TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДПА ќе ги бојкотира изборите ако не се донесат "охридските закони"

Дневник - 21.02.2002

ДАЛИ СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СИ ПРАВАТ СМЕТКА БЕЗ КРЧМАР? Црвенковски бара причина да не го поддржи договорот и тој не треба да се служи со ултиматуми, рече Илијаз Халими, потпретседателот на ДПА Демократската партија на Албанците ќе ги бојкотира парламентарните избори, за чиј термин ќе можат да се ...

Ако не се договорат избори, Црвенковски ги напушта консултациите?!

Утрински - 20.02.2002

Нервозни тонови меѓу главните политички играчи во пресрет на задутрешната рунда разговори кај Трајковски Соња Крамарска Политичката атмосфера во државава се вжештува по долгото играње топло-ладно меѓу власта и опозицијата околу прашањето за предвремените избори, за кои се одржаа неколку рунди ...

Лидерите пред договор, другото, зависи од Андов

Вест - 20.02.2002

СДСМ СЕ ЗАКАНУВА СО БОЈКОТ НА ОХРИДСКИОТ ДОКУМЕНТ, АКО В ПЕТОК НЕ СЕ ПОСТИГНЕ СОГЛАСНОСТ ЗА ИЗБОРИТЕ Големи се шансите на петочната рунда кај Трајковски лидерите конечно да се договорат, но може да следува нов проблем - динамиката на донесувањето на законите во парламентот, која пак зависи од ...

Црвенковски бара избори во јуни или ќе се откаже од охридскиот договор

Дневник - 20.02.2002

ОПОЗИЦИСКИОТ СДСМ УСЛОВУВА СДСМ се залага за т.н. епархиски пропорционален изборен модел, според кој Македонија ќе биде поделена на осум изборни единици Ако на лидерската средба закажана за в петок не падне одлука предвремените парламентарни избори да се одржат во јуни, Бранко Црвенковски, лидерот ...

Опозицијата ултимативна конечниот датум за изборите в петок

А1 - 19.02.2002

Предвремени избори на 2 јуни, во еден изборен круг, по нов чисто пропорционален изборен модел при што државата би била поделена на 8 изборни единици - ова е конкретниот предлог кој претседателот на сдсм Бранко Црвенковски вчера го соопштил пред Георгиевски, Тачи и Вејсели на средбата кај ...

Тачи сe уште бара претседателски избори

Утрински - 19.02.2002

Потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи, кој веќе подолго време го "заменува" Џафери на средбите кај Трајковски, вчера пред влегувањето во претседателскиот кабинет повторно ја изнесе идејата за предвремени претседателски избори.

Тачи: И Трајковски да влезе во водите на демократијата

Вест - 19.02.2002

ДПА бара претседателските избори да се одржат во ист термин со парламентарните."Ако сите актери на политичката криза се подготвени да учествуваат во изборот за повторно легитимирање, тогаш зошто и претстедателот да не влезе во водите на демократијата", изјави потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи, ...

Тачи бара да се провери легитимитетот на Трајковски

Дневник - 19.02.2002

ПАРТИСКИ САМИТ КАЈ БОРИС ТРАЈКОВСКИ Ако сите актери на политичката криза се подготвени да учествуваат во изборот за повторно легитимирање, и претседателот Борис Трајковски треба да го провери својот легитимитет. Ова е предлогот на потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи, кој го презентира пред вч ...

Трета неуспешна рунда разговори кај Трајковски

А1 - 18.02.2002

И третата средба кај претседателот Трајковски од која конечно се очекуваше лидерска согласност околу динамиката на усвојувањето на приоритетните закони, изборниот модел и датумот на изборите заврши без договор. Министерот за правда Иџет Мемети, кој требаше да понуди конкретни датуми за финиширање ...

Лидерите ќе се пазарат за изборите и за приоритетните закони

Утрински - 18.02.2002

Денеска нова сеанса кај претседателот Трајковски, но во проширен состав ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Претставниците на четирите партии, чии лидери го потпишаа Рамковниот документ, денеска, во Кабинетот на претседателот Борис Трајковски, треба да имаат нова средба, но овој пат во проширен состав, така што, ...

Уште еден обид за предвремни избори

Вест - 18.02.2002

ДЕНЕСКА ПОВТОРНА ЛИДЕРСКА СРЕДБА КАЈ ТРАЈКОВСКИ Неизвесно дали и оваа рунда ќе се заврши со договор за терминот за новите избори Лидерите на четирите партии потписнички на Охридскиот договор, денес повторно треба да се состанат во Кабинетот на Претседателот, Борис Трајковски со цел да се постигне ...

Ако нема предвремени избори во јуни, СДСМ ќе го "стутка" охридскиот договор?

Дневник - 18.02.2002

ДЕНЕСКА ЛИДЕРСКИ САМИТ КАЈ ТРАЈКОВСКИ Кога некој од потписниците на договорот се откажува од некој негов дел, автоматски се отвора простор сите учесници во договорот да го релативизираат своето учество во исполнувањето на обврските од договорот, вели Радмила Шеќеринска, портпаролка на СДСМ СДСМ би ...