и со неа правеа селфија . Во оваа прилика канцеларката изјави дека учењето германски јазик и ...

За осум дена во Германија влегле 37.000 мигранти

Телеграф - 10.09.2015

Бројот на мигрантите до крајот на месецов може да надмине 100.000 лица Триесет и седум илјади мигранти влегле во Германија само во првите осум дена од овој месец , изјави денеска вицеканцеларот Зигмар Габриел.

ГЕРМАНИЈА: Аплауз од мигрантите за канцеларката Ангела Меркел

Телеграф - 10.09.2015

Децата, кои брзо ќе го научат германскиот јазик во детските градини, исто така, можат да играат водечка улога во олеснувањето на интеграцијата, рече Меркел Мигрантите денеска со аплауз ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел во прифатен ...

ПЛАН НА ЕУ: Брисел ги брка азилантите за да ги вдоми мигрантите

Телеграф - 10.09.2015

Бројот на баратели на азил од Балканот во Германија постојано се зголемува. Рекордер е Косово, од каде дошле повеќе од 30.000 луѓе, од Србија има околу 15.000, додека од Македонија заминале 6.700 Здруженијата на Ромите се непријатно изненадени од ...

Меркел пречекана со аплауз од мигрантите при посета на прифатен центар во Берлин

А1 On - 10.09.2015

Мигрантите денеска со аплауз ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел во прифатен центар во Берлин, каде таа изјави дека учењето германски јазик и наоѓањето работа се најдобрите начини за интегрирање на стотиците илјади бегалци кои Германија ...

Во првата недела од месецов 37.000 мигранти влегле во Германија

А1 On - 10.09.2015

Триесет и седум илјади мигранти влегле во Германија само во првите осум дена од овој месец, изјави денеска вицеканцеларот Зигмар Габриел. Габриел, во својот говор пред Бундестагот, прогнозира дека бројот на мигрантите до крајот на месецов може да ...

Аплауз од мигрантите за канцеларката Ангела Меркел

+инфо - 10.09.2015

Мигрантите денеска со аплауз ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел во прифатен центар во Берлин , каде таа изјави дека учењето германски јазик и наоѓањето работа се најдобрите начини за интегрирање на стотиците илјади бегалци кои ...

Меркел пречекана со аплауз од мигрантите при посета на прифатен центар во Берлин

Сител - 10.09.2015

Мигрантите денеска со аплауз ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел во прифатен центар во Берлин, каде таа изјави дека учењето германски јазик и наоѓањето работа се најдобрите начини за интегрирање на стотиците илјади бегалци кои Германија ...

Во првата недела од месецов 37.000 бегалци влегле во Германија

Точка - 10.09.2015

37 илјади бегалци влегле во Германија само во првите осум дена од месецов, изјави денес вицеканцеларот Зигмар Габриел. Габриел, во својот говор пред Бундестагот, прогнозира дека бројот на бегалци до крајот на месецов може да надмине 100.000 лица.

Во првата недела од месецов 37.000 мигранти влегле во Германија

Сител - 10.09.2015

Триесет и седум илјади мигранти влегле во Германија само во првите осум дена од овој месец, изјави денеска вицеканцеларот Зигмар Габриел. Габриел, во својот говор пред Бундестагот, прогнозира дека бројот на мигрантите до крајот на месецов може да ...

Бегалците со аплаузи за канцеларката Ангела Меркел

Канал5 - 10.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел утрово ја посети филијалата на Сојузното биро за миграција и бегалци во берлинската населба Шпандау каде од бегалците била дочекана со аплауз - јавува Танјуг.

100 000 бегалци ќе влезат во Германија до крајот на месецов

Фактор - 10.09.2015

Околу 450 000 бегалци веќе влегле во Германија од почетокот на годината, со што 37 000 од нив се пристигнати само во последните неколку дена. Тоа го изјавила пред парламентот германскиот заменик-канцелар Зигмар Габриел.

За една недела 37.000 мигранти влегле во Германија

Кирилица - 10.09.2015

37.000 мигранти влегле во Германија само во првите осум дена од овој месец, изјави денеска вицеканцеларот Зигмар Габриел. Габриел, во својот говор пред Бундестагот, прогнозира дека бројот на мигрантите до крајот на месецов може да надмине 100.000 ...

Меркел пречекана со аплауз од бегалци во Берлин

Нетпрес - 10.09.2015

Мигрантите денеска со аплауз ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел во прифатен центар во Берлин, каде таа изјави дека учењето германски јазик и наоѓањето работа се најдобрите начини за интегрирање на стотиците илјади бегалци кои Германија ...

Во првата недела од месецов 37.000 мигранти влегле во Германија

Денешен - 10.09.2015

Триесет и седум илјади мигранти влегле во Германија само во првите осум дена од овој месец, изјави денеска вицеканцеларот Зигмар Габриел. Габриел, во својот говор пред Бундестагот, прогнозира дека бројот на мигрантите до крајот на месецов може да ...

Меркел пречекана со аплауз од мигрантите

Република - 10.09.2015

Мигрантите денеска со аплауз ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел во прифатен центар во Берлин, каде таа изјави дека учењето германски јазик и наоѓањето работа се најдобрите начини за интегрирање на стотиците илјади бегалци кои Германија ...

ФОТО: Редици мигранти до Меркел - сите сакаат селфи со неа

Press24 - 10.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел утринава го посети сојузното биро за миграција и бегалци во Берлин, каде бегалците ја пречекаа со аплауз. Канцеларката сакала да ја пофали работата на службениците кои прават се за да им биде добро на мигрантите.

(ГАЛЕРИЈА) НА НИВНАТА МАКА СИ ТЕРА ПОЛИТИКА: Меркел си направи селфи со бегалци

Репортер - 10.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел си направи селфи со бегалци за време на посетата во центар за прифаќање на имигранти. Германија сака земјите од Европската унија да ја следат нејзината политика за бегалци.

Меркел пречекана со аплауз од мигрантите при посета на прифатен центар во Берлин

Lider - 10.09.2015

Мигрантите денеска со аплауз ја пречекаа германската канцеларка Ангела Меркел во прифатен центар во Берлин, каде таа изјави дека учењето германски јазик и наоѓањето работа се најдобрите начини за интегрирање на стотиците илјади бегалци кои Германија ...

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалци во ЕУ

Тера - 09.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денес побара секоја земја членка на Европската унија задолжително да прими одредена квота бегалци кои во најголем број во моментов се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалците во ЕУ

А1 On - 09.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска побара секоја земја-членка задолжително да прими одредена квота од бегалците кои во моментов во најголем број се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Германија ќе ни врати 5.514 економски азиланти

+инфо - 09.09.2015

Германските власти за скоро време во Македонија ќе вратaт 5.514 економски азиланти кои во изминатиот период времено се населиле во Германија и поднесе барање за азил. Во исто време, од Германија дома ќе бидат вратени и 11.642 Срби, 29.353 Албанци и ...

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалците во ЕУ

Точка - 09.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денес побара секоја земја членка на Европската унија задолжително да прими одредена квота бегалци кои во најголем број во моментов се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Германија пред "голема трансформација" поради мигрантите

Точка - 09.09.2015

Рекордниот прилив бегалци во Германија годинава ќе предизвика големи економски и демографски промени во земјата којашто сé повеќе има старо население, а одбива да се дефинира како голема имиграциска земја, оценуваат експертите.

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалците во ЕУ

Н.Македонија - 09.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска побара секоја земја-членка задолжително да прими одредена квота од бегалците кои во моментов во најголем број се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија - На Европа и е потребен договор за задолжително ...

ЕКСПЕРТИ: Бегалците значајно ќе ја променат демографската слика на Германија!

Фактор - 09.09.2015

Рекордниот прилив на бегалци во Германија ќе предизвика крупни економски и демографски промени во таа земја чие население е се постаро, оценуваат експерти. Германската канцеларка Ангела Меркел, исто така, претходно оваа недела предупреди дека ...

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалците во ЕУ

Вечер - 09.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска побара секоја земја-членка задолжително да прими одредена квота од бегалците кои во моментов во најголем број се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалците во ЕУ

Република - 09.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска побара секоја земја-членка задолжително да прими одредена квота од бегалците кои во моментов во најголем број се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалците во ЕУ

Денешен - 09.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска побара секоја земја-членка задолжително да прими одредена квота од бегалците кои во моментов во најголем број се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Германија пред „голема трансформација“ поради мигрантите

Денар - 09.09.2015

Рекордниот прилив бегалци во Германија годинава ќе предизвика големи економски и демографски промени во земјата којашто сé повеќе има старо население, а одбива да се дефинира како голема имиграциска земја, оценуваат експертите.

Германија ќе ни врати 5.514 економски азиланти

Либертас - 09.09.2015

Германските власти за скоро време во Македонија ќе вратaт 5.514 економски азиланти кои во изминатиот период времено се населиле во Германија и поднесе барање за азил. Во исто време, од Германија дома ќе бидат вратени и 11.642 Срби, 29.353 Албанци и ...

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалци во ЕУ

Нетпрес - 09.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денес побара секоја земја членка на Европската унија задолжително да прими одредена квота бегалци кои во најголем број во моментов се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Германија пред ‘голема трансформација’ поради мигрантите

Макфакс - 09.09.2015

Рекордниот прилив бегалци во Германија годинава ќе предизвика големи економски и демографски промени во земјата којашто сé повеќе има старо население, а одбива да се дефинира како голема имиграциска земја, оценуваат експертите.

Меркел бара задолжителна прераспределба на бегалците во ЕУ

Lider - 09.09.2015

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска побара секоја земја-членка задолжително да прими одредена квота од бегалците кои во моментов во најголем број се наоѓаат во Грција, Италија и Унгарија.

Германија пред ‘голема трансформација’ поради мигрантите

Sky - 09.09.2015

Рекордниот прилив бегалци во Германија годинава ќе предизвика големи економски и демографски промени во земјата којашто сé повеќе има старо население, а одбива да се дефинира како голема имиграциска земја, оценуваат експертите.

Зигмар Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

24 Вести - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел. Вицеканцеларот Габриел рече дека неговата земја може да се справи со ваквиот наплив на бегалци, но тој го ...

Меркел: Квотите нема да го решат проблемот со бегалците

Вест - 08.09.2015

ГЕРМАНИЈА (АП) - Земјите ширум Европа се мачат да се справат со бранот од илјадници бегалци и мигранти. Германија и Шведска бараат да се одредат квоти за дистрибуирање на бегалците низ 28-те земји-членки на ЕУ.

Германските медиуми: Меркел од „душман на Грците“ стана „мајка на бегалците“

МКД - 08.09.2015

Германија на светот му испрати нова слика за себе, а канцеларката Ангела Меркел од „душман на Грците“ станала „мајка на бегалците“, го коментираат денес германските и светските медиуми пристигнувањето на реките бегалци за кои Германија викендов ги ...

Зигмар Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

А1 On - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел. Вицеканцеларот Габриел рече дека неговата земја може да се справи со ваквиот наплив на бегалци, но тој го ...

Зигмар Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

Алфа - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел. Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот ...

Германија може да прифаќа пола милион бегалци годишно

Правдико - 08.09.2015

Германија има капацитет да прифаќа половина милион бегалци годишно, изјави германскиот заменик-канцелар и министер за економија, Зигмар Габриел и истакна дека европската политика за бегалците мора да се менува.

Зигмар Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

+инфо - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500.000 мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел. Вицеканцеларот Габриел рече дека неговата земја може да се справи со ваквиот наплив на бегалци, но тој го повтори ...

Зигмар Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

Сител - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел. Вицеканцеларот Габриел рече дека неговата земја може да се справи со ваквиот наплив на бегалци, но тој го ...

(ГАЛЕРИЈА) Како Германија ги пречекува бегалците

Фактор - 08.09.2015

Само за минатиот викенд во Германија пристигнале речиси 20 илјади бегалци, а најголем дел од нив доаѓаат од Сирија, Ирак и Авганистан. Во последните неколку недели тие поминале долг пат, и со денови беа задржани на границите на Унгарија, Србија и ...

Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

Репортер - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел. Вицеканцеларот Габриел рече дека неговата земја може да се справи со ваквиот наплив на бегалци, но тој го ...

Зигмар Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

Курир - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел, пренесе МИА. Вицеканцеларот Габриел рече дека неговата земја може да се справи со ваквиот наплив на бегалци, но ...

Германска десна партија бара затворање на границите за азилантите

Макфакс - 08.09.2015

Десничарката опозициска партија Алтернатива за Германија (AfD) објави во понеделникот дека Германија треба да ги затвори своите граници за барателите на азил кои сакаат да влезат преку сигурните трети земји, како и повторно да бидат воспоставени ...

Зигмар Габриел: Германија може да земе половина милион мигранти годишно

Lider - 08.09.2015

Германија може да земе најмалку 500 илјади мигранти годишно, во следните неколку години, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел. Вицеканцеларот Габриел рече дека неговата земја може да се справи со ваквиот наплив на бегалци, но тој го ...

Меркел: Мигрантите ќе ја променат Германија

Sky - 08.09.2015

Германија со доаѓањето на големиот број мигранти ќе се промени, оцени во понеделникот канцеларката Ангела Меркел, ветувајќи дека ќе работи на тоа сите тие промени коишто ги носи со себе големиот бран бегалци и мигранти да бидат „позитивни“ за ...

Германска десна партија бара затворање на границите за азилантите

Sky - 08.09.2015

Десничарката опозициска партија Алтернатива за Германија (AfD) објави во понеделникот дека Германија треба да ги затвори своите граници за барателите на азил кои сакаат да влезат преку сигурните трети земји, како и повторно да бидат воспоставени ...

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

Телма - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

24 Вести - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Европа пред бегалски предизвици

Телма - 07.09.2015

Бројката на бегалци кои пристигнуваат во Европа вртоглаво расте, а предвидиувањата се дека до крајот на годината би можела да надмине пет милиони. Само викендов германската граница ја поминале над 20 илјади бегалци, а во Австрија пристигнале околу ...

Бранот на бегалци кон земјите од Западна Европа не запира

24 Вести - 07.09.2015

Бранот на бегалци кон земјите од Западна Европа, не запира. Илјадници мигранти пристигнаа денеска во Германија, а за време на викендов во земјата влегле околу 20 илјади. Германската Влада најави дека ќе потроши 6 милијарди евра, за да се справи со ...

Меркел: Времето притиска, потребни се европски решенија

Deutsche Welle - 07.09.2015

Канцеларката Ангела Меркел апелира за европска солидарност по прашањето на бегалците. „Времето за наоѓање заеднички решенија притиска“, рече Меркел во Берлин при претставувањето на предлозите за нова политика за азил.

Меркел: Со приливот на мигранти Германија ќе се подобри, ќе работиме на тоа

Нова ТВ - 07.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека со приливот на мигранти, нејзината земја ќе се подобри. Зборувајќи за “емоционалниот викенд“, кога во Германија пристигнаа околу 20.000 бегалци, канцеларката изрази задоволство дека “Германија стана ...

Бегалците ќе имаат шанса да се вработат во Германија – најбарани ќе бидат програмерите и инженерите

Капитал - 07.09.2015

Оваа година во Германија се очекува да дојдат 800.000 луѓе, државјани на Еритреа и мигранти од Косово и Албанија, а некои имаат добри шанса и да се вработат со оглед на тоа дека во одредени сектори до 2020 година на Германија ќе и бидат потребни 1,8 ...

Меркел: Приливот на мигрантите ќе ја промени Германја

Р.С.Европа - 07.09.2015

Канцеларката ангела Меркел изјави дека приливот на мигранти во Германија ќе ја „окупира и промени“ земјата во годините што следуваат. Меркел ова го изјави денеска, откако за време на викендот во Геманија влегоа околу 20.000 бегалци.

МЕРКЕЛ: Мигрантите ќе ја сменат Германија

Телеграф - 07.09.2015

Говорејќи за „емоционално интензивниот викенд“, кога во Германија пристигнаа околу 20 илјади бегалци, од кои повеќето се од Сирија, канцеларката изрази задоволство поради тоа што Германија останала земја со која луѓето ги поврзуваат своите надежи ...

ВУЧИЌ: Србија ќе биде вистински, европски партнер

Телеграф - 07.09.2015

Секој разговор со Меркел претставува посебна чест и покажува како угледот на Србија во светот станува се посилен и не може веќе да се крие, истакна српскиот премиер Србија ќе биде вистински европски партнер во решавање на актуелните предизвици, ...

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

А1 On - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

+инфо - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Азилантите од Балканот ќе бидат вратени дома

+инфо - 07.09.2015

Двата вчерашни пожари во центри за бегалци, од кои за едниот полицијата потврди дека е „политички мотивиран“ не ја менуваат општата слика за начинот на кој Германија се справува со луѓето кои што бегаат од војните и хаосот на Блискиот Исток и Африка.

Вучиќ: Србија ќе се покаже како вистински, европски партнер

+инфо - 07.09.2015

Србија ќе биде вистински европски партнер во решавање на актуелните предизвици, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ по состанокот со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин.

Меркел го искоментирала поразот во кошарка од Србија пред Вучиќ

А1 On - 07.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел при средбата со Александар Вучиќ му ја честитала победата на Србија против репрезентацијата на Германија на европското првенство кое е во тек. – Таа ја прокоментира нашата победа. Бев џентлемен и само се насмеав.

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

Н.Македонија - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Имигрантите ќе ја сменат Германија кон подобро

Фактор - 07.09.2015

Германија ќе се промени кон подобро од масовниот прилив на имигранти. Тоа го изјавила денеска канцеларката Ангела Меркел. Таа вети дека ќе работи за да може промените да бидат позитивни, и верува дека тоа во што е можно, пренесе „Франс прес“.

Меркел: Мигрантите ќе ја променат Германија

Точка - 07.09.2015

Германија со доаѓањето на големиот број мигранти ќе се промени, оцени во понеделникот канцеларката Ангела Меркел, ветувајќи дека ќе работи на тоа сите тие промени коишто ги носи со себе големиот бран бегалци и мигранти да бидат "позитивни" за ...

Меркел: Бегалците ќе ја променат Германија, азилантите од Балканот ќе бидат вратени дома

Н.Македонија - 07.09.2015

Двата вчерашни пожари во центри за бегалци, од кои за едниот полицијата потврди дека е „политички мотивиран“ не ја менуваат општата слика за начинот на кој Германија се справува со луѓето кои што бегаат од војните и хаосот на Блискиот Исток и Африка ...

Меркел: Бегалците ќе ја променат Германија, азилантите од Балканот ќе бидат вратени дома

Сител - 07.09.2015

Двата вчерашни пожари во центри за бегалци, од кои за едниот полицијата потврди дека е „политички мотивиран“ не ја менуваат општата слика за начинот на кој Германија се справува со луѓето кои што бегаат од војните и хаосот на Блискиот Исток и Африка.

Вучиќ: Србија ќе се покаже како вистински, европски партнер

Н.Македонија - 07.09.2015

Србија ќе биде вистински европски партнер во решавање на актуелните предизвици, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ по состанокот со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин Вуќиќ изрази задоволство од разговорот со Меркел, ...

Вучиќ: Србија ќе се покаже како вистински, европски партнер

Сител - 07.09.2015

Србија ќе биде вистински европски партнер во решавање на актуелните предизвици, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ по состанокот со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин.

Германија одобри 6 милијарди евра помош за бегалците

Локално - 07.09.2015

Коалицијата на германската канцеларка Ангела Меркел одлучи да одвои неколку милијарди помош за да им помогне на бегалците кои доаѓаат во Германија. Во текот на викендот во земјата пристигнаа околу 20 илјади азиланти, кои избегале од војната во ...

Вучиќ во Берлин на средба со Меркел

Вечер - 07.09.2015

Претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ денеска ќе претстојува во посета на Берлин, соопшти владината Канцеларија за соработка со медиуми. Вучиќ ќе се сретне со канцеларката на Германија, Ангела Меркел и ќе го посети Бундестагот каде ќе ...

Пет лица се повредени во пожар во прифатен центар за баратели на азил

Вечер - 07.09.2015

Пет лица се повредени во пожар кој избил во прифатен центар за баратели на азил во Германија, соопшти денеска германската полиција. Две лица имале повреди на нозете затоа што скокнале од прозор да избегаат од огнот а три лица се згрижени поради ...

Германија одвои 6 милијарди евра за мигрантите

Денар - 07.09.2015

Владејачката коалиција во Германија, предводена од Христијанската унија на канцеларката Ангела Меркел, одлучи да одвои 6 милијарди евра за прифаќање на бегалци и мигранти кои пристигнуваат во земјата, објавија германските медиуми.

Германија одвои 6 милијарди евра за мигрантите

Репортер - 07.09.2015

Владејачката коалиција во Германија, предводена од Христијанската унија на канцеларката Ангела Меркел, одлучи да одвои 6 милијарди евра за прифаќање на бегалци и мигранти кои пристигнуваат во земјата, објавија германските медиуми, извор Денар Околу ...

Пет повредени во пожар во центар за бегалци во Германија

Репортер - 07.09.2015

Пет лица се повредени во пожар во центар за бегалци во германскиот град Ротенбург, соопшти германската полиција, каде во текот на викендов пристигнаа околу 15.000 бегалци. Две лица добиле повреди на нозете откако скокнале од прозор за да го избегнат ...

Германија издвојува три милијарди ерва за бегалците

Кирилица - 07.09.2015

Владата во Берлин одлучи да издвои три милијарди евра за 16 германски сојузни држави и општини како би помогнала за згрижување на околу 18.000 бегалци и економски мигранти кои пристигнаа во текот на минатиот викенд, се наведува во заедничката изјава ...

Меркел апелира за европска солидарност

Репортер - 07.09.2015

Канцеларката Ангела Меркел апелира за европска солидарност по прашањето на бегалците. „Времето за наоѓање заеднички решенија притиска“, рече Меркел во Берлин при претставувањето на предлозите за нова политика за азил, извор Дојче Веле Германската ...

Меркел: Мигрантите ќе ја променат Германија

Макфакс - 07.09.2015

Германија со доаѓањето на големиот број мигранти ќе се промени, оцени во понеделникот канцеларката Ангела Меркел, ветувајќи дека ќе работи на тоа сите тие промени коишто ги носи со себе големиот бран бегалци и мигранти да бидат „позитивни“ за ...

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

Денешен - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Приливот на емигранти ќе ја промени Германија

Република - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Бегалците ќе ја променат Германија

Кирилица - 07.09.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека рекордниот прилив на бегалци во Германија ќе ја промени земјата во наредните години. Меркел нагласи дека Германија ќе пружи заштита на сите на кои им е потребна, но дека оние без шанси за азил ...

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

Репортер - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Германија ќе им пружи заштита на оние, кои имаат потреба од неа

Либертас - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Бегалците ќе ја променат Германија, азилантите од Балканот ќе бидат вратени дома

еМагазин - 07.09.2015

Двата вчерашни пожари во центри за бегалци, од кои за едниот полицијата потврди дека е „политички мотивиран“ не ја менуваат општата слика за начинот на кој Германија се справува со луѓето кои што бегаат од војните и хаосот на Блискиот Исток и Африка.

Меркел: Приливот на мигранти ќе ја промени Германија

Lider - 07.09.2015

Германија ќе претрпи измени од масовниот прилив на мигранти, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел и вети дека ќе стори се со цел тие промени да бидат позитивни, што според неа е можно.

Меркел: Азилантите од Балканот ќе бидат вратени дома

Канал 77 - 07.09.2015

Двата вчерашни пожари во центри за бегалци, од кои за едниот полицијата потврди дека е „политички мотивиран“ не ја менуваат општата слика за начинот на кој Германија се справува со луѓето кои што бегаат од војните и хаосот на Блискиот Исток и Африка ...

Меркел поради бегалците ги подели конзервативците, страв од крајната десница

Sky - 07.09.2015

Одлуката на германската канцеларка Ангела Меркел да им дозволи на илјадниците бегалци блокирани во Унгарија да влезат во Германија, предизвика во неделата поделби во нејзината конзервативна коалиција, а баварските сојузници ја обвинија дека на ...