TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмалку 47 лица загинаа во поплави

А1 - 09.08.2002

Најмалку 47 лица загинаа во поплави и одрони на земја во покраината Хунан во централна Кина, каде живеат над 3,5 милиони луѓе, Ајви државната агенција Ксин Хуа, додавајќи дека поплавите предизвикале штета од 23 милиони долари.

Најмалку десет лица загинаа во поплави во јужна Кореја

А1 - 08.08.2002

Најмалку десет лица загинаа во поплавите во јужна Кореја откако обилните дождови ги уништија посевите во соседна северна Кореја. Официјалните претставници соопштија дека најголемиот дел од жртвите загинале во напливи на вода и одрони на земја.

Најмалку 332 лица загинаа во поплави

А1 - 07.08.2002

Најмалку 332 лица загинаа во поплави и во одрони на земја што го зафатија Непал, соопшти локални претставници. Поплавите проследени со ерозии погодија 75 непалски окрузи, а најтешко е погоден Макаванпур, каде загинаа најмалку 200 луѓе, соопшти министерството за внатрешни работи во ...