TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета нема да поднесе оставка

А1 - 05.12.2001

„И покрај сите напади од страна на лидерот на Социјалистичката партија Фатос Нано нема да поднесам оставка“, изјави албанскиот премер Илир Мета, додавајќи дека нападите кон него се без аргументи. Мета на седницата на управниот централен комитет на социјалистите, каде се водеше жестока дебата и ...

Раскол во владеачката социјалистичка партија во Албанија

А1 - 04.12.2001

Судирот меѓу лидерот на владејачката Социјалистичка партија на Албанија, Фатос Нано и премиерот Илир Мета предизвика раскол и најверојатно ќе доведе до формирање на две нови партии, пренесуваат албанските гласила. Лидерот на социјалистите Фатос Нано го обвини премиерот Илир Мета и неговата влада за ...