TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во бојкот или не пратениците мора да ја заработат платата

Н.Македонија - 19.02.2011

Во Законот за пратеници јасно е запишано дека тие имаат обврска од 40-часовно работно време во текот на една недела, да присуствуваат и да работат на пленарните седници и на седниците на работните ...

Тони Вељановски повторно во Напредок

Спорт Денес - 19.02.2011

Искусниот дефанзивец битолчанецот Тони Вељановски непосредно пред завршувањето на есенската полусезона замина од напредок за на крај пак да се врати во старото јато.

Вељаноски подготвува казни за опозицијата

А1 - 18.02.2011

Спикерот Вељаноски најави дека се разгледуваат можностите за казнување на пратениците кои го бојкотираат Собранието или пак кои што се подолго отсутни.

Казните на спикерот - куршум во празно

Утрински - 18.02.2011

Санкциите што ги најави спикерот Трајко Вељаноски нема да ја вратат опозицијата во парламентот. На неговата намера да ги „удри по џебот“ опозиционерите гледаат како на очајнички потег, што нема да ги ...

Нсдп инсистира на пакетот - услови за враќање во парламентот

Телма - 18.02.2011

Новата социјалдемократска партија денеска соопшти дека го известила претседателот на Собранието Трајко Вељановски дека останува на ставот како услов за враќање во парламентот да биде исполнет пакетот ...

Помала плата за пратениците што бојкотираат

Дневник - 18.02.2011

Идејата на Вељаноски е притисок врз опозициските пратеници, смета Јани Макрадули од СДСМ Идејата на претседателот Трајко Вељаноски поради бојкотот да им се намалат платите, опозициските пратеници ја ...

Само 30 отсто плата за пратениците што бојкотираат

Н.Македонија - 18.02.2011

Скратената плата што би ја добивале народните избраници што ја бојкотираат својата работа би изнесувала околу 300 евра, што е речиси колку една просечна плата на граѓаните Пратениците што ја ...

Бранко не сака да биде декор кај Трајко

Утрински - 17.02.2011

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, вчера преку отворено писмо го повика лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски (кој не е пратеник), на специјална координативна средба на која би се обиделе ...

Вељаноски ќе казнува за отсуства

Дневник - 17.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упати покана до лидерите на парламентарните партии да испратат претставници на координативна средба на која ќе разговараат за тоа на кој начин може да се ...

Вељаноски, по лидерската бара пратеничка средба

Н.Македонија - 17.02.2011

Сакавме да направиме и компаративна анализа како е во другите држави, но проблем е што тамошните народни избраници не знаат што е тоа бојкот на институциите - Трајко Вељаноски Нова координативна ...

СДСМ го одби Вељаноски

МРТ - 17.02.2011

СДСМ соопшти дека нема да присуствува на средба во Собранието на која би се дискутирало за тековните проблеми. „Ние на таква средба нема да одиме. Нашиот став е познат.

Координација кај Вељаноски

А1 - 16.02.2011

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за денеска закажа уште една координациска средба на која ги повика координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на Парламентот, откако во ...

Вељаноски упати отворено писмо до Црвенковски

Р.С.Европа - 16.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упатил отворено писмо до Бранко Црвенковски и до сите лидери на политичките партии застапени во законодавниот дом за одржување на адхок координативна ...

СДСМ ја одби поканата на Вељаноски

Р.С.Европа - 16.02.2011

СДСМ соопшти дека нема да оди на адхок координативната средба на која ги повика претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во отворено писмо до Бранко Црвенковски и другите лидери на политичките ...

Заложници и лидери

Утрински - 16.02.2011

Парламентарниот спикер, Трајко Вељаноски, го повика лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, да не ги држи пратениците како заложници на своите политички одлуки, нанесувајќи и' притоа огромна ...

Тони Вељаноски пак во Напредок

Н.Македонија - 16.02.2011

Стоперот Тони Вељаноски ги почна зимските подготовки со кичевски Напредок, потоа пред патот за Охрид го напушти клубот и со работа продолжи кај второлигашот Новаци, но дефицитот во стоперската линија ...

Бојкотот заглави и 3,7 милиони евра во проекти за Собранието

Н.Македонија - 16.02.2011

Странците што вложувале во македонската парламентарна демократија почнале да се распрашуваат како ќе се реализираат нивните проекти за време на бојкотот.

Отворено писмо на Вељаноски до опозициските лидери

Форум - 16.02.2011

Пропадна и денешниот обид на собранискиот спикер Трајко Вељаноски на координациска средба да се надминат разликите меѓу опозицијата и владејачкото мнозинство Спикерот Трајко Вељановски не се ...

СДСМ не оди кај Вељаноски

Форум - 16.02.2011

Најголемата опозициска партија нема да оди на ад-хок координативната средба во проширен состав на која можат да присуствуваат и пратеници кои не се во пратеничка група, иницирана од претседателот на ...

Вељановски упати отворено писмо до лидерите на опозицијата

Алсат-М - 16.02.2011

Спикерот Вељановски им испратил писма на лидерот на СДСМ Црвенковски и на другите претседатели на политичките партии застапени во Парламентот со апел за одржување заедничка ад хок координативна ...

Ќе ги пушти ли Црвенковски пратениците на координација?

МРТ - 16.02.2011

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за денеска закажа уште една координациска средба на која ги повика координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на парламентот, откако во ...

Вељаноски испрати отворено писмо до Црвенковски, откако опозицијата и денеска не се појави на координација

Кирилица - 16.02.2011

Координаторите на пратеничките групи од опозицијата и потпретседателот на Парламентот Јани Макрадули и денеска не се појавија на координациите свикани од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ...

Вељановски со отворено писмо до Црвенковски

Канал5 - 16.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски изјави дека упатил отворено писмо до Бранко Црвенковски и до сите лидери на политичките партии застапени во Собранието.Во писмото тој апелира да се одржи ...

Опозицијата не се појави и на денешната координација

Сител - 16.02.2011

Ќе се пристапи кон уставни измени - вака се договорија ДУИ и ВМРО ДПМНЕ на денешната собраниска координација на која не дојдоа опозициските координатори.

Бојкотот треба да замине во историјата

Вечер - 16.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски вчера упати отворено писмо до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и до останатите политички партии застапени во закнодавниот дом, за одржување на ад-хок ...

Ќе ги пушти ли Црвенковски пратениците на координација?

Точка - 16.02.2011

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за денеска закажа уште една координациска средба на која ги повика координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на парламентот, откако во ...

Отворено писмо на Вељаноски до опозициските лидери

Точка - 16.02.2011

Пропадна и денешниот обид на собранискиот спикер Трајко Вељаноски на координациска средба да се надминат разликите меѓу опозицијата и владејачкото мнозинство.

Ќе ги пушти ли Црвенковски пратениците на координација?

Канал 77 - 16.02.2011

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, за денеска закажа уште една координациска средба на која ги повика координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на парламентот, откако во ...

Вељаноски му испрати писмо на Црвенковски

Курир - 16.02.2011

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски му испрати писмо на лидерот на СДСМ, Бранко Црвеновски во кое го известува за случувањата на лидерската средба.

И денешната координација на Вељаноски без опозицијата

Курир - 16.02.2011

Опозицијата и потпретседателот на Парламентот, Јани Макрадули и денеска не се појавија на координациите свикани од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Вељановски закажува нова координација, опозицијата одбива да се појави

Нетпрес - 16.02.2011

Собранискиот спикер Трајко Вељановски денеска на координациска средба упати отворено писмо до лидерите на опозициските партии, вклучувајќи ја и ДПА со кое повторно ги повика на средба, но овој пат во ...

СДСМ нема да оди на ад-хок координативната средба

Курир - 16.02.2011

Социјалдемократскиот сојуз нема да оди на ад-хок координативна средба во проширен состав која ја предложи Трајко Вељановски, средба на која можат да присуствуваат и пратеници кои не се во пратеничка ...

Вељановски повика за обновување на политичкиот дијалог

еФакт - 16.02.2011

Скопје - Претседателот на Собранието Трајко Вељановски испратил писма до лидерите на парламентарните партии, за одржување на координативна средба со цел обновување на политичкиот дијалог.

Македонија - Уставни измени без СДСМ

Време - 15.02.2011

Опозицијата и вчера продолжи да ја бојкотира работата на Собранието и не се појави на координација кај првиот парламентарец Трајко Вељаноски, каде што беше предвидено да се усогласат ставовите околу ...

Спикерот побара Црвенковски да не ги држи пратениците во заложништво

Утрински - 15.02.2011

Претседателот на парламентот, Трајко Вељаноски, вчера го повика лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, да им дозволи на координаторите на пратеничките групи од опозицијата да дојдат на утрешната ...

Вељаноски ќе чека трета среќа за да му се врати опозицијата

Н.Македонија - 15.02.2011

Нема да одиме ни на таа координација. Со повторното замрзнување на сметката на А1, се враќаме на нашиот предуслов за да може да разговараме за условите за враќање во Собранието, вели опозицијата за ...

Ќе замине ли Маневски од судкста власт?

Алфа - 15.02.2011

ДУИ се уште не знаат како да одговорат на предизвикот од својот партнер во власта - уставните измени за отстранување на Маневски од Судскиот совет, да се истуркаат по секоја цена.

Опозицијата не дојде на денешната координација во Собранието

МРТ - 15.02.2011

Потпретседателот на Собранието Јани Макрадули и координаторите на опозициските партии, денеска, и покрај повикот на претседателот на Парламентот Трајко Ваљаноски не присуствуваат на координативната ...

Опозицијата не дојде на координацијата во Собранието

А1 - 14.02.2011

Потпретседателот на Собранието Јани Макрадули и координаторите на опозициските партии, денеска, и покрај повикот на претседателот на Парламентот Трајко Ваљаноски не присуствуваат на координативната ...

Координација во Парламентот без опозиција

Р.С.Европа - 14.02.2011

На координативната средба во македонскиот парламент што ја закажа претседателот Трајко Вељаноски, присуствуваа само координаторите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, како и вице-премиерот за евро-интеграции ...

Вељановски бара Црвенковски да ги пушти пратениците во Парламент

Р.С.Европа - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска упати апел до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да им дозволи на координаторите на политичките партии во среда да дојдат на координативната ...

Вељановски очекува успешна координација

Утрински - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски очекува дека денешната координацијата со предводниците на парламентарните групи да биде конструктивна.

Опозицијата не дојде на денешната координација во Собранието

Алфа - 14.02.2011

Потпретседателот на Собранието Јани Макрадули и координаторите на опозициските партии, денеска, и покрај повикот на претседателот на Парламентот Трајко Ваљаноски не присуствуваат на координативната ...

Нов обид на Вељаноски да ја врати опозицијата во Собрание

Форум - 14.02.2011

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски за денеска закажа координациска средба на која ги повика потпретседателите на Собранието, координаторите на пратеничките групи и до вицепремиерот задолжен за ...

Уште еден обид на Вељаноски да ја врати опозицијата во Собранието

Кајгана - 14.02.2011

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски за денеска закажа координациска средба на која ги повика потпретседателите на Собранието, координаторите на пратеничките групи и до вицепремиерот задолжен за ...

Опозицијата не дојде на денешната координација во Собранието

Алсат-М - 14.02.2011

Потпретседателот на Собранието Јани Макрадули и координаторите на опозициските партии, денеска, и покрај повикот на претседателот на Парламентот Трајко Ваљаноски не присуствуваат на координативната ...

Црвенковски да ги пушти пратениците во Собрание

Идивиди - 14.02.2011

Скопје, 14 февруари 2011 (МИА) - Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска уште еднаш ги повика координаторите на пратеничките групи на опозициските партии, кои ја бојкотираат работата на ...

Вељаноски побара Црвенковски да ги пушти пратениците во Собрание

Форум - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упати апел до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски да им дозволи на парламентарците да се вратат во Собранието Тој за во среда закажа уште една ...

Вељаноски: Црвенковски да ги пушти пратениците во Собрание

Алсат-М - 14.02.2011

Првиот човек на Собранието го повика денеска Бранко Црвенковски да ù даде можност на парламентарната група на СДСМ да учествува во работата на Собранието.

Вељаноски ја повика опозицијата да учествува на денешната координација

Сител - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска за денеска во 10 часот закажа координација во Парламентот, на која очекува да учествуваат потпретседателите на Собранието и координаторите на ...

Опозицијата не дојде на денешната координација во Собранието

Кирилица - 14.02.2011

Потпретседателот на Собранието Јани Макрадули и координаторите на опозициските партии, денеска, и покрај повикот на претседателот на Парламентот Трајко Ваљаноски не присуствуваат на координативната ...

Вељаноски свика координација, опозицијата одбива учество

Канал5 - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски закажа координација во Парламентот со почеток во 10 часот, на која очекува да учествуваат потпретседателите на Собранието, координаторите на ...

Вељаноски: Црвенковски да ги пушти пратениците во Собрание

Сител - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска уште еднаш ги повика координаторите на пратеничките групи на опозициските партии, кои ја бојкотираат работата на Парламентот повеќе од две недели, ...

Вељаноски: Црвенковски да ги пушти пратениците во Собрание

Кирилица - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска уште еднаш ги повика координаторите на пратеничките групи на опозициските партии, кои ја бојкотираат работата на Парламентот повеќе од две недели, ...

Велјановски: Бранко пушти ги пратениците да се вратат во Собрание!

Канал5 - 14.02.2011

Во преполовен состав, без координаторите на пратеничките групи од опозицијата, се одржа и денешната средба во Собранието. Пратениците од опозицијата и натаму ја бојкотираат работата на Парламентот.

Вељановски: Бранко, не ги држи пратениците како заложници!

Вечер - 14.02.2011

Според првиот парламентарец, лидерот на СДСМ не треба да обезбедува лични политички поени преку бојкотот на Собранието Претседателот на Собранието Трајко Вељановски вчера упати апел до лидерот на ...

Уште еден обид на Вељаноски да ја врати опозицијата во Собрание

Точка - 14.02.2011

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски за денеска закажа координациска средба на која ги повика потпретседателите на Собранието, координаторите на пратеничките групи и до вицепремиерот задолжен за ...

Вељановски ја очекува денеска опозицијата на координација

Нетпрес - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски за денеска закажа координативна средба на која ги очекува да присуствуваат и потпретседателите и координаторите на политичките партии од опозицијата.

Вељаноски денеска ја очекува СДСМ во парламентот

eReporter - 14.02.2011

Спикерот Трајко Вељаноски за денеска закажа координација во Парламентот на која очекува да учествуваат сите парламентарниe партии.

Опозицијата не дојде на координативната средба

Курир - 14.02.2011

И покрај повикот на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, опозицијата не се појави на денешната средба на координаторите на политичките групи.

Опозицијата не дојде на закажаната координација

Нетпрес - 14.02.2011

Опозицијата не се појави на координативната среба што за денеска ја закажа претседателот на Собранието Трајко Вељановски.

Опозицијата останува надвор од парламентот

eReporter - 14.02.2011

Опозиционите партии повторно го игнорираа апелот на претседателот на парламентот Трајко Вељаноски за враќање во Законодавниоот дом и не присуствуваа на денешната координација.

Вељаноски: Црвенковски да ги пушти координаторите на средба

Курир - 14.02.2011

По завршувањето на координативната средба во Собранието, на која не присуствуваше опозицијата, претседателот Трајко Вељаноски истакна дека политичките недоразбирања се решаваат во Парламентот.

Вељаноски: Црвенковски да ги пушти пратениците во Собрание

Press24 - 14.02.2011

Претседателот на Собранието Вељаноски уште еднаш ги повика координаторите на пратеничките групи на опозициските партии, кои ја бојкотираат работата на Парламентот, во среда да дојдат на ...

Опозицијата ја избегна денешната координација во Собранието

Inpress - 14.02.2011

Скопје, 14. февруари 2011 (ИНПРЕС) Потпретседателот на Собранието Јани Макрадули и координаторите на опозициските партии, денеска не дојдоа на координативната средба што беше закажана уште во петокот.