TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесими и Дураку се налапаа пилешко

Вест - 12.11.2005

ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ПТИЧЈИ ГРИП Министерот за економија Фатмир Бесими не се плаши од птичји грип. Тој вчера го поддржа живинарството, и со пилешко и јајца ги почести својот колега од земјоделскиот ресор Садула Дураку, директорот на Ветеринарната Управа Слободен Чокревски и најголемите производители ...

Бесими и Дураки се омрсија со пилешко

Време - 12.11.2005

ЗА ВРАЌАЊЕ НА ДОВЕРБАТА НА ПОТРОШУВАЧИТЕ Министрите за економија и за земјоделство, Фатмир Бесими и Садула Дураки, заедно со директорот на Ветеринарната управа Слободан Чокревски и претставници од живинарските фарми, вчера каснаа печено пилешко месо и јајца од македонските живинарски фарми.

Министри ја враќаат довербата во домашното пилешко месо

Утрински - 12.11.2005

Потрошувачите и натаму скептични околу консумирање живински производи Владата е во акција живинарите да се вратат на традиционалните пазари АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Домашното производство на пилешко месо и јајца е безбедно за консумирање, порачаа министрите Фатмир Бесими и Садула Дураку, кои заедно ...

Бесими и Дураку тестираа пилешко

Вечер Прес - 12.11.2005

Со мало задоцнување и Македонија се вклучи кон земјите кои сакаат да им покажат на дело на своите граѓани дека пилешкото месо и јајца што ги произведуваат се здрави за јадење. За да потврдат дека нема птичји грип во домашната живина, во ресторанот "Маракана" во Градскиот парк во Скопје, пред ...

Пилешкото е сигурно за јадење, порачаа надлежните

А1 - 11.11.2005

Конечно се одржа долго најавуваната парада - јадење пилешко пред камери. Министрите Бесими и Дураку, кој со копан, кој со крилце, покажаа дека домашното пилешко месо и јајца се здрави и вкусни. „Не пробаа само пилешко, пробаа и јајца, варени, пржени.

Сите како министерот Бесими да јадете пилешко

Канал5 - 11.11.2005

Журка со пилешко и јајца во „Маракана“. Ја организираше министерот за економија Фатмир Бесими. Се појави и министерот за земјоделство Садула Дураку во друштво на директорот на Ветеринарната управа Слободан Чокревски и живинарите денеска ја враќаа довербата кај народот.

Кокошките на принуден пост

Време - 10.11.2005

ПРОИЗВОДСТВО НА ЈАЈЦА Фармерите ги ставија кокошките на принуден пост. Наместо секој ден, храна и вода им даваат на секои три дена. Оваа мерка, позната како митарење, пред неколку дена почнале да ја применуваат голем дел од живинарите за да го намалат производството на јајца, вели Вили Кичуков, ...

Нема пари за живинарите

Утрински - 10.11.2005

Живинарските фарми нема да ги добијат бараните 45 милиони денари Владата ќе помогне да се вратат поранешните пазари АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Освен обновување на деловните контакти со пазарите на кои порано нашите живинари извозуваа јајца, Владата засега нема стратегија како да Ј помогне на оваа ...

Наместо пари, Владата ќе им најде пазар!

Вечер Прес - 10.11.2005

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство нема да им ги даде бараните околу 45 милиони евра на живинарските фарми поради претрпените штети по најавите дека има можност во земјава да има птичји грип, што резултираше со намален промет.

Живинарите најавуваат масовно колење на живината

А1 - 09.11.2005

Живинарските фарми од врата на врата веќе еден месец бараат државата да помогне да се спаси живинарството. Ни по средбата со Министерот за земјоделство нема излезно решение. За спас на кокошките допрва ќе расправа Владата. Но, живинарите немаат време за чекање.

Почна обесштетувањето за уништената живина во Могила

Утрински - 09.11.2005

Решенија Битола - Живинарите во битолското село Могила, чија перната живина беше одземена и уништена во рамките на акцијата "Стампинг аут", вчера почнаа да потпишуваат решенија за обесштетување. Со обештетувањето се опфатени 5.000 птици, кои ќе се плаќаат по 250 денари за кокошка, 350 денари за ...

Могилци добија решенија, чекаат и пари

Дневник - 09.11.2005

ОБЕСШТЕТУВАЊЕ ЗА УНИШТЕНАТА ЖИВИНА ВО БИТОЛСКО Во битолското село Могила од вчера се делат решенија за обесштетување на сопствениците на живина, која беше уништена во минатиот месец, поради сомнеж дека е инфицирана со вирус на птичји грип.

Фармерите со живина бараат помош од државата

Макфакс - 09.11.2005

Скопје Претставници на групацијата за живинарство при Стопанската комора претпладнево ќе остварат средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Садула Дураку. На средбата, како што е соопштено, ќе се разговара за проблемите со кои се соочуваат живинарските фарми, по забраната за ...

Обештетувањето во Могила започнува наредните денови

Макфакс - 08.11.2005

Битола Повеќе од 250 решенија за обештетување на околу пет илјади уништени птици, во акцијата што ја спроведоа ветеринарните власти по појавата на сомнителен примерок на птичји грип во битолското село Могила, ќе издадат властите во наредните неколку дена, јавува Макфакс.