TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аца Чича и Пуфта - двојници на Младиќ

Вечер Прес - 21.11.2008

Претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љаиќ, вели дека снимката која е емитувана на сајтот на ЈУГ-прес не е тајна снимка од Ратко Младиќ, туку дека е друго лице: "Не станува збор за Младиќ, туку за човек од белградската населба Рипањ, кој навистина личи на Младиќ", соопшти Љаиќ.

Фото: Дали е ова Ратко Младиќ?

А1 - 20.11.2008

Анонимно лице на адреса на редакцијата „ЈУГпрес“ испратила фотографија, на која како што самата тврди се гледа хашкиот бегалец Ратко Младиќ. „Членовите на редаквијата на „ЈУГпрес“ немале можност одблиску да го набљудуваат генералот, но можел некој од нивните читатели, па тој со сигурност знае дали на фотографијата е генералот Ратко Младиќ или некој кој многу личи на него“, стои во краткиот текст, ...

Љајиќ: Личноста на фотографијата на сајтот на „ЈУГпрес“ не е Младиќ

А1 - 20.11.2008

Претседателот на Нaционалниот совет на Хашкиот трибунал и координатор на акциониот тим, Расим Љајиќ, изјави дека на снимките објавени на сајтот на „ЈУГпрес“ не е Ратко Младиќ, туку некоја друга личност. „Не се работи за Младиќ, туку за човек од Рипањ, кој навистина личи на Младиќ“, им рече на новинарите во Сава центарот Расим Љајиќ.

Српски профитери испраќаат лажни фотографии од Младиќ

Канал5 - 20.11.2008

Претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љајиќ денеска истакна дека некои „домашни профитери“ сакаат да заработат прикажувајќи фотографии на кои наводно се наоѓа Ратко Младиќ. Љајиќ објасни дека на фотографијата, која претходните денови се појавила на сајтовите на некои медиуми со сугестија дека станува збор за најбараниот хашки злосторник, не се наоѓа Младиќ ...

Лајиќ: Домашните профитери испраќаат лажни фотографии од Младиќ

Нетпрес - 20.11.2008

Претседателот на Националниот совет на Србија за соработка со Хашкиот трибунал Расим Лајиќ денес укажал дека поедини “домашни профитери“ сакаат да заработат прикажувајќи фотографии на кои наводно е Ратко Младиќ. Лајиќ рекол дека на фотографиите кои се појавија на сајтови на поедини медиуми, со сугестија дека се работи за најбараниот хашки обвиненик, не е Ратко Младиќ, туку лице кое што личи на ...

Српски профитери испраќаат лажни фотографии од Младиќ

Алфа - 20.11.2008

Претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љајиќ денеска истакна дека некои „домашни профитери“ сакаат да заработат прикажувајќи фотографии на кои наводно се наоѓа Ратко Младиќ. Љајиќ објасни дека на фотографијата, која претходните денови се појавила на сајтовите на некои медиуми со сугестија дека станува збор за најбараниот хашки злосторник, не се наоѓа Младиќ ...

Снимен Ратко Младиќ

Форум - 19.11.2008

не беа во можност одблиску да го набљудуваат споменатиот генерал, но можеби некој од оние коишто не’ читаат можеле, па сосема сигурно е дека ќе знаат дли на фотографиите е генералот Ратко Младиќ или некој кој само е сличен нему“. Според агенцијата, фотографиите на обвинетиот за воени злосторства кој се крие од Хашкиот трибунал на негова адреса ги испратил анонимен извор.

Рок за апсење на Младиќ до нова година

Сител - 19.11.2008

Ултиматумот бил соопштен при завчерашната посета на главниот хашки обвинител Серж Брамерц на Белград кој на српските власти им рекол дека очекува Младиќ да го види во хашката ќелија најдоцна до Нова година. Овие очекувања Брамерц наводно веќе ги вметнал во својот извештај кој ќе го презентира пред преставниците на Обединетите нации но и пред амбасадорите на Европската унија во Брисел по што ќе се ...

Младиќ не е во Ваљево, туку во Кина?

Вечер Прес - 18.11.2008

На шпекилациите каде се крие Ратко Младиќ им нема крај. Најновата, што загаточно ја поставува белградски "Прес", отиде дури 10.000 километри подалеку од Србија - во Кина!? А повод за ваквата тенка шпекула се базира врз фактот дека синот Дарко Младиќ минатата година бил на стопанскиот саем во Гванџу заедно со ваљевскиот бизнисмен Видоје Вујиќ, наводен финансиер на Ратко, чија фабрика минатата ...

Нема прогрес во потрагата по Ратко Младиќ

Нетпрес - 17.11.2008

Потрагата по воениот злосторник Ратко Младиќ во Србија не бележи прогрес, изјавил српски министер пред денешната средба со главниот обвинител во Трибуналот во Хаг, Серж Брамерц, кој е на посета во Белград, пренесе АФП. “Немаме никакви траги кои водат кон Младиќ, освен ако не се случи чудо“, изјавил Расим Лаиќ, министер за прашањата за соработка со Меѓународниот трибунал за воени ...

Потрагата по Младиќ тапка во место

Макфакс - 17.11.2008

Потрагата по поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ нема напредок, а Белград не ги подгрева надежите да добие добра оценка од главниот хашки обвинител Серж Брамерц, кој денеска ја започнува посетата на Белград. Ова го изјави претседателот на српскиот Национален совет за соработка со Хашкиот трибунал Расим Љајиќ, цитиран од агенцијата Франс прес.