TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нареден неработен ден дури во август - Ова се деновите за одмор

Сител - 19.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, беше неработен ден. Добивме три дена одмор, а до крајот на годината ни остануваат уште пет неработни денови. • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно 3 август (понеделник) е неработен ден • 08 ...

Нареден неработен ден дури во август - ова се деновите за одмор

Press24 - 19.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, беше неработен ден. Добивме три дена одмор, а до крајот на годината ни остануваат уште пет неработни денови. • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно 3 август (понеделник) е неработен ден • 08 ...

100 загинати во бомбашки напад во Ирак

Телма - 18.07.2015

100 тина луѓе меѓу кои жени и деца настрадаа при бомбашките напади кои ги извршија екстремистите на ИСИС во Ирак. Ирачката влада прогласи тридневна жалост . Затворени сите јавни места заради стравување од нови терористички напади.

Крвав рамазан во Ирак – исламската држава уби 120 луѓе

Канал5 - 18.07.2015

Ирачката влада прогласи тридневна жалост и ги затвори сите јавни места по вчерашните терористички напади во градот Хан Бани Саад во источната покраина Дијала, во која беа убиени 120 луѓе, меѓу нив и жени и деца.

Повеќе од 100 луѓе загинаа во бомбашки напад во Иран

Фокус - 18.07.2015

Нападот се случи во градот Хан Бани Саад во источната покраина Дијала во пазар каде имало собрано многу луѓе заради прославата на големиот празник Рамазан-Бајрам Околу 100 – тина луѓе, меѓу кои жени и деца настрадаа при бомбашките напади кои ги ...

Најмалку 100 убиени во нападот за рамазански Бајрам во Ирак

Макфакс - 18.07.2015

Ирачката влада во саботата објави тридневна жалост и ги затвори сите јавни места поради терористичките напади извршени во петокот во градот Хан Бани Саад во источната покраина Дијала, во која беа убиени околу сто луѓе, меѓу нив и жени и деца.

Три тони експлозив уби 100-тина луѓе во Ирак

Р.С.Европа - 18.07.2015

Над 100 луѓе, меѓу кои деца, загинаа вчера при експлозија на автомобил – бомба која била поставена во преполн пазар во Ирак. Новинската агенција Ројтерс јавува дека од силната експлозција срамни со земја неколку згради во ирачкиот град Каан Бани ...

Уште еден крвав напад на ИСИС: Загинаа најмалку 90 лица (ВИДЕО)

Курир - 18.07.2015

Во експлозија на бомбаш-самоубиец во преполн пазар во Ирак, загинаа најмалку 90 луѓе, во најкрвавиот напад на ИСИС откако ја презеде контролата врз големи делови на земјата. Силата на експлозијата срамнила со земја неколку згради во градот Кан Бани ...

Најкрвав напад на ИСИС во Ирак: во експлозија на пазар 80 мртви што го славеле Рамазан (ВИДЕО)

МКД - 18.07.2015

Во експлозија на бомбаш-самоубиец во преполн пазар во Ирак вчера загинале најмалку 80 луѓе, во најкрвавиот напад на ИСИС откако ја презеде контролата врз големи делови на земјата. Силата на експлозијата срамнила со земја неколку згради во градот Кан ...

Бројот загинати во рамазанскиот атентат во Ирак се искачи на 120

Макфакс - 18.07.2015

Бројот на убиените со автомобил бомба во петокот навечер на пазар во градот Хан Бани Саад во источната покраина Дијала, се искачи на 120, а уште околу 170 се ранети, објавија во саботата попладнето локалните власти.

ВИДЕО:Најмалку 80 луѓе загинаа во Ирак, во експлозија за Рамазан Бајрам

Нова ТВ - 18.07.2015

Најмалку 80 луѓе загинаа во експлозија на бомба во преполн пазар во Ирак. Бомбаш -самоубиец вчера го активирал експлозивот на пазарот и тоа е најкрвавиот напад на ИСИС откако ја презедоа контролата врз големи делови на земјата, објави Ројтерс.

Најмалку 100 убиени во нападот за рамазански Бајрам во Ирак

Точка - 18.07.2015

Ирачката влада во саботата објави тридневна жалост и ги затвори сите јавни места поради терористичките напади извршени во петокот во градот Хан Бани Саад во источната покраина Дијала, во која беа убиени околу сто луѓе, меѓу нив и жени и деца.

На прослава на рамазански Бајрам 20 жртви во Ирак

Бриф - 18.07.2015

Најмалку 20 луѓе се убиени, меѓу нив и деца, во експлозија на автомобил бомба во ирачкиот град Хан Бани Сад на пазар каде што го прославувале рамазанскиот Бајрам, објави локалната полиција.

Џихадистите на ИСИС на Рамазан убија 80 цивили

Локално - 18.07.2015

Најкрвав напад на ИСИС во Ирак и тоа на најголемиот мулсимански празник Рамазан кога се славело во експлозија на пазар покосени се најмалку 80 луѓе. Во експлозија на бомбаш-самоубиец во преполн пазар во Ирак вчера загинале најмалку 80 луѓе, и тоа е ...

Крвав инцидент сред Рамазан- Убиени најмалку 20 луѓе!

Пулс24 - 18.07.2015

Во експлозија на автомобил бомба во ирачкиот град Хан Бани Сад се убиени најмалку дваесетина луѓе, имало и деца. Крвавиот инцидент се случил на пазар каде што го прославувале рамазанскиот Бајрам, објави локалната полиција.

Уште еден крвав напад на ИСИС: Загинаа најмалку 90 лица (ВИДЕО)

Република - 18.07.2015

Во експлозија на бомбаш-самоубиец во преполн пазар во Ирак, загинаа најмалку 90 луѓе, во најкрвавиот напад на ИСИС откако ја презеде контролата врз големи делови на земјата. Силата на експлозијата срамнила со земја неколку згради во градот Кан Бани ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Денеска се празнува Бајрам

Канал5 - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Бајрам, празник со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на постот. Рамазан - Бајрам се слави три дена. На првиот ден се одржува утринска молитва - Бајрам Намаз, а за време на ...

Премиерот Груевски му ги честита Рамазан Бајрам на претседателот на ИВЗ

24 Вести - 17.07.2015

Премиерот Груевски му ги честита Рамазан Бајрам на претседателот на ИВЗ „Почитуван, Претседател на Исламската заедница во Република Македонија, г-дин Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи,Чест ми е, Вам лично, на членовите на Ријасетот и на ...

Рамазан Бајрам кај семејството Таири во Куманово

Канал5 - 17.07.2015

Пред изгрејсонце со бајрамската намаз молитва во џамија кумановското семејство Таири како и останатите муслимани го започнаа празнувањето на Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празници.

Бајрам во Тетово

Телма - 17.07.2015

Граѓаните од исламска религија, чествувањето на празникот Рамазан Бајрам го започнаа со утринската молитва Бајрам Намаз. Во Македонија централната прослава на најголемиот муслимански празник се одржа во Мустафа Пашината Џамија во Скопје, каде ...

ИВЗ дели бајрамска баклава

Канал5 - 17.07.2015

По повод празникот Рамазан Бајрам, поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи организираше прием во хотелот Александар Палас. За прв пат на првиот ден од празникот поглаварот на ИВЗ приреди прием - Бајрамска баклава, на кој беа поканети гости и ...

„Бајрамска баклава“ во организација на ИВЗ

Алсат-М - 17.07.2015

Манифестацијата „Бајрамска баклава“, во организација на ИВЗ, се обиде на едно место да ги собере претставниците на политичките партии и на дипломатскиот кор. И покрај отсуствата, поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, најави дека оваа манифестација ќе ...

За Рамазан-бајрам помош од Kарпош за семејство од Нерези

Дневник - 17.07.2015

По повод прославувањето на муслиманскиот празник Рамазан-бајрам, Општина Kарпош помогна во подготовката на трпезата на едно семејство од Нерези. Општинските власти им обезбедија пакети со прехранбени производи, средства за хигиена, како и нова ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

Утрински - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Честитка од Заев по повод празникот Рамазан Бајрам

Утрински - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам.

Муслиманските верници славаат Рамазан-Бајрам

Телма - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Денеска е Рамазан Бајрам, крај на постот

24 Вести - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам намаз.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Канал5 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

24 Вести - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Вељаноски го честита муслиманскиот празник Рамазан - Бајрам

24 Вести - 17.07.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на сите верници од исламската вероисповед во Македонија, им упати искрени честитки по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

СДСМ им го честита Рамазан Бајрам на верниците

24 Вести - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам: „Вам лично, на членовите на Исламската верска ...

ВМРО-ДПМНЕ го честита Рамазан Бајрам на верниците

24 Вести - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. – Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

МРТ - 17.07.2015

Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам... Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската ...

Груевски им го честита Рамазан Бајрам на муслиманските верници

Нетпрес - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Алфа - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш. По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република ...

Заев го честита Рамазан Бајрам

Нетпрес - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам.

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

Репортер - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Честитка од Вељановски за Рамазан Бајрам

Нетпрес - 17.07.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на сите верници од исламската вероисповед во Македонија, им упати искрени честитки по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

ВМРО-ДПМНЕ: Сите верници од муслиманска вероисповест, Рамазан Бајрам да го поминат во спокој и радост

Нетпрес - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Зоран Заев упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Кирилица - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам.

Груевски на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам

МРТ - 17.07.2015

Синоќа во пресрет на големиот исламски празник Рамазан Бајрам, премиерот Груевски присуствуваше на ифтар вечера која се одржа во Скопје... Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски придружуван од министерот без ресор задолжен ...

Честитка од Никола Груевски по повод Рамазан Бајрам

Кирилица - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Сител - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. - Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

Сител - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Претседателот Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Макфакс - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан –Бајрам, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Сител - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

ГАЛЕРИЈА: По повод Рамазан-Бајрам Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“

Press24 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Вака Северина го честиташе Рамазан - Бајрам

Сител - 17.07.2015

Хрватската пејачка Северина која периодов е во центарот на вниманието поради врската со синот на Кеба кој е помлад од неа, го честиташе Рамазан-Бајрам со фотографија на социјалните ...

Масакр на прослава на Рамазан Бајрам во Ирак: убиени се најмалку 20 луѓе

Кирилица - 17.07.2015

Во експлозија на автомобил бомба во ирачкиот град Хан Бани Сад се убиени најмалку дваесетина луѓе, имало и деца. Крвавиот инцидент се случил на пазар каде што го прославувале рамазанскиот Бајрам, објави локалната полиција.

Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Нетпрес - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Претседателот Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш (ФОТО)

МКД - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси" во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам, постот завршува

Нова ТВ - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам намаз.

Честитка од претседателот на Собранието по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 17.07.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка до претседателот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Рамазан Бајрам

Сител - 17.07.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка до претседателот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Рамазан Бајрам

Репортер - 17.07.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка до претседателот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед ...

Честитка од министерот Јолевски за празникот Рамазан-Бајрам

Сител - 17.07.2015

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија од исламска вероисповед.

Честитка од градоначалникот Бакрачески по повод Рамазан Бајрам

OhridNews - 17.07.2015

Градоначалникот Никола Бакрачески, по повод големиот верски празник Рамазан Бајрам, упати честитка до граѓаните со муслиманска вероисповед, во која им посакува добро здравје, радост и бериќет во нивните семејства.

Почнува славењето на Рамазан-бајрам

Макфакс - 17.07.2015

Тридневното славење на Рамазан-бајрам, еден од најголемите муслимански празници, започнува во петок со утринскиот бајрам-намаз кој ќе се се служи во сите џамии. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од ...

Денеска е Рамазански Бајрам, крај на постот

Р.С.Европа - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам ...

Денеска е Рамазански Бајрам, крај на постот

Репортер - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам ...

ЧЕСТИТ РАМАЗАН БАЈРАМ: Празникот да послужи за меѓусебно зближување

Телеграф - 17.07.2015

Овој ден отвора врата за поголема меѓукултурна сплотеност и уривање на предрасудите кон „другиот“, кои сè уште се присутни во македонското општество, особено меѓу младите генерации Ден на зближување, меѓусебно поврзување, проштевање и отворени срца ...

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам

Кирилица - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам намаз.

Почнува славењето за Рамазан Бајрам

+инфо - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Рамазанскиот Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам ...

Иванов на Рамазан Бајрам во џамијата во Радовиш

Телеграф - 17.07.2015

Во духот на нашата традиција, да продолжиме да се почитуваме меѓусебе и да си помагаме. Да не го правиме тоа само за време на празниците, туку во текот на целата години, рече претседателот Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод ...

Вељаноски го честита муслиманскиот празник Рамазан - Бајрам

Макфакс - 17.07.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на сите верници од исламската вероисповед во Македонија, им упати искрени честитки по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

ВЕЉАНОСКИ: Рамазан Бајрам да донесе благодет во семејствата

Телеграф - 17.07.2015

Претседателот на Собранието во честитката наведува дека е убеден дека во Македонија се почитува верската различност и се негува толеранцијата и меѓусебните односи кои водат кон добри дела и просперитет Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ...

Честитка од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам

А1 On - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам: „Вам лично, на членовите на Исламската верска ...

Заев упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Телеграф - 17.07.2015

Посветувајки се на овие базични темели на човековата личност и заедничкиот живот, покажавме дека можеме да бидеме единствени, посилни, поподготвени за надминување на предизвиците, вели лидерот на СДСМ во честитката Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Честитка за Рамазан Бајрам

Телеграф - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ им посакува на сите верници од муслиманска вероисповест, празникот Рамазан Бајрам да го поминат во спокојна и радосна атмосфера со своите ближни во моменти на благосостојба ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во ...

Вељановски со честитка: Да одиме по патот на пријателството, единството и хармонијата

Press24 - 17.07.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка до претседателот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед ...

Градоначалникот Чадиев присуствуваше на Бајрамска молитва во Горно Оризари

Курир - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан- Бајрам, градоначалникот на општина Велес Славчо Чадиев ја посети џамијата во селото Горно Оризари. Чадиев, на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Груевски: Празниците се тука да нé потсетат на вредностите

Макфакс - 17.07.2015

Во честитката од премиерот Никола Груевски, по повод муслиманскиот празник Рамазан-бајрам се вели дека традициите со кои се идентификуваме и празниците кои ги славиме се тука да нé потсетат на вредностите кои го дефинираат нашето постоење и ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски, по повод Рамазан Бајрам

МРТ - 17.07.2015

Празникот Рамазан Бајрам нека ви даде поттик и нека ви носи мир во душата, благодет во семејствата и среќа во заедницата. Честитка до верниците од Исламската вероисповед и до претседателот на ИВЗ, реисот Хаџи Сулејман Реџепи од спикерот Трајко ...

Панчо од ДНК има оригинална честитка за Рамазан Бајрам

Хитпортал - 17.07.2015

По повод големиот празик на сите припадници од муслиманска вероисповед, Рамазан Бајрам, денес на социјалните мрежи може да се прочитаат доста честитки. Меѓу повеќето е и онаа на Панчо Шорти од ДНК.

Рамазан Бајрам: МТВ на гости кај семејството Суљимани

МРТ - 17.07.2015

Почитување на традицијата, но и силна вера во Бога. На Рамазан Бајрам, екипата на МТВ на гости кај семејството Суљимани... Топло добредојде за екипата на МТВ во домот на семејството Сулимани.

Вељаноски го честита Рамазан Бајрам

+инфо - 17.07.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на сите верници од исламската вероисповед во Македонија, им упати искрени честитки по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

ФОТО: Вака Северина го честиташе Рамазан-Бајрам

Press24 - 17.07.2015

Хрватската пејачка Северина која периодов е во центарот на вниманието поради врската со синот на Кеба кој е помлад од неа, го честиташе Рамазан-Бајрам со фотографија на социјалните ...

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Курир - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Зоран Заев го честита празникот Рамазан Бајрам

+инфо - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам.

Денеска е Рамазан Бајрам

Сител - 17.07.2015

Со утринска молитва во џамија, Ариф Даути од тетовското село Глоѓи заедно со неговите соселани го започна денешното празнување на Рамазан Бајрам. Потоа спроед обичаите, ги посетиле гробовите на нивните предци и на блиските, потоа прославувањето ...

Честитка од премиерот Груевски: Ваквите празници не потсетуваат на вредностите и пријателството кон кои се стремиме

Press24 - 17.07.2015

Претседателот на Владата, Никола Груевски, денеска упати честитка по повод празникот Рамазан Бајрам. - Почитуван, Претседател на Исламската заедница во Република Македонија, г-дин Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, чест ми е, Вам лично, на ...

На прослава на рамазански Бајрам 21 жртва во Ирак

Макфакс - 17.07.2015

Најмалку 21 човек е убиен, меѓу нив и деца, во експлозија на автомобил бомба во петокот во ирачкиот град Хан Бани Сад на пазар каде што го прославувале рамазанскиот Бајрам, објави локалната полиција.

Премиерот Груевски на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам

Сител - 17.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски придружуван од министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции Фурхан Чако синоќа во пресрет на големиот исламски празник Рамазан Бајрам присуствуваа на ифтар вечера ...

Градоначалникот Чадиев на Бајрамска молитва во Горно Оризари

Нетпрес - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан- Бајрам, градоначалникот на општина Велес Славчо Чадиев ја посети џамијата во селото Горно Оризари. Чадиев, на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Честитка од Зоран Заев за празникот Рамазан Бајрам

Макфакс - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Репортер - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. – Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Честитка од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам

Репортер - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам: „Вам лично, на членовите на Исламската верска ...

ГРУЕВСКИ: Бајрамските празнувања носат пораки за мир, добрина и милост

Телеграф - 17.07.2015

Овие универзални принципи се столбовите на демократијата, добрососедството и соживотот кои во Македонија отсекогаш сме ги промовирале како најважни, вели премиерот во својата честитка по повод празникот Премиерот Никола Груевски упати честитка до ...

Честитка од премиерот Груевски до исламските верници

+инфо - 17.07.2015

Премиерот Груевски му ги честита Рамазан Бајрам на претседателот на ИВЗ „Почитуван, претседател на Исламската заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, чест ми е, Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Press24 - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. - Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам

Курир - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Груевски им го честита Рамазан Бајрам на муслиманските верници

Курир - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Честитка од министерот Јолевски за празникот Рамазан-Бајрам

Република - 17.07.2015

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија од исламска вероисповед.

Градоначалникот на општина Велес присуствуваше на Бајрамска молитва во Горно Оризари

Пулс24 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан-Бајрам, градоначалникот на општина Велес Славчо Чадиев, ја посети џамијата во селото Горно Оризари. Чадиев, на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Премиерот Никола Груевски со честитка за Рамазан Бајрам до муслиманските верници

Пулс24 - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам

Пулс24 - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам, со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост. Рамазанските пости претставуваат една од основните обврски на муслиманските ...

ВМРО-ДПМНЕ им го честиташе големиот празник Рамазан Бајрам на муслиманските верници

Пулс24 - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Честит Рамазан Бајрам: Хуманоста познава само еден Бог

еМагазин - 17.07.2015

Не верувам во случајности, па ни овојпат.Текстот напишан пред два месеци, а со цел да и се помогне на една самохрана мајка, освен од една група на Фејсбук не наиде на голем одзив во јавноста.Но јас таа вечер од кај Сузана Пенова заминав со ветување ...

ДУИ упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Sky - 17.07.2015

Граѓаните од Исламска вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам, еден од двата најзначајни исламски празника. Рамазанскиот Бајрам го одбележува крајот на постот. Првиот ден од тридневниот празник почнува со утринска молитва, односно бајрам-намаз.

Честит Рамазан – Бајрам

МК News - 17.07.2015

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават Бајрам, празник со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на постот. Рамазан – Бајрам се слави три дена. На првиот ден се одржува утринска молитва – Бајрам Намаз, а за време на ...

Претседателот Иванов на Рамазан Бајрам во Радовиш

Република - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Премиерот Груевски им го честиташе Рамазан Бајрам на верниците од муслиманска вероисповед

Денешен - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Пулс24 - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Се слави Рамазански бајрам

Фактор - 17.07.2015

Муслиманите денес го слават Рамазански бајрам. После месецот на молитви и пост на радоста се слави во заедници и семејства , а вториот ден се посетуваат гробиштата. За празникот Рамазан (тур. Ramazan од арап.

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Kumanovo News - 17.07.2015

Муслиманските верници денеска и во наредните два дена го слават Рамазан Бајрам. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од зора до зајдисонце. Постот претставува и воздржување од лошите мисли, духовно ...

Заев го честита Рамазан Бајрам: „Празничните денови нека продолжат во спокој“

Канал 77 - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот муслимански празник Рамазан Бајрам: „Вам лично, на членовите на Исламската ...

Јолевски го честита празникот Рамазан-бајрам

Вечер Прес - 17.07.2015

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, упати честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија и до сите граѓани на Република Македонија од исламска вероисповед.

НАРОДНИ ВЕРУВАЊА НА БАЈРАМ: Еве што денес треба да се прави, а што не!

Пулс24 - 17.07.2015

Муслиманите се поздравуваат со радосниот поздрав: Бајрам Шериф Мубарек Олсун, а за времетрањето на Рамазан Бајрам треба да се стекнат повеќе пријатели. Еве уште кои верувања се присутни кај народот.

ФОТО: Груевски на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам

Денешен - 17.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски придружуван од министерот вез ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции Фурхан Чако, вечерва во пресрет на големиот исламски празник Рамазан Бајрам присуствуваа на ифтар ...

Почнува славењето на Рамазан-бајрам

Точка - 17.07.2015

Тридневното славење на Рамазан-бајрам, еден од најголемите муслимански празници, започнува во петок со утринскиот бајрам-намаз кој ќе се се служи во сите џамии. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од ...

Градоначалникот Дамјановски упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 17.07.2015

Во мое име, и во име на локалната самоуправа на Куманово, на сите граѓани од исламска вероисповед, им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам со желба за добро здравје, мир, радост и успех во животот.

Кои се обичаите за Рамазан Бајрам

еМагазин - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси" во Радовиш

Вечер Прес - 17.07.2015

По повод Рамазан – Бајрам, соопшти денеска кабинетот на Иванов, македонскиот претседател традиционално присуствува и на ифтарските вечери, од каде испраќа пораки дека меѓуверското и меѓурелигиското почитување е наша заедничка цел По повод големиот ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам - денот кога моќта на богатите и слабоста на сиромашните се спојуваат во љубов

Канал 77 - 17.07.2015

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам, а откако верниците постеа еден месец воздржувајќи се од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз. Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Република - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. – Празничните денови се моменти на радост, но и моменти на заедништво, солидарност и разбирање, вредности кои ...

Претседателот Иванов го честита Рамазан Бајрам од џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Канал 77 - 17.07.2015

По повод големиот празник Рамазан – Бајрам, кој денес го слават муслиманите, претседателот Ѓорге Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш. Оттаму тој на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам

Денешен - 17.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од муслиманската вероисповест во Република Македонија, етнички Македонци, етнички Албанци, Турци, Роми, Бошњаци и други, им го честита големиот муслимански празник Рамазан Бајрам.

Почнуваат тридневните свечености по повод Рамазан Бајрам

Фактор - 17.07.2015

Почнува тридневната веселба по повод големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам. Стотици муслимани ги исполнија верските храмови за празничниот празник. Токму во 7.08 часот имамите го објавија почетокот на Бајрам.

Груевски и Заев за Рамазан Бајрам повикаа на спокој, мир и одржување на вековно пријателство

Фактор - 17.07.2015

По повод Рамазан Бајрам премиерот и опозицискиот лидер, како и нивните партии упатија искрени честитки до претседателот на ИЗ Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. Премиерот водејќи се по традицијата истакна дека споделувањето на овие моменти ...

Денеска е Рамазан Бајрам

Бриф - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Муслиманските верници денес го чествуваат Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Честитка од Заев по повод празникот Рамазан Бајрам

Република - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам.

Претседателот Иванов ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Точка - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан –Бајрам, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските пости.

Вељаноски го честита муслиманскиот празник Рамазан - Бајрам

Точка - 17.07.2015

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на сите верници од исламската вероисповед во Македонија, им упати искрени честитки по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Груевски: Празниците се тука да нé потсетат на вредностите

Точка - 17.07.2015

Во честитката од премиерот Никола Груевски, по повод муслиманскиот празник Рамазан-бајрам се вели дека традициите со кои се идентификуваме и празниците кои ги славиме се тука да нé потсетат на вредностите кои го дефинираат нашето постоење и ...

Честитка од премиерот Груевски до исламските верници

Либертас - 17.07.2015

Премиерот Груевски му ги честита Рамазан Бајрам на претседателот на ИВЗ „Почитуван, претседател на Исламската заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, чест ми е, Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите ...

Рамазан во Тетово: Бектешите според традицијата од џамија го посетуваат Арабати баба теќе

Република - 17.07.2015

Граѓаните од исламска религија, чествувањето на празникот Рамазан Бајрам го започнаа со утринската молитва Бајрам Намаз. В о Македонија централната прослава на најголемиот муслимански празник се одржа во Мустафа Пашината Џамија во Скопје, каде ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

Република - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

„Бајрамска баклава“ во организација на ИВЗ

Република - 17.07.2015

Манифестацијата „Бајрамска баклава“, во организација на ИВЗ, се обиде на едно место да ги собере претставниците на политичките партии и на дипломатскиот кор. И покрај отсуствата, поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, најави дека оваа манифестација ќе ...

Наш стремеж е одржување на разбирањето помеѓу нашите заедници

Вечер Прес - 17.07.2015

Бајрамските празнувања и пораката за мир, добрина и милост која тие ја носат, додава премиерот, се дел од културното богатство и религиозниот диверзитет кој е препознатлив за нашата држава Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на ...

Масакр на прослава на Рамазан Бајрам во Ирак: Убиени се најмалку 20 луѓе

Република - 17.07.2015

Во експлозија на автомобил бомба во ирачкиот град Хан Бани Сад се убиени најмалку дваесетина луѓе, имало и деца. Крвавиот инцидент се случил на пазар каде што го прославувале рамазанскиот Бајрам, објави локалната полиција.

Во Македонија се негува верската различност

Вечер Прес - 17.07.2015

Со тоа заеднички и единствени сме насочени кон сигурна иднина и благосостојба на сите граѓани на Република Македонија, истакнува претседателот на Собранието во честитката Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка до ...

Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Денешен - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Народни обичаи: Што не треба, а што да прават муслиманските верници денеска

Република - 17.07.2015

Рамазан Бајрам означува крај на едномесечниот пост и следат денови на радост – денови на Бајрам. Првиот ден од Рамазан Бајрам почнува со утринска молитва, а муслиманите денес разменуваат подароци и посети. Рамазан Бајрам секогаш паѓа на 1.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Рамазан Бајрам

Република - 17.07.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка до претседателот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед ...

Честитка од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам

Sky - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам: „Вам лично, на членовите на Исламската верска ...

Денеска е Рамазан Бајрам

Скопје инфо - 17.07.2015

Денеска е Рамазан Бајрам. Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост.

Честитка од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам

Либертас - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам: „Вам лично, на членовите на Исламската верска ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

Н.Македонија - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам - Традициите со кои се идентификуваме и празниците кои ги ...

Честитка од Заев по повод празникот Рамазан Бајрам

Н.Македонија - 17.07.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул улема Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го празнуваат големиот празник Рамазан Бајрам.

Рамазан - месец на пост и интроспекција

Идивиди - 17.07.2015

Во Исламот, Рамазан е свет месец на пост, интроспекција и молитви. Постот е еден од петтте фундаментални принципи на Исламот. Секој ден за време на Рамазан, следбениците на Исламот, познати како муслимани, не јадат ниту пијат од зора до зајдисонце.

Претседателот Иванов во посета на џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш

Lider - 17.07.2015

По повод големиот муслимански празник Рамазан – Бајрам, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја посети џамијата „Јени Џамиси“ во Радовиш, каде на верниците муслимани им го честиташе празникот и завршувањето на рамазанските ...

Груевски на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам

Lider - 17.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски придружуван од министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции Фурхан Чако синоќа во пресрет на големиот исламски празник Рамазан Бајрам присуствуваа на ифтар вечера ...

Честитка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Lider - 17.07.2015

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам упати честитка до сите граѓани на Република Македонија со муслиманска вероисповест и им посака да го поминат во радост, спокој, хармонија и мир во кругот на своите ...

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Рамазан Бајрам

Lider - 17.07.2015

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати честитка до претседателот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед ...

Рамазан: Месец на пост и интроспекција

Lider - 17.07.2015

Во Исламот, Рамазан е свет месец на пост, интроспекција и молитви. Постот е еден од петтте фундаментални принципи на Исламот. Секој ден за време на Рамазан, следбениците на Исламот, познати како муслимани, не јадат ниту пијат од зора до зајдисонце.

Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам

Lider - 17.07.2015

Премиерот Никола Груевски упати честитка до претседателот на Исламската заедница во Република Македонија Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи по повод исламскиот празник Рамазан Бајрам.

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Lider - 17.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Порака за Бајрам од поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Алсат-М - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Градоначалникот Трајановски организираше Ифтар вечера

Канал5 - 16.07.2015

По повод рамазанските пости, градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера во хотелот „Стоун Бриџ" организираше ифтар вечера. На Ифтар вечерата присуствуваа претставници од градот Скопје, ...

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

24 Вести - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Претседателот Иванов упати честитка за Рамазан-Бајрам

Телма - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Поглаварот на ИВЗ со честитка до верниците

Телма - 16.07.2015

Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој уште еднаш ни овозможи да се доживеат убавините, чудата и сите добрини на благословениот месец на Рамазан. Денес, со езанот на акшам намаз го завршуваме постот.

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Утрински - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Канал5 - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

24 Вести - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Алфа - 16.07.2015

Солидарноста и меѓусебната доверба се заеднички вредности кои секогаш не обединуваат. Искрено сум убеден дека и во иднина ќе го негуваме меѓуверското и меѓурелигиското почитување, стои во честитката од претседателот Иванов.

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

МКД - 16.07.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на Ријасетот на ИВЗ и до сите припадници ...

Претседателот Иванов им го честита Рамазан – бајрам на сите муслимани во земјава

Кирилица - 16.07.2015

Ѓорге Иванов, претседателот на Македонија, денеска на сите граѓани од исламска вероисповест им го честита големиот верски празник Рамазан – бајрам. – Одбележувањето на овој голем исламски празник не потсетува дека верата, посветеноста и молитвата ...

Телеграма од Божиновска по повод Рамазан Бајрам

Репортер - 16.07.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска по повод празникот Рамазан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман еф. Реџепи.

Рамазан: Месец на пост и интроспекција

А1 On - 16.07.2015

Хистори – Вашингтон Во Исламот, Рамазан е свет месец на пост, интроспекција и молитви. Постот е еден од петтте фундаментални принципи на Исламот. Секој ден за време на Рамазан, следбениците на Исламот, познати како муслимани, не јадат ниту пијат од ...

Обединети за Македонија го честита Рамазан Бајрам

+инфо - 16.07.2015

Партијата Обединети за Македонија им го честита најголемиот верски празник Рамазан Бајрам на сите муслимански верници во Република Македонија, со желба да го поминат во мир и здравје и да им донесе многу среќа и радост.

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

А1 On - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Завршува рамазанскиот пост, од утре почнува славење на Рамазан Бајрам - Рамазанска порака на поглаварот на ИВЗ

Сител - 16.07.2015

Со утринскиот бајрам-намаз кој утре ќе се се служи во сите џамии почнува триденвното славње на Рамазан-бајрам, еден од најголемите муслимански празници. Со тоа завршува едномесечниот пост, со кој верниците се воздржуваа од храна, вода од зора до ...

Во пресрет на Рамазан Бајрам се уредуваа Муслиманските гробишта и дворот на џамијата „Емин Махмут“

OhridNews - 16.07.2015

Во пресрет на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам екипите на ЈП „Градски Гробишта“, во изминатите денови интензивно работеа на уредување и хортикултурно дооплеменување на просторот низ муслиманските гробишта.

ДУИ со честитка до сите муслимански верници по повод Бајрам

Макфакс - 16.07.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција(ДУИ) Али Ахмети упати честитка до сите муслимански верници по повод големиот верски празник Бајрам. „Посакувам овој голем празник сите ние да го чекаме во мир и семејна радост бидејќи Бајрам е уште ...

Ахмети: Бајрам е можност за обединување во семејството, милосрдието, нацијата

+инфо - 16.07.2015

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, упати бајрамска честитка, во која порачува дека Бајрам е уште една можност за обединување како одраз на значајните вредности на семејството, милосрдието и на нацијата..

Честитка од Ахмети по повод Рамазан Бајрам

Телеграф - 16.07.2015

Освен Бог и нашите семејства, верските празници нè зближуваат со тие што имаат потреба за помош и се протега раката на солидарност и меѓусебната почит. Бог да ве благослови и посакувам благосостојба за вас и вашите семејства“, се вели во честитката ...

ФОТО: Груевски на ифтар пред Бајрам

Press24 - 16.07.2015

Претседателот на Владата на РМ Никола Груевски придружуван од министерот без ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции Фурхан Цако вечерва, во пресрет на големиот исламски празник Рамазн Бајрам, присуствуваа на ифтар вечера која се одржа ...

ФОТО: Груевски на Ифтар вечера по повод Рамазан Бајрам

Нетпрес - 16.07.2015

Претседателот на владата на Република Македонија Никола Груевски придружуван од министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции Фурхан Чако по повод големиот исламски празник Рамазан Бајрам присуствуваа на Ифтар вечера која се ...

Груевски на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам

Сител - 16.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски придружуван од министерот вез ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции Фурхан Чако, вечерва во пресрет на големиот исламски празник Рамазан Бајрам присуствуваа на ифтар ...

ФОТО: Градоначалникот Трајановски организираше Ифтар вечера

Press24 - 16.07.2015

По повод рамазанските пости, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера /15.07.2015 година, среда/ во хотелот „Стоун бриџ" организираше ифтар вечера.

Честитка од Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Press24 - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

РЕЏЕПИ: Утре искажувајте радости кон сите

Телеграф - 16.07.2015

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, утре по едномесечниот пост, го слават Рамазан-бајрам На сомилост, блискост и единство повика поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, во својата честитка до муслиманските ...

Се огласи и поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Репортер - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Иванов упати честитка за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Репортер - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Сител - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Сител - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

+инфо - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Поглаварот на ИВЗ го честита Рамазан Бајрам

Кирилица - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

ФОТО: Груевски присуствуваше на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам

Курир - 16.07.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски придружуван од министерот вез ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции Фурхан Чако, вечерва во пресрет на големиот исламски празник Рамазан Бајрам присуствуваа на ифтар ...

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Телеграф - 16.07.2015

Солидарноста и меѓусебната доверба се заеднички вредности кои секогаш нè обединуваат. Искрено сум убеден дека и во иднина ќе го негуваме меѓуверското и меѓурелигиското почитување, стои во честитката од претседателот Иванов Претседателот на Република ...

Скопскиот градоначалик организирше ифтар вечера

+инфо - 16.07.2015

По повод рамазанските пости, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера/во хотелот „Стоун бриџ" организираше ифтар вечера. На ифтар вечерата присуствуваа претставници од Градот Скопје, ...

Божиновска упати честитки по повод Рамазан Бајрам

Press24 - 16.07.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска по повод празникот Рамазан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман еф. Реџепи.

Градоначалникот Трајановски огранизираше ифтар вечера

Курир - 16.07.2015

По повод рамазанските пости, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера во хотелот „Стоун бриџ" организираше ифтар вечера. На ифтар вечерата присуствуваа претставници од Градот Скопје, ...

Телеграма со честитки од Божиновска по повод Рамазан Бајрам

Сител - 16.07.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска по повод празникот Рамазан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман еф. Реџепи.

Градоначалникот Трајановски организираше ифтар вечера

МКД - 16.07.2015

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера во хотелот „Стоун бриџ" организираше ифтар вечера. На ифтар вечерата присуствуваа претставници од Градот Скопје, членови на Советот на Град Скопје, ...

За сите кои не ги спакуваа куферите: Следува уште еден продолжен викенд

Press24 - 16.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден. Тоа значи дека утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање. Ова се сите неработни денови до крајот на годината: • 02 август (недела), Ден на Републиката, ...

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Република - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Денешен - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Денешен - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Градоначалникот Трајановски организираше ифтар вечера

Пулс24 - 16.07.2015

По повод рамазанските пости, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера /15.07.2015 година, среда/ во хотелот „Стоун бриџ" организираше ифтар вечера.

Претседателот Иванов го честиташе големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Пулс24 - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Рамазан Бајрам неработен за сите граѓани

Фактор - 16.07.2015

Првиот ден на Рамазан Бајрам, петок 17 јули, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Телеграма со честитки од Божиновска по повод Рамазан Бајрам

Денешен - 16.07.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска по повод празникот Рамазан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман еф. Реџепи.

Честитка од претседателот Иванов за Рамазан-бајрам

Вечер Прес - 16.07.2015

По повод чествувањето на светиот месец Рамазан, Иванов присуствуваше на повеќе ифтарски вечери, а овие средби, се посочува во честитката, се секогаш добра можност да ја пратиме пораката дека соживотот и меѓусебното почитување се вековна традиција на ...

Три дена одмор: Уште пет неработни денови до крајот на годината

Вечер Прес - 16.07.2015

Утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден. Тоа значи дека утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање.

Порака од поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, за Рамазан-бајрам

Република - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Божиновска со честитка по повод Рамазан Бајрам

Вечер Прес - 16.07.2015

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска по повод празникот Рамазан Бајрам упати телеграма со честитки до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман еф.

Реџепи на муслиманите им го честита Рамазан Бајрам

Канал 77 - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи на муслиманските верници им го честиташе празникот Рамазан Бајрам. Реџепи повика на сомилост кон сиромашните, блискост и единство.

Сомилост кон сиромашните, блискост и единство

Вечер Прес - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. - Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

ТРИ ДЕНА ОДМОР: Остануваат уште пет неработни денови до крајот на годината

Скопје инфо - 16.07.2015

Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден. Тоа значи дека утре ќе одмориме од работните обврски, па си добиваме тридневно уживање. Ова се сите неработни денови до крајот на годината: • 02 август (недела), Ден на Републиката, ...

Последен ден од Рамазанските пости – утре се слави Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 16.07.2015

Со ифтарската вечера, вечерва завршува триесетдневниот рамазански пост, по што следува тридневен Рамазански бајрам , кој се смета за голем празник во исламот. Почетокт на Рамазан секоја година се поместува за 10 дена наназад, односно во престапните ...

Премиерот Груевски присуствуваше на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам (ФОТО)

Република - 16.07.2015

Претседателот на Владата, Никола Груевски, придружуван од министерот без ресор, задолжен за привлекување странски инвестиции, Фурхан Чако, во пресрет на големиот исламски празник Рамазан Бајрам присуствуваа на ифтар вечера која се одржа во ...

Бајрамска порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Локално - 16.07.2015

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи им го честиташе на муслиманските верници празникот Рамазан Бајрам, повикувајќи на сомилост кон сиромашните, блискост и единство. – Со се срце да му се заблагодариме на нашиот Господар, кој ...

Во пресрет на Рамазан Бајрам, Груевски на ифтар вечера

Пулс24 - 16.07.2015

Премиерот Никола Груевски присуствуваше на ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам. Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски придружуван од министерот вез ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции Фурхан Чако, ...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од градоначалникот на Штип

Пулс24 - 16.07.2015

Градоначалникот на Штип им го честита Рамазан Бајрам на сите п рипадници на Исламската религија. Почитувани граѓани, Припадници на Исламската религија, Мултирелигиското општество во кое ние живееме се одликува со почитувањето на различностите и ...

Градоначалникот Трајановски организираше ифтар вечера

Фактор - 16.07.2015

По повод рамазанските пости, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера 15.07.2015 година во хотелот „Стоун бриџ” организираше ифтар вечера.

Градоначалникот Трајановски организираше ифтар вечера (ФОТО)

Скопје инфо - 16.07.2015

По повод рамазанските пости, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, вчера во хотелот „Стоун бриџ" организираше ифтар вечера. На ифтар вечерата присуствуваа претставници од Градот Скопје, ...

Овој петок е неработен: Кои се останатите неработни денови до крајот на годинава

Канал 77 - 16.07.2015

Иако е петок, утре ќе може да одморите од работните обврски, така што тридневното уживање почнува со првиот ден на Рамазан Бајрам. До крајот на годината, како неработни преостануваат следните денови: • 02 август (недела), Ден на Републиката, односно ...

Честитка од претседателот Иванов за големиот муслимански празник Рамазан-бајрам

Lider - 16.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи, до членовите на ...

Утре започнува продолжениот викенд, а наскоро уште еден

365 - 16.07.2015

Знаете сте каде ќе го поминете овој продолжен викенд? 17 јуни е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. Речиси цело Скопје, викендов ќе замине надвор од градот и ќе ги поврзе ...

Со утринскиот бајрам-намаз завршува едномесечниот пост

Дневник - 15.07.2015

Со утринскиот бајрам-намаз, кој утре ќе се служи во сите џамии, муслиманите во Република Македонија, како и целиот исламски свет го почнуваат тридневното славење на Рамазан- бајрам. Со тоа завршува едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа ...

Во Пакистан сите мора да гладуваат за Рамазан

Deutsche Welle - 15.07.2015

Во Пакистан е забрането да се јаде или пие за време на Рамазан. Во спротивно ве очекуваат затворски или парични казни. Повеќе од илјада луѓе починаа поради дехидрација минатиот месец Минатиот месец, бруталните жештини убија повеќе од 1,250 луѓе во ...

Еве зошто 17-ти јули е прогласен за неработен ден за цела Македонија

Sky - 15.07.2015

Следниот неработен ден за сите граѓани на Македонија ќе биде 17-ти јули - петок , што ни доаѓа уште еден продолжен викенд. На 17-ти јули граѓаните ќе го слават Рамазан бајрам, кој всушност е национален празник.

Комисијата за односи со верски заедници организира Ифтар вечера

А1 On - 14.07.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, организира Ифтар вечера во хотелот „Буши“ во Старата чаршија (20:00). На Ифтар вечерата се поканети директори на основни училишта, ...

Комисијата за односи со верските заедници организира Ифтар вечера

Нетпрес - 14.07.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни груп и, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, организира Ифтар вечера во хотелот „Буши“ во Старата чаршија (20:00). На Ифтар вечерата се поканети директори на основни училишта, ...

17 јули,Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Македонија

МКД - 14.07.2015

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија 17 јули (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Комисијата за односи со верските заедници организира Ифтар вечера

Република - 14.07.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, организира Ифтар вечера во хотелот „Буши“ во Старата чаршија во 20 часот. На Ифтар вечерата се поканети директори на основни училишта, ...

Комисијата за односи со верски заедници организира Ифтар

Н.Македонија - 14.07.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, организира Ифтар вечера во хотелот „Буши“ во Старата чаршија во 20 часот На Ифтар вечерата се поканети директори на основни училишта, ...

Комисијата за односи со верски заедници организира Ифтар вечера

Lider - 14.07.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, по повод муслиманскиот верски празник Рамазан, организира Ифтар вечера во хотелот „Буши“ во Старата чаршија (20:00). На Ифтар вечерата се поканети директори на основни училишта, ...