TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчева бара прекин на преговорите со Грција

Фокус - 20.05.2018

Од партијата Глас за Македонија на Солза Грчева бараат прекин на преговорите за името со Грција, и враќање на прашањето на правен, како што велат, а не на политички терен. Од таму сметаат дека предлогот на Заев „Република Илинденска Македонија“ ќе ...

Момчиња од Илинден нападнале полицајци, еден завршил во болница

Фокус - 20.05.2018

Две момчиња од населба Илинден на возраст од 18 и 21 година, нападнале полициски службеници во сендвичара во истата скопска населба. Полицајците биле на работна задача во сендвичарата откако претходно бил нарушен јавниот ред и мир.

Бачев го поправи Заев: Илинденското востание не е за социјални права, туку за слобода

Фокус - 20.05.2018

Од партијата „Единствена Македонија“ на Јанко Бачев реагираат за последната изјава на премиерот, Зоран Заев, во врска со Илинденското востани. Од таму велат дека Заев го свел востанието на борба за социјални права, наместо на борба за слобода.

Димитров: Заев и Ципрас имаат цврст однос и сакаат ова прашање да се реши

Фокус - 20.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во вечерашното гостување на телевизијата „1ТВ“ изјави дека предлогот „Република Илинденска Македонија“ бил утврден на министерско ниво на средбите со неговиот колега Никос Коѕијас, пред за опцијата ...

Заев го кажа предлогот - Република Илинденска Македонија, Ципрас побара географска или временска одредница

МКД - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

Шекеринска: Не може да се бираат делови од пакетот решенија

Алсат-М - 20.05.2018

Не може Атина да си бира елементи од пакетот за името договорен во Софија врз основа на нејзините преференци – да го прифати само она што и се допаѓа и да го одбие она за што има реакции во грчката јавност и политичките кругови.

Репортажа: Крушевчани со предлог за името - Република „Крушевска Македонија“

24 Вести - 20.05.2018

Ако земјава стане Република Илинденска Македонија – ќе биде ли Крушево главен град. Се разбира, на шега прашуваат граѓаните. Сепак, неочекуваниот предлог за името, стана топ тема, а се чини најмногу во Крушево.

Заев го кажа предлогот - Република Илинденска Македонија, Ципрас побара географска или временска одредница

Кајгана - 20.05.2018

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера ...

Заев го кажа предлогот - Република Илинденска Македонија, Ципрас побара географска или временска одредница

Сител - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Сител - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

Единствена Македонија: Заев ја срами Македонија, илинденците се бореле за национални, а не за социјални права

А1 On - 20.05.2018

„Зоран Заев продолжува со секој свој чекор, со секоја своја изјава да ја срами Македонија и македонскиот народ. Вчерашниот изјава на Заев по т.н. лидерска средба дека Илинденското востание било за социјални права, ја потресе македонската јавност.

Двајца полицајци е нападнати во сендвичарница во Илинден

+инфо - 20.05.2018

Напаѓачи се К.К.(18) и М.М.(21) двајцата од населба Илинден. И двајцата се периведени во Полициска станица Гази Баба. Двајца полицајци се нападнати додека реагирале при нарушување на јавен ред и мир во сендвичарница во населба Илинден.

Единствена Македонија: Срамна е изјавата на Заев дека Илинденското востание било за социјални права

Макфакс - 20.05.2018

Зоран Заев продолжува со секој свој чекор, со секоја своја изјава да ја срами Македонија и македонскиот народ, стои во денешното соопштение на политичката партија „Единствена Македонија“. Оттаму велат дека вчерашната изјава на Заев по лидерската ...

Димитров: Со последниот предлог се зајакнува идентитетот

+инфо - 20.05.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас имаат цврст однос и сакаат ова прашање да се реши. Предлогот „Република Илинденска Македонија“ го зајакнува идентитетот изјави вечерва министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за време на гостување на ...

Заев и Ципрас се договориле за името Република Илинденска Македонија

Сакам да кажам - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е најновиот предлог за името на државата, со кој треба да се стави крај на долгогодишниот спор со Грција, а бил договорен помеѓу Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Со поетски митинг „Стихови за душата“ беше крунисана 19-та Литературна манифестација „Илинден 2018“

А1 On - 20.05.2018

Во незаборавна атмосфера, во која тишината ја параа стиховите, како мелем за душите на присутните во преполната сала на домот на култура „Илинден“, се одржа централниот настан на 19-та Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг ...

Владата не се откажува од „Илинденска Македонија“ како најдобар компромис

Сакам да кажам - 20.05.2018

Владата не се откажува од предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решавање на спорот за името со Грција и го смета како најдобро решение. Од Владата денеска преку соопштение информираа дека „Република Илинденска Македонија“ е име со временска ...

Нападнати полицајци во сендвичара во Илинден

Кајгана - 20.05.2018

При вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен ред и мир во сендвичара во населба Илинден, денеска околу 01.50 часот двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на К.К.(18) и М.М.(21) двајцата од населба Илинден.

Дали Република Илинденска Македонија е најблиску до заемно прифатливо решение?

Канал5 - 20.05.2018

Дали индиректното отфрлање на македонскиот предлог Република Илинденска Македонија од страна на Ципрас води кон застој во преговорите, какви што се дел од коментарите во овдешните медиуми.

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Макфакс - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

Граѓаните со различни ставови: Дали е прифатливо „Република Илинденска Македонија“?

ТВ21 - 20.05.2018

За прв пат во изминатите речиси три децении, откако Грција и официјално соопшти дека има проблем со уставното име на Република Македонија, еден политичар излезе јавно и го соопшти предлогот кој би бил прифатлив во преговорите.

Илинденска Македонија е неприфатлив предлог за Грците

Н.Македонија - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Н.Македонија - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

Што кажа Заев, а што лидерите за Република Илинденска Македонија!

Локално - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во Скопје.

Предлогот Илинденска Македонија – неприфатлив за Грција

CivilMedia - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Локално - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

БЕЗРЕДИЕ: Нападнати полицајци во сендвичара

Фактор - 20.05.2018

Напад на полицаијци поради вршење на својата должност. Имено, при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен ред и мир во сендвичара во населба Илинден, денеска околу 01.50 часот двајца полициски службеници биле физички нападнати од ...

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Вечер - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

Двајца полицајци физички нападнати, едниот заврши на Клинички

Република - 20.05.2018

На 20.05.2018 година околу 01,50 часот при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен реди и мир во сендвичара во населба Илинден двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на К.К.(18) и М.М.

Единствена Македонија: Срамна е изјавата на Заев дека Илинденското востание било за социјални права

Точка - 20.05.2018

Зоран Заев продолжува со секој свој чекор, со секоја своја изјава да ја срами Македонија и македонскиот народ, стои во денешното соопштение на политичката партија „Единствена Македонија“. Оттаму велат дека вчерашната изјава на Заев по лидерската ...

Димитров: Тешко е да си за Македонија, а да не си за Илинденска Македонија

Слободен Печат - 20.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во вечерашното гостување на телевизијата „1ТВ“ изјави дека предлогот „Република Илинденска Македонија“ бил утврден на министерско ниво на средбите со неговиот колега Никос Коѕијас, пред за опцијата ...

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Вечер - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

Двајца полицајци физички нападнати синоќа после полноќ во Скопје, еден со повреди заврши на Клинички

Курир - 20.05.2018

На 20.05.2018 година околу 01,50 часот при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен реди и мир во сендвичара во населба Илинден двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на К.К.(18) и М.М.

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Точка - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

ГРЦИТЕ ПРОТИВ „РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Ќе се бара ли нов предлог?

Фактор - 20.05.2018

Ги охрабруваме нашите соседи да продолжиме заедно да работиме на изнаоѓање на заемно прифатливо решение со географска или временска одредница токму како што предвидува пакетот предлози што ги достави специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, ...

„РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Што граѓаните мислат за овој предлог?

Фактор - 20.05.2018

Со „ Република Илинденска Македонија “ во јуни може да доби еме покана од НАТО и сите фондови да се отворат, изјави вчера премиерот Зоран Заев, но граѓаните на оваа тема имаат различни ставови.

Малку по малку, колку да не боли, се до балчак

Фактор - 20.05.2018

Човек ако сака да си вежба глупост, добра прилика е да си прави комбинаторики со името на нашата татковина Република Македонија, особено што нашето уставно име им пречи на грците, на многумина им пречи тоа што долго врема беше во оптек Горна ...

Твитерџиите до Заев: Во историјата ќе бидеш запишан како најголем предавник

Република - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е решение за кое сум подготвен да водам напред, приклучете се, напиша вчера на својот профил македонскиот премиер откако објави дека прифатил Илинденска Македонија, промена на устав и Ерга Омнес.

Се огласија од кабиентот на Ципрас: Еве кое предлог име ни го отфрлија Грците

Бизнис Вести - 20.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Oд Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: „Го поздравуваме тоа што македонската страна прифати дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите ...

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Sky - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

„Изгоре“ предлогот „Илинденска Македонија“

еМагазин - 20.05.2018

Прво сите грчки опозициони партии, а потоа индиректно и грчката Влада, охрабрувајќи ја Македонија да се најде заемно прифатливо решение со географска или временска одредница, го отфрли предлогот „Илинденска Македонија“, кој за македонската влада ...

Немирна ноќ во Илинден: Направиле драма во сендвичара, реагирала полицијата, еден повреден

Press24 - 20.05.2018

Во два часот по полноќ при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен ред и мир во сендвичара во населба Илинден, двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на 18-годишниот К.К. и 21-годишниот М.М.

Историчарот со факти распали по Владата и Заев за небулозите околу Илинден и предлогот Илинденска

Маркукуле - 20.05.2018

(Фејсбук статус на Никола Србов) “Прво: Кога Заев и Владата даваат изјави и соопштенија во кои се вели дека Илинденското востание било борба за социјални права и слободи тие го израмнуваат востанието со Мариовската буна од 16 век, 1564 г.

Заев: Ќе прифатиме име- Република Илинденска Македонија

Фокус - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба се обрати до јавноста при што истакна дека владата е спремна да го прифати името Република Илинденска Македонија. Тој потенцираше дека ова име би било за севкупна употреба.

„Република Илинденска Македонија“ за севкупна употреба со македонски јазик и нација

Глас на Америка - 19.05.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ е против промена на Уставот, која би била потребна доколку предлогот биде прифатен а престедателот Иванов се воздржа од коментари барајќи целиот тек на процесот да му биде доставен писмено.

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

24 Вести - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

МКД - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Глас за Македонија: Прекин на договарањата за името со Грција и враќање на проблемот на правен, а не на политички терен

МКД - 19.05.2018

Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што ќе значи целосна капитулација од наша страна. Придавката "Илинденска" која на прв поглед е шеќерна обланда која треба да им се продаде лесно на Македонците поради ...

Заев: Република Илинденска Македонија за севкупна употреба

Алсат-М - 19.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев по завршувањето на средбата со претседателот на државата, Ѓорге Иванов и лидерите на поголемите политички партии рече дека тој ќе се залага за предлогот Република Илинденска Македонија за севкупна ...

Заев: Република Илинденска Македонија можно решение за спорот за името

Нова ТВ - 19.05.2018

Премиерот Заев по лидерската средба рече дека го информирал државниот врв за сите детали за преговорите со Грција кој се воделе со цела одговорност и посветеност на државните интереси. „Владите на Република Македонија и на Грција разгговараа за ...

Сите патишта водат кон РИМ

Нова ТВ - 19.05.2018

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Новиот предлог за името на државата за кој наводно постои согласност меѓу владите на Македонија и Грција е “Република Илинденска Македонија”.

Република Илинденска Македонија за севкупна употреба е предлогот за решение на спорот за името

Телма - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија за севкупна употреба е предлогот за можно решение за спорот за името. Премиерот Заев на тричасовната лидерска средба го информираше државниот и политчкиот врз за сите детали за преговорите со Грција.

И Ципрас ја одби „Илинденска Македонија“

Нова ТВ - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Ципрас: Добро е што прифаќате „ерга омнес“, но ние одбиваме „Илинденска Македонија“

Алсат-М - 19.05.2018

Откако македонскиот премиер, Зоран Заев попладнево го обелодени предлог решението за името, Република Илинденска Македонија, за севкупна употреба, со кое на самитот на ЕУ во Софија се согласија со неговиот грчки колега Ципрас, грчката влада вечерва ...

„Република Илинденска Македонија“, за севкупна употреба, јазик и нација македонски

24 Вести - 19.05.2018

Зоран Заев ја фрли коцката – Република илинденска Македоцнија, име за севкупна употреба, Уставни измени, е опцијата за која пружил рака со грчкиот колега Алексиси Ципрас. Јазикот останува македонски, како и кодовите МК и МКД.

Заев: Република Илинденска Македонија е решение за кое сум подготвен да водам напред

Сител - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за која денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Сител - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

ЗАЕВ: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Популарно - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Кајгана - 19.05.2018

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

ТВ21 - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Канал5 - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средб - ...

(ВИДЕО) Заев: „Република Илинденска Македонија“ е името за можен компромис со Грција

А1 On - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Што сега? Заев побара поддршка за „Република Илинденска Македонија“ – Иванов бара на писмено, Мицкоски засега не ...

Либертас - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за која денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Грчките опозициски партии и најдоа триста маани на Република Илинденска Македонија

+инфо - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Се одржа традиционалното 19. Литературно матине за деца

Канал5 - 19.05.2018

Како дел од 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“ во Домот на култура „Илинден“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца, На кое најмладите поклоници на пишаниот збор од основните училишта во општина Илинден имаа несекојдневна ...

Грчева: Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што претставува целосна капитулација

Макфакс - 19.05.2018

Партијата „Глас за Македонија“ најостро реагира и е згрозена од предложеното име за меѓународна употреба со локално значење, реагира преку соопштение претседателката на оваа партија, Солза Грчева.

Се одржа традиционалното 19. Литературно матине за деца

А1 On - 19.05.2018

Како дел од 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“ во Домот на култура „Илинден“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца, на кое најмладите поклоници на пишаниот збор од основните училишта во општина Илинден имаа несекојдневна ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

А1 On - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

ВИДЕО: Заев потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија

Либертас - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Тој рече дека името би било за севкупна употреба а јазикот ќе биде ...

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

Макфакс - 19.05.2018

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега Алексис Ципрас е Република Илинденска Македонија.

Стојам зад предлогот Република Илинденска Македонија, кажа Заев по лидерската средба и најави референдум

Сакам да кажам - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е предлогот кој што го договоривме со грчкиот премиер Алексис Ципрас и јас Зоран Заев, премиер на Македонија, стојам зад овој предлог и барам да ме поддржите, рече Заев по денешната лидерска средба, одбивајќи да ...

Ципрас ги брифира лидерите- опозицицијата протв предлогот Република Илинденска Македонија

Сител - 19.05.2018

Нема решение за името без претходно да се направи уставна ревизија со термин кој ќе биде „ерга омнес“. Грчкиот премиер ципрас го повторил владиниот став по прашањето за името на SREDBATA SO претседателот Павлополус.

Грчева: ГЛАС за Македонија е згрозена од предложеното име за „меѓународна“ употреба со локално значење

А1 On - 19.05.2018

„ГЛАС за Македонија најостро реагира и е згрозена од предложеното име за „меѓународна“ употреба со локално значење Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што ќе значи целосна капитулација од наша страна.

Заев бара подршка за Илинденска Македонија, Мицкоски против промена на Уставот

Р.С.Европа - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија за севкупна опотреба е опцијата, за која разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас во Софија,изјави премиерот Зоран Заев. ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на Уставот со цел промена на уставното име, ...

Со Илинденска Македонија го отвораме патот кон ЕУ И НАТО што е гаранција за нашиот опстанок, рече Заев по лидерската ...

Сакам да кажам - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија на македонски, Republic of Ilinden Macedonia на англиски и Republika Ilindenase e Maqedonisë на албански е предлогот за кој што го информирав државниот врв, во детали по завршувањето на лидерската средба денеска во ...

„Клик Плус“ дебата: Дали „Илинденска Македонија“ е клучот кој недостигаше?

ТВ21 - 19.05.2018

Името Република Илинденска Македонија, кое според шпекулациите бил еден од предлозите на последната средба помеѓу Заев и Ципрас, преставува изненадување за граѓаните на Македонија, но и за познавачите на политичките состојби.

Заев ја повика нацијата да направи четврт Илинден, да го прифати името Република Илинденска Македонија

Макфакс - 19.05.2018

Во обраќањето по лидерската средба, денес премиерот Зоран Заев ја повика нацијата да го поддржи предлогот Република Македонија да се преименува во Република Илинденска Македонија со што ќе го направи четвртиот Илинден.

АНАЛИЗА: Кој кого насамари? Заев прифати ерга омнес, Ципрас одби Илинденска Македонија!

Таратур - 19.05.2018

Се играат големи игри околу нашето име, а кој кого насамари после најновите случувања засега е дилема. Според едни анализи, Заев ќе го добие овој гамбит, прифаќајќи го Илинденска Македонија како име за севкупна употреба, а според други ова е одлична ...

Заев: Илинденска Македонија ќe ни ги отвори вратите на ЕУ и НАТО!

Deutsche Welle - 19.05.2018

Ако се постигне политички консензус околу предлогот, идната недела би се одржала средба со посредникот од ОН, Метју Нимиц, на која би била направена нацрт верзија на пакет-решението, најави премиерот Заев.

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Н.Македонија - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Тера - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба се обрати до јавноста при што истакна дека сме спремни да го прифати името Република Илинденска Македонија. Тој потенцираше дека ова име би било за севкупна употреба.

Заев: Ве повикувам сите, следете ме и поддржете го можното решение Република Илинденска Македонија

AKO - 19.05.2018

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите околу спорот што Република Грција го има со Република Македонија. Oфицијален предлог е Република Илинденска Македонија , рече Заев. „Илинден е гаранција за мултиетничка Македонија.

Заев: Следете ме и ајде сите заедно да го поддржиме решението Република Илинденска Македонија кое ќе не води напред!

Република - 19.05.2018

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите околу спорот што Република Грција го има со Република Македонија. Oфицијален предлог е Република Илинденска Македонија – изјави денеска Зоран Заев, премиер на Македонија по ...

Заев побара поддршка од сите за името Република Илинденска Македонија

Мета - 19.05.2018

Со целосна одговорност, внимателност и посветеност на државните интереси, ги информирав претседателот на државата, претседателот на Собранието и претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за сите детали од преговорите и известив дека владите на Република ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев: Република Илинденска Македонија е решение за кое сум подготвен да водам напред, приклучете се!

Бриф - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев до граѓаните на Грција: Немаме територијални претензии кон ниту една земја

Независен - 19.05.2018

Пе денешната лидерска средба во Скопје, македонскиот премиер Зоран Заев испрати и порака до граѓаните на Грција, дека со името Република Илинденска Македонија се прави целосно разграничување со регионот Македонија во Грција.

Заев: Верувам во ова решение, Илинден е нашето славно минато и нашата светла иднина

Вечер - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за која денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Вечер - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заврши лидерската средба: Заев потврди, новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија

Република - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Тој рече дека името би било за севкупна употреба а јазикот ќе биде ...

Поделени политички ставови за предлогот „Република Илинденска Македонија“

Локално - 19.05.2018

Заврши лидерската средба во Клубот на Пратеници. Премиерот Зоран Заев ги информираше политичките лидери за досега разговараното со Грција. Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Стандард - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

(ВИДЕО) Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис

Независен - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Слободен Печат - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

CivilMedia - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

Стандард - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Ципрас ја одби „Илинденска Македонија“, бара географска или временска одредница

Република - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Глас за Македонија: Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење

Вечер - 19.05.2018

Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што ќе значи целосна капитулација од наша страна. Придавката “Илинденска“ која на прв поглед е шеќерна обланда која треба да им се продаде лесно на Македонците поради ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

Вечер - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Партијата на Грчева: Името нема да можат да го изговорат надвор

Фактор - 19.05.2018

Партијата „Глас за Македонија“ е згрозена од предложеното име за меѓународна употреба со локално значење, реагира преку соопштение претседателката на оваа партија, Солза Грчева. „Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално ...

Заев се избања, прифати ново име кое Ципрас го одби

Курир - 19.05.2018

Премиерот на Македонија гордо најави дека Македонија ќе го менува името во Република Илинденска Македонија, за севкупна употреба што значи дека ќе се менува и уставот на државата. -Сега нам ни треба нов четврт Илинден, во кој ќе се обидиниме ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

Локално - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчева: Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што претставува целосна капитулација

Слободен Печат - 19.05.2018

Партијата „Глас за Македонија“ најостро реагира и е згрозена од предложеното име за меѓународна употреба со локално значење, реагира преку соопштение претседателката на оваа партија, Солза Грчева.

Ципрас го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“

Слободен Печат - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Се одржа традиционалното 19. Литературно матине за деца

Стандард - 19.05.2018

Како дел од 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“ во Домот на култура „Илинден“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца, на кое најмладите поклоници на пишаниот збор од основните училишта во општина Илинден имаа несекојдневна ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија”

Слободен Печат - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија

Орбис - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Тој повика на поддршка од целото општество.

ПРЕМНОГУ ХАОТИЧНО: Грчката влада не го прифати името „Илинденска Македонија“

Фактор - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

„Илинденска Македонија“ - име идеолошки прифатливо и за „леви“ и за „десни“?

Фактор - 19.05.2018

„Илинденска Мекедонија“, име што звучи идеолошки прифатливо и за левицата и за десницата во земјата, за другите етникуми, религии и за соседите - односно термин што има потенцијал да достигне најголема позитивна опфатеност на сите засегнати групи и ...

Заев: Со Република Илинденска Македонија во јуни добиваме покана од НАТО

Фактор - 19.05.2018

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите и дека официјален предлог е Република Илинденска Македонија во спорот за името со Грција, што ќе се постигне со уставни амандмани и референдум.

Промената на Уставот која ја договорил Заев значи шамар за земјите кои не признале под уставно име

Курир - 19.05.2018

Голем број земји на светот ја имаат признаено Македонија под уставното име, поточно уставното име на Република Македонија го имаат признаено 133 држави. Според коментарите во јавноста одлуката на Заев да прифати промена на името за севкупна ...

Грчките партии кажаа „не“, владата нејасно „можеби“ за Илинденска Македонија

Мета - 19.05.2018

Сите политички лидери кои телефонски ги информирал и ги консултирал грчкиот премиер Алексис Ципрас изразиле несогласување со предлогот Република Илинденска Македонија како можен компромис за деценискиот спор околу името.

Новинарски ставови: Заев ги урна македонските преговарачки позиции!

Курир - 19.05.2018

Премиерот на Македонија гордо најави дека Македонија ќе го менува името во Република Илинденска Македонија, за севкупна употреба што значи дека ќе се менува и уставот на државата. И покрај гордата најава на премиерот Заев, сепак за него дојде ладен ...

Заев: Република Илинденска Македонија за севкупна употреба

24Инфо - 19.05.2018

Заев: Република Илинденска Македонија за севкупна употреба Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

еМагазин - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

еМагазин - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“

Поглед - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Вонредна: Пресврт во преговорите за името, ова е потегот на Ципрас вечерва

Sky - 19.05.2018

Само еден час откако премиерот Зоран Заев соопшти дека предлогот Илинденска Македонија е прифатлив, истиот е отфрлен од страна на грчката влада предводена од Алексис Ципрас. „Го поздравуваме тоа што македонската страна прифати дека не може да има ...

Заев обелодени: Ова е новото можно име на Македонија

Sky - 19.05.2018

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега Алексис Ципрас е Република Илинденска Македонија.

Заев: Илиденската Македонија е држава за која подеднакво се ангажирани сите!

Поглед - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Илинденската Македонија е држава и општество за чиј добробит и развој ...

„Катимерини“: Илинденска Македонија е предлог на македонската делегација

Телма - 18.05.2018

Името „Илинденска Македонија“, според информациите од македонската делегација е предлогот на премиерот Заев што му го соопштил на Ципрас на нивната средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Владата без коментар за „Република Илинденска Македонија“

Алсат-М - 18.05.2018

Владата без коментар за информацијата што вчера некои медиуми ја пласираа во врска со предлогот за името што вчера македонската страна ѝ го предложила на Грција. Новиот предлог, според дел од медиумите, е Република Илинденска Македонија, но од ...

Захариева: Илинден е важен дел од заедничката историја

Алсат-М - 18.05.2018

Високи бугарски претставници потврдија дека Република Илинденска Македонија е една од опциите кои биле поставени на преговарачката маса меѓу Скопје и Атина. Министерката за надворешни работи на Бугарија, Захариева рече дека Илинден е важен дел од ...

Граѓаните со поделени мислења околу „Република Илинденска Македонија“

Алсат-М - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија наидува на жестоки негодувања кај дел од граѓаните кои ги анкетиравме. Сепак, за други е поважно земјата да го продолжи евро- атлантскиот пат, што според нив ќе обезбеди поквалитетен животен стандард.

Република Илинденска Македонија - нов предлог за решение на спорот со Грција

24 Вести - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија - ова е предлогот кој предизвика вистинска бура од реакции кај домашната, но и меѓународната јавност. Никој од македонските власти не ја потврдува информацијата дали е ова опцијата за која премиерот Заев од Софија ...

Нов предлог за името: Република Илинденска Македонија

Нова ТВ - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас, потврдија за НОВА дипломатски извори.

Историчарите против можниот предлог “Илинденска Македонија”

Алсат-М - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија не е соодветно име за застапување на државата на меѓународно ниво. Вака сметаат историчарите сомневајќи се дека зад ова решение постои негативна позадина. Историчарот Миле Младеновски смета дека јавноста долго време ...

„Република Илинденска Македонија“, можна опција за името?

Алсат-М - 18.05.2018

Од Владата се уште не откриваат ниту еден детал која е прифатливата опција за македонската и грчката влада, како можно решение за прашањето на името. Молчат и за шпекулациите во медиумите за името „Република Илинденска Македонија“.

Илинденска Македонија – проба или решение?

Телма - 18.05.2018

“Република Илинденска Македонија“, дали е ова е предлогот за решение на спорот со името, не потврдува ниту македонската, ниту грчката влада, но и никој не демантира. Единствена официјална реакција стигна од кабинетот на грчкиот премиер Алексис ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Либертас - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Катимерини: Предлогот е Илинденска Македонија

ТВ21 - 18.05.2018

Според грчкиот весник „Катимерини“, предлогот Република Илинденска Македонија доаѓа од македонската страна. Според информациите со кои располага весникот, премиерот Зоран Заев го предложил ова име за време на средбата со неговиот грчки колега ...

„Катимерини“: Атина и Скопје блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Р.С.Европа - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјавил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“.Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

А1 On - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Сител - 18.05.2018

Името Илинденска Македонија му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“. „Очигледно ова решение не е дефинитивно бидејќи слични имиња беа ставени на маса во соседната земја и ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

+инфо - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Малески: Потребно ни е неутрално име, но признавам, „Илинденска Македонија“ е прилично паметно решение

Либертас - 18.05.2018

По информациите во дел од медиумите, дека најновиот предлог за решение на спорот со името кој Македонија го има со Грција, е „Република Илинденска Македонија“, професорот и поранешен министер за надворешни работи, Денко Малески во изјава за Слободен ...

И бугарската министерка Захариева слушнала за Илинденска Македонија

+инфо - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

Нов предлог за името: Република Илинденска Македонија

Либертас - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас, потврдија за НОВА дипломатски извори.

Малески: Потребно ни е неутрално име, но признавам, „Илинденска Македонија“ е прилично паметно решение

+инфо - 18.05.2018

Новиот предлог за името нема да го загрози нашиот идентитет, но сметам дека е можно да се отвори расправа со Бугарија, затоа што Бугарите во својата историја го сметаат Илинденското востание за бугарско востание По информациите во дел од медиумите, ...

Дали „Република Илинденска Македонија“ е ново предлог решение за спорот со Грција?

Таратур - 18.05.2018

Според информацијата која ја пренесе A1ON, повикувајќи се на дипломатски извори, „Република Илинденска Македонија“ е последниот предлог кој е прифатлив за двете страни, но сега мора да се претстави целиот сет за решавање на спорот за името во двете ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името

Сител - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија„ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите. според истите извори, било кое име па и „ Република Илинденска Македонија“ ќе мора да биде за севкупна употреба ...

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Либертас - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

Од Владата и МНР не го демантираат предлогот „Република Илинденска Македонија“

А1 On - 18.05.2018

Веќе втор ден од Владата на Република Македонија и министерството за надворешни работи нема демант за најновиот предлог за решавање на спорот со името до кое вчера дојде А1он. Заев и Ципрас на вчерашната средба во Софија разговарале за предлогот ...

Ципрас се согласил со Илинденска Македонија, Коѕијас бил против, анализираат грчките медиуми

Либертас - 18.05.2018

Грчките медиуми го анализираат предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решение за спорот за името, откако по вчерашната средба во Софија на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, Заев кажа дека утврдиле една опција што може да биде ...

Спасов: Предлогот Република Илинденска Македонија ги „покрива“ сите грижи

Канал5 - 18.05.2018

Имуна на овој нов наводен предлог Република Илинденска Македонија за надминување на спорот, не остана ниту дел од експертската јавност. Александар Видиновски нна оваа тема разговараше со професорот на Правниот факултет Александар Спасов кој смета ...

Мнозинството од анкетираните граѓани не се за промена на уставното име

Канал5 - 18.05.2018

Ги прашавме граѓаните дали најновиот неофицијален предлог за промена на името на земјава во Република Илинденска Македонија би бил прифатлив. Република Илинденска Македонија – официјален предлог за надминување на спорот за името, шпекулација или нов ...

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Р.С.Европа - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

Захариева: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја

ТВ21 - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева изјави за Радио Слободна Европа дека предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за Бугарија. Според нејзе ова име покажува дека државите имаат заедничко минатото.

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Макфакс - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ неофицијално е последниот предлог за решение на спорот со името, за кој вчера во Софија дискутирале премиерите Заев и Ципрас. Оваа информација не ја потврдуваат ниту од Владата ниту од МНР, со образложение дека за ...

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Макфакс - 18.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ (што означува два историски настани од 1903 и 1945 година), според информации кои доаѓаат од страна на ФИРОМ, му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник ...

Ципрас се согласил со Илинденска Македонија, Коѕијас бил против, анализираат Грчките медиуми

Сакам да кажам - 18.05.2018

Грчките медиуми го анализираат предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решение за спорот за името, откако по вчерашната средба во Софија на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, Заев кажа дека утврдиле една опција што може да биде ...

Предлогот „Република Илинденска Македонија“, владата ниту го потврдува, ниту го демантира

Сител - 18.05.2018

Ниту потврда ниту демант од Влада за тоа дали македонската страна го понудила предлогот „Република Илинденска Македонија“ како опција за решение во спорот со името. Заев вчера по средбата со Ципрас во Софија кажа дека нашле опција која може да биде ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Канал5 - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Република Илинденска Македонија- официјален нов предлог, шпекулација или спин?!

Канал5 - 18.05.2018

Официјална потврда од Владата нема, но се укажува на тоа дека „Република Илинденска Македонија“, за севкупна употреба, е предлогот што вчера Заев го понудил, а Ципрас го прифатил, како решение на спорот за името.

Утре лидерска за името: Владата без коментар за „Република Илинденска Македонија“

ТВ21 - 18.05.2018

Владата не сака да даде дополнителни коментари за информациите кои излегоа во јавноста, дека Заев вчера на Ципрас му го предложил името „Република Илинденска Македонија“. Од Илинденска број 2 велат дека нема да коментираат, бидејќи прво ќе го ...

ВИДЕО: Името „Република Илинденска Македонија“ низ призмата на новинарите кои беа на Самитот во Софија во „Уреднички ...

Либертас - 18.05.2018

На самитот во Софија воопшто не се шпекулирало за името Република Илинденска Македонија, кое во текот на средбата медиумите го објавија како прифатлива опција за македонската и за грчката страна, вели Слободанка Јовановска, главна уредничка на ...

Нов предлог за името: Република Илинденска Македонија

Тера - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас, потврдија за НОВА дипломатски извори.

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Република - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

МК News - 18.05.2018

Името Илинденска Македонија му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“. „Очигледно ова решение не е дефинитивно бидејќи слични имиња беа ставени на маса во соседната земја и ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Локално - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Курир - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Точка - 18.05.2018

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на ФИРОМ, му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник ...

И бугарската министерка Захариева слушнала за Илинденска Македонија

Локално - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

Дали ќе се викаме „Република Илинденска Македонија“?

iPortal - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас, потврдија за НОВА дипломатски извори.

Според „Катимерини“ Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Република - 18.05.2018

Името Илинденска Македонија според информациите што доаѓаат од страна на ФИРОМ, му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Ципрас се согласил со Илинденска Македонија, Коѕијас бил против, анализираат грчките медиуми

Република - 18.05.2018

Грчките медиуми го анализираат предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решение за спорот за името, откако по вчерашната средба во Софија на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, Заев кажа дека утврдиле една опција што може да биде ...

„Катимерини”: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија”

Слободен Печат - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјавил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Слободен Печат - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, на прашањето дали предлогот е прифатлив за нејзината држава, изјавила дека ваквиот предлог е новина и за Бугарија. Таа посочува дека досега никогаш немало ваков предлог за решението на ...

Владата и МНР без коментар за Република Илинденска Македонија

Слободен Печат - 18.05.2018

По информациите дека е предложено решение за спорот со името кое гласи Република Илинденска Македонија, Владата и Министерството за надворешни работи уште се без коментар. Денеска премиерот Зоран Заев порача дека најпрво треба да бидат информирани ...

„Катимерини“ дознава кој го предложил името „Илинденска Македонија“

Фактор - 18.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ (што означува два историски настани од 1903 и 1945 година), според информации кои доаѓаат од страна на ФИРОМ, му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Стандард - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Името Република Илинденска Македонија

Локално - 18.05.2018

НЕма потврда но нема ниту официјален демант. новиот предлог за името е пуштено во оптек пред јавноста- Република Илинденска Македонија „Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија до рано ...

Нови предлози за името на Македонија

CivilMedia - 18.05.2018

„Ни случајно, само Република Македонија!“, „Мислам дека ќе биде проблем со Бугарија, тие го сметаат за бугарско востание“, „Македонија е божја земја и божји народ!“, се дел од одговорите на граѓанките и граѓаните на прашањето на ЦИВИЛ Медиа што ...

Има ли „замки“ во предлогот „Република Илинденска Македонија“?

Република - 18.05.2018

Засега во Атина официјално не реагираат на информациите дека предлогот што македонската страна го понудила за ново име на преговорите бил „Република Илинденска Македонија“. Според дипломатски извори цитирани во “Journal of the Editors”, овој предлог ...

Катимерини: „Илинденска Македонија“ е предлог на ПЈРМ

Слободен Печат - 18.05.2018

Според грчкиот весник „Катимерини“, предлогот Република Илинденска Македонија доаѓа од македонската страна. Според информациите со кои располага весникот, премиерот Зоран Заев го предложил ова име за време на средбата со неговиот грчки колега ...

Малески: Потребно ни е неутрално име, но признавам, „Илинденска Македонија“ е прилично паметно решение

Слободен Печат - 18.05.2018

По информациите во дел од медиумите, дека најновиот предлог за решение на спорот со името кој Македонија го има со Грција, е „Република Илинденска Македонија“, професорот и поранешен министер за надворешни работи, Денко Малески, вели дека е најдобро ...

Вистина или спин, Илинденска или поинаква Македонија?

CivilMedia - 18.05.2018

На Самитот на ЕУ во Софија, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за една опција како можно решение за името. Неофицијално, утре премиерот Заев ќе ги информира парламентарните партии и претседателот Иванов за средбата со Ципрас и предлогот за ...

Заев лично ќе лобира за Република Илинденска Македонија

Вечер - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил “Република Илинденска Македонија”.

Сите патишта водат кон „Република Илинденска Македонија“

Слободен Печат - 18.05.2018

Пишува: Мартин Богатиноски „Република Илинденска Македонија“ е новиот предлог за името кое македонската страна наводно го понудила во преговорите со Грција, брифираат дипломатски извори по средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на ...

„Катимерини“: Ципрас за „Илинденска Македонија“, Коѕијас не

еМагазин - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

24Инфо - 18.05.2018

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ Името Илинденска Македонија му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Нов предлог за името – „Република Илинденска Македонија“

Пулс24 - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија„ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите. според истите извори, било кое име па и „ Република Илинденска Македонија“ ќе мора да биде за севкупна употреба ...

„Република Илинденска Македонија“ е новата понуда за решение на името?

еМагазин - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија„ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна, објави А1Он. Според истите извори, било кое име, па и ова ќе мора да биде за севкупна употреба.

Македонската страна е за „Република Илинденска Македонија“?

Фокус - 17.05.2018

Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, објави порталот А1Он. Според изворите на порталот, овој предлог, како и претходните, би бил за севкупна ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името

Телма - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренсува весникот „Коха“ и порталот А1ОН. Името „Република Илинденска Македонија“ би било за севкупна ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името

+инфо - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренсува весникот „Коха“ и порталот А1ОН. Името „Република Илинденска Македонија“ би било за севкупна ...

„Република Илинденска Македонија“ – нова понуда за решение на името?

А1 On - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите. Според истите извори, било кое име, па и “Република Илинденска Македонија“ ќе мора да биде за севкупна употреба ...

Република Илинденска Македонија

AKO - 17.05.2018

Ова е предлогот што е предложен од македонската страна, а прифатен како заеднички и од грчка страна. Република Илинденска Македонија. A1on пишува дека од дипломатски извори се дознава дека ова е последниот предлог кој е прифатлив за двете страни, но ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името?

Локално - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренeсува весникот „Коха“ и порталот А1ОН. Името „Република Илинденска Македонија“ би било за севкупна употреба.

Нов предлог за името: „Република Илинденска Македонија“

Вечер - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името „Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренесува весникот „Коха“ и порталот А1ОН.

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името?

Фактор - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренeсува весникот „Коха“ и порталот А1ОН . Името „Република Илинденска Македонија“ би било за севкупна ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името

МК News - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренсува весникот „Коха“ и порталот А1ОН. Името „Република Илинденска Македонија“ би било за севкупна ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името

Слободен Печат - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренсува весникот „Коха“ и порталот А1ОН. Името „Република Илинденска Македонија“ би било за севкупна ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името

Курир - 17.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите, пренсува весникот „Коха“ и порталот А1ОН. Името „Република Илинденска Македонија“ би било за севкупна ...

Грчко-Бугарски пингпонг со Македонија

Република - 17.05.2018

Ако е точно, најновото креативно предлог-решение за спорот, што Република Грција го има со името на нашата држава, е „Република Илинденска Македонија“. Велам ако е точно, зашто ништо не е официјално соопштено пред домашната јавност, иако предлогот ...

Најнов циркус – името да ми ти било ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА

Пулс24 - 17.05.2018

Не престануваат понижувањата. За името се лицитира како да сме на пазар… „Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите.

Отворена 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“

А1 On - 16.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ вчеравечер беше отворена 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“, што ќе трае до 19 мај. – Особено сум среќен што имам чест да ја отворам 19-та по ред литературна манифестација „Илинден 2018“ и Деновите на ...

Отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“

Макфакс - 16.05.2018

Во Домот на културата „Илинден“, во присуство на голем број писатели, поети, литературни критичари и поклоници на пишаниот збор и на уметноста, свечено беше отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“, што ќе трае до 19 мај.

Литературна манифестација „Илинден 2018“

Н.Македонија - 16.05.2018

Во насока на промовирање на современите културни достигнувања, општината Илинден од 15 до 19 мај 2018 година ја организира 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“. Манифестацијата беше свечено отворена вчера во домот на култура „Илинден“, а ...

Отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“

Република - 16.05.2018

Во Домот на културата „Илинден“, во присуство на голем број писатели, поети, литературни критичари и поклоници на пишаниот збор и на уметноста, свечено беше отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“, што ќе трае до 19 мај.

Отворање на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

А1 On - 15.05.2018

Во домот на култура „Илинден“ во општина Илинден вечер ќе биде отворена 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“. На отворањето ќе биде промовирана книгата „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан, а ќе ја претстави писателот Ефтим Клетников.

Отворање на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Сител - 15.05.2018

Во домот на култура „Илинден“ во општина Илинден вечер ќе биде отворена 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“. На отворањето ќе биде промовирана книгата „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан, а ќе ја претстави писателот Ефтим Клетников.

Отворање на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Студенти - 15.05.2018

Во домот на култура „Илинден“ во општина Илинден вечер ќе биде отворена 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“. На отворањето ќе биде промовирана книгата „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан, а ќе ја претстави писателот Ефтим Клетников.

Литературна манифестација „Илинден 2018“

Макфакс - 14.05.2018

Во насока на промовирање на современите културни достигнувања, општина Илинден од 15 до 19 мај 2018 година ќе ја организира 19. литературна манифестација „Илинден 2018“. Манифестацијата свечено ќе биде отворена на 15 мај, со почеток во 19:00 часот, ...