TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Листата на новите министри денеска во парламентот

Н.Македонија - 12.07.2008

Предлогот за состав на новата влада и програмата за нејзината работа до денеска ќе бидат доставени до собранието, најавија од Владата.

Среда, 9 јули

BBC - 09.07.2008

„Роковите минаа, НАТО остана без Македонија", ова е наслов во ВРЕМЕ.

Се свршија за Владата, ама не се сакаат

Време - 09.07.2008

Македонските експерти се едногласни дека најголем хендикеп во функционирањето на новата владина коалиција ќе биде нетрпението и отпорот за соработка меѓу партиските бази на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Кадрите на ДУИ на „баци рака“ кај Груевски

Време - 09.07.2008

Мандатарот Никола Груевски вчера одржа средба со четворица од кандидатите за министри од редовите на ДУИ, Бујар Османи кој е предложен за министер за здравство, Џелал Бајрами за труд и социјала, Муса Џафери за ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја смируваат топката

Утрински - 09.07.2008

Ахмети вчера првпат се појави во Собранието и со ДУИ беше обезбедено двотретинско мнозинство Оливера Војновска По дисонантните тонови искажани околу коалицискиот договор меѓу мандатарот Никола Груевски и ...

Ахмети: Неприфатливо име што ги исклучува другите

Дневник - 09.07.2008

Ахмети: Неприфатливо име што ги исклучува другите Албанците по никоја цена нема да прифатат име што ги исклучува другите, како што се, на пример, Славомакедонија или ПЈРМ, изјавил лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ...

Нема веќе разлики за коалицискиот договор

Дневник - 09.07.2008

Нема веќе разлики за коалицискиот договор Нема потврда кога Груевски ќе ја достави владината програма, бидејќи се чека Црвенковски да го потпише указот по што ќе се формира и министерство за информатичко ...

Премиерот бил задоволен од кандидатите за министри на ДУИ

Н.Македонија - 09.07.2008

Мандатарот Никола Груевски завчера се сретнал со кандидатите за министри од ДУИ и генерално бил задоволен од понудата, информираат извори од кабинетот на премиерот. - Тој е задоволен од изборот.

Macedonia/in/Eu – ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со двотретинско мнозинство

Макфакс - 09.07.2008

Формирањето на владината коалиција во Македонија, со која ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ обезбедија двотретинско мнозинство е насловната тема на новиот број на магазинот Macedonia/in/Eu.

Првата брачна кавга во новата влада

Време - 08.07.2008

Само два дена по обелоденувањето на владината коалиција, новите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе се поткараа за тоа што точно се договориле нивните лидери.

ДУИ бара албанскиот да биде службен јазик

Утрински - 08.07.2008

Сега треба да се најдат патишта за соработка: најекспонираните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Бонева и Алити Оливера Војновска Демократската унија за интеграции влегува во Владата предводена од ...

Каде ќе плови новиот владин брод

Утрински - 08.07.2008

Милошоски ја споредуваше ДУИ со терористичката Хезболах, но сега очигледно се други времиња Соња Крамарска Два дена по објавувањето на коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, во политичките кругови во ...

Различно „читање“ на коалицискиот договор

Дневник - 08.07.2008

Многу шпекулации за меѓусебниот договор: Груевски и Ахмети Уште не седнати во новата влада ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат различни интонации за сегменти од меѓусебно постигнатиот договор и за замрзнатите теми за ...

Груевски ќе им биде уставен шеф, а Ахмети политички

Н.Македонија - 08.07.2008

Министрите на ДУИ ќе му полагаат сметка на партискиот лидер, но целосно ќе го почитуваат премиерот Никола Груевски и Владата, тврдат од партијата на Али Ахмети.

Во ДУИ веќе почнаа кавги за функции

Н.Македонија - 08.07.2008

Само два дена по објавување на новата владејачка коалиција меѓи ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, во партијата на Ахмети почнаа жестоки внатрепартиски пресметки околу распределбата на заменичко-министерските и директорски ...

ВО ДУИ ЗАДОВОЛНИ ОД НЕФОРМАЛНИТЕ СРЕДБИ СО МАНДАТАРОТ ГРУЕВСКИ

Сител - 08.07.2008

ВО ДУИ ЗАДОВОЛНИ ОД НЕФОРМАЛНИТЕ СРЕДБИ СО МАНДАТАРОТ ГРУЕВСКИ Абдулаким Адеми, шеф на Кабинетот на лидерот на ДУИ и кандидат од партијата за вицепремиер во идната македонска влада, е задоволен од вчерашната ...

ДУИ задоволни од неформалните средби со мандатарот Груевски

Кирилица - 08.07.2008

Запрашан за тоа дали ДУИ ќе инсистира албанскиот да биде службен јазик во државата, од партијата посочуваат дека нема разлики во однос на договореното меѓу лидерите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и оти тоа прашање ќе ...

Груевски ги повика на разговори кандидатите за министри од ДУИ

Канал5 - 08.07.2008

Груевски ги прифати кадровските решенија за министри што му ги понуди Ахмети – како што информира кабинетот на премиерот Груевски вчеравечер имал поединечни разговори со кандидатите од редовите на ДУИ – од ...

ГРУЕВСКИ ВЧЕРА НА СРЕДБА СО ИДНИТЕ МИНИСТРИ ОД ДУИ

Сител - 08.07.2008

Мандатарот за состав на новата Владата, Никола Груевски вчера ги повикал на средба и разговарал со кандидатите за министри во ресорите локална самоуправа Муса Џафери, Неџат Јакупи за животна средина, Џелал ...

Кандидатите на ДУИ прифатливи за Груевски

Вечер - 08.07.2008

Вчера пратениците во Собранието го изгласаа и предлогот за формирање на новото министерство за информатичко општество со кое ќе раководи досегашниот министер без ресор Иво Ивановски.

ВЕЧЕР: ДУИ не се откажува од закон за јазици

Нетпрес - 08.07.2008

Нашата цел е имплементација на Охридскиот договор со донесување на закон за употреба на јазиците. Никој никогаш не рекол дека ние бараме албанскиот јазик да биде втор службен јазик, туку службен.

Косовалајв: Груевски и Ахмети договорија признавање на Косово

Нетпрес - 08.07.2008

Пратеникот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Џеват Адеми, изјави дека во Македонија има политичка спогодба за признавање на независноста на Косово, јави косовската новинска агенција “Косовалајв“.

Опозициска реакција за коалицијата ДПМНЕ-ДУИ

А1 - 07.07.2008

По коалицирањето меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, прва официјална реакција на СДСМ. Груевски сега го има мнозинството и час поскоро треба да го реализира ветеното, смета опозицијата.

Довербата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

BBC - 07.07.2008

За прв пат во политичкото живеење во Македонија, власта заедно ќе ја делат десно-центристичката партија ВМРО-ДПМНЕ на мандатарот Никола Груевски и лево-ориентираната ДУИ на Али Ахмети.

Името за ВМРО, Бадентер за ДУИ

Време - 07.07.2008

Мандатарот Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во својот нов коалициски договор ги ставиле настрана прашањата и проблемите за кои во изминативе две години водеа жестока политичка битка.

Адеми: Ставовите помеѓу Груевски и Ахмети се усогласени ...

Кирилица - 07.07.2008

Ќе целиме на имплементација на охридскиот договор, со донесување на закон за употреба на јазиците, социјално и материјално обезбедување на сите засегнати од конфликтот во 2001 година, добивање на датум за ...

Паднаа во вода обвинувањата на ВМРО ДПМНЕ за терористи

Канал5 - 07.07.2008

ДУИ со различни изјави од ВМРО-ДПМНЕ за содржината на договорот меѓу Груевски и Ахмети.

ДУИ не се откажува од закон за јазици

Вечер - 07.07.2008

Нашата цел е имплементација на Охридскиот договор со донесување на закон за употреба на јазиците. Никој никогаш не рекол дека ние бараме албанскиот јазик да биде втор службен јазик, туку службен.