TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ не верува дека Груевски не сака избори

А1 - 12.12.2010

СДСМ не верува дека Груевски не сака избори заради трошоците за нив. Според нивни пресметки изборите во 2008-ма чинеле четири милиони евра, што е помалку од трошоците за Триумфалната капија.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се обвинуваат за страв од избори

Телма - 12.12.2010

СДСМ смета дека трошоците не се главната причина зошто ВМРО-ДПМНЕ не сака предвремени парламентарни избори иако води на анкетите. - Причината е друга и стравот не е случаен.

СДСМ: Зошто Груевски бега од избори ?

Канал5 - 12.12.2010

Зошто во 2009 година, означена како кризна година, во Македонија влегоа помалку странски инвестиции по жител од другите земји во регионот?, праша Зоран Јовановски, од СДСМ.

Прво парите од ММФ па предвремени избори

Шпиц - 12.12.2010

Сепак можни се предвремени избори, но следната есен откако Груевски ќе ги добие позајмените пари, велат извори блиски до владејачката партија.

СДСМ: Зашто ВМРО-ДПМНЕ се плаши од избори?

Нетпрес - 12.12.2010

СДСМ на денешната прес конференција праша зошто владејачката ВМРО-ДПМНЕ бега од избори. “Зошто секогаш кога Груевски е во власта сиромаштијата расте во Македонија? За 4 години кога беше министер во ...

СДСМ: Груевски нема одговор на многу прашања

Курир - 12.12.2010

СДСМ смета дека трошоците не се главната причина зошто ВМРО-ДПМНЕ не сака предвремени парламентарни избори. - Причината е друга и стравот не е случаен.

СДСМ - ДПМНЕ се фали дека води на анкетите, а бега од избори

Inpress - 12.12.2010

Скопје, 12. декември 2010 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ се фали дека води на анкетите, а бега од избори. Прашањето е зошто бегаат од избори? Причината не се трошоците за избори.

СДСМ: Трошоците не се причината зошто ВМРО-ДПМНЕ не сака предвремени избори

Кирилица - 12.12.2010

СДСМ смета дека трошоците не се главната причина зошто ВМРО-ДПМНЕ не сака предвремени парламентарни избори, иако води на анкетите - Причината е друга и стравот не е случаен.

ВМРО-ДПМНЕ - Граѓаните не го забораваат економскиот пустош на СДСМ

Inpress - 12.12.2010

Скопје, 12. декември 2010 (ИНПРЕС) Денес по десетти пат ги слушнавме истите работи кажани од страна Зоран Јовановски. За жал, очигледно е дека Јовановски ги потценува граѓаните со тоа што бројките ги ...

СДСМ - ВМРО-ДПМНЕ ја манипулира јавноста

Inpress - 12.12.2010

Скопје, 12. декември 2010 (ИНПРЕС) Со својата прес конференција ВМРО-ДПМНЕ не демантираше било што од искажаното на пресот на СДСМ.

Николовски: Народот не го заборава економскиот пустош на СДСМ

Курир - 12.12.2010

Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Александар Николовски ги оцени како неосновани тезите на СДСМ изнесени од страна на потпреседателот на оваа партија Зоран Јовановски, дека владата на СДСМ била поуспешна во ...

Рада Бунева

Вечер Прес - 12.12.2010

Не бидна. Таман се понадевав, вонредни избори нема да има. Навивав Гуевски да се одлучи за распуштање на Собранието. Ќе беше тоа шеста победа на ВМРО-ДПМНЕ во низа.

Груевски: Нормално е опозицијата да бара предвремени избори

А1 - 11.12.2010

Во ексклузивно интервју за „Публика“ новото списание на Дневник, премиерот Никола Груевски вели дека ВМРО-ДПМНЕ не ги прифатило барањето за предвремени избори, водејќи се од државните и националните ...

Став - Пет „не“ и пет „да“ за избори

Време - 11.12.2010

Јове Кекеновски Три дена новинарите ја подгреваа атмосферата со непотребното (да не речам неумесно) прашање дали Груевски и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прифатат фрлената ракавица од лидерот ...

Зошто страв од избори?

Утрински - 11.12.2010

Има еден аспект што ми беше сомнителен при случајот со Велија. Повеќе детали објавив во минатонеделната колумна, а за оваа недела требаше да почекам да видам што ќе се случи со митингот на ...

Црвенковски: СДСМ ќе ја продолжи борбата за предвремени парламентарни избори

Кирилица - 11.12.2010

оцијалдемократскиот сојуз на Македонија, заедно со своите партнери и пријатели, со сите дозволени средства и во рамките на институциите на системот, но и надвор од тие рамки, ќе ја продолжи борбата ...

Груевски: Државните интереси не бараат избори

Курир - 11.12.2010

Премиерот Никола Груевски во интервјуто за неделникот „Публика“, кое ќе биде објавено во утрешниот прв број на новиот политички неделник, кој ќе излегува заедно со викенд-изданието на „Дневник“, ...

Предвремените избори не се паметно решение

Н.Македонија - 11.12.2010

Груевски треба да се загрижи затоа што има голем број граѓани незадоволни од политиките на ВМРО-ДПМНЕ / Црвенковски треба да се грижи затоа што незадоволните воопшто немаат намера да гласаат за СДСМ ...

Опозицијата не се откажува

Дневник - 10.12.2010

Можеби Владата на Никола Груевски е легална, но нема легитимитет, затоа со сите демократски средства ќе вршиме притисок за предвремени избори, велат во СДСМ Опозицискиот СДСМ нема да се откаже од ...

Македонија - Драмата заврши без избори

Вест - 10.12.2010

Пратениците ќе расправаат за предлогот на опозиционата СДСМ за распуштање на Парламентот. Таква седница со единствена точка на дневниот ред самораспуштање на Собранието вчера закажа спикерот Трајко ...

ВМРО-ДПМНЕ најде четири причини да каже „не“

Утрински - 10.12.2010

Под превез на целосна тајност, завчера во доцните ноќни часови, помина седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, на која падна и конечна одлука - предвремени избори ќе нема.

Доаѓа жешка зима

Утрински - 10.12.2010

Ќе нема предвремени парламентарни избори. Така одлучија коалиционите партнери на власт. ВМРО-ДПМНЕ ја потсети јавноста и опозицијата дека редовниот термин за парламентарни избори е пролет 2012 ...

СДСМ ќе ја продолжи битката

Утрински - 10.12.2010

Владата на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ, откако реши да не го прифати барањето на опозицијата за предвремени избори, можеби е легална, но не е легитимна, оценија вчера од СДСМ, најавувајќи дека тие ќе ја ...

Седница за распуштање на Собранието, сепак, ќе има

Утрински - 10.12.2010

Иницијативата на опозицијата за распуштање на парламентот и распишување предвремени избори ќе биде на пленарна седница в понеделник, 13 декември.

Од изборите остана само вревата

Утрински - 10.12.2010

Владејачката партија не ја прифати фрлената ракавица од опозицијата за распуштање на парламентот и барем за извесно време го архивираше прашањето за предвремените избори.

Реализмот наспроти романтизмот

Утрински - 10.12.2010

Владата не попушти пред барањето на опозицијата за одржување предвремени избори, и тоа е одлука за поздравување. Македонија се наоѓа во исклучително деликатна состојба.

Македонија - Груевски се плаши од предвремени избори

Време - 10.12.2010

Ана Анастасовска Премиерот Никола Груевски, несигурен во својот вештачки зголемен рејтинг, се исплашил од предвремени избори, жестоко реагираше опозицијата откако раководството на владејачката ...

Црвенковски ќе продолжи со битката за предвремени избори

Телма - 10.12.2010

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, заедно со своите партнери и пријатели, со сите дозволени средства и во рамките на институциите на системот, но и надвор од тие рамки, ќе ја продолжи борбата ...

Никола Груевски: Националните и државните интереси не бараат избори

Дневник - 10.12.2010

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ НА ПРЕМИЕРОТ ЗА „ПУБЛИКА“, НОВОТО СПИСАНИЕ НА “ДНЕВНИК“ Одлуката да не го прифатиме барањето за предвремени парламентарни избори ја донесовме водејќи се од државните и ...

Црвенковски: СДСМ ќе ја продолжи борбата за предвремени избори

Курир - 10.12.2010

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, кој вечерва присуствуваше на свеченото отворање на новиот градски плоштад во Струмица, изјави дека Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, заедно со своите ...

Адеми: Одлуката да не прифатат предвремени избори е државничка и разумна

Сител - 10.12.2010

Одлуката на владејачките партии да не се прифати барањето на опозицијата за предвремени избори за вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдулаќим Адеми е државничка и разумна, ...

Адеми: Неприфаќањето предвремени избори е разумна одлука

Кирилица - 10.12.2010

Одлуката на владејачките партии да не се прифати барањето на опозицијата за предвремени избори за вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдулаќим Адеми е државничка и разумна, ...

СДСМ ќе ја продолжи борбата за одржување на предвремени парламентарни избори

Сител - 10.12.2010

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, заедно со своите партнери и пријатели, со сите дозволени средства и во рамките на институциите на системот, но и надвор од тие рамки, ќе ја продолжи борбата ...

Нееее, само избори не!

Шпиц - 10.12.2010

По вечерта во која владејачката партија одби избори, оваа влада на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ можеби е легална, но таа веќе не е легитимна, категоричен е СДСМ.

Адеми: Неприфаќањето на предвремени избори е државничка и разумна одлука

Курир - 10.12.2010

Одлуката на владејачките партии да не се прифати барањето на опозицијата за предвремени избори за вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдулаќим Адеми е државничка и разумна, ...

Груевски: СДСМ игра ниско

Алфа - 10.12.2010

Опозицијата да не го спушта нивото на политичка дебата многу ниско. Да не им доаѓа до израз нејзината ароганција и самобендисаност.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема предвремени избори

А1 - 09.12.2010

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ по вчерашната седница што траеше до доцните ноќни часови не го прифати предизвикот на опозицијата за распишување предвремени избори.

ВМРО-ДПМНЕ не сака избори пред време

BBC - 09.12.2010

Владејачката партија ВМРО- ДПМНЕ доцна синоќа одлучи да не ја прифати понудата од опозицијата за свикување предвремени парламентарни избори.

СДСМ: Груевски и Фамилијата бегаат од избори

А1 - 09.12.2010

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по долго заседавање доцна синоќа го отфрли предлогот на СДСМ за одржување предвремени парламентарни избори.

Црвенковски несреќен, Ахмети задоволен од одлуката на Груевски

Канал5 - 09.12.2010

Црвенковски несреќен, Ахмети задоволен од одлуката на Груевски во државата да нема предвремени избори. Социјалдемократите со нова тактика. Владата на ВМРО-ДПМНЕ за нив повеќе не била легитимна.

ВМРО-ДПМНЕ не прифати да се организираат предвремени избори

Телма - 09.12.2010

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕво раните утрински часови, одлучи да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори бидејќи, како што истакнуваат, во моментот не постојат ...

Вмро Дпмне „не наседнува на покерашки трикови“

Алсат-М - 09.12.2010

СДСМ:Груевски и фамилијата бегаат од изборите В понеделник Парламентот ќе расправа за предлогот на пратеничката група на СДСМ за расупштање на Собранието.

ВМРО ДПМНЕ не сака избори

Алсат-М - 09.12.2010

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа одлучи да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори бидејќи, како што истакнуваат, во моментот не постојат никакви ...

Предвремени избори нема да има

Канал5 - 09.12.2010

Владејачката ВМРО – ДПМНЕ стави крај на дилемите. Предвремени избори нема да има, одлучи ноќеска Извршниот комитет на партијата, по повеќечасовно разгледување на предлогот на опозициската СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ не сака предвремени избори

Deutsche Welle - 09.12.2010

Извршниот Комитет на владејачката партија одлучи дека во моментов не постојат објективни причини и оправданост за прекинување на доверениот четиригодишен мандат од страна на граѓаните за остварување ...

Мириса на февруарски поход

Дневник - 09.12.2010

Поголем број функционери од најтесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ сметале дека Собранието треба да се распушти и во февруари да се закажат предвремени парламентарни избори, неофицијално дознава ...

Можни ли се избори во февруари?

Утрински - 09.12.2010

Доцна синоќа на маса пред членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ требаше да биде ставена иницијативата за предвремени избори, на која инсистираат опозициските партии.

Македонија - Мирисот на избори ја зашеметува власта

Време - 09.12.2010

Ана Анастасовска Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ синоќа требаше да ја расчисти дилемата и да излезе со јасен став дали ќе го прифати предлогот на СДСМ за предвремени избори во март ...

Притисокот за предвремени избори ќе продолжи

Deutsche Welle - 09.12.2010

По одлуката на владејачката ВМРО-ДПМНЕ против предвремени избори во Македонија, опозицискиот СДСМ најави натамошен притисок.

На 13 декември Собранието ќе расправа за Предлогот за распуштање на Парламентот

Сител - 09.12.2010

Собранието в понеделник, на 13 декември, ќе расправа за Предлог - одлуката за распуштање на Парламентот, доставена за време на протестот од страна на опозициската СДСМ, која бара предвремени избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Не постојат објективни причини и оправданост за предвремени парламентарни избори

Сител - 09.12.2010

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа одлучи да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори бидејќи, како што истакнуваат, во моментот не постојат никакви ...

Реакции за изборите

Р.С.Европа - 09.12.2010

Одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да нема предвремени избори, наидува на различен прием кај политичките партии. За некои од партиите, ова е сосема очекуван потег на владејачката коалиција.

ВМРО-ДПМНЕ: Не постојат објективни причини за предвремени парламентарни избори

Кирилица - 09.12.2010

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа одлучи да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори бидејќи, како што истакнуваат, во моментот не постојат никакви ...

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа предвремени парламентарни избори

Алфа - 09.12.2010

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа одлучи да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори бидејќи, како што истакнуваат, во моментот не постојат никакви ...

Пари или избори, прашање е сега

Шпиц - 09.12.2010

Ако распише предвремени избори, како што бара СДСМ, на Никола Груевски ќе му пропадне кредитот од 480 милиони евра од ММФ, а ќе се скара и со Али Ахмети.

И албанскиот опозициски блок за предвремени избори

Макфакс - 09.12.2010

И албанскиот опозициски блок се приклучи кон иницијативата за предвремени парламентарни избори. Пратеникот Сулејман Рушити о..

СДСМ ја продолжува битката

Нетпрес - 09.12.2010

СДСМ најави продолжување на битката за предвремени избори, по како што рекоа кукавичката одлука на владејачката партија дека не прифаќа предвремени извори.

СДСМ - Анкетоманот Груевски покажа дека и самиот не верува повеќе во нарачаните и лажни анкети

Inpress - 09.12.2010

Скопје, 9. декември 2010 (ИНПРЕС) После најмасовниот народен собир во историјата на Македонија, протестниот марш на опозицијата во неделата, беше сосема јасно дека Груевски е најуплашениот човек во ...

СДСМ со демократски средства ќе бара предвремени избори

Сител - 09.12.2010

СДСМ ја продолжува битката за предвремени избори и по вчерашната одлука на владејачката партија ВМРО - ДПМНЕ дека не постојат објективни причини и оправданост за предвремени парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема предвремени избори, продолжуваме со исполнување на ветеното

Курир - 09.12.2010

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа седница на која по темелната дискусија и анализа на предлогот на СДСМ за предвремени парламентарни избори, истакна дека доколку сега се распишат ...

ВМРО-ДПМНЕ - Нема избори!

Inpress - 09.12.2010

Скопје, 9. декември 2010 (ИНПРЕС) По завршените консултации со коалиционите партии Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржа седница на која по темелната дискусија и анализа на предлогот за предвремени ...

Предлогот за распуштање на Парламентот во понеделник во Собрание

Кирилица - 09.12.2010

Собранието в понеделник, на 13 декември, ќе расправа за Предлог - одлуката за распуштање на Парламентот, доставена за време на протестот од страна на опозициската СДСМ, која бара предвремени избори ...

Зошто не се потребни избори?

Курир - 09.12.2010

Во интерес на вистината и на дилемата која ја зафати македонската јавност, дали ни се потребни предвремени избори или не, Курир ги анализираше состојбите во една држава кои доведуваат до превземање ...

Партиите за предвремените избори

Курир - 09.12.2010

По вчерашниот состанок на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, каде се донесе одлука дека нема да има предвремени парламентарни избори, денеска во Собранието на Република Македонија партиите излегоа со ...

Груевски го одби предлогот на Црвенковски

Алфа - 09.12.2010

Нема избори. Груевски го одби предлогот на Црвенковски да се распушти Парламентот и да се оди на уште едно изборно соочување идната година.

ВМРО-ДПМНЕ пресече-нема избори

Макфакс - 09.12.2010

Во моментот не постојат никакви објективни причини и оправданост за прекинување на доверениот четиригодишен мандат од страна на граѓаните за оствар..

Експерти: На Македонија не и се потребни предвремени избори

Сител - 09.12.2010

Македонија нема потреба од предвремени избори. Таква состојба само дополнително ќе значи комплицирање на политичката сцена, а нема да донесе речиси никакво значајно поместување на политичките сили во ...

Не постојат објективни причини и оправданост за предвремени парламентарни избори

МРТ - 09.12.2010

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна вечерва одлучи да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори бидејќи, како што истакнуваат, во моментот не постојат никакви ...

СДСМ: Демократски продолжуваме со рушење на власта

Кирилица - 09.12.2010

СДСМ ја продолжува битката за предвремени избори и по вчерашната одлука на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ дека не постојат објективни причини и оправданост за предвремени парламентарни избори Ова ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема објективни причини за прекинување на мандатот

Нетпрес - 09.12.2010

Владејачката партија не прифаќа предвремени избори. Во моментот не постојат никакви објективни причини и оправданост за прекинување на доверениот 4 годишен мандат од страна на граѓаните за ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака избори сега

Форум - 09.12.2010

Во моментот не постојат никакви објективни причини и оправданост за прекинување на доверениот четиригодишен мандат од страна на граѓаните за остварување на ветените проекти во програмата Ваква одлука ...

СДСМ ќе продолжи да инсистира за предвремени избори

Курир - 09.12.2010

На денешната прес конференција, потпретседателот на СДСМ-Гордан Георгиев изјави дека ќе продолжела битката за избори, и по вчерашната одлука на владејачката партија, дека не постојат објективни ...

ВМРО-ДПМНЕ реши Бранко да остане на чело на СДСМ

Вечер Прес - 09.12.2010

Собранието во понеделник ќе расправа за предлогот на СДСМ за распуштање на Парламентот и за распишување на предвремени парламентарни избори. На 27.

Груевски се дума за избори во февруари

Н.Македонија - 09.12.2010

ВМРО-ДПМНЕ синоќа разгледуваше две варијанти: да ја прифати фрлената ракавица од СДСМ, при што изборите би се одржале пред пописот или да ја отфрли иницијативата на Црвенковски како блеф и ...

ВМРО-ДПМНЕ го одби предлогот на СДСМ – Нема предвремени избори

eReporter - 09.12.2010

Главната владејачка партија, ВМРО-ДПМНЕ е против предвремени парламентарни избори, соопштено е ноќеска по полноќ по седницата на Извршниот Комитет.

Не постојат објективни причини за предвремени парламентарни избори

Идивиди - 09.12.2010

Скопје, 9 декември (МИА) - Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна вечерва одлучи да не го прифати предлогот на опозицијата за предвремени парламентарни избори бидејќи, како што истакнуваат, во ...

СДСМ: Груевски и фамилијата се кријат зад пратениците

eReporter - 09.12.2010

После најмасовниот народен собир во историјата на Македонија, протестниот марш на опозицијата во неделата, беше сосема јасно дека Груевски е најуплашениот човек во државата, а ВМРО ДПМНЕ партија која ...

На 13 декември ќе расправа за распуштање на Парламентот

Идивиди - 09.12.2010

Скопје, 9 декември 2010 (МИА) - Собранието в понеделник, на 13 декември, ќе расправа за Предлог - одлуката за распуштање на Парламентот, доставена за време на протестот од страна на опозициската ...

ДУИ: Решение за името, па избори

А1 - 08.12.2010

Без разлика каква ќе биде вечерашната одлука, дали ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи барањето на опозицијата за предвремени избори, албанскиот коалиционен партнер е категоричен, дека прво ќе инсистира на ...

Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прифати фрлената ракавица од опозицијата?

А1 - 08.12.2010

Предизвикот на опозициската СДСМ за спроведување предвремени парламентарни избори, владејачката ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе го прифати и ние можеме да очекуваме избори веќе кон крајот на февруари или ...

Власта ја разгледува можноста за предвремени избори

А1 - 08.12.2010

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржи седница на Извршниот комитет, по која треба да го изнесе конечниот став во врска со барањето на опозицијата за предвремени избори.

Февруари идната година можен термин за избори

Телма - 08.12.2010

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва треба да го разгледа барањето поднесено од опозицијата предводена од СДСМ за самораспуштање на парламентот и одржување превремени избори.

Избори во февруари ?

Канал5 - 08.12.2010

По Нова година веднаш на избори. Ќе биде ли февруари месецот во кој партиите по вторпат за време на мандатот на Груевски предвремено ќе се соочат со граѓаните? Од синоќешната средба на Коалицијата за ...

ДУИ и помалите партии не сакаат избори

Алсат-М - 08.12.2010

Ахмети на последната средба со Груевски соопштил дека неговата партија не сака да оди на предвремени избори зашто се уште нема решение за името.

ВМРО - ДПМНЕ вечерва ќе решава за предвремени избори

Сител - 08.12.2010

Извршниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ вечерва ќе решава дали ќе има предвремени избори. Врвот на партијата на вечерашната седница ќе одлучува дали ќе ја прифати иницијативата на опозицијата за распуштање ...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одлучува дали ќе има предвремени избори

Курир - 08.12.2010

Вечерва извршниот комитет на владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, одржува седница на која треба да биде изграден партискиот став за барањата на опозициската партија, СДСМ за предвремени парламентарни ...

ВМРО-ДПМНЕ денес ќе го анализира барањето за предвремени избори

Кирилица - 08.12.2010

Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ денес на седница ќе ги разгледува сите аспекти за барањето на опозициската СДСМ за предвремени парламентарни избори, откако вчера за тоа прашање ...

Тактизирање со изборите

Р.С.Европа - 08.12.2010

Во владеачката партија не кажуваат дали е закажан Извршниот комитет за разгледување на барањето на опозицијата за предвремени избори.

Коалицијата „За подобра Македонија“ ги разгледа барањата на СДСМ

Inpress - 08.12.2010

Скопје, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) По најновите барања на СДСМ, првенствено барањето за предвремени парламентарни избори, синоќа се одржа средба на партнерите од коалицијата „За подобра Македонија“.

И ЛДП бара предвремени избори

Канал 77 - 08.12.2010

Опозиционата Либерално демократска партија смета дека на Македонија и се потребни предвремени избори, пред се поради слабата економија во државата. „Апсолутно.

Дајте избори

Вечер Прес - 08.12.2010

Најголемата владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ и партнерите од коалицијата "За подобра Македонија" ја разгледуваат иницијативата за предвремени избори.

Груевски вечерва со коалициските партнери ќе одлучува за предвремени избори

Канал5 - 07.12.2010

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ и премиер,Никола Груевски,вечерва се среќава со претседателите на политичките партии од коалицијата “За подобра Македонија“.

За предвремени избори ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува утре на Извршен комитет

Канал5 - 07.12.2010

По вечерашниов состанок на лидерите на партиите на коалицијата на власт нема одлука дали ја прифаќаат иницијативата на СДСМ за предвремени избори.

Ик на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе го разгледува барањето на СДСМ за избори

Телма - 07.12.2010

Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ утре на седница ќе ги разгледува сите аспекти за барањето на опозициската СДСМ за предвремени парламентарни избори, откако вечерва за тоа прашање ...

ВМРО за изборите ќе расправа утре

Алсат-М - 07.12.2010

Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ утре на седница ќе ги разгледува сите аспекти за барањето на опозициската СДСМ за предвремени парламентарни избори, откако вечерва за тоа прашање ...

Премиерот нема став за изборите

Дневник - 07.12.2010

Два дена по барањето на СДСМ за предвремени избори, Груевски повторува дека органите на партијата ќе го разгледаат предлогот, а ДУИ порача дека нема логика да се оди на избори без решение за името ...

Предвремени избори се ризична игра за СДСМ

Утрински - 07.12.2010

Би ја поедноставиле природата на настанот ако го дефинираме само како протест на СДСМ и на коалициските партнери. Тој беше многу повеќе од тоа.

Груевски молчи, ДУИ бара прво да се реши името

Утрински - 07.12.2010

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ е прилично воздржана за протестниот марш на опозицијата и иницијативата за предвремени избори во пакет со пречистување на Избирачкиот список и измени на Изборниот законик.

Груевски од СДСМ очекува сериозност

Канал5 - 07.12.2010

Наместо да дадат предлози и идеи опозицијата прави забава за народот-оцени Груевски. -Не знам како со жолтите маички ќе покажат сериозност,а сите од политичарите очекуваат да даваат ...

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе реши дали да се распишат избори

Макфакс - 07.12.2010

Конечната одлука дали ќе бидат распишани предвремени избори ќе ја донесе утре највисокото партиско раководство на ВМРО-ДПМНЕ, откако вечерва го опи..

ИК на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучува по барањето за предвремени избори

Форум - 07.12.2010

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во среда детално ќе го разгледа барањето на опозицискиот СДСМ за предвремени избори, откако во вторникот навечер претседателот на владејачката партија Никола Груевски ...

Груевски не се изјаснува за изборите

Алфа - 07.12.2010

Никола Груевски два дена не одговара на барањето на Црвенковски дали ќе прифати предвремемни избори. И денеска го понуди веќе познатиот изговор - внатрепартиски се консултирале и многу скоро ќе се ...

Премиерот Груевски одржа средба со коалициските партнери

Сител - 07.12.2010

Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ утре на седница ќе ги разгледува сите аспекти за барањето на опозициската СДСМ за предвремени парламентарни избори, откако вечерва за тоа прашање ...

СДСМ се надева на избори во март

Н.Македонија - 07.12.2010

Ако се прочисти избирачкиот список, се направат измени во Изборниот закон и се распушти Собранието, предвременитеизбори напролет би биле реалност, велат во партијата на Црвенковски Крајот на март е ...

„Доста е“, порака на опозицијата во Собранието

А1 - 06.12.2010

За Груевски и Владата вчера црвени картони. Во Собранието денеска опозицијата со жолти маици со јасна порака: „Доста е“, побара распуштање на Собранието, и предвремени избори, но претходно, нови ...

Пред избор за избори

Дневник - 06.12.2010

Пратениците од СДСМ, покрај предлогот за распуштање на парламентот, до Собранието доставија и барање за измена на Изборниот законик и предлог за Анкетна комисија за Избирачкиот список Груевски, биди ...

Протестен марш на опозицијата

Утрински - 06.12.2010

Повеќе десетици илјади граѓани од целата држава вчера учествуваа на протестот организиран од СДСМ под мотото „Марш на демократијата“.

Македонија - Народот сака избори

Време - 06.12.2010

Ана Анастасовска Со црвени картони свртени кон Собранието неколку десетици илјади граѓани, во организација на СДСМ, вчера масовно маршираа за да го искажат својот револт од политиката на премиерот ...

Груевски: Одлуката за предвремени избори ќе се донесе деновиве

Канал5 - 06.12.2010

ДУИ веќе порачаа без решение за името нема избори. Партијата на Ахмети очекува единство околу клучното прашање ЕУ и НАТО интеграциите, па потоа одмерување на силите.

Кога лисјата паѓаат

Дневник - 06.12.2010

Секако дека Албанците имаат разбирање за тоа колку прашањето за името е чувствително за Македонците, но тоа не треба да значи дека сите треба да бидеме заложници на ова емоционално прашање во ...

Аналитичари - Предвремени избори само преку институционален пат

Алсат-М - 06.12.2010

И покрај масовноста на вчерашниот марш организиран од СДСМ, тоа не е начинот и патот преку кој треба да се решава било кое прашање, вклучително и за предвремени избори, смета универзитетскиот ...

Груевски: Ќе се разгледа барањето за предвремени избори

Алсат-М - 06.12.2010

Ако има добра волја од премиерот Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ во март следната година може да има предвремени избори, велат од СДСМ.

Груевски: „стариот Црвенковски се прикажува како демократ“

Телма - 06.12.2010

На вчерашниот протестен марш на СДСМ беа повторени старите фрази кои Бранко Црвенковски вообичаено ги користи на митинзи во било во време, пред или по избори, без да каже ништи конкретно, изјави ...

СДСМ очекува избори во март - ДУИ против предвремени избори

Телма - 06.12.2010

СДСМ очекува парламентот да се самораспушти во јануари идната година, а изборите да се одржат веќе во март. Пратеничката група денеска ги достави до собраниската служба трите иницијативи кои би ...

ДС: Потребна е конструктивност, а не предвремени избори

Курир - 06.12.2010

Демократскиот сојуз смета дека предвремените избори не се решение за актуелните состојби во државата, но сме подготвени за соочување со граѓаните.

СДСМ: Груевски има единствена опција

Форум - 06.12.2010

Народот масовно излезе на улица и побара избори. Груевски има една единствена опција. Да го прифати тоа што го бара народот и да биде поразен на предвремени избори, рече денеска потпретседателот на ...

Груевски: Односите со Србија еден од приоритетите на Македонија

Курир - 06.12.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски во денешното интервју за „Б-92“ изјави дека добрата соработка со Србија и со останатите соседни земји е еден од приоритетите на Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ се мисли ДУИ е против избори

Алфа - 06.12.2010

ВМРО-ДПМНЕ тактизира да се произнесе по барањето на опозицијата дасе распушти Собранието и да се оди на предвремени избори.

Црвенковски го предизвика Груевски на избори

Алфа - 06.12.2010

Македонија да оди на избори. Црвенковски му ја фрли ракавицата и го предизвика Груевски на изборен дуел. Побара Собранието да се распушти и да се распишат предвремени избори.

Груевски: Ништо ново од СДСМ

Курир - 06.12.2010

Премиерот Никола Груевски за протестот на СДСМ, Бранко Црвенковски и зголемување на странските инвестиции. Во вчерашното гостување во дневникот на Телевизија Сител, Премиерот Никола Груевски за ...

Груевски: Ништо ново од Црвенковски и СДСМ

Сител - 06.12.2010

На вчерашниот протестен марш на СДСМ беа повторени старите фрази кои Бранко Црвенковски вообичаено ги користи на митинзи во било во време, пред или по избори, без да каже ништи конкретно, изјави ...

СДСМ очекува Груевски да го прифати барањето за предвремени избори

Сител - 06.12.2010

Опозициската СДСМ оценува дека на вчерашниот марш на демократијата што го организираше партијата против власта првпат во Македонија се случил општонароден протестен марш, и оти според нивни проценки ...

Црвенковски: Груевски, ајде на избори

Кирилица - 06.12.2010

Опозицискиот Социјалдемократски сојуз вчера во Скопје одржа протестен марш под мотото „Доста е! Избори се за иднината“. Маршот почна од Карпош 3, се движеше по булеварот Партизански одреди и заврши ...

СДСМ - Вчера за првпат во историјата на Македонија се случи општонароден протестен марш

Inpress - 06.12.2010

Скопје, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Вчера народот масовно излезе на улица за да му каже на режимот на Груевски и фамилијата - ДОСТА Е! И покрај нашите предвидувања дека ќе излезат околу 50 илјади луѓе, ...

СДСМ: Груевски има единствена опција

Макфакс - 06.12.2010

Народот масовно излезе на улица и побара избори. Груевски има една единствена опција. Да го прифати тоа што го бара народот и да биде поразен на пр..

ДС: Предвремените избори не се решение

Нетпрес - 06.12.2010

Бранко Црвенковски и СДСМ, тешко функционираат во опозиција. Велат од Демократскиот сојуз. Од партијата на Павле Трајанов сметаат дека предвремените избори не се решение за актуелните состојби во ...

ДУИ: Предвремени парламентарни избори не се решение за актуелните состојби

Курир - 06.12.2010

ДУИ ќе ја разгледа иницијативата на СДСМ за распуштање на Собранието, иако смета дека ова е сериозен момент во земјата и сите политички фактори и актери мора да се обединат и да ја надминат блокадата ...

Жолта улична демократија во Собрание

Вечер Прес - 06.12.2010

Амосферата на демонстрации пратениците од опозицијата вчера ја пренесоа и во Собранието. Опозиционерите на вчерашната собраниска седница се појавија во жолти маици на кои беше испишано "Доста е, ...

СДСМ може да протестира, но ние сме легитимна власт

Вечер Прес - 06.12.2010

Легитимно право на опозицијата е да протестира и да бара предвремени избори, но легитимноста на актуелната власт е потврдена неколкупати со убедливи изборни победи, оценува премиерот Никола Груевски, ...

Нов митинг, стар Црвенковски

Н.Македонија - 06.12.2010

Маршот е само нова потврда дека Црвенковски и неговата партија немаат проблем со Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Тие имаат проблем со самите себе и тоа нема да го смени ниту еден марш, ниту еден повик за ...

Роковите ја газат опозицијата

Н.Македонија - 06.12.2010

Ако се чека пописот, до објавувањето на резултатите од него во јуни е проблематичен секој термин за предвремени избори. Потоа почнува редовниот изборен термин, што е една година пред последните ...

Црвенковски: Ајде на избори

Н.Македонија - 06.12.2010

Протестниот марш на опозицијата помина мирно и без провокации. Лидерот на СДСМ, „во име на народот“ побара предвремени избори.

Односите со Србија меѓу приоритетите на Македонија

Идивиди - 06.12.2010

Белград, 6 декември 2010 (МИА) - Добрата соработка со Србија и со останатите соседни земји е еден од приоритетите на Македонија, вели македонскиот премиер Никола Груевски во денешното интервју за ...