TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Струјата ќе поскапи најмногу за 2,5 отсто

Време - 23.02.2007

РЕГУЛАТОРНАТА КОМИСИЈА Граѓаните од март ќе плаќаат поскапа струја. До четврток следната недела регулаторната комисија ќе ја утврди конечната одлука околу поскапувањето, меѓутоа велат дека струјата нема да поскапи повеќе од 2,5 отсто за разлика од претходното барање на Австријците од ЕВН-ЕСМ од 14 ...

Поскапувањата нема да запрат со струјата и водата

Дневник - 23.02.2007

Економските експерти велат дека последиците ќе се одразат најмногу врз животниот стандард на граѓаните, а министерот за финансии не очекува инфлација повисока од три отсто Поскапувањето на водата, парното и на струјата може да предизвика поширок ценовен пораст.

Од март струјата поскапа за 2,5 отсто

Вест - 23.02.2007

ВТОРО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА ЕЛЕКТРИЧНАТА ЕНЕРГИЈА ЗА САМО ШЕСТ МЕСЕЦИ Од 1. март струјата ќе е поскапа за најмногу 2,5 отсто. Регулаторната комисија за енергетика, вчера откако заедно со "ЕСМ Дистрибуција" го разгледаа нивното барање за зголемување на цената за струјата за речиси 14 отсто, ...

Струјата ќе поскапи најмногу до 2,5 проценти

Вечер Прес - 23.02.2007

Комисијата побарала од "ЕСМ-Дистрибуција" во најкраток рок да достави и информација за точниот број на вработени кои се во редовен работен однос, бидејќи бруто-платите се признаваат како трошок Струјата за граѓаните од 1 март, годинава, ќе поскапи најмногу до 2,5 проценти.

Струјата ќе поскапи за најмногу 2,5%

А1 - 22.02.2007

Струјата поскапува од март. Новите цени ќе бидат повисоки за најмногу 2,5%. Регулаторната комисија ги сослуша аргументите на Австријците од ЕВН. Го одби нивното барање за зголемување на цените за речиси 14%. Одлуката регулаторите ќе ја официјализираат за една недела, откако менаџерите на ЕВН ќе ги ...

Струјата од март поскапа за 2,5 проценти

Канал5 - 22.02.2007

Струјата од март поскапа за најмногу 2,5 %. Регулаторите го одбија барањето на австријците од ЕСМ кои бараа зголемување на цената на струјата за околу 14%. Ако рационално ја трошат струјата, поскапувањето нема ни да се почувствува смета претседателот на регулаторната комисија Славе Ивановски.

Струјата пак ќе поскапи

Вест - 22.02.2007

ЗА НЕЦЕЛА ГОДИНА АВСТРИСКИТЕ ГАЗДИ ТРИ ПАТИ ПОБАРАА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ "ЕСМ Дистрибуција" денеска го очекува одговорот од Регулаторната комисија за енергетика на повторното барање за зголемување на цената на струјата. Извори од регулаторното тело тврдат дека Комисијата ќе ги залаже австриските ...

За колку ќе поскапе струјата?

Вечер Прес - 22.02.2007

Компанијата "ЕСМ - Дистрибуција" бара цената на електричната енергија да се зголеми за околу 14 проценти, а како што неофицијално дознаваме, Регулаторната комисија ќе дозволи минимална корекција Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за колку од март ќе поскапе струјата за ...

Регулаторната комисија ќе одлучи дали ќе поскапи струјата

А1 - 21.02.2007

Регулаторната комисија утре ќе одлучи, дали и колку проценти ќе поскапи струјата. На подготвителната седница, пред регулаторите и бизнисмените, менаџерите од ЕВН, треба да го образложат барањето за поскапување, сакаат повисоки цени за речиси 14%.

Регулаторите одлучуваат дали ќе поскапи струјата

Канал5 - 21.02.2007

Ќе поскапи ли и за колку струјата од идниот месец? Цената ќе се крои утре на подготвителна седница на регулаторната комисија. Регулаторите ќе утврдуваат дали е основано барањето на ЕСМ - ЕВН за зголемување на цената на струјата.

Без струја дел од Кисела Вода

Вест - 21.02.2007

Потрошувачите од населбата населбата Кисела Вода, однсоно од улиците Марко Орешковиќ, Димо Хаџи Димов, од населбата Припор, месноста Тефериќ и селото Сопиште, денес од 9 до 12 часот ќе останат без снабдување со електрична енергија.

Инцидент при обид да се исклучи струјата

Канал5 - 21.02.2007

Уште еден инцидент при обид да се исклучи струја. Овој пат во скопската општина Чаир. На двајца контролори од ЕСМ дистрибуција, службениот автомобил им бил потполно уништен. Откако се обиделе да ја исклучат струјата заради неплатени сметки, сопственикот на домот на улица Алекса Дундиќ број 111, ...

Сопиште и Припор ќе добијат новa трафостаница

А1 - 20.02.2007

Скопските населби Сопиште и Припор , кои повеќе години имаат проблеми со струјата, ќе добијат новa трафостаница. Австриските газди на ЕСМ ветуваат, проблемот со напонот на струја ќе биде решен во март. Освен ова, на удар ќе бидат диво приклучените домаќинства. Од ЕСМ велат оти имало многу такви.

Монтирале штекери за крадење струја

Вест - 20.02.2007

ВО НАСЕЛБИТЕ ПРИПОР И КИСЕЛА ВОДА Украдената струја преку штекерите ја плаќала Општина Кисела Вода како струја потрошена за улично светло Индивидуални куќи, светлосни реклами и подрачни единици на министерства со години краделе струја од Општина Кисела Вода.

Од март струјата ќе поскапи, но минимално

Утрински - 20.02.2007

Регулаторите ќе му признаат на ЕСМ „Дистрибуција“ многу помал процент на трошоци од бараните 14 отсто МАЈА ТОМИЌ Нема дилема дека струјата ќе поскапи, но тоа ќе биде за многу мал процент. Наши извори велат дека конечната одлука на Регулаторната комисија за енергетика ќе падне многу скоро, можеби ...

ЕСМ ЕВН дава 250 евра плус за инкасатори што ќе исклучува струја во местата со најниска наплата

Канал5 - 19.02.2007

Австриските газди од ЕСМ во потрага по јунаци низ земјава кои нема да се плашат од не плаќачите на струја. Бараат вработени од внатрешноста – инкасатори што ќе сакаат да работат во Кондово, Арачиново и во сите општини каде наплатата е на многу ниско ниво.