TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху: Иран во фокусот на разговорите со Обама

Press24 - 26.02.2012

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска најави дека Иран ќе биде во фокусот на неговите претстојни средби во Отава со канадскиот премиер Стивен Харпер и во Вашингтон со американскиот ...

Нетанјаху: Иран во фокусот на разговорите со Обама

Курир - 26.02.2012

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска најави дека Иран ќе биде во фокусот на неговите претстојни средби во Отава со канадскиот премиер Стивен Харпер и во Вашингтон со американскиот ...

Нетанјаху: Иран во фокусот на разговорите со Обама

МРТ - 26.02.2012

Tweet Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска најави дека Иран ќе биде во фокусот на неговите претстојни средби во Отава со канадскиот премиер Стивен Харпер и во Вашингтон со американскиот ...

Иран го предупреди Израел да не ги напаѓа неговите нуклеарни инсталации

МКД - 26.02.2012

Ирански генерал изјави дека евентуалниот напад би предизвикал колапс на Израел во време на сè поголема меѓународна тензија поради збогатувањето ураниум.

Нетанјаху: Иран во фокусот на разговорите со Обама

Сител - 26.02.2012

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска најави дека Иран ќе биде во фокусот на неговите претстојни средби во Отава со канадскиот премиер Стивен Харпер и во Вашингтон со американскиот ...

МААЕ: Иран ја забрзува атомската програма

Deutsche Welle - 25.02.2012

И покрај меѓународната критика, Иран продолжува со облагородување ураниум. Во најновиот извештај на МААЕ се вели дека земјата ги зголемила тројно своите капацитети за облагородување ураниум.

Иран го забрзува производството на осиромашен ураниум

Канал5 - 25.02.2012

Според експертите, земјата тројно ги зголемила своите капацитети за облагородување ураниум, па сега произведува околу 14 килограми облагороден ураниум (на 20 проценти) месечно.

Иран драстично го зголемил добивањето високозбогатен ураниум

Дневник - 25.02.2012

Иран тројно го зголемил својот потенцијал за збогатување ураниум до ниво од 20 проценти, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во извештај, цитиран од светските агенции.

Израел e воено способeн за напад на Иран

Вест - 25.02.2012

Тел Авив (Фото АП) - Преговорите меѓу претставниците на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) и властите во Техеран повторно се прекинати, т.е. пропаднаа.

ИАЕА: Иран ги зголемил количините на збогатен ураниум

Нетпрес - 25.02.2012

Иран го зголемил производството на висококвалитетен збогатен ураниум за последните четири месеци, се наведува во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА).

МААЕ: Иран тројно ги зголемил нуклеарните капацитети

Р.С.Европа - 24.02.2012

Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека Иран ги интензивирал своите активности за збогатување ураниум и сега нуклеарните капацитети на таа земја биле зголемени за трипати.

Нуклеарните инспектори извисија во Иран

Дневник - 23.02.2012

Разговорите меѓу претставниците на Меѓународната агенција за атомска енергија и иранските власти пропаднаа, јавуваат американски медиуми.

Либерман: Нападот на Иран е наша работа

Алфа - 23.02.2012

Израелскиот министер за надворешни работи, Авигдор Либерман, изјави дека Израел нема да подлегне на притисоците од САД и Русија за нивната одлука дали да го нападнат Иран.

Започна кампањата за парламентарните избори во Иран

Р.С.Европа - 23.02.2012

Започна кампањата на повеќе од 3400 кандидати на парламентарните избори во Иран кои ќе се одржат на 2 март. Аналитичарите предвидуваат дека владејчката конзервативна фракција која е лојална на ...

Иран го обвини Израел дека води сајбер војна

Н.Македонија - 23.02.2012

Иран во Советот за безбедност на ОН поднесе протестна нота против Израел, пренесоа руските медиуми. Исламската Република ја обвинува еврејската држава за тајни операции во сајбер просторот, ...

Договор за слободна трговија со Израел

Дневник - 22.02.2012

Меѓу Македонија и Израел постои голем интерес за економска соработка, а со потпишувањето на договорот за слободна трговија се очекува надминување на царинските бариери и на дефицитот во ...

Инвестиции ќе се бараат и во Израел

Утрински - 22.02.2012

Меѓу Македонија и Израел постои голем интерес за економска соработка, а со потпишувањето на договорот за слободна трговија се очекува надминување на царинските бариери и на дефицитот во ...

Хаменеи: Иран не се обидува да произведе нуклеарно оружје

Вест - 22.02.2012

Техеран (Фото АП - Ние сакаме да ја запреме надмоќта (на светските сили) која почива на нуклеарното вооружување. Со Божја помош, нашата земја ќе ја оствари таа цел, рече иранскиот ајатолах.

Тимот на МААЕ го напушти Иран без напредок

Deutsche Welle - 22.02.2012

Тимот на Меѓународната агенција за атомска енергија по дводневни разговори го напушти Иран. Шефот на МААЕ Јукија Амано на интернет-страницата на организацијата напиша дека е разочаран од текот на ...

Мисијата на МААЕ во Иран без успех

Алфа - 22.02.2012

Дводневните разговори на Меѓународната Агенција за атомска енергија со Иран завршија без успех. Од Агенцијата известуваат дека официјален Техеран не дозволил посета на воената база Парчин, за која ...

Русија го предупреди Израел да не го напаѓа Иран

Press24 - 22.02.2012

Русија го предупреди Израел да не го напаѓа Иран поради неговата нуклеарна програма, нагласувајќи дека евентуални воени дејствија можат да имаат катастрофални последици.

Русија предупредува дека нападот врз Иран би имал катастрофални последици

Р.С.Европа - 22.02.2012

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Генади Гатилов предупреди дека нападот врз Иран би можел да има катастрофални последици за регионалните и евентуално меѓународните односи.

Иран не дозволи посета на МААЕ на воен објект

+инфо - 22.02.2012

Иран одби да им дозволи пристап на инспекторите од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во воената база Парчин, каде можеби се развива нуклеарна програма за воени цели.

Иран не дозволи посета на инспекторите од МААЕ на воен објект

МРТ - 22.02.2012

Tweet Иран одби да им дозволи пристап на инспекторите од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во воената база Парчин, каде можеби се развива нуклеарна програма за воени цели.

Пропаднаа разговорите помеѓу ИАЕА и иранските власти

Кајгана - 22.02.2012

Разговорите помеѓу Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) и иранските власти пропаднаа, објави американските медиуми под назнака итно.

Нуклеарните експерти разочарани од посетата на Иран

Р.С.Европа - 22.02.2012

Меѓународната агенција за нуклеарна енергија изрази разочараност од неодамнешната посета на експерти на Обединетите нации во Иран.

МААЕ: Иран не дозволи посета на военa база

Алфа - 22.02.2012

Иран одби да им дозволи влез на инспекторите од Меѓународната агенција за атомска енергија во воената база Парчин, и покрај нивното инсистирање да проверат дали таму се развива нуклеарна програма за ...

Хаменеи: Иран не се обидува да произведе нуклеарно оружје

МРТ - 22.02.2012

Tweet Техеран не се обидува да произведе нуклеарно оружје, изјави денеска врховниот верски лидер на земјата ајатолах Али Хаменеи, по посетата на инспекторите на Меѓународната агенција за атомска ...

Иран не дозволи посета на инспекторите од МААЕ

Сител - 22.02.2012

Иран одби да им дозволи пристап на инспекторите од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во воената база Парчин, каде можеби се развива нуклеарна програма за воени цели.

Македонските извозници бараат слободна трговија со Израел

Капитал - 22.02.2012

Иако политичкиот дијалог меѓу Македонија и Израел е на високо ниво, на економски план македонските компании се жалат дека високите царини ги прават нивните производи неконкурентни на израелскиот ...

Пропаднаа разговорите помеѓу ИАЕА и иранските власти

Макфакс - 22.02.2012

Разговорите помеѓу Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) и иранските власти пропаднаа, објави американските медиуми под назнака итно.

Хаменеи: Иран не се обидува да произведе нуклеарно оружје

Press24 - 22.02.2012

Техеран не се обидува да произведе нуклеарно оружје, изјави денеска врховниот верски лидер на земјата ајатолах Али Хаменеи, по посетата на инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија ...

Иран повторно негира дека работи на нуклеарно оружје

Р.С.Европа - 22.02.2012

Иранскиот врховен верски лидер ајатолахот Али Хаменеи повторно изјави дека Иран не настојува да произведе нуклеарно оружје.

Инспекторите на ИАЕА пак си одат со празни раце од Иран

МКД - 22.02.2012

Меѓународните нуклеарни инспектори на ОН синоќа изјавија дека преговорите со Иран повторно пропаднале и дека се враќаат дома, јавува Јуроњуз.

Русија го предупреди Израел

Идивиди - 22.02.2012

Москва, 22 февруари 2012 (МИА) - Русија го предупреди Израел да не го напаѓа Иран поради неговата нуклеарна програма, нагласувајќи дека евентуални воени дејствија можат да имаат катастрофални ...

На Израел му се потребни 100 авиони за да го нападне Иран

Утрински - 21.02.2012

Тел Авив - На Израел ќе му бидат потребни најмалку сто авиони, кои ќе мора да прелетаат над 1.600 километри доколку одлучи да го нападне Иран, пишува весникот „Њујорк тајмс“, кој се повикува на ...

Израел нема воен капацитет да го нападне Иран

Дневник - 21.02.2012

Ако Израел одлучи да го нападне Иран, неговите пилоти ќе мора да летаат повеќе од 1.600 километри низ непријателски воздушен простор, да се снабдуваат со гориво по воздушен пат, да стојат понастрана ...

Мириса ли на војна: Иран се закани со напади врз непријателите

Дневник - 21.02.2012

Превентивни напади врз неговите непријатели ќе изврши Иран, доколку му бидат загрозени национални интереси. Ова денеска го изјавил заменикот-началник на Генералштабот на Вооружени сили на Иран, ...

Дали Израел воено ќе го запре Иран?

Deutsche Welle - 21.02.2012

Додека експертите за атомска енергија се во посета на Техеран во обид за дипломатско решавање на спорот со иранската атомска програма, се‘ позачестено се дискутираат и воени опции, пред се‘ во Израел.

МААЕ е во Иран да преговара, а не инспекција на нуклеарни објекти

МРТ - 21.02.2012

Tweet Експери на МААЕ се во Техеран за преговори, а не за инспекција на нуклеарни објекти,изјави портпарол на иранското МНР.

Иран може да преземе превентивни мерки во случај на закана по неговите интереси

Макфакс - 21.02.2012

Иран не ја исклучува можноста од превентивно дејствување против своите непријатели, доколку националните интереси на Исламската Република се загрозени, пренесува во вторникот Reuters повикувајќи се ...

МААЕ е во Иран да преговара, а не да врши инспекција

Алфа - 21.02.2012

Експери на МААЕ се во Техеран за преговори, а не за инспекција на нуклеарни објекти,изјави портпарол на иранското МНР. „Целта на посетата е да се разгледа иднината на односите меѓу Иран и МААЕ“,- ...

Иран се закани со превентивни напади врз своите непријатели

Press24 - 21.02.2012

Иран ќе изврши превентивни напади врз неговите непријатели, доколку бидат загрозени иранските национални интереси, изјави денеска заменикот-началник на Генералштабот на Вооружени сили на Иран, ...

Има интерес за економска соработка меѓу Македонија и Израел

МРТ - 21.02.2012

Tweet Меѓу Македонија и Израел постои голем интерес за економска соработка, а со потпишувањето на договорот за слободна трговија се очекува надминување на царинските бариери и на дефицитот во ...

Македонија и Израел ќе потпишат Договор за слободна трговија

Сител - 21.02.2012

Меѓу Македонија и Израел постои голем интерес за економска соработка, а со потпишувањето на договорот за слободна трговија се очекува надминување на царинските бариери и на дефицитот во ...

Познати кандидатите за парламентарните избори во Иран

Р.С.Европа - 21.02.2012

Иранскиот изборен совет им одобри на 3444 лица да учествуваат на парламентарните избори, кои ќе се одржат на 2 март. Според извештаите советот им забранил на повеќето приврзаници на претседателот ...

Ехуд Барак: Ќе направиме во врска со Иран, она што мораме

МРТ - 21.02.2012

Tweet Постапките на суверени држави засновани се на нивните сопствени проценки и интереси, изјави израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак.

САД: Се уште има време за дипломатијата во случајот Иран

Макфакс - 21.02.2012

Во случајот Иран се уште има доволно време за работа на дипломатијата со цел да се спречи Техеран да дојде до нуклеарно оружје, соопшти во вторникот Белата куќа.

Иран се закани со превентивни напади врз своите непријатели

МРТ - 21.02.2012

Tweet Иран ќе изврши превентивни напади врз неговите непријатели, доколку бидат загрозени иранските национални интереси, изјави денеска заменикот-началник на Генералштабот на Вооружени сили на Иран, ...

Иран: тимот на МААЕ е на разговори, не за контрола

Р.С.Европа - 21.02.2012

Иранското министерство за надворешни работи соопшти дека тимот експерти на Меѓународната агенција за атомска енергија кој престојува во земјата нема да ги посети иранските нуклеарни постројки.

Договор за слободна трговија за помал дефицит во размената

Вечер Прес - 21.02.2012

Со договор за слободна трговија ќе се подобрува трговската соработка меѓу Македонија и Израел во полза на нашата земја. Министерот за економија, Ваљон Сараќини, информира дека ресорното министерство ...

Демпси: Сѐ уште е рано за воен удар врз Иран

Н.Македонија - 21.02.2012

САД сметаат дека нанесувањето воен удар врз Иран во овој момент би било прерано, бидејќи не е јасно дали Техеран ќе ги искористи нуклеарните капацитети за создавање нуклеарно оружје, изјави во ...

Делегација на МААЕ отпатува во Иран

Канал5 - 20.02.2012

Висока делегација на Меѓународната агенција за атомска енергија синоќа отпатува за Иран каде во следните два дена треба да допринесе за решавање на проблемите околу нуклеарната програма на Техеран за ...

Иран пред последна шанса за дијалог?

Deutsche Welle - 20.02.2012

Експерти на Меѓународната агенција за атомска енергија во Техеран ги започнуваат преговорите за атомската програма на земјата. Експертите се надеваат на пристап до атомските постројки.

„Њујорк тајмс“: На Израел му се потребни 100 авиони за да го нападне Иран

Дневник - 20.02.2012

На Израел ќе му бидат потребни најмалку сто авиони, кои ќе мораат да прелетаат над 1.600 километри, доколку одлучи да го нападне Иран, пишува весникот „Њујорк тајмс“, кој се повикува на претставници ...

Иран сее напнатост со новите маневри

Дневник - 20.02.2012

Впловувањето на иранските воени бродови во Средоземното Море уште повеќе ги влоши односите меѓу Израел и Иран, па прашање е како овој пат ќе реагира израелската морнарица на овој чин на Техеран.

Иран демонстрира сила во Медитеранот

Утрински - 20.02.2012

Иран покажува „сила“ и ги зголемува тензиите со Израел во опасен период ТЕХЕРАН – Иран во саботата испрати два воени брода во Медитеранот, бидејќи се влошија тензиите со Израел, а висок американски ...

Демпси: Рано е да се нападне Иран

Курир - 20.02.2012

САД сметаат дека нанесувањето воен удар врз Иран во овој момент би било преурането, бидејќи не е јасно дали Техеран ќе ги искористи нуклеарните капацитети за создавање на нуклеарно оружје, изјави во ...

Делегација на МААЕ пристигна во Техеран

Макфакс - 20.02.2012

Делегацијата на Меѓународната агенција за атомска енергија(МААЕ) стигна во понеделник во дводневна посета на Техеран, јави иранската државна телевизија.

За нуклеарната програма Иран ќе расправа во Истанбул

Inpress - 20.02.2012

Техеран, 20. февруари 2012 (ИНПРЕС) Иранскиот министер за надворешни работи, Али Акбар Салехи, изјави дека следната фаза од нуклеарните разговори меѓу Иран и петте постојани членки на Советот за ...

’На Израел ќе му требаат најмалку 100 авиони за напад на Иран’

Таратур - 20.02.2012

На Израел ќе му бидат потребни најмалку 100 авиони кои ќе мора да прелетаат преку 1.600 километри, доколку одлучи да го нападне Иран, пишува ’Њујорк Тајмс’, повикувајќи се на американски одбранбени ...

Инспектори на ИАЕА во Иран

Нетпрес - 20.02.2012

Делегација на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) стигна во дводневна посета на Техеран. Заменик генералниот секретар на ИАЕА, Херман Накертс, на аеродромот во Виена, откаде што ...

„Њујорк тајмс“: За да го нападне Иран, на Израел му требаат 100 авиони

Курир - 20.02.2012

Весникот „Њујорк тајмс“, кој се повикува на претставници на Пентагон пишува дека на Израел ќе му бидат потребни најмалку сто авиони, кои ќе мораат да прелетаат над 1.600 километри, доколку одлучи да ...

Делегациja на МААЕ пристигна во Иран

Press24 - 20.02.2012

Салехи вчера изјави дека Техеран „ посакува брзо обновување на преговорите и очекува одговор од шесторката“ (САД, Велика Британија, Франција, Русија, Кина и Германија).

На Израел ќе му требаат најмалку 100 авиони за напад на Иран

Нетпрес - 20.02.2012

На Израел ќе му бидат потребни најмалку 100 авиони кои ќе мора да прелетаат преку 1.600 километри, доколку одлучи да го нападне Иран, пишува “Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на американски одбранбени ...

На Израел му се потребни 100 авиони за да го нападне Иран

+инфо - 20.02.2012

На Израел ќе му бидат потребни најмалку 100 авиони, кои ќе мораат да прелетаат над 1.600 километри, доколку одлучи да го нападне Иран, пишува весникот „Њујорк тајмс“, кој се повикува на претставници ...

Иран спроведува воени вежби за заштита на нуклеарните постројки

Р.С.Европа - 20.02.2012

Иранските власти соопштија дека започнале четиридневни воени вежби за поголема заштита на воздушниот простор од напади на нуклеарните постројки.Според нивното соопштение, за вежбите наречени Саролах ...

Во Иран започнаа големи воени вежби на ПВО за заштита на нуклеарните објекти

МРТ - 20.02.2012

Tweet Во Иран денеска започнаа големи воени вежби, чија цел е подобра противвоздушна одбрана (ПВО) и поголема заштита на нуклеарните објекти, се наведува во соопштението на командата на иранската ПВО.

Делегациja на МААЕ пристигна во Иран

+инфо - 20.02.2012

Делегација на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска пристигна во Техеран. Посетата има за цел да се побара дипломатско решение за иранскиот нуклеарен проблем, пренесоа француските ...

Генерал Демпси: Се уште е рано за воен удар врз иранските нуклеарни објекти

МРТ - 20.02.2012

Tweet САД сметаат дека нанесувањето воен удар врз Иран во овој момент би било преурането, бидејќи не е јасно дали Техеран ќе ги искористи нуклеарните капацитети за создавање на нуклеарно оружје, ...

Делегација на МААЕ пристигна во Техеран

Алфа - 20.02.2012

Делегацијата на Меѓународната агенција за атомска енергија(МААЕ) стигна во понеделник во дводневна посета на Техеран, јави иранската државна телевизија.

Делегација на МААЕ пристигна во Иран

Курир - 20.02.2012

Рано утринава во Техеран пристигна делегација на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Посетата има за цел да се побара дипломатско решение за иранскиот нуклеарен проблем, пренесоа ...

Претставници на ОН во посета на Техеран

Р.С.Европа - 20.02.2012

Високи претставници на Обединетите Нации задолжени за нуклеарни прашања се во дводневна посета на Иран. Како што јавуваат агенциите, се очекува тие да се сретнат со тамошните власти за да разговараат ...

Не сакаме проблеми во односите со ЕУ

Идивиди - 20.02.2012

Техеран, 20 февруари 2012 (МИА) - Иран не сака да има проблеми во односите со ЕУ, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи.