TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - ВМРО-ДПМНЕ едно евро пишувала, десет трошела

Време - 10.06.2011

Јасминка Догова Државната комисија за спречување корупција на вчерашната конференција за печат објави дека од финансиските извештаи на партиите констатирале дека владејачката коалиција, предводена од ...

Партиите и државата за изборите потрошиле над 10 милиони евра

Алфа - 10.06.2011

Сите политички партии што влегоа во трка за мандати во парламентот – во дваесетдневната кампања за промоција потрошиле 5.384.721 евро – до оваа сума се доаѓа ако се анализираат бројките што партиите ...

СДСМ се уште го смета кредитот за донација

Вечер Прес - 10.06.2011

Конечната анализа на трошењата на партиите антикорупционерите ќе ја направат за две недели, кога партиите ќе ги затворат изборните сметки Владејачката коалиција за предизборната кампања потрошила 4.4 ...

Како се финансираше изборната кампања?

А1 - 09.06.2011

Партиите за кампањата трошеле според Законот, никој не го надминал дозволениот лимит, констатира Државната комисија за спречување на корупцијата. Извештаите се коректно но, бараат банкарски изводи.

Македонија - ВМРО нема доказ за 1,4 милион евра

Време - 09.06.2011

Тони Ангеловски Победничката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ потрошила повеќе од 2,7 милиони евра во предизборната кампања, а до надлежните органи пријавила дека собрала само околу 400.000 евра како донација.

Банкарските трансакции на партиите под лупа на Антикорупциска

Канал5 - 09.06.2011

Сите банкарски трансакции на политичките партии од 16 мај до 3 јуни, ќе бидат анализирани од Антикорупциската комисија. Ќе се контролира од каде стасал секој денар и како бил потрошен.

Антикорупциска:Партиите трошеле повеќе отколку што пријавиле

Алсат-М - 09.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ потрошила осум пати повеќе пари отколку што пријавила како донација во Државната комисија за спречување на корупција.

ВМРО-ДПМНЕ за кампања потрошила 4,3 милиони евра, СДСМ 283.000

Дневник - 09.06.2011

Од вкупно 18 партии што имале обврска, пет партии не доставиле финансиски извештаи - Обединети за Македонија, ВМРО-НП, СДПМ, ПДП и НДУ За победата на неделните парламентарни избори колицијата ...

Вмро-дпмне, ДУИ, ДПА И ПОДЕМ потрошиле повеќе од прикажаното

Телма - 09.06.2011

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска информираше дека до неа се пристигнати финансиски извештаи од 14 организатори на изборна кампања, дека од првичните анализи ниту една политичка ...

Антикорупциска: Ниедна партија не го надминато лимитот за финансирање

Дневник - 09.06.2011

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска информираше дека до неа се пристигнати финансиски извештаи од 14 организатори на изборна кампања, дека од првичните анализи ниту една политичка ...

Стигнаа финансиски извештаи од 13 партии

Утрински - 09.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднеле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

Антикорупциска: Партиите не го надминаа лимитот за финансирање на кампањи

Сител - 09.06.2011

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска информираше дека до неа се пристигнати финансиски извештаи од 14 организатори на изборна кампања, дека од првичните анализи ниту една политичка ...

ДКСК: СРД навлегува во нашите надлежности

Форум - 09.06.2011

Антикорупциска комисија смета дека Советот за радиодифузија во своја полза го толкува Законот за спречување на корупција несакајќи да се соочи со фактот оти треба да биде во можност да го спроведе ...

Партиите трошеле многу повеќе од обезбедените приливи

Р.С.Европа - 09.06.2011

Организаторите на изборната кампања на Коалицијата предводена од ВМРО – ДПМНЕ, ДУИ, ДПА, ПОДЕМ имаат потрошено повеќе средства од сметката, од оние што ги имаат обезбедено со приливите, соопштуват од ...

Антикорупциска комисија му објави вербална војна на Советот за радиодифузија

+инфо - 09.06.2011

Антикорупциската комисија на прес конференцијата пред малку, иако посветена на финансиските извештаи на политичките партии колку примиле и колку потрошиле на предизборната кампања, најмногу се задржа ...

ДКСК: Партиите не го надминаа лимитот за финансирање на кампањи

Кирилица - 09.06.2011

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска информираше дека до неа се пристигнати финансиски извештаи од 14 организатори на изборна кампања, дека од првичните анализи ниту една политичка ...

Антикорупциска: Прекршочни за четири партии

Нетпрес - 09.06.2011

Антикорупциска поднесе прекршочни пријави за партиите Обединети за Македонија, СДПМ, НДУ и ПДП бидејќи не поднеле финансиски извештај за кампањата.

Која партија колку потрошила за кампања?

Press24 - 09.06.2011

Партиите ги доставија финансиските извештаи до Антикорупциската Комисија. Само 4 партии не кажаа колку потрошија во предизборието. Еве ги бројките.

Антикорупциска - Трошеа повеќе од што имаа

Р.С.Европа - 09.06.2011

ВМРО ДПМНЕ, ДУИ, ДПА и ПОДЕМ потрошиле повеќе од приливот на нивните сметки. Антикорупциска поднесе прекршочни пријави за четири партии кои не поднеле финансиски извештаи за сметките отворени за ...

Ниедна партија го нема надминато лимитот за финансирање на изборната кампања

МРТ - 09.06.2011

Државната комисија за спречување на корупцијата денеска информираше дека до неа се пристигнати финансиски извештаи од 14 организатори на изборна кампања, дека од првичните анализи ниту една политичка ...

Четири партии добија прекршочни пријави

Курир - 09.06.2011

Државната комисија за спречување на корупцијата информираше дека до неа се пристигнати финансиски извештаи од 14 организатори на изборна кампања.

Антикорупциска: СДСМ се уште кредитот го смета како донација

Сител - 09.06.2011

Владејачката коалиција за предизборната кампања потрошила 4.4 милиони евра- опозициската коалиција само 285 илјади. Партиите ги доставија финансиските извештаи до антикорупциска .

Кампањата финансирана од донатори и од кредити

Алфа - 09.06.2011

Политичките кампањи на партиите ги финансирале донатори – најдарежиливи биле во владејачката вмро дпмне – поддржувачи донирале над половина милион евра, во дуи симпатизери на партијата за кампањата ...

Партиите нетранспарентни за финансиите

Р.С.Европа - 09.06.2011

Институции „водат борба“ со политичките партии за да достават извештај за финансирањето на изборната кампања. Други пак трошеле повеќе од приливот.

Државата слепа за црните пари во кампањата!

Капитал - 09.06.2011

Сите институции ненадлежни за кешот слеан во предизборието! Залудно се чини времето кое претседателот на Антикорупциската комисија, Воислав Зафировски, & го даде на владејачката ВМРО-ДПМНЕ да ги ...

ДКСК: СРД навлегува во нашите надлежности

Кајгана - 09.06.2011

Антикорупциска комисија смета дека Советот за Радиодифузија во своја полза го толкува Законот за спречување на корупција несакајќи да се соочи со фактот оти треба да биде во можност да го спроведе ...

ВМРО-ДПМНЕ добиле 520.000 евра донации, а потрошиле 4,4 милиони евра за кампања

+инфо - 09.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО – ДПМНЕ од донации, обезбедиле 31.930.000, а потрошени се 272.256.168 дена, соопшти пред малку на прес конференција Државната антикорупциска комисија, објавувајќи ги ...

ВМРО-ДПМНЕ добиле 520.000 евра донации, а потрошиле 4,4 милиони евра за кампања

Sky - 09.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО – ДПМНЕ од донации, обезбедиле 31.930.000, а потрошени се 272.256.168 денари, соопшти пред малку на прес конференција Државната антикорупциска комисија, објавувајќи ги ...

ДКСК: СРД навлегува во нашите надлежности

Точка - 09.06.2011

Антикорупциска комисија смета дека Советот за радиодифузија во своја полза го толкува Законот за спречување на корупција несакајќи да се соочи со фактот оти треба да биде во можност да го спроведе ...

Партиите се „чисти“

Идивиди - 09.06.2011

Скопје, 9 јуни 2011 (МИА) - Државната комисија за спречување на корупцијата денеска информираше дека до неа се пристигнати финансиски извештаи од 14 организатори на изборна кампања, дека од првичните ...

Пет партии не доставиле финансиски извештаи до Антикорупциска

Дневник - 08.06.2011

Извештаи до Антикорупциска не доставиле пет политички партии, меѓу кои се Обединети за Македонија, ВМРО-Народна, ПДП, НДУ и СДПМ .

До Антикорупциска финансиски извештаи доставиле 13 партии, за пет се подготвуваат прекршочни пријави

Вест - 08.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднеле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

Донациите мора да одат преку жиро-сметка

Дневник - 08.06.2011

Општо е познато дека зародишот на корупцијата е во финансирањето на кампањите. Надлежните институции треба финансиските извештаи темелно да ги прочитаат и податоците да ги проверат на терен, вели ...

Потрагата по црни пари почна со Обединети, до каде ќе оди?

Утрински - 08.06.2011

Имало или немало црни пари во кампањата? Финансиските извештаи на партиите за овие избори се под лупа на Антикорупциската комисија, која ги чека банкарските изводи за тоа како и од каде доаѓале ...

Пет партии не поднеле финансиски извештај

Телма - 08.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднесле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

Прекршочна за партиите што не поднеле финансиски извештај

Алсат-М - 08.06.2011

Четиринаесет организатори на изборната кампања поднеле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

Пет партии не доставиле финансиски извештаи до ДКСК

Кајгана - 08.06.2011

Од вкупно 18 политички партии, пет партии не доставиле финансиски извештаи до Државната Комисија за Спречување на Корупција (ДКСК), каде треба да ги прикажат приходите и расходите на жиро сметката за ...

Финансиски извештаи доставиле 13 партии

Р.С.Европа - 08.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднесле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

Пет партии не дале финансиски отчет

Press24 - 08.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднеле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

До Антикорупциска финансиски извештаи доставиле 13 партии

МРТ - 08.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднеле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

13 партии доставиле финансиски извештаи до Антикорупциска

Кирилица - 08.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднеле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

До Антикорупциска финансиски извештаи доставиле 13 партии

Сител - 08.06.2011

Тринаесет организатори на изборната кампања поднеле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените ...

Антикорупција најавува пријави за 5 партии оти не доставиле финансиски извештаи

+инфо - 08.06.2011

Финансиски извештаи за изборната кампања до Антикорупциската комисија не доставиле Обединети за Македонија, ВМРО–Народна партија, ПДП, НДУ и СДПМ.

Прекршочни пријави за пет партии

Курир - 08.06.2011

По завршувањето на изборната кампања, до Комисијата за спречување на корупцијата тринаесет организатори поднеле финансиски извештаи.

Пет партии не доставиле финансиски извештаи до ДКСК

Форум - 08.06.2011

Од вкупно 18 политички партии, пет партии не доставиле финансиски извештаи до Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), каде треба да ги прикажат приходите и расходите на жиро сметката за ...

Пет политички партии не поднеле финансиски извештаи до Антикорупциска

Нетпрес - 08.06.2011

Антикорупциска соопшти дека по завршувањето на изборната кампања до Комисијата 13 организатори поднеле финансиски извештаи, а извештаи не поднеле пет политички партии меѓу кои Обединети за ...

Обединети на Љубе не поднеле финансиски извештај

Вечер Прес - 08.06.2011

Партијата Обединети за Македонија на Љубе Бошковски и уште четири партии кои учествуваа во изборите ќе добијат прекршочни пријави и ќе платат глоба од 4.000 до 5.000 евра, затоа што не дале ...

ВМРО-ДПМНЕ за кампања потрошила 4,3 милиони евра, СДСМ 283.000

Sky - 08.06.2011

Од вкупно 18 партии што имале обврска, пет партии не доставиле финансиски извештаи - Обединети за Македонија, ВМРО-НП, СДПМ, ПДП и НДУ За победата на неделните парламентарни избори колицијата ...

ОМ, ВМРО-НП и уште 4 партии не доставиле финансиски отчет

Канал5 - 07.06.2011

10 партии ги доставиле финансиските извештаи за изборната кампања во законскиот рок денот по изборите, по рокот уште две партии испратиле извештаи кои пристигнале во Антикоруциската комисија.