TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометарите на Пелистер загубија од Загреб

А1 - 13.11.2005

Македонскиот ракометен првак Пелистер не успеа да го победи Загреб и да си го продолжи престојот во Европа. Во последното коло од фазата по групи во лигата на шампионите, битолчани загубија со 31:30, завршувајќи на последното место на табелата, зад швајцарскиот Шафхаузен.

Преку Загреб пелистерци во КПК

А1 - 12.11.2005

Со шанси за подолго учество во ракометните купови е и Пелистер кој утре против Загреб ќе го заврши настапот во лигата на шампионите. Но, со оглед на победата на Портланд Сан Антонио на гостувањето кај Шафхаузен со 36:28, доколку битолчани триумфираат против Загреб тогаш како третопласирани во ...

Последен воз за Европа

Вест - 12.11.2005

РАКОМЕТ, ЛИГА НА ШАМПИОНИ - РЕШАВАЧКИ МЕЧ НА ПЕЛИСТЕР ЗА КПК БИТОЛА. - Пелистерци утревечер во Битола го играат решавачкиот натпревар за продолжување на настапите на европската сцена. Победата над Загреб во последното коло на Лигата на шампионите не би била безначајна бидејќи со неа го освојуваат ...

Пелистер ќе стори се за да победи

Време - 12.11.2005

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Македонскиот ракометен шампион Пелистер ќе направи се за да го совлада хрватскиот првак Загреб во утрешниот (17.30 ч. МТВ), последен натпревар од Г-групата во Европската лига на шампионите. Само победа на битолчани може да им го гарантира третото место во групата, кое носи пласман ...

Последна шанса за КПК

Утрински - 12.11.2005

Лига на шампиони: Пелистер домаќин на Загреб (в недела 17,30 ч) БИТОЛА - Во последното шесто коло во Лигата на шампионите по групи што е на програмата викендов, утре во салата "Младост° (17.30 ч.) во Битола, против Загреб Пелистер ќе ја бие решавачката битка за третото место во групата која ...

Двоен услов за Пелистер за КПК

Дневник - 12.11.2005

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, Г ГРУПА Ракометарите на Пелистер имаат две непознаници пред да изборат пласман во осмина-финалето на КПК. Вечерва ќе "стискаат" палци за победа на шпански Портланд Сан Антонио во Швајцарија против Кадет Шафхаузен, а утревечер (17.30 ч.

Победа опција и за нов спонзор

Вечер Прес - 12.11.2005

БИТОЛА.- Утре ќе се добие одговор на прашањето дали ракометарите на Пелистер ќе ја продолжат сезонава на европската сцена. Битолчани во својата сала "Младост" (17,30 ч.) ќе ја одигра последната средба од "Г" групата од Лигата на шампиони, а противник им е хрватскиот првак Загреб.

Во Битола победа на кошарката

Време - 11.11.2005

ПРВА ЛИГА Актуелниот шампион Фершпед Работнички со 84-75 славеше над Пелистер во дербито меѓу првопласираните екипи на табелата во кошаркарското првенство, кое се играше во рамките на 8. коло, завчера во Битола. Пелистерци го доживеаја и вториот пораз, додека скопјани ја продолжија серијата, сега ...

За шампионот нема пречки

Вест - 11.11.2005

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА Дербито во Битола помеѓу Пелистер и Фершпед Работнички, што се одигра пред полни трибини во салата "Младост" и во ретко виден амбиент, донесе одлична кошаркарска претстава во која шампионот уште еднаш ги потврди своите квалитети и амбиции за одбрана на титулата, не дозволувајќи ...

Репрезентативното трио на "шпедитерите° незадржливо

Утрински - 11.11.2005

Во дербито во Битола победа на шампионот БИТОЛА - Во ретко виден кошаркарски амбиент, шампионот Фершпед Работнички и најпријатното изненадување во првите шест кола од првенството Пелистер, одиграа вистинско дерби и заслужено ги собраа аплаузите од преку 3.500 гледачи на трибините во слата "Младост° ...

Пропадна позајмувањето од Младост

Дневник - 11.11.2005

РАКОМЕТ - ЗА ДУЕЛОТ СО ЗАГРЕБ Управата на Пелистер не успеа да ги позајми двајца ракометари од Младост, Белорусинот Александар Подосинов и неговиот сонародник, инаку натурализиран Македонец Иван Телепњев, како засилување пред решавачкиот дуел со Загреб во Лигата на шампионите в недела.

Телепњев и Подосинов на заем во Пелистер

Дневник - 10.11.2005

РАКОМЕТ - ЗА МЕЧОТ СО ЗАГРЕБ Двата бека на Младост од Богданци, натурализираниот Македонец Иван Телепњев и неговиот сонародник Александар Подосинов, од денеска ќе бидат привремени членови на битолски Пелистер како помош пред последниот дуел од Лигата на шампионите со Загреб в недела.

Кошаркарите на Работнички ги победија Пелистер во Битола

А1 - 09.11.2005

Шампионот Фершпед Работнички во Битола ги победи Пелистер со 84:75, во дерби-натпреварот на 8 коло во кошаркарското првенство меѓу двата најдобри тима досега во новата сезона. Работнички остана на врвот со максимален биланс од 8 победи, а за новакот меѓу прволигашите Пелистер ова беше втор пораз.

Вечерва дерби: Пелистер - Работнички

Време - 09.11.2005

ПРВА ЛИГА Изненадувањето на сезоната, Пелистер, вечерва (18ч., МТВ) го пречекува бранителот на титулата Фершпед Работнички во дербито од 8. коло на кошаркарското првенство на Македонија. Пелистер првпат во седмото коло доживеа пораз, на гостувањето во Струмица, но не се и разочарани.

Битола се остри да го пречека шампионот

Дневник - 09.11.2005

КОШАРКА - ВЕЧЕРВА ДЕРБИ ПЕЛИСТЕР - Ф. РАБОТНИЧКИ Кошаркарскиот клуб Пелистер во минатото коло го претрпе првиот пораз, на гостувањето во Струмица, по серијата од 6 првенствени победи, но битолчани и натаму високо котираат на прволигашката табела.

Промоција на нацрт-план за управување на НП Пелистер

Макфакс - 09.11.2005

Скопје Презентација на нацрт-планот за управување со Националниот парк “Пелистер“, во рамки на швајцарско-македонскиот проект за зачувување на планината Пелистер, денеска ќе се одржи во Скопје. Нацрт-планот, изработен според европски стандарди, е финансиран од македонското Министерство за животна ...

Играа со Портланд, мислеа на Загреб

Време - 08.11.2005

ЛИГА НА ШАМПИОНИ: ПЕЛИСТЕР - ПОРТЛАНД САН АНТОНИО 20-29 (8-14) Зоран Мијаковски Пелистер го доживеа и четвртиот пораз во европската Лига на шампионите откако во неделата, во 5. коло од Г-групата, дома беа совладани од шпанскиот првак Портланд Сан Антонио со 29-20.

Прв пораз на Пелистер, прва победа на Центар

Време - 08.11.2005

ПРВА ЛИГА Екипата на Струмица, предводена од нов тренер и пет кошаркари со двоцифрен број поени, успеа да забележи убедлива победа на домашен терен со 91-67 над Пелистер, во мечот од 7. коло. За битолчани ова беше прв пораз сезонава во првенството на Македонија.

Рутина на демонстрација на моќта

Вест - 08.11.2005

РАКОМЕТ, ЛИГА НА ШАМПИОНИ - ПОРТЛАНД ЈА ПОКАЖА ГОЛЕМИНАТА ВО БИТОЛА Беше тоа рутина на демонстрација на моќта. И тоа со втората постава. Не му е лесно на Асанса, кога едни Свенсон и Гаралда, легенди, светски шампиони, мора да се задоволат со место во втората постава.

Струмица ја прекина серијата на Пелистер

Вест - 08.11.2005

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА СТРУМИЦА 2005 - ПЕЛИСТЕР 91:67 (29:15, 19:18, 23:18, 20:16) Струмица. - Сала "Парк". Гледачи: 500. Судии: Диковски, Денковски и Ангелов. СТРУМИЦА: Цветков 6, Кечев 4, Велев 13, Сеалс 19, Караманолев, Хасанов 2, Абазовиќ 8, Т. Николов, Михајлов, Христов 17, Чепел 12, Ј.

Шпанскиот првак незадржлив во Битола

Утрински - 08.11.2005

Лига на шампиони во ракомет: Очекуван пораз на Пелистер против Портланд Сан Антонио Против Загреб следната недела битолчани ќе ја бараат шансата за третото место во групата Тихомир Груевски БИТОЛА - Во претпоследното петто коло во групата "Г° од Лигата на шампионите, ракометарите на Пелистер ...

Швајцарците се сомневаат Загреб да не му "пушти" на Пелистер

Дневник - 08.11.2005

ПРЕД ПОСЛЕДНИОТ МЕЧ ОД Г-ГРУПАТА Хрватскиот тренер во тимот на Кадети Шафхаузен, Горан Перковац, изрази сомнеж оти Загреб би можел "да му пушти" на Пелистер во последното коло од Г групата на ЛШ. Така битолчани би продолжиле да играат во КПК, а од "играта" би испаднал тимот на Кадети.

Битолчани кога губат - губат!

Дневник - 08.11.2005

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА, 7. КОЛО Надевајќи се на седмиот плус сезонава, кошаркарите на Пелистер во Струмица добија "минус 24". Така накусо може да се опише средбата од 7. коло помеѓу досега непоразената екипа од Битола и домашната Струмица 2005, во која во ниеден момент не беше доведена во прашање ...

Како да играа против две НБА-екипи

Дневник - 08.11.2005

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Ракометарите на Пелистер очекувано се поразени пред своите гледачи од далеку посилниот шпански првак Портланд Сан Антонио 20-29, во натпреварот од 5. коло од Г-групата во Европската лига на шампионите.

Победникот се знаеше однапред

Вечер Прес - 08.11.2005

БИТОЛА.- Спортска сала "Младост". Гледачи 4.000. Судии: Роскамп и Роткран од Белгија. Седмерци: Пелистер 4 (2), Портланд 3 (0). Исклучувања: Пелистер 4 мин., Портланд 4 мин. Пелистер: Тосковски (15 одбрани), Андонов (2 одбрани), Митевски, Николовски 1, Зарков 4, Јанкуловски, Петровски 2, Поповски ...