TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИШ на Пенов вели дека тој е во предност пред Костовски

А1 - 20.02.2005

Кој ќе го добие Скопје? Наспроти анкетата на Костовски, каде се вели дека независниот кандидат наводно бил во водство, спротивниот табор тврди дека граѓаните повеќе му верувале на Пенов. Анкетата ја добиле од агенцијата „Стратум“.

Пенов - предизборна анкета

Канал5 - 20.02.2005

По анкетата на Трифун Костовски и Ристо Пенов со своја анкета за предизборен рејтинг на кандидатите за градоначалник на Скопје. Очекувано, Телефонската анкета на Пенов, во изработка на независната Стратум Рисрч, спороведена на 17-ти и 19-ти февруари на ре По анкетата на Трифун Костовски и Ристо ...

Пенов нема да оди на промоцијата на Трифун

Време - 19.02.2005

ПОКАНА И „КОРПА“ Ристо Пенов, кандидатот за скопски градоначалник на коалицијата „Заедно“, нема да присуствува на предизборната промоција на својот противкандидат Ристо Пенов, иако добил покана. Од штабот на Пенов велат дека претставници од ЛДП нема да присуствуваат на промоцијата во хотелот ...

Приредбата за Костовски не беше дел од предизборната кампања

Време - 19.02.2005

РЕАКЦИЈА НА ДЕТСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Со игра и песни Детскиот парламент на Македонија по четврти пат сакаше да му го честита именденот на почесниот претседател и донатор Трифун Костовски, а не да придонесе за неговата предизборна кампања, вели Грозда Данова, претседателката на иницијативниот одбор на ...

Трифун Костовски побара да се здружиме за Скопје

Дневник - 19.02.2005

ПРОМОЦИЈА НА ИЗБОРНА ПРОГРАМА Независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски синоќа ја промовираше изборната програма со слоганот "Да се здружиме за Скопје". Покани за учество биле испратени до сите политички партии, граѓански здруженија, дипломатскиот кор во земјата и до естрадни ...

Трифун Костовски ја промовира својата програма во „Холидеј ин“

А1 - 18.02.2005

Кандидатот за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, вечерва во хотелот „Холидеј ин“ треба да ја промовира својата програма, како и кампањата за настап на претстојните локални избори. Под мотото „Да се здружиме за Скопје“, вечерва Костовски пред присутните гости ќе ја образложува својата ...

Директорката на училиштето не чувствува вина за приредбата за Костовски

Утрински - 18.02.2005

Една приредба дополнително ги зовре страстите за локалните избори во Скопје Директорката на ОУ "11 Октомври" вели дека Костовски сам го избрал нивното училиште за традиционалната прослава во негова чест зашто учел таму Просветните инспектори од Министерството за образование сў уште не ја утврдиле ...

МОСТ: „Трифун и Пенов прерано ја започнаа кампањата“

А1 - 17.02.2005

Граѓанската асоцијација МОСТ ги обвини двајцата кандидати за градоначалник на Скопје, Ристо Пенов и Трифун Костовски дека предвреме ги започнаа своите предизборни кампањи. Со поставување на билборди во центарот на Скопје, држења на прес конференции на кои се истакнуваат логоа и изборни слогани кои ...

Граѓаните типуваат на Костовски

Време - 17.02.2005

СПОРЕД АНКЕТАТА НА „БРИМА ГАЛУП“ Дека Трифун Костовски ќе стане нов градоначалник на Скопје сметаат 44,7 проценти од анкетираните граѓани, а 37,1 отсто очекуваат дека актуелниот градоначалник Ристо Пенов ќе ја задржи функцијата.

Костовски ги злоупотребил децата од ОУ "11 Октомври"

Вест - 17.02.2005

ИЗБОРНИОТ ШТАБ НА ПЕНОВ ОБВИНУВА Според Изборниот штаб на градоначалникот Ристо Пенов, нивниот противкандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски направил груба злоупотртеба на децата од основното училиште "11 Октомври" кои завчера му огранизираа прослава по повод празникот Св.

Костовски вмешува деца во кампањата

Време - 17.02.2005

ШТАБОТ НА ПЕНОВ ОБВИНУВА Штабот на градоначалникот на Скопје, Ристо Пенов, го обвини вчера противкандидатот Трифун Костовски дека ги злоупотребил децата за својата кампања, појавувајќи се во едно основно училиште. - Костовски ги крши законите за локални избори, за заштита на децата и за основно ...

Жерновски ја оспорува независноста на Костовски

Утрински - 17.02.2005

Прес на штабот на Пенов Костовски ниту е независен ниту е самостоен поради учеството на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ Независниот кандидат за скопски градоначалник Трифун Костовски сторил серија грешки во предизборието со која ги повредил одредбите од три закони, за што Изборниот штаб на ...

Донација за политички отстрел

Дневник - 17.02.2005

Коментар - Љубица Гроздановска Таборот на Пенов го обвини Трифун Костовски дека ги злоупотребува децата за политички цели во кампања за локалните избори. Станува збор за ученици, кои неколку години, без оглед дали имало или немало избори, Костовски максимално ги "злоупотребувал" со тоа што им давал ...

Најважни изгледот и хигиената на Скопје

Дневник - 17.02.2005

БРИМА ГАЛУП Новиот градоначалник на Скопје треба најмногу внимание да посвети на изгледот и на хигиената во градот, сметаат 74 отсто од скопјаните анкетирани од "Брима галуп". Голем процент жители на главниот град очекуваат од градоначалникот поголем економски развој, а најмалку од анкетираните се ...

Детска војна на Ристо Пенов и Трифун Костовски

Дневник - 17.02.2005

КАНДИДАТИ ЗА СКОПСКИ ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ОТВОРЕНА БИТКА Изборниот штаб на кандидатот за скопски градоначалник Ристо Пенов го обвини вчера противкандидатот Трифун Костовски дека ги злоупотребува децата во изборната кампања. Штабот на Пенов најави дека пред надлежните органи ќе покрене постапка за да го ...

Штабот на Пенов најавува тужба против Костовски

А1 - 16.02.2005

Изборниот штаб на Пенов ќе поднесе тужба против Костовски, зашто бил на прославата во основното училиште „11 Октомври“, која се организирала по повод празникот Свети Трифун. Со ова, според нив, тој ги прекршил законите за локални избори, за заштита на деца и за основно образование, со кои се ...

Трифун е далеку пред Пенов, а му ги зема и гласачите

Време - 16.02.2005

СПОРЕД ШТАБОТ НА КОСТОВСКИ За независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, би гласале 41,4 отсто, а за актуелниот градоначалник Ристо Пенов 26,2 отсто од скопјаните. Тоа, како што беше соопштено на вчерашната прес-конференција во изборниот штаб на Костовски, се резултатите од ...

И четврти новинар вмешан во уценувањето на Костовски?

Време - 16.02.2005

ИСТРАГА ЗА ПРИТВОРЕНИТЕ ИЗНУДУВАЧИ Поранешен новинар на неделникот „Скок“, сега вработен во државната управа, бил вмешан во скандалот со уценувањето на пратеникот и кандидат за скопски градоначалник Трифун Костовски, тврдат полициски извори.

Триесет отсто од СДСМ ќе гласаат за Костовски

Вест - 16.02.2005

ШТАБОТ НА ТРИФУН КОСТОВСКИ СЕ ФАЛИ Триесет отсто од членовите на СДСМ ќе гласаат за Трифун Костовски на претстојните локални избори. Седумнаесет отсто од членовите на ЛДП, пак, се изјасниле дека за градоначалник на Скопје ќе го избираат Костовски.

Кампања без почеток и без крај

Време - 16.02.2005

КОЈ ИСТРЧА ПРВ НА ИЗБОРИТЕ? Александра М. Митевска По 14 години плурализам Македонија нема закон за изборна кампања, па во секое предизборие кандидатите меѓусебно се обвинуваат дека „другиот“ предвреме го почнал натпреварот. Такви се толкувањата на експертите, откако кандидатите за градоначалник на ...

Според "БРИМА Галуп", Костовски е во голема предност пред Пенов

Утрински - 16.02.2005

Прес-конференција на изборниот штаб на независниот кандидат за градоначалник на Скопје Во анкетата за Костовски се определиле 41,4 отсто од скопјаните, а за Пенов се изјасниле 26,2 отсто Повикувајќи се на нарачаната анкета од агенцијата „БРИМА Галуппи изборниот штаб на независниот кандидат за ...

Пенов бара помош од европските колеги за прием во ЕУ

Утрински - 16.02.2005

ПИСМО Скопје - Скопскиот градоначалник Ристо Пенов испрати отворено писмо до неговите колеги од главните градови на државите-членки на Европската унија, во кое побара поддршка и нивна директна заложба за интеграцијата на Македонија во европското семејство.

Честитка за донаторот и почесен претседател Трифун Костовски

Утрински - 16.02.2005

Детски парламент на Македонија Децата од Детскиот парламент на Македонија по повод празникот Свети Трифун, вчера во Основното училиште †11 Октомври° со богата културно-забавна програма и пригодни подароци му го честитаа именденот на својот донатор и почесен претседател, Трифун Костовски.

Пенов обвинет за билбордот во Скопје

Дневник - 16.02.2005

изборен ШТАБ НА трифун КОСТОВСКИ Истакнувањето на билбордот во центарот на Скопје на кој се испишани изборниот слоган и редниот број на гласачките ливчиња на кандидатот на коалицијата "За Македонија заедно" Ристо Пенов, е предвремено почнување на кампањата и кршење на законската регулатива, обвини ...

Прослава за Костовски, одговорност за директорката

Дневник - 16.02.2005

УЧИЛИШТЕ "11 ОКТОМВРИ" ВО СКОПЈЕ Основците од училиштето "11 Октомври" од Скопје и членови на Детскиот парламент на Македонија вчера на пратеникот Трифун Костовски му организираа прослава по повод празникот Св. Трифун, за да му се заблагодарат за досегашните донации.

ИЗБОРНИОТ ШТАБ НА РИСТО ПЕНОВ БАРА ОДГОВОРНОСТ ОД ТРИФУН КОСТОВСКИ

Канал5 - 16.02.2005

Изборниот штаб на Ристо Пенов бара одговорност од Трифун Костовски, затоа што, како што се тврди, ги прекршил законите и ги злоупотребил децата со вчерашното појавување во скопското основно училиште ,,11-ти октомври,,.. Во училиштето, детскиот парламе Изборниот штаб на Ристо Пенов бара одговорност ...

Костовски го обвини Пенов за прерано започнување на кампањата

А1 - 15.02.2005

Изборниот штаб на кандидатот за градоначалник на Скопје Трифун Костовски, се жали до државната изборна комисија зашто владеачката коалиција предвреме ја започнала изборната кампања, која официјално стартува на 21 февруари. За нив е спорен објавениот билборд со Пенов, на кој е слоганот и бројот на ...

Новинари го уценувале Трифун Костовски

Време - 15.02.2005

притворени тројца Што му се заканувале на пратеник Александар Божиновски Газда на агенција за обезбедување и двајца спортски новинари барале 60.000 евра од бизнисменот и кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, за да не објават компромитирачки материјали за него пред локалните избори.

Трифун Костовски уценуван за 60.000 евра

Вест - 15.02.2005

БИЗНИСМЕНОТ, ПРАТЕНИК И КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК МЕТА НА ПОДЗЕМЈЕТО Наташа Петровска (28), некогашна ракометрка и спортски новинар, Сопственикот на агенцијата за обезбедување "Гард" Зоран Петковски (42) и и Роберт А. (37), сите од Скопје, му се заканиле на Костовски или да им даде пари или ќе ...

Ова е класично подземје, вели Штабот на Костовски

Утрински - 15.02.2005

Реакција Според изјавата што во име на изборниот штаб на Трифун Костовски ја потпиша Дарко Марковиќ, †станува збор за класичен обид за уцена и загрозување на животот и на личната безбедност на пратеникот Трифун Костовски". Од штабот велат дека се работи за класично подземје и криминал и се ...

Костовски и Пенов се обвинуваат за предвремен старт на кампањите

Утрински - 15.02.2005

Најсериозните кандидати за градоначалник на Скопје ја почнаа вербалната војна Според Трифун Костовски, Ристо Пенов со завчерашното отворање на Изборниот штаб и со промоцијата на изборниот слоган предвреме ја почнал изборната кампања.

Новинари го уцениле Трифун Костовски да им исплати 60.000 евра

Утрински - 15.02.2005

Кандидатот за градоначалник на Скопје цел на уцени за да изнудат пари Сопственикот на агенцијата "Гард", Зоран Петковски, поранешната ракометарка и новинарка на ТВ Скај нет, Наташа Петровска, и новинарот на спортскиот весник "Скок", Роберт Алексоски, се во 30-дневен притвор ЉУБИША СТАНКОВИЌ Двајца ...

Костовски и Пенов почнаа со кавгите

Дневник - 15.02.2005

ИЗБОРНАТА АТМОСФЕРА СЕ ВЖЕШТУВА Кандидатите за скопски градоначалник Трифун Костовски и Ристо Пенов вчера меѓусебно се обвинија за предвремен почеток на кампањата. Според Костовски, завчерашната промоција на изборниот штаб била, всушност, кампања за кандидатот на владејачката коалиција.

Новинари го уценувале Трифун Костовски

Дневник - 15.02.2005

рекетари во притвор Новинарите и сопственикот на агенцијата "Гард" му барале 60.000 евра на Костовски за да не објават компромитирачки текстови против него Двајца новинари и сопственик на агенција за обезбедување се во притвор, зашто го уценувале со 60.000 евра познатиот бизнисмен и пратеник Трифун ...

Уапсени уценувачи на Трифун Костовски

А1 - 14.02.2005

Сопственик на Агенција за обезбедување и двајца спортски новинари го уценувале независниот кандидат за градоначалник Трифун Костовски да им исплати 60.000 евра во кеш, во спротивно за време на кампањата ќе објавувале компромитирачки материјал кој ќе му наштетел на угледот.

Пенов со мотото „Ветено, сторено, проверено“

Време - 14.02.2005

КАМПАЊА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ „Ветено, сторено, проверено“ е мотото со кое Ристо Пенов ќе настапи во изборната кампања за трет мандат за градоначалник на Скопје. - Денес, по десет години, Скопје изгледа поинаку. Градот интензивно расте и се менува.

Розовите очила на Пенов

Време - 14.02.2005

Гоце Трпковски Деновиве еден наш ТВ-коментатор жестоко им се налути на своите италијански колеги, кои во својата репортажа го насликале Скопје, како што нему му се видело, претерано грдо: Шутка и Топаана, картонските и најлонските населби покрај Вардар, бедата на раскопаните и калливи улици, ...

Пенов се вгнезди на Плоштад Македонија

Вест - 14.02.2005

Мотото за третиот мандат на актуелниот градоначалник е "Ветено, сторено, проверено" Актуелниот градоначалник на Скопје Ристо Пенов, вчера во неговиот изборен штаб што се наоѓа на самиот Плоштад Македонија во просториите на поранешниот ресторан "Метропол" вчера го промовираше мотото "Ветено, ...

Пенов: Барам нов мандат со нови надлежности

Утрински - 14.02.2005

„Ветено, сторено, проверено“ е слоганот на актуелниот градоначалник на Скопје за локалните избори Промовиран изборниот штаб на кандидатот на коалицијата „За Македонија заедно“ за градоначалник на Скопје КАТИЦА ЧАНГОВА >†Барам нов мандат со нови надлежностиии, е пораката на актуелниот градоначалник ...

Пенов и Костовски ги објавија слоганите, се чекаат програмите

Утрински - 14.02.2005

Партиите и кандидатите за градоначлнаици полека ги откриваат изборните адути Сашко Димевски Една недела пред официјалниот старт на кампањата за локалните избори, партиите и независните кандидати што ќе учествуваат во изборната трка за градоначалници полека почнаа да ги откриваат адутите за ...

Пенов или Костовски

Утрински - 14.02.2005

Предизборие Ерол Ризаов Дали можете да замислите една ваква ситуација: Ристо Пенов, нашиот градоначалник, и неговиот најголем ривал на претстојните локални избори, Трифун Костовски, денес напладне заедно пристигнуваат на падините на Водно кај лозјата на старото скопско семејство Елзесерови, каде ...

Пенов вети европска метропола

Дневник - 14.02.2005

СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ВЛЕЗЕ ВО ИЗБОРНА ТРКА Скопје ќе се развива како европска метропола, а ние сме подготвени таков и да го направиме, порача на вчерашната промоција на Изборниот штаб градоначалникот Ристо Пенов, кој третпат ќе учествува во трката за скопски градоначалник.

Трифун Костовски му забележува на ривалот Ристо Пенов дека предвреме ја почнал кампањата

Канал5 - 14.02.2005

Пенов вчера го промовираше мотото под кое третпат ќе ја бара довербата на скопјани и даде отчет за сработеното во изминатите 8 години.. Според роковникот на Државната изборна комисија, кампањата официјално стартува на 21-ви февруари..

Трифун Kостовски уценуван – двајца новинари и сопственикот на агенцијата Гард во притвор

Канал5 - 14.02.2005

Двајца новинари и сопственик на Агенција за обезбедување го уценувале пратеникот и кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски. Дознаваме дека Наташа Петровска поранешна новинарка на Скок, нејзиниот колега Роберт Алексовски сега новинар во Н Двајца новинари и сопственик на Агенција за ...

Пенов му се заблагодари на својот ривал

Вечер Прес - 14.02.2005

Актуелниот градоначалник на Скопје, Ристо Пенов, кој е и кандидат за иден "градски татко", на вчерашната промоција на изборниот штаб, му се заблагодари на својот најголем ривал, Трифун Костовски, за неговите донации за Град Скопје.