TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Чичаковски: И се извинувам на јавноста за нетранспарентноста

Либертас - 10.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, пет дена откако американскиот амбасадор Џес Бејли обелодени дека си делеле во ДИК бонус плати, што предизвика револт кај народот по што се бара онлајн остака од членовите, се извини ...

Чичаковски јавно се извини за бонусите, за оставки допрва ќе се одлучува ВИДЕО

+инфо - 10.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија вели дека грешка е што одлуките за бонусите не биле навреме објавени Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, пет дена откако американскиот амбасадор Џес Бејли обелодени дека си ...

Чичаковски се извини за нетранспарентноста, за оставките дополнително ќе се размислува

Нетпрес - 10.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски пет дена по обелоденувањето на скандалот со бонусите на членовите се извини за нетранспарантноста на институицијата. Во интервју за интернет порталот Нова, Чичаковски вели дека ...

Претседателот на ДИК по пет дена се извини за нетранспарентноста

Press24 - 10.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, пет дена откако американскиот амбасадор Џес Бејли обелодени дека си делеле во ДИК бонус плати, што предизвика револт кај народот по што се бара онлајн остака од членовите, се извини ...

Чичаковски во Нова ТВ се извини за нетранспарентноста

Слободен Печат - 10.12.2017

Во интервју за Нова ТВ, првиот човек на ДИК, Александар Чичаковски, се извини за нетранспарентноста на институцијата. Пет дена откако беше откриен скандалот со доделувањето на парични бонуси во ДИК, јавно се произнесе и претседателот на ...

И од регулаторна си делеле бонуси како во ДИК?

Слободен Печат - 10.12.2017

Лицата кои се исклучени од мрежата за парно греење, а сепак уште плаќаат за услуга, тврдат дека и во регулаторната комисија за енергетика се делеле високи бонуси меѓу вработените. На денешниот 144-ти протест по ред, Маријан Ненов од граѓанското ...

Ненов: Како членовите на Регулаторна комисија за енергетика си делеле бонуси и оделе на скапи патувања?

Фокус - 09.12.2017

Исто како и членовите на Државната изборна комисија, и членовите на Регулаторната комисија за енергетика си делеле бонуси, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот протест.

Чичаковски за Нова: Се извинувам на јавноста за нетранспарентноста

24 Вести - 09.12.2017

Првиот човек на Државната изборна комисија – пет дена по обелоденувањето на скандалот со бонусите на членовите – упати извинување за нетранспарантноста на институицијата. Во интервју за интернет порталот Нова, Чичаковски посочува дека грешка е што ...

(ВИДЕО) Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

А1 On - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред.

Ненов: И Регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

Либертас - 09.12.2017

Исто како и членовите на Државната изборна комисија, и членовите на Регулаторната комисија за енергетика си делеле бонуси, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот протест, пишува Макфакс .

Ненов: И Регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

+инфо - 09.12.2017

да се провери како се делеле бонуси, награди и како се договарале кој да оди на скапи службени патувања, со скапи авиони, бара Ненов од „Но пасаран“. Исто како и членовите на Државната изборна комисија, и членовите на Регулаторната комисија за ...

(Видео)Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

Макфакс - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија грашаните кои се исклучени системот за парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред.

Освен бонуси членовите на ДИК добиваат огромни суми за патни трошоци - Бонева добила 12.000 евра

Press24 - 09.12.2017

Откако американскиот амбасадор Џес бејли обелодени дека членовите на ДИК си делеле бонуси и плати плус, доаѓа информацијата дека дел од членовите на ДИК добиваат и огромни суми за патни трошоци затоа што наместо службени возила, ги користат ...

(ВИДЕО) Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

Локално - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред, информира а1он.

(Видео)Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

Орбис - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред.

Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

Вечер - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред.

Почна враќањето на парите, „диковци“ го колнат „свиркачот“

Слободен Печат - 09.12.2017

Наместо да се обидат во најбрзо време да ги вратат парите од бонусите и да си го обелат образот, членовите и раководството на ДИК постојано им вршат притисок на вработените со цел да го дознаат името на „свиркачот“, велат наши извори од ДИК.

Силвана Бонева за две година наплатила околу 60.000 евра од ДИК

Бизнис Вести - 09.12.2017

Силвана Бонева, како член на ДИК, за првите шест месеци од годинава добила 12.000 евра за патни трошоци, објави „24 Вести“. Според телевизијата, доколку се соберат сите примања и надоместоци, вклучувајќи ја и платата како член на ДИК, излегува дека ...

(Видео)Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

Sky - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред.

Експерти: ДИК има преголеми дискрециони права

Телма - 08.12.2017

По одлуката на претседателот на ДИК- Александар Чичаковски средствата бонусот од 260 000 денари да ги донира на невладината Полио Плус, останува нејасно што ќе одлучат останатите членови, со оглед на молкот од нивна страна.

Бонева за две години наплатила околу 50.000 евра од ДИК

Фокус - 08.12.2017

Силвана Бонева, како член на ДИК, за првите шест месеци од годинава добила 12.000 евра за патни трошоци, објави „24 Вести“ . Според телевизијата, доколку се соберат сите примања и надоместоци, вклучувајќи ја и платата како член на ДИК, излегува дека ...

Членови на ДИК не се откажуваат од патни трошоци

24 Вести - 08.12.2017

Освен плата и бонуси, дел од членовите на ДИК добиваат и огромни суми за патни трошоци затоа што наместо службени возила, ги користат сопствените за што се исплаќаат поголеми износи. Силвана Бонева, како член на ДИК, за првите шест месеци од ...

ВИДЕО: Дел од членовите на ДИК земале и за патни трошоци – Бонева 24 илјади евра за 2 години

Либертас - 08.12.2017

Освен плата и бонуси, дел од членовите на ДИК добиваат и огромни суми за патни трошоци затоа што наместо службени возила, ги користат сопствените за што се исплаќаат поголеми износи, известува ТВ24 .

ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ЕВРА: Членови на ДИК не се откажуваат од патни трошоци

Таратур - 08.12.2017

Освен плата и бонуси, дел од членовите на ДИК добиваат и огромни суми за патни трошоци затоа што наместо службени возила, ги користат сопствените за што се исплаќаат поголеми износи, јавува ТВ 24вести.

Почна враќањето на парите, „диковци“ го колнат „свиркачот“

+инфо - 08.12.2017

Наместо да ги вратат парите од бонусите и да си го обелат образот, членовите и раководството на ДИК постојано им вршат притисок на вработените. Голема нервоза владее деновиве помеѓу членовите на Државната изборна комисија (ДИК) откако во јавноста ...

Членови на ДИК не се откажуваат од патни трошоци...

Н.Македонија - 08.12.2017

Членови на ДИК не се откажуваат од патни трошоци Освен плата и бонуси, дел од членовите на ДИК добиваат и огромни суми за патни трошоци затоа што наместо службени возила, ги користат сопствените за што се исплаќаат поголеми износи.

(ВИДЕО) Потпретседателот на ДИК, Прекопуца: Работевме напорно, а зeмените околу 12 илјади евра, се симболични

Бриф - 08.12.2017

И понатаму не се знае дали членовите на ДИК ќе го вратат бонусот од речиси 12 дополнителни плати кои ги земаа далеку од очите на јавноста. Си исплатија дополнителни средства за одложените избори во април минатата година, за парламентарните избори на ...

ТВ 24: Бонева за две години „исцицала“ 60 илјади евра од ДИК

Стандард - 08.12.2017

Силвана Бонева, како член на ДИК, за првите шест месеци од годинава добила 12.000 евра за патни трошоци. По ист основ, доби уште 12.000 евра за првите шест месеци од минатата година, пренесе ТВ 24.

Бонева за две години наплатила 60.000 евра од ДИК

Локално - 08.12.2017

Силвана Бонева, како член на ДИК, за првите шест месеци од годинава добила 12.000 евра за патни трошоци, објави „24 Вести“ . Според телевизијата, доколку се соберат сите примања и надоместоци, вклучувајќи ја и платата како член на ДИК, излегува дека ...

Бонева повторно држи рекорд во наплатени патни трошоци од Буџетот на РМ

Слободен Печат - 08.12.2017

Како член на ДИК, Силвана Бонева во првите шест месеци од годинава добила надомест за патни трошоци во висина од 12.000 евра, дознава ТВ 24 . Освен плата и бонуси, дел од членовите на ДИК добиваат и огромни суми за патни трошоци затоа што наместо ...

Чичаковски ги уплатил бонусите од 260.000 денари на Полио плус

Нова ТВ - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори, во износ од 260.000 денари, ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Чичаковски го донираше бонусот од 260.000 денари на лица со посебни потреби

Фокус - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, бонусот кој го добил како надомест по едногласно донесената одлука на членовите од ДИК, веќе го донирал на невладината организација „Полио плус“.

Прекопуца: Одлуките во врска со бонусите се законски

Алсат-М - 07.12.2017

И понатаму не се знае дали членовите на ДИК ќе го вратат бонусот од речиси 12 дополнителни плати кои ги земаа далеку од очите на јавноста. Си исплатија дополнителни средства за одложените избори во април минатата година, за парламентарните избори на ...

Каде го донирал Чичаковски од ДИК својот бонус?

ТВ21 - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

(ВИДЕО) Потпретседателот на ДИК, Прекопуца: Работевме напорно, а зeмените околу 12 илјади евра, се симболични

Либертас - 07.12.2017

И понатаму не се знае дали членовите на ДИК ќе го вратат бонусот од речиси 12 дополнителни плати кои ги земаа далеку од очите на јавноста. Си исплатија дополнителни средства за одложените избори во април минатата година, за парламентарните избори на ...

Чичаковски бонусот од 260.000 денари го донирал во „Полио Плус“.

Либертас - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, бонусот кој го добил како надомест по едногласно донесената одлука на членовите од ДИК, веќе го донирал на невладината организација „Полио плус“.

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

А1 On - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Чичаковски 260 000 денари за надоместоци им ги дал на „Полио плус“

Канал5 - 07.12.2017

На сметката на Полио Плус легнаа бонусите донирани од претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски. Вкупно 260.000 денари. Урумов од ДИК за Канал 5 рече дека деновиве во договор со колегите парите ќе ги донираат на Детската или ...

Чичаковски: Парите ги донирав на „Полио Плус“, немам што да кажам за оставката

+инфо - 07.12.2017

Парите ги донирав на Полио плус“ за проект кој ќе им помогне на лицата со посебни потреби полесно да го остварат своето избирачко право. Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, веќе ги донирал парите што му биле исплатени ...

Не се само членовите, сите вработени и ангажирани во ДИК имале бонуси

А1 On - 07.12.2017

Државната изборна комисија конечно ја објави одлуката за бонусите, кои не се само за деветте членови на комисијата кои си определиле по четири нивни плати, туку се однесува за сите вработени и ангажирани за изборите.

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

Шеталиште - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

(ВИДЕО) Како се трошело во ДИК? Ова се деталите

iPortal - 07.12.2017

Членовите на ДИК не добиле дополнителни компензации за нивната работа само за последните локални и парламентарни избори, туку себеси си се почестиле и во април минатата година за кога беа планирани, а подоцна одложени парламентарните избори.

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус”

Слободен Печат - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Одлучи каде ќе ги даде парите: Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

Телевизија Нова - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

Стандард - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Претседателот на ДИК Александар Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

Локално - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Чичакоски го донираше своите екстра плати во „Полио плус“, но не кажа дали ќе поднесе оставка

Позитив.мк - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, веќе ги донирал парите што му биле исплатени како надоместок на невладината организација „Полио плус“, изјави за Плусинфо денеска првиот човек на Државната изборна комисија.

Не се само членовите, сите вработени и ангажирани во ДИК имале бонуси

Локално - 07.12.2017

Државната изборна комисија конечно ја објави одлуката за бонусите, кои не се само за деветте членови на комисијата кои си определиле по четири нивни плати, туку се однесува за сите вработени и ангажирани за изборите, информира а1он.

Прекопуца: Одлуките во врска со бонусите на ДИК се законски

Press24 - 07.12.2017

Сеуште не се знае дали членовите на ДИК ќе ги вратат бонусите кои ги делеле, а денеска не одговориле јасно, додека некои воопшто и не сакале да зборуваат дали бонусот ќе го донираат, ќе го вратат во трезорот на државата или ќе го задржат за себе- ...

Чичаковски одлучи да ги донира бонусите

Press24 - 07.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио плус – Движење против хендикеп“.

Членовите на ДИК му запалија свеќа на сопствениот углед

Слободен Печат - 07.12.2017

Не е исклучена можноста членовите на Државната иозборна комисија да се обидат да ја изманипулираат јавноста, да извршат анонимна донација на дел од бонусите, па никој да не може да докаже дали парите ги вратиле или не ги вратиле, велат експертите.

Во ДИК за 18 месеци зеле 30 плати, три од нив за неодржаните избори

Нова ТВ - 06.12.2017

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако ...

Какви се тие думи, госпоѓо Дума?

Deutsche Welle - 06.12.2017

Тој што одбрал да работи за јавно добро со пари на даночните обврзници, мора да има повисок праг на толеранција кон критиките, дури и кога тие критики се неумесни, а не да одговара „со клетва на клетва“ Државната изборна комисија (ДИК) трипати падна ...

ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

Фокус - 06.12.2017

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако ...

ДИК конечно ги објави одлуките, за 18 месеци добиле 30 плати

МКД - 06.12.2017

Државната изборна комисија дури вчера ги објави главните документи за исплатата на бонуси - Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори и Правилникот за определување на надоместоци.

ДИК-овци потрошиле 30.000 евра за репрезентација за половина година

Фокус - 06.12.2017

За само половина година лани членовите на Државната изборна комисија потрошиле 30.000 евра за репрезентација, според податоците од Министерство за финансии. Во период од шест месеци во 2016-та година на државна сметка ДИК-овци јаделе и пиеле во ...

ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

24 Вести - 06.12.2017

Членовите на државната изборна комисија добивале основна плата од околу 60.000 денари. Дел од членовите на ДИК денеска јавно ги објавија платите кои ги добивале, по лавината реакции во јавноста за дополнителните надоместоци кои си ги изгласале за ...

СКАНДАЛ: Од ДИК им намалувале дневници на ’теренците’ за да си делат бонуси – за 18 месеци зеле 30 плати

Таратур - 06.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија им ги намалиле дневниците на „теренците“ на денот на изборите за да можат да си дадат бонус-плата за себе. За 18 месеци си доделиле неверојатни 30 плати.

Чичаковски ќе ги донира парите за проекти за лицата со хендикеп

Макфакс - 06.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија , Александар Чичаковски ќе ги донира парите за проекти за лицата со хендикеп. Тој за „Макфакс“ изјави дека во текот на денот ќе се сретне со претставници на невладината „Полио Плус“ за да се договорат ...

Во ДИК за 18 месеци си поделиле 30 плати

+инфо - 06.12.2017

Според одлуката донесена на затворена седница на 16 ноември, членовите на ДИК си изгласале бонуси во висина од четири и две дополнителни плати. Државната изборна комисија вчера ги објави Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на ...

Јавноста чека оставки од ДИК, партиите ги помилуваа бонусите

+инфо - 06.12.2017

Очекуваме, членовите на ДИК со своето понатамошно постапување да докажат пред јавноста дека се свесни за пропустот, се вели во одговорот од СДСМ. СДСМ очекува членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со своето понатамошно постапување да докажат ...

ВИДЕО: Како се трошело во ДИК? Ова се деталите

Либертас - 06.12.2017

Членовите на ДИК не добиле дополнителни компензации за нивната работа само за последните локални и парламентарни избори, туку себеси си се почестиле и во април минатата година за кога беа планирани, а подоцна одложени парламентарните избори.

Какви се тие думи, госпоѓо Дума?

Либертас - 06.12.2017

Државната изборна комисија (ДИК) трипати падна на испит. Нејзините членови воопшто не ја разбраа пораката што се обиде да ја упати американскиот амбасадор, Џес Бејли, од предавањето посветено на борбата против корупцијата, одржано на Факултетот за ...

Целото наше општество се однесува како еден ДИК

Окно - 06.12.2017

Пораките испратени до ДИК не се само и исклучиво за ДИК, и некоја Дума или Срцев, всушност целото наше општество се однесува како еден ДИК. ДИК е симболика за сè што не чини со нашиот менталитет, кој кога се работи за цицање од државата очигледно е ...

Владата и пратениците се оградуваат од можноста за интервенција во парите што си ги доделуваат членовите на ДИК

Сител - 06.12.2017

Во однос на ДИК, тоа е назависно тело и Владата нема ингеренции таму, вели портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски. Ниту Владата, ниту Собранието, денеска сите ја исклучуваат својата можност за интервенција и промени во начинот на кој се трошат ...

Минатите состави на ДИК без бонуси, Владата бара кратење на непродуктивните трошоци

ТВ21 - 06.12.2017

Претходните состави на Државната изборна комисија не земале ниту приближно големи бонуси како што тоа е случајот со сегашните членови. Екс-претседателот на ДИК Борис Кондарко, во телефонски разговор за ТВ21 вели дека во периодот кога тој раководел ...

ДИК го објави записникот од затворената седница на која Дедо Мраз им делел дупли плати

AKO - 06.12.2017

На официјалната веб страница на Државната изборна комисија , дури сега е објавен записникот од седница одржана далеку од очите на јавноста и зад затворени врати, на која се донесени одлуки за дополнителни плати не само на членовите, туку и на ...

Членовите на ДИК се правдаа, па дури потоа објавија дека ќе ги донираат дуплите плати

AKO - 06.12.2017

Членовите на ДИК, пред да кажат дека ќе ја разгледата можноста како да ги вратат, односно донираат дуплите плати што си ги поделија за работењето за време на избори, првин долго и опширно се правдаа дека се што е направено е согласно законот.

ДИК конечно ги објави одлуките, за 18 месеци добиле 30 плати

Тера - 06.12.2017

Државната изборна комисија дури вчера ги објави главните документи за исплатата на бонуси – Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори и Правилникот за определување на надоместоци.

На Бонева и на Срцев не им требале парите за свеќи и пченица, на Јакупи не му е веќе лезет да ги троши

AKO - 06.12.2017

Сашо Срцев, член на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, вели дека е изненаден од посочувањето со прст на комисијата како за школски пример на корупција од страна на американскиот амбасадор, Џес Бејли. „На нас останува дали ќе се избориме оваа одлука ќе остане или ќе ...

ДИК и лани си делел бонуси од 4.000 евра за незавршена работа,30.000 евра потрошиле за репрезентација…

AKO - 06.12.2017

Минатата година Државната изборна комисија, согласно со Пржинскиот договор постигнат меѓу четирите најголеми партии, уште пред да почнат да работат на прочистување на списокот на гласачи, во јуни 2016 година, си поделиле награда меѓу 3.000 и 4.000 ...

Чичаковски ќе ги донира парите за проекти за лицата со хендикеп

Вечер - 06.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија , Александар Чичаковски ќе ги донира парите за проекти за лицата со хендикеп. Тој за „Макфакс“ изјави дека во текот на денот ќе се сретне со претставници на невладината „Полио Плус“ за да се договорат ...

ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

Шеталиште - 06.12.2017

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако ...

За 18 месеци ДИК се исплатил 30 плати

Позитив.мк - 06.12.2017

Државната изборна комисија со еден месец задоцнување вчера ги објави одлуките за исплатата на бонуси донесени на затворени седници. Членовите на ДИК вчера ги задолжија службите во Комисијата оваа одлука да ја објават на веб страната откако ...

ДИК конечно ги објави одлуките, за 18 месеци добиле 30 плати

10без10 - 06.12.2017

Државната изборна комисија дури вчера ги објави главните документи за исплатата на бонуси - Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори и Правилникот за определување на надоместоци.

ДИК потрошиле 30.000 евра за репрезентации за само половина година

Фактор - 06.12.2017

ДИК лани за само половина година потрошиле 30.000 евра за репрезентација, според податоците од Министерство за финансии. Во период од шест месеци во 2016-та година на државна сметка ДИК-овци јаделе и пиеле во локалното бифе, но и во други локали низ ...

Какви се тие думи, госпоѓо Дума?

Локално - 06.12.2017

Државната изборна комисија (ДИК) трипати падна на испит. Нејзините членови воопшто не ја разбраа пораката што се обиде да ја упати американскиот амбасадор, Џес Бејли, од предавањето посветено на борбата против корупцијата, одржано на Факултетот за ...

ДИК и лани си делел бонуси од 4.000 евра за незавршена работа,30.000 евра потрошиле за репрезентација…

Орбис - 06.12.2017

Минатата година Државната изборна комисија, согласно со Пржинскиот договор постигнат меѓу четирите најголеми партии, уште пред да почнат да работат на прочистување на списокот на гласачи, во јуни 2016 година, си поделиле награда меѓу 3.000 и 4.000 ...

ДИК-овци потрошиле 30.000 евра за репрезентација за половина година

Локално - 06.12.2017

За само половина година лани членовите на Државната изборна комисија потрошиле 30.000 евра за репрезентација, според податоците од Министерство за финансии. Во период од шест месеци во 2016-та година на државна сметка ДИК-овци јаделе и пиеле во ...

(ВИДЕО) ДИК ги објави одлуките за делење на бонуси, за 18 месеци земале 30 плати

iPortal - 06.12.2017

Членовите на државната изборна комисија добивале основна плата од околу 60.000 денари. Дел од членовите на ДИК денеска јавно ги објавија платите кои ги добивале, по лавината реакции во јавноста за дополнителните надоместоци кои си ги изгласале за ...

Црно на бело - Што ДИК се сложи да си подели од пари и кога?

Фактор - 06.12.2017

По жестоките критики на јавноста Државната изборна комисија конечно на својата веб страна ја објави Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори за кои според амбасадорот Џес Бејли на тајна седница си изгласале ...

Парите ќе ги враќаат, ама со цмиздрење

Слободен Печат - 06.12.2017

Членовите на ДИК во изминатите две години исцицале околу 126.000 евра и си поделиле по 14.000 евра, покажуваат грубите пресметки, но голем дел од наградените членови и покрај тоа што тврдат дека целосно ги заслужуваат бонусите, сепак истакнаа дека ...

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат

Р.С.Европа - 05.12.2017

Членовите на ДИК денеска одржаа седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив, за стручната служба и други ангажирани лица е законска, според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

Дума: Не се чувствувам виновна што ги земав парите бидејќи ги заслужувам

Фокус - 05.12.2017

Не се чувствувам виновна што сум ги земала парите бидејќи ги заслужувам, но ќе ги донирам да му се најдат на тој што му требаат, изјави Виолета Дума, член на Државната изборна комисија, на денешната јавна седница на која се разгледува предлогот за ...

Членовите на ДИК ќе ги вратат надоместоците

Алсат-М - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија едногласно решија да го вратат надоместокот од четири земени плати. Претседателот Александар Чичаковски рече дека нема правна можност да се отповика одлуката и остава простор на секој член поединечно дали ќе ...

Генералниот секретар на ДИК ги правдаше земените бонуси со многу непроспиени ноќи и стресна работа

Фокус - 05.12.2017

Генералниот секретар на ДИК, Добре Јанчев, ја оправда причината за исплата на високите надоместоци велејќи дека работата што ја извршува Комисијата е на ниво на мобилизација. -Има две екстрмно тешки и напорни логистички операции во државата, првата ...

Чичаковски ќе ги донира бонусите ако не може да ги врати

Фокус - 05.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, е решен да ги врати парите од надоместоците за членовите и вработените во ДИК. На брифинг со новинарите пред почетокот на денешната седница, Чичаковски рече дека доколку нема опција ...

Како се трошело во ДИК? Ова се деталите

Алсат-М - 05.12.2017

Колку чине ло едногодишното работење на Државната изборна комисија, откако на претседателската функција стапи Александар Чичаковски кон крајот на 2015 – тата година? Алсат М преку алатката за слободен пристап до информации од јавен карактер побара ...

Членовите на ДИК не ги вратија бонусите, но ќе ја објават одлуката за нивно доделување

Фокус - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија на денешната седница едногласно одлучија да ја објават на веб страната на ДИК одлуката за доделување на надоместоци за членовите и службите. Со тоа одлуката ќе биде објавена еден месец подоцна, затоа што била ...

НВО Цивил: Членовите на ДИК да поднесат оставки и да ги вратат парите

24 Вести - 05.12.2017

ДИК мора да понесе одговорност согласно законските прописи реагираат невладините откако вчера амбасадорот на САД во Р.Макдонија Џес Бејли обелодени дека членовите на комисијата зад затворени врати си изгласале дополнителна плата за 4 месеци како и ...

ДИК: Стручните служби се одговорни зошто нема известување за бонусите

24 Вести - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија – поладнево на седница повеќе од еден час со емотивни говори ја објаснуваа одлуката со која си доделија бонуси за себе и за администрацијата. Сите се едногласни дека одлуката е законска, а дел од нив посочија ...

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат

Сител - 05.12.2017

Членовите на ДИК одржаа седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат

Либертас - 05.12.2017

Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

ВИДЕО: Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

А1 On - 05.12.2017

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите што си ги доделија како бонус за ангажманот за изборите бидејќи американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат

Канал5 - 05.12.2017

Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

(ВИДЕО) Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

А1 On - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, ...

Вработените во ДИК исцицале 100.000 евра за две години

Либертас - 05.12.2017

Повеќе од 100.000 евра во последните две години им биле исплатени како награда за прекувремена работа на сите вработени во Државната изборна комисија (ДИК), открива претседателот на Комисијата, Александар Чичаковски.

Субхи Јакупи: Мојот труд не се цени, па затоа земам и надоместоци. Ја поддржувам идејата да се вратат бонусите

Либертас - 05.12.2017

Членот на ДИК предложен од ДУИ, Субхи Јакупи, рече дека ќе ја поддржи одлуката за враќање на надоместоците, пренесе Фокус. -Мојот труд не се цени, па затоа земам и надоместоци. Инаку ја поддржувам идејата за враќање на бонусите – додаде тој.

Вработените во ДИК исцицале 100.000 евра за две години

+инфо - 05.12.2017

Ако се направи груба пресметка излегува дека секој од членовите на ДИК во последните две години, освен платата, се офајдил со околу 11.000 евра. Повеќе од 100.000 евра во последните две години им биле исплатени како награда за прекувремена работа на ...

Во ЖИВО седница на ДИК за бонусите

+инфо - 05.12.2017

Челеновите на ДИК образложуваат сошто ги зеле бонусите. Обраќање на членовите на Државната изборна комисија за бонусите кои си ги изгласале зад затворени врати и ги земале како надоместоци.

(ВО ЖИВО) Седницата на ДИК за бонусите

Либертас - 05.12.2017

Државната изборна комисија по реакциите во јавноста денеска на јавна седница ќе одлучува дали ќе ги повлече бонусите кои што ги поделиле за изборите. Следете ја во живо седицата на ДИК. видео: ...

Дума: Сум ги заслужила тие пари, ама ќе ги донирам

+инфо - 05.12.2017

Членовите на ДИК и претседателот имаат право на надоместок за работанадвор од работното време, согласно закон, вели Дума, претставник од СДСМ во СДСМ. Членовите на ДИК и претседателот на Комисијата имаат право на надоместок за работата надвор од ...

Чичаковски ќе ги донира бонусите ако не може да ги врати

Либертас - 05.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, е решен да ги врати парите од надоместоците за членовите и вработените во ДИК. На брифинг со новинарите пред почетокот на денешната седница, Чичаковски рече дека доколку нема опција ...

Алсат – детално: Еве како се трошеле парите во ДИК

Таратур - 05.12.2017

Преку алатката за слободен пристап до информации од јавен карактер, поратлот Алсат М побара податоци за платите на членовите на Комисијата, за исплатени надоместоци, дневници за патувања, за храна и пијалоци во бифе – во периодот од именувањето на ...

Следете ја во живо седницата на ДИК за спорните бонуси кои си ги доделиле (видео)

Таратур - 05.12.2017

Обраќање на членовите на Државната изборна комисија за бонусите кои си ги изгласале зад затворени врати и ги земале како надоместоци. ...

ВО ЖИВО од ДИК

А1 On - 05.12.2017

Државната изборна комисија по реакциите во јавноста денеска на јавна седница ќе одлучува дали ќе ги повлече бонусите кои што ги поделиле за изборите. Следете ја во живо седицата на ...

Виолета Дума: Не се чувстувам виновна што сум ги земала парите, но ќе ги донирам

ТВ21 - 05.12.2017

Членовите на ДИК и претседателот на Комисијата имаат право на надоместок за работата надвор од работното време. Одлуката е исклучиво согласно закон односно согласно член 19 став 2 од Изборниот законик.

Членовите на ДИК си доделиле 3 плати и за изборите што беа одложени

+инфо - 05.12.2017

Чичаковски посочи дека ако нема можност за враќање на парите, тој ќе ги донира. Почна јавната седница на Државната изборна комисија (ДИК) на која како втора точка на дневен ред е дали и како членовите можат да ги вратат исплатените плати како бонуси.

(ВИДЕО) Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

Макфакс - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите што си ги доделија како бонус за ангажманот за изборите бидејќи ...

Членовите на ДИК ќе ги донираат 12-те плати, никој не донира оставка

+инфо - 05.12.2017

Едногласно, со 9 гласа „за“ се изгласа заклучокот на ДИК да се рaзгледа можноста за враќање на парите. Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и ...

Шокантното расипништво на ДИК-овците

Окно - 05.12.2017

Во октомври ги прашавме ДИК-овците за видот и вредноста на јавните набавки, поврзани со набавка на комуникациска опрема (телефони, мобилни телефони и друго) од нашите пари, за висината на месечните примања и за висината на бонусите, за патните ...

Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

Макфакс - 05.12.2017

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, откако американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

Членовите на ДИК ќе ги донираат четирите плати, никој не донира оставка

+инфо - 05.12.2017

Едногласно, со 9 гласа „за“ се изгласа заклучокот на ДИК да се рaзгледа можноста за враќање на парите. Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и ...

Ќе ги вратиме парите, нe ни требаат пари за свеќи и пченица, кажаа Бонева и Срцев од ДИК

Сакам да кажам - 05.12.2017

Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука членовите и вработените во комисијата индивидуално да си донесат одлука дали ќе ги вратат парите што си ги поделија како награда. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски, рече дека нема правна основа ...

Членовите на ДИК за 18 месеци земале 30 плати

ТВ21 - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија за 18 месеци земале 30 плати. Од јуни минатата година до крајот на оваа, се почестиле со 12 плати бонус за работата која ја извршувале. Три плати надоместок земале за изборите во април 2016-та кои не се ...

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат...

Н.Македонија - 05.12.2017

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот ...

Секој индивидуално ќе решава каде и како ќе ги враќа парите

Тера - 05.12.2017

Со 9 гласа ЗА, членовите на Државната изборна комисија едногласно донесоа заклучок, секој од членовите на ДИК и стручната служба за локалните избори, индивидуално ќе решава каде и како ќе ги враќа парите.

Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

Точка - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, ...

Членовите на ДИК сами ќе решаваат дали ќе ги вратат или донираат парите

Стандард - 05.12.2017

Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

Точка - 05.12.2017

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, откако американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

Дума: Не се чувствувам виновна што ги земав парите бидејќи ги заслужувам

Локално - 05.12.2017

Не се чувствувам виновна што сум ги земала парите бидејќи ги заслужувам, но ќе ги донирам да му се најдат на тој што му требаат, изјави Виолета Дума, член на Државната изборна комисија, на денешната јавна седница на која се разгледува предлогот за ...

Членовите на ДИК ќе ги вратат или донираат четирите плати бонус

Press24 - 05.12.2017

Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

Членовите на ДИК индивидуално ќе одлучуваат дали ќе го вратат парите

Позитив.мк - 05.12.2017

Државната изборна комисија на денешната седница донесе заклучок дека одлуката за исплата на надоместоци за членовите и за вработените во ДИК за локалните избори е донесена во согласност со Изборниот законик и со правилникот за работа.

Членовите на ДИК си доделиле 3 плати и за изборите што беа одложени

10без10 - 05.12.2017

Почна јавната седница на Државната изборна комисија (ДИК) на која како втора точка на дневен ред е дали и како членовите можат да ги вратат исплатените плати како бонуси. Претседателот на Комисијата Александар Чичаковски, претходно на брифинг со ...

Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

Орбис - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, ...

Шокантно расипништво на ДИК-овците

Слободен Печат - 05.12.2017

Шокантното расипништво на ДИК беше придружено со шокантен молк на јавноста. Додека ДИК-овците живеат раскошно, народот гладува и гласа онака како што ќе му сервира ДИК. Живеат боговски на наша сметка.

Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

Вечер - 05.12.2017

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, откако американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

О како је лепо бити ДИК

Вечер - 05.12.2017

За една година 21 плата. Вистински рекорд држат членовите на Државната изборна комисија. Математиката вели дека скоро секој месец, членовите на ДИК си ги удвојувале платите. Според она што вчера го изнесе американскиот амбасадор Бејли, за ...

Членовите на ДИК си доделиле 3 плати и за изборите што беа одложени

МК News - 05.12.2017

Почна јавната седница на Државната изборна комисија (ДИК) на која како втора точка на дневен ред е дали и како членовите можат да ги вратат исплатените плати како бонуси. Претседателот на Комисијата Александар Чичаковски, претходно на брифинг со ...

Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

Вечер - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, ...

Членовите на ДИК ќе ги донираат 12-те плати

МК News - 05.12.2017

Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и соработници. Никој од членовите на ДИK не понуди оставка поради овој скандал. – Критиката ја прифаќам.

Шокантното расипништво на ДИК-овците

CivilMedia - 05.12.2017

Во октомври ги прашавме ДИК-овците за видот и вредноста на јавните набавки, поврзани со набавка на комуникациска опрема (телефони, мобилни телефони и друго) од нашите пари, за висината на месечните примања и за висината на бонусите, за патните ...

Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

Орбис - 05.12.2017

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, откако американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

Членовите на ДИК ќе ги донираат четирите плати

Локално - 05.12.2017

Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и соработници. Никој од членовите на ДИK не понуди оставка поради овој скандал. – Критиката ја прифаќам.

Дума смета дека ги заслужила екстра платите, но ќе ги донира

Позитив.мк - 05.12.2017

Не се чувствувам виновна што сум ги земала парите бидејќи ги заслужувам, но ќе ги донирам да му се најдат на тој што му требаат, изјави Виолета Дума, член на Државната изборна комисија, на денешната јавна седница на која се разгледува предлогот за ...

Членовите на ДИК нема да ги вратат бонусите, подинечно ќе одлучеле како ќе ги враќаат парите

Нетпрес - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија на седницата во вторникот едногласно одлучија да ја објават на веб страницата на ДИК одлуката за доделување на надоместоци за членовите и службите, со што одлуката ќе биде објавена еден месец подоцна, затоа ...

Колку е добро да се биде член на ДИК: За една година инкасирале по најмалку 24.000 евра

Press24 - 05.12.2017

За една година 21 плата. Вистински рекорд држат членовите на Државната изборна комисија. Математиката вели дека скоро секој месец, членовите на ДИК си ги удвојувале платите. Според она што вчера го изнесе американскиот амбасадор Бејли, за ...

Ако не може да се вратат бонусите Чичаковски ќе ги донира парите

Press24 - 05.12.2017

Државната изборна комисија попладнево ја почна вонредната седница, откако вчера американскиот амбасадор Џес Бејли, обелодени дека членови на ДИК си изгласале дополнителна плата за четири дополнителни месеци за нивната работа на октомвриските избори.

Секој член на ДИК индивидуално ќе одлучи како ќе ги врати парите

Press24 - 05.12.2017

На вонредната седница одржана денеска, членовите на ДИК со 9 гласа „ЗА", едногласно донесоа заклучок секој член посебно да реши како ќе ги врати парите. Заклучокот од седницата која се одржа откако вчера американскиот амбасадор Бејли обелодени дека ...

Секој член на ДИК, за две години, покрај платата, ќарил и за кола

Слободен Печат - 05.12.2017

Покрај редовната плата, која најчесто не е пониска од 60.000 денари, на членовите на ДИК им биле исплатени дополнителни 9 плати како награда, ако се направи груба пресметка, тогаш излегува дека секој од членовите на Комисијата во последните две ...

Членовите на ДИК најавија дека ќе ги вратат четирите плати

Newsroom - 05.12.2017

Членовите на ДИК на денешната седница ја правдаа одлуката да си поделат дополнителни плати за изборите, тврдејќи дека сè било законски и дека работеле надвор од работно време и за празници и викенди.

(Во живо) Дума: Ќе ги донирам надоместоците, нека ги трошат други

Локално - 05.12.2017

Државната изборна комисија денеска одржува јавна седница со две точки на дневен ред – разгледување и усвојување на Извештајот за спроведените избори за членови на советите на општините и советот на Град Скопје и за градоначалници на општините и за ...

ДИК ќе ги донирале бонусите за хуманитарни цели?

Слободен Печат - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија одлучуваа дали ќе ги враќаат парите од бонусите кои си ги поделиле зад затвортени врати. Преовладува идејата дека буџетските пари кои ги добиле како бонуси ќе ги донираат во хуманитарни цели.

Членовите на ДИК украдоа пари и треба да бидат судени како крадци

iPortal - 05.12.2017

Членовите на ДИК лажат. Не е точно дека можат да си делат пари врз основа на членот 19 од Изборниот законик. Членовите на ДИК украдоа пари и треба да бидат судени како крадци. Враќањето на парите не е доволно и оставка не е доволна.

ДИК: Неправедно сме обвинети, ама ќе ги донираме парите од екстра платите

Мета - 05.12.2017

Државната изборна комисија на денешната седница донесе заклучок дека одлуката за исплата на надоместоци за членовите и за вработените во ДИК за локалните избори е донесена во согласност со Изборниот законик и со правилникот за работа.

Членовите на ДИК си ги „оправдаа“ парите

CivilMedia - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија едногласно решија да ги вратат четирите дополнителни плати кои, како што велат – „законски им следуваат заради прекувремена работа и стресните моменти“.

ДИК не ги враќа бонусите

Алфа - 05.12.2017

Оваа одлука не го издржа судот на јавноста и не постојат правни можности парите да бидат вратени. Членовите на ДИК индивидуално ќе одлучувале дали ќе ги донираат парите кои ги добиле како бонуси од парламентарните до локалните избори или пак не.

Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

Поглед - 05.12.2017

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите што си ги доделија како бонус за ангажманот за изборите бидејќи американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

Sky - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, ...

ДИК: Неправедно сме обвинети, ама ќе ги донираме парите од екстра платите

Sky - 05.12.2017

Државната изборна комисија на денешната седница донесе заклучок дека одлуката за исплата на надоместоци за членовите и за вработените во ДИК за локалните избори е донесена во согласност со Изборниот законик и со правилникот за работа.

Членовите на ДИК поединечно ќе одлучуваат како ќе ги враќаат бонусите

Канал 77 - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија и стручната служба за локалните избори поединечно ќе одлучуваат како и кога ќе ги вратат парите кои покрај платите ги добиле како бонуси нивниот работен ангажман.

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат

еМагазин - 05.12.2017

Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

Голем ДИК-големи пари

Поглед - 05.12.2017

Откако на Бејли му се „испушти“ за бонусите кои законски, подвлекувам законски си ги поделиле во ДИК, членовите на таа државна институција побрзаа да изјават дека ќе ги донираат парите веднаш штом ќе им „легнат“ на сметките.