TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев за Вис изјавуваше: Немам амбиции за претседател на СДСМ или премиер

Канал5 - 16.06.2013

Немам намера да одам во Скопје ниту да бидам претседател на СДСМ или да бидам премиер. Ова го тврдеше Зоран Заев на телевизија пред една година.

Ноќната мора заменета со кошмар

Дневник - 16.06.2013

Ди Лампедуза (Di lampedusa) е италијански книжевник и романописец кој ја напишал познатата книга за Risorgimento во Италија, особено за неговото влијание врз областа на латифундиите, големите, ...

ВИДЕО: Што го предомисли Зоран Заев?

Нетпрес - 16.06.2013

Немам амбиции за премиер, ако немам амбиции за премиер, што ќе ми се амбициите за претседател на СДСМ, вели новиот лидер на СДСМ Зоран Заев во емисијата „Отворено со градоначалникот“ што лани во ...

(ВИДЕО) Зоран Заев дециден: Не сакам да бидам претседател на СДСМ

Press24 - 16.06.2013

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заевм во февруари минатата година изјавил дека не сака да биде ниту премиер, ниту претседател на партија.

Лани Заев имал чувство дека не сака да биде премиер, лидер на СДСМ, ниту пак да живее во Скопје (ВИДЕО)

МКД - 16.06.2013

Лани во февруари Зоран Заев, градоначалникот на Струмица изјавил дека чувствува дека не сака да биде премиер на државата, дека не размислува да стане лидер на СДСМ, ниту пак дека помислува да ја ...

Заев: Не сакам да бидам премиер, ниту претседател на СДСМ

Курир - 16.06.2013

Новоизбраниот претседател на СДСМ Зоран Заев изјавил дека не сака и нема амбиции да биде ниту премиер, ниту претседател на партија.

Заев: Не сакам да бидам претседател на СДСМ

Денешен - 16.06.2013

Новоизбраниот претседател на СДСМ Зоран Заев изјавил дека не сака и нема амбиции да биде ниту премиер, ниту претседател на партија.

Тхе месечари

Вечер Прес - 16.06.2013

ОВИЕ ЗАГУБИЈА ПРЕД И ДА ЗАИГРААТ, ДАЈТЕ ГИ СЛЕДНИТЕ Навидум новото раководство на СДСМ е втората постава на Црвенковски последниве 10-20 години.

Кинески синдром

Вечер Прес - 16.06.2013

СДСМ ги пробива законите на физиката. Таман ќе помислиш толку е, дното е допрено, они ќе те изненадат. Ако мислевме дека дно, барем нивно дно, е политиката која Црвенковски ја водеше, особено ...

Видео: Заев до пред една година не сакал да биде ни шеф на СДСМ ниту премиер

Република - 16.06.2013

Немам намера да дојдам во Скопје да бидам претседател на СДСМ ниту пак да бидам премиер. Ова го тврдеше Зоран Заев на телевизија пред една година.

(ФОТО) СДСМ го избра новото партиско раководство, Конгресот на 30 јуни

Утрински - 15.06.2013

На седницата на ЦО едногласно беа избрани Оливер Спасовски за секретар на СДСМ и проф. Рената Десковска за претседавач на Централниот одбор СДСМ на држаната прва седница на Централниот одбор на ...

Конгресот на СДСМ закажан за 30 јуни

24 Вести - 15.06.2013

СДСМ на вечерва одржаната прва седница на Централниот одбор на партијата во нов состав го комплетира новото партиско раководство и одлучи, 15-от конгрес да се одржи на 30 јуни, годинава.

СДСМ со ново раководство

Deutsche Welle - 15.06.2013

Пратеникот Оливер Спасовски е назначен за нов генерален секретар на најголемата опозициона партија СДСМ, а Ванчо Узунов, Александар Кирацовски, Фросина Ременски и Дамјан Манчевски се новите ...

Бранко отпатувал на Флорида?

Канал5 - 15.06.2013

Република пишува дека тој со своите најблиски соработници е на Флорида а потоа уште десетина дена ќе се задржи во Њујорк.

Континуитет или дисконтинуитет во СДСМ!?

Deutsche Welle - 15.06.2013

Што може да се очекува од новото раководство на СДСМ? Имињата се донекаде изненадување, но клучно за идната политика или курс на партијата е дали Заев ќе добие поддршка од партиската база, ...

Бичиклиски: Новото раководство на СДСМ му е блиско на Бранко

Канал5 - 15.06.2013

Понудија за членови на раководството луѓе на Бранко Црвенковски, луѓе на Радмила Шеќеринска и луѓе кои јавноста ги знае по нивно учество во многу погрешни политики на СДСМ - вели портпаролот на ВМРО ...

Анализа: Ќе ги прифати ли членството новите промени во СДСМ?

Канал5 - 15.06.2013

Владо Бучковски вели дека можеби треба да се остави простор, јавноста да види дали овие луѓе имаат капацитет да го променат партискиот курс.

Партиски преписки меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Алсат-М - 15.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека новото раководство на СДСМ е само шминка, која треба да ја затскрие болната реалност за оваа партија. „Новото раководство на СДСМ не е никакво изненадување.

Бранко се сонча на Флорида, Заев секој ден му рапортира

Нетпрес - 15.06.2013

Новиот лидер на опозициската СДСМ Зоран Заев секојдневно му реферира и добива инструкции од неговиот претходник Бранко Црвенковски, кој во моментов наводно се одмара Флорида, САД, брифираат партиски ...

Бранко се одмара на Флорида?

Курир - 15.06.2013

Поранешниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски заминал со своите најблиски соработници во САД, тврдат извори од партијата за неделникот „Република“.

ВМРО-ДПМНЕ:Во СДСМ ништо не се менува

Макфакс - 15.06.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во саботата соопшти дека новото раководство на СДСМ, кое беше промовирано во петокот вечерта, е составено дел од луѓе кое биле членови на кабинетот на поранешниот лидер Бранко ...

Бичиклиски: Ништо не се смени во СДСМ

+инфо - 15.06.2013

Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека новото раководство на СДСМ, кое беше промовирано в петокот, е составено од луѓе кое биле членови на кабинетот на поранешниот лидер Бранко ...

Насилници, зетовци, роднини на олигарсите - еве што велат од ВМРО-ДПМНЕ за новото раководство на СДСМ

Press24 - 15.06.2013

Во СДСМ ништо не се менува. Новото раководство на СДСМ не е никакво изненадување. Во него се наоѓаат лица кои или долго време, во последните дваесетина години, обавуваат високи функции во СДСМ, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот СДСМ е само шминка која треба да ја затскрие болната реалност

Курир - 15.06.2013

Во СДСМ ништо не се менува. Новото раководство на СДСМ не е никакво изненадување. Во него се наоѓаат лица кои или долго време, во последните дваесетина години, обавуваат високи функции во СДСМ, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во СДСМ ништо не се менува

Нова ТВ - 15.06.2013

Новото раководство на СДСМ не е никакво изненадување. Во него се наоѓаат лица кои или долго време, во последните дваесетина години, обавуваат високи функции во СДСМ, повеќе луѓе кои биле членови на ...

СДСМ: Паранојата на ВМРО ДПМНЕ е повеќе од очигледна

Нетпрес - 15.06.2013

Паранојата на самопрогласената ,,најмоќна и најбројна партија" од постконгресното рекомпонирање на СДСМ е повеќе од очигледна, се вели во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Александар ...

СДСМ: Груевски чувствува дека му се ближи крајот

+инфо - 15.06.2013

Груевски ја знае опасноста. Ја чувствува силата и моќта на вака организираниот и екипиран СДСМ. Насетува дека се ближи крајот на неговото владеење.

СДСМ: Тажно и очајно е нивото на кое е спадната ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 15.06.2013

Паранојата на самопрогласената ,,најмоќна и најбројна партија" од постконгресното рекомпонирање на СДСМ е повеќе од очигледна.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е во параноја од рекомпонирањето на СДСМ

Макфакс - 15.06.2013

Тажно и очајно е нивото на кое е спадната ВМРО ДПМНЕ. Паранојата на самопрогласената „најмоќна и најбројна партија" од постконгресното рекомпонирање на СДСМ е повеќе од очигледна.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Новото раководство на СДСМ – шминка за болната реалност на партијата

А1 On - 15.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со последниот избор на раководството СДСМ испуштил шанса да понуди нешто ново, туку напротив, партијата избрала луѓе кои и досега обавувале високи партиски фунции.

ВМРО-ДПМНЕ: Раководство на СДСМ е само шминка пред јавноста

Алфа - 15.06.2013

Новото раководство во СДСМ не е ништо ново. Стари лица на нови функции. Според портпаролот на владејачката партија Александар Бичиклиски во него се наоѓаат лица кои во последните дваесетина години ...

СДСМ: Паранојата на „најмоќната и најбројната партија“ е повеќе од очигледна

А1 On - 15.06.2013

Тажно и очајно е нивото на кое е спадната ВМРО ДПМНЕ. Паранојата на самопрогласената „најмоќна и најбројна партија” од постконгресното рекомпонирање на СДСМ е повеќе од очигледна, пишува во писмената ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ не се менува, исти луѓе, иста политика

Сител - 15.06.2013

СДСМ ја испушти шансата да понуди комплетно нова политичка и кадровска понуда. Вака од владејачката партија го коментираат изборот на новото раководство на социјалдемократите.

Црвенковски се сонча на Флорида, Заев секој ден му рапортира

Сител - 15.06.2013

Додека Црвенковски се сонча на Флорида, Заев секојдневно му реферира и добива инструкции од него. Нетпресс брифиран од извори во СДСМ тврди дека новиот лидер на партијата постојано телефонски го ...

ВМРО - ДПМНЕ: Во СДСМ ништо не се менува

Сител - 15.06.2013

Новото раководство на СДСМ не е никакво изненадување. Во него се наоѓаат лица кои или долго време, во последните дваесетина години, обавуваат високи функции во СДСМ, повеќе луѓе кои биле членови на ...

Бранко Црвенковски на одмара на Флорида?!

Сител - 15.06.2013

Поранешниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски заминал со своите најблиски соработници во САД, тврдат извори од партијата за неделникот „Република“.

СДСМ ја испушти шансата за промени - пак нудат луѓе на Црвенковски

МКД - 15.06.2013

Новото раководство на СДСМ е само шминка која треба да ја затскрие болната реалност за оваа партија. Но лицето се гледа.

Рекомпонираниот СДСМ е кошмар за партијата на Груевски

МКД - 15.06.2013

„Груевски ја знае опасноста. Ја чувствува силата и моќта на вака организираниот и екипиран СДСМ. Насетува дека се ближи крајот на неговото владеење“, се вели во реакцијата од СДСМ по денешната прес- ...

СДСМ го избра новото партиско раководство, Конгрeсот закажан на 30 јуни

Сител - 15.06.2013

СДСМ на синоќешната прва седница на Централниот одбор на партијата во нов состав го комплетира новото партиско раководство и одлучи 15. конгрес да се одржи на 30 јуни.

Избрано новото раководство на СДСМ

OhridNews - 15.06.2013

На седницата на Централниот одбор на СДСМ на седницата одржана на 14 јуни вечерта, го избра новото најтесно раководство на партијата.

СДСМ со нов генерален секретар и нови потпретседатели

Макфакс - 15.06.2013

Пратеникот Оливер Спасовски е назначен за нов генерален секретар на најголемата опозициона партија СДСМ, а Ванчо Узунов, Александар Кирацовски, Фросина Ременски и Дамјан Манчевски се новите ...

Црвенковски се одмара во Флорида

Нетпрес - 15.06.2013

Поранешниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски по изборот на негов наследник во партијата заминал со своите најблиски сороботници во САД, тврдат извори од партијата за неделникот „Република“.

СДСМ со нов генерален секретар и нови потпретседатели

Кајгана - 15.06.2013

Пратеникот Оливер Спасовски е назначен за нов генерален секретар на најголемата опозициона партија СДСМ, а Ванчо Узунов, Александар Кирацовски, Фросина Ременски и Дамјан Манчевски се новите ...

Бичиклиски: Ништо не се смени во СДСМ

Локално - 15.06.2013

Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека новото раководство на СДСМ, кое беше промовирано в петокот, е составено од луѓе кое биле членови на кабинетот на поранешниот лидер Бранко ...

СДСМ: Паранојата на „најмоќната и најбројната партија“ е повеќе од очигледна

Локално - 15.06.2013

Тажно и очајно е нивото на кое е спадната ВМРО ДПМНЕ. Паранојата на самопрогласената „најмоќна и најбројна партија” од постконгресното рекомпонирање на СДСМ е повеќе од очигледна, пишува во писмената ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новото раководство на СДСМ – шминка за болната реалност на партијата

Либертас - 15.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со последниот избор на раководството СДСМ испуштил шанса да понуди нешто ново, туку напротив, партијата избрала луѓе кои и досега обавувале високи партиски фунции.

СДСМ: Паранојата на самопрогласената „најмоќна и најбројна партија” е очигледна

Либертас - 15.06.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија смета дека прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ посветена на новите кадровски решенија на раководството на партијата се доказ дека се плашат од силата и моќта на ...

Реакција на СДСМ на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 15.06.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија смета дека прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ посветена на новите кадровски решенија на раководството на партијата се доказ дека се плашат од силата и моќта на ...

Црвенковски се одмара во Флорида

Локално - 15.06.2013

Поранешниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски по изборот на негов наследник во партијата заминал со своите најблиски сороботници во САД, тврдат извори од партијата за неделникот „Република“.

СДСМ со нов генерален секретар и нови потпретседатели

Тера - 15.06.2013

Пратеникот Оливер Спасовски е назначен за нов генерален секретар на најголемата опозициона партија СДСМ, а Ванчо Узунов, Александар Кирацовски, Фросина Ременски и Дамјан Манчевски се новите ...

Кои се и што работеле четворицата потпретседатели на Заев?

Фактор - 15.06.2013

Четири потпретседатели промовираше новиот лидер на СДСМ Зоран Заев, кој синоќа Централниот одбор на својата конститутивна седница ги прифати.

Еве кои се новите лидери во СДСМ (Фото)

МК News - 15.06.2013

Претседателот на СДСМ реши да ја воскресне СДСМ .Послем бројните контакти со амбасадорскиот кор во Р.Македонија , Заев покажува се поголема енергија да ја консолидира СДСМ .

СДСМ: Груевски насетува дека се ближи крајот на неговото владеење

Sky - 15.06.2013

- Тажно и очајно е нивото на кое е спадната ВМРО ДПМНЕ. Паранојата на самопрогласената ,,најмоќна и најбројна партија" од постконгресното рекомпонирање на СДСМ е повеќе од очигледна, реагираат од ...

Каде е Бранко?

Република - 15.06.2013

По вчерашната средба меѓу иницијативниот одбор за поддршка на Бранко Црвенковски со новиот лидер Зоран Заев и по одлуката за именување на 4 нови потпретседатели многумина во СДСМ го поставуваат ...

Бичиклиски: Во СДСМ ништо ново

Република - 15.06.2013

Новото раководство на СДСМ, кое беше промовирано во петокот вечерта, е составено дел од луѓе кое биле членови на кабинетот на поранешниот лидер Бранко Црвенковски, а дел од луѓе кои имаат лични ...

Каде е Црвенковски?

Денешен - 15.06.2013

Партиски членови кои се незадоволни што Црвенковски сеуште и покрај сите промени не ја губи реалната моќ во СДСМ брифираат за Република дека неколку дена по конгресот тој со своите најблиски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот СДСМ е само шминка

Sky - 15.06.2013

- Во СДСМ ништо не се менува. Новото раководство на СДСМ не е никакво изненадување, рече на денешната прес-конференција портпаролот на владејачката партија Александар Бичиклиски.

ВМРО-ДПМНЕ незадоволни од кадровските решенија во СДСМ

Н.Македонија - 15.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со последниот избор на раководството СДСМ испуштил шанса да понуди нешто ново, туку напротив, партијата избрала луѓе кои и досега обавувале високи партиски фунции - Новото ...

Познати имињата за нови потпретседатели на СДСМ

24 Вести - 14.06.2013

Универзитетската професорка Рената Десковска Треневска, професорот Ванчо Узунов и кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на СДСМ, Хари Локвенец се изборот кој што најверојатно новиот ...

Потписниците за Бранко со поддршка за Заев

Канал5 - 14.06.2013

Во седиштето на СДСМ средба на Зоран Заев со претседателот на иницијативниот одбор за поддршка на кандидатурата на Бранко Црвенковски, Наум Буревски.

Заев ќе бара нов Конгрес на СДСМ на 30 јуни

Канал5 - 14.06.2013

СДСМ вечерва ќе одржи седница на Централниот одбор на која лидерот Зоран Заев ќе предложи партијата на 30 јуни да одржи Конгрес на кој би имало и статутарни промени во партијата, јави МИА.

Заев уште ги крие своите кандидати во раководството на СДСМ

Канал5 - 14.06.2013

Една од главните задачи ќе му биде активирање на скопската организација на СДСМ, која според Заев досега била како англиска кралица, а во иднина треба да има поголема и поактивна улога.

Избрано целосното раководство на СДСМ

Канал5 - 14.06.2013

Само Шекеринска од старата гарда Социјалдемократскиот сојуз на својот Централен Одбор вечерва избра 4 потпретседатели на партијата.

Заев подготвува промени во СДСМ

Телма - 14.06.2013

Новиот лидер на социјалдемократскиот сојуз зоран заев поготвува радикални промени во организацијата и раководството на опозициската партија.

И Есад Рахиќ во раководството на СДСМ

Канал5 - 14.06.2013

Висока функција и за газдата на кочански Деликатес Меѓу десетината највлијателни луѓе во СДСМ во иднина ќе бидат и Есад Рахиќ кој што е избран за прв човек на Скопската партиска организација , а ...

СДСМ го избра новото партиско раководство

Алсат-М - 14.06.2013

СДСМ на вечерва одржаната прва седница на Централниот одбор на партијата во нов состав го комплетира новото партиско раководство и одлучи 15. конгрес да се одржи на 30 јуни, годинава.

Избрано новото раководство на СДСМ

Телма - 14.06.2013

На седницата на Централниот одбор на СДСМ на седницата одржана на 14 јуни вечерта, го избра новото најтесно раководство на партијата.

Заев побара помош и од поддржувачите на Црвенковски

Дневник - 14.06.2013

Поддршка од Иницијативниот одбор што пред 2 јуни собираше потписи за Бранко Црвенковски да остане на чело на партијата побара новоизбраниот лидер на СДСМ Зоран Заев.

Спонтаност

Утрински - 14.06.2013

Тодор Пендаров Не знам дали само јас или и вие, почитувани читатели на „Утрински“, имате чувство дека кај нас одамна е етаблирано „спонтано случување на народ“.

Прифатен предлогот на Заев за четирите нови потпретседатели на СДСМ

Капитал - 14.06.2013

Новиот лидер на СДСМ, Зоран Заев, вечерва го состави тимот од најблиски соработници. Новиот Централен одбор на вечерашната конститутивна седница го прифати предлогот на Заев според кој професорите ...

Заев ќе бара нов Конгрес на СДСМ на 30 јуни

Сител - 14.06.2013

СДСМ вечерва ќе одржи седница на Централниот одбор на која лидерот Зоран Заев ќе предложи партијата на 30 јуни да одржи Конгрес на кој би имало и статутарни промени во партијата.

СДСМ ќе одржи нов конгрес и доби четворица нови потпретседатели

МКД - 14.06.2013

Ванчо Узунов, професорот на Правниот факултет во Скопје, Александар Кирацовски, 29-годишниот битолчанец, Фросина Ременски, професорката на Факултетот за безбедност и Дамјан Манчевски се четворицата ...

СДСМ вечерва бираат членови на партиските тела

Сител - 14.06.2013

Новите потпретседатели на СДСМ кои се споменуваат во Јавноста, Дескоска, Хари Локвенец и Ванчо Узунов се имиња кои подолго време се функционери во СДСМ и важат за блиски луѓе на старото раководство ...

Есад Рахиќ и Ванчо „Деликатес“ носечки столб во новото раководство на СДСМ

Курир - 14.06.2013

Есад Рахиќ и Ванчо Георгиев, сопственик на фабриката „Деликатес“ од Кочани ќе бидат носечкиот столб во новото раководство на СДСМ, брифираат партиски извори.

Дескоска-Треневска, Узунов и Локвенец потпретседатели на СДСМ?

Алфа - 14.06.2013

Овие имиња, според неофицијалните сознанија на Алфа, се искристализирале по неколкудневните разговори што лидерот на СДСМ ги обавил со повеќе потенцијални кандидати.

Во СДСМ ништо ново, старите луѓе на нови позиции

Курир - 14.06.2013

Социјалдемократите вечерва ја одржаа првата седница на Извршиот одбор по изборот на Зоран Заев за нов лидер на најголемата опозицска партија на која се избра ново највисоко раководство.

Иницијативниот одбор со поддршка за новото лидерство на СДСМ

Макфакс - 14.06.2013

Претставници на Иницијативниот одбор за поддршка на Бранко Црвенковски на средбата со новиот лидер, Зоран Заев, му ја искажале поддршката на сегашното раководство.

Соработници на Црвенковски стануваат потпретседатели на СДСМ

Курир - 14.06.2013

Дека во СДСМ не се случува ништо ново, се потврдува со секојдневните случувања во СДСМ од денот кога Зоран Заев ја презеде функцијата на Бранко Црвенковски.

Заев ја поздрави поддршката што му ја даде Иницијативниот одбор

+инфо - 14.06.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја поздрави одлуката за поддршка што му ја даде денеска Иницијативниот одбор, чии членови во пресрет на конгресот собраа 27 илјади потписи за Бранко Црвенковски да остане ...

СДСМ вечерва избира партиско раководство

+инфо - 14.06.2013

Централниот одбор на СДСМ вечерва на седница ќе избира нови потпретседатели. Во јавноста се вртат имињата на професорката Рената Десковска-Треневска, професорот Ванчо Узунов и кандидатот за ...

Нов Конгрес на СДСМ на 30 јуни

Макфакс - 14.06.2013

На Централниот одбор на СДСМ, што ќе се одржи во петок во 19 часот, новиот лидер, Зоран Заев ќе предложи да се донесе одлука за свикување на 15.

Заев: Вечерва сакам да го избереме најдобриот тим

+инфо - 14.06.2013

Радмила Шекеринска ќе биде заменик претседател на партијата, и тоа во многу скоро време ќе биде дефинирано на Конгрес. Денеска ќе предложам до Централниот одбор на 30 јуни да закажеме нов Конгрес на ...

Старите луѓе на Црвенковски во новото раководство на СДСМ

Нетпрес - 14.06.2013

Социјалдемократите вечерва ја одржаа првата седница на Извршиот одбор по изборот на Зоран Заев за нов лидер на најголемата опозицска партија на која се избра ново највисоко раководство.

СДСМ избра ново раководство

А1 On - 14.06.2013

На седницата на СДСМ, едногласно беше комплетирано новто раководство на партијата со изборот на Секретар на СДСМ, Потпретседатели и членови на Извршниот одбор на партијата.

Рахиќ носечки столб во новото раководство на СДСМ

Нетпрес - 14.06.2013

Есад Рахиќ и Ванчо Георгиев, сопственик на фабриката „Деликатес“ од Кочани ќе бидат носечкиот столб во новото раководство на СДСМ, брифираат партиски извори.

(ВИДЕО) Заев: Поддршката на Иницијативниот одбор е искрена и во интерес на партијата

А1 On - 14.06.2013

„Сакам да го изразам моето големо задоволство, да се заблагодарам за голема помош и за поддршка, како овој конечен чин, на Иницијативниот одбор.

Заев ја состави првата екипа на СДСМ

Алфа - 14.06.2013

Зоран Заев ја состави првата екипа на најголемата опозициска партија. Новиот Централен одбор на својата конститутивна седница вечерва, експресно го аминуваше предлогот на својот лидер - професорите ...

Избрани четворицата потпретседатели на СДСМ

Нова ТВ - 14.06.2013

На 30 Јуни ќе се одржи нов конгрес на СДСМ каде ќе се донесат измени во Статутот на партијата, со што и формално Радмила Шекеринска ќе ја преземе функцијата заменик-претседател на СДСМ.

СДСМ доби четворица потпретседатели

Р.С.Европа - 14.06.2013

Професорите Ванчо Узунов и Фросина Ременски, Дамјан Манчевски и Александар Кирачовски се новите потпретседатели на СДСМ, одлучи Централниот одбор на партијата.

СДСМ доби четворица нови потпретседатели

+инфо - 14.06.2013

Професорот на Правен факултет, Ванчо Узунов, 29-годишниот битолчанец Александар Кирацовски, професорката на Факултетот за безбедност, Фросина Ременски и Дамјан Манчевски се четворицата нови ...

Изненадувања на Централниот одбор на СДСМ: Еве ги новите потпретседатели на партијата

МК News - 14.06.2013

Предмалку заврши Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Бихаќка. Новите потпретседатели на СДСМ се Ванчо Узунов, Александар Кирачевски, Фросина Ременска и Дамјан Манчевски.

СДСМ вечерва ќе избира раководство на партијата

Sky - 14.06.2013

СДСМ вечерва ќе одржи седница на Централниот одбор на партијата. Седницата ќе се одржи во седиштето на партијата, на Бихаќка, со почеток во 19:00 часот.

СДСМ вечерва ќе добие нови потпретседатели на партијата

Бриф - 14.06.2013

Вечерва во 19 часот Централниот одбор на СДСМ ќе одржи седница во седиштето на партијата. Главни точки на денешната седница на Централниот одбор ќе бидат изборот на секретар на партијата, нов Извршен ...

Заев: СДСМ е вреден за нашата Македонија

Sky - 14.06.2013

- Радмила Шекеринска ќе биде заменик претседател на партијата, и тоа во многу скоро време ќе биде дефинирано на Конгрес.

Иницијативниот одбор за кандидатура на Црвенковски со поддршка за Заев

Бриф - 14.06.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска ќе се сретне со Наум Бурески, претставник на Иницијативниот одбор за поддршка на кандидатурата на Бранко Црвенковски.

ВИДЕО: Заев доби поддршка од иницијативниот одбор кој собираше потписи за Црвенковски

Либертас - 14.06.2013

Новиот претседател на СДСМ, Зоран Заев, денес се сретна со Иницијативниот одбор кој собираше потписи за останување на Бранко Црвенковски на чело на партијата во пресрет на конгресот.

Комплетирано новото раководство на СДСМ

Бриф - 14.06.2013

Најголемата опозициска партија во Македонија, по изборот на нов претседател, вечерва на првата седница на Централниот одбор на СДСМ го избра и своето ново раководство.

Десковска, Узунов и Локвенец - први соработници на Заев?!

Вечер Прес - 14.06.2013

Од партијата наскоро најавуваат и нов Конгрес на кој ќе се направат статутарни измени. Со нив Шеќеринска и формално ќе стане заменик на Заев.

Изненадувања на Централниот одбор на СДСМ: Еве ги новите потпретседатели на партијата

Sky - 14.06.2013

Предмалку заврши Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Бихаќка. Новите потпретседатели на СДСМ се Ванчо Узунов, Александар Кирачевски, Фросина Ременска и Дамјан Манчевски.

Фијаско на операцијата „Сечи-лепи-остварувај“ против новиот опозициски лидер

Либертас - 14.06.2013

Струмица, август 2012 година, разговор со такси возач при патување на релација Струмица-солунски аеродром. Од долгиот разговор, ќе пренесам еден дел: Јас: Што е главната причина што Зоран Заев има ...

Избрани четворица потпретседатели на СДСМ

Бриф - 14.06.2013

Заврши состанокот на Централниот одбор на Социјал – демократскиот сојуз и место тројца, како што беше досега, избрани се четворица нови потпретседатели.

Заев: Ги поздравувам сите што се потпишаа на Иницијативата за поддршка на партијата

Бриф - 14.06.2013

-Сакам да го изразам моето големо задоволство, да се заблагодарам за голема помош и за поддршка, како овој конечен чин, на Иницијативниот одбор.

СДСМ избра нови четворица потпретседатели

Република - 14.06.2013

Дамјан Манчевски, Фросина Ременски, Александар Криацовски и Ванчо Узунов се новите четворица потпрептседатели на СДСМ што беа избрани вечерва на Централниот одбор на партијата.

Заев прави ремонт на СДСМ – Данева извиси Георгиев се спаси

МК News - 14.06.2013

Луѓето кои ќе го водат СДСМ во наредните четири години заедно со Заев ќе бидат познати денес. Еден од најблиските соработници на новоизбраниот лидер на социјалдемократите ќе биде новинарот Роберт ...

Избрано новото ,сосем ново раководство на СДСМ

Локално - 14.06.2013

Лидерот на СДСМ Зоран Заев го избра новото раководство на партијата., Претседтел на советот на ЦО на СДСМ е Рената Треновска Десковкса, .

Биографии на новото раководство на СДСМ

Локално - 14.06.2013

На 30 Јуни ќе се одржи нов конгрес на СДСМ каде ќе се донесат измени во Статутот на партијата, со што и формално Радмила Шекеринска ќе ја преземе функцијата заменик-претседател на СДСМ.

Комплетно ново раководство на најголемата опозициска партија

Sky - 14.06.2013

Најголемата опозициска партија, СДСМ вечерва ја одржа Првата седница на новиот состав на Централниот одбор на партијата.

СДСМ доби четворица нови потпретседатели

Либертас - 14.06.2013

Интегрален транскрипт од соопштението од СДСМ: Ја информираме јавноста дека вечерва се одржа Првата седница на новиот состав на Централниот одбор на СДСМ.

Потпретседатели на СДСМ стануваат блиски соработници на Црвенковски

Денешен - 14.06.2013

Ништо не е сменето во СДСМ. Ова се потврдува и со секојдневните случувања во СДСМ од денот кога Зоран Заев ја презеде функцијата на Бранко Црвенковски.

Заев ја поздрави поддршката од Иницијативниот одбор

Sky - 14.06.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, изрази големо задоволство, и се заблагодари за големата помош и поддршка, како овој конечен чин, на Иницијативниот одбор, чии членови пред конгресот собраа 27 ...

Есад Рахиќ и Ване „Деликатес“ меѓу клучните луѓе во СДСМ

Република - 14.06.2013

Покрај новите потпредседатели на СДСМ кои што вечерва ги објави партијата партиски извори брифираат дека меѓу десетината највлијателни луѓе во партијата во иднина ќе бидат и Есад Рахиќ кој што треба ...

Заев го комплетира тимот

Локално - 14.06.2013

Радмила Шекеринска ќе биде заменик претседател на партијата, и тоа во многу скоро време ќе биде дефинирано на Конгрес. Вечерва ќе предложам до Централниот одбор на 30 јуни да закажеме нов Конгрес на ...

Заев ќе бара нов Конгрес на СДСМ на 30 јуни

Н.Македонија - 14.06.2013

СДСМ вечерва ќе одржи седница на Централниот одбор на која лидерот Зоран Заев ќе предложи партијата на 30 јуни да одржи Конгрес на кој би имало и статутарни промени во партијата, пренесува МИА Заев ...

Заев ја селектира првата екипа

Утрински - 13.06.2013

Новиот Централен одбор на СДСМ утре треба да ја има својата прва седница на која ќе се избере Извршниот одбор на партијата Новиот Централен одбор на СДСМ утре ќе ја има својата премиера.

Заев и Сојузот за иднината сакаат нова платформа

Дневник - 13.06.2013

Да се направи нова платформа на Сојузот за иднината откако Зоран Заев ја презеде најголемата опозициска партија, а претходно Сојузот го напуштија Фијат Цаноски од ПЕИ, Драгиша Милетиќ од Српската ...

СДСМ утре бира извршен директор

Сител - 13.06.2013

Луѓето кои ќе го водат СДСМ во наредните четири години заедно со Заев ќе бидат познати утре. Еден од најблиските соработници на новоизбраниот лидер на социјалдемократите ќе биде новинарот Роберт ...

Данева извиси Георгиев се спаси - Заев прави ремонт на СДСМ

Press24 - 13.06.2013

Луѓето кои ќе го водат СДСМ во наредните четири години заедно со Заев ќе бидат познати утре. Еден од најблиските соработници на новоизбраниот лидер на социјалдемократите ќе биде новинарот Роберт ...

СДСМ денеска се екипира

Вечер Прес - 13.06.2013

Извори за Вечер брифираат дека Хари Локвенец, човекот кој се тркаше за градоначалничката фотелја во Прилеп, и Јован Деспотовски, кој важи за човек од доверба на Шеќеринска, ќе бидат новите ...

Движењето на Бучковски во финална фаза

Дневник - 12.06.2013

Граѓанска алијанса за позитивна Македонија - движењето чие формирање го најави Владо Бучковски паралелно со социјалдемократскиот конгрес се очекува да биде промовирано на 26 овој месец.

„Медениот месец“ на Заев во обрач од нови партии

Deutsche Welle - 11.06.2013

СДСМ ќе добие сериозна конкуренција, најавува Владо Бучковски, еден од иницијаторите на новото движење Алијанса за позитивна Македонија, кое ќе се промовира кон крајот на месецов.

Само глумеле патриотизам

Дневник - 11.06.2013

Политиките на СДСМ отсекогаш, а особено денес на „новиот“ СДСМ, биле олицетворение на македонските порази, причина за постојаниот пад на македонската национална енергија.

Иницијативниот одбор демантира дека ќе го бојкотира Заев

А1 On - 10.06.2013

Иницијативниот одбор за останување на Бранко Црвенковски го демнтира написот во „Дневник“ дека 15.000 подржувачи на поранешниот лидер ќе го бојкотираат Зоран Заев.

Зоран Заев со различни ставови за исти прашања

Курир - 10.06.2013

Новоизбраниот лидер на СДСМ, Зоран Заев, својот мандат како претседател на најголемата опозициска партија го започна со конфузни и контрадикторни ставови околу одредени прашања.

Агресивен пратеник е нов генерален секретар на СДСМ

Курир - 10.06.2013

СДСМ пред една недела го одржа Конгресот на кој за претседател беше избран градоначалникот на Струмица, Зоран Заев. Како од официјални така и од неофицијални информации, досега не се спомнуваат некои ...

Заев со различни ставови за исти прашања

Нетпрес - 10.06.2013

Новоизбраниот лидер на СДСМ, Зоран Заев, својот мандат како претседател на најголемата опозициска партија го започна со конфузни и контрадикторни ставови околу одредени прашања, пишува порталот ...

Битола и Прилеп добиваат потпретседателско место во СДСМ

Sky - 10.06.2013

Еден од тројцата потпретседатели ќе биде од Битола или Прилеп, потврди во вчерашното интервју за Скај , лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Зоран Заев: Ќе се преселам во Скопје кога ќе станам премиер

Бриф - 10.06.2013

Во семејството на Зоран Заев со измешани емоции го дочекаа резултатот од Конгресот на СДСМ, на кој тој беше избран за претседател на партијата.