TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

24 Вести - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче: Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ, за само две години успеавме да го рехабилитираме

ТВ21 - 15.09.2019

„Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме. Унапредувањето на здравствениот систем во нашата држава е веќе реалност.

Филипче : За две години со конкретни мерки во здравството покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Канал5 - 15.09.2019

Урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме, рече на партиска прес конференција министерот за здравство , Венко Филипче.

Филипче: Покажавме вистинска грижа за пациентите и здравствените работници

Фокус - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче: За 2 години покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме лекови за сите

Press24 - 15.09.2019

Тој нагласи дека урнисаното здравство коешто го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме. Унапредувањето на здравствениот систем во нашата држава е веќе реалност.

Филипче: Покажавме што значи грижа за пациентите и за здравствените работници

Нетпрес - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

(ВИДЕО) Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

А1 On - 15.09.2019

„Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче: Успеавме да го рехабилитираме урнисаното здравство што го остави ВМРО – ДПМНЕ ВИДЕО

+инфо - 15.09.2019

Урнисаното здравство кое што го остави ВМРО-ДПМНЕ после 11 годишното владеење, за само две години како одговорна политичка партија успеавме да го рехабилитираме, рече на партиска прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: За две години покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Независен - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

Слободен Печат - 15.09.2019

Ние се грижиме за граѓаните, со посветеност успеавме да обезбедиме, од први октомври, граѓаните да ги имаат потребните лекови во кој било ден од месецот. Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи ...

Филипче: Го унапредуваме здравствениот систем, тоа е веќе реалност

МКД - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

(Видео) Филипче: За две години покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Макфакс - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

За 2 години со конкретни мерки во здравството покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме лекови за ...

24Инфо - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

ФИЛИПЧЕ: За две години со СДСМ покажавме што значи вистинска грижа за пациентите

Денешен - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче: За две години покажавме што значи вистинска грижа за пациентите и лекарите

Република - 15.09.2019

Во изминатите две години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

(ВИДЕО) Филипче: За 2 години со конкретни мерки во здравството покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Бриф - 15.09.2019

Прес конференција на Венко Филипче: Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и ...

Филипче: Од први октомври ја зголемуваме капитацијата за матичните лекари (ВИДЕО)

Локално - 15.09.2019

„За 2 години со конкретни мерки во здравството покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме лекови за сите“, вели денеска министерот за здравство, Венко ...

Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

Опсервер - 15.09.2019

Скопје, 15 септември 2019 Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни ...

Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

MTM - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Венко Филипче: За две години, со конкретни мерки, покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите, обезбедивме ...

CivilMedia - 15.09.2019

Актуелниот министер за здравство, воедно и претседател на комисијата за здравство на СДСМ, Венко Филипче, на денешниот прес изјави: „За две години, со конкретни мерки во здравството, покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите“.

Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

Либертас - 15.09.2019

Скопје, 15 септември 2019 Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни ...

Филипче: Го унапредивме урнисаниот здравствен систем

PressingTV - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче : За две години со конкретни мерки покажавме вистинска грижа за пациентите и лекарите

Скопје1 - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

Филипче: Со конкретни мерки покажавме грижа за пациентите и лекарите

1tv - 15.09.2019

Во изминатите 2 години, со конкретни мерки и политики во здравството покажавме што значи вистинска грижа за пациентите, за здравствените работници, за подобрување на условите во јавните здравствени установи и достапни лекови во кој било ден од ...

АНКЕТА: Граѓаните не веруваат дека од први ќе има доволно лекови во аптеките (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.09.2019

„Слободен печат“ ги праша граѓаните дали веруваат дека од први наредниот месец, откако ќе се укинат квотите, ќе има доволно лекови на рецепт во аптеките и дали до сега имале проблем со тоа да најдат лек па морале да го купуваат приватно.

НЕМА ВЕЌЕ КВОТИ ЗА ЛЕКОВИ: Ова се новините кои не чекаат од 1 Октомври во аптеките

Фактор - 13.09.2019

Здравствените власти ги скроија мерките со кои од следниот месец лекови ќе има цел месец во вкупно 778 аптеки. Тоа значи дека 1 октомври е датумот од кога ќе престанат да важат квотите со лекови.

Дончев: Нема земање лек без лична карта, ова го правиме за да имаме контрола

Либертас - 13.09.2019

Од први октомври стартуваат новините при издавање и подигање лекови. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравство, денеска на брифинг со новинарите рече дека за половина месец се укинуваат квотите, односно ќе стартува т.н.

Лекови со лична карта или со пасош

Н.Македонија - 13.09.2019

Од први октомври почнуваат новините при издавање и подигање лекови. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравство, на брифинг со новинарите рече дека за половина месец ќе почне нулта фаза, која предвидува при потпишување рецепт и при подигање на ...

Од први октомври лекови на рецепт без ограничување и само со лична карта на тој што ги подига

Сакам да кажам - 12.09.2019

Лековите на рецептот од први октомври во аптеките ќе се издаваат без ограничувања со квоти. Ќе може да се подигнат од сите аптеки што имаат договор со Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) со лична карта на тој што подига.

Од 1-ви октомври по лек на рецепт со лична карта или пасош

Телма - 12.09.2019

За две недели отсега пациентите на лекар и во аптека – работа ќе можат да завршат ако понесат лична карта или пасош со себе, а лекови ќе има преку целиот месец, се пофалија од Фондот за здравствено осигурување.

Од први октомври на матичен и во аптека со лична карта

24 Вести - 12.09.2019

Од први октомври граѓаните кај матичен лекар ќе треба да одат со лична карта, а документ за идентификација ќе треба да приложат и во аптека кога ќе подигнуваат лекови на рецепт. На овој начин Фондот смета дека ќе ја зголеми контролата при издавање и ...

Од 1-ви октомври ќе се укинат квотите, лековите ќе се препишуваат и купуваат само со лична карта

ТВ21 - 12.09.2019

Од 1-ви октомври е се укинат квотите со лекови на цела територија од земјава. Ова подразбира дека лековите ќе ги има цел месец во вкупно 778 аптеки, известуваат од ФЗОМ. За издавање лекови на рецепт, пациентот ќе мора да покаже документ за ...

ФЗО: Лековите со лични карти, за да се избегнат злоупотреби

Алсат-М - 12.09.2019

Од 1 октомври, по препишување на лекови од матичниот лекар, кога ќе треба да се земе од аптека ќе треба да се покаже лична карта или пасош. Од Фондот за здравство велат дека промените доаѓаат поради избегнување на злоупотреба на лекови од пациентите ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

Канал5 - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Од први октомври лекови само со лична карта, квотите се укинуваат

Фокус - 12.09.2019

Од 1 октомври годинава, при препишување на лек кај лекар и при подигање на лекот во аптека, здравствените осигуреници ќе треба да покажат лична карта или пасош за идентификација, најави Фондот за здравствено осигурување, а квотите нема да бидат ...

Редовна снабденост со лекови за сите осигуреници: Укинување на квоти за приватни здравствени установи аптеки

Курир - 12.09.2019

Од 1-ви октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство. Со укинување на квотите се надминува долгогодишниот проблемот со недостиг на лекови ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

А1 On - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Личните податоци ќе се скенираат во аптеките, црвен аларм при злоупотреба на рецептите

Нова ТВ - 12.09.2019

Од 1 октомври со укинување на квотите за лекови стартува и нов систем со контролни механизми заради заштита од злоупотреба на рецептите. Од Фондот за здравство најавија дека новиот концепт или т.н.

ФЗО: Лек ќе може да подига секој за секого, но со евидентирање на личната карта

Сител - 12.09.2019

Oд 01 октормви постојано ќе има лекови на рецепт, но само со лична карта. Квотите за лекови се укинуваат, тие што се на позитивната листа ќе бидат постојано достапни, но котролата ќе биде постога.

ФЗОМ: Од први октомври се укинуваат квотите за приватни аптеки

ММС - 12.09.2019

Од 1 октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство. Со укинување на квотите се надминува долгогодишниот проблемот со недостиг на лекови во ...

Од 1 октомври лекови во аптека ќе се земаат со лична карта или пасош. Се воведуваат електронски рецепти

Факултети - 12.09.2019

Од 1 октомври стартуваат новините при издавање и подигнување лекови на државен трошок, за кои граѓаните со здравствено осигурување плаќаат партиципација. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравствено осигурување, вели дека за половина месец ќе ...

Од 1 октомври по лекови на рецепт со лична карта или пасош

Нетпрес - 12.09.2019

За две недели отсега пациентите на лекар и во аптека – работа ќе можат да завршат ако понесат лична карта или пасош со себе, а лекови ќе има преку целиот месец, се пофалија од Фондот за здравствено осигурување.

Од 1-ви октомври по лек на рецепт со лична карта или пасош

Press24 - 12.09.2019

„Од први октомври ќе започне укинувањето на квотите за лекови коишто се на позитивната листа и на товар на Фондот. Дотогаш рецептот ќе се запишува и во книшките. Тоа се уште е постоечки законски пропис, а не се враќаме во минатото.

Лекарите и фармацевтите од југот со едночасовен протест пред ФЗОМ ПЕ Гевгелија

Курир - 12.09.2019

Приватните матични лекари од Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово, сите членки на Здружението на приватните лекари на Македонија денеска со едночасовен претест пред просториите на ФЗОМ го искажаа своето незадоволство од последното соопштение на ...

Алијанса за Албанците: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот е апсурдно

Макфакс - 12.09.2019

Известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко присуство на пациентот, како и враќање на ...

АА: Апсурд е земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот

Нетпрес - 12.09.2019

Известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко присуство на пациентот, како и враќање на ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме проблемoт со недостигот на лекови

МКД - 12.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Дончев: Нема веќе да се пишува дека нема лекови после 15-ти во месецот

Слободен Печат - 12.09.2019

За препишување и за подигање на лек ќе биде потребна и лична карта. Од први октомври пациентите во аптеките ќе може да ги подигнат сите потребни лекови на рецепт и никој нема да биде вратен, вели Ден Дончев директор на Фондот за здравствено ...

Од 1 октомври лек за дете од аптека ќе се подигнува со лична карта или пасош

Деца - 12.09.2019

Од 1 октомври стартуваат новините при издавање и подигнување лекови на државен трошок, за кои граѓаните со здравствено осигурување плаќаат партиципација. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравствено осигурување, вели дека за половина месец ќе ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

ММС - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

ФЗО КАКО ПОЛИЦАЕЦ: Со црвено знаме ќе лови сомнителни рецепти

Слободен Печат - 12.09.2019

Од октомври се укинуваат квотите на лекови во аптеките, а се воведуваат и контролни механизми за да се спречат злоупотреби. Од први наредниот месец стартува укинувањето на квотите на лекови во аптеките што практично ќе значи дека во кој било ден од ...

Ќе нѐ скенираат и во аптеките, а на лекарите ќе им креваат црвени знаменца

+инфо - 12.09.2019

Од 1 октомври лековите на рецепт ќе може да се подигнат во текот на целиот месец, тоа значи дека се воведуваат неограничените квоти во 778 аптеки. Но, Фондот мора да има увид во валидноста и во веродостојноста на секој издаден рецепт за лек што е на ...

Од први октомври лекови само со лична карта, квотите се укинуваат

Независен - 12.09.2019

Од 1 октомври годинава, при препишување на лек кај лекар и при подигање на лекот во аптека, здравствените осигуреници ќе треба да покажат лична карта или пасош за идентификација, најави Фондот за здравствено осигурување, а квотите нема да бидат ...

Лекови на рецепт ќе има секој ден, само понесете лична карта!

Вечер Прес - 12.09.2019

Од први октоври кога и да отидете во аптека ќе можете да си го подигнете лекот кој ви е препишан на рецепт. Како што објасни Даниел Дончев, еден од директорите на Фондот за здравствено осигурување на Македонија укинувањето на квотите е придобивка за ...

Дончев: Нема земање лек без лична карта, ова го правиме за да имаме контрола

Мета - 12.09.2019

Од први октомври стартуваат новините при издавање и подигање лекови. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравство, денеска на брифинг со новинарите рече дека за половина месец се укинуваат квотите, односно ќе стартува т.н.

Сите детали: Болните не мора лично да ги подигнуваат лековите од аптека

еМагазин - 12.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година лековите во аптека ќе можат да ги подигнуваат само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Лековите за хроничните пациенти како и лековите за деца и осигурените лица кои ...

Филипче најави – од 1 октомври збогум на квотите за лекови

PressingTV - 12.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Алијанса за Албанците: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот, е апсурдно

24Инфо - 12.09.2019

Алијанса за Албанците реагираат на известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

Локално - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

24Инфо - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

Опсервер - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Филипче: Од почетокот на октомври, лекови на рецепт насекаде и цел месец

Мета - 12.09.2019

Целосно ќе се укинат квотите за лекови на рецепт од 1 октомври низ целата земја, исто како што од почетокот на август ги укинавме квотите во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, потсети вчера министерот за здравство Венко Филипче.

ФЗОМ најави укинување на квотите за приватни аптеки

Република - 12.09.2019

Од први октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство. Со укинување на квотите се надминува долгогодишниот проблемот со недостиг на лекови ...

Личните податоци ќе се скенираат во аптеките

Тера - 12.09.2019

Од 1 октомври стартуваат новините при издавање и подигнување лекови на државен трошок, за кои граѓаните со здравствено осигурување плаќаат партиципација. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравствено осигурување, вели дека за половина месец ќе ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

Либертас - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Алијанса за Албанците: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот, е апсурдно

Либертас - 12.09.2019

Соопштение на Алијанса на албанците: Известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко ...

Алијанса за Албанците: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот, е апсурдно

Република - 12.09.2019

Алијанса за Албанците реагираат на известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко ...

Алијанса на Албанците: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот, е апсурдно

CivilMedia - 12.09.2019

„Известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко присуство на пациентот, како и враќање на ...

ФЗО: Лек ќе може да подига секој за секого, но со евидентирање на личната карта

4NEWS - 12.09.2019

Oд 01 октормви постојано ќе има лекови на рецепт, но само со лична карта. Квотите за лекови се укинуваат, тие што се на позитивната листа ќе бидат постојано достапни, но котролата ќе биде постога.

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

Опсервер - 12.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Алијанса за Албанците: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот е апсурдно

Точка - 12.09.2019

Известувањето што денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко присуство на пациентот, како и враќање на ...

Редовна снабденост со лекови за сите осигуреници – укинување на квоти за приватни здравствени установи аптеки

Скопје1 - 12.09.2019

Од 1 октомври се укинуваат квотите за сите ПЗУ аптеки со кои Фондот има склучено договор, а се во мрежата на здравствени установи на Министерството за здравство. Со укинување на квотите се надминува долгогодишниот проблемот со недостиг на лекови во ...

АА: Земањето лекови со лични карти и физичко присуство на пациентот, е апсурдно

Скопје1 - 12.09.2019

Известувањето кое денес беше објавено од страна на Фондот за здравство на Република Северна Македонија во врска со земањето лекови од аптеки каде покрај рецептот треба и документ за идентификација и физичко присуство на пациентот, како и враќање на ...

Од 1 октомври се укинуваат квотите за лекови на рецепт

AKO - 12.09.2019

,, Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови. Од први октомври лековите достапни за пациентите секој ден во месецот“-објави министерот за здравство, Венко ...

Од први октомври целосно се укинуваат квотите за лекови на рецепт

Фокус - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Здравствените книшки повторно мора да се носат на лекар

Фокус - 11.09.2019

Во соопштението од ФЗОМ се вели дека од први октомври пациентите ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека со рецепт и документ за лична идентификација лична карта или пасош. До тој период, на сила се постоечките позитивни прописи, со кои ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостиг на лекови

Канал5 - 11.09.2019

Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на ...

Здравствените книшки повторно мора да се носат на лекар

Канал5 - 11.09.2019

Граѓаните мора уште 20 дена да носат здравствена книшка кога одат на лекар и кога земаат лекови. Во соопштението од ФЗОМ се вели дека од први октомври ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека со рецепт и документ за лична идентификација лична ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта

Алсат-М - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Филипче: Од 1 октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Макфакс - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

Press24 - 11.09.2019

Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на лекови без квоти и воспоставување на дополнителни ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

А1 On - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Филипче: Со укинувањето на квотите го решаваме проблемот со недостигот на лекови

+инфо - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостиг на лекови

Слободен Печат - 11.09.2019

Придобивка од ова решение е надминување на проблемот со недостатокот на лекови, да бидат подостапни за пациентите. Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, соопшти ...

Фармацевтите предупредуваат дека издавање на лекови на рецепт со лична карта ќе предизвика хаос

Нетпрес - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Press24 - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Курир - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Лекови со лична карта, поголем ред или поголем хаос?

Р.С.Европа - 11.09.2019

Од први октомври лековите на товар на фондот во аптека ќе може да се подигнуваат само со рецепт и со документ за лична идентификација. Од аптеките се уште чекаат дополнителни инструкции за работа, а граѓаните се поделени околу оправданоста на оваа ...

Дали здравствената книшка ќе остане под мишка за лекот на рецепт?

+инфо - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт решаваме децениски проблем

Независен - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Ќе остане ли здравствената книшка под мишка за лекот на рецепт?

Република - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

Од 1 октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Тера - 11.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

Либертас - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Филипче: Од 1-ви октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Локално - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и ...

Филипче: Од 1 октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

24Инфо - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, најави министрот за здравство, Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и во ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Пулс24 - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

iPortal - 11.09.2019

Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на лекови без квоти и воспоставување на дополнителни ...

Филипче: Од 1-ви октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Точка - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и ...

Се надминува проблемот со недостиг на лекови на рецепт

Република - 11.09.2019

Во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на лекови без квоти и воспоставување на дополнителни ...

Од 1 октомври 2019 година подигање на лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта/пасош

Бизнис Вести - 11.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштуваат од Фондот за здравствено осигурување.

Од следниот месец лекови ќе се подигаат со рецепт и лична карта или пасош

CivilMedia - 11.09.2019

Осигурените лица од 1 oктомври 2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштуваат од Фонд за здравствено осигурување на Македонија ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт од 1 октомври нема да има недостигот на медикаменти

Вечер Прес - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Филипче: Од 1. октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Н.Македонија - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и ...

Без книшка ни на лекар ни во аптека

Expres - 11.09.2019

Откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здравствената книшка на пациентот, во картонот, во електронскиот систем „Мој термин“ како и во дневник, практично се усложнува одењето ...

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

24 Вести - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Канал5 - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Фокус - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Телма - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од октомври лекови ќе се земаат само со рецепт и лична карта

Press24 - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1. октомври за бесплатните лекови задолжително и лична карта или пасош, освен рецептот

+инфо - 10.09.2019

Осигурените лица од 1. октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија попладнево од Фондот за здравство.

ФЗОМ: Од 1 октомври лековите ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Факултети - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), информираат од Фондот за здравствено осигурување.

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

ММС - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош – соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Нетпрес - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Сител - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Нова ТВ - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ПАЦИЕНТИТЕ ВО ЌОШ: Или ќе извадат здравствени книшки или ќе останат без лекови

Слободен Печат - 10.09.2019

Оние кои ги изгубиле здравствените книшки ќе мора да си извадат нови ако сакаат да си подигнат рецепт. Пациентите кои ги изгубиле здравствените книшки ќе мора да си извадат нови ако сакаат да си подигнат рецепт.

Лекарите и аптекарите збунети, а пациентите уште повеќе. Како ќе се оди на преглед кај матичен?

Факултети - 10.09.2019

Откако стасал дописот, сите се збунети. Пациенти што на лекар оделе со лична карта, зашто во системот има евиденција за нив по матичниот број, сега ги бараат здравствените книшки. Некои аптекари не даваат терапија без осигуреникот да донесе книшка и ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Независен - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

По лекови со лична карта или пасош

ММС - 10.09.2019

Сепак, ќе треба лична карта или пасош при подигнувањето на лекови на рецепт од патеките. Ова го соопшти Фондот за здравствено осигурување, кој најави дека новината стартува од први Октомври.

Во аптека по лек на рецепт со лична карта или со пасош

360 степени - 10.09.2019

Осигурениците на Фондот за здравство (ФЗОМ) од 1. октомври во аптеките ќе можат да ги земат лековите за кои имаат добиено рецепт само со документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија од ФЗОМ.

Асоцијација на специјализанти и млади лекари: Лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука

Курир - 10.09.2019

Фејсбук страната „Асоцијација на специјализанти и млади лекари- АСМЛ“ преку статус велат дека „лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука на Фондот за здравствено осигурување на Македонија откако информираше дека од 1 октомври ...

Од октомври лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта или пасош

А1 On - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Слободен Печат - 10.09.2019

До тој период, како што информираат од ФЗОМ, на сила се постоечките позитивни прописи. Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Макфакс - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот само со рецепт и лична карта

Р.С.Европа - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Без здравствена книшка нема рецепт – електронското здравство не важи!

Локално - 10.09.2019

Се враќаме ли чекор назад кога е во прашање електронското општество ? Последните информации говорат за тоа дека старите здравствени легитамации се враќаат во оптек. Така наречените здравствени книшки повторно се бараат од пациентите со цел ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Либертас - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Опсервер - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Без здравствена книшка нема рецепт - електронското здравство не важи!

Скопје инфо - 10.09.2019

Се враќаме ли чекор назад кога е во прашање електронското општество ? Последните информации говорат за тоа дека старите здравствени легитамации се враќаат во оптек. Така наречените здравствени книшки повторно се бараат од пациентите со цел ...

Измени од ФЗОМ: Како ќе може да се подигаат лековите од 1 октомври

еМагазин - 10.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), информираат од ФЗОМ.

Од први октомври лекови од аптека ќе се земаат само лично со рецепт, со лична карта или пасош

Вечер Прес - 10.09.2019

Во интерес на објективното, но и подетално информирање на осигурениците, редакција Вечер преку официјален писмен допис побара од Фондот да појасни како ќе се снабдат осигурените пациенти кои се потешко болни, но и старите изнемоштени лица кои не ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

CivilMedia - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Centar - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

iPortal - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1-ви октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Точка - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

Република - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

Од 1 октомври лекови на товар на Фондот ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Република - 10.09.2019

Осигурените лица од први октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

4NEWS - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од идниот месец лекови од аптека само лично со рецепт и лична карта или пасош

Денешен - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

24Инфо - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

PressingTV - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Н.Македонија - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од 1 октомври лекови само со лична карта и рецепт

Expres - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од 1 октомври пациентите ќе можат да подигаат лекови само со рецепт и лична карта/пасош

MakPress - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври 2019 година подигање на лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта/пасош

Скопје1 - 10.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). До тој период, на сила се постоечките позитивни прописи, со кои пропишување на ...

Од октомври подигнување лекови на рецепт само со лична карта или пасош

Магазин - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...