TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Чудо и радости: По три дена под рушевините, извлечен жив маж

24Инфо - 28.11.2019

Среќни вести за спасувачките екипи во Албанија кои трагаат по преживеани по земјотресот што се случи пред три дена. Попладнево, по три дена по рушевините, беше изваден жив 33-годишен маж кој откако ја здогледа светлината на денот се насмеа и ги ...

23-годишен маж изваден жив по три дена по рушевините

Либертас - 28.11.2019

Попладнево, по три дена под рушевините по земјотресот во Албанија беше изваден жив 33-годишен маж кој откако ја здогледа светлината на денот се насмеа и ги крена раците со палците нагоре. Ова предизвика радост помеѓу спасувачките екипи кои ...

Скопските пожарникари макотрпно пребаруваат под рушевините

ТВ21 - 27.11.2019

Против пожарната бригада на град Скопје вчера се упати кон Драч, а денеска на својата Фејсбук страница сподели и фотографии од урнатините во кои се обидуваат да пронајдат и спасат што поголем број на преживеани луѓе.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Канал5 - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Фокус - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Нетпрес - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

А1 On - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Макфакс - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

Три милиони денари од Град Скопје помош за настраданите во Албанија

Курир - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

Пожарникарите од Скопје во потрага по преживеани под урнатините во Драч

Нетпрес - 27.11.2019

Против пожарната бригада на град Скопје откако вчера се упати кон Драч денеска на својата Фејсбук страница споделија фотографии од ужасот во кои со сета сила и напори се обидуваат да пронајдат и спасат што поголем број на преживеани луѓе под ...

Пожарникарите од Скопје со сета сила и напори во текот на ноќта бараа преживеани луѓе под рушевините во Албанија (ФОТО)

Курир - 27.11.2019

Против пожарната бригада на град Скопје откако вчера се упати кон Драч денеска на својата Фејсбук страница споделија фотографии од ужасот во кои со сета сила и напори се обидуваат да пронајдат и спасат што поголем број на преживеани луѓе под ...

ФОТО: Сликите траорни - Скопските пожарникари со сите сили помагаат во Драч

Press24 - 27.11.2019

Пожарната единица на Град Скопје во рушевините во Драч отиде да помогне и да бара преживеани лица. -03:30 ч ДРАЧ-АЛБАНИЈА, Се работи на терен се уште БППЗ СКОПЈЕ, напишаа од Пожарна Скопје и објавија потресни фотографии на кои се гледа какви штети ...

Скопските пожарникари објави фотографии од ужасот во Албнија - цела ноќ макотрпно пребаруваа луѓе под рушевините

Сител - 27.11.2019

Против пожарната бригада на град Скопје откако вчера се упати кон Драч денеска на својата Фејсбук страница споделија фотографии од ужасот во кои со сета сила и напори се обидуваат да пронајдат и спасат што поголем број на преживеани луѓе под ...

Пожарникарите на Град Скопје и денес им пружаат помош на настраданите во Драч

Слободен Печат - 27.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на Фејсбук објави дека и денес екипите на Град Скопје продолжуваат да нудат помош на настраданите во силниот земјотрес во крајбрежнот град Драч во Албанија.

Три милиони денари помош од Град Скопје за жртвите во Албанија

Слободен Печат - 27.11.2019

Трагедијата во Албанија ги обедини советниците на Град Скопје, три милиони денари помош од Советот на Град Скопје ќе бидат издвоени за настраданите во земјотресот во Албанија, беше соопштено на денешната прес-конфереција на Град Скопје.

Град Скопје ќе додели 3 милиони денари помош за настраданите од земјотресот во Албанија

Сител - 27.11.2019

Советот едногласно донесе одлука да помогне финансиски. Пожарникарите и екипите со термални дронови сеуште се во Драч каде помагаат во пронаоѓањето на цивили и расчистувањето на штетите од земјотресот.

ФОТО: Останаа само рушевини - Екипи на Град Скопје помагаат во Драч

Press24 - 27.11.2019

Екипите на Град Скопје и денес активно учествуваат во помош на настраданите во земјотресот во Драч, Албанија. Ова на Фејсбук го напиша градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и сподели фотографии.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Press24 - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Шилегов: За човечки животи се работи, да помогнеме на Албанија

Press24 - 27.11.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, вчера се огласи на Фејсбук каде ги сподели и првите фотографии од спасувачите од Македонија кои отидоа да помогнат во Албанија, по разорниот потрес од 6.4 степени по Рихтер.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

+инфо - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

„Се наоѓаме на критична точка, се претпоставува дека има три-четири деца под рушевината“, Симоновски зборува за ТВ21 од ...

4NEWS - 27.11.2019

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интернетираат екипи на пожарната од Град Скопје и екипи од Италија. Командитор Владимир Симоновски зборува ексклузивно за ТВ21. „Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги ...

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Опсервер - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Либертас - 27.11.2019

– Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Град Скопје со помош од 3 милиони денари за настраданите во земјотресите во Албанија

CivilMedia - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

Град Скопје со 3 милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Мета - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Centar - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука како израз на солидарност за настраданите Град Скопје дава помош во износ од ...

Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

MTM - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

ВИДЕО: Екипите ќе работат цела ноќ, сѐ уште има жители кои се наоѓаат под рушевините!

4NEWS - 27.11.2019

Екипа на ТВ21 се наоѓа во Драч, се вклучуваме во живо. Во текот на ноќта продолжува интензивната акција на сите служби од Албанија но и службите кои пристигнаа на помош! Тука се и екипите од Македонија, во претходно вклучување за ТВ21, командирот на ...

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

24Инфо - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Град Скопје додели 3 милиони денари за настраданите во Албанија

Локално - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Град Скопје ќе додели 3 милиони денари помош за настраданите од земјотресот во Албанија

4NEWS - 27.11.2019

Советот едногласно донесе одлука да помогне финансиски. Пожарникарите и екипите со термални дронови сеуште се во Драч каде помагаат во пронаоѓањето на цивили и расчистувањето на штетите од земјотресот.

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Скопје инфо - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

ФОТО: Сликите траорни – Скопските пожарникари со сите сили помагаат во Драч

Вечер Прес - 27.11.2019

Пожарната единица на Град Скопје во рушевините во Драч отиде да помогне и да бара преживеани лица. -03:30 ч ДРАЧ-АЛБАНИЈА, Се работи на терен се уште БППЗ СКОПЈЕ, напишаа од Пожарна Скопје и објавија потресни фотографии на кои се гледа какви штети ...

Скопските пожарникари во потрага по преживеаните под урнатините во Драч

MTM - 27.11.2019

Екипите на Град Скопје се пристигнати во Драч и ставени на располагање на надлежните служби во Албанија. Таму се веќе и нивните колеги од Италија. Заеднички ќе се обидат да спасат што е можно повеќе животи, објави на Фејсбук скопскиот градоначалник ...

Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Точка - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

Реакцијата на човек кој по 20 часа беше извлече од под рушевините во Албанија

Република - 27.11.2019

Спасувачките екипи не престануваат по потрагата за преживеани по земјотресот во Албанија. Цела ноќ активно се работеше и тоа може да се каже со успех. Имено во текот на изминатата ноќ беше спасен 25-годишниот Клајди Ќато во Драч кој под рушевините ...

Три милиони денари од Град Скопје за настраданите во Албанија

Бриф - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Помош од 3 милиони денари од Град Скопје за настраданите од земјотресот во Албанија

iPortal - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Град Скопје одвои три милиони денари помош за настраданите во Албанија

Н.Македонија - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во износ од три ...

Градот Скопје ќе додели три милиони денари помош на Албанија

MakPress - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната редовна седница едногласно донесе одлука за доделување на финансиска помош во вредност од три милиони денари за настраданите од земјотресот во Албанија.

Град Скопје ќе донира 3 милиони денари за настраданите во Албанија

AKO - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

Град Скопје издвои три милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Скопје1 - 27.11.2019

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе Одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во ...

Екипите на Град Скопје се приклучија на другите спасувачки екипи во Драч

Фокус - 26.11.2019

Екипите на Град Скопје се пристигнати во Драч и ставени на располагање на надлежните служби во Албанија, соопшти вечерва градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. -Таму се веќе и нивните колеги од Италија.

„Се наоѓаме на критична точка, се претпоставува дека има три-четири деца под рушевината“, Симоновски зборува за ТВ21 од ...

ТВ21 - 26.11.2019

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интернетираат екипи на пожарната од Град Скопје и екипи од Турција. Командитор Владимир Симоновски зборува ексклузивно за ТВ21. „Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги ...

ВИДЕО: Екипите ќе работат цела ноќ, сѐ уште има жители кои се наоѓаат под рушевините!

ТВ21 - 26.11.2019

Екипа на ТВ21 се наоѓа во Драч, се вклучуваме во живо. Во текот на ноќта продолжува интензивната акција на сите служби од Албанија но и службите кои пристигнаа на помош! Тука се и екипите од Македонија, во претходно вклучување за ТВ21, командирот на ...

Скопје ќе испрати специјална екипа со термални дронови во Албанија

Фокус - 26.11.2019

Целиот Балкан е во шок по силниот земјотрес во Драч кој се случи рано утрово, а се почувствува и во Македонија. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов информираше дека ќе биде испратени екипа во Албанија за помош на граѓаните.

Град Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани под урнатините во Драч

Телма - 26.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, потврди дека во договор со градоначалникот на Тирана, ќе биде испратена специјална екипа со дронови за помош при пребарувањето и потрагата по преживеани лица под урнатините во Драч.

Шилегов: Скопје ќе испрати специјална екипа со термални дронови во Албанија

Press24 - 26.11.2019

Целиот Балкан е во шок по силниот земјотрес во Драч кој се случи рано утрово, а се почувствува и во Македонија. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов информираше дека ќе биде испратени екипа во Албанија за помош на граѓаните.

Со дронови од Град Скопје ќе се бараат преживеани лица во Драч

Слободен Печат - 26.11.2019

Се што е можно правиме за помош во овие трагични моменти –напиша Шилегов. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов предмалку соопшти дека ќе биде испратенa екипа за помош на граѓаните во Албанија.

Скопските пожарникари во потрага по преживеаните под урнатините во Драч

Макфакс - 26.11.2019

Екипите на Град Скопје се пристигнати во Драч и ставени на располагање на надлежните служби во Албанија. Таму се веќе и нивните колеги од Италија. Заеднички ќе се обидат да спасат што е можно повеќе животи, објави на Фејсбук скопскиот градоначалник ...

ФОТО: Скопските пожарникари во Албанија - Сликите стравични

Press24 - 26.11.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов ги објави првите фотографии од спасувачите во Албанија. - Екипите на Скопската противпожарна бригада. Сликите од Драч се стравични, напиша ...

Помош од Македонија за настраданите: Потресни слики од Драч ГАЛЕРИЈА

+инфо - 26.11.2019

Овие снимки ги направи екипата на ТВ21 на автопатот во Косово. Претходно во раните утрински часови веќе пристигна еден тим од пожарникари. Владата одвои 100 илјади евра парична помош, како и општина Чаир, но и Црвен Крст, кој отвори и жиро сметки и ...

Скопје ќе испрати специјална екипа со термални дронови во Албанија

ММС - 26.11.2019

Целиот Балкан е во шок по силниот земјотрес во Драч кој се случи рано утрово, а се почувствува и во Македонија. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов информираше дека ќе биде испратени екипа во Албанија за помош на граѓаните.

Беспилотно летало од Град Скопје ќе врши 3Д мапирање за помош на настраданите во Драч

Слободен Печат - 26.11.2019

Градот испрати и беспилотно летало кое ќе врши 3Д мапирање на теренот за да им помогне на спасувачките служби кои се на теренот во најпогодениот град Драч. Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на ...

Пожарникари од Град Скопје и специјална единица со дронови и беспилотно летало упатени за Драч

ММС - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Пожарникари од Град Скопје и специјална единица со дронови и беспилотно летало упатени за Драч

Press24 - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Шилегов: Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани во Драч

Макфакс - 26.11.2019

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, објави дека Град Скопје, како град на хуманитарноста, кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините.

И со дронови од Скопје ќе се бараат преживеаните под урнатините во Драч

+инфо - 26.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов предмалку соопшти дека ќе биде испратенa екипа за помош на граѓаните во Албанија. – Во договор со градоначалникот на Тирана, Град Скопје кон Драч ќе упати специјална екипа, опремена со термални дронови за ...

Шилегов: Сликите од Драч се стравични (ФОТО)

Слободен Печат - 26.11.2019

Градоначалникот на Скопје соопшти дека екипите на Град Скопје се во Драч со колегите од Италија, со кои ќе пробаат да спасат повеќе животи. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил вечерва напиша дека екипите на Град Скопје ...

Шилегов: Скопје ќе испрати екипа со термални дронови во Албанија за пребарувањето на преживеани

А1 On - 26.11.2019

По силните земјотреси во Драч кои се случија утрово, а се почувствува и во Македонија, преку фејсбук се огласи и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој информираше дека ќе испрати екипа во Албанија за помош на граѓаните.

Дедо бил спасен од рушевините во Албанија, а кога дознал дека внук му е мртов и тој починал

Press24 - 26.11.2019

Шестгодишно дете загина во силниот земјотрес кој ја погоди Албанија. Албанец раскажал за албанскиот портал „Јок Албаниа“ дека постар маж бил извлечен од рушевините на напуштен хотел во Драч, но починал кога дознал дека внук му е затрупан.

Тргна помошта од Град Скопје кон Драч

Сител - 26.11.2019

Командантот на скопската бригада со 3 пожарникари добија насоки од градоначалникот и се упатија кон Драч. Со екипата од 4 пожарникари замина и тим на градот кои со термални дронови ќе учествуваат во пронаоѓање на луѓе под рушевините.

Пожарникари од Град Скопје и специјална единица со дронови и беспилотно летало упатени за Драч

А1 On - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Град Скопје испраќа термални дронови во Албанија

Курир - 26.11.2019

Целиот Балкан е во шок по силниот земјотрес во Драч кој се случи рано утрово, а се почувствува и во Македонија. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов информираше дека ќе биде испратени екипа во Албанија за помош на граѓаните.

Град Скопје испрати помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Пожарникари од Град Скопје и специјална единица со дронови и беспилотно летало упатени за Драч

Либертас - 26.11.2019

– Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Шилегов ќе праќа термални дронови да бараат преживеани во земјотресите во Албанија

PressingTV - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Град Скопје ќе испрати во Драч специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани ...

Либертас - 26.11.2019

„Во договор со градоначалникот на Тирана, Град Скопје кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините. Правиме се’ што е можно за помош во овие трагични моменти“, објави ...

Екипите на Град Скопје се приклучија на другите спасувачки екипи во Драч

Либертас - 26.11.2019

Екипите на Град Скопје се пристигнати во Драч и ставени на располагање на надлежните служби во Албанија, соопшти вечерва градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. -Таму се веќе и нивните колеги од Италија.

(ФОТО) Шилегов: Екипите на Град Скопје се пристигнати во Драч и ставени на располагање на надлежните служби во Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Екипите на Град Скопје се пристигнати во Драч и ставени на располагање на надлежните служби во Албанија. Таму се веќе и нивните колеги од Италија. Заеднички ќе се обидат да спасат што е можно повеќе животи.

Екипите на Град Скопје се приклучија на другите спасувачки екипи во Драч

Република - 26.11.2019

Екипите на Град Скопје се пристигнати во Драч и ставени на располагање на надлежните служби во Албанија, соопшти вечерва градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. аму се веќе и нивните колеги од Италија.

Град Скопје ќе испрати термален дрон за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините во Драч

еМагазин - 26.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов информираше дека во договор со градоначалникот на Тирана, Град Скопје кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините.

Шилегов: Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани во Драч

Точка - 26.11.2019

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, објави дека Град Скопје, како град на хуманитарноста, кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините.

Скопје кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под ...

Вечер Прес - 26.11.2019

Во договор со градоначалникот на Тирана, Град Скопје кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините. – Правиме се’ што е можно за помош во овие трагични моменти.

Шилегов: Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани во Драч

MTM - 26.11.2019

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, објави дека Град Скопје, како град на хуманитарноста, кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините.

Шилегов: Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани во Драч

24Инфо - 26.11.2019

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, објави дека Град Скопје, како град на хуманитарноста, кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините.

Шилегов: Град Скопје кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови

Локално - 26.11.2019

На утрешната седница на Советот на Град Скопје, ќе побарам Советот да донесе одлука за доделување на помош на настраданите во катастофалниот земјотрес во Драч, Албанија. Имајќи во предвид дека за оваа одлука веќе се координирав со советничките групи ...

Пожарникари од Град Скопје и специјална единица со дронови и беспилотно летало упатени за Драч

Локално - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Шилегов: Правиме се’ што е можно за помош во овие трагични моменти

iPortal - 26.11.2019

На утрешната седница на Советот на Град Скопје, ќе побарам Советот да донесе одлука за доделување на помош на настраданите во катастофалниот земјотрес во Драч, Албанија. Имајќи во предвид дека за оваа одлука веќе се координирав со советничките групи ...

Шилегов: Град Скопје испрати пожарникари и дронови за пронаоѓање на преживеани, ќе понуди и финансиска помош

CivilMedia - 26.11.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов рано утринава контактирал со неговиот колега, градоначалникот на Тирана со цел да понуди помош за настраданите во земјотресите кои ја зафатија Албанија.

Специјална екипа со термални дронови од Скопје во Албанија

Скопје инфо - 26.11.2019

Целиот Балкан е во шок по силниот земјотрес во Драч кој се случи рано утрово, а се почувствува и во Македонија. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов информираше дека ќе биде испратени екипа во Албанија за помош на граѓаните.

Пожарникари од Град Скопје и специјална единица со дронови и беспилотно летало упатени за Драч

Скопје инфо - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Првите фотографии испратени од македонските спасувачи во Драч

Н.Македонија - 26.11.2019

Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч и се ставени на располагање на надлежните служби во Албанија. Таму се веќе и нивните колеги од Италија. Заеднички ќе се обидат да спасат што е можно повеќе животи, објави на Фејсбук скопскиот ...

Скопје испраќа дронови за потрага по преживеани во Драч

Н.Македонија - 26.11.2019

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, објави дека град Скопје, како град на хуманитарноста, кон Драч ќе упати специјална екипа опремена со термални дронови за помош при пребарувањето на преживеани под рушевините.

Град Скопје испрати дронови и беспилотни летала за 3д мапирање на теренот во Драч

MakPress - 26.11.2019

Екипа составена од четири пожарникари со едно возило меѓу кои и командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје Владимир Симоновски, како и две лица кои ќе вршат снимање со термален дрон и термални камери со цел да може да се ...

Се наоѓаме на критична точка, се претпоставува дека има три-четири деца под рушевината, вели пожарникарот од Македонија

Скопје1 - 26.11.2019

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интернетираат екипи на пожарната од Град Скопје и екипи од Италија. Командитор Владимир Симоновски зборува ексклузивно за ТВ21. „Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги ...