TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерска конструктивност за европските закони

Н.Македонија - 25.07.2009

До 15 септември во Собранието треба да се усвојат законот за Собранието, законот за финансирање на политичките партии, како и ...

Партиските барања ја одложија дебатата за Законот за Собрание

Алсат-М - 24.07.2009

СДСМ бара подолги дискусии, пленарни, наместо комисиски седници, потоа бараат член на СДСМ да биде претседател на Собранискиот ...

Лидерите се усогласија за Законот за Собрание и за измените на Деловникот

Алсат-М - 24.07.2009

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и Нова демократија на денешната средба во Клубот на пратениците ги усогласија ставовите во ...

Блокирани преговорите за деловникот

Канал5 - 24.07.2009

Блокирани преговорите за деловникот, како предуслов за консензус меѓу власта и опозицијата за законот за собрание, кој е важен ...

Партиските лидери ги усогласија ставовите за Законот за Собрание

Канал5 - 24.07.2009

Партиските лидери ги усогласија ставовите за Законот за Собрание. Против беше лидерот на Нова Демократија Имер Селмани, кој ...

Власта го омекнува ставот за Деловникот

Дневник - 24.07.2009

По точно една година примена и Деловникот за работа на Собранието повторно ќе се отвора и ќе се менуваат решенијата на кои ...

Лидерите се усогласија за Законот за Собрание и за измените на Деловникот

Алфа - 24.07.2009

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и Нова демократија на денешната средба во Клубот на пратениците ги усогласија ставовите во ...

Лидерите се договориле за Законот за Собрание

Р.С.Европа - 24.07.2009

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и Нова демократија на денешната средба во Клубот на пратениците, која заврше нешто пред 18 ...

Партиските лидери се усогласија за законите поврзани со евроинтегративниот процес

МРТ - 24.07.2009

Конструктивна, корисна и упешна, се оценките за денешната лидерска средба на првите луѓе на најрелеватните парламентарни ...

Лидерите се усогласија за законот за Собрание И за измените на Деловникот

Сител - 24.07.2009

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и Нова демократија на денешната средба во Клубот на пратениците ги усогласија ставовите во ...

Новите правила за МВР стокмени преку ноќ

Време - 23.07.2009

Катерина Цаневска-Арсовска Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и вицепремиерот Абдулаки Адеми ги демантираат ...

Пазарот посилен од консензусот

Дневник - 23.07.2009

Власта очигледно не ги разбрала пораките на ЕУ за политички дијалог и консензус, зашто парламентарното мнозинство од четирите ...

Опозицијата обвинува за договори на штета на државата

Дневник - 23.07.2009

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се грижат само за тајните договори за партиски цели, а не им се важни Уставот, законите и владеењето на ...

Политички пазар за МВР ќе го пречека Оли Рен

Утрински - 23.07.2009

Македонската политичка елита, наместо да го шокира еврокомесарот Оли Рен со „конструктивност и хармонија за реализација на ...

Седници на собранискиот буџетски совет и на комисиите за економски прашања и за финансирање и буџет

Сител - 23.07.2009

Зо Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Буџетскиот совет на Собранието и комисиите за економски прашања ...

Не постои таен договор ВМРО-ДПМНЕ-ДУИ

Вечер Прес - 23.07.2009

- Не постои таен договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за законот за внатрешни работи.

СДСМ: Тајна полиција за партиски цели

Н.Македонија - 23.07.2009

Со Законот за внатрешни работи Македонија ќе добие тајна полиција, која ќе се користи за партиски цели без никаква контрола и ...

ДУИ на тајна врата во МВР

Дневник - 22.07.2009

Пет раководни функции за Албанци во МВР и во Бирото за јавна безбедност е договорот со кој ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се усогласиле за ...

Колку се лоши законите што ги предлага Владата

Утрински - 22.07.2009

Владата му предлага на Собранието исклучително лоши закони и бидејќи тие не може да се поправат со амандмани, ги повлекува.

Експресно донесен Законот за внатрешни

Утрински - 22.07.2009

Собранието вчера само со гласовите на парламентарното мнозинство го усвои Законот за внатрешни работи.

Се смируваат страстите околу законот за парламентот

Утрински - 22.07.2009

Власта и опозицијата се на добар пат да се договорат и со консензус да го изгласаат законот за парламентот, кој е еден од ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со таен договор

Време - 22.07.2009

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ по несогласувањата тајно се договорија за законот за внатрешни работи.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ демантираат за пазар за закони

Канал5 - 22.07.2009

Во ВМРО-ДПМНЕ не знаат, во ДУИ не одрекуваат дека имало меѓусебно договарање за да се поддржи Законот за внатрешни работи.

Опозиција: Партизација на полицијата со новиот закон

Алсат-М - 22.07.2009

Опозицијата остро реагираше на вчерашното усвојување на Законот за внатрешни работи.

Собранието го донесе Законот за внатрешни работи

Кирилица - 22.07.2009

Собранието вчера попладне го изгласа дополнетиот Предлог на закон за внатрешни работи.

Поддржани измените на Законот за финансирање на политички партии

Кирилица - 22.07.2009

Измените и дополнувања на Законот за политички партии доби поддршка од членовите на собраниската Законодавно-правна комисија За ...

Законот за внатрешни, уште еден автогол пред Извештајот на ЕК?

Форум - 22.07.2009

По донесувањето на Законот за внатрешни работи, на вчерашната собраниска седница, опозицијата и понатаму тврди дека тој и ...

Бонева: Законот за МВР е концепт за европски стандарди во безбедноста

Форум - 22.07.2009

По донесувањето на Законот за МВР, опозицијата и натаму тврди дека тој овозможува управување со тајната полиција и партиски ...

Законот за внатрешни работи без поддршка од опозицијата

Вечер Прес - 22.07.2009

Само со поддршка на пратениците од владеачкото мнозинство, Собранието вчера го изгласа законот за внатрешни работи.

Собранието го донесе Законот за внатрешни работи

Н.Македонија - 22.07.2009

Без согласност на опозицијата, со обвинувања за таен договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, парламентарното мнозинство вчера го изгласа ...

ДУИ се испазари за Законот за внатрешни

А1 - 21.07.2009

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ успеаја да се договорат да се изгласа Законот за внатрешни работи.

Собранието го донесе Законот за внатрешни работи

Канал5 - 21.07.2009

Без консензус за клучниот проект што го бара Брисел – законот за внатрешни работи.

Собранието го донесе Законот за внатрешни работи

Алсат-М - 21.07.2009

Собранието попладнево го изгласа дополнетиот Предлог на закон за внатрешни работи.

Европски закони и без опозицијата

Дневник - 21.07.2009

За законот за МВР, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ постигнале согласност, но таа се чува во тајност, а законот за државна администрација ...

Собранието го донесе законот за внатрешни работи и го усвои ревизорскиот извештај за 2008 година

Сител - 21.07.2009

Собранието попладнево го изгласа дополнетиот Предлог на закон за внатрешни работи.

Продолжува 64-тата собраниска седница

Сител - 21.07.2009

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи четвртото продолжение на 64-тата седница, во рамки на која почна ...