TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Француската влада не попушта, а работниците се уште на протести

Inpress - 24.10.2010

Париз, 24. октомври 2010 (ИНПРЕС) Во Франција продолжуваат протестите против контроверзниот план за пензиските реформи на претседателот Никола Саркози кои ги одобри и Сенатот.

Четвртина од француските бензиски пумпи немаат гориво

Форум - 24.10.2010

Секоја четврта бензинска пумпа во Франција е без гориво, изјави во саботата на радио станицата Europe 1, советникот на францускиот претседател за социјалните прашања Рајмон Суби, пренесе AFP Големите ...

Четвртина од француските бензиски пумпи немаат гориво

Макфакс - 24.10.2010

Секоја четврта бензинска пумпа во Франција е без гориво, изјави во саботата на радио станицата Europe 1, советникот на францускиот претседател за социјалните прашања Раимон Суби, пренесе ...

Францускиот Сенат ја изгласа пензиската реформа

А1 - 23.10.2010

И покрај низата протести, нафтената криза и јавното спротивставување на граѓаните на пензиските реформи, француските власти не попуштија.

Францускиот Сенат ја изгласа реформата на пензискиот систем

Алсат-М - 23.10.2010

Францускиот Сенат синоќа дефинитвно ја изгласа реформата на пензискиот систем, јави дописникот на МИА од Париз. „За“ реформата гласаа 177 сенатори, а 153 беа „против“.

Британските синдикати излегоа на протести

Телма - 23.10.2010

Британските синдикати одржуваат денеска серија протесни маршеви и митинзи низ земјата против новите драконски мерки на Владата на премиерот Дејвид Камерон за кратење на буџетската потрошувачка, јави ...

Британските синдикати со протестен марш против драконските владини мерки за штедење

Курир - 23.10.2010

Серија протестни маршеви и митинзи, против новите драконски мерки на Владата на премиерот Дејвид Камерон за кратење на буџетската потрошувачка, се одржуваат денеска од страна на британските синдикати ...

Франција: Закажани нови протести и покрај усвојувањето на реформата на пензискиот систем

Курир - 23.10.2010

И покрај бројните протести и само неколку часови откако полицијата ја деблокира една од најголемите француски рафинерии, францускиот Сенат по Националното собрание ја усвои реформата на пензискиот ...

По 140 часови дебата, изгласана е реформата во пензискиот систем во Франција

Курир - 23.10.2010

Францускиот Сенат по 140 часови дебатирање ја изгласа реформата во пензискиот систем. Реформата е изгласана и покрај големиот процент од граѓаните што се противеа на истата.

Франција : Сенатот ги одобри пензиските реформи

Р.С.Европа - 23.10.2010

Францускиот Сенат го одобри владиниот план за пензиски реформи што предизвика големи штрајкови и протести земјата. По вчерашното гласање во Сенатот, следи конечно усогласување на двата дома на ...

Завршната фаза на реформата на пензискиот систем во Франција проследена со протести

Алфа - 23.10.2010

По Националното собрание, францускиот Сенат синоќа ја усвои реформата на пензискиот систем, и покрај бројните протести и само неколку часови откако полицијата ја деблокира една од најголемите ...

Разбиена блокада пред рафинерија во Франција

А1 - 22.10.2010

По наредба на францускиот претседател Никола Саркози, полицијата ја разби блокадата пред една од 12-те рафинерии во земјата што штрајкувачите ги блокираа 11 дена.

Протестите во Франција не стивнуваат

Канал5 - 22.10.2010

Протестите во Франција не стивнуваат. Француските синдикати повикаа на дополнителни два дена. Во судирот со полицијата до сега повредени се 120 луѓе, а уапсени околу 250.

Француската полиција се проби до стратешка рафинерија

Канал5 - 22.10.2010

Полицијата во Франција успеа да ја пробие блокадата на демонстрантите и да ја отвори една од стратешки важните рафинерии Грандпуит, која 10 дена беше затворена.

Франција - изгласана реформата на пензискиот систем

Телма - 22.10.2010

Францускиот Сенат вечерва дефинитвно ја изгласа реформата на пензискиот систем, јави дописникот на МИА од Париз. „За“ реформата гласаа 177 сенатори, а 153 беа „против“.

Француските синдикати и Владата продолжуваат со одмерувањето на силите

Сител - 22.10.2010

Француската Влада започна со деблокирањето на рафинериите. Силите на редот изутринава околу 9 часот интервенираа во рафинеријата Грандпуи, која со одлука на префектот е мобилизирана заедно со дел од ...

Над 80.000 луѓе ќе протестираат во Романија

Нетпрес - 22.10.2010

Најголемиот романски трговски синдикат најавува дека 80.000 луѓе ќе учествуваат во големиот протест во Букурешт на 27-ми октомври, јавува агенција Медиафакс.

Француските власти деблокираа рафинерија и неколку складишта на гас

Inpress - 22.10.2010

Париз, 22. октомври 2010 (ИНПРЕС) Француската специјална полиција ја презеде контролата над големата нафтена рафинерија источно од Париз, една од 12-те кои штрајкувачите ја држеа под контрола повеќе ...

Нови протести во Париз на 28. октомври и 6. ноември

Форум - 22.10.2010

Француските синдикати денеска повикаа на нови протести против пензиските реформи, што треба да се одржат на 28. октомври и 6.

Францускиот Сенат гласа за пензиските реформи

Р.С.Европа - 22.10.2010

Горниот дом на францускиот парламент, Сенатот, денеска треба да гласа за новиот спорен закон кој предвидува подигнување на старосната граница за заминување во пензија.

Францускиот Сенат одобри пензионирање на 62 години

Оn.net - 22.10.2010

Со 177 гласа “за“ и 153 “против“ францускиот Сенат го одобри контроверзниот закон за реформи во пензискиот систем, пркосејќи им на стотици илјади Французи кои штрајкуваа и протестираа против ...

Францускиот Сенат ја изгласа реформата на пензискиот систем

Сител - 22.10.2010

Францускиот Сенат вечерва дефинитвно ја изгласа реформата на пензискиот систем, јави дописникот на МИА од Париз. „За“ реформата гласаа 177 сенатори, а 153 беа „против“.

Сенатот на Франција ги одобри пензиските реформи

Макфакс - 22.10.2010

Францускиот Сенат ги одобри пензиските реформи, кои се јаболко на раздорот меѓу властите и синдикатите. Пред гласањето, во горниот дом имаше остри дебати кои траеја три недели.

Францускиот Сенат ги изгласа пензиските реформи

Форум - 22.10.2010

Во Сенатот на Франција по тринеделна дебата е изгласана пензиската реформа, против која се спроведуваат масовни протести и штрјкови низ целата замја, објави во петок потпретседателот на палата на ...

Полицискиот синдикат ќе го одржи Петтиот конгрес

Inpress - 22.10.2010

Охрид, 22 октомври 2010 (ИНПРЕС) Македонскиот полициски синдикат денеска во Охрид ќе го одржи петтиот конгрес. Овој синдикат е основан 1992 година како единствена синдикална и професионална ...

Британските синдикати со закана за штрајк

Алфа - 22.10.2010

Британските синдикати и се заканија на владата на Дејвид Камерун со генерален штрајк, по веќе видениот модел во Грција и Франција, како одговор на мерките за штедење и укинување на половина милион ...

Полицискиот синдикат ќе го одржи Петтиот редовен конгрес

Курир - 22.10.2010

Денес во Охрид, македонскиот полициски синдикат ќе го одржи Петтиот редовен конгрес. Покрај делегатите, на Конгресот ќе бидат присутни гости од Советот на европските полициски синдикати, ...

Француската полиција ја деблокирала рафинеријата кај Париз

Нетпрес - 22.10.2010

Француската полиција рано утрово успеала да ги отстрани блокадите околу големата рафинерија “Гран пии“, една од 12 кои демонстрантите 11 дена ги држеа под блокада.

Петти конгрес на Македонскиот полициски синдикат

МРТ - 22.10.2010

Македонскиот полициски синдикат денеска во Охрид ќе го одржи Петтиот редовен конгрес. Покрај делегатите, на Конгресот ќе бидат присутни гости од Советот на европските полициски синдикати, ...

Париз ќе добива гориво

Р.С.Европа - 22.10.2010

Француската полиција во текот на изминатата ноќ ја деблокирала рафинеријата за нафта од која се снабдува Париз со гориво.Блокадите на рафинериите во Фанција се дел од масовните демонстрации против ...

Петти конгрес на Македонскиот полициски синдикат

Сител - 22.10.2010

Македонскиот полициски синдикат денеска во Охрид ќе го одржи Петтиот редовен конгрес. Покрај делегатите, на Конгресот ќе бидат присутни гости од Советот на европските полициски синдикати, ...

Француските синдикати уште погласни

BBC - 21.10.2010

Франција почна да увезува струја, додека продолжуваат штрајковите против пензиските реформи кои го попречуваат снабдувањето со горива.

Законот за пензии помина во Сенатот во Париз

BBC - 21.10.2010

Францускиот Сенат го усвои контроверзниот закон за пензиски реформи кој предизвика серија штрајкови и протести низ цела Франција.

Свет - Есенска револуција во Франција

Време - 21.10.2010

Франција вчера веќе седми ден по ред беше парализирана од штрајкови во сите сектори поради пензиската реформа на претседателот Никола Саркози.

Третина од бензинските пумпи во Франција без гориво

Шпиц - 21.10.2010

Францускиот претседател Никола Саркози вчера изутрината побара од полицијата да ги разбие блокадите на демонстрантите на бензинските пумпи со кои се снабдува целиот западен дел на земјата.

Франција - протестите продолжуваат

Р.С.Европа - 21.10.2010

Во Франција стотици илјади луѓе го изразија незадоволството поради пензиските реформи за кои денеска треба да се гласа во Сенатот.

Франција и натаму се соочува со штрајкови

Р.С.Европа - 21.10.2010

Франција се соочува со континуирани штрајкови поради владиниот план за пензиски реформин со кој се предвидува да се покачи стратоста за заминување во пензија од 60 на 62 години.

Синдикатот повика на нови протести на 28. октомври и 6. ноември

Макфакс - 21.10.2010

Француските синдикати денеска повикаа на нови протести против пензиските реформи, што треба да се одржат на 28. октомври и 6. ноември, соопштија извори блиски до синдикатите.

Франција почна да црпи од нафтените резерви

Дневник - 20.10.2010

Франција почна да црпи од нафтените резерви за да го подобри снабдувањето со гориво, нарушено со штрајкот во рафинериите и со блокадата на депоата за гориво.

Во Франција штрајкуваат 3,5 милиони луѓе

Нетпрес - 20.10.2010

Од ден на ден расте бројот на демонстранти на улиците низ цела Франција. Синдикатите тврдат дека во штрајкот учествуваат дури 3,5 милиони Французи.

Во Франција продолжуваат штрајковите и протестите

Р.С.Европа - 20.10.2010

Франција се подготвува на уште еден ден на штрајкови и демонстрации против пензиските реформи, односно покачување на старосната граница за пензионирање од 60 на 62 години.

Во Франција штрајкуваат 3,5 милиони луѓе

Сител - 20.10.2010

Од ден на ден расте бројот на демонстранти на улиците низ цела Франција. Синдикатите тврдат дека во штрајкот учествуваат дури 3,5 милиони Французи.

3,5 милиони луѓе на улиците на Франција

eReporter - 20.10.2010

Околу 3,5 милиони луѓе штрајкуваат деновиве на улиците на Франција, а нивниот број денеска се очекува да биде уште поголем.

Шести ден штрајкови во Франција

А1 - 19.10.2010

Протестот против најавената реформа во пензискиот систем во Франција продолжува и денеска, јавува агенцијата Франс прес.

Франција без горива

Дневник - 19.10.2010

Покрај тврдењата на француската влада дека во Франција нема недостиг од горива, изутринава над 1.000 бензински станици останаа беа нафтени деривати , соопштија од Унијата на независните нафтени ...

Свет - Франција и натаму парализирана

Време - 19.10.2010

Камионџиите во Франција од вчера ги блокираат најважните патишта во земјата, а на генералниот штрајк веќе се приклучија и синдикатите на железниците.

На денешниот протест во Франција учествуваа 480.000 луѓе

Нетпрес - 19.10.2010

Околу 480.000 луѓе учествувале на денешниот протест во Франција поради најавените владини реформи на пензискиот систем, соопшти француското министерство за внатрешни работи.

Франција: Се трошат последните нафтени резерви

Нетпрес - 19.10.2010

Франција ги троши последните резерви на нафтени деривати. Штрајкот на вработените во рафинериите тешко го погодил патниот, авионскиот и железничкиот сообраќај во земјата.

Насилни демонстрации во Франција

Р.С.Европа - 19.10.2010

Во Франција продолжуваат демонстрациите против владините реформи на пензискиот систем. На аеродромите има откажани летови, а нарушен е и железничкиот сообраќај, а голем број бензиски пумпи се без ...

Продолжува штрајкот во Франција

Макфакс - 19.10.2010

Протестот против најавената реформа во пензискиот систем во Франција продолжува и денеска, јавува агенцијата Франс прес.

Нов генерален штрај во Франција

Форум - 19.10.2010

Протестот против најавената реформа во пензискиот систем во Франција продолжува и денеска, јавува агенцијата AFP Вработените во повеќе сектори се придружија на штрајкот, ден пред гласањето на законот ...

Штрајковите и денес ќе ја парализираат Франција

Курир - 19.10.2010

Франција денес ќе ја парализира генералниот штрајк на повеќе синдикати кои веќе неколку денови демонстрираат против пензиските реформи.

Франција остана без гориво

Алфа - 19.10.2010

Нов бран на протести во Франција поради кои повеќе од илјада бензиски пумпи останаа без гориво, па затоа е активиран владин кризен штаб за достава на гориво.

Французите останаа без гориво

Н.Македонија - 19.10.2010

Најмалку 1.500 бензински пумпи во Франција вчера останаа без гориво, а повеќе складишта за нафта беа блокирани од превозниците и од железничките работници, кои протестираат против најавените владини ...

Повеќе од 1.000 француски пумпи останаа без гориво

А1 - 18.10.2010

Нафтената криза во Франција зазема се поголеми размери. Во битката против пензиската реформа, штрајкот во француските рафинерии и блокадата на депоата со рафинирани горива го доживеа својот максимум.

Нов бран штрајкови ја тресе Франција

BBC - 18.10.2010

Ќе протестираат и железничарите Протестите во Франција против пензиските реформи се засилуваат. Возачите на камиони возат бавно по улиците придружувајќи им се на работниците кои ги блокираат ...

Над 1.000 бензиски станици во Франција се без горива

Алсат-М - 18.10.2010

Покрај тврдењата на француската Влада дека во Франција нема недостиг на горива, изутринава над 1.000 бензиски станици останаа беа нафтени деривати, соопшти Унијата на незавсините нафтени увозници ...

Кој е посилен-владата или синдикатите?

Deutsche Welle - 18.10.2010

Француската влада тврди-нема недостиг на гориво поради штрајкот на рафинериите и блокадите на бензиските пумпи, но реалноста е спротивна.

Франција - недостиг од нафта поради протестите

Телма - 18.10.2010

Франција почнала да црпи од нафтените резерви за да го подобри снабдувањето со гориво, нарушено со штрајкот во рафинериите и блокадата на депоата за гориво.

Во Франција без горива над 1.000 пумпи

Кирилица - 18.10.2010

Покрај тврдењата на француската Влада дека во Франција нема недостиг на горива, изутринава над 1.000 бензиски станици останаа беа нафтени деривати, соопшти Унијата на незавсините нафтени увозници ...

Протест на словенечките синдикати против реформата на пензискиот систем во земјата

Курир - 18.10.2010

Словенечките синдикати денеска организираа протест против реформата на пензискиот систем и работното законодавство во земјата.

Франција почна да црпи од нафтените резерви

Сител - 18.10.2010

Франција почнала да црпи од нафтените резерви за да го подобри снабдувањето со гориво, нарушено со штрајкот во рафинериите и блокадата на депоата за гориво.

Горивата стануваат реткост во француските градови

МРТ - 18.10.2010

Додека Влада на Франција тврди дека штрајкот на рафинериите и блокадите на нафтените депоа не предизвикуваат недостиг на горива, француските медиуми објавуваат дека во многу градови станува тешко да ...

Горивата реткост во француските градови

Кирилица - 18.10.2010

Додека Влада на Франција тврди дека штрајкот на рафинериите и блокадите на нафтените депоа не предизвикуваат недостиг на горива, француските медиуми објавуваат дека во многу градови станува тешко да ...

Повеќе од 1000 француски пумпи останаа без гориво

Алфа - 18.10.2010

Покрај тврдењата на француската Влада дека во Франција нема недостиг на горива, изутринава над 1.000 бензиски станици останаа беа нафтени деривати, соопшти Унијата на незавсините нафтени увозници ...

Франција негира дека има недостиг од гориво поради протестите

Макфакс - 18.10.2010

Франција нема недостиг на гориво поради штрајкот на сите француски рафинерии и блокирањето на депониите за горива во рамките на протестите против пензиските реформи, уверува министерката за економија ...

Француските градови без гориво

Курир - 18.10.2010

Во многу француски градови бензинот стана реткост, бензиските станици останаа празни, а дизел горивото е уште поретко. Додека Влада на Франција тврди дека штрајкот на рафинериите и блокадите на ...

Над 1.000 бензиски станици во Франција се без горива

Сител - 18.10.2010

Покрај тврдењата на француската Влада дека во Франција нема недостиг на горива, изутринава над 1.000 бензиски станици останаа беа нафтени деривати, соопшти Унијата на незавсините нафтени увозници ...

Повеќе од илјада француски пумпи останаа без гориво

Форум - 18.10.2010

Повеќе од илјада бензински пумпи во Франција денеска останале без гориво по протестите во земјата против пензиската реформа Околу 4.500 бензиски црпки од вкупно 12.500 се наоѓаат во близина на ...

Горивата стануваат реткост во француските градови

Сител - 18.10.2010

Додека Влада на Франција тврди дека штрајкот на рафинериите и блокадите на нафтените депоа не предизвикуваат недостиг на горива, француските медиуми објавуваат дека во многу градови станува тешко да ...

Штрајк на камионџиите во Франција

Нетпрес - 18.10.2010

Поради владиниот предлог за реформа на пензискиот систем, камионџиите во Франција од вчера ги блокираат сите најважни патишта во земјата, а на штрајкот се приклучиле и синдикатите на железничарите.

Повеќе од 1000 француски пумпи останаа без гориво

Макфакс - 18.10.2010

Повеќе од илјада бензински пумпи во Франција денеска останале без гориво по протестите во земјата против пензиската реформа.

Во Франција формиран кризен штаб за достава на гориво

Макфакс - 18.10.2010

Во Франција е активиран владин кризен штаб за поддршка при доставата на гориво, поради штрајковите во земјата против пензиските реформи.

Француските камионџии штрајкуваат со бавно возење

Р.С.Европа - 18.10.2010

Француските воздухопловни власти соопштија дека половина од летовите од и кон парискиот аеродром Орли и 30 отсто од летовите на другите аеродрми утре ќе бидат одложени, поради штрајк.

Нема ниту горива!

Вечер Прес - 18.10.2010

Многу бензиски станици веќе се затворени или делат минимални количества бензини, чија цена последниве денови се покачи за неколку центи Секојдневните штрајкови ја истоштија Франција, а владата и ...