TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Делчевчанка ја изгубила куќата во Обреновaц и сега работи и живее во кујна

Делчево Денес - 25.05.2014

Share the post "Делчевчанка ја изгубила куќата во Обреновaц и сега работи и живее во кујна" Делчевката Билјана и нејзиното семејство денес немаат ништо.

Во Трстеник укината вонредната состојба, таа и натаму е во сила во повеќе српски општини

24 Вести - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општија Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

Во Трстеник укината вонредната состојба , сеуште е во сила во повеќе српски општини

Р.С.Европа - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општина Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

Водата од Обреновац се повлече, но градот мириса на пцовисани животни

Дневник - 24.05.2014

Петнаесеттемина спасувачи од единицата за заштита и спасување на граѓани и материјални добра, поточно делот за заштита од поплави, во рамките на Општината Kарпош, деновиве се вратија од Србија, ...

Вонредна состојба и натаму во сила во повеќе српски општини

Алфа - 24.05.2014

Вонредната состојба и натаму е во сила во Шабац и Сремска Митровица, како и во општините Обреновац, Љиг, Уб, Лајковац, Осечина, Параќин, Мионица, Свилајнац, Смедеревска Паланка, Шид, Косјериќ, Бајина ...

ОБРЕНОВАЦ ПРЕД И ПОТОА! Животни судбини, спомени, сеќавања…

Фактор - 24.05.2014

“Фрушкогорска 4” -адреса на која повеќе од триесет години живеело семејството Алексиќ. Ружица, Драгутин, нивните двајца синови и деведесет годишниот дедо.

Во Трстеник укината вонредната состојба

+инфо - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општија Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

Питбул чува мачиња во Обреновац

+инфо - 24.05.2014

Пибул женка им помага на мачиња и заштитнички ги чува без да дозволи некој да им пријде во разрушена куќа во најпоплавениот град во Србија, Обреновец.

Во Трстеник укината вонредната состојба, таа и натаму е во сила во повеќе српски општини

Сител - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општија Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

(ВИДЕО) Делчевчанка ја изгубила куќата во Обреновец, но сепак се грижи за евакуираните од поплавите

Либертас - 24.05.2014

Студентката Сања Живојиновиќ по потекло од Делчево, oстана без покрив над главата, но со голема љубов и пожртвуваност денес се грижи за евакуираните од полавите во Обреновец.

Во Трстеник укината вонредната состојба, таа и натаму е во сила во повеќе српски општини

Телеграф - 24.05.2014

Вонредната состојба и натаму е во сила во Шабац и Сремска Митровица, како и во општините Обреновац, Љиг, Уб, Лајковац, Осечина, Параќин, Мионица, Свилајнац, Смедеревска Паланка, Шид, Косјериќ, Бајина ...

Во Трстеник е укината вонредната состојба

Точка - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општина Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

Во Обреновац куче Питбул чува мачиња

еМагазин - 24.05.2014

Питбул женка им помага на мачиња и заштитнички ги чува без да дозволи некој да им пријде во разрушена куќа во најпоплавениот град во Србија, Обреновец.

СРЦЕ ДА ТИ ЗАПЛАЧЕ: Нуркач ја спасил мајката, детето го однела водата (ФОТО)

Телеграф - 24.05.2014

Стефан Славковиќ, инаку воен нуркач во резерва, раскажал приказна за своите колеги кои спасувале мајка со малечко дете, но за жал не успеале да ги спасат двајцата Како што поминуваат деновите од ...

Се смирија Радмила Манојловиќ и Милан Станковиќ

Вистина.мк - 24.05.2014

Откако слушнала дека Обреновац е поплавен и дека се евакуираат луѓето од тој град, Радмила Манојловиќ во истата секунда му се јавила на поранешното момче Милан Станковиќ и му понудила помош.

ФОТО: Питбул чува мачиња во Обреновац

Вистина.мк - 24.05.2014

Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина, по стравичните снимки на потопот од најзагрозениот град во Србија. Иако кучињата и мачките не се сакаат, оваа фотографија е пример на ...

Кој е крив за Обреновац?Луѓето можеа да бидат евакуирани навреме!

Шеталиште - 24.05.2014

Знаевеме што го очекува Обреновац ден пре несреќата. Подземните води ги поплавија подрумите на куќите, а слушнавме и дека реката ги пробила насипите во Ваљјево и Уба.

Во Трстеник е укината вонредната состојба

Нетпрес - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општина Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

ФОТО: Женка Питбул чува мачиња од поплавите во Обреновац!

Турлитава - 24.05.2014

После страшните поплави од кој беше зафатен регионот секојдневно се појавуваат интересни и трогателни видео снимки и фотографии. Овој пат на социјалните мрежи се појави интересна фотографија, на која ...

Укината е вонредната состојба во Трстеник но останува на сила во повеќе српски општини

Курир - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општија Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

ФОТО: Потресни фотографии од оние кои ги загубија домовите во поплавите

Курир - 24.05.2014

Опасноста во Обреновац речиси помина, сепак на жителите на дел од градот и понатаму им е забрането да се враќаат, додека не се извршат неопходните санации и чистење.

ГАЛЕРИЈА: Потресно - оние на кои поплавите им зедоа се...

Press24 - 24.05.2014

Опасноста во Обреновац речиси помина, сепак на жителите на дел од градот и понатаму им е забрането да се враќаат, додека не се извршат неопходните санации и чистење.

ФОТО: Питбул чува мачиња во Обреновац

Курир - 24.05.2014

Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина, по стравичните снимки на потопот од најзагрозениот град во Србија. Иако кучињата и мачките не се сакаат, оваа фотографија е пример на ...

ФОТО: Фотографијата од поплавениот Обреновац која ќе ве разнежни

Press24 - 24.05.2014

Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина. Питбул чува мачиња по страотната ...

Фото: Куче чува мачиња во Србија

Орбис - 24.05.2014

Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина, по стравичните снимки на потопот од најзагрозениот град во Србија. Иако кучињата и мачките не се сакаат, оваа фотографија е пример на ...

Сателитска снимка: Обреновац пред и после поплавите (фото)

Република - 24.05.2014

Факултетот за технички науки од Нови Сад направил сателитски снимки од Обреновац пред и после поплавите. Тие тврдат дека може да се симулираат поплавите и на тој начин да се спречат понатамошни ...

Нови профитери: Скокна цената на кириите во Белград

Lider - 24.05.2014

На листата на несовесните профитери, кои се обидуваат да искористат на грбот на оние кои се најпогодени од поплавите во Србија, се најдоа и изнајмувачите на станови.

Во Трстеник укината вонредната состојба, таа и натаму е во сила во повеќе српски општини

Денешен - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општија Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

Започна расчистувањето на теренот во Обреновац

Inpress - 24.05.2014

Обреновац, 24. мај 2014 (ИНПРЕС) Во Обреновац почна расчистување на теренот на одредени места каде поплавите се повлекоа. Штабот за координирање на службите кои се вклучени во вонредната ситуација за ...

Потресни фотографии: Овие луѓе имаа домови, сега живеат вака!

Lider - 24.05.2014

Иако опасноста во Обреновац речиси помина, на жителите на дел од градот и понатаму им е забрането да се враќаат, додека не се извршат неопходните санации и чистење.

Укината вонредната состојба во Трстеник, таа и натаму е во сила во повеќе српски општини

Lider - 24.05.2014

Вонредната состојба поради поплавите на територијата на српската општија Трстеник е укината со одлука на Штабот за вонредни ситуации, кој констатирал дека животот полека се враќа во нормала и оти ...

Фото: Жални слики за луѓето кои ги загубија домовите во поплавите

Денешен - 24.05.2014

Опасноста во Обреновац речиси помина, сепак на жителите на дел од градот и понатаму им е забрането да се враќаат, додека не се извршат неопходните санации и чистење.

Ова ретко се гледа: “Питбул“ женка чува мачиња/Фото

Lider - 24.05.2014

Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина, по стравичните снимки на потопот од најзагрозениот град во Србија. Иако кучињата и мачките не се сакаат, оваа фотографија е пример на ...

Фото: Куче чува мачиња во Србија

Денешен - 24.05.2014

Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина, по стравичните снимки на потопот од најзагрозениот град во Србија. Иако кучињата и мачките не се сакаат, оваа фотографија е пример на ...

ФОТО: Потресни фотографии - вчера имаа се, а денеска ништо

Maxim - 24.05.2014

Опасноста во Обреновац речиси помина, сепак на жителите на дел од градот и понатаму им е забрането да се враќаат, додека не се извршат неопходните санации и чистење.

Питбул чува мачиња во Обреновац

Falanga - 24.05.2014

Иако кучињата и мачките не се сакаат, оваа фотографија е пример на солидарност и меќу нив.. Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина, по стравичните снимки на потопот од ...

ФОТО: Фотографијата од Обреновац која го растажи Балканот

Maxim - 24.05.2014

Оваа фотографија од Обреновац, ги разнежни срцата на многумина. Питбул чува мачиња по страотната ...

Обреновац: Вода, кал, хаос (ФОТО)

МКД - 23.05.2014

Состојбата во Обреновац е подобра, но одредени делови од таа општина се сѐ уште под вода. Властите им препорачале на граѓаните да не се враќаат додека не биде извршена дезинфекција, пишува Б92.

Бројот на жртви во Србија се искачи на 33

Кајгана - 23.05.2014

Бројот на жртви во поплавите во Србија порасна на 33, а кризниот штаб предложи укинување на вонредната состојба, освен во два града и 17 општини. Српското Министерство за внатрешни работи соопшти ...

Супер бабичка, се за жената што ја преживеа поплавата на дрво!

Интересно - 23.05.2014

Веќе претходно пишувавме за бабата јунак Славна Лазиќ (80) од Велико Поље кај Обреновац... Бегајќи од водената стихија, таа се искачила на јасенот и останала два дена за да си го спасил својот живот.

(ФОТО) Обреновац – влегувате само со маска и на сопствена одговорност!

Фактор - 23.05.2014

Српскиот град Обреновац е поплавен за само 45 минути. Водениот бран стигнал тивко и подмолно, ненадејно се претворил во стихија и започнал да урива се пред себе.

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА: Дедо одбил да се спаси од поплавите - Останал да ја чува својата неподвижна жена!

Сител - 23.05.2014

Дај Боже да нема повеќе мртви од тие 13. Но тешко. Ние ги викавме соседите во куќата под нас, викавме дека мора да излеземе од куќите, но таму беше неподвижна баба, а дедото не сакаше да ја остави.

Бебе од 15 дена ги преживеа поплавите во Обреновац

МК News - 23.05.2014

Малата Зорица, во 15-тиот ден од животот преживеа евакуација од поплавените кои го зафатија Обреновац и заедно со нејзината мајка Марина Поповиќ (30) и уште 38 други жители на Обреновац , се наоѓа во ...

Жителите на Обреновац се тажни и лути - цел ден никој не им помогнал

Фама - 23.05.2014

Бојана Анѓелиќ, поранешна новинарка во Б92 и новинарка во Блиц, поминала речиси два дена заробена во поплавите во Обреновац. Цел еден ден никој не им помогнал, пишува Б92.

Бројот на жртви во Србија се искачи на 33

Хајд Парк - 23.05.2014

Бројот на жртви во поплавите во Србија порасна на 33, а кризниот штаб предложи укинување на вонредната состојба освен во два града и 17 општини. Српското Министерство за внатрешни работи соопшти дека ...

Водата им однесе сѐ што имаа – фотографии од домовите во Обреновац

Република - 23.05.2014

Поплавени домови, уништен мебел, вода впиена во ѕидовите, смрдеа, бактерии, уништени возила – тоа е она што го најдоа жителите на Обреновац и околината во своите домови по поплавата која го зафати ...

Бројот на жртви во Србија се искачи на 33

Portal - 23.05.2014

Бројот на жртви во поплавите во Србија порасна на 33, а кризниот штаб предложи укинување на вонредната состојба освен во два града и 17 општини. Српското Министерство за внатрешни работи соопшти дека ...

Бројот на жртви во Србија достигна до 33

Шеталиште - 23.05.2014

Штабот за вонредни ситуации предложи укинување на вонредната состојба на територија на Србија освен во градовите Шабац и Сремска Митровица и во 17 општини (Крупањ, Мал Зворник, Коцељева, Владимирци, ...

Во овој град одите на сопствена одговорност и никако не влегувајте без маска

Република - 23.05.2014

Обреновац е поплавен за само 45 минути. Водениот бран стигнал тувко и подмукло, нагло се претворил во голем бран кој носел се пред себе. До моментот додека се огласиле сирените, средиштето на градот ...

(ФОТО) Обреновац – влегувате само со маска и на сопствена одговорност!

Орбис - 23.05.2014

Српскиот град Обреновац е поплавен за само 45 минути. Водениот бран стигнал тивко и подмолно, ненадејно се претворил во стихија и започнал да урива се пред себе.

Бројот на жртви во Србија се искачи на 33

Макфакс - 23.05.2014

Бројот на жртви во поплавите во Србија порасна на 33, а кризниот штаб предложи укинување на вонредната состојба освен во два града и 17 општини. Српското Министерство за внатрешни работи соопшти дека ...

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА: Дедо одбил да се спаси од поплавите – Останал да ја чува својата неподвижна жена!

МКД Прес - 23.05.2014

Дај Боже да нема повеќе мртви од тие 13. Но тешко. Ние ги викавме соседите во куќата под нас, викавме дека мора да излеземе од куќите, но таму беше неподвижна баба, а дедото не сакаше да ја остави.

Постепено се нормализира состојбата во поплавените региони во Србија

24 Вести - 22.05.2014

Состојбата во поплавените региони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави српската државна телевизија РТС.

Сведоштво од Обреновец: Деца плачеа во очај по своите мајки

БркајРабота - 22.05.2014

Секојдневно се објавуваат потресни сведоштва на жители на Обреновец, а таква е приказната и на 67-годишната Зорица Драгичевиќ. Она што и остана во длабоко сеќавање е силен плач на бебето од соседните ...

Се нормализира состојбата во поплавените реони

Алфа - 22.05.2014

Водата во дел од поплавените региони во Србија полека се повклекува, но се уште има опасност од излевање на реките во Белград. Водата во дел од поплавените региони во Србија полека се повклекува, но ...

Бабата која два дена и две ноќи поминала на дрво

ЗаЗабава - 22.05.2014

Поплавите не успеаја да ја уплашат бабата Славна Лажиќ од Обреновец во Србија. Додека водата ги носела нејзините работи по нивите, таа спас нашла во стебло јасен каде поминала две ноќи и еден ден.

Приказната на бабата од Србија која помина две ноќи на дрво

365 - 22.05.2014

Бабата Славна Лажиќ од Обреновец во Србија, успеала да се спаси од поплавите така што се качила на дрво и таму поминала две ноќи и еден ден. „Се качив на голем јасен.

Секоја чест! Владо Георгиев со камион спасувал животни од поплавата

Хитпортал - 22.05.2014

С рпскиот пејач Владо Георгиев со камион отишол во Дражевац и ги собирал напуштените кучиња кои останале без своите сопственици после поплавите. После поплавата која ја погоди Србија, евакуираните ...

Постепено се нормализира состојбата во поплавените реони во Србија

+инфо - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

Сведоштво од Обреновец: Деца плачеа во очај по своите мајки

Вечер - 22.05.2014

Секојдневно се објавуваат потресни сведоштва на жители на Обреновец, а таква е приказната и на 67-годишната Зорица Драгичевиќ. Она што и остана во длабоко сеќавање е силен плач на бебето од соседните ...

Постепено се нормализира состојбата во Србија, но евакуираните се уште не можат да се вратат во домовите

Либертас - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

Постепено се нормализира состојбата во Србија, постои опасност од епидемии

МРТ - 22.05.2014

Постепено се нормализира состојбата со поплавените подрачја во Србија. Жителите сеуште не можат да се вратат дома. Од речиси 800 пријавени изчезнати лица, пронајдени се само 215.

Постепено се нормализира состојбата во поплавените реони во Србија

Сител - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

Ова е крадецот кој ги пустошел поплавените станови

МК News - 22.05.2014

По дојава на жителите на Обреновац е уапсен Зоран В. Кој пустошеше низ овој град. Тамошните жители го приметиле како краде прехрамбена роба по продавниците во Обреновец.

Баба Славна Лазиќ за Канал 5 раскажа како 2 ноќи во поплавите поминала качена на дрво! (ВИДЕО)

Канал5 - 22.05.2014

Баба Славна Лазиќ (80) е прогласена за легенда во Србија откако се дозна дека две ноќи поминала качена на јасен и спасила жива глава од поплавите во Обреновац.

Деца плачеа во очај по своите мајки - Сведоштво од Обреновец

Сител - 22.05.2014

Секојдневно се објавуваат потресни сведоштва на жители на Обреновец, а таква е приказната и на 67-годишната Зорица Драгичевиќ. Она што и остана во длабоко сеќавање е силен плач на бебето од соседните ...

Водата се повлекува, следува санација: Колку ќе даде светот за Босна, Србија и Хрватска?

Вечер - 22.05.2014

Во Србија мажите ќе можат да се враќаат во поплавените домови, во Хрватска се стравува од зарази, а Босна, сепак, влезе во пакетот за помош на ЕУ Состојбата во поплавените реони во Србија постепено ...

СРБИЈА: Постепено се нормализира состојбата во поплавените реони

Телеграф - 22.05.2014

Вулин изјави дека е можно на евакуираните мажи денеска првпат да им биде дозволено да се вратат во градот Обреновац Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните ...

Градоначалникот на Обреновац: Немаше предупредување, не можевме да се браниме

Точка - 22.05.2014

Претседателот на општина Обреновац, Мирослав Чучковиќ изјавил дека е сторено се за одбрана на градот од поплава, со оглед на тоа што не биле предупредени што се подготвува.

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓеорѓиев спаси загрозени животни

Телеграф - 22.05.2014

Владо Ѓеорѓиев со камион отишол до Дражевац и ги собрал напуштените кучиња, кои останале без своите сопственици по поплавите По поплавата што ја погоди Србија, евакуираните жители биле принудени да ...

Уапсен крадецот кој го опустоши Обреновац

Press24 - 22.05.2014

Зоран В. од Обреновец е уапсен по дојавата на тамошните жители кои приметиле како краде прехрамбена роба по продавниците во Обреновец. Како што пренесуваат србските медиуми Зоран В.

Сведоштво од Обреновец: Деца плачеа во очај по своите мајки

Курир - 22.05.2014

Секојдневно се објавуваат потресни сведоштва на жители на Обреновец, а таква е приказната и на 67-годишната Зорица Драгичевиќ. Она што и остана во длабоко сеќавање е силен плач на бебето од соседните ...

Се нормализира состојбата во поплавените реони во Србија

Курир - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира

Република - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

"Децата очајно плачеа по мајките" - потресни приказни од поплавите

Press24 - 22.05.2014

Секојдневно се објавуваат нови приказни од поплавените подрачја во Србија и БиХ за кои е сигурно дека оставија длабока лузна кај загрозените. Таква е и приказната на 67-годишната Зорица Драгичевиќ од ...

ФОТО: Бебето херој од Обреновац- старо е само 15 дена а ја преживеа поплавата!

Press24 - 22.05.2014

Малата Зорица, во 15-тиот ден од животот преживеа евакуација од поплавените кои го зафатија Обреновац и заедно со нејзината мајка Марина Поповиќ (30) и уште 38 други жители на Обреновац , се наоѓа во ...

Баба од Обреновац тотален Јутјуб хит!

Попара - 22.05.2014

Бабата Славна Лазиќ, една од многуте евакуирани граѓани од Обреновац чии домови ги однесе поплавата, стана вистинска интернет сензација. Два дена поминала качена на дрво чекајќи помош.

Владо Ѓеоргиев со камион ги спасува напуштените домашни миленици

Република - 22.05.2014

По катастрофалните поплави кои ја погодија Србија и го уништија Обреновац, евакуираните жители беа приморани во борбата за живот да ги остават зад себе домашните миленици.

Градоначалникот на Обреновац: Немаше предупредување, не можевме да се браниме

Нетпрес - 22.05.2014

Претседателот на општина Обреновац, Мирослав Чучковиќ изјавил дека е сторено се за одбрана на градот од поплава, со оглед на тоа што не биле предупредени што се подготвува.

Крадецот кој пустошеше за време на поплавите во Обреновац е уапсен

Курир - 22.05.2014

По дојава на жителите на Обреновац е уапсен Зоран В. Кој пустошеше низ овој град. Тамошните жители го приметиле како краде прехрамбена роба по продавниците во Обреновец.

Состојбата во Србија постепено се нормализира: Следува опасност од зарази

Популарно - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

Владо Георгиев спасил загрозени животни

Радио Фортуна - 22.05.2014

По поплавите кои ја погодија Србија, евакуираните жители биле приморани да ги остават животните. Кога се повлекла водата од Обремовац, на ред за спасување доѓле животните, но повеќето сопственици, ...

Српски медиуми: Обреновац жртвуван за провизија?

Фама - 22.05.2014

Деновиве низ социјалните мрежи се шират информации дека Обреновац бил намерно жртвуван заради провизија која, наводно, властите сакале да ја земат од продажбата на термоцентралата (ТЕНТ) на германски ...

Постепено се нормализира состојбата во поплавените реони во Србија

Денешен - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

Сведоштво од Обреновец: Деца плачеа во очај по своите мајки

Денешен - 22.05.2014

Секојдневно се објавуваат потресни сведоштва на жители на Обреновец, а таква е приказната и на 67-годишната Зорица Драгичевиќ. Она што и остана во длабоко сеќавање е силен плач на бебето од соседните ...

Се нормализира состојбата во поплавените реони во Србија

Lider - 22.05.2014

Состојбата во поплавените реони во Србија постепено се нормализира, но евакуираните граѓани се уште не можат да се вратат во своите домови, јави претпладнево српската државна телевизија РТС, ...

Потресна приказна од Обреновац: Очајни повици за помош и силен плач

Lider - 22.05.2014

Потресни сведоштва на жители на Обреновац се објавуваат секојдневно, а една од нив е и приказната на 67-годишната Зорица Драгичевиќ. Она што и остана во длабоко сеќавање е силен плач на бебето од ...

Фото: Бебе од 15 дена ги преживеа поплавите во Обреновац

Денешен - 22.05.2014

Малата Зорица, во 15-тиот ден од животот преживеа евакуација од поплавените кои го зафатија Обреновац и заедно со нејзината мајка Марина Поповиќ (30) и уште 38 други жители на Обреновац , се наоѓа во ...

Ова е крадецот од Обреновец - работел во ноќта користејќи го заморот на спасувачите и полицијата!

Maxim - 22.05.2014

Зоран В. од Обреновец е уапсен по дојавата на тамошните жители кои приметиле како краде прехрамбена роба по продавниците во Обреновец. Како што пренесуваат србските медиуми Зоран В.

Вистинска душичка - со само 15 дена ја преживеа еколошката катастрофа во Србија

Maxim - 22.05.2014

Малата Зорица, во 15-тиот ден од животот преживеа евакуација од поплавените кои го зафатија Обреновац и заедно со нејзината мајка Марина Поповиќ (30) и уште 38 други жители на Обреновац , се наоѓа во ...

Во Србија евакуирани над 30 илјади луѓе

Р.С.Европа - 21.05.2014

На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се 2.260 објекти, а загрозени се уште 1.763, соопшти синоќа Министерството за внатрешни работи на Србија.

Бошко Ѓуровски - Душата ме боли за Обреновац

Вест - 21.05.2014

Случувањата околу поплавените подрачја во Србија и во Босна и Херцеговина тешко му паднаа на селекторот на македонската фудбалска репрезентација Бошко Ѓуровски. Човекот кој од својата 17.

Бабичката Славна навистина е популарна: ги преживеала поплавите така што поминала два дена на дрво (ВИДЕО)

МКД - 21.05.2014

Овие денови на Интернет се актуелни многу видеа кои се сведоштва за поплавите кои ги погодија Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина. Една од оние приказни што се истакнуваат е видеото и приказната ...

Катаклизма на национализмот – или чувството кога Делиите ги нарекуваат Хрватите пријатели

МКД - 21.05.2014

Во Србија кружи виц дека на Добрица Ќосиќ му откажало срцето кога видел како хрватски полицајци раселуваат Срби од Обреновац. Да, се случи и тоа – хрватските специјалци се стрчаа кон Србија на помош.

Водите под контрола, се стравува од свлечишта

Дневник - 21.05.2014

Нивото на водите во реките што предизвикаа катастрофални поплави во Србија, БиХ и во Хрватска е во опаѓање и се под контрола. Главен проблем сега се грижата за евакуираните граѓани и санирањето на ...

Обреновац - да се спаси што може да се спаси!

Идивиди - 21.05.2014

На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се 2.260 објекти, а загрозени се‘ уште 1.763, соопшти вчеравечер Министерството за внатрешни работи на ...

Тридневна жалост во Србија, Сава и натаму предизвикува кошмари

Алфа - 21.05.2014

Премиерот Александар Вучиќ им се заблагодари на сите земји во светот за големата поддршка во овие кризни времиња, но истакна дека Србија ќе мора да се потпре пред се на сопствените сили за повторно ...

Бабичката со храбар дух поминала два дена на дрво

Интересно - 21.05.2014

Силвана Лазиќ е евакуирана стара баба, на која поплавата и го однела домот... Силвана објаснила на кој начин се спасила од обреновачкиот хорор. Иако поплавата и однела буквално се, не успеала да иа ...

АЛФА во Србија – водата се повлекува, последиците испливуваат на површина

Алфа - 21.05.2014

Водата полека се повлекува, штетите и последиците испливуваат на површина. Обреновац се уште е забранета зона, а евакуацијата продолжува. Населбите на околните ридови допрва под ризик.

Успешна мисија на спасувачите од Карпош

А1 On - 21.05.2014

Спасувачката екипа на Општина Карпош, која пред пет дена замина како интервентна помош за поплавените подрачја во Србија, поточно во Обреновац, денеска се врати во Карпош.

Тато, спаси ме, на покривот сум!

+инфо - 21.05.2014

Додека ги спасувал туѓите животи, спасителот Александар Марковиќ добил порака дека неговата ќерка го чека на покрив во Обреновац, да ја спаси. - Веќе бевме на граница на издржливост. Беше ноќ.

Драми во Обреновац: Два километра туркал чамец со родилка, баба сакала да се спасува во каца за зелка

+инфо - 21.05.2014

Неверојатни приказни за спасување од Обреновац, кој преживеа потоп, раскажуваат спасените кои се сега сместени во прифатилиштата во Белград за српскиот весник „Курир“ .

Евакуацијата во Обреновец продолжува

Канал5 - 21.05.2014

Според последните информации од секторот за вонредни состојби на Србија, состојбата во поплавените подрачја е стабилна но опасноста се уште не е помината.

Гледавме како водата однесе едно бебе – Потресна исповед

МК News - 21.05.2014

Сања Милошевиќ со децата во чамецот во кој тие биле евакуирани виделе како едно од двете деца испаѓа од прегратките на неговата мајка. Сцената од поплавите кои го зафатија Обреновац, кои голтаа ...

Спасувал други кога добил страотна порака од детето – „Тато спаси ме, јас сум на покрив“

МК News - 21.05.2014

Беше тешко тоа што два дена бевме без храна и вода, но кога на колегата Александар Марковиќ му стигна СМС „Тато спаси ме, јас сум на покрив“, се заледив, раскажува за Блиц припадник на тимот за ...

Њујорк Тајмс: На Балканот му се заканува опасност од нови поплави

Вечер - 21.05.2014

Поради големиот број жртви од катастрофалните поплави во Србија, српската Влада прогласи тридневна жалост на 21, 22 и 23 мај, а вчерашниот ден беше прогласен за ден на жалост и во Босна и Херцеговина ...

Дедо се удавил во поплавите, не сакал да ја остави неподвижната баба

Канал5 - 21.05.2014

Илјадници судбини на илјадниците настрадани во поплавите во соседството - некои останаа без дом, некои не можат да ги најдат своите блиски. Сретен Ѓорѓевиќ од Обреновац ја раскажува приказната на ...

Тврдоглави граѓани или неспособна власт?

Сител - 21.05.2014

Библиски потоп, тоа е хиперболата која ја искористи Александар Вучиќ, премиер на Србија. Додека водата во Обреновац се повлекува и остава пустош, многу граѓани гневно ја обвинуваат надлежната бавна ...

Дедо се удавил со неподвижната сопруга, не сакал да ја остави

Вечер - 21.05.2014

Дај Боже да нема повеќе мртви од тие 13. Но тешко. Ние ги викавме соседите во куќата под нас, викавме дека мора да излеземе од куќите, но таму беше неподвижна баба, а дедото не сакаше да ја остави.

Сведоштва од поплавите за Канал5: Водата беше оромна, нема шанси да се спуштиш!

Канал5 - 21.05.2014

Сите се подготвуваат за нови поплави што би дошле со водите од Сава и од истопените снегови поради наглото зголемување на температурата.Нашата екипа денеска беше во посета на неколку прифатни центри ...

МРТ ексклузивно во Обреновац: Пустош по поплавите

МРТ - 21.05.2014

Македоснакта телевизија ексклузивно успеа да влезе во Обреновац, градот што највеќе беше погоден од водниот бран на реките Сава и Колубара, насекаде може да се видиат превртени и потопени автомобили.

Комесарката на ЕУ го посети Обреновац

Точка - 21.05.2014

Комесарката на Европската унија за меѓународна соработка, хуманитарна помош и реагирање во кризни ситуации, Кристина Георгиева, денека го посетила Обреновац. Ситуацијата во градот се смирува.

Бабичка поминала две ноќи на дрво бегајќи од поплавите

Точка - 21.05.2014

Славна Лазиќ од околината на Обреновац ја отвори душата и раскажа како се спасила од поплавите кои го зафатија нејзиниот крај. Таа поминала две ноќи на дрво бегајќи од надојдената вода.

Не сакал да ја остави неподвижната сопруга и заедно со неа се удавил во својот дом во Обреновац

Точка - 21.05.2014

"Дај Боже да нема повеќе мртви од тие 14! Но тешко.. Ние сме им соседи на неподвижната бабичка и дедото кој не сакаше да ја остави. Не викнаа да излеземе надвор но тие не излегоа, а ние не можевме да ...

ВИДЕО: Бабичка спиела две ноќи на дрво и се спасила од поплавата

Вистина.мк - 21.05.2014

Бабичката Славна Лазиќ од Обреновац не се исплашила кога водената стихија и дошла пред куќата. Кога видела дека нема каде, се качила на дрво. Две ноќи и еден ден поминав на јасенот.

Комесарката на ЕУ го посети Обреновац

Нетпрес - 21.05.2014

Комесарката на Европската унија за меѓународна соработка, хуманитарна помош и реагирање во кризни ситуации, Кристина Георгиева, денека го посетила Обреновац. Ситуацијата во градот се смирува.

ВИДЕО: Бабичка поминала две ноќи на дрво бегајќи од поплавите

Нетпрес - 21.05.2014

Славна Лазиќ од околината на Обреновац ја отвори душата и раскажа како се спасила од поплавите кои го зафатија нејзиниот крај. Таа поминала две ноќи на дрво бегајќи од надојдената вода.

ВИДЕО: Бабичка две ноќи поминала на дрво, бегајќи од поплавите

Курир - 21.05.2014

Оваа бабичка која две ноќи поминала на дрво поради надојдените води во околината на Обреновац, ја раскажа својата приказна која е навистина живописна и во детели доловува каква била состојбата во ...

ВИДЕО: Старица две ноќи поминала на дрво за да се спаси од поплавите

Press24 - 21.05.2014

Оваа бабичка која две ноќи поминала на дрво поради надојдените води во околината на Обреновац, ја раскажа својата приказна. Славна Лазиќ од околината на Обреновац ја отвори душата и раскажа како се ...

ВИДЕО: Бабичка две ноќи поминала на дрво бегајќи од надојдените води

Турлитава - 21.05.2014

Оваа бабичка која две ноќи поминала на дрво поради надојдените води во околината на Обреновац, ја раскажа својата приказна која е навистина живописна и во детели доловува каква била состојбата во ...

Србија: Загрозените во поплавите ќе добијат бесплатни документи

Курир - 21.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ изјави дека Министерството ќе даде предлог до Владата, да може бесплатно да обезбеди нови документи за сите граѓани кои истите ги изгубиле ...

Ни смртта не ги раздели – дедо потона со својата неподвижна сопруга

Република - 21.05.2014

Безбројни трагични приказни се шепотат помеѓу преживеаните од големите поплави во регионот. Сретен Ѓорѓевиќ, еден од евакуираните обреновчани, за српски „Ало“ ја раскажа драмата низ која поминале ...

Дедо се удавил со неподвижната сопруга, не сакал да ја остави

Курир - 21.05.2014

Дај Боже да нема повеќе мртви од тие 13. Но тешко. Ние ги викавме соседите во куќата под нас, викавме дека мора да излеземе од куќите, но таму беше неподвижна баба, а дедото не сакаше да ја остави.

Несебична љубов: Дедо се удавил со неподвижната сопруга, не сакал да ја остави

Press24 - 21.05.2014

Дај Боже да нема повеќе мртви од тие 13. Но тешко. Ние ги викавме соседите во куќата под нас, викавме дека мора да излеземе од куќите, но таму беше неподвижна баба, а дедото не сакаше да ја остави.

Бабата Славна стана славна – ги преживеа поплавите качена на дрво (ВИДЕО)

Република - 21.05.2014

Приказната на Славна Лазиќ од околината на Обреновац стана хит на интернет. Бабичката живописно раскажува како поминувајќи две ноќи на дрво се спасила од поплавите кои го зафатија нејзиниот крај.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Успешна мисија на спасувачите од Општина Карпош во Србија

Sky - 21.05.2014

Спасувачката екипа на Општина Карпош, која пред пет дена замина како интервентна помош за поплавените подрачја во Србија, поточно во Обреновац, денеска се врати во Карпош.

Насмевки и емоции во прифатниот центар во Србија/Фото

Lider - 21.05.2014

Невен е момчето кое стана познато по тетоважите, но најмногу по големото срце, учествувајќи во спасувачките тимови за евакуација на настраданите од поплавите во Обреновац.

ВИДЕО: Бабичка две ноќи поминала на дрво за да се спаси од поплавите

Денешен - 21.05.2014

Оваа бабичка која две ноќи поминала на дрво поради надојдените води во околината на Обреновац, ја раскажа својата приказна. Славна Лазиќ од околината на Обреновац ја отвори душата и раскажа како се ...

Србија: Загрозените граѓани во поплавите ќе добијат бесплатни документи

Денешен - 21.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ изјави дека Министерството ќе даде предлог до Владата, да може бесплатно да обезбеди нови документи за сите граѓани кои истите ги изгубиле ...

Дедо не сакал да ја остави неподвижната баба, па се удавиле во поплавите

Денешен - 21.05.2014

Некои останаа без дом, некои не можат да ги најдат своите блиски – илјадниците настрадани во поплавите во соседството. Сретен Ѓорѓевиќ од Обреновац ја раскажува приказната на неговите соседи – дедото ...

ВИДЕО: Бабичкава две ноќи висела на дрво за да се спаси од поплавите

Maxim - 21.05.2014

Оваа бабичка која две ноќи поминала на дрво поради надојдените води во околината на Обреновац, ја раскажа својата приказна. Славна Лазиќ од околината на Обреновац ја отвори душата и раскажа како се ...

Ова е љубов- Не сакал да ја остави па се удавил со неподвижната сопруга

Maxim - 21.05.2014

Дај Боже да нема повеќе мртви од тие 13. Но тешко. Ние ги викавме соседите во куќата под нас, викавме дека мора да излеземе од куќите, но таму беше неподвижна баба, а дедото не сакаше да ја остави.

Тврдоглави граѓани или неспособна власт?

Deutsche Welle - 20.05.2014

Библиски потоп, тоа е хиперболата која ја искористи Александар Вучиќ, српскиот премиер. Додека водата во Обреновац се повлекува и зад себе остава пустош, бесните граѓани ги обвинуваат надлежните за ...

Релативно мирна ноќ во поплавените региони во Србија

24 Вести - 20.05.2014

Во Шабац ноќта поминала мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е направено се што е потребно за зајакнување на ...

Нови жртви од поплавите во Србија и во БиХ

24 Вести - 20.05.2014

Поплавени домови, скршени лица, ваква е сликата по историските поплави кои ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска. Најтешко е во Босна и Херцеговина каде што свлечиштата од синоќа голтаат ...

Нивото на реката Сава опаѓа

Р.С.Европа - 20.05.2014

Нивото на реката Сава е во опаѓање. Во Шабац ноќта помина мирно, а во Обреновац ноќта и изутрината продолжи евакуацијата на настраданите од поплавите, соопшти српскиот Кризен штаб.

Жената која спасувала во Обреновец

Оn.net - 20.05.2014

Олгица Шеховиќ - долгогодишен нуркач, храбра и хумана жена која спасуваше деца неколку часа откако водата го проголта Обреновец. Тоа што го видела на 16-ти мај, никогаш нема да го заборави.

Големи штети и опасност од заразни болести

Р.С.Европа - 20.05.2014

Калливите води на реката Сава потопи голем број куќи куќи и патишта во Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска по рекордните дождови на Балканот. Неколку десетици илјади луѓе се евакуирани, а десетици ...

Мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Утрински - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните ...

Прва помирна ноќ во Шабац - евакуацијата од Обреновац во тек

Телма - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните ...

Голема борба со поплавите, во Обреновац 14 мртви (ВИДЕО)

МКД - 20.05.2014

До утрово во Србија, која е погодена од поплави, биле евакуирани над 30.000 луѓе, од кои само од Обреновац 13.603. Со насипи се бранат селата покрај Шид, додека во Шабац е стабилно.

Смирените води опасни, се бројат евакуираните и жртвите

Дневник - 20.05.2014

Надојдените води во реките во Србија, БиХ и во Хрватска, кои причинија катастрофални штети, од вчера во најголем дел почнаа да стагнираат и да се повлекуваат, но опасностите с` уште ни од далеку не ...

Мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Алфа - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата.

Од Обреновац до роднините во Македонија: Добро сум

А1 On - 20.05.2014

Колку се останати без ништо луѓето во Обреновац говори и тоа дека преку социјалните мрежи бараат да се пренесе информацијата дека се добро. Оваа постара жена, преку страната на Српската заедница во ...

Стравување од нов поплавен бран

Н.Македонија - 20.05.2014

Голем број жртви, раселени и исчезнати лица, урнати домови, оштетени и преполовени сообраќајници е епилогот од поплавите што сѐ уште беснеат во српските и во босанските градови и села Водната стихија ...

Странски новинари за Србија: „Неопишиво! Никогаш не сме виделе толку морничаво нешто!“

Интересно - 20.05.2014

Телевизиските и радио емисиите ширум светот во последните два дена се полни со вести за поплавите во Србија... Странските новинари истакнуваат дека никогаш не виделе вакво нешто и тешко е да се опише ...

Погледнете што ова момче е подготвено да направи за една детска насмевка

Хитпортал - 20.05.2014

М омчето кое е познато под името Невен, стана хит на социјалните мрежи благодарение на големото срце и тетоважите. Имено, тој ги посетувал евакуираните од Обреновац и особено и бил интересен на едно ...

ФОТО Љубовна приказна сред поплавите: Таа волонтерка, тој евакуиран!

+инфо - 20.05.2014

Сред поплавите, евакуацијата на жителите на Обреновац и на останатото население од загрозените подрачја во Србија, се случиле голем број и убави и тажни приказни. Но, и една љубовна приказна .

Релативно мирна ноќ во поплавените региони во Србија

+инфо - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е сторено сè што е потребно за зајакнување на најкритичните ...

Се роди љубов: Несреќата спои волонтерка и евакуирано момче

Фактор - 20.05.2014

Покрај поплавите, евакуацијата на Обревчани и останатите жители на загрозените подрачја се случија и убави и тажни приказни. Но, и една љубовна. На социјалната мрежа Твитер корисничка под име ...

Србија: Досега евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја

+инфо - 20.05.2014

На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се 2.260 објекти, а загрозени се уште 1.763, соопшти вечерва Министерството за внатрешни работи на Србија.

Мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Сител - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните ...

Мирна ноќ во поплавените региони- продолжува евакуацијата

МРТ - 20.05.2014

Седми ден Србија се справува со најголемата природна катастрофа во историјата. Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата.

Нов бран поплави и се заканува на Србија

МРТ - 20.05.2014

И натаму е најтешко во Обреновац, каде што во тек е евакуацијата на населението кое се прифаќа во центрите во Белград. Досега се раселени 30-тина илјади во неколкуте колективни кампови.

Евакуирани 30.873 лица во Србија

Локално - 20.05.2014

На територијата на Република Србија од подрачјата кои беа загрозени се евакуирани 30.873 лица, од кои 13.603 се од Обреновац. Во прифатилишта се згрижени 10.000 луѓе од Обреновац, другиот дел се ...

Храбар Русин скокнал од мост за да спаси српски спасувачи!

МК News - 20.05.2014

Во најзагрозеното место во Србија, Обреновац, се појавил најхрабриот руски херој… Тој скокнал од мост во река за да извлече двајца српски спасувачи и луѓе од чамецот што се превртел.

Поплави: Критични населените места покрај Сава

МРТ - 20.05.2014

Седми ден како Србија го живее лошиот сон со поплавите. Најпрво циклонот Тамара направи потоп во Западна Србија, потоа се префрли во Босна и Хрватска.

ВИДЕО: Деца се евакуираат од основното училиште во Обреновац

Сител - 20.05.2014

Сцени кои никој не би сакал да ги доживее се евидентирани во видеото во продолжение. Децата и граѓани од основното училиште „Јован Јовановиќ Змај“ во Обреновац се евакуираат од големите ...

Србија: Досега евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја

Сител - 20.05.2014

На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се 2.260 објекти, а загрозени се уште 1.763, соопшти вечерва Министерството за внатрешни работи на Србија.

Србија: Досега евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја

Канал5 - 20.05.2014

На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се 2.260 објекти, а загрозени се уште 1.763, соопшти вечерва Министерството за внатрешни работи на Србија.

ВИДЕО: Се евакуираат ученици од основното училиште во Обреновац

Локално - 20.05.2014

Децата и граѓани од основното училиште „Јован Јовановиќ Змај“ во Обреновац се евакуираат од големите поплави. Погледнете го аматерското видео, кое сведочи за тоа како жителите на Обреновац се ...

СРБИЈА: Мирна ноќ во поплавените региони

Телеграф - 20.05.2014

Ситуацијата е се уште тешка и оти со продолжувањето на работите се до полноќ, можеби би можело да се каже дека главната опасност поминала Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а ...

Мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Точка - 20.05.2014

Ноќта во поплавените региони во Србија помина мирно. Нивото на реката Сава е во опаѓање, а во Обреновац евакуацијата продолжува. Во Шабац од вчера во сила е забраната за работа на угостителските ...

ПОПЛАВИ, СРБИЈА: Мапа на состојбата на реките и помошта од државите

Телеграф - 20.05.2014

Дури 14 земји досега имаат испратено помош за поплавените подрачја во вид на човечка сила, чамци, струја, пумпи... Согласно податоците на Европската комисија од вторник 20 мај, најголемата опасност ...

Забранет влез во Обреновац, полицијата поставила пункт

Точка - 20.05.2014

Влезот во Обреновац од утринава е забранет за сите, освен за стручни екипин кои треба да извршат санација на теренот. Новинарските екипи се запрени на полицискиот пункт кај Мислоѓина и чекаат да им ...

Збратимена хуманост во Обреновац (ФОТО)

Телеграф - 20.05.2014

Потребни ли се повеќе зборови за да ја објаснат оваа фотографија. Хуманоста и збратименоста се покажаа на дело во поплавениот Обреновац, кој е целосно напуштен од жителите ...

The Economist: "Поплавите ја обединија Југославија"

Точка - 20.05.2014

Голем дел од Србија, Босна и источна Хрватска е под вода. За само неколку дена паднало дожд како за три месеци, поради што и најподготвена држава би имала проблеми.

За кратко време стана град на духови!

Точка - 20.05.2014

Од Обреновац, тешко погоден од поплавите, евакуирани се 13 илјади луѓе. Многу земји испраќаат помош за Србија. Српскиот премиер Александар Вучиќ на седницата на владата во вторник (денес) изјавил ...

СРБИЈА: Досега евакуирани се 31.873 лица

Телеграф - 20.05.2014

Евакуацијата продолжува, а на загрозените жители се доставува вода, храна и други неопходни средства На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се ...

Мирна ноќ во поплавените подрачја во Србија

Тера - 20.05.2014

Изминатата ноќ во Шабац помина мирно, нивото на реката Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата на населението. Кризниот штаб синоќа соопштил дека е направено сé што било потребно за ...

Евакуирани вкупно 30.000 лица во Србија

Република - 20.05.2014

Од подрачјата загрозени со поплавите до сега се евакуирани 30.873 лица од кои само од Обреновац 13.603, соопшти утрово Министерството за внатрешни работи на Србија.

Конечно добри вести- мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Press24 - 20.05.2014

Нивото на Сава е во опаѓање, во Шабац ноќта помина мирно, а во Обреновац продолжи евакуацијата. -Сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните локации во селото Дреновац соопштуваат од ...

Мирна ноќ во Србија

Курир - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните ...

Откажана евакуација-жителите на Обреновац не ги напуштаат куќите

Шеталиште - 20.05.2014

Командантот на 204 воздухопловна бригара, Предраг Бандиќ, синоќа изјави дека сите 30 граѓани на Обреновац се подготвени за евакуација со хелихоптерите на војската на Србија.

Жената која го евакуираше Обреновац: Носевме бебе од 10 месеци низ ледена вода а тоа мирно спиеше

BebeBoom - 20.05.2014

Олгица Шеховиќ е долгогодишен нуркач и член на нуркачкиот клуб “Посејдон”. Храбрите и хумани луѓе од овој клуб, заедно со Олгица, се упатија накај Обреновац во акција за спасување пред сè мали деца и ...

Мирна ноќ во поплавените подрачја во Србија

Хајд Парк - 20.05.2014

Изминатата ноќ во Шабац помина мирно, нивото на реката Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата на населението. Кризниот штаб синоќа соопштил дека е направено сé што било потребно за ...

СТРАШНА ТРАГЕДИЈА: Поплавите проголтаа бебе, кое паднало од прегратките на Мајка си!

Sky - 20.05.2014

Сања Милошевиќ со децата од чамецот кои се евакуирани од поплавите виделе како едно од двете деца на една мајка испаѓа од мајчината прегратка и како водата го однела.

ВИДЕО: Оваа снимка од Обреновац покажува со каква катастрофа се соочува Србија

Курир - 20.05.2014

Снимката на српскиот град Обреновац направена од воздух е доволен доказ за катастрофата која го погоди ова место. Србија и БиХ претрпеа голема катастрофа предизвикана од поплавите, а од пред некој ...

„Тато спаси ме, јас сум на покрив“-СМС која шокираше пожарникар додека спасувал луѓе

Курир - 20.05.2014

Беше тешко тоа што два дена бевме без храна и вода, но кога на колегата Александар Марковиќ му стигна СМС „Тато спаси ме, јас сум на покрив“, се заледив, раскажува за Блиц припадник на тимот за ...

„Тато спаси ме, јас сум на покрив“ – СМС што шокираше пожарникар додека спасувал луѓе

Република - 20.05.2014

- Беше тешко тоа што два дена бевме без храна и вода, но кога на колегата Александар Марковиќ му стигна СМС „Тато спаси ме, јас сум на покрив“, се замрзнав, раскажува за „Блиц“ припадник на тимот за ...

„Тато спаси ме, јас сум на покрив“- пораката која ги шокираше спасувачите

Press24 - 20.05.2014

Сведоци сме на многу потресни приказни кои овие денови доаѓаат од регионот. Беше тешко тоа што два дена бевме без храна и вода, но кога на колегата Александар Марковиќ му стигна СМС „Тато спаси ме, ...

Забранет влез во Обреновац, полицијата поставила пункт

Нетпрес - 20.05.2014

Влезот во Обреновац од утринава е забранет за сите, освен за стручни екипин кои треба да извршат санација на теренот. Новинарските екипи се запрени на полицискиот пункт кај Мислоѓина и чекаат да им ...

ДА ТИ ЗАПРЕ СРЦЕТО: Снимки од поплавите во Србија кои досега не сте ги виделе! (ВИДЕО)

Sky - 20.05.2014

Погледнете го видеоо записот од поплавениот Обреновац, во Србија, кој е најжестоко погоден од ...

ФОТО: Жителите на Обреновец - „не сакаме да си заминеме, ќе го преживееме и новиот бран“

Press24 - 20.05.2014

Преку мегафоните граѓаните се известени дека мораат да ги напуштат своите домови или дека ќе останат на своја одговорност. Во градот не остнале само стари луѓе туку меѓу нив има и доста млади како и ...

Тато, спаси ме! Јас сум на покривот! – СМС порака која го шокирала пожарникарот кој спасувал луѓе

Фама - 20.05.2014

Навистина беше тешко тоа што два дена бевме без храна и вода, но кога на колегата Александар Марковиќ му стигна СМС „Тато спаси ме, јас сум на покрив“, се смрзнав, раскажува за Блиц припадник на ...

Корист од туѓата несреќа – уапсени двајца крадци во Обреновац

Република - 20.05.2014

Беградската полиција денес во Обреновац, местото кое беше најтешко погодено од поплавите во Србија, уапси двајца крадци, кои беа затечени како крадат.

По поплавите: 14 жртви во Обреновец

Република - 20.05.2014

Во Обреновец, кој е еден од нaјпогодените градови во поплавите во Србија, има четиринаесет жртви од природната несреќа која и се случи на оваа земја, соопшти Александар Вуќиќ, премиер на Србија.

Бедници: Краделе патики и храна, а за евакуација со чамец ги уценувале луѓето и со по 1000 динари!

Press24 - 20.05.2014

Иако Србија веќе шести ден се бори со поплавите од епски размери, а илјада доброволци секојдневно ги бранат најкритичните места, поединци не бираат начин да се збогатат на туѓата несреќа.

Првите жртви изнесени од Обреновац

Курир - 20.05.2014

Во поплавите во Обреновац загинаа 14 лица, од кои половина се удавиле. Во тек е отстранување на загинатите луѓе и животните. Претседателот на белградското собрание Никола Никодијевиќ најави дека во ...

ВИДЕО: Деца се евакуираат од основното училиште во Обреновац

Курир - 20.05.2014

Сцени кои никој не би сакал да ги доживее се евидентирани во видеото во продолжение. Децата и граѓани од основното училиште „Јован Јовановиќ Змај“ во Обреновац се евакуираат од големите ...

Србија: Досега евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја

Орбис - 20.05.2014

На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се 2.260 објекти, а загрозени се уште 1.763, соопшти вечерва Министерството за внатрешни работи на Србија.

Мирна ноќ во поплавените подрачја во Србија

Макфакс - 20.05.2014

Изминатата ноќ во Шабац помина мирно, нивото на реката Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата на населението. Кризниот штаб синоќа соопштил дека е направено сé што било потребно за ...

Стравично видео: Ова се поплавените градови во Србија од воздух

Lider - 20.05.2014

Евакуирани над 25.000 луѓе, иселени градови, села, штета над милијарда евра, изгубени најмалку 17 човечки животи…На територијата на Србија без електрична енергија се повеќе од 26.000 семејства, а ...

ФОТО: Опаѓа нивото на водата во Обреновац, евакуацијата продолжува

Актуелно24 - 20.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјавил за РТС во понеделник изутрина началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации Александар ...

Мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Денешен - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните ...

Мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Lider - 20.05.2014

Во Шабац ноќта помина мирно, нивото на Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата. Српскиот Кризен штаб синоќа соопшти дека е сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните ...

Потресна исповед: Гледавме како водата однесе едно бебе

Денешен - 20.05.2014

Сања Милошевиќ со децата во чамецот во кој тие биле евакуирани виделе како едно од двете деца испаѓа од прегратките на неговата мајка. Сцената од поплавите кои го зафатија Обреновац, кои голтаа ...

Србија и понатаму се бори со поплавите

Inpress - 20.05.2014

Обреновац, 20. мај 2014 (ИНПРЕС) Србија се уште се бори со поплавите. Помошта е сe повеќе потребна во земјата каде повлекувањето на водата донесе нови проблеми.

Мирна ноќ во поплавените подрачја во Србија

Актуелно24 - 20.05.2014

Изминатата ноќ во Шабац помина мирно, нивото на реката Сава е во опаѓање, а во Обреновац продолжи евакуацијата на населението. Кризниот штаб синоќа соопштил дека е направено сé што било потребно за ...

Уапсени двајца крадци во Обреновац

Денешен - 20.05.2014

Денеска беградската полиција во Обреновац, местото кое беше најтешко погодено од поплавите во Србија, уапси двајца крадци, кои беа затечени како крадат.

Србија: Досега евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја

Lider - 20.05.2014

На територијата на Србија досега се евакуирани 31.873 лица од загрозените подрачја, поплавени се 2.260 објекти, а загрозени се уште 1.763, соопшти вечерва Министерството за внатрешни работи на Србија.

Мирна ноќ во поплавените региони во Србија

Maxim - 20.05.2014

Нивото на Сава е во опаѓање, во Шабац ноќта помина мирно, а во Обреновац продолжи евакуацијата. -Сторено се што е потребно за зајакнување на најкритичните локации во селото Дреновац соопштуваат од ...

„Тато спаси ме, јас сум на покрив“ - СМС порака која потресе пожарникар додека спасувал луѓе

Maxim - 20.05.2014

Сведоци сме на многу потресни приказни кои овие денови доаѓаат од регионот. Беше тешко тоа што два дена бевме без храна и вода, но кога на колегата Александар Марковиќ му стигна СМС „Тато спаси ме, ...

ФОТО: Жителите на Обреновец не сакаат да ги напуштат своите домови

Maxim - 20.05.2014

Преку мегафоните граѓаните се известени дека мораат да ги напуштат своите домови или дека ќе останат на своја одговорност. Во градот не остнале само стари луѓе туку меѓу нив има и доста млади како и ...

Ги уценувале со по 1000 динари за да ги евакуираат од поплавените домови!

Maxim - 20.05.2014

Иако Србија веќе шести ден се бори со поплавите од епски размери, а илјада доброволци секојдневно ги бранат најкритичните места, поединци не бираат начин да се збогатат на туѓата несреќа.

Србија: По поплавите продолжува евакуацијата, повеќе патишта и натаму непроодни

24 Вести - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Србија: Наредена целосна евакуација на Обреновац поради нов поплавен бран

24 Вести - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

И натаму опасност од поплавите во Србија и БиХ

Р.С.Европа - 19.05.2014

Илјадници луѓе во чамци и воени камиони ги напуштаат нивните домови во Србија и Босна и Херцеговина по рекордните дождови кои реката Сава ја претворија во смртоносен бран, предизвикувајќи ги ...

Наредена целосна евакуација на Обреновац

Р.С.Европа - 19.05.2014

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стафановиќ денеска нареди итна и целосна евакуација на Обреновац поради нов бран поплави од реката Сава.

Опаѓа водата во Обреновац, евакуацијата продолжува (видео)

Телма - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Србија: Мирна ноќ, се чека нов поплавен бран

МКД - 19.05.2014

Одбраната на термоелектричните централи беше приоритет во претходната ноќ во Србија. Во Костолац одбраната од поплавите беше успешна, сега вниманието е насочено на ТЕНТ.

Во Србија досега евакуирани 25.070 лица

Утрински - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на Обреновац 7.800, каде ситуацијата е најтешка, соопшти изутринава Министерството ...

ФОТО: Обреновац во карантин

Утрински - 19.05.2014

По поплавите - катаклизма во најпогодениот српски град од катастрофалната прирoдна непогода Обреновац - Српскиот град Обреновац, кој го претрпе најголемиот удар од поплавите кои го зафатија регионот, ...

Тој евакуиран, таа волонтерка – епилогот: љубов (ФОТО)

МКД - 19.05.2014

Среде поплавите, евакуацијата на обреновчани и на другите жители од загрозените региони се случиле несреќни, тажни но и некои убави приказни. Оваа приказна е љубовна и брзо се шири по социјалните ...

Погледнете ја емотивната снимка од поплавите што ја опустошија Србија (ВИДЕО)

МКД - 19.05.2014

Најмалку 19 жртви, десетици повредени и над 25.000 евакуирани граѓани се најновите денешни официјални податоци за последиците од катастрофалните поплави во Србија, но во овој момент сѐ уште нема ни ...

Вучиќ: Во Обреновац досега 13 жртви, целосна евакуација на градот поради нов поплавен бран

Утрински - 19.05.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави денеска дека во Обреновац досега се забележани 13 жртви, и изрази надеж дека бројот на жртви „нема да биде катаклизмичен“, наспроти размерите на катастрофата.

Итна евакуација на Обреновац, Сава го проби насипот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.05.2014

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ наредил итна и целосна евакуација на Обреновац. Сава е во пораст кај Обреновац, пробиен е насипот на три места кај Забрежје, јавува РТС.

Опаѓа нивото на водата во Обреновац

Идивиди - 19.05.2014

евакуацијата продолжува, повеќе патишта во Србија и натаму непроодни Белград, 19 мај 2014 (МИА) - Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава ...

Повеќе патишта во Србија и натаму непроодни

Алсат-М - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Опаѓа нивото на водата во Обреновац, евакуацијата продолжува, повеќе патишта во Србија и натаму непроодни

Алфа - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Српското МВР досега евакуираше 25.070 лица

Алфа - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на Обреновац 7.800, каде ситуацијата е најтешка, соопшти изутринава Министерството ...

Битка за преживеаните, мртвите ќе се бројат кога ќе се повлече водата

Дневник - 19.05.2014

Само камбанаријата на црквата и покривите од куќите што се наѕираат над водата сведочат дека овде живеат луѓе. Евакуираните граѓани поминуваат неколку воени и полициски пунктови на патот кон селото ...

Се вљубија сред поплава: Таа волонтерка, тој евакуиран – епилог: ЉУБОВ

Хитпортал - 19.05.2014

С ред поплавата и катастрофата која и се случи на Србија, особено на Обреновац, се случила и една убава љубовна приказна, пишува српски Телеграф. Момче и девојка за време на евакуацијата на Обреновац ...

Ситуацијата полека се смирува - евакуацијата продолжува

Алфа - 19.05.2014

По најсилните дождови во последните 120 години, по што следуваа драматични поплави, состојбата на Западниот Балкан полека се подобрува. Водостојот на многу реки веќе не се покачува, а на некои места ...

Тој евакуиран, а таа волонтерка, се заљубиле!

Интересно - 19.05.2014

За време на евакуацијата од поплавите во Обреновац имало многу убави и тажни приказни... Оваа е љубовна приказна. Девојката под името @ZKaplarevic на Twitter ја објавила оваа љубовна фотографија со ...

Тој евакуиран, таа волонтерка - се роди љубов!

ЗаЗабава - 19.05.2014

Тој евакуиран, таа волонтерка – се роди љубов! Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, се одигруваат многу човечки драми.

Најхрабриот Русин, скокнал од мост за да спаси српски спасувачи!

Интересно - 19.05.2014

Во најзагрозеното место во Србија, Обреновац, се појавил најхрабриот руски херој... Тој скокнал од мост во река за да извлече двајца српски спасувачи и луѓе од чамецот што се превртел.

Тој евакуиран, таа волонтерка: Епилог – љубов!

А1 On - 19.05.2014

Среде поплавите и евакуациите во Обреновац и останатите загрозени подрачја се случија неколку убави и тажни приказни, но и една љубовна. На социјалната мрежа „Твитер“ З.Капларевиќ ја објави оваа ...

Трагедија: Соседите ми се удавија пред очи, брат ми и татко ми исчезнаа

БркајРабота - 19.05.2014

Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, спрски Курир ја пренесува приказната на 21-годишната Маријана Илиќ од Бело Поле, ...

Евакуиран и волонтерка ја споделија својата љубов

365 - 19.05.2014

Секогаш е убаво кога после толку лоши вести, ќе се слушне и некоја убава вест за љубовта. Имено, за време на евакуациите во Обреновац се роди љубовта меѓу еден евакуиран жител и млада волонтерка.

Во Србија потврдени 20 жртви од поплавите, нова итна евакуација на Обреновац

Кајгана - 19.05.2014

Во Србија во четиридневните незапаметени поплави официјално се потврдени 20 жртви, од кои најмногу настрадале во Обреновац - 13 во Шабац има две, и пет во централите и западните делови на земјата, а ...

АЛФА во Србија - потресни приказни од прифатните центри и поплавените подрачја

Алфа - 19.05.2014

Драматично во поплавените региони, но и во прифатните центри каде се сместени дел од евакуираните. На нивните лица солзи и страв за роднините и пријателите за кои се уште немаат информаци Драматично ...

(ВИДЕО) Потресна приказна на 85-годишна старица од Обреновац

Фактор - 19.05.2014

Помеѓу многубројните луѓе кои се евакуирани, се најде и една старица (85) од Обреновац, која за српски телеграф раскажа тажна приказна. Како е спасена, каде и е семејството, како се чувствува, ...

Опаѓа нивото на водата во Обреновац, евакуацијата продолжува, повеќе патишта и натаму непроодни

+инфо - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Српското МВР досега евакуираше 25.070 лица

+инфо - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на Обреновац 7.800, каде ситуацијата е најтешка, соопшти изутринава Министерството ...

ФОТО Таа волонтерка, тој евакуиран - се роди љубов!

+инфо - 19.05.2014

Среде поплавите, евакуацијата на жителите на Обреновац се случија многу убави и тажни работи, но и една љубовна. На социјалната мрежа Твитер се појави оваа симпатична слика со коментар: „Тој ...

(ВИДЕО+ФОТО) Како изгледа Обреновац денеска

Фактор - 19.05.2014

Во Обреновац водата се повлекува, но и понатаму сите делови од градот се под вода. Евакуацијата продолжува. Заштитата на Термоелектраната беше приоритет ова утро, јавуваат тамошните медиуми.

Србија: Наредена целосна евакуација на Обреновац поради нов поплавен бран

+инфо - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

Србија: Наредена целосна евакуација на Обреновац поради нов поплавен бран

Фактор - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија , Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

Евакуирани над 27 илјади луѓе во Србија

Локално - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од најалармантните места до сега се евакуирани 25.070 лица, од Обреновац каде ситуацијата е најзагрижувачка на безбедно се 7.800 луѓе, велат од Министерството за ...

Опаѓа нивото на водата во Обреновац, евакуацијата продолжува, повеќе патишта во Србија и натаму непроодни

Сител - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Сава се уште се заканува, рудникот „Колубара“ стана езеро

Либертас - 19.05.2014

Србија и натаму се справува со поплавните таласи. Сите места покрај реката сава се во подготвеност. Мерењата покажале дека нивото на Сава кај Шабац опаѓа, додека во Обреновац во изминатите 24 часа ...

Србија и Босна и Херцеговина имаа уште една тешка вечер

Канал5 - 19.05.2014

Во Србија и Босна и Херцеговина продолжува борбата со водената стихија. Досега се евидентирани триесетина жртви, а десетици се сметаат за исчезнати. Евакуирани се триесетина илјади лица.

Евакуацијата во Обреновац продолжува

МРТ - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Српското МВР досега евакуираше 25.070 лица

Сител - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на Обреновац 7.800, каде ситуацијата е најтешка, соопшти изутринава Министерството ...

Тој евакуиран, таа волонтерка – се родила љубов!

Канал5 - 19.05.2014

Тој евакуиран, таа волонтерка – се родила љубов! Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, се одигруваат многу човечки ...

Критична состојба: Евакуирани 26.000 лица

МРТ - 19.05.2014

Се намалува водостојот на реките во Југоисточна Европа, но состојбата е сеуште критична. Во очекување нов бран, во Белград насипите се зајакнуваат со вреќи.

Пустош и забранет влез за Обреновац

Локално - 19.05.2014

Најзагрозеното место од поплавите во Србија, Обреновац засега е во локализирана состојба. Голем дел од градот се уште е под вода иако нивото се повлекува.

Руски спасувач скокнал од мост во река да спаси двајца српски спасувачи

Канал5 - 19.05.2014

Рускиот спасувач во едно од најзагрозените места од поплавите, Обреновац, забележал дека чамецот со двајца српски спасувачи и две девојки се превртел.

Канал 5 со поплавените во Србија

Канал5 - 19.05.2014

Во Србија и во Босна и Херцеговина продолжува борбата со водената стихија. Пет жртви и еден исчезнат е официјалната бројка во Србија, а надлежните и натаму, се додека водата целосно не се повлече, ...

Најстрашното сè уште не дошло – бранот стасува во Белград во вторник или в среда

МК News - 19.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

20 жртви во Србија, 20 во Босна - опасноста не е помината!

Канал5 - 19.05.2014

Околу 20 жртви има досега во Србија – толкав е и бројот на загинатите во Босна – но опасноста од поплавите се уште не е помината. Денеска беше наредена итна евакуација на десетина села во близина на ...

ХОРОР: Еве како изгледаат од внатре поплавените куќи во Обреновац/ВИДЕО

Сител - 19.05.2014

Во Обреновац водата значително се повлече, но и натаму делови од градот се под вода. Евакуацијата на жителите продолжува. Заштитата на Термоелектраната е приоритет ова утро, јавија српските медиуми.

Македонија ја покажа хуманоста

Сител - 19.05.2014

Тигрите два дена не запираат во спасувањето на поплавените во Србија и Босна. Двата контигента со по 15 специјалци кои ги испрати МВР се распределени на задача во Белград , околните општини и во ...

ВИДЕО: Како изгледаат внатре поплавените куќи во Обреновац

МК News - 19.05.2014

Во Обреновац водата значително се повлекува, но некои делови од градот и натаму се под вода. Евакуацијата на населението и понатаму продолжува. Заштитата на термоелектраната утринава е приоритет.

Нов бран во Обреновац - итна и целосна евакуација во тек

Сител - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ наредил итна и целосна евакуација на Обреновац бидејќи кон овој град се наближува нов бран.

Наредена итна евакуација на Обреновац

Канал5 - 19.05.2014

Министерот за надворешни работи на Србија Небојша Стефановиќ нареди итна потполна евакуација на Обреновац поради новиот бран на поплави кој доаѓа од правец на Забрежје.

Водата навира повторно: Наредена целосна евакуација на Обреновац – нов поплавен бран

МК News - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

Србија: Наредена целосна евакуација на Обреновац поради нов поплавен бран

Сител - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

Нов поплавен бран се заканува на Обреновац

Локално - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

Мирна ноќ во Србија – се очекува нов бран (ВИДЕО)

Телеграф - 19.05.2014

Состојбата во Србија во текот на вчерашниот дена била нешто подобра од претходните неколку дена Првиот бран стигна до Белград и денеска ќе се работи на одбрана на главниот град, јавуваат српските ...

Поплави во Србија, Белград го чека поплавниот бран

Точка - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја до сега се евакуирани 25.070 лица, од тие од подрачјето на Обреновац се 7. 800 лица, каде што ситуацијата е најтешка, соопшти утринава ...

ЕВАКУАЦИЈА, СРБИЈА: 25 илјади лица на безбедно

Телеграф - 19.05.2014

Освен во Обреновац, ситуацијата е особено тешка и во Крупањ, Сремска Рача и Јамен На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на ...

Тој евакуиран, а таа волонтерка. Епилог - љубов!

Точка - 19.05.2014

За време на поплавите, евакуацијата на Обреновчани и останатите жители на загрозените подрачја се случиле многу тажно но и убави приказни. Но и една љубовна.

АПОКАЛИПТИЧНИ СНИМКИ: Цели села и населби исчезнаа во поплавите (ВИДЕО)

Телеграф - 19.05.2014

Според нецелосните податоци, животите во Србија, БиХ и во Хрватска ги загубија 44 лица, но се очекува бројот на загинатите да биде поголем Тоа што некогаш беше Обреновац, градот што се наоѓа меѓу ...

ЕПИЛОГ НА ЉУБОВТА: Тој евакуиран, таа волонтерка

Телеграф - 19.05.2014

Среде поплавите и евакуацијата на жителите на Обреновац, но и на останатите загрозени граѓани, се случија многу трагични, но и убави приказни. Една од нив е љубовна На „Твитер“ корисничка со профил ...

На Обреновац му е „судено“ да биде поплавуван (ВИДЕО)

Телеграф - 19.05.2014

Сместен во близина на речните корита на Сава, Колубара и на Темнава, за Обреновац е речиси неизбежно да се соочува со чести поплави Поплавата со која се соочи српскиот град Обреновац не е прва во ...

ИЗДАДЕНА НАРЕДБА: Целосна евакуација на Обреновац, иде нов бран!

Телеграф - 19.05.2014

Се собираат и пцовисаните животни за да не дојде до ширење на зараза Министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на Обреновац поради новиот воден бран што му се ...

Воздушни снимки: Еве како изгледаат потопените градови во Србија

Точка - 19.05.2014

Во Србија се евакуирани 25.000 луѓе, а од Обреновац е иселено практично целото население. Најголемите поплави кои ја погодија Србија во изминатите 120 години предизвикаа штета која се проценува на ...

ВУЧИЌ: Не го криеме бројот на жртвите, не пливаат лешеви во Обреновац

Телеграф - 19.05.2014

Срамота е за луѓето што се занимаваат со такви измислици. Читам глупости како низ Обреновац пливаат лешеви. Покажете ми го тоа! Зошто некој би го криел бројот на жртвите, вели тој Се соочуваме со ...

Жената која го евакуираше Обреновац: Носевме бебе од 10 месеци преку ладна вода, а тоа мирно спиеше

Точка - 19.05.2014

Олгица Шеховиќ е долгогодишен нуркач и член на нуркачкиот клуб "Посејдон." Храбрите и хумани луѓе од овој клуб, заедно со Олгица, се упатиле во Обреновац во окција за спасување на мали деца и бебиња ...

Што остана од Обреновац? (ВИДЕО)

Телеграф - 19.05.2014

Сепак, властите предупредуваат дека градот мора да биде целосно евакуиран бидејќи се заканува нов бран Погледнете што направија поплавите во Обреновац и што остана од градот откако се повлече водата.

Нова паника во Србија: Мора да се заштити термоелектраната „Никола Тесла“

Вистина.мк - 19.05.2014

Заштита на термоелектраната „Никола Тесла“ во Обреновец е приоритет ова утро, таму тргнаа 13 камиони со вреќи полни со песок. Првиот бран стигна и до белград и денес ќе се работи на одбрана на ...

ФОТО: Се роди љубов за време на поплавите во Србија

Вистина.мк - 19.05.2014

Тој евакуиран, таа волонтерка – се родила љубов! Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, се одигруваат многу човечки ...

Најхрабриот Русин: Скокнал од мостот за да ги спаси српските спасувачи

Вистина.мк - 19.05.2014

Спасувачите дадоа се од себе за да ни помогнат. Еден руски специјалец скокна од мостот за да спаси двајца наши луѓе- изјавил спрскиот премиер. Во најранливото место во Србија, зафатено од поплавата – ...

Обреновац, градот кој веќе го нема

Шеталиште - 19.05.2014

Ова беше најтешка ноќ. Тишина. Се слуша само звукот на водата. Гледав низ прозорецот, свеќите во становите се гаснеа.Како со нив да се гасеше надежта дека ќе не најдат… Вака раскажува Небојша ...

Поплави во Србија, Белград го чека поплавниот бран

Нетпрес - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја до сега се евакуирани 25.070 лица, од тие од подрачјето на Обреновац се 7. 800 лица, каде што ситуацијата е најтешка, соопшти утринава ...

Се брани електраната „Никола Тесла“ по секоја цена!

Република - 19.05.2014

Првиот бран стигна до Белград, а денеска приоритет е одбрана на главниот град, но нешто што е поважно од тоа е заштита на термоелектраната Никола Тесла во Обреновац.

Опаѓа нивото на водата во Обреновац, а евакуацијата продолжува

Курир - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Опаѓа нивото на водата во Обреноцац- евакуацијата продолжува

Press24 - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска

Press24 - 19.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Нова паника во Србија: Мора да се заштити термоелектраната „Никола Тесла“

Курир - 19.05.2014

Заштита на термоелектраната „Никола Тесла“ во Обреновец е приоритет ова утро, таму тргнаа 13 камиони со вреќи полни со песок. Првиот бран стигна и до белград и денес ќе се работи на одбрана на ...

Нова мисија во Србија- мора итно да се заштити термоелектраната „Никола Тесла“

Press24 - 19.05.2014

Заштита на термоелектраната „Никола Тесла“ во Обреновец е приоритет ова утро, таму тргнаа 13 камиони со вреќи полни со песок. Првиот бран стигна и до Белград и денес ќе се работи на одбрана на ...

Животот во засолништата во Србија (фотогалерија)

Република - 19.05.2014

Спортски сали, празни објекти се само дел од местата каде се сместени евакуираните од Обреновац и околние места, кои беа зафатени од поплавите во Србија.

Досега евакуирани 25.070 лица од загрозените подрачја во Србија

Курир - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на Обреновац 7.800, каде ситуацијата е најтешка, соопшти изутринава Министерството ...

ФОТО: "Тој евакуиран таа волонтерка"- среде поплави се роди нова љубов

Press24 - 19.05.2014

Среде поплавите и евакуација во Обреновац се роди нова љубов. На Твитер под корисничкото име @ ZKaplarevic беше објавена оваа симпатична фотографија со наслов: "Тој беше евакуиран, таа volonterka.

Обреновац, градот кој го нема

Фама - 19.05.2014

Ова беше најтешка ноќ. Тишина. Се слуша само злобниот звук на водата. Гледав низ прозорецот, свеќите во становите се гасеа. Како со нив да се гасеше надежта дека ќе не најдат… Вака раскажува Небојша ...

Љубов во време на поплава – тој евакуиран, таа волонтерка (ФОТО)

Република - 19.05.2014

Меѓу илјадниците на фотографии поврзани кои деновиве се споделија на „Твитер“, најпозитивна е онаа на корисничката @ZKaplarevic. - Тој евакуиран, таа волонтерка. Епилог љубов – напиша таа.

Тој евакуиран, таа волонтерка! Епилог – љубов!

24Струмица - 19.05.2014

Во текот на поплавите, евакуацијата на жители од Обреновац и останати луѓе од загрозените подрачја, се случија и убави и тажни приказни. Но, и една љубовна.

Тој евакуиран, таа волонтерка! Епилог – љубов!

Фама - 19.05.2014

Во текот на поплавите, евакуацијата на жители од Обреновац и останати луѓе од загрозените подрачја, се случиле многу и убави и тажни приказни. Но, и една љубовна.

ФОТО: Се роди љубов за време на поплавите во Србија

Курир - 19.05.2014

Тој евакуиран, таа волонтерка – се родила љубов! Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, се одигруваат многу човечки ...

Трагедија: Соседите ми се удавија пред очи, брат ми и татко ми исчезнаа (ФОТО)

Курир - 19.05.2014

Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, спрски Курир ја пренесува приказната на 21-годишната Маријана Илиќ од Бело Поле, ...

„Соседите ми се удавија пред очи" - уште една потресна приказна од Србија

Press24 - 19.05.2014

Уште една потресна приказна која ја донесоа поплавите во Србија. Српски Курир ја пренесува тажната судбина на 21-годишната Маријана Илиќ од Обреновац, на која куќата буквално и се срушила пред очи.

СЕ ЗАЉУБИЈА СРЕДЕ ПОПЛАВИТЕ: Таа волонтерка, тој евакуиран (ФОТО)

Sky - 19.05.2014

Среде поплавите и катастрофата која и' се случи на Србија, особено во Обреновац, се случи и една убава љубовна приказна. Двајца млади во текот на евакуацијата на Обреновчани се заљубиле, а таа добра ...

Потресни приказни од Обреновац: Соседите ми се удавија пред очи

Република - 19.05.2014

Уште една потресна приказна која ја донесоа поплавите во Србија. Српски Курир ја пренесува тажната судбина на 21-годишната Маријана Илиќ од Обреновац, на која куќата буквално и се срушила пред очи.

ФОТО: Среде поплава се роди нова љубов – “тој евакуиран таа волонтерка”

За Се - 19.05.2014

Во поплавите и евакуација во Обреновац се роди нова љубов. На Твитер под корисничкото име @ ZKaplarevic беше објавена оваа симпатична фотографија со наслов: “Тој беше евакуиран, таа volonterka.

Македонските специјалци на дело: „Тигрите“ евакуираат изнемоштени лица во Босна (фото)

Република - 19.05.2014

Тим од единицата за специјални задачи Тигри работи со полна пареа на евакуација на лица во поплавените подрачја во Босна и Херцеговина. Republika ...

Еве како изгледа Обреновац денеска! (Видео)

Шеталиште - 19.05.2014

Во Обреновац водата се повлекува, но и понатаму сите делови од градот се под вода. Евакуацијата продолжува понатаму, а пак враќањето во ова место не е ...

ВИДЕО: Како изгледаат внатре поплавените куќи во Обреновац

Курир - 19.05.2014

Во Обреновац водата значително се повлекува, но некои делови од градот и натаму се под вода. Евакуацијата на населението и понатаму продолжува. Заштитата на термоелектраната утринава е приоритет.

ФОТО: Волонтерка и евакуиран ја споделија својата љубов

Нетпрес - 19.05.2014

За време на евакуациите во Обреновац се случи и нешто убаво. Се роди љубов меѓу евакуирано момче и млада волонтерка. На социјалната мрежа „Твитер“, З.Капларевиќ ја објави оваа фотографија под наслов ...

Наредба: Итна и целосна евакуација на Обреновац, доаѓа нов бран

Курир - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ наредил итна и целосна евакуација на Обреновац бидејќи кон овој град се наближува нов бран.

Итна евакуација на Обреновац - доаѓа нов бран

Press24 - 19.05.2014

Шефот на српската дипломатија, Небојша Стефановиќ наредил итна и целосна евакуација на Обреновац бидејќи кон овој град се наближува нов бран. Стефановиќ исто така изјавил дека во поплавите во ...

Итна евакуација на Обреновац, доаѓа нов бран!

Нетпрес - 19.05.2014

Српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ наредил итан евакуација на Обреновац, бидејќи кон градот се приближува нов бран. Во поплавениот град има 13 жртви.

НАРЕДБА: Итна и целосна евакуација на Обреновац поради нов бран!

Sky - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи во Србија Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на Обреновац поради новиот поплавен бран кој се приближува кон овој град.

Во Србија потврдени 20 жртви од поплавите, нова итна евакуација на Обреновац

Portal - 19.05.2014

Во Србија во четиридневните незапаметени поплави официјално се потврдени 20 жртви, од кои најмногу настрадале во Обреновац - 13 во Шабац има две, и пет во централите и западните делови на земјата, а ...

Евакуиран и волонтерка ја споделија својата љубов

Во Штип - 19.05.2014

Секогаш е убаво кога после толку лоши вести, ќе се слушне и некоја убава вест за љубовта.Имено, за време на евакуациите во Обреновац се роди љубовта меѓу еден евакуиран жител и млада волонтерка.

Целосна евакуација на Обреновац – најлошото допрва доаѓа (ФОТО)

Република - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

Во Србија потврдени 20 жртви од поплавите, нова итна евакуација на Обреновац

Хајд Парк - 19.05.2014

Во Србија во четиридневните незапаметени поплави официјално се потврдени 20 жртви, од кои најмногу настрадале во Обреновац – 13 во Шабац има две, и пет во централите и западните делови на земјата, а ...

Руските хеликоптери Ка-32 пристигнаа во Србија

Руска реч - 19.05.2014

Два хеликоптера Ка-32 на Министерството за вонредни состојби на Русија пристигнаа во Србија за да учествуваат во спасувачките операции. Според информации од овој ресор, тие ќе се занимаваат со ...

Македонските Тигри цела ноќ летаат над Обреновац

Press24 - 19.05.2014

Специјалната полициска единица Тигри, заедно со единицте на српската полиција и хеликоптерите на Еулекс, Словенија, Белорусија и Унгарија патролираат цела ноќ над Обреновац.

Опаѓа нивото на водата во Обреновац, евакуацијата продолжува

Макфакс - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјавил за РТС во понеделник изутрина началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации Александар ...

Во Србија потврдени 20 жртви од поплавите, нова итна евакуација на Обреновац

Макфакс - 19.05.2014

Во Србија во четиридневните незапаметени поплави официјално се потврдени 20 жртви, од кои најмногу настрадале во Обреновац - 13 во Шабац има две, и пет во централите и западните делови на земјата, а ...

Опаѓа нивото на водата во Обреноцац, евакуацијата продолжува, патиштата и натаму непроодни

Денешен - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Мирна ноќ во Србија, се чека нов поплавен бран!

Lider - 19.05.2014

Одбраната на термоелектраната беше приоритет оваа ноќ. Во Костолац одбраната е успешна, сега вниманието е насочено на ТЕНТ. Смедеревска Паланка е без вода 5 дена. Досега се пребројани 17 жртви.

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, Србија и Хрватска

Денешен - 19.05.2014

Во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска, загинаа најмалку 44 луѓе. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а ...

Српското МВР досега евакуираше 25.070 лица

Lider - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на Обреновац 7.800, каде ситуацијата е најтешка, соопшти изутринава Министерството ...

Досега евакуирани 25.070 лица од српското МВР

Денешен - 19.05.2014

На територијата на Република Србија од загрозените подрачја досега се евакуирани 25.070 лица, од кои од подрачјето на Обреновац 7.800, каде ситуацијата е најтешка, соопшти изутринава Министерството ...

Фото: Покрај сите несреќи во Србија, се роди љубов за време на поплавите

Денешен - 19.05.2014

Тој евакуиран, таа волонтерка – епилог љубов! Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, се одигруваат многу човечки драми.

Тој евакуиран – таа волонтерка: Епилог љубов!

Lider - 19.05.2014

Несреќата велат ги зближува луѓето. Ова е приказна за една таква љубов на среде поплавите во Србија. Тој евакуиран, а таа волонтерка – меѓунив се родила љубов! Среде големите поплави во соседна ...

Фото: Соседите ми се удавија пред очи, брат ми и татко ми исчезнаа

Денешен - 19.05.2014

Среде големите поплави во соседна Србија, каде се евакуира населението од Обреновец, но и од други загрозени подрачја, спрски Курир ја пренесува приказната на 21-годишната Маријана Илиќ од Бело Поле, ...

Потресна приказна: Со сопствени очи гледала како соседите се дават

Lider - 19.05.2014

Дваесет и едногодишната Маријана Илиќ од Бело Поле, Обреновац за српски Курир ја раскажа потресната приказна која за само неколку дена и го промени животот.

Нивото на Сава во одделни делови постепено опаѓа

Inpress - 19.05.2014

Костолац, 19. мај 2014 (ИНПРЕС) Акцијата за поставување брани во Костолац е успешна, сега фокусот е на шаторите и сместувањето на загрозените граѓани. Смедеревска Паланка е без вода 5 дена.

Храбар Русин скокнал од мост за да спаси српски спасувачи!

Денешен - 19.05.2014

Во најзагрозеното место во Србија, Обреновац, се појавил најхрабриот руски херој… Тој скокнал од мост во река за да извлече двајца српски спасувачи и луѓе од чамецот што се превртел.

Видео: Како поплавените куќи во Обреновац изгледаат внатре

Денешен - 19.05.2014

Во Обреновац водата значително се повлекува, но некои делови од градот и натаму се под вода. Евакуацијата на населението и понатаму продолжува. Заштитата на термоелектраната утринава е приоритет.

Наредена итна и комплетна евакуација на Обреновац поради новиот бран поплави!

Inpress - 19.05.2014

Обреновац, 19. мај 2014 (ИНПРЕС) Од министерството за внатрешни работи на Србија попладнево наредиле итна и комплетна евакуација на градот Обреновац поради новиот бран поплави кој се приближува од ...

Итна и целосна евакуација на Обреновац, доаѓа нов бран

Денешен - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ наредил итна и целосна евакуација на Обреновац бидејќи кон овој град се наближува нов бран.

Итна евакуација на Обреновац поради нов бран поплави

Lider - 19.05.2014

Министерот за внатрешни работи на Србија Небојша Стефановиќ нареди итна и целосна евакуација на луѓето од Обреновац поради нов поплавен бран, што надоаѓа од правец на Забрежје.

Намалено нивото на водата во Обреновац- евакуацијата продолжува, повеќе патишта и натаму непроодни

Maxim - 19.05.2014

Нивото на водата во Обреновац опаѓа, а евакуацијата на населението продолжува, изјави изутринава началникот на оперативниот градски центар за вонредни ситуации, Александар Марсениќ.

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите кои го зафатија Балканот

Maxim - 19.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Итно мора да се заштити термоелектраната „Никола Тесла“

Maxim - 19.05.2014

Заштита на термоелектраната „Никола Тесла“ во Обреновец е приоритет ова утро, таму тргнаа 13 камиони со вреќи полни со песок. Првиот бран стигна и до Белград и денес ќе се работи на одбрана на ...

"Тој евакуиран таа волонтерка"- епилог на љубовта

Maxim - 19.05.2014

Среде поплавитеи евакуација во Обреновац се роди нова љубов. На Твитер под корисничкото име @ ZKaplarevic беше објавена оваа симпатична фотографија со наслов: "Тој беше евакуиран, таа volonterka.

„Соседите ми се удавија пред очи"- приказна која го потресе Балканот

Maxim - 19.05.2014

Уште една потресна приказна која ја донесоа поплавите во Србија. Српски Курир ја пренесува тажната судбина на 21-годишната Маријана Илиќ од Обреновац, на која куќата буквално и се срушила пред очи.

Итна евакуација на населението во Обреновац

Maxim - 19.05.2014

Шефот на српската дипломатија, Небојша Стефановиќ наредил итна и целосна евакуација на Обреновац бидејќи кон овој град се наближува нов бран. Стефановиќ исто така изјавил дека во поплавите во ...