TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фото клубот Охрид со изложба во Охридско лето

Плагијат - 09.12.2011

Фотографии со различни мотиви од Охрид и охридско, беа претставени на изложбата, што се отвори вчера во националната установа „Охридско лето“, по повод големиот празник Св. Климент Охридски.

Одбележан Денот на свети Климент Охридски

Утрински - 09.12.2011

„Македонската историја ги памети сите нејзини добродетели, но таа ќе беше посиромашна доколку во неа не беше врежано името на свети Климент Охридски, основоположник на Охридската архиепископија, ...

Изложба на фотографии по повод Св. Климент

Н.Македонија - 09.12.2011

Изложба на фотографии по повод празникот Св. Климент Охридски, патронот на Охрид, беше отворена вчера во НУ „Охридско лето“ На изложбата се претставени уметнички остварувања на повеќе охридски ...

Во Охрид врачени највисоките општински награди

Сител - 09.12.2011

Прославата на Патрониот празник во Охрид синоќа беше заокружена со Свечената академија, на која беа врачени највисоките општински признанија и награди – Наградата и повелбите „Свети Климент Охридски ...

На Свечена академија во Охрид врачени највисоките општински награди и признанија

МРТ - 09.12.2011

Прославата на Патрониот празник во Охрид синоќа беше заокружена со Свечената академија, на која беа врачени највисоките општински признанијаи награди – Наградата и повелбите „Свети Климент Охридски – ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

24 Вести - 08.12.2011

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој петта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Врачување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2011

24 Вести - 08.12.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Честитка од Вељаноски до архиепископот г.г. Стефан по повод празникот Св. Климент Охридски

24 Вести - 08.12.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г.

Охрид го празнува патронот Свети Климент Охридски

24 Вести - 08.12.2011

Со низа пригодни манифестации и свечености во Охрид денеска се одбележува 8 Декември – празникот на Свети Климент Охридски, патронот на градот.

Честитка од СДСМ по повод празникот „Св. Климент Охридски“ до верниците од православна вероисповед

24 Вести - 08.12.2011

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски по повод големиот христијански празник Св. „Климент Охридски“, до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод државниот празник Свети Климент Охридски

24 Вести - 08.12.2011

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед, им го честита денешниот христијански и државен празник, Свети Климент Охридски. Важноста на Св.

Честитка од премиерот Груевски до архиепископот г.г. Стефан по повод 8 декември

24 Вести - 08.12.2011

Премиерот Никола Груевски денеска по повод големиот христијански и државен празник Св. Климент Охридски упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Врачена наградата „св.климент Охридски“

Телма - 08.12.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Алфа - 08.12.2011

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој петта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Денес е ден на Св. Климент Охридски

БркајРабота - 08.12.2011

Свети Климент чудотворец Охридски е македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј кој учествувал во извршувањето на моравската мисија. По смртта на Св.

Честитка од претседателот Вељаноски за празникот Св. Климент Охридски

Н.Македонија - 08.12.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г.

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2011

Н.Македонија - 08.12.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Врачени наградите “Свети Климент Охридски“

Алфа - 08.12.2011

Академик Луан Старова, археологот Драги Митевски и ликовниот уметник Никола Фиданоски се годинешни добитници на наградата “Свети Климент Охридски“ за особено заслуги во областа на образованието, ...

Свети Климент Охридски

Алфа - 08.12.2011

Каде се наоѓаат моштите на првиот Македонски Архиепископ Свети Климент Охридски? Преданијата говорат дека чудотворецот самиот го ископал својот гроб на Плаошник од каде ја ширел писменоста.

Свечена академија по повод денот на Св.Климент охридски

+инфо - 08.12.2011

По повод 8 декември, Денот на Св.Климент Охридски, вчера во организација на Министрството за образование и наука и Македонската православна црква, во Домот на АРМ се одржа свечена академија.

Охрид со изложба на денот на Св. Климент Охридски

+инфо - 08.12.2011

По повод празникот Св. Климент Охридски, патронот на Охрид вечер во НУ „Охридско лето“ ќе биде отворена изложба на фотографии.

Во Собранието ќе се доделува наградата Св.Климент Охридски

+инфо - 08.12.2011

Државната награда „Св.Климент охридски“ денес ќе биде доделена во Собранието на Република Македонија. Оваа награда е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Ден на Св. Климент охридски

+инфо - 08.12.2011

Свети Климент чудотворец Охридски е македонски светец и еден од учениците на светите Кирил и Методиј кој учествувал во извршувањето на Моравската мисија. По смртта на Св.

Црвенковски го честиташе празникот Св. Климент Охридски

+инфо - 08.12.2011

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска, по повод големиот христијански празник Св.

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

Сител - 08.12.2011

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој петта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Врачување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2011

Сител - 08.12.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Македонија го празнува Денот на св. Климент Охридски

МРТ - 08.12.2011

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој петта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Врачување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2011

МРТ - 08.12.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

По повод 8 декември, изложба на фотографии во Охрид

МРТ - 08.12.2011

По повод празникот Св. Климент Охридски, патронот на Охрид вечер во НУ „Охридско лето“ ќе биде отворена изложба на фотографии.

Охрид го празнува патронот Свети Климент Охридски

Сител - 08.12.2011

Со низа пригодни манифестации и свечености во Охрид денеска се одбележува 8 Декември – празникот на Свети Климент Охридски, патронот на градот.

Охрид го празнува патронот Свети Климент Охридски

МРТ - 08.12.2011

Со низа пригодни манифестации и свечености во Охрид денеска се одбележува 8 Декември – празникот на Свети Климент Охридски, патронот на градот.

Македонија денеска го празнува Свети Климент Охридски

Канал5 - 08.12.2011

Mакедонскиот народ денеска го прославува Свети Климент Охридски, патронот на македонската православна црква, основоположникот на првиот Балкански универзитет отворен во Охрид.

Охрид го празнува Свети Климент

Канал5 - 08.12.2011

Охрид го празнува Свети Климент Охридски патронот на градот. На Плаошник на светото место каде Свети Климент во 9 век пишувал, просветувал и творел денеска се служи света архиерејска литургија.

Интервју со д-р Златко Жоглев, ректор на Универзитетот „Св.Климент Охридски“

МРТ - 08.12.2011

Ректорот на Универзитетот „Св.Климент Охридски“ од Битола, проф. д-р Златко Жоглев, во интервјуто за МИА, вели дека школата на Свети Климент даваше светлина, луѓето се воспитуваа во духот на тоа што ...

Македонија го празнува св. Климент Охридски

Кирилица - 08.12.2011

Mакедонскиот народ денес го прославува денот на Свети Климент Охридски, патронот на македонската православна црква, основоположникот на првиот Балкански универзитет отворен во Охрид. Денот на св.

Честитка од СДСМ по повод празникот „Св. Климент Охридски“

МРТ - 08.12.2011

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски по повод големиот христијански празник Св. „Климент Охридски“, до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од претседателот Вељаноски до архиепископот г.г. Стефан

МРТ - 08.12.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г.

Цркви полни народ, свечени одежди,Молитва и тропар за Свет Климент

МРТ - 08.12.2011

Цркви полни народ, свечени одежди,Молитва и тропар за Свет ...

Македонската православна Црква и Македонскиот Народ го празнуваат Свети Климент

МРТ - 08.12.2011

Црква полна народ, свечени одежди, молитва и тропар за Свети Климетн.Македонската православна Црква и Макеедонскиот Народ го празнуваат својот патрон.

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2011

Сител - 08.12.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена годинашната државна награда „Св. Климент Охридски“, која е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод државниот празник Свети Климент Охридски

МРТ - 08.12.2011

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед, им го честита денешниот христијански и државен празник, Свети Климент Охридски. - Важноста на Св.

Драги Митревски: Највисоката државна награда нема да ви го промени животот, но ќе ве поттикне повеќе да работите

Канал5 - 08.12.2011

Професорот д-р Драги Митревски во областа на воспитанието и образованието, академикот и писател Луан Старова и ликовниот уметник Никола Фиданоски се добитници на годинашната државна награда „Свети ...

Честитка од премиерот Груевски до архиепископот г.г. Стефан по повод 8 декември

Сител - 08.12.2011

Премиерот Никола Груевски денеска по повод големиот христијански и државен празник Св. Климент Охридски упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Врачување на наградата "Св. Климент Охридски"

Вечер - 08.12.2011

Во Собранието на Република Македонија вчера беше врачена годинашната државна награда "Св. Климент Охридски". Добитници за 2011 година се археолог, проф.

ВМРО – ДПМНЕ го честита државниот празник Свети Климент Охридски

Точка - 08.12.2011

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед, им го честита денешниот голем христијански и државен празник, Свети Климент Охридски.

Груевски испрати честитка до г.г Стефан по повод “Св. Климент Охридски“

Точка - 08.12.2011

Премиерот Никола Груевски испрати честитка до Неговото Блаженство г.г Стефан, Поглавар на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, по повод ...

Свечена академија по повод Денот на Св.Климент Охридски

Курир - 08.12.2011

По повод 8 декември - Денот на Св.Климент Охридски, вчера во организација на Министерството за образование и наука и Македонската православна црква, во Домот на АРМ се одржа свечена академија.

Ден на Св. Климент Охридски

Курир - 08.12.2011

Името на Свети Климент чудотворец Охридски е и името на првиот македонски книжевник, духовник и учител. Ученик на Светите Кирил и Методиј. По смртта на Св.

Свети Климент Охридски. За многу години!

БезПардон - 08.12.2011

Свети Климент Охридски е најдаровитиот ученик на рамноапостолните сесловенски браќа Кирил и Методиј. Живеел во втората половина на IX век и првата четвртина на X век.

8 декември ден на свети Климент Охридски

Sky - 08.12.2011

Денес христијанското населени го празнува Свети Климент чудотворец Охридски. Свети Климент чудотворец Охридски е првиот македонски книжевник, духовник и учител. Св.

Охрид денеска во знакот на Светиклиментовите чествувања

Sky - 08.12.2011

Општина Охрид денеска го одбележува 8-ми Декември, празникот на заштитникот на градот- свети Климент Охридски. По повод овој празник општина Охрид организира, свечена програма проследена со културни ...

Се одржа свечена академија по повод празникот св. Климент Охридски

Sky - 08.12.2011

Вчера во организација на Министерството за образование и наука и Македонската православна црква, во Домот на АРМ се одржа свечена академија по повод 8 декември - Денот на Св.Климент Охридски.

Во Собранието ќе се доделува наградата „Св. Климент Охридски“

Курир - 08.12.2011

Државната награда „Св. Климент Охридски“ денес ќе биде доделена во Собранието на Република Македонија. Оваа награда е највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, ...

Изложба во Охрид по повод празникот Св. Климент Охридски

Курир - 08.12.2011

По повод празникот Св. Климент Охридски, патронот на Охрид вечер во НУ „Охридско лето“ ќе биде отворена изложба на фотографии.

Денеска во Собранието ќе се доделува државната наградата "Св. Климент Охридски"

Sky - 08.12.2011

Денес во Собранието на Република Македонија ќе биде доделена државната награда "Св. Климент Охридски". Наградата претставува највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на ...

Свети Климент Охридски - патрон и заштитник на македонскиот народ

Курир - 08.12.2011

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој петта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Македонија го празнува Денот на Св. Климент Охридски

Нетпрес - 08.12.2011

Во Македонија денеска се одбележува Денот на Св. Климент Охридски, кој петта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Македонија го празнува Денот на Св.Климент Охридски

Press24 - 08.12.2011

Во Македонија денеска се одбележува Денот на св. Климент Охридски, кој петта година е државен празник, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски ...

Македонија го прославува Денот на св. Климент Охридски

Таратур - 08.12.2011

Граѓаните на Македонија денеска го прославуваат Денот на св. Климент Охридски, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на ...

Иванов упати честитка по повод “Св. Климент Охридски“ до г.г Стефан

Нетпрес - 08.12.2011

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“

Нетпрес - 08.12.2014

По повод празникот Свети Климент Охридски денеска напладне во Собранието на Република Македонија ќе биде врачена истоимената државна награда за 2014 година. Годинава наградата ќе ја добијат историчарот проф. д-р Амет Шериф и биохемичарот проф.

Охрид го празнува Св. Климент Охридски

Курир - 08.12.2011

Со низа пригодни манифестации и свечености денеска во Охрид се одбележува 8 Декември- празникот на Свети Климент Охридски, патронот на градот.

СДСМ го честита празникот “Св. Климент Охридски“

Нетпрес - 08.12.2011

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски, испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Претседателот на СДСМ го честиташе празникот "Св. Климент Охридски"

Sky - 08.12.2011

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски, испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Вељаноски го честиташе празникот Св. Климент

Sky - 08.12.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски испрати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г Стефан по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски.

Вељаноски упати честитки до архиепископот г.г. Стефан

Курир - 08.12.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитки до архиепископот охридски и македонски г.г.

ВМРО – ДПМНЕ го честита државниот празник Свети Климент Охридски

Нетпрес - 08.12.2011

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед, им го честита денешниот голем христијански и државен празник, Свети Климент Охридски.

ВМРО-ДПМНЕ: Важноста на Свети Климент Охридски се гледа во неговите дела

Курир - 08.12.2011

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед, им го честита денешниот голем христијански и државен празник, Свети Климент Охридски.

СДСМ упати честитка по повод „Св. Климент Охридски“

Курир - 08.12.2011

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски по повод големиот христијански празник Св. „Климент Охридски“, до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г.г.

ВМРО – ДПМНЕ го честита Свети Климент Охридски

Sky - 08.12.2011

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед, им го честита денешниот голем христијански и државен празник, Свети Климент Охридски.

Груевски испрати честитка до г.г Стефан по повод “Св. Климент Охридски“

Нетпрес - 08.12.2011

Премиерот Никола Груевски испрати честитка до Неговото Блаженство г.г Стефан, Поглавар на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, по повод ...

Премиерот Груевски со честитка до архиепископот г.г. Стефан

Курир - 08.12.2011

Премиерот Никола Груевски денеска по повод големиот христијански и државен празник Св. Климент Охридски упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Во Собранието беа врачени наградите „Св. Климент Охридски“

Sky - 08.12.2011

Денеска во Собранието беше доделена наградата „Свети Климент Охридски“ за заслуги во образованието, културата и уметноста.

Во Охрид одбележан „Св. Климент Охридски“

Sky - 08.12.2011

Со поклонение пред моштите на Свети Климент Охридски во Светиклиментовиот манастир на Плаошник започнаа денешните чествувања за Денот на Патронот на градот.

Македонија го прославува Денот на св. Климент Охридски

Макфакс - 08.12.2011

Граѓаните на Македонија денеска го прославуваат Денот на св. Климент Охридски, со кој се слави делото на првиот оригинален словенски писател и просветител, првиот словенски епископ и творец на ...

Вељаноски со честитка до г.г. Стефан по повод празникот

Макфакс - 08.12.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г.

Свети Климент Охридски

Inpress - 08.12.2011

Охрид, 8. декември 2011 (ИНПРЕС) Свети Климент, архиепископот Охридски, е ученик на светите Методиј и Кирил. По смртта на свети Методиј, Климент, под притисок на Германите, тргнал од Моравија на југ.

Охрид во знакот на Светиклиментовите чествувања

Inpress - 08.12.2011

Охрид, 8. декември 2011 (ИНПРЕС) Со бројни свечености Општина Охрид го одбележува 8-ми Декември, големиот Светиклиментов празник - Заштитникот на градот.

Денеска ќе се додели државната награда „Св. Климент Охридски“

Inpress - 08.12.2011

Скопје, 8. декември 2011 (ИНПРЕС) Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ денеска ќе ја додели наградата „Св. Климент Охридски“ за 2011 година.

Охриѓани му оддадоа достојна почит на Свети Климент

Inpress - 08.12.2011

Охрид, 8. декември 2011 (ИНПРЕС) Со поклонение пред моштите на Свети Климент Охридски заштитникот на Охрид денеска продолжи чествувањето на патрониот празник.

Добитници на наградата „Св. Климент Охридски“

Македонија24 - 08.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Добитници на наградата „Св. Климент Охридски“, "Археологот Драги Митревски, академикот и писател Луан Старова и Никола Фиданоски, ликовен уметник – се овогодинешните ...

Охриѓани не сакаат градот да им стане како Скопје

Р.С.Европа - 07.12.2011

Охриѓани стравуваат од градежната експанзија. Градот да не ни заличи „на бетон и камен како Скопје“, велат дел од анкетираните жители на градот.

„Иконоликот на свети Климент Охридски“

Утрински - 07.12.2011

Во НУБ „Св Климент Охридски“ денеска во 11 часот ќе се одржи научна средба на тема „Иконоликот на свети Климент Охридски“, организирана по повод одбележувањето на празникот на библиотеката 8 ...

Празнична изложба на фотографии во Охрид

Алфа - 07.12.2011

По повод големиот празник Св. Климент Охридски - Патронот на Охрид, Националната установа „Охридско лето“ и Фото-клубот „Охрид“ организираат изложба на фотографии, на која ќе бидат изложени ...

Иванов му го честита Св. Климент Охридски на архиепископот Стефан

+инфо - 07.12.2011

Претседателот Ѓорге Иванов денеска по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски упати честитка до архиепископот Стефан.

Свечена академија по повод 8 декември, Денот на Св. Климент Охридски

МРТ - 07.12.2011

По повод 8 декември, Денот на Св. Климент Охридски, Министерството за образование и наука во соработка со Македонската православна црква организира Свечена академија.

Научна средба „Иконоликот на Свети Климент Охридски“

МРТ - 07.12.2011

По повод патрониот празник 8 Декември, Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ - Скопје, организира Петта научна средба на тема „Иконоликот на Свети Климент Охридски“.

Празнична изложба на фотографии во Охрид

МРТ - 07.12.2011

По повод големиот празник Св. Климент Охридски - Патронот на Охрид, Националната установа „Охридско лето“ и Фото-клубот „Охрид“ организираат изложба на фотографии, на која ќе бидат изложени ...

НУБ „Св. Климент Охридски“ го одбележа патронатот со научна средба

МРТ - 07.12.2011

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеска организираше петта научна средба по повод утрешниот патронат.

Телеграма со честитки од Божиновска до граѓаните на Македонија

МРТ - 07.12.2011

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска денеска упати телеграма со честитки до граѓаните на Република Македонија по повод „8 Декември“, Денот ...

Честитка од претседателот Иванов до архиепископот г.г. Стефан по повод празникот Св. Климент Охридски

Сител - 07.12.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Изложба на фотографии во Охрид

Курир - 07.12.2011

По повод големиот празник Св. Климент Охридски - Патронот на Охрид, Националната установа „Охридско лето“ и Фото-клубот „Охрид“ организираат изложба на фотографии, на која ќе бидат изложени ...

Иванов испрати честитки по повод Св.Климент Охридски до архиепископот г.г. Стефан

Курир - 07.12.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод големиот христијански празник Св. Климент Охридски, упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Честитка по повод "Св. Климент Охридски" од претседателот Иванов до г.г Стефан

Sky - 08.12.2011

По повод големиот христијански празник "Св. Климент Охридски" претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Научна средба „Иконоликот на Свети Климент Охридски“

Inpress - 07.12.2011

Скопје, 7. декември 2011 (ИНПРЕС) Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ - Скопје, организира Петта научна средба на тема „Иконоликот на Свети Климент Охридски“, по повод ...

Патронен празник на Унивезритетската библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола

МРТ - 06.12.2011

Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола синоќа и денеска со повеќе пригодни свечености го одбележува Патрониот празник на библиотеката.

Владиката Тимотеј, добитник на Св.Климентовата награда

БезПардон - 06.12.2011

Миторполитот на Дебарско-кичевската епархија Тимотеј е годинешен добитник на највиското признание “Свети Климент Охридски”, патрон на градот, соопштија членовите на Комисијата за доделување на ...

Библиотеката „Св.Климент Охридски“-Битола го одбележа патрониот празник

Курир - 06.12.2011

Патрониот празник на Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола беше одбележан синоќа и денеска со повеќе пригодни свечености.

Изложба на фотографии на тема „Охрид“

Inpress - 06.12.2011

Охрид, 8. декември 2011 (ИНПРЕС) По повод големиот празник Св. Климент Охридски, Патронот на Охрид, Националната установа „Охридско лето“ и Фото клубот „Охрид“ организираат изложба на фотографии.

Патронен празник на Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“

Македонија24 - 06.12.2011

Македонија - Македониjа 24, , Патронен празник на Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“, "Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“, во Битола синоќа и денеска го одбележи ...

Митрополитот Тимотеј ја доби Светиклиментовата награда

Дневник - 05.12.2011

Митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј е годинешниот добитник на Свети Климентовата награда, која ја доделува Општина Охрид, како највисоко општинско призние за животно дело.

Митрополитот Тимотеј ја доби Светиклиментовата награда

Н.Македонија - 05.12.2011

Митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј е годинешниот добитник на Свети Климентовата награда, која ја доделува Општина Охрид, како највисоко општинско призние за животно дело Митополитот Тимотеј беше ...

Награда Свети Климент Охридски

Алфа - 05.12.2011

Највисокото општинско признание- Свети Климентовата награда годинава му припадна на митрополитот на дебарско-кичевската епархија , г. Тимотеј.

Владиката Тимотеј ја доби наградата Свети Климент

Канал5 - 05.12.2011

Митрополитот на дебарско - кичевската Епархија со седиште во Охрид во изминативе три децении остави многу дела кои ќе остават траен белег во духовниот и црковниот живот во Охрид - изјави ...

Митрополитот Тимотеј добитник на највисокото општинско признание на Охрид

Курир - 05.12.2011

Митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј е добитник на највисокото признание што го доделува Градот Охрид – наградата на патронот Свети Климент Охридски.

Владиката Г. Тимотеј е годинашниот добитник на наградата - патронот на градот Охрид „Свети Климент Охридски“

Sky - 05.12.2011

Митрополитот на Дебарско-кичевската епархија со седиште во Охрид г. Тимотеј е годинешниот добитник на највисокото општинско признание , наградата Патронот на градот „ Св.Климент Охридски“ .

Митрополитот Тимотеј е добитник на Свети Климентовата награда за оваа година

Inpress - 05.12.2011

Охрид, 5. декември 2011 (ИНПРЕС) Митрополитот Дебарско - кичевски Тимотеј е годинешниот добитник на Свети Климентовата награда, највисокото општинско признание кое го доделува Општина Охрид.