TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законот за спорниот имот помина, продажбата на ЕСМ почна

Време - 10.12.2005

ПРАТЕНИЦИТЕ ВЕРНИ НА ВЛАДАТА Пратениците ги изгласаа измените на Законот за преобразба на ЕСМ со кои власта очекува дека брзо ќе се реши проблемот со катастарски неевидентираниот имот на „Дистрибуцијата“. Владата бараше Законот да се донесе по итна постапка поради претквалификацискиот тендер, кој ...

Отворен патот за приватизација на ЕСМ

Утрински - 10.12.2005

Во лондонски „Фајненшел тајмс" и во „Службен весник" објавен јавниот повик за продажба на ,,Електростопанство" Во лондонски "Фајненшел тајмс" и во "Службен весник" вчера беше објавен јавниот повик за учество на меѓународен тендер за приватизација на претпријатието за дистрибуција и снабдување со ...

Почна продажбата на ЕСМ

Дневник - 10.12.2005

обЈавен меЃународен тендер Тендерот за продажба на "ЕСМ дистрибуција" беше објавен во вчерашното издание на лондонскиот весник "Фајненшл тајмс" и покрај притисоците од граѓаните и експертите врз Владата да не ја отуѓува оваа компанија.

Не сме подготвени за продажба на ЕСМ

Дневник - 10.12.2005

ИНТЕРВЈУ: д-р ВЛАТКО ЧИНГОСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЗЕМАК Македонија нема енергетска стратегија, освен онаа на МАНУ, која никој не ја почитува. Државата нема ни стратегија за штедење на електрична енергија. Дури 70 проценти од струјата во Македонија се троши за греење! "Силмак" не извезува феросилициум, ...

Граѓаните ги платија трафостаниците, државата ги продава

Дневник - 10.12.2005

ЗДРУЖЕНИЕТО "СИЛА" ОБВИНУВА Државата на сметка на граѓаните двојно ќе ќари со продажба на околу 10.000 нисконапонски трафостаници во земјава, што е предвидено со меѓународниот тендер за продажба на "ЕСМ дистрибуција", тврдат во Здружението за заштита на правата на граѓаните "Сила".

Објавен тендерот за ЕСМ

Вечер - 10.12.2005

Тендерот за продажба на ЕСМ за дистрибуција и снабдување е објавен вчера во "Фајненшл тајмс" со што и официјално почна тендерската постапка за приватизација на компанијата. Според Информацијата усвоена на вчерашната владина седница, до крајот на месецов ќе се изврши еваулација на заинтересираните ...

Објавен тендерот за продажба на ЕСМ

А1 - 09.12.2005

Денеска во службен весник беше објавен тендерот за продажба на ЕСМ. Со идентична содржина, само на англиски и во „Фајненшл тајмс“. Владата бара идниот газда на ЕСМ да има една милијарда евра обрт на средства, капитал од 500 милиони евра, компанијата да работела на либерализиран пазар - 30% отворен ...

Протести против продажбата на ЕСМ

Вест - 09.12.2005

ПРЕД ОБЈАВУВАЊЕТО НА ТЕНДЕРОТ Неколку здруженија на граѓани вчера напладне, ден пред објавувањето на тендерот за продажба на 90 отсто од капиталот на ЕСМ дистрибуција, протестираа пред Владата против продажбата и најавеното зголемување на цената на струјата.

Народот протестира, Владата приватизира

Време - 09.12.2005

ДЕНЕСКА СЕ ОБЈАВУВА ТЕНДЕРОТ ЗА ПРОДАЖБА НА ЕСМ Мирче Котевски Иако граѓаните и опозицијата кажаа „не“, власта реши да ја заврши приватизацијата на ЕСМ пред парламентарните избори. Додека во Министерството за економија се правеа последните подготовки за денешното објавување на тендерот, а премиерот ...

Приговорите на опозицијата не го одложија тендерот за ЕСМ

Утрински - 09.12.2005

Денеска ќе бидат познати деталите од јавната понуда за продажба на ,,Дистрибуција" Во тендерот не е наведено дали со компанијата ќе се продава и земјиштето, туку под кои услови може да аплицираат компаниите МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Нема одложување на тендерот за продажба на АД ,,Дистрибуција" за снабдување ...

Граѓаните на нозе против продажбата на ЕСМ

Дневник - 09.12.2005

ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ ГО ОБЈАВИ ТЕНДЕРОТ Околу 1.000 граѓани вчера протестираа пред Владата барајќи да запре продажбата на "ЕСМ дистрибуција", која ќе биде објавена денеска во "Фајненшл тајмс". Владата продава 90 отсто од капиталот на компанијата, плус малите хидроцентрали.

објавен меѓународниот тендерот за ЕСМ

Канал5 - 09.12.2005

Почна продажбата на ЕСМ Дистрибуција. Mеѓународниот тендер се објави во Лондонскиот весник Фајненшл тајмс. Излезе и во службениот весник кај нас. По маратонски подготовки и одлагања, на денот на објавата Министерот за економија Фатмир Бесими не собра храброст да ја соопшти веста.

Владата денеска со конкурентите за купување на ЕСМ

Макфакс - 09.12.2005

Скопје Владата на Македонија денеска ќе соопшти кои компании ја продолжуваат трката за купување на ЕСМ - Дистрибуција, што треба да заврши до март 2006 година. На преткфалификацискиот тендер, објавен на 9. декември, аплицираа вкупно седум компании - американската корпорација АЕС, австриската ЕВН ...

Германската RWE прво рангирана на претквалификациите за ЕСМ

Макфакс - 09.12.2005

Скопје Четири компании ги исполнија критериумите на претквалификацискиот тендер за продажба на дистрибутивниот дел од Електростопанство на Македонија(ЕСМ), при што прворангирана е германската компанија RWE. Ова попладнево го соопшти министерот за економија во македонската влада Фатмир Бесими, ...

Почнува приватизацијата на ЕСМ

Макфакс - 09.12.2005

Скопје Македонската Влада денеска треба да го објави меѓународниот тендер за продажба на дистрибутивниот дел на А.Д “Електростопанство на Македонија“ (ЕСМ). Тендерот за АД “ЕСМ Дистрибуција и снабдување со електрична енергија“ треба да е објавен во угледниот лондонски весник “Фајненшл тајмс“.

Владата прибира пари за розева предизборна слика

Вечер - 09.12.2005

"Продажбата на ЕСМ дистрибуција не е за да се подобри кондицијата на енергетскиот сектор, туку да се приберат пари пред претстојните избори во 2006 година", сметаат во ВМРО-Народна партија. Тие на вчерашната прес-конференција уште еднаш предупредија дека постапката не бара итност и оти законскиот ...

Протест пред Владата против продажбата на ЕСМ

А1 - 08.12.2005

Граѓански протест против продажбата на ЕСМ. Со свеќи и ламби во рацете, граѓаните излегоа пред Владата да предупредат дека на Македонија и се заканува мрак ако го продаде највредното парче од економијата. „Да престанат веќе со продавање на парчињата на Македонија.

Противуставно е да му се подари земјиштето на ЕСМ

Време - 08.12.2005

МИНИСТЕРСТВАТА И УПРАВИТЕ ПРОТИВ ПЛАНОВИТЕ НА ВЛАДАТА Мирче Котевски Владата без поддршка од неколку министерства ги притисна пратениците експресно да ги изгласаат измените во Законот за преобразба на ЕСМ со кои се очекува да се реши проблемот за сопственоста на имотот што компанијата го создавала ...

Се продава "Попова Шапка"

Вест - 08.12.2005

НАЈГОЛЕМИОТ СКИ ЦЕНТАР ОДИ НА МЕЃУНАРОДЕН ТЕНДЕР Приоритет и се дава на постапката за распишување тендер за ЕСМ Дистрибуција, а потоа преку тендер ќе се бара странски инвеститор за ски центарот кој веќе има искуство во работењето со туристички капацитети, велат во Владата Ски центарот "Попова ...

ЕСМ без тендер ќе го продава ски - центарот "Попова Шапка"!?

Утрински - 08.12.2005

Според порталот "Тотал" ЕСМ најверојатно со непосредна спогодба ќе го продава ски - центарот "Попова Шапка", проценет на 6 милиони евра, со цел да покрие загуби во компанијата пред меѓународната продажба на ЕСМ, која стартува овој месец.

Преседан, без преседан!

Дневник - 08.12.2005

Слободан СодиЌ Земјата на која се подигнати објектите на АД "ЕСМ Дистрибуција" новиот газда ќе го добие како подарок. Ова е суштината на измените на законот што го предлага Министерството за економија непосредно пред отворањето на меѓународниот тендер за продажба на компанијата.

Веднаш да се сопре продажбата на "ЕСМ дистрибуција"

Дневник - 08.12.2005

здружението на ЕНЕРГЕТИЧАРИТЕ бара Во Македонија не се создадени неопходните предуслови за приватизација на АД "ЕСМ дистрибуција". Ова е заклучокот од вчерашната седница на Здружението на енергетичарите на Македонија (ЗЕМАК).

И хидроцентралите кои се под концесија ќе влезат во продажната цена  

Капитал - 08.12.2005

Владата ги објави тендерските услови И хидроцентралите кои се под концесија ќе влезат во продажната цена Магдалена Михајлоска magdalena@kapital.com.mk И единаесетте мали хидроцентрали кои се под концесија до 2012 година ќе се пресметаат во продажната цена на “ЕСМ дистрибуција и снабдување”, дознава ...

Свеќа за раѓање, не за погреб

Дневник - 08.12.2005

Писмо (Повод: "ЕСМ ќе се коле пред Божик сосе земјиштето", Дневник, 7 декември) Човек да не може да се изначуди од тоа што медиумите се уште не можат да ја сфатат разликата помеѓу "ЕСМ дистрибуција и снабдување" и Електрани на Македонија (ЕЛЕМ), иако уште од септември овие две фирми се посебни ...

ЕСМ ќе го продава без тендер Ски центарот „Попова Шапка“

А1 - 07.12.2005

ЕСМ најверојатно со непосредна спогодба ќе го продава Ски центарот „Попова Шапка“, проценет на шест милиони евра, со цел да покрие загуби во компанијата пред меѓународната продажба на ЕСМ, која стартува уште овој месец. Ова денеска го тврди интерент порталот за економија „Тотал“ од Скопје, ...

Поповски и Мехази со предупредување до Бесими за ЕСМ

А1 - 07.12.2005

Поповски и Мехази го предупредиле Бесими дека законските измени кои треба да овозможат продажба на ЕСМ се противуставни. Реагирал и катастарот . Решенијата со кои се предлага катастарски неевидентираниот имот да се префрли во сопственост на ЕСМ се спротивни на законите.

Граѓаните со протести ќе ја запираат продажбата на ЕСМ

Време - 07.12.2005

НЕЗАДОВОЛСТВО ОД ЕКСПРЕСНАТА ПРОДАЖБА НА ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО Граѓаните утре ќе протестираат пред Владата против најавената продажба на ЕСМ и поскапувањето на струјата, најавија од Здружението „Глас за светлина“. Според секретарот на Здружението, Ромео Јосифовски, ќе биде побарана средба со премиерот ...

Стоп за продажбата на ЕСМ

Дневник - 07.12.2005

"ГЛАС ЗА СВЕТЛИНА" Владата ќе распише продажба на ЕСМ в петок, а тендерот ќе биде објавен во "Фајненшл тајмс". На потенцијалните купувачи ќе им бидат понудени 90 отсто од акциите на компанијата, а се уште не е познато дали во пакет со ЕСМ ќе бидат и хидроцентралите.

ЕСМ ќе се коле пред Божик сосе земјиштето

Дневник - 07.12.2005

скандалозен предлог Не смее со објектите на ЕСМ да се даде и земјиштето на кое се наоѓаат, го предупредија министерот за економија Фатмир Бесими министерствата за финансии и за транспорт и Државниот геодетски завод. "Ако се прифатат предложените решенија, би се создала неуставна ситуација, без ...

Тендерот за ЕСМ в петок во "Фајненшал тајмс"

Вечер - 07.12.2005

Тендерот за продажба на ЕСМ за дистрибуција и снабдување, како и што веќе најави "Вечер", ќе биде објавен в петок во "Фајненшал тајмс" и во домашните медиуми. Одлуката за објавување на тендерот е донесена на завчерашната седница на Владата.

"Макстил" се жали дека плаќа најскапа струја

Макфакс - 07.12.2005

(Утрински весник) – петок, 23.12.2005 И покрај тоа што неговиот доскорешен прв човек седи на вицепремиерското место во Владата И покрај тоа, оваа компанија зад себе остава уште една успешна година и продолжува да биде лидер на националниот челичен комплекс НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА "Макстил" се жали ...

ЕСМ нема фискални апарати заради револуционерната поделба годинава

Макфакс - 07.12.2005

(Вест) – сабота, 17.12.2005 УЈП НЕ ЗНАЕЛО ДЕКА ДРЖАВНИ КОМПАНИИ ДАВААТ КАСА ПРИМИ ТАЛОНЧИЊА "ЕСМ Дистрибуција" не смее за наплатени услуги во кеш на потрошувачите да издава каса - прими талончиња. Компанијата мора веднаш да набави фискални апарати, а на потрошувачите да им издава фискални сметки ...

Осум компании ќе се тркаат за ЕСМ

Макфакс - 07.12.2005

(Дневник) – сабота, 24.12.2005 ПРОДАЖБАТА ПОЧНА Осум странски компании се заинтересирани за купување на "ЕСМ-дистрибуција". До вчера, до 16 часот, писма со намери и апликација за учество на тендерот доставија американската корпорација "АЕС", австриската "ЕВН АГ", чешкото електростопанство "ЦЕЗ", ...

ЕСМ ќе го продава без тендер Ски центарот “Попова Шапка“!?

Макфакс - 07.12.2005

Скопје Електростопанство на Македонија(ЕСМ) најверојатно со непосредна спогодба ќе го продава Ски центарот „Попова Шапка“, проценет на 6 милиони евра, со цел да покрие загуби во компанијата пред меѓународната продажба на ЕСМ, која стартува уште овој месец.

Монопол пред избори не се продава!

Макфакс - 07.12.2005

(Време) – четврток, 22.12.2005 Ако власта го продаде „Електростопанство“, ќе се доведат во прашање интересите на потрошувачите, ќе биде зголемена цената на струјата, а ќе има и отпуштања на вработени од претпријатието. Вака сегашната вицепремиерка Радмила Шеќеринска пред три и пол години како ...

Протест поради приватизацијата на ЕСМ

Макфакс - 07.12.2005

Битола Околу 200 Битолчани денеска на протест организиран од Здружението “Глас за светлина“, рекоа “не“ за приватизација на Електростопанство на Македонија (ЕСМ) и поскапување на струјата, јави дописникот на Макфакс. “Нашата цел е да ја разбудиме свеста кај граѓаните и да ја спречиме намерата на ...

За три дена тендер за ЕСМ

А1 - 06.12.2005

Владата одлучи. Во петок ќе го објави тендерот за продажба на Електростопанство. Ќе се продаваат и 12-те мали хидроцентрали во пакет со целата дистрибутивна мрежа. И покрај предупредувањето од експертите и ветувањето на премиерот Бучковски дека производствените капацитети на ЕСМ нема да се ...

СТОП за приватизацијата на ЕСМ - СТОП за поскапување на струјата

Макфакс - 06.12.2005

Скопје “СТОП за приватизацијата на ЕСМ - СТОП за поскапување на струјата“ е темата на која денеска во Скопје, Здружението на граѓани “Глас за светлината“ ќе одржи прес-конференција. Здружението, од пред четири дена, започна со собирање на потписи против покачување на цената на електрична енергија.

Прес на Здружението за граѓани “Стоп за светлина“

Макфакс - 06.12.2005

Скопје Здружението за граѓани “Глас на светлината“ денеска ќе одржи прес-конференцијата, на која ќе ги најави протестите против приватизацијата на ЕСМ. Ова Здружение организираше акција за собирање потписи против покачување на цената на електрична енергија, а кон оваа иницијатива се придружија и ...

ЕСМ ќе се продава пред Божик

Макфакс - 06.12.2005

Скопје Електростопанство на Македонија (ЕСМ) ќе биде понудено на продажба на меѓународен тендер за една недела, т.е на 9 декември – реши Владата на последната седница. Заклучокот е донесен на 70-тата седница која завршила синоќа, а е објавен официјално претпладне.

Со потписи против поскапување на струјата

Дневник - 05.12.2005

ГРАЃАНСКА ИНИЦИЈАТИВА На плоштадот Македонија од петокот се собираат граѓански потписи против приватизацијата на ЕСМ. Иницијативата ја спроведува граѓанското здружение "Глас за светлина", под мотото "Стоп за поскапувањето на струјата".

Акциите на "Дистрибуција" при ЕСМ одат на продажба

Макфакс - 05.12.2005

(Утрински весник) – четврток, 24.11.2005 Привршува тендерската документација за продажба на дел од "Електростопанство" Седум странски енергетски компании досега најавиле учество на тендерот на АД "Дистрибуција и снабдување со електрична енергија" МАЈА ТОМИЌ Меѓународниот тендер за продажба на АД ...

Имотните тужби на ЕСМ ќе ги наследи Владата

Макфакс - 05.12.2005

(Време) – среда, 30.11.2005 Мирче Котевски Владата, а не новиот газда на Дистрибуција, ќе им плаќа на граѓаните што ќе докажат дека старото Електростопанство на Македонија градело електроенергетски објекти на нивно земјиште. Со измените во Законот за преобразба на ЕСМ, кои Собранието се очекува да ...

Активисти на СДСМ незаконски се вработуваат на нашите места

Макфакс - 05.12.2005

(Време) – четврток, 01.12.2005 Владимир Николоски Десетина поранешни работници од ресенската подружница на „ЕСМ– дистрибуција“ во Ресен, кои пред три години биле прогласени за технолошки вишок, обвинуваат дека управата на компанијата незаконски вработила двајца активисти на владејачкиот СДСМ на ...

Тендерот за продажба на ЕСМ ќе се објави во декември

Макфакс - 05.12.2005

(Утрински весник) – вторник, 29.11.2005 Одлука на Владата Тендерот за продажба на ЕСМ АД за дистрибуција и снабдување ќе се објави во декември, потврди вчера владиниот портпарол Сашо Чолаковски. Ова било договорено на завчерашната владина седница на која присуствувале и директорите од компаниите ...