TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американците убија 100 ирачки герилци во големи судири северно од Багдад

Дневник - 14.06.2003

БОРБИ СЕВЕРНО ОД БАГДАД Според американската команда, убиените ирачки герилци биле дел од група лојална на Садам Хусеин одговорна за смртта на 40 американски војници по падот на Садам Американските војници во Ирак убија стотина Ирачани во две одделни битки со групи кои се уште се лојални на режимот ...

Американците убија 70 луѓе во "терористички камп"

Утрински - 14.06.2003

Американските сили спроведуваат чистки во Ирак БАГДАД - Американските сили убија најмалку 70 лица во нападите во "терористичкиот" тренинг-камп во северозападен Ирак, изјави вчера портпаролот на американската војска. Еден американски војник е повреден во нападот кој почна во четвртокот и сў уште е ...

Американски војници убиле 27 Ирачани и 70 "терористи"

Вест - 14.06.2003

Багдад, 14 јуни - Американските војници во Ирак вчера убија 27 Ирачани кои нападнале патрола на САД во северниот дел на Багдад. Како што соопшти Централната команда, организирана оружена група ја нападнала патролата на САД со рачни фрлачи на гранати, по што американските војници одговориле на ...

Американски војници убија 97 Ирачани

А1 - 13.06.2003

Американските војници во Ирак денеска убија 27 Ирачани кои нападнале патрола на САД во северниот дел на Багдад. Претходно американски воен портпарол објави дека биле убиени најмалку 70 лица во „терористичкиот“ логор за обука.

Американците заробија повеќе од 400 лојалисти на Садам

Утрински - 13.06.2003

Во една од најголемите борбени операции по падот на Багдад Американската војска во Ирак одговори на серијата герилски напади против нејзините единици и притвори околу 400 осомничени. Ова е досега една од најголемите борбени операции по падот на Багдад.

Американците бомбардираа база на ирачки терористи кај Багдад

Дневник - 13.06.2003

ДОТЕПУВАЊЕ НА РЕЖИМОТ НА САДАМ Американската армија вчера нападнала камп северозападно од Багдад во кој тренирале "ирачки терористи", јави Ројтерс. Групата била лојална на ирачката партија БААТ, чиј водач Садам Хусеин две децении владееше со Ирак.

Уапсени 384 Ирачани, убиен уште еден американски војник

Дневник - 12.06.2003

ПОВОЕН ИРАК Американските војници во северен Ирак уапсиле 384 Ирачани осомничени дека се дел од група што подготвувала напади врз американските сили, јави МИА. Во акцијата биле повредени четири американски војници. Меѓу уапсените Ирачани се и шест жители на населбата Таџи, северозападно од Багдад, ...

Во својата последна книга Садам фантазира за победа врз Американците и Евреите

Дневник - 12.06.2003

ОРУЖЈЕ ЗА МАСОВНО МАЧЕЊЕ НА ЧИТАТЕЛИТЕ Ирачкото Министерство за информирање и култура веќе се подготвувало да ја пушти во продажба најновата, четврта книга на претседателот Садам Хусеин, но во тоа ги спречиле американските напади, јави Ројтерс.

Уште еден убиен американски војник во Ирак

Утрински - 12.06.2003

Додека собирале оружје на контролен пункт во Багдад ВАШИНГТОН - Еден американски војник е убиен, а еден потешко повреден во нападот во вторникот, кога беа погодени со ракетни гранати додека собираа оружје на контролен пункт во Багдад, соопшти американската Централна команда.

Како Србија и Црна Гора стана важен сојузник на САД во ирачката војна

Капитал - 12.06.2003

Невидено подобрување на односите на релација Белград-ВашингтонКако Србија и Црна Гора стана важен сојузник на САД во ирачката војнаБелград им достави на Американците битни информации за активностите на поранешните југословенски фирми за снабдување на Ирак со воена опрема и за изградба на воени и ...

Цензура на ирачките медиуми како во времето на Хусеин

А1 - 11.06.2003

Една од првите одлуки на цивилниот администратор во Ирак, Пол Бремер била воведување цензура во печатот, иста како и онаа во времето на Садам Хусеин кога „само контролираниот печат е одговорен печат“, пишува денеска лондонскиот весник „Индепендент“.

Балканот е детска играчка во споредба со тоа што се случува во Ирак

Дневник - 11.06.2003

РЕПОРТАЖА ОД ПОВОЕНИОТ ИРАК Агенти од распуштената тајна полиција Мухабарат на Садам Хусеин прогнозираат две граѓански војни, меѓусебна борба на ирачките шиити на југот на земјата и меѓу Ирачаните, Туркмените и Курдите, поделени во неколку групи на северот на Ирак Ирак е голема мешаница.

ЦИА одамна знаела дека Садам Хусеин нема врска со Ал Каеда

А1 - 10.06.2003

ЦИА одамна знаела дека е мала веројатноста за постоење врска меѓу поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин и терористичката организација Ал Каеда, пишува денеска „Гардијан“, цитирајќи извор од американските разузнавачки служби.

Ирачаните во нова книга се фалат како херојски ја загубија војната

Вест - 10.06.2003

Американски маринец стои над заспано бебе, кутија со 12,5 кила експлозив и вреќа со детонаторски жици при пребарувањето на една куќа во Калидија, Ирак. Во овој град се силни антиамериканските чувства... БАГДАД, (АП) - Американските сили фрлија "тактична нуклеарна бомба" врз ирачките сили.

Десет Ирачани загинаа во шиитски кварт

Утрински - 09.06.2003

Минофрлачки напад во Багдад Багдад - Најмалку десет лица синоќа загинаа, а неколку и се повредени во минофрлачки оган во еден од багдадските квартови, кога група вооружени мажи на мотори пукала врз населението. Квартот Садр Сити, главно, е населен со Шиити.