TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претвораа бугарите во македонци

24 Вести - 29.11.2020

Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик, порача попладнево премиерот Зоран Заев преку својот Фејсбук профил. Во статусот, Заев наведува дека сите премрежја, окупации и блокади биле надминати заради желбата за подобро утре и ...

Борисов: Бугарите принудно станале Македонци – Рикер до Заев: Решение да се бара надвор од процесот на ЕУ

ТВ21 - 29.11.2020

Во интервјуто за германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов и покрај тоа што повтори дека Софија многу сакала Скопје да ги почне преговорите, сепак и натаму ги поставува идентитетските прашања како отворени.

Борисов: Од резолуцијата на Европскиот парламент научив дека има македонско малцинство

Канал5 - 29.11.2020

За мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена прашањето за наводно македонско малцинство во Бугарија. Во Бугарија нема македонско малцинство.

Авторот на интервјуто Мартенс: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

Канал5 - 29.11.2020

По објавувањето на интервјуто и реакциите во македонската јавност на својот твитер профил се огласи новинарот што разговараше со Борисов, Михаел Мартенс. „Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи ...

Филип Рикер: Билатералните прашања, надвор од процесот за интеграција во ЕУ

Алсат-М - 29.11.2020

Можен е компромпис на релација Скопје-Софија, но мора да се познава историјата, порачува бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Според него, Бугарија сака Македонија да почне пристапни преговори со ЕУ за ...

Борисов за ФАЦ: Компромисот е возможен, но треба да се познава историјата

Канал5 - 29.11.2020

-Единствената земја што сака пристапните разговори со нашата соседна република да започнат дури и повеќе од Германија е – Бугарија. Коментирајќи зошто Бугарија става вето на отворањето на разговорите со ЕУ за Македонија, бугарскиот премер Бојко ...

Борисов за ФАЦ: Софија најмногу сака Скопје да почне преговори со ЕУ, но не на сметка на историјата

Deutsche Welle - 29.11.2020

Во интервју за германскиот весник, бугарскиот премиер вели дека минатото е еднакво важно како и иднината. Тврди дека Македонците се насилно преобратени Бугари од страна на комунистичката Интернационала Единствената земја, која го посакува почетокот ...

Борисов: Бугарските комунисти контролирани од сталинистичка Москва ги принудија Бугарите во Македонија да се нарекуваат ...

Фокус - 29.11.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ изразува загриженост за спорот со Македонија. На новинарско прашање дали има излез од овој ќор-сокак, во време кога Германија би сакала да ги започне разговорите за ...

Борисов: Бугарските комунисти контролирани од сталинистичка Москва ги принудија Бугарите во Македонија да се нарекуваат ...

24 Вести - 29.11.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ изразува загриженост за спорот со Македонија. На новинарско прашање дали има излез од овој ќор-сокак, во време кога Германија би сакала да ги започне разговорите за ...

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

ТВ21 - 29.11.2020

Во интервју за германски Франкфуртер алгемајне цајтунг бугарскиот премиер Борисов, по новинарско прашање дали има излез од актуелната ситуација во која Софија го блокира почетокот на преговорите, појасни дека како проблем меѓудругото, се тврдењата ...

Македонците се насила преобратени Бугари, вели Борисов за германски „ФАЦ“

Сакам да кажам - 29.11.2020

Во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ), бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека минатото е еднакво важно како и иднината и тврди дека Македонците се насилно преобратени Бугари од страна на комунистичката ...

Борисов изненаден од резолуцијата на ЕП за малцинството

Телма - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов: Од резолуцијата на Европскиот парламент дознав дека има македонско малцинство

Фокус - 29.11.2020

За мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена прашањето за наводно македонско малцинство во Бугарија. Во Бугарија нема македонско малцинство.

Борисов за ФАЦ: Македонците се насилно преобратени бугари

Сител - 29.11.2020

Компромис е можен, но само преку прецизирање на историските и прашањата поврзани со македонското малцинство во Бугарија. Во интервју за германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг бугарскиот премиер вели дека тоа е единствениот начин да се ...

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

Сител - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов: Бугарските комунисти контролирани од сталинистичка Москва ги принудуваа Бугарите во Македонија да се ...

360 степени - 29.11.2020

По Втората светска војна, бугарските комунисти, контролирани од сталинистичка Москва, сакаа Бугарите во Македонија насилно да ги претворат во Македонци, вели Борисов Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ ...

Бугарски Дневник: Најголем противник на Борисов за „македонското прашање“ му е Каракачанов

360 степени - 29.11.2020

Бугарски Дневник во својот уреднички коментар го критикува премиерот Бојко Борисов за ставовите изнесени во интервјуто за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. Заменикот одговорен уредник, Петар Карабоев, кој го потпишува коментарот, издвојува два елемента ...

Авторот на интервјуто со Борисов коментира: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

360 степени - 29.11.2020

Михаел Мартенс, авторот на интервјуто со Бојко Борисов за германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунт, по неговото објавување и реакциите во македонската јавност на својот твитер профил укажува дека со своето однесување, Бугарија прави сѐ за да го ...

Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претвораа Бугарите во Македонци

Слободен Печат - 29.11.2020

Коментирајќи зошто Бугарија става вето на отворањето на разговорите со ЕУ за Северна Македонија, бугарскиот премер Бојко Борисов за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг порача дека виновни за тоа се „бугарските комунисти“ и „сталинистичка Москва“, бидејќи ...

Борисов: Во Бугарија нема македонско малцинство, Македонците се насила преобратени Бугари

А1 On - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов многу ја сака Македонија, но не и македонското малцинство во Бугарија

МКД - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Макфакс - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

ММС - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

Нетпрес - 29.11.2020

Единствена држава која би сакала да почне преговори за приклучување кон Евроспакта унија со Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го ...

Борисов за ФАЦ: Софија најмногу сака Скопје да почне преговори со ЕУ, но не на сметка на историјата

+инфо - 29.11.2020

Борисов нагласува дека компромис со Северна Македонија е можен, но вели дека е потребно да се познава историјата. Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е ...

Борисов: Јас не познавам македонско малцинство во Бугарија - Бугарите во Македонија беа принудени да се нарекуваат ...

Press24 - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со С. Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

OhridNews - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со С. Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претвораа Бугарите во Македонци

Независен - 29.11.2020

Коментирајќи зошто Бугарија става вето на отворањето на разговорите со ЕУ за Северна Македонија, бугарскиот премер Бојко Борисов за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг порача дека виновни за тоа се „бугарските комунисти“ и „сталинистичка Москва“, бидејќи ...

Мартенс: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

+инфо - 29.11.2020

Тој е долгогодишен дописник од регионот за највлијателниот германски весник Франкфурер Алгемајне Цајтунг и важи за одличен познавач на состојбите на балканот. По објавувањето на интервјуто и реакциите во македонската јавност на својот твитер профил ...

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Северна Македонија

iPortal - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

НОВИНАРОТ МАРТЕНС ОД ФАЦ: Бугарија ја понижува Македонија и Македонците, а од 1991-ва имаше шанса да им бидат најголеми ...

Денешен - 29.11.2020

Со паметна политика, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците нејзин најблизок сосед и сојузник, но таа од Македонците прави непријател, вели германскиот новинар Михаел Мартенс.

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Опсервер - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Точка - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Авторот на интервјуто со Борисов: Бугарија прави се за да се оддалечи од Македонија

Локално - 29.11.2020

Авторот на интервјуто со Бојко Борисов за германски ФАЦ, Михаел Мартенс, по реакциите на македонската јавност на неговиот Твитер профил напиша дека со своето однесување, Бугарија прави се за да го изгуби пријателството со Македонците.

Црвената линија сè уште ги дели Скопје и Софија

Вечер Прес - 29.11.2020

На десетина дена пред Советот на министрите на ЕУ, на кој на дневен ред повторно ќе биде ставено прашањето за можност за официјален почеток на преговорите со Европската Унија, откако Бугарија на состанокот на 17 ноември стави вето и остана на своите ...

Борисов: Какво македонско малцинство треба да има во Бугарија? Јас не познавам такво малцинство

Локално - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов: Бугарските комунисти контролирани од сталинистичка Москва ги принудуваа Бугарите во Македонија да се ...

Либертас - 29.11.2020

По Втората светска војна, бугарските комунисти, контролирани од сталинистичка Москва, сакаа Бугарите во Македонија насилно да ги претворат во Македонци, вели Борисов Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ ...

Борисов за ФАЦ: Ме изненади резолуцијата на ЕП за наводното македонско малцинството, Бугарија сака С. Македонија да ...

CivilMedia - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

MTM - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

БОРИСОВ: Во Бугарија нема македонско малцинство, а Бугарите во Македонија беа принудени да се нарекуваат Македонци

Денешен - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со С. Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Северна Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

24Инфо - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Бугарски Дневник: Најголем противник на Борисов за „македонското прашање“ му е Каракачанов

Либертас - 29.11.2020

Бугарски Дневник во својот уреднички коментар го критикува премиерот Бојко Борисов за ставовите изнесени во интервјуто за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг. Заменикот одговорен уредник, Петар Карабоев, кој го потпишува коментарот, издвојува два елемента ...

Борисов за германски ФАЦ: Македонците се насилно преобратени Бугари

еМагазин - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов , пренесува ...

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

Опсервер - 29.11.2020

– Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го ...

Авторот на интервјуто со Борисов коментира: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

Либертас - 29.11.2020

Михаел Мартенс, авторот на интервјуто со Бојко Борисов за германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунт, по неговото објавување и реакциите во македонската јавност на својот твитер профил укажува дека со своето однесување, Бугарија прави сѐ за да го ...

МАРТЕНС: Бугарија е на сигурен пат да ги загуби пријателите!

Денешен - 29.11.2020

„Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците најблиски соседи и пријатели. Наместо тоа, Бугарија сега прави сѐ за да се оттуѓи од својот потенцијален сојузник со покровителство и ...

Авторот на интервјуто со Борисов: Бугарија прави се за да се оддалечи од Македонија

24Инфо - 29.11.2020

Авторот на интервјуто со Бојко Борисов за за германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, Михаел Мартенс, по реакциите на македонската јавност на неговиот Твитер профил напиша дека со своето однесување, Бугарија прави се за да го изгуби ...

Авторот на интервјуто со Борисов: Ова е сигурен пат да ги загубите пријателите

Република - 29.11.2020

Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците најблиски соседи и пријатели. Наместо тоа, Бугарија сега прави сѐ за да се оттуѓи од својот потенцијален сојузник со покровителство и ...

Заевиот брат, Борисов: Македонците се насила преобатени Бугари

Република - 29.11.2020

Во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ), бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека минатото е еднакво важно како и иднината и тврди дека Македонците се насилно преобратени Бугари од страна на комунистичката ...

Борисов за германски ФАЦ: Јас не познавам македонско малцинство во Бугарија, Македонците се насила преобратени Бугари

Вечер Прес - 29.11.2020

Во интервју за германскиот весник, бугарскиот премиер вели дека минатото е еднакво важно како и иднината. Тврди дека Македонците се насилно преобратени Бугари од страна на комунистичката Интернационала Единствена држава, која би сакала да почне ...

Борисов: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Н.Македонија - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Бојко Борисов: Македонците се насилно преобратени Бугари од страна на комунистичката Интернационала

Мак. Весник - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов за германски FAZ ја откри причината за македонското вето

Expres - 29.11.2020

Во своето прво интервју за странски медиум по почетокот на антивладините протести во Софија, бугарскиот премиер Бојко Борисов за весникот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг ја лоцира причината за ветото за Македонија.

Борисов за германски медиум ја открива причината македонското вето

Скопје1 - 29.11.2020

Во своето прво интервју за странски медиум по почетокот на антивладините протести во Софија, бугарскиот премиер Бојко Борисов за весникот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг ја открива причината за ветото за Македонија.

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Вечер - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов: Бугарија има голема желба за почеток на преговори со Северна Македонија, но ме изненади резолуцијата на ЕП за ...

Frontline - 29.11.2020

Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене беше големо изненадување што неодамнешната резолуција на Европскиот парламент за Бугарија го покрена ...

Авторот на интервјуто Мартенс: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

Centar - 29.11.2020

„Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците најблиски соседи и пријатели. Наместо тоа, Бугарија сега прави сѐ за да се оттуѓи од својот потенцијален сојузник со покровителство и ...

Мартенс: Бугарија ги понижува и отуѓува Македонците како пријатели

Expres - 29.11.2020

Германскиот новинар на весникот Франфуртер Алгемајне Цајтунг (FAZ) Михаел Мартенс смета дека Бугарија прави грешка и со своето однесување губи близок партнер. “Со паметна политика, Бугарија од 1991 година беше во најдобра позиција да ги направи ...

Вечерен преглед: Пановски – Се почитуваат протоколите за терапија и лекување, авторот на интервјуто со Борисов вели, ...

Frontline - 29.11.2020

Нови 820 случаи на Ковид 19, оздравени се 895 пациенти, починати се 32 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.543, бројката на оздравени пациенти е 38.400 на починати е 1.731, а бројот ...

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Centar - 29.11.2020

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Коментар на авторот на интервјуто со Борисов: Бугарија прави сѐ за да го загуби пријателството со Македонците

Frontline - 29.11.2020

„Со мудрата политика од 1991 година, Бугарија беше во најдобра позиција да ги направи Македонија и Македонците најблиски соседи и пријатели. Наместо тоа, Бугарија сега прави сѐ за да се оттуѓи од својот потенцијален сојузник со покровителство и ...

Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ОД БУГАРИТЕ ПРАВЕА МАКЕДОНЦИ

Вечер - 29.11.2020

По Втората светска војна, бугарските комунисти, контролирани од сталинистичка Москва, сакаа Бугарите во Македонија насилно да ги претворат во Македонци, вели бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ додавајќи ...

Борисов: Какво македонско малцинство треба да има во Бугарија?

Expres - 29.11.2020

На прашање дали има излез од ќор-сокакот, во време кога Германија би сакала да ги започне разговорите за пристапување на Македонија во ЕУ, бугарскиот премиер Бојко Борисов за Франкфуртер алгемајне цајтунг вели дека проблем, меѓудругото, се и ...

Бугарски уплав од малцинства

+инфо - 26.11.2020

Во барабанот кој сега акцелерира со сè поголема брзана на релација меѓу Бугарија и Македонија, се уфрлени сите можни точки на допирање и раздвојување во регионот – историските личности, малцинствата и нивните јазици, претензиите кон соседни ...

Бугарски уплав од малцинства

Либертас - 26.11.2020

Бугарија е единствената источноевропска членка на ЕУ во чиј устав целосно отсуствува споменување на правата на малцинствата. На такавите бугарски негаторски ставови, проследени со постојана груба асимилација и побугарчување, – кои Екатерина ...

Сите Турци – Бугари, обидот за насилна асимилација

Н.Македонија - 26.11.2020

Поранешниот колега од Македонската телевизија, Слободан Трајковски, објави едно свое професионално сеќавање од посетата на некогашната претседателка на Извршниот совет на Југославија на Бугарија, поточно за средбата меѓу Милка Планинц и ...